voor VEEL KRITIEK IN KAMER OP CRM-BESNOEIINGEN Journalisten vragen hulp voor de pers Niet bezuinigen op werk Amsterdam-Rijnkanaal DRIEDUIZEND WAPENS OPGESPOORD Bezuinigingen op wegen in het westen Vrijwel gehele Kamer wil meer steun aan de pers man van De volgende fase van - uw toekomst begint in „Niet wachten tot 1973" „Botte bijl” „houthakker” Vonhoff Centraal ontharden van water bepleit Bankovervallers snel in arrest kwestie Nieuw- Guinea Dr. Drees leed nederlaag in Kamer Voorstel oppositie: Trouwen in het Eén jaar vuurwapencentrale Telegram aan de Kamer Propria Cures wil onderzoek naar *t binnenhuis ELSEVIER®eekblad vandaag vers van de pers losse nummers 85 cent. Vondelpark I GIEBELS IJZERHANDEL Hout - Boards - Triplex alles op maat gezaagd L WOENSDAG 10 NOVEMBER 1971 WC 2 Andere moties verworpen SCHATTING Uw beste referentie I LlVcdU. Elseviers Weekblad. Oriënteer u op de pagina's van de Nationale Personeelgids. Elke week hooggekwalificeerde functies. IINC AID E'!' E N I IE WIST U DAT c (Vervolg van pagina 1) ADVERTENTIE Rivièradreef 30 ADVERTENTIE Alles voor de Doe-het-zelver. DEN HAAG. Een commissie, inge steld door de vereniging van exploitanten van waterleidingbedrijven (Vewin), is tot de conclusie gekomen dat centrale ont- harding van het water door de waterlei dingbedrijven grote voordelen biedt, zowel op milieuhygiënisch als economisch ter rein. De andere voorstellen van de oppositie haalden het niet. Moties van drs. Van Thijn (P.v.d.A.) om snel tot een uitspraak te komen over de aanleg van de Schiphol- lijn en de tweede nationale luchthaven van de rijkspolitie, een enorme behoefte te bestaan aan wapens. In ons land is een levendige handel in alle soorten wapens en daarbij laten wij nog de wapenhan del in het gróót buiten beschouwing, zoals het onderschepte vliegtuig op Schiphol met een grote zending wapens voor het verboden Ierse leger aan boord. De landelijke Vuurwapencentrale van het ministerie van Justitie bestaat thans ongeveer een jaar en gedurende die tijd zijn meer dan 3000 illegale wapens in beslag genomen. De helft van deze wa pens was vóór 1950 vervaardigd en bleek voor een deel afkomstig te zijn uit de Tweede Wereldoorlog. De andere helft was nieuw, dus is via sluikwegen in ons land binnengekomen, heeft de Vuurwa pencentrale kunnen vaststellen. Deze wa- peps zijn meestal afkomstig van Tsjecho- Slowakije (dat graag deviezen heeft), Ita lië (waar de verkoop niet zo strikt aan wettelijke voorschriften is gebonden) en Zo ziet Jeugdwerk Nu, een twee wekelijks tijdschrift over jeugdzaken, staatssecretaris Vonhoff als boze be zuiniger. Op het aanplakbiljet, dat Jeugdwerk Nu van mr. Vonhoff heeft laten maken, wordt de bewindsman afgebeeld als kwaadaardige boeken- het een een nu alléén te zien op de jubileumexpositie Woonmode 72 bij ’t Binnenhuis,' De zaak waar u veel stoffen gelijk uit voorraad kunt kopen. Julianapark 58-62, Haarlem Telefoon 023-25 83 91* I Ma lan bij zo\ kal ter zie koi 1 oir bel Ier me ins me ve dil ge vo de g' ei zi b zi t< o f: n t h v I c 1 X I c X 1 I 1 uit Spanje (dat ook vreemde valuta nodig heeft). In: M st; tu al vc le te Primeur voor Nederland 1 nieuwe volledige ploeg kollektie ’72 boden, met tientallen tegelijk, van 2500 demonstranten, die op het Binnenhof de liberale bewindsman het beroep houthak ker aanmaten. De heer Vonhoff, niet ver legen met deze demonstratie, wilde de bijlen wel even slijpen. Hij zei, dat over vier jaar wellicht een vredespijp zou kun nen worden