KENNEMER RAAD WACHT OP Akoestiek speelde BESLUIT HAARLEMMERMEER parten van Houten Strijd tegen Agon lastig voor Cardinals Haarlem vecht door van Dramatiek op operaconcert Toonkunst-Beverwijk van Bedrijfsongeval bij houthandel tegen uitbreiding Schiphol Spotprent van Vonhoff voor Ware musiceervreugde in Y Braambos Zaterdagclubs in bekerstrijd Mr. De Gou: „Oorzaak vertraging” Inventarisatie chemisch afval Bierhandelaar ten onrechte Geldermans sterker dan SIZO ZONDER BALLONNEN Hogere ambtenaren willen afzien van I I I I l aangehouden periodieken —4 I I h IIeHII rt* DONDERDAG 11 NOVEMBER 1971 IJMUÏDER COURAN1 Zaalvoetbal Spotprent Fluoridering IJmond Op Buitenlandse Zaken Spanning Demonstratie van Studio op Binnenhof BEVERWIJK De operaliefheb bers uit de IJmond hebben hun hart kunnen ophalen op het operaconcert, dat het Noordhollands Philharmo nisch Orkest woensdagavond onder auspiciën van „Toonkunst-Bever- Wijk” in de Vredevorstkerk heeft ge geven. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het tempo waarin de Kennemerraad gerealiseerd kan worden, hangt in belangrijke mate af van de vraag in welk gewest de ge meente Haarlemmermeer terecht zal komen: Groot-Amsterdam of Groot- Haarlem. Desondanks moet het mogelijk zijn, dat deze regionale raad voor het zomerrecès heeft vergaderd. Dit zei burgemeester De Gou gistermid dag bij de voortgezette begrotingsbehandeling in de Haarlemse gemeente raad. Naar zijn mening hangt ook veel af van wat de andere ISK-partners willen. Een spoedige totstandkoming van een gewest voor heel Kennemer- land, waarin ook de IJmond en Groot-Alkmaar in op zouden zijn genomen, noemde burgemeester De Gou nog geen haalbare kaart. en die zijn mis- (Van onze parlementaire redactie) meesle- NAAM P. ZWAANSWIJK ADRES TE:------- Daam» kunt u mil noteren af» De Beverwijker wilde op de treeplank van een rijdende vorkheftruck stappen, gleed weg en kwam met zijn linkervoet onder het rechterachterwiel van de vork heftruck terecht. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Het in de derde klas van de Haarlemse zaalvoetbalcompetitie succesvolle team van Geldermans zege vierde gisteravond voor eigen publiek in de sporthal te Beverwijk met een score van 6-2 over SIZO u’t Hillegom. Vooi de produktie zorgden Henk Jansen (2), Han Jansen, Geeris, Kops en Pijnen. De tegen- punten waren van Bot en Griekspoor. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De recherche heeft bij het onderzoek naar de man, die enkele klanten voor honderd gulden heeft opge licht, de verkeerde eierhandelaar aange houden. De verdachte kon worden vrij gelaten nadat hij gisteren bij identificatie door de gedupeerden niet werd herkend. versnelde aanleg de Markerwaard, achtte hij uiterst belangrijk „omdat dit soort haven voor Amsterdam economisch gezien heel wat reëler is dan de voor haven bij IJmuiden". De burgemeester nam met de opmerking, dat de „kleine” Kennemerraad voorrang krijgt, de ongerustheid weg bij een aantal Eén uitvoering zou ik afzonderlijk wil len noemen, die van de ouverture „La scala di seta” die mede dank zij de virtuositeit van blazers (hobo’s onder an dere!) en strijkers tot een sprankelend, flitsend spel van tonen werd. Renato Sabbioni was verder bewonde- renswaardig in zijn begeleiding van de (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. Punch-Fiat Stars is ko mend weekend de enige confrontatie tus sen twee topploegen in de basketbalcom- petitie. Koploper Levi’s komt twee keer in een thuiswedstrijd binnen de lijnen. Van avond is om half negen Landlust in de Kennemer-Sporthal de tegenstander, ter wijl zaterdagavond om dezelfde tijd DED op bezoek komt. In beide gevallen moei het voor Levi’s niet al te veel moeite geven de winstpunten in eigen huis te houden. in de DEN HAAG. Tweeënveertig ambte naren in de rang van referendaris en hoger bij het ministerie van Buitenlands^ Zaken hebben zich bereid verklaard om afgezien van periodieke verhogingen voor 1972 genoegen te nemen met een salaris verhoging die alleen maar rekening houdt met te verwachten prijsstijgingen. In een gezamenlijke verklaring, die zij hebben gestuurd aan de centrale van hogere amb tenaren en de regering zeggen de ambte naren van mening te zijn dat voor een effectieve bestrijding van de inflatie loon- en inkomensmatiging noodzakelijk is. Tweedeklasser SIZO moet in Leiderdorp de strijd aanbinden met RCL (derde klas) en het in de derde klas spelende IJmuiden treedt als gastheer op van CSV Dindua (vierde klas). Afgaande op het klassever- schil moeten SIZO en IJmuiden een stap verder kunnen komen. Hoofddorp krijgt bezoek van DWV. Beide clubs komen in de vierde klas uit en zullen elkaar