STEINER VEROORDEELD TOT TWINTIG JAAR Priesters weigeren De Gaulle mis voor Engeland gaat het weer met Rhodesië proberen Voor hulpverlening aan rebellen in Zuid-Soedan Schriel cultuurbeleid Huey Newton voor rechters De kruistocht Bakkenist van Mariner maakt eerste foto’s van Mars Emigrerende joden uit trein gehaald Weer generaal in Israëlische G regering Mohammed Hatta in ziekenhuis naar staf van McGovern Molukken HOME ZONDAG NAAR SALISBURY Honger op eiland door staking van zeelieden aangehouden Spaanse politie verhindert protest Gouverneur van Ex-kolonel Herbert 3 WOENSDAG 10 NOVEMBER 1971 BH WANKLANK BIJ HERDENKING STERFDAG EX-PRESIDENT [1 LONDEN (AFP) Zes jaar na de eenzijdige onafhankelijkheidsver klaring van Rhodesië gaat de Britse regering een nieuwe poging wagen betrekkingen aan de knopen met haar oude kolonie. Minister van Buiten landse Zaken Sir Alec Douglas-Home vertrekt zondagmiddag met een spe ciaal vliegtuig van de „Royal Air Force” uit Londen en zal ongeveer een week in Salisbury verblijven om te trachten tot een regeling te komen met het regime van Ian Smith. 2 (Van onze redacteur in Parijs) van PASADENA (AFP). De Mariner-9, het Amerikaanse ruimtevoertuig dat op weg is naar Mars, heeft op een afstand van 1.369.000 kilometer bij wijze van proef 27 foto’s van de rode planeet gemaakt. Het bleek dat de camera’s goed werken. Gedurende de drie maanden die de Ma- riner-9 om Mars zal draaien, zullen meer dan vijfduizend foto’s worden genomen. Zondag komt het ruimtevoertuig, dat 30 mei is gelanceerd, in een baan om Mars. Als huurlingenleider dook hij in 1967 in Biafra op. De leider van dit gebied, Ojoe- kwoe, die probeerde onafhankelijk van Nigeria te worden, stuurde Steiner echter na enige conflicten weg. In opdracht van enige Westduitse hulporganisaties vertrok hij later naar het zuiden van Soedan om daar hulpprojecten te verwezenlijken. De vakbond van zeelui beraadt zich over een aanbod van de vakcentrale, waarin wordt voorgesteld dat de zeelui weer aan het werk gaan in ruil voor bemiddeling van de vakcentrale bij de regering. Garanties tegen elk grondwettelijk amendement dat vooruitgang in de weg staat; Een onbelemmerde ontwikkeling naar het aan de macht komen van de Afrikaan se meerderheid; trouwelijke brief tot de aartsbisschop van Parijs mgr. Marty heeft gericht met het verzoek te willen bevorderen dat de kerk zich weer „loyaal” ten opzichte van de regering en de staat zou gedragen. De wanklanken in de nationale herdenkings ceremonieën van gisteren hebben evenwel aangetoond dat het staatshoofd met zijn verzoek geen unaniem gehoor heeft mo gen vinden. Sir Alec wees erop dat hij twee dagen van zijn verblijf in Rhodesië zal wijden aan ontmoetingen met vertegenwoordigers van de Afrikaanse bevolking en van de kerken. Gezaghebbende kringen in Londen melden dat het hierbij ook gaat om Afri- Een onmiddellijke verbetering van de politieke status van de Afrikaanse be volking: Het aanzetten tot beëindiging van de rassendiscriminatie; MOSKOU (Reuter) Vijf joodse gezin nen die met geldige uitreisvisa op weg wa ren van de Sovjet-Unie naar Israël, zijn maandagavond op een station aan de grens tussen Rusland en Hongarije door recher cheurs uit de trein gehaald. In joodse kringen in Moskou, waar dit gisteren werd meegedeeld, wist men niet om hoeveel mensen het hier ging en ook niet wat er met hen is gebeurd nadat de trein naar Hongarije vertrokken was. Van de vijf joodse gezinnen zijn er drie afkomstig uit Kiew en twee uit Charkov. WASHINGTON (RTR) Luitenant-ko- lonel Anthony Herbert, die ontslag uit het Amerikaanse leger