aangeboden. UTRECHT. De positie van dagbla den, nieuwsbladen, opiniebladen en perio dieken wordt in een snel tempo slechter. Dat heeft de Nederlandse Vereniging van Journalisten gisteren in een telegram aan de voorzitter van de Tweede Kamer verklaard. DEN HAAG. De behandeling van de begroting van CRM in de Tweede Kamer begon gisteren met de „viering” van de „Dag der Botte Bijltjes”. Staatssecretaris Vonhoff kreeg dat plastic speeltuig aange- Om tien vóór drie betraden zij filiaal en legden de bankbeheerder briefje voor waarop stond: „Dit is overval. Ambon”. Een had een pistool, de ander hield de wacht bij de deur. Deze hield twee klanten in bedwang die net het filiaal waren binnengekomen. De beheer der dacht eerst aan een grep, maar pakte toen een geldtrommel waarin acht mille zat. Terwijl hij de trommel pakte maaiste hij stil alarm. Binnen drie minuten was de politie t er plaatse. Het tweetal dat inmiddels was gevlucht, werd enkele uren later aangehouden. De NVJ pleit voor versnelling van het tempo waarin regeringsbesluiten ten gun ste van de pers worden genomen en het treffen van noodmaatregelen, zoals de Commissie Bedrijfsfonds voor de Pers heeft geadviseerd, in afwachting van de totstandkoming van een bedrijfsfonds. Ook dringt de NVJ aan op het overne men van de verliezen van PTT ten gevol ge van het geldende tarief voor de ver zending van nieuwsbladen en periodieken ten laste van de begroting van CRM in de vorm van steunmaatregelen voor nieuws bladen en periodieken. Ook vraagt de NVJ dat de voorgenomen regeringsmaatregelen voor de dagbladpers worden uitgebreid tot de opinieweekbla den. vonden geen steun bij de regeringsfrac ties. Datzelfde was het geval met een motie van de oppositie, waarin gevraagd werd af te zien van de verhoging van de posttarieven voor periodieken. Verworpen werd ook een motie, waarin de regering werd gevraagd bij de sluiting van laad- en losplaatsen door de NS niet uitsluitend op bedrijfseconomische overwegingen af te gaan, zeker niet in economisch zwakke gebieden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Drees van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren in de Tweede Kamer een nederlaag moeten incasseren. Zijn pogingen om te bezuini gen op de verbetering van het Amster dam-Rijnkanaal leden schipbreuk, doordat de meerderheid in de regeringspartijen de zijde van de oppositie koos. De Kamer dwong daarmee de minister de toezeggin gen na te komen, die zijn voorgangers hebben gedaan om tot verbetering van het Amsterdamse havenproject te komen. objectief te stellen normen in de sfeer van de STER-gelden.” Volgens dr. Van Dijk is maatschappelijke bewegelijkheid het kenmerk van onze samenleving, waar bij nieuwe dingen ontstaan en oude ver dwijnen, daaronder misschien ook kranten en weekbladen. „Dat is onaangenaam maar niet desastreus. Regionale bladen zijn zo verbeterd,” aldus het Kamerlid, „dat de noodzaak van een landelijke krant er naast is verminderd. Bovendien zorgen radio en tv voortdurend voor nieuws en commentaar.” Tel. 0 23-33 06 65 winkelcencrwnrt Schalkwijk De minister vindt, dat hij niet gebonden is aan toezegingen en beloften van zijn voorgangers. Op die manier is er volgens hem geen nieuw beleid te voeren. De Kamer dacht daarover echter duidelijk anders, al bracht het amendement-Knot (P.v.d.A.), dat 12,5 miljoen bezuinigt op de werkzaamheden aan de havendammen bij Hoek van Holland om die ten goede van het Amsterdam-Rijnkanaal te laten ko men, wel enige verdeeldheid