Bewindslieden van CRM: Hamsteren van GEEN GELD OM TE DOEN WAT WIJ GRAAG WILLEN Mia Versluis overleden in Staatssecretaris wil geen onderscheid Agent schiet man dood Kamer tot Frans parlement staak zoutlozing op Rijn paspoort) aren gaat niet Mens krijgt te weinig aandacht bij woningbouw Bij een col pull past een pantalon. En omgekeerd Berichtgeving opstand in Groningen was eenzijdig ON&C Uitkering oorlogsslachtoffers 1 Congres Wonen en Welzijn TWEE DODEN Onderzoek naar BIJ BOTSING late komst van Bossche arts JERSEY SHOP Nachtelijke controle Slooppand brandde uit in Amsterdam Laagvliegend toestel hield bij Diemen oefening Voor jeugdwerk toch nog een half miljoen Christelijke Bond van Overheidspersoneel Nieuwe regeling „in overweging” (Van onze parlementsredactie) A: r i a I O fCfl i JEUGDIGEN AANSLAGEN I DONDERDAG 11 NOVEMBER 197i V erdrietig” Jeugdwerk Krakers hadden het koud Moties 1 „Niet meer van deze tijd” Wij hebben ookvaste kombinaties: pull plus pantalon. Kies er één. Kies ’m sportief of gekleed. Kies’m fel of pastel. Kies ’m opvallend of simpel (of opvallend simpel). Kieswatuwilt, want bij ons kiest u altijd een grote Naam. Lucia bijvoorbeeld, voor f 149.75. Wanneer komt u kiezen? r tie das ove lan zoa sen OV€ VO( aar na; we rer vai eer nir tarissen, mevrouw Van Veenendaal en de heer Vonhoff, verdedigden de besnoeiingen op grond van de slechte financieel-economische situatie en betoogden dat zij het in bepaalde be leidsombuigingen zochten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Engels van CRM heeft gistermiddag ter ver dediging van zijn sterk gekritiseerde begroting aangevoerd, dat hij door gebrek aan financiën onmogelijk kon doen wat hij graag wil. Op geen der ingediende amendementen wenste hij in te gaan, ook niet op hun politieke implicaties. Het woord „welzijnsver- nietigingspolitiek” wilde hij dan ook niet horen. Ook de beide staatssecre- D f f Ka m LL '-4- telefoon (023) 320618 zijn ADVERTENTIES (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE ONDER DE WERELDKLOK t 1 1 in w k< ee ei sc g' Het vliegtuig hield een laagvliegoefe ning boven de Betuwe, zegt de Lucht- machtvoorlichtingsdienst. Van een bijna-botsing is volgens de luchtmacht echter geen sprake geweest, want het toestel is niet beneden de toege- stane minimumhoogte (ongeveer 30 meter) geweest. Een machinist had van het laag vliegen melding gemaakt. AMSTERDAM. De overheid wil blijk baar geen cent missen van de drastische verhoging van de paspoorttarieven die in januari zou moeten ingaan. De gemeente secretarieën mogen paspoorten die nog lairger dan drie maanden geldig zjjn, niet voor verlenging of vernieuwing in behan deling nemen. De minister van Buiten landse Zaken, onder wie de paspoorten vallen, heeft daarover een circulaire rond gestuurd. Ook zijn twee wapens in beslag geno men. Eén automobilist had een vervalsing in zijn rijbewijs aangebracht. AMSTERDAM. Bij een verkeerscon trole gisternacht onder Diemen heeft de rijkspolitie een automobilist gearresteerd die goederen ir zijn auto bad die net in Diemen waren gestolen Op een kruising zou een automobilist geen voorrang hebben verleend aan de heer Van Ravenzwaaij Volgens de staatssecreatris zijn de ern stige ongeregeldheden veroorzaakt door een minderheid van de aanwezige jeugdi ge gedetineerden. De overige jeugdigen en ouderen hebben zich reeds tijdens het gebeuren nadrukkelijk hiervan gedistan tieerd. jarige losarbeider om bet leven gekomen