nam omdat hij lastig werd gevallen wegens zijn beschuldigingen inzake militaire wreedheden in Vietnam, zal lid worden van de staf van de presi dentiële kandidaat George McGovern- ’eer Zan ieid iar- rer- iten iam den ■lid, jke lien oor WELLINGTON (RTR) De 250 bewo ners van de afgelegen Chathameilanden klagen over gebrek aan voedsel en brand stof als gevolg van de staking van zeelui uit Nieuw-Zeeland, die al meer dan een week duurt. Het eilandbestuur heeft de Nieuwzeelandse regering gevraagd onmid- dellijk een bevoorradingsschip of een vlieg tuig te sturen. DJAKARTA (AFP) De voormalige Indonesische vice-president dr. Mohammed Hatta ligt sinds 27 oktober in een zieken huis in Djakarta. Hij moet, volgens zijn secretaris, rust houden. Alleen naaste fa milieleden mogen hem bezoeken. Dr. Hatta, die 69 jaar is, riep in 1945 met Soekarno de Indonesische onafhankelijk uit. ran len er- dse ijst ran >eft Jen je- er- dit sk- ;en het iria sen ar- ek- oin be de lat m- lit- de ar- is re ent re- ise ;tie iet g- n- n- ir- de JC- an en il- :s- iet R. an re- jn- leg ize iet g- ke ng er. an te g- 91- 91- >r- m) n- 16 er; .d. 27 en In. tie y- 15 'S- in. I 6 DJAKARTA (DPA) De Indonesische geheime dienst heeft de gouverneur van de Molukken, kolonel Soemitro, aangehouden om hem te ondervragen over zijn betrek kingen met de communisten in het verle den. Volgens een officiële woordvoerder is de kolonel naar Djakarta overgebracht. Meer bijzonderheden wilde hij niet geven. Volgens Ambonese kringen zou Soemi tro contact hebben gehad met de commu nistische jeugdbeweging, Pemuda Rakjat. Dit zou lang voor de mislukte staatsgreep van 30 september 1965 zijn geweest, waarna duizenden mensen om het leven werden gebracht omdat zij communist zouden zijn. MADRID, (AFP) De Spaanse politie heeft maandag verhinderd dat studenten in Madrid protest-bijeenkomsten hielden tegen de vernieling van gravures van Picasso door een commando jonge rechtse extremisten. Enkele honderden studenten wilden zich maandag in zalen verzamelen voor protest-bijeenkomsten, maar de poli tie dreef hen uit elkaar voor de vergader ingen waren begonnen. re uitholling in 1972. Voor één keer moet idereen er maar eens aan geloven, vinden de werkgevers. Ze willen bevorderen dat de topinkomens in de bedrijven geheel worden bevroren en vragen van de rege ring hetzelfde te doen voor de ambtena ren, in goed overleg met de organisaties. Ministers, staatssecretarissen en Kamer leden hebben nu definitief te kennen gegeven hun inkomen eveneens geheel te bevriezen, zodat er ook geen prijsstij- gingscompensatie komt. Het middelbare en hoger personeel wil ook wel meedoen, mits de vakbeweging geen kans krijgt er een verdere inkomensnivellering (naar el kaar toe groeien van inkomensgroepen) door te drukken. En de vrije-beroepsbeoe- fenaars zijn eveneens bereid zich te be perken. De ruimte die daardoor ontstaat heeft werkgevers en werknemers ander maal in een conflictsituatie gebracht over de bestedingsdoeleinden. De vakbeweging zegt: bouw er eerst huizen van voor de laagst betaalden. Dan lever je al matigend een bijdrage aan de inflatiebestrijding. En je stimuleert tevens de al teruglopende bouwsector, die duidelijk is ingezakt na een reeks overheidsmaatregelen als gevolg waarvan de werkloosheid is gestegen. De werkgevers staan op het standpunt dat iedere ruimte ten goede moet komen aan prijsverlagingen, dus aan de consument. De overheidsbijdrage in deze lijn kan bestaan uit het afremmen van tariefsver hogingen en het verlichten van belasting druk, zo zeggen zij. Kortom: op centraal niveau lopen de opvattingen zo sterk uit een, dat het nauwelijks enig gewicht in de schaal legt wie van de partijen daar nu haar gelijk bewijst. CHARTOEM (Reuter) In Chartoem is gisteren de 41-jarige Rolf Stei ner tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld voor hulpverlening aan de opstandelingen in Zuid-Soedan. Er was de doodstraf tegen hem geëist. Steiner, een uit München afkomstige Duitser die aan het eind van de tweede wereldoorlog dienst deed bij de Volkssturm, trad in 1950 toe tot het Franse vreemdelingenlegioen. Hij vocht o.a. in Indo-China, Korea en Algerije. In 1956 was hij als parachutist betrokken bij de strijd om het Suezkanaal. Aanvaarding door de gehele bevol king van Rhodesië van elk akkoord inzake de onafhankelijkheid van het land. Black Panter-leider Huey Newton (midden) verscheen gisteren voor de rechters in de Amerikaanse plaats Alameda. Hij wordt ervan beschul digd vier jaar geleden betrokken te zijn geweest bij een dodelijke schiet partij op een agent in Oakland. New ton heejt in verband met deze zaak al twee processen achter de rug. De weigeringen en aarzelingen aan deze herdenkingsdiensten mee te werken, vor men intussen een nieuwe illustratie van de spanningen die in Frankrijk tussen de staat en de rooms-katholieke geestelijk heid de laatste tijden steeds openlijker aan de dag treden. PARIJS. In het nationale koor officiële redevoeringen, terugblikartikelen in de kranten, interviews met de nabe staanden voor de televisie en plechtige kerkdiensten die gisteren ter ere van de eerste verjaardag van de dood van gene raal De Gaulle heel Frankrijk hebben vervuld, hebben acht priesters in het de partement van de Aude voor de dissonant gezorgd door te weigeren een heilige mis voor de zielerust van de grote dode te celebreren. Bij de aankondiging van zjjn Rhodesië- reis in het Lagerhuis beklemtoonde Home dat een regeling slechts kan worden ver kregen op basis van de vijf principes waaraan Groot-Brittannië veel belang hecht en die uiteindelijk voorzien in het eventueel aan de macht komen van de Arikaanse meerderheid in Rhodesië. Deze principes zijn: kaanse leiders die in de gevangenis ver blijven. Home zou hierover contact hebben gehad met Ian Smith en „daaruit hebben afgeleid dat hij iedereen, wie hij maar wil, kan ontmoeten”. De belangrijkste Afri kaanse leiders in kwestie zijn Joshoea Nkomo, voorzitter van de Zimbabwe Afri kaanse Volksunie die in een internerings kamp verblijft vlakbij de grens met Mo zambique en Ndabaningi Sithole die in 1969 tot zes jaar dwangarbeid werd veroordeeld omdat hij deel zou hebben uitgemaakt van een samenzwering tegen Ian Smith. De bewindsman zei zich „geen illusies” te maken over de moeilijkheden van zijn taak maar herinnerde aan de recente Engels- Rhodesische besprekingen in Salisbury (Lord Goodman was vertegenwoordiger van Londen) waarbij „aanzienlijke vooruit gang” was geboekt, al moeten nog „vele belangrijke problemen" worden opgelost. Overigens kan hij zich gesterkt weten door „de beste wensen” van „oud-premier Harold Wilson die tweemaal een ontmoe ting had met Ian Smith in Gibraltar aan boord van de kruisers „Tiger” (1966) en „Fearless” (1968). De Franse katholieke kerkvaders en over het algemeen ook de priesters stellen zich voortdurend onafhankelijker tegeno ver de politieke machten op. In dat ver band is dezer dagen juist uitgelekt dat president Pompidou uit ongerustheid over die ontwikkeling, kort geleden een ver- Als bij de komende onderhandelingen niet snel de tastbare beperking bespeur baar is, die de genadeslag voor de econo mie moet voorkomen, dan kunnen we de „vrijwillige” reddingsoperatie verder wel vergeten. De loonvrijheid is dan een strop geworden, die het georganiseerde bedrijfs leven zichzelf om de hals heeft gelegd. De werkloosheid is nu al ernstiger dan voorzien. Ook bij de grote ondernemingen (Shell, Hoogovens) vertonen de resultaten een zorgwekkende achteruitgang. Bakke nist heeft er een jaar geleden al voor gewaarschuwd. Hij blijkt nu om zo te zeggen de teruglopende conjunctuur „mee” te hebben gehad. Dat is een beden kelijk verschijnsel, voor een groot deel opgewekt door negatieve invloeden vanuit landen waarvan onze economie sterk af hankelijk is. Maar niettemin legt het op de CAO-onderhandelaars een zware ver antwoordelijkheid om op dit moment alles na te laten wat de werkgelegenheid ver der kan aantasten. De regering moet er intussen op be dacht zijn, dat vrijheid een groot goed is, maar in haar zich aftekenende ontaarding wel degelijk grenzen moet kennen. Als die er niet goedschiks komen, dan maar kwaadschiks. Anders verkeert de loonpoli tieke vrijheid in een conjuncturele trage die, waarvoor de generale-repetitiedatum al onrustbarend lijkt genaderd. Bar-Lev wordt plaatsvervanger Zowel Bar-Lev uit Joegoslavië. Hij nam contact op met de leider van de opstandige Anya-Nya-beweging, Emi- dio Tafeng, wie hij zijn hulp aanbood. Deze benoemde hem tot bevelhebber van het revolutionaire leger. Na een nederlaag tegen regeringstroepen van Soedan vluchtte hij naar het aangrenzende Oe ganda. De autoriteiten stelden hem daar voor de keuze: als hij beloofde nooit meer voet in Afrika te zetten, mocht hij naar Europa vertrekken, anders zou hij worden uitgeleverd aan Soedan. Steiner verklaar de echter, dat „Afrika hem nodig had” en dat hij daarom dit werelddeel niet mocht C.R.M. schromelijk tekort, vooral wat het jeugdwerk betreft. Een behartigenswaardige opmerking kwam nog van de liberaal Keja, die waar schuwde tegen de overschatting van het belang van de „recordsport”. Hij hield de, minister zowel als zijn mede-parlementa- riërs voor dat Nederland geen behoefte heeft aan staatssport met nationalistische tendensen, maar veel meer aan bevorde ring van de lichamelijke opvoeding over brede lagen en van sporten waaraan veel mensen actief kunnen deelnemen. Deze opvatting, die zich keert tegen het „op fokken” van kampioensploegen voor inter nationale ontmoetingen ten koste van staatsgelden, en in feite bezinning vraagt op het toenemende euvel van de passieva sportvervoering, wordt de laatste tijd te weinig gehoord. De bestemming van gelden xdie aan de sport toevloeien is een zaak van de sportbonden. Het kan echter geen kwaad dat de besturen hiervan nog eens gewezen wordt op het feit, dat sport een optimale culturele en maatschappelijke taakvervulling slechts kan vinden in een redelijke verdeling tussen actieve en pas sieve sportbeoefening. De overdreven verering voor de toppres tatie, gemengd met nationalistisch getinte overwinningszucht, dreigt die redelijkheid steeds meer te overspoelen. De democratische senator uit Zuid-Da- kota zei in een toespraak, dat de 47-jarige kolonel (de meest gedecoreerde Amerikaan se officier uit de Koreaanse oorlog) advi seur voor militaire zaken, veteraan-aange- legenheden en aanverwante kwesties zal worden. Senator McGovern, een tegenstander van het Amerikaanse beleid inzake Vietnam, verklaarde dat Herbert „uit de dienst van zijn land gedreven werd omdat hij zijn plicht deed”. Hij besloot de kennis van Herbert niet ongebruikt te laten en vroeg hem lid te worden van zijn staf. „Herbert heeft onder meer aangeboden namens mij te spreken tijdens mijn verkiezingscam pagne”. Slechts een pastoor in het departement was bereid aan het verzoek dat hem door de regionale leiders van de gaullistische partij was overgebracht gehoor te geven. De bisschop van Carcassonne heeft zich in een communiqué bovendien solidair met de weigering van de priesters uit zijn diocees verklaard. Hij meende dat de kerkdienst niet voor politieke oogmerken misbruikt mocht worden, een opzet waar van hij de gaullistische partij dus be schuldigt. Met die zienswijze scheen mon seigneur trouwens ook niet helemaal al leen te staan, want in Parijs verluidde gisteren dat ook de aartsbisschop van Parijs aanvankelijk geaarzeld had de No tre Dame voor een officiële herdenkings plechtigheid beschikbaar te stellen. Die requiem-mis is in Parijs in aanwezigheid van president Pompidou maar in afwe zigheid van de weduwe van de generaal tenslotte echter toch nog doorgegaan. De neef van de betreurde staatsman, die priester is, droeg in Parijs de mis op. De aanstaande benoeming van Bar-Lev tot minister heeft ongerustheid gewekt bij zijn voorganger, Jitschak Rabin, die nu ambasasdeur is in Washington. Rabin komt deze week voor een „privé”-bezoek naar Israel, en zal behalve over de Amerikaan- Israelische betrekkingen ook over zijn eigen politieke toekomst spreken. Aan vankelijk lag het in de bedoeling, dat Rabin per 1 januari uit Washington terug zou komen en ook voor de Arbeiderspar tij als minister van Ontwikkeling tot de regering zou toetreden. Afgesproken is echter, dat hij tot na de Amerikaanse pre- sidents-verkiezingen volgend jaar in Washington zal blijven. Rabin zou nu wil len weten in hoeverre Bar-Lev’s politieke plannen van invloed zijn op de zijne. (Van onze redactie in Cairo) TEL AVIV De opperbevelhebber van Israëlische leger, generaal Chaim Bar-Lev, zal per 1 januari zijn militaire loopbaan beëindigen en toetreden tot de regering als minister van Handel en Industrie. Deze portefeuille wordt nu bekleed door Pinchas Sapir, die ook minister van Financiën is. Generaal Bar-Lev zal deze post bezetten voor de arbeiderspartij. Als opvolger van genoemd zijn huidige generaal David Elazar. als Elazar is afkomstig gen om het land te verdelen. De Duitser achtte zich echter alleen schuldig aan illegale grensoverschrijding. De andere punten van de aanklacht, zoals het plegen van oorlogsdaden tegen de Soedanese re gering, het verspreiden van valse geruch ten, het verschaffen van wapens aan de rebellen en het smokkelen en' verdelen van medicamenten onder de zuidelijke bevolking, wees hij als onjuist van de hand. Steiners verdediger had er voor gepleit zijn cliënt vrij te spreken en naar zijn land terug te sturen. De openbare aankla ger had eerder de doodstraf geëist als afschrikwekkend voorbeeld voor alle an dere huurlingen. Een meerderheid in de Kamer blijkt die inzichten niet of niet geheel te delen. Minister Engels zal hier en daar wel een stapje terug of vooruit moeten doen: Cul tuur is eert kostbaar goed, dat zeker niet alleen kan worden gediend door musea voor klassieke kunst maar in de samen leving van vandaag door levende elemen ten beter en vruchtbaarder moet worden gemaakt. Daarin schiet de begroting van De begroting voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk is door velen in den lande met stevige kritiek ontvangen, waar bij het echter opviel dat de bezwaren uit zoveel verschillende hoeken komen en el kander zodanig overlappen, dat de minis ter geen aaneengesloten front tegenover zich heeft, zodat hij niet al te moeilijk komt te zitten. Het ligt geheel in de lijn van dit kabinet om uiterst zuinig te zijn met het subsidie beleid, waarbij immers politieke beginse len om de hoek komen kijken die min of meer kenmerkend zijn voor de liberale inslag van veel kabinetsleden. Het argu ment van geldgebrek gaat slechts in zo verre op, dat in totaal te weinig geld voor dit departement te verdelen valt. Hoe het geld wordt besteed, geeft aanwijzingen voor de maatschappelijke inzichten van degenen die de bestemming bepalen. verlaten. Daarop werd hij in januari aan de Soedanese autoriteiten uitgeleverd. Voor een krijgsraad in Chartoem werd Steiner beschuldigd van steun aan de opstandige stammen in Zuid-Soedan, waardoor hij medeplichtig was aan pogin- Werkgevers voorzitter Bakkenist laat geen middel onbeproefd om Nederland ervan te doordringen dat het ver boven zijn stand leeft en daar nu leergeld voor betaalt. Sinds enkele weken betoont hij zich in woord en geschrift een kruisridder ter beveiliging van de positie van de onderneming, die in de werkgeversfiloso- fie de bron van alle welvaart is. Na het mislukte voorzittersoverleg, dat een cen trale loonmatigingsafspraak ten doel had, heeft Bakkenist als verwijt van de vakbe weging te horen gekregen, dat dié misluk king opzet zou zijn geweest. Langs de onsympathieke weg van stijgende werk loosheid zouden dan de eisen van de vakbeweging automatisch worden getem perd. Die eisen we kennen ze inmid dels kwamen neer op een reële loon- verbetering van 3 percent. Daaraan bleven de vakcentrales in opdracht van hun ach terban tot het laatst toe vasthouden. Ze deden dat met op de achtergrond als argument dat de groeiprognoses van het Centraal Plan Bureau al jaren achter blijven bij de werkelijkheid. Met andere woorden: er kan in de praktijk méér dan de werkgevers al op voorhand willen bestrijden. Die werkgevers houden tot vandaag toe vol de 3 percent eis niet te kunnen honoreren. Ze zou geen werkelijke mati ging inhouden, maar in drie jaar tijd nog altijd een loonkostenstijging van zo’n 40 percent betekenen. De werknemers, zo vindt Bakkenist, hebben wat macro-eco- nomisch met cijfers gejongleerd, waaruit geen richtlijnen voor CAO-onderhandelin- gen konden resulteren. Daarmee, zegt hij, heeft de vakbeweging het land op cen traal niveau een slechte dienst bewezen. Kortzichtigheid, angst en onderschatting van de werkelijkheidszin bij de leden is de verklaring die de werkgevers voor de houding van de vakcentrales hebben. Door over „onderschatting” te spreken wil Bakkenist als het ware een beroep doen op het „gezonde verstand” bij de contractpartijen in bedrijfstakken en on dernemingen. De nuances die in een centra le afspraak niet tot gelding kunnen worden gebracht, zouden daar helemaal kunnen worden uitgewogen. In feite zou een af spraak op centraal niveau dus meer psy chologisch dan praktisch nut hebben ge had. De> verfijningen zouden toch steeds vanuit de lagere niveaus hebben moeten komen. Daar moeten de onderhandelaars namelijk voorkomen dat ze elkaar de helling afduwen. Of die visie in de praktijk tot matiging leidt, staat thans te bezien. Er zit dus een gevaarlijk element van onzekerheid in het vertrouwen op het „gezonde verstand”. Want in de conceptie van de centrale werkgeversorganisaties zou dat moeten in houden dat er helemaal geen reële loon- verbetering moet komen. Alléén de prijs stijging zou moeten worden gecompen seerd, zoals ook in het rapport van de vijf economische deskundigen in het belang van de werkgelegenheid is bepleit. Dat betekent exact: een beveiliging van het reële inkomen van vandaag tegen inflatoi-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3