in de rege ringsfracties. Die verdeeldheid vond zijn oorzaak in de waarschuwingen van minister Drees tegen temporisering van het project in Hoek van Holland. Dr. Drees voerde aan, dat niet met de afbouw van de haven dammen gewacht kan worden. Voor de veiligheid van het scheepvaartverkeer is het noodzakelijk, dat daarop snel lichten worden geplaatst. De minister wees erop, dat in Hoek van Holland veel gevaarlijke stoffen worden binnengebracht. Bovendien wordt zeker 2,5 miljoen gulden „in het water gegooid”, omdat in de contracten voor het project een boetebeding is opge nomen. De meerderheid van de Kamer volgde de minister echter niet. Slechts een tiental K.V.P.’ers, een vijftal leden van DS’70, vier van de C.H.U. en vier van de V.V.D. stemden tegen het amendement, dat op wens van de A.R.P. door de oppositie was gesplitst. Aanvankelijk had de heer Knot een amendement ingediend met het doel ook de bezuinigingen op werken aan de Waal bij Nijmegen tot behoud van de Ooypolder te schrappen, maar daarvoor voelden de regeringspartijen niets. Een apart amendement van de heer Knot op dit punt kreeg dan ook onvoldoende steun. pers. Zo te zien perst de door de Drees-doctrine geïnfecteerde mr. Vonhoff het laatste druppeltje vocht uit het club- en buurthuiswerk, de jeugd- en jongerenorganisaties, het vormingswerk, de open jeugdcentra en jeugdradën, sport en recreatie en de bibliotheken. de heer Vonhoff: „Daar was geen woord Engels bij”. De beeldspraken tierden welig in de Kamer. „Dood hout moet niet ge kapt worden, maar weer levend gemaakt”, zei de heer Van der Spek. Groot was de verbazing van de Kamer voor dit biolo gisch wonder. Met een gezellig met oppositieleider Den Uyl koutende premier Biesheuvel achter de Kamergordijnen kabbelde de woorden stroom voort. De sprekers hadden gemid deld tien kantjes tekst voor zich. En er kwamen tientallen amendementen en vele moties. Bij de beschouwingen over woon wagenkampen viel nog een typering van oud-minister Klompé te noteren uit de mond van eenling Jae. de Jong: „De beschermheilige van de eeuwigdurende bijstand”. Een schatting maken van het aantal vuurwapens dat de mensen hebben, acht kapitein van de rijkspolitie, C. P. A. Kanters, die het hoofd is van de landelij ke Vuurwapencentrale, ónmogelijk. „Mis schien wel vele duizenden”, zegt hij voor zichtig. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. P.v.d.A., D’66 en P.P.R. zijn met waterstaatsminister Drees van mening dat er om een selectief autoge bruik en een verbetering van het open baar vervoer te krijgen op de aanleg van wegen moet worden bezuinigd. Deze bezuinigingen willen zij vooral in het westen zoeken. AMSTERDAM. De redactie van het Amsterdamse studentenweekblad Propria Cures heeft bij de Staten-Generaal een verzoekschrift ingediend, waarin het par lement wordt verzocht een onderzoek commissie in het leven te roepen om diepgaande studie te maken van het be leid van de Nederlandse regering in de kwestie Nieuw-Guinea. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. De Amsterdammers gaan voortaan trouwen in het Vondelpark. Het gemeentebestuur gaat daar een paar zalen huren in het Vondelpark-paviljoen. Aanleiding daartoe is de vernieuwing van ondermeer de centrale verwarmingsinstal- latie in de trouwzalen van het stadhuis aan de smalle Oudezijds Voorburgwal. Door het vrijwel onafgebroken aan- en afrijden van stoeten trouwauto’s is de gracht nagenoeg de gehele dag één ver keersopstopping. Van enige sfeer bij het verlaten van het stadhuis is daardoor nau welijks sprake. Naast ons uitgebreide pakket ijzer waren en gereedschappen, ook alles op ’t gebied van Bouwstenen - cemerrt - tegels schrootjes - wandrekken - parket enz. Natuurlijk ook VERF. GRONINGEN. De politie heeft giste ren twee mannen van respectievelijk 43 en 34 jaar enkele uren nadat zij een bankoverval hadden gepleegd gearres teerd. Bij een overval op een filiaal van de Algemene Bank Nederland maakten zij acht mille buit. Het water wordt momenteel alleen inci denteel door de gebruikers onthard, dat is minder kalkhoudend gemaakt. Dat ge beurt bijvoorbeeld door moderne wasmid delen die fosfaten bevatten. Volgens het voorstel van de Vewin-commissie zou de ontharding moeten gebeuren op de plaats waar het leidingwater wordt geprodu- ceerd, dus bij de drinkwaterbedrijven zelf. Deze methode zal een besparing van 120 miljoen opleveren. De kosten van aanschaf van de appara tuur voor centrale ontharding zullen vol gens hem, berekend over het waterver bruik 3 tot 5 cent per kubieke meter water bedragen. Geen kans kregen voorts amendemen ten van de oppositie om meer geld uit te trekken voor het openbaar vervoer en het taxivervoer, hoewel op dit laatste punt de oppositie de opvallende steun van DS’70 kreeg. Bezuinigingen, die P.v.d.A., D’66 en P.P.R. wilden aanbrengen op de Rijks luchtvaartschool, het bouwprogramma in de Flevopolders en de temporisering van de afdamming van de Oosterschelde, wer den, door de regeringspartijen afgewezen. Minister Drees beloofde de K.V..P’er Cor nelissen wel nog eens naar de verhoging van de Zeeuwse veertarieven tg zullen kijken. Dat was voor de regeringsfracties reden zich tegen een motie-Roels (P.v.d.A.) uit te spreken, waarin werd voorgesteld de veertarieven op het huidige peil te bevriezen. mende landen zou worden goedgekeurd, zouden veel problemen tot het verleden behoren. Terwijl in ons land de wetgeving op het gebied van de (vuur)wapens water dicht is het aanschaffen en voorhan den hebben van een wapen wordt nauw keurig geregeld kan men bijvoorbeeld in België vrij een jacht- of sportwapen kopen. In Luxemburg bezitten veel een zaam wonende mensen een wapen en het zal moeilijk zijn deze gebruikelijke aange legenheid „terug te draaien”, vreest kapi tein Kanters. Opvallend vindt hij het ook dat de laatste tijd verscheidene aanvragen voor het oprichten van een schietvereniging bij het ministerie van Justitie zijn binnen ge komen. Een schietfsport)vereniging valt boven dien nog onder de Wet op de Weerkorp sen (opgesteld in 1936 in verband met de weerafdeling van de Nationaal Socialisti sche Beweging). In de Kamer begon oud-CRM-staatsse- cretaris Egas (P.v.d.A.) als eerste van 19 sprekers met zijn kritiek. Adhter de rege ringstafel zat het driemanschap van CRM: minister Engels (met een gezicht van „Wat overkomt me nu”), mevr. Phia vaïi Veenendaal en de heer Vonhoff (met een gezicht van „Kom maar op”). D’66-woordvoerder Wilbers kreeg voor zijn eerste grote speech meteen een klate rend applaus van de publieke tribune, hetgeen altijd opschudding in het statige Kamergebouw veroorzaakt. De heer Wil bers deed scherpe aanvallen op het -beleid. „Het is zonder totaalvisie, het is een opruimingsbeleid”. Later op de avond zou de heer De Gaay Fortman van de P.P.R. dat nog overtreffen met het gezegde: „Welvaart zonder welzijn wordt uitvaart. Het kabinet voert een uitvaartbeleid”. De heer Meijer van de P.v.d.A. sprak in zijn maidenspeech van de „Vonhoff-doc- trine” en grapte over een interview van DEN HAAG. Kort geleden werd een veiligheidsbrigade opgericht (doel: orde op zaken stellen als politie of leger mochten falen). Even daarvoor had zich een groep mannen geformeerd, die zich ten doel stellen krakers uit woningen te zetten als de huiseigenaar daarom vraagt. In enkele steden in ons land vormen buurtbewoners groepjes om de straatschenderij tegen te gaan. Jagers trekken er soms op uit om op stropers te jagen in plaats van op wild en gevogelte. nl werden ■”''n ge- De behoefte tot het vormen van „weer korpsen” blijkt te leven onder de bevol king, ook al is zo’n korps maar zeer klein, onofficieel of is het slechts een man die zich klandestien een wapen aanschaft „voor het geval dat”. Er blijkt, aldus de Vuurwapencentrale (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Vrijwel de gehele Tweede Kamer heeft gisteren bij de be handeling van de begroting van CRM gepleit voor verdere steun aan de pers. Daarbij werd er echter van verschillende kanten op gewezen dat met name de regionale pers in de laatste jaren in kwaliteit is toegenomen, zodat de diffe rentiatie in de dagbladpers niet staat of valt met het aantal landelijke dagbladen. Drs. Voogd (P.v.d.A.) en heer Wilbers (D’66) kondigden aan gezamelijk een mo tie te zullen indienen om opnieuw 20 miljoen gulden te vragen voor dagbladen. „Wij zouden het rampzalig vinden,” aldus drs. Voogd, „als bladen als Trouw, de Volkskrant, het Vrije Volk, De Tijd en de NRC zouden verdwijnen. Dat moet in ieder geval in 1972 worden voorkomen.” De woordvoerders van de regeringspar tijen gingen minder ver in hun eisen. De heer Van der Sanden, (K.V.P.) die enkele maanden geleden nog extra subsidie vroeg voor het noodlijdende dagblad De Tijd, wees erop dat op korte termijn maatrege len noodzakelijk zijn die de herstructure ring in de pers bevorderen en begeleiden en dat daarop niet gewacht kan worden tot 1973. Uit de ontwikkelingen in de laatste 15 jaren is duidelijk geworden dat fusies en concentraties noodzakelijk zijn geworden uit technische en economische overwegingen. Mede namens de C.H.U. verklaarde hij voorts geen behoefte te hebben aan het met overheidsmiddelen kunstmatig in stand houden van bladen die geen levens kansen meer hebben. De kwaliteit van de regionale bladen is zeer belangrijk verbe terd, mede dankzij een snelle oplagestij ging en vroegtijdig aangegane hechte sa menwerkingsvormen. Ook de weekbladen en tijdschriften hebben een groot bereik, waarbij de radio en tv evenmin weggecij ferd mogen worden uiit het gehele patroon van informatieverstrekking aan de burger, aldus de heer Van der Sanden. Dr. Van Dijk (V.V.D.) was van oordeel dat als steun verleend moet worden, dan aan de gehele pers, ook aan nieuws- en weekbladen, aan tijdschriften en volgens Kapitein Kanters constateert dat na de bezetting van het huis van de Indonesi sche ambassadeur in Wassenaar door Zuidmolukkers, het wapenm’=b»’”’k sterk is toegenomen. Dit jaar allee’ tot nu toe honderd pleegd. Inmiddels is een overe- 1 - t voorbe reid inzake vuurwapens voor het gehele Benelux-gebied. Als deze overeenkomst door de drie parlementen van de deelne- Niet alleen van de oppositie maar ook van de regeringspartijen vielen kritische opmerkingen over de beknotting van sub sidies te beluisteren, o.m. die van de vormingscentra. De woordvoerder van de C.H.U. was daar fel tegen en de heer Du Chatinier (K.V.P.) vroeg zich af „of het hikken of stikken” wordt met de door minister Engels gevoerde politiek. De heer Verwoert (DS’70) begreep niet waaarom muziekscholen, zangersbonden en fanfare korpsen zo laag worden aangeslagen. Minister Engels zou een berisping van de SER moeten krijgen, vond het P.v.d.A.