door een schot uit het pistool van een 36- jarige Haagse hoofdagent. Brand bij Beernink. Een uitslaande brand heeft woensdag in Rijswijk een deel van de flatwoning van oud-minister Beer nink verwoest. De brand ontstond door onbekende oorzaak even voor vijf uur in de woonkeuken. Er was toen nie mand van het gezin Beernink thuis. De aangrenzende flatwoningen kregen flinke waterschade. k 1 1 1 DEN HAAG. Het eenmotorige vlieg tuigje dat woensdagochtend bij Zaltbom- mel betrokken was bij een „bijna-botsing” met de trein Den Bosch-Utrecht, is naar alle waarschijnlijkheid een Piper-cup van de Koninklijke Luchtmacht geweest. (Van onze redactie in Amsterdam) V van lan< in kre; wa; WHE mo< teei dee log. set orr he: mc ge’ sp] ve ve re< on er’ let m< de sti sp br w Pi L n e Mede door de ongewoon lage water stand is, zoals wij berichtten, het zoutge halte van de Rijn de laatste weken on rustbarend gestegen. De Kamercommissies zijn over de gevolgen daarvan voor de waterhuishouding met zorg vervuld. Zij menen dat het zinvol kan zijn de Franse DOETINCHEM. Op 26-jarige leeftijd is woensdagmiddag in een ziekenhuis in Doetinchem Mia Versluis overleden. Het meisje is sedert april 1966 niet meer bij bewustzijn geweest, nadat zjj niet was bijgekomen van een eenvoudige hiel-ope- ratie, verricht in een ziekenhuis in En schede. „In de pers, doch vooral via de radio (VPRO) is de positie van de gedetineerden in het Huis van Bewaring in Groningen zo afgeschilderd, dat het er de schijn van heeft dat een onmenselijk strafregime wel Wegens technische gebreken zijn zes auto’s in beslag genomen en 21 maal kon geen geldig kenteken- of rijbewijs worden getoond. Een beeld van het blussingswerk van het brandende pand in de St. Antho- niebreestraat in Amsterdam. nood is volgens hem in de huidige con stellatie bijna onmogelijk op te lossen via de nieuwbouw. Wil men in de woningwetsector het 1971-programma halen, dan moeten in het vierde kwartaal van dit jaar 2000 woning wetwoningen meer gebouwd worden als in die periode van het vorig jaar (stijging van 50 percent) en dat is, aldus de heer Bogaers, een praktisch onhaalbare taak. Paspoorten gaan door verhoging van de leges 17,50 gulden duurder worden, het geen op zijn minst een verdubbeling is van de prijs die tot dusver moet worden be taald. Wie wat „paspoort-jaartjes” zou wil len hamsteren door zijn reisdocument vroegtijdig te laten vernieuwen, krijgt aan de loketten geen gehoor. Dergelijke voordeeltjes wenst de overheid niet te geven. Men moet wachten tot de nieuwe tarieven van kracht zijn. DEN BOSCH. De geneeskundig in specteur van de Volksgezondheid in Noord-Brabant, dr. J. Beijerman, onder zoekt momenteel of een Bossche huisarts afgelopen zondag te laat een visite heeft afgelegd bij de 31-jarige Spanjaard Ga briel Torres, waardoor deze is overleden. DEN HAAG. Mevrouw Van Veenen- daal, staatssecretaris van CRM, wil een nieuwe aparte uitkeringsregeling voor de oorlogsslachtoffers buiten de algemene bijstandswet om oevrwegen. Dit verklaar de zij gisteravond tijdens de begrotingsbe handeling in de Tweede Kamer. Zij kwam daarmee tegemoet aan de motie-Baruch (DS’70), die namens alle regeringsfracties was ingediend. De motie-Voogd (P.v.d.A.), waarin een pensioenregeling wordt ge vraagd alleen voor nazi-slachtoffers, vond zij niet meer juist omdat ook andere oorlogsslachtoffers onder de huidige bij- standsregeling vallen. Staatssecretaris Vonhoff zei het „rond uit verdrietig” te