wel niet veel ontlopen. MB MB MB MB MB MB BM BM MB M MM» BM i naar lil vpoi> eiiTviv^fzv r-'---o~ -I r Umuider Courant. Antwoordnummer 47 - Umuider Hij pleitte voor een van een luchthaven in die dan op zijn vroegst in 1980 klaar zou kunnen zijn. Een in de directe nabijheid van Amsterdam gekozen vestigingsplaats (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het gemeentebestuur van Haarlem blijft strijden tegen een moge lijke uitbreiding van Schiphol met een vijfde baan, maar zeker niet met het oplaten van sperballons aan de stadsgrenzen zoals het PSP-raadslid Aad van Ake had voor gesteld. „Dat doet meer aan een oorlogssfeer denken. Ballonnen horen op een ker mis”, aldus wethouder Van der Ham gistermiddag tijdens de begrotingsbehandeling. De wethouder zei dat de ISK-gemeenten hebben besloten er bij de minister van Verkeer en Waterstaat snel een beslissing te nemen over de aanleg van een tweede nationale luchthaven. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Een 17-jarige Bever wijker is woensdagmiddag omstreeks half twee gewond geraakt bij een ongeval op het terrein van houthandel Venega aan de Zuiderkade. De jongeman is per ambu lance naar het Rode Kruis ziekenhuis ge bracht. Het waren zeldzame stemmen, waarover de sopraan en de tenor bleken te beschik ken. Montserrat Aparici is een karakte ristieke dramatisce mezzo-sopraan. Haar stem is krachtig en van een bijzondere sonoriteit. Haar voordracht was vaak ex treem geëmotioneerd door een ongeremde uitingsdrang, die een gelijkschakeling in haar typeringen tot gevolg had. Redento Comacchio heeft zich doen kennen als een voortreffelijke zanger, uit nemend geschoold, als de bezitter van een bijzonder fraaie stem en als een drama tisch kunstenaar, die bij al het glanzende bel-canto, dat hij brengt, toch niet stil blijft staan bij de uiterlijke, oppervlakki ge schittering. Treffend bewees hij dit bijvoorbeeld met het aangrijpende „Vesti la giubba” uit „Paljas” en „Tomba degli avi miei.” x Vrijdagavond zal hetzelfde programma door het Noordhollands Philharmonisch Orkest in de Gemeentelijke Concertzaal in Haarlem worden gegeven. Ik ben er van overtuigd, dat velen vooral de opera- minnaars, hierbij tegenwoordig willen zijn. Hun wacht dan een fraai concert. Het tweede van Geldermans kon het in de reserve eerste klas tegen SAC 2 net niet redden en verloor met 6-5. Voor de Haarlemmers sscoorden De Mytenairre (2), Philippo, Hermans. Buma en Oling Ab Geldermans zelf met twee goals. Spruyt, Van Hasselt en Veer schoten raak voor Geldermans. Het tweede van Kenne merland won door treffers van Spithorst (2), Griever en Zonneveld met 4-2 van Wilms Floet 2. Brouwer scoorde twee keer tegen. koor is een eenheid, gevormd door prach tige stemmen, en zonder afbreuk te willen doen aan ieder afzonderlijk kan ik niet nalaten te vermelden dat mooie bassen het koor een gloedvolle diepte geven en een ondergrond vormen voor de warme glans van de sopranen. En om dan inder daad geen afbreuk te doen aan de ande ren: zij geven het koor een extra dimen sie. Voor de begeleiding van verschillende werken had men zich verzekerd van de medewerking van pianiste Miep van Luin en het behoeft zeker geen betoog dat men geen betere keus had kunnen doen. Het Voortreffelijk spel van deze Heemsteedse pianiste zal zeker een grote steun zijn geweest voor velen, maar dat was te verwachten. Een groot aandeel aan de zangavond had Ina Heemsbergen, niet alleen als soliste met het Velsens Gemengd Koor maar ook met een eigen programma waarin ze begeleid werd door de reeds eerder genoemde Miep van Luin. Het woord begeleiden is in dit geval niet op zijn plaats en behoort het ook niet te zijn: hier was sprake van uitstekend samenspel. Ina Heemsbergen heeft een sopraan met een warm timbre dat vooral goed past bij de Engelse taal (Purcel Turn then thine eyes) maar ook bij het even charmante als charmant gezongen lid El majo discre te van Granados. De hoop uitsprekende de uitvoerenden spoedig weer te kunnen horen, moge een compliment aan allen zijn. PIET LEENDERTZ solisten: de mezzo-sopraan Montserrat Aparici en de tenor Redento Comacchio. Geluidloos zei hij de teksten, die de solis ten zongen en leefde merkbaar mee in de rol, die zij uitbeeldden. (Van een medewerker) HAARLEM. Voor het zaterdagvoet- bal, dat reeds tot op de helft van de competitie gevorderd is, is voor komende zaterdag een voorronde vastgesteld van de strijd om de KNVB-beker. Van de clubs uit Haarlem en naaste omgeving komen daarbij alleen SIZO, IJmuiden en Hoofd dorp in actie. •5} Doorhalen wat niet verlangd wordt. Door werkzaamheden el- aanwezig te zijn van het concert, kerkgebouw ’t is jammer, want raadