Taart voor Idee-5.000 Tweede Schiphol en Amsterdamse haven PROVINCIE VERONTRUST OVER UITBLIJVEN BESLISSINGEN Voor overloop zestigduizend huizen nodig Kamer v. Koophandel wil uniforme regeling voor avondopenstelling SERGIO SARRI IN GALERIE-T De wereld als verschrikkelijke sportschool Chopin-concert door Askenase stelt teleur PANTY NYLONS in modekleuren Geld gestolen uit woning Ml Witil MEUBELHANDEL WESTENBRINK NU 2 VOOR 4.00 over MET ST. NICOLAAS EN KERST Noord-Holland Bierhandelaar en inbrekers krijgt provinciale milieudienst Speelgoedactie van VARA levert Geldprijs volgt nog als beoordeling gunstig is aangehouden 1000 gulden op Onderhandelingen „Centrum” WOENSDAG 10 NOVEMBER 1971 Milieudienst 60.000 huizen Vladimir Komdrak: ontroerende stilte HAARLEM Galerie-T heeft in Turijn de 33-jarige schilder Sergio Sarri gevonden. Zijn werk is tot 28 november op de Bakenes- sergracht 67 te Haarlem te zien en die gelegenheid mag niet onbenut blijven: Sarri is een boeiend man, die belangrijke dingen maakt. Op zijn manier vertelt Sarri: de ma chine rukt op en laat steeds minder plaats en gelegenheid voor het mens-zijn. LANGE NIEUWSTRAAT 401 hoek Marktplein, Tel. 1 52 05 IJmuiden (Van onze stadsredactie) HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn verontrust en teleurgesteld over het feit dat blijkens de miljoenennota van de regering op korte termijn geen beslissingen zijn te verwachten over een aantal zaken, die voor de toekomst van Noord-Holland van het grootste belang zijn. Hierbij wordt vooral gedacht aan de uitkomsten van het overleg in zake de Amsterdamse haven en de plaatskeuze voor vestiging van de tweede nationale luchthaven. Deze zaken zijp voor de hele provincie van doorslaggevende betekenis. Dit delen G.S. mee in de aanbiedingsnota bij de begroting van de provincie voor 1972. Een vertrouwd adres voor kwaliteitsmeubelen waar u altijd beter en voordeliger slaagt. De betaling kunnen wij prettig voor u regelen. HEEMSTEDE Stephan Aske nase, de Chopin-vertolker van inter nationale reputatie, maakt ter ge legenheid vgn zijn vijfenzeventigste verjaardag een jubileumtournee door Nederland. Gisteravond was hij in Heemstede afgestapt om voor de ook al jubilerende Heemsteedse Kunst kring te spelen die haar twintigste seizoen is begonnen. Er bestond voor dit optreden van de beroemde Poolse pianist in de Aula van het Coornhert Lyceum een bijzonder grote belang stelling. ADVERTENTIE NIEUWE LADDERVRIJE TEXTIEL WONINGINRICHTING de Een heer- Voldoende parkeerruimte (Van onze stadsredactie) ADVERTENTIE BEVERWIJK AMWWWUWUMNVWUWVVVVUMAMWUVVWMAMVVMA/UVVVUWWUWVWVW vorm Voor deze nieuwe dienst zullen G.S. enkele krachten aantrekken, terwijl een particulier organisatiebureau opdracht is gegeven om binnen enkele maanden een analyse te geven van de aan de nieuwe taken verbonden werkzaamheden. Wat de kosten betreft denken Gedepu teerde Staten aan het beginsel „de vervui ler betaalt”. 2000 m2 woonplezie' reeds begonnen is, wordt hierbij min of meer als voorwaarde gesteld. tot half acht en in de Kerstperiode open stelling tot negen uur ’s avonds. Bovendien zijn een 22-jarige Duitser en een 21-jarige Spanjaard aangehouden in Eindhoven, die worden verdacht van een serie van ongeveer tien inbraken in Haar lem, aan de Van Diemenlaan en Klopper- singel. De Spanjaard heeft bekend. Het tweetal werd in Eindhoven betrapt bij een poging tot inbraak. In, hun auto vond men een uit Haarlem afkomstige porte feuille. Ook de politie uit Amsterdam heeft belangstelling voor het tweetal. FELISON LAAT tot 28 november in het koetshuis van Beeckestein te Vel- sen schilderijen, gouaches en etsen zien van de Tsjech Vladimir Kom&rek (43 jaar). Vooral zijn schilderijen zijn be langwekkend. Heemskerkerweg 85 Tel (0 25101-27682 Normaal per stuk 2.50 IJMUIDEN. Ongeveer een maand later dan verleden jaar, maar veertien dagen eerder dan in 1969, is bij de ideeën bus van Hoogovens het 5000ste voorstel ingeschreven. Dit was voldoende aanlei ding tot enig feestelijk vertoon, dat maan dagmiddag plaats had op de kamer van de heer K. F. Kampenhout, hoofd centrale diensten. Aalsmeer is in principe bereid de uni forme regeling in te voeren mits dat wordt aangevraagd dooi een of meer van de plaatselijke middenstandsverenigingen. De zakenclub „Centrum” uit Aalsmeer heeft inmiddels laten weten de bestaande sluitingstijd om 21.00 uur te willen hand haven. Bennebroek gaat niet akkoord en prefereert voor beide perioden een open stelling van 19.00 tot 21.00 uur. Bloemen- december bestaat deze kunsthandel vijf jaar. Het zal worden gevierd met een bijzondere tentoonstelling, ‘waarvoor alle belangrijke deelnemers uit het tentoonstellingsprogramma van de af gelopen vijf jaar op deze gelegenheid toegepast werk maken. HAARLEM. De Haarlemse politie heeft gisteren de eierenhandelaar aange houden die bij verschillende klanten een briefje van honderd gulden af wist te troggelen met het smoesje dat een oude dame vier briefjes van vijfentwintig wilde wisselen. Hij blijkt een 31-jarige Haar lemmer te zijn. Ruime aandacht besteden G.S. aan de problematiek van de overloop van bevol kingsgroepen uit de volle Randstad naar de aangewezen groeikernen Groot-Alk- maar, Groot-Hoorn en Groot-Purmerend. Duidelijk is dat de overloop van mensen en bedrijven veel minder voorspoedig ver loopt dan destijds is aangenomen. Een in overleg met de minister ingestel de werkgroep onder voorzitterschap van HAARLEM. Op bestuurlijk niveau worden onderhandelingen gevoerd over de taak, die de toneelgroep Centrum in de toekomst zal kunnen hebben op het ge bied van toneelvoorziening en culturele vorming. De besprekingen zijn een gevolg van het feit, dat het rijk heeft meegedeeld aanzienlijke lagere subsidie aan Centrum te willen verlenen. Dit brengt met zich mee dat de gemeenten en de provincie voor hogere lasten komen te staan. De inzender van dit 5000ste idee was de heer T. Burger uit Beverwijk, werkzaam als administratief medewerker van de huishoudelijke dienst, die uit handen van de Gedeputeerde Roelse stelt thans met nadruk, dat aan deze zaak de hoogste prioriteit moet worden gegeven en hier voor door het rijk grote bedragen uitge trokken moeten worden. Voorts is er een overleg- en werkstructuur nodig om te bereiken dat het als taak gestelde bouw programma van 60.000 woningen tot 1980 snel en doorzichtig kan worden gereali seerd. Naast de drie beraadsgroepen zou er daarom ook nog een werkgroep bevor dering overloop moeten komen. „Vanuit onze taak en verantwoordelijk heid voor welvaart en welzijn van de provincie en haar inwoners willen wij hier nogmaals wijzen op de noodzaak, dat bij de voorbereiding van zulke gewichtige beslissingen aan het provinciaal bestuur ruimschoots de mogelijkheid tot inspraak wordt gegeven. Dit temeer omdat in ieder geval voorkomen moet worden dat door een reeks incidentele beslissingen aan het Noordzeekanaalgebied nog steeds de economische motor de groeikracht wordt ontnomen”, aldus het college. Hoewel de relatief gunstige arbeids markt in de provincie in stand is geble ven, wordt toch opgemerkt dat de indu strie reeds een aantal jaren niet meer bij draagt tot de kwantitatieve toename van de werkgelegenheid. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Eerst nu is be kend geworden dat maandagavond in een woning/winkel in de Watervlietstraat is ingebroken. Men kon binnenkomen door een openstaand bovenraam. Uit de kassa in de winkel verdween een bedrag van tachtig gulden, terwijl uit een portemon nee die in de slaapkamer lag, eveneens tachtig gulden werden meegenomen. Hierin wordt gewezen op de terugslag, die de economische ontwikkeling en de infrastructuur van Noord-Holland zal krijgen als gevolg van uitstel of tempori- sering van enkele belangrijke rijkswer ken. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. De klaverjas-dri- ves in De Meerpaal ten bate van de Vara- speelgoedactie hebben duizend gulden op geleverd. Dit resultaat zal tot gevolg hebben dat op 3 december aan ongeveer veertig kin deren van de r.k. Stichting Casa Carmeli Vogelenzang, die door de organisatoren is geadopteerd, in gebouw De Meerpaal een groots Sint Nicolaasfeest kan worden bereid. De kinderen gaan per bus naar Velsen-Noord en zullen een echte uit gaansavond beleven. De drumband „Schulpen-Meerweiden” zal de jeugdige gasten in Velsen-Noord muzikaal begroeten. De milieubescherming zal ook door de provincie intensiever worden aangepakt. Het is de bedoeling dat er een dienst voor de milieu-hygiëne bij Proviniale Water staat komt. Om tot een zo doelmatig mogelijk beleid te komen is besloten een organisatiebureau een analyse te laten maken van de aan de nieuwe taken verbonden werkzaamheden. Overigens wordt gestreefd naar een nauwe samen werking met de gemeenten. Voor Amster dam en de IJmond wordt al gewerkt aan de oprichting van technische werkgroe pen. De toenemende kosten voor het milieu zullen zo niet geheel dan toch grotendeels volgens het principe „de vervuiler betaalt” worden verhaald. Dat is mogelijk door bestemmingsheffingen. Weinig gelukkig zijn G.S. met de situa tie, die door de geluidshinder van Vlieg tuigen is gegroeid. Weliswaar hebben de vliegprocedurewijzigingen enig soelaas ge geven voor de directe omgeving van Schiphol, maar het heeft ook tot gevolg dat deze overlast wordt verplaatst naar verderaf gelegen gebieden die nu veel regelmatiger dan vroeger vliegtuigen over horen komen. Tenslotte wordt meegedeeld dat nog dit jaar en in 1972 nota’s worden uitgebracht over provinciale voorlichting en open baarheid, inspraak bevolking bij streek plannen, kustontsluiting, Noordzeekanaal gebied, inpoldering en vormgeving Mar kerwaard, Groot-Amsterdam, rechtsvorm provinciale bedrijven, drinkwatervoorzie ning, autowrakken en zandhuishouding. ir. W. Singer, voorzitter van de centrale ideeëncommissie, een omvangrijke walno- tentaart ontving. Het was de negentiende taart die de ideeënbus uitreikte, sinds het gebruik in 1965 werd ingesteld. De heer Singer toonde zich verheugd dat er steeds meer ideeën worden inge zonden uit de administratieve sector. Op het deksel van de taartdoos was dit sym- boilisch door een pen onderstreept. Het voorstel van de heer Burger heeft betrekking op de werkwijze bij de be drijfsadministratie technische diensten, waar hij tot voor kort werkzaam was. Het heeft een eenvoudiger tijdverantwoor- ding ten doel. Over de beoordeling van het idee valt nog weinig te zeggen omdat het pas dezer dagen in behandeling is genomen. (Van onze stadsredactie) Ten aanzien van de volkshuisvesting wordt meegedeeld, dat minister Schut doordrongen is van de noodzaak om be paalde regionen in de Randstad prioritweit bij het verlenen van toezeggingen van rijkssteun voor woningbouwprogramma’s te verlenen. Het gaat hierbij om grote stede lijke gemeenten die in agglomeratiever- band opereren. Haarlem, Heemstede, Zandvoort en Beverwijk, Heemskerk en Velsen zijn als zodanig aangewezen. Het instellen van een woningmarktonderzoek, waarmee in de omgeving van Haarlem walnotentaart voor Burger (links). Deze zaal is koud en zakelijk ingericht de kale witte muren en het meedogen te plaatsen is in onze harde en ongevoeli- loze harde licht zijn dodelijk voor de ge wereld? Of was het te wijten aan de sfeer die Chopin nodig heeft. Het geheel Aan de betrokken gemeenten en instel lingen als zakenclubs en Decom is hiero ver de mening gevraagd. Hoewel de opi nies uiteenlopen geef. de Kamer de ge meentebesturen toch het advies de Haar lemse regeling, die goed heeft voldaan, te volgen, te weten: tijdens de St. Nicolaas- periode openstelling tot tien uur *s avonds met een niet verplichte rustpauze van zes daal heeft in principe geen bezwaren mits de middenstand geênqueteerd zou worden. Dat is gebeurd. Van de 45 reacties waren 32 voor en 13 tegen. Beverwijk is geporteerd voor een uni forme regeling maar kan zich niet vereni gen met de sluitingstijd om 22.00 uur en wil dat gehandhaafd zien op 21.30 uur. Velsen stelt voor een openstelling in de St. Nicolaasperiode tot 21.30 uur, met een rustpauze tussen zes en zeven; voor de kerstperiode handhaving van het sluiting- stijdstip op 21.00 uur. Decom, waarin verenigd zijn de vakor ganisaties van personeel in de detailhandel, heeft bezwaar tegen de openstelling tot 22.00 uur en zou om 21.00 uur, desnoods 21.30 uur de deuren liever zien sluiten. HEERHUGOWAARD-NOORD Middenweg 554 (t.o. H.H Kerk) NACO-bushalte voor de deur. Tel (0 2207) - 1287 HAARLEM. Een onderdeel van de Provinciale Waterstaat van Noord-Hol land zal als provinciale dienst voor de mi lieuhygiëne gaan functioneren. Gedepu teerde Staten van Noord-Holland hebben hiertoe besloten in verband met de inwer kingtreding van de wet op de luchtver ontreiniging. inspiratie in het spel van Askenase te bespeuren. Hij was helaas niet bij machte om de diepe kloof tussen podium en publiek te overbruggen. J. H. MOOLENIJZER Slechts enkele tekens een tafel, een bloemstuk, een raam, twee vogels, dan weer een mensenpaar zijn nau welijks verschillend in kleur van hun uiterst licht genuanceerde achtergrond De overheersende kleur is groenig grijs, waarin een uiterst subtiel kleur verschil is aangebracht en waarin de verfstreken een lichte structuur heb ben nagelaten. Een enkele keer is dan in navrant groen een bloemstuk aangegeven. Het is heel verstild werk, dat eigenlijk heel slecht past bij onze zeewind, onafzien bare autofiles waarin stedelingen naar frisse herfstlucht zoeken en voorpagi na’s met vastlopende economie en atoomexplosies. Komarek vertelt van de romance van twee mensen, van een tafel met bloemen, van twee bomen, van een spiegel met de vage aanduiding van twee personen. Heel teer en behoed zaam zet hij die tekens in een omge ving, waarin een zucht al te veel is. Die sfeer legt hij ook in zijn grafiek, maar daar haalt hij net niet de nuan ces, de behoedzame aanduiding, die in zijn schilderijen zo ontroerend zijn. Het programma van Stephan Askenase was vrij conventioneel: de vierentwintig Préludes opus 28, de sonate opus 35 in bes (met de treurmars) de drie mazurka’s opus 59, en de drie Walsen opus 34. Maar tenslotte was het publiek niet gekomen om iets nieuws te horen. De omstandig heid dat er geen verrassingen te „vrezen” waren vormde een geruststellende factor. Toch kreeg ik sterk de indruk, dat de verwachtingen die de toehoorders ten op zichte van Askenase en Chopin gesteld hadden, slechts ten dele gehonoreerd wer- dei). Het is bijzonder moeilijk om vast te stellen wat precies de oorzaak was van het vage gevoel van teleurstelling dat ons bekroop. Kwam het omdat de hyper- deceptie? gevoelige toonzetting en de niet te mis kennen sentimentaliteit daarvan niet meer De Kamer verzoekt te willen verstaan onder St. Nicolaasperiode het tijdvak 29 november tot en met 3 december en onder de kerstperiode het tijdvak 20 tot en met 23 december en voorts de jaarwis seling op vrijdag 31 december. j Zonder meer akkoord met de Haarlem se regeling zijn de gemeenten Heemstede, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Heemskerk, Zandvoort. HAARLEM. De Kamer van Koop handel streeft naar een uniforme regeling voor de avondopenstelling gedurende de St. Nicolaas- en kerstperiode in de gemeen ten Aalsmeer, Bennebroek, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer, Heemskerk, Heemstede Velsen en Zand voort. Als uitgangspunt is daarvoor geno men de regeling zoals die in 1970 in Haarlem gold. Vogelbekachtige cirkelzagen bedrei gen het steeds kleiner stukje zitvlak dat we nog over hebben, maar we doen hardnekkige pogingen met ho metrainers en zo om onze beenfunc- ties te bewaren. Het wordt als een wanhopige, uit zichtloze, worsteling voorgesteld. Er zijn nog maar stukjes been over, met de armen is het helemaal slecht ge steld en aan het afbeelden van hoofden komt Sarri niet meer toe. Hij moet gezegd hebben, dat pas robots weer volmaakte liefde kunnen bedrijven en dat duidt erop, dat hij de mens al heeft opgegeven. De schilderijen tonen resten mens tussen metalen buizen, stalen tafelbla den, handvaten, schroeven, pedalen. In één werk komen als onbereikbare grijppunten een paar gymnastiekringen uit de bovenzijde omlaag. Hier en daar zijn leren riemen toegepast, maar al leen om het staal of de mens te bedwingen. Hij geeft zijn verhalen vorm op grote doeken en in sprekende kleuren. In het latere werk wordt de laborato riumachtige sfeer versterkt door een achtergrond van badkamertegeltjes. Dus opnieuw een boeiende nieuwe ling in Galerie-T van wie ook zeer betaalbare litho’s zijn opgehangen. In A Werk van Sarri was doet denken aan een groot lokaal. niet te ontkennen ongedisponeerdheid van Askenase? Of was misschien de steriele er iets van m i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9