vinden dat hij onmoge lijk aan de financiële wensen van vor mingsinstituten als Den Alerdinck en Klein Vredeveld tegemoet kon komen. Ook voor de drie vormingscentra van de vakbeweging, Capellerput, De Essenburgh en ’t Dackhues kon hij weinig optimisme laten horen. DEN HAAG. De Tweede Kamer overweegt de hulp van het Franse parle ment in te roepen om een einde gemaakt te krijgen aan de lozing van afvalzouten door de Franse kalimijnen op de Rijn. Een initiatief in die richting is woensdag genomen door de vaste Kamercommissies voor Verkeer en Waterstaat en Milieuhy giëne. De Europese commissie stelt een onder zoek in naar verontreiniging met onder ‘ndere kwik van rivieren, in het bijzonder de Rijn. Zij heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen die het Tweede- Kamerlid Oele (P.v.d.A.) als lid van het Europese parlement heeft gesteld. Het Kamerlid had de commissie ver zocht maatregelen te nemen tegen het daarvoor onder meer het argument dat hij een pensioenregeling had gevraagd en niet een aparte uitkeringsregeling. Boven dien zijn in zijn motie ook de gehuwde vrouwelijke oorlogsslachtoffers betrokken. Dit in tegenstelling tot de motie-Baruch. De hoofdagent schoot, toen de losarbei der bij een bevel om zich te laten fouille ren zijn hand in zijn linkerbroekzak stak. Later bleek dat zich daarin een omge bouwd alarmpistool bevond, waarmee geen kogels konden worden afgevuurd. De politie was naar het café gegaan omdat de caféhoudster had gebeld dat er geschoten werd. De man had kort tevoren met zijn pistool gezwaaid en had de trekker overgehaald, waarbij echter geen schot was afgegaan. Het alarmpistool bleek toen het ’s nachts in beslag werd genomen, niet geladen De fouillering van de overige tien a vijftien bezoekers lever de geen wapens op. nationale vergadering op de hoogte te brengen van de ernstige toestand waarin de Nederlandse waterhuishouding is ko men te verkeren. Vandaag zal over het initiatief van de beide commissies worden beslist. Intussen is mevrouw Veder-Smit (V.V.D.) van plan volgende week de mi nisters van Verkeer en Waterstaat en Milieuhygiëne over deze zaak vragen te stellen. Zij wil de regering bewegen tot stappen om aan de zoutlozing door de Franse kalimijnen een einde gemaakt te krijgen. Mevrouw Veder wil ook de drink watervoorziening van Rotterdam en om geving veilig gesteld zien voor het geval de daar aanwezige noodvoorraad van 14 dagen verbruikt zal zijn. Het Kamerlid krijgt waarschijnlijk de volgende week donderdag gelegenheid haar vragen mon deling te stellen. wacht groot aantal amendementen en zelfs met een motie-Du Chatinier (K.V.P.), die door alle regeringspartijen is onderte kend. In deze motie wordt gevraagd de met sluiting bedreigde vormingscentra de benodigde subsidies te verlenen. Ondanks bedenkingen van staatssecreta ris Vonhoff handhaafde de heer Du Cha tinier een amendement, ook ondertekend door alle regeringsfracties, waarin 500.000 wofcdt vrijgemaakt binnen de CRM-begroting ten behoeve van de lande lijke sportorganisaties. Hij diende ook een amendement in, waarin 250.000 steun aan bedreigde club- en buurthuizen in oude wijken wordt gevraagd. De rege ringsfracties willen óók nog extra-geld vrijmaken voor nieuwbouw van de vor mingscentra Den Alerdinck en Klein Vre develd, voor zangersbonden en fanfare - korpsen en voor de werkgroep P2 in Utrecht. AMSTERDAM. „Onze gezamenlijke onmacht, gevangen in een belemmerende sociaal-economische structuur, heeft het ons totnogtoe onmogelijk gemaakt, on danks toenemende middelen, een oplossing te vinden voor het volkshuisvestings- vraagstuk.” Prof. C. J. B. J. Trimbos, hoogleraar in de preventieve en sociale psychiatrie aan de medische faculteit van Rotterdam, zei dit woensdag in het RAI- Congresgebouw in Amsterdam tijdens het congres „Wonen en welzijn” dat het Ne derlands Congres voor Openbare Gezond- heidsregeling daar hield. Het conflres werd bijgewoond door minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en mi nister Udink van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Maar na de moties en tientallen amen dementen van P.v.d.A., D’66 en P.SP., die volgende week bij stemmingen in de Ka mer waarschijnlijk wel zullen worden verworpen, kwamen woordvoerders van regeringsfracties eveneens met een onver- Drs. Voogd kritiseerde het feit dat zon der motivering en nadere verklaring de opvattingen binnen de V.V.D., DS’70 en de K.V.P. zijn gewijzigd. Met „vreugde en verbijstering” constateerde hij, dat nu zonder enige motivering wél kan wat vorig jaar en begin dit jaar niet kon toen hij zijn moties indiende. De staatssecretaris deelde mee dat er een onderzoek naar de leesgewoonten komt. Hij moest niets hébben van verrui ming van sommige posten door een be knotting op het oudheidkundig bodemon derzoek. De vermindering van subsidies voor de provinciale musea zullen beslist niet ten koste mogen gaan van hun ont plooiing. Nog dit jaar zullen financiële middelen ter beschikking komen om in de meest dringende gevallen in musea een beveiliging aan te brengen. De oppositiepartijen, sterk verontrust door de ernstige verzwakking van de cultuur vernieuwende en maatschappij hervormde functies, die tot dusverre een duidelijke voorrang hadden bij het depar tement van CRM, vinden die verzwakking strijdig met de door het kabinet-Biesheu- vel gesignaleerde groeiende behoefte aan een goede welzijnspolitiek. Namens P.v.d.A., D’66 en P.S.P. diende de heer Egas (P.v.d.A.) gisteravond Iaat een motie in, waarin net grote klem wordt gevraagd de voorgestelde bevriezing en inperking van het welzijnswerk zo spoedig mogelijk ongedaan te maken. De heer Egas wil bovendien vóór sep tember 1972 een meerjarenplan voor wel zijnswerk, met speciale aandacht voor de meest kwetsbare groepen in de samenle ving. De oppositie diende ook moties in, een die verhoging van maximumcontributies voor bibliotheken teniet wil doen (tevens vrij dom vóór contributie voor de jeugd), en een, die het gebrek aan overleg bij het tot stand komen van de subsidiebesnoeiin- gen aan de kaak stelt. Tenslotte diende de oppositie ook een motie in, die vraagt om het vastleggen in wettelijke regelingen van de rechtszekerheid van welzijnswer kers die afhankelijk zijn van rijkssubsi- dies. Prof. Trimbos noemde het gebied van de volkshuisvesting zo complex, dat slechts intense samenwerking van be stuurders, technologen, economen, maar ook van gedrags- en sociale deskundigen enig uitzicht kan bieden. „Een land met woningnood als het onze is géén welva rend land. Als grote delen van de bevol king verstoken zijn van een van hun meest primaire behoeften, het wonen, kan men moeilijk spreken van rijkdom en welvaart” aldus prof. Trimbos. Hij was van mening dat de bestaande woningnood vrijwel uitsluitend een probleem van de laagste inkomensgroepen is en pleitte er voor dat de volkshuisvesting als primaire levensbehoefte (zoals elektriciteits- of wa tervoorziening) onttrokken wordt aan par ticulier winstbejag. Prof. dr. P. Muntendam, voorzitter van het Nederlands Congres voor Openbare Gezondheidszorg merkte op: „Wij komen er niet met hoogbouw om de kwantitatie ve nood op te lossen. De gemeente die een 14 verdiepingen tellende flat plaatst in een wijk, oorspronkelijk bedoeld voor laag bouw, maakt de nood voor velen groter dan dat zij aan de oplossing van de woningnood in kwalitatieve zin een wezenlijke bijdrage levert.” Volgens drs. P. C. W. M. Bogaers, oud- minister van Volkshuisvesting is het vrij wel onmogelijk door de inflatie en de tot uitspattingen moet leiden, als oproer en gijzelen van bewakers,” aldus de bond. „Dat integendeel de veel te snelle om schakeling naar wat men noemt de beje gening van gedetineerden, dezen de moge lijkheid biedt tot stakingen, onlusten en nu weer tot het kort-en-klein-slaan van interieur en brandstichting, daaraan gaat men blijkbaar maar voorbij.” „Het voortdurend treiteren, het plegen van lijdelijk verzet na arbeid en recreatie, het schelden en de directe en indirecte bedreigingen, liefst in groepsverband te genover het personeel veroorzaken onder hen grote spanningen.” Staatssecretaris Grosheide van Justitie heeft in Groningen na de opstand in het Huis van Bewaring niet met de opstandige gedetineerden gesproken, omdat zij tijdens de gebeurtenissen „geen redenen voor hun gedrag hebben geformuleerd,” hij er geen tijd voor had en hij bovendien de verho ren van deze gedetineerden door de politie „niet wilde doorkruisen.” Dat antwoordt hij op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Dam (A.R.P.). Zij acht het niet redelijk onderscheid te maken tussen joodse en andere vervol- gingsslachtoffers, te minder daar een pen sioenregeling niet zonder meer een alge mene verbetering van het uitkeringsni veau inhoudt. Volgens de staatssecretaris zijn er op dit moment 7.306 aanvragen voor uit uitke ring bij het ministerie bekend. Vooral de Indische oorlogsslachtoffers hebben de laatste maanden aanvragen ingediend. Drs. Voogd weigerde gisteravond laat, zijn eigen motie in te trekken. Hij had Mr. Grosheide vindt, dat de gebeurte nissen van de laatste tijd in de gevangenis in Breda, de gevangenis Esserheem” in Veenhuizen en het Huis van Bewaring in Groningen niet onder één noemer kunnen worden gesteld. Hoewel in Breda zowel bij personeel als bij gedetineerden zich spanningen hebben voorgedaan, hebben deze niet tot enige vorm van ongeregeld heden geleid. Bij de werkstaking in „Es serheem” op 7 oktober is van ernstige moeilijkheden niet gebleken. Hij zei toe dat de Kamer over de achtergrond van de gebeurtenissen in Groningen zou worden ingelicht. D’66: Stop stadhuisbouw. De fractie van D’66 in de Amsterdamse gemeenteraad heeft er op aangedrongen het plan voor de bouw van een nieuw stadhuis op te geven. De PvdA wil een lage prioriteit voor de stadhuisbouw en voor het GEB- hoofdkantoor het abattoir, de Stads drukkerij en verhoogde wegen en par keergarages in de Bijlmer. De PvdA- fracti- wil de hoogste prioriteit voor o.a. woningbouw, openbaar vervoer en huis vesting voor bejaarden. Voor het jeugd- en jongerenwerk is staatssecretaris Vonhoff voornemens een extra-bedrag van f 500.000 te reserveren binnen de budgettaire ruimte. Op de in terruptie van de heer Meijer (P.v.d.A.), hoe hij zo plotseling aan dat extra-geld kwam en of andere organisaties in het jeugdwerk van deze toezegging nu niet de dupe zullen worden, antwoordde de heer Vonhoff, „dat de mogelijkheden gewoon aanwezig blijken te zijn”. Dat onlokte aan dr. Vondeling (P.v.d.A.) de opmerking: „Dus er was voor die half miljoen aan vankelijk geen bestemming te vinden?” AMSTERDAM. Een felle brand heeft in de afgelopen nacht een voor de sloop bestemd huis in de Amsterdamse Nieuwmarktbuurt in de as gelegd. In korte tijd brandde het bouwvallige huis, dat was gekraakt door „hippies”, geheel uit. De St. Anthonie Breestraat waaraan het huis ligt, werd afgesloten voor alle verkeer, omdat er gevaar bestond voor instorting. Een belendende textielopslagplaats liep zeer grote waterschade op. Over de oor zaak staat niets vast, maar de politie ngemt aan dat de „hippies” tegen de kou een vuurtje in het huis hebben gestookt. De man leed hevige pijnen en liet om vijf uur ’s morgens de dokter, die week- end-dienst had, roepen. De arts beloofde om acht uur te zullen komen. Om half zes liet de Spanjaard de politie waarschuwen, die bij aankomst de patiënt dood aantrof. Op verzoek van de politie kwam de arts onmiddellijk, maar hij kon geen doodsoorzaak vaststellen. Dit is intus sen gebeurd door patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust, die een inheemse ziekte als natuurlijke doodsoorzaak vaststelde. Staatssecretaris mevrouw Van Veenen daal zei dat de beslissing tot subsidiebe- eindiging aan de huishoudelijke en gezins- voorlichting was genomen, omdat deze vorm van informatie niet meer past in deze tijd. Eén van de motieven, die tot de beslissing hebben geleid, is het feit dat de helft van de cursisten slechts voor de gezelligheid naar de bijeenkomsten kwam, zei zij. In samenwerking met de vakbon den wordt een zo gunstig mogelijke af vloeiingsregeling voor het personeel voor bereid. Het rijk zal in 1972 ongeveer 12.000 aanslagen opleggen op lozing van afval stoffen in kanalen en rivieren in onder houd bij het rijk. De opbrengst zal naar schatting 30 miljoen bedragen. Dit heeft minister Nelissen (Financiën) woensdag meegedeeld in antwoord op Kamervragen. Voorlopig denkt het rijk aan een hef fing van vier gulden per inwoner- equivalent, dat wil zeggen hoeveelheid afval die een inwoner per jaar gemiddeld produceert. De Vereniging tegen Luchtverontreini- ging in en om het Nieuwe Waterwegge bied heeft aan het dagelijks bestuur van Rijnmond een brief geschreven over het centraal openbaar maken van afkondigin gen voor afgifte van hinderwetvergunnin gen. De Rijnmondbewoners, schrijft de vereniging, moeten daadwerkelijk gebruik kunnen maken van hun rechten ingevolge de Hinderwet. DEN HAAG. In café Sport in Sche- veningen is in de afgelopen nacht een 28- DEN HAAG. Bij de berichtgeving over de opstand in het Groningse Huis van Bewaring is volgens de Nederlands Christelijke Bond van Overheidspersoneel veel te weinig aandacht geschonken aan de situatie van het personeel. jaarlijks lozen in'de Rijn van 110.000 kilo kwik dat wordt gebruikt bij de bereiding van natronloog en chloor door kwik- elektrolyse van keukenzout. VOOR ALLE UURWERKEN g— HORLOGE-SPECIALIST de Tijdmeter WAGENWEG 88-HAARLEM J OUDKARSPEL.. Twee mensen woensdagavond bij een autobotsing in Oudkarspel omgekomen. Het zijn de 23- jarige A. van Ravenzwaaij uit Haarlem en de bij hem in de auto zittende 15-jarige Mia van Duin uit Warmenhuizen. V x/ mm v - z ■MO X; bouwen met huren lager dan 250 of 300 gulden. Het kernprobleem van de woning-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2