- Kamerlid Meijer, voor zijn beslissing om de subsidie voor de gezins- en huishoude lijke voorlichting stop te zetten. Er staan daardoor zomaar honderden mensen op straat. In het algemeen vonden zowel oppositie als regeringspartijen, dat er meer moge lijkheden en meer vrijheid voor de kam- peerboeren moeten komen, maar de vrije recreatie zal wél omgeven moeten worden met waarborgen op het gebied van hygië ne. Het Tweede-Kamerlid mr. Scholten (A.R.P.) zei voornemens te zijn een amen dement in te dienen om de subsidie aan muziekscholen te verhogen. De heer Ver woert (DS’70) vergeleek het ministerie van CRM met „een verzameling zelfstandig functionerende kruideniersbedrijven, die net doen alsof er geen nevenafdelingen bestaan”. -nns oppositie o’- "9g 6 (Lely- ’1" rijksweg 15 nln meer; rijks weg 43 (afsluitdijk oningen) 15 mln. meer en rijksweg 75 (Schaick-Wychen) 6 mln. meer. 3 - z/z.^ De redactie van Propria Cures is van mening dat er alle reden is te twijfelen aan de juistheid van de tot nu toe ver strekte informatie over het Nederlandse beleid in deze aangelegenheid. Zij wijst met name op een aantal uitlatingen van oud-minister Luns, die onder meer heeft gezegd dat de V.S. Nederland hebben gedwongen zijn verantwoordelijkheid je gens het volk van Nieuw-Guinea te ver raden. Talloze deskundigen hebben dit bestreden. In de bijlagen van het verzoek schrift van P.C. zijn die verklaringen opgenomen. Bovendien heeft mr. Luns gezegd dat het mislukken van de Geneefse conferen tie (1955-1956) te wijten was aan het uit drukkelijk streven in deze richting van de voormalige Indonesische president Soekar- no, ook deze verklaring van mr. Luns is van vele kanten bestreden, aldus de re dactie van P.C. Zij vraagt het parlement tenslotte een politiek oordeel uit te spre ken over het beleid van de Nederlandse regering ten aanzien van de kwestie Nieuw-Guinea. De bezuinigingen, die de oppositie voor stelt, zijn: rijksweg 12 (Gouda-Linschoten) 6 mln. minder; rijksweg 12 (Linschoten- Weg 27) 5 miljoen minder; rijksweg 16 (Rotterdam-Dordrecht) 12 mln. minder; rijksweg 20 (Weg 16-Nieuwerkerk a.d. IJssel) 10 miljoen minder; rijksweg 27 (Utrecht-Hilversum) 6 mln. minder en rijksweg 28 (Utrecht-Amersfoort) 12 mln. minder. Een uitzondering is gemaakt voor ring wegen om de steden die een belangriike bijdrage kunnen leveren aan de ontlasting van de steden van doorgaand autoverkeer. Voorgesteld wordt de temporisering van de ringweg om Amsterdam ongedaan te maken. Ook andere wegen met een ring- functie zoals bijvoorbeeld rijksweg 6 (Vel- sen-Weg 2) bij Haarlem van de voorgestel- de temporiseringen zijn uitgezonderd. Volgens de drie partijen verdient het overweging over te gaan tot het aanleg gen van speciale busbanen op het toekom stige tracé van rijksweg 7 (Amsterdam- ’t Schouw) en rijksweg 14 (Wassenaar- Weg 4). Van de temporiseringen die de drie partijen voorstellen zijn ook projec ten uitgezonderd, die uit een oogpunt van verkeersveiligheid noodzakelijk moeten worden geacht. Onder deze categorie val len onder meer de verbreding^ van rijks weg 4 bij Schiphol (de randweg en het weggedeelte Lexmond-Vianen De projecten die vo’ moeten doorgaan zijn stad-Emmeloordl 6 (Ressen-Babberich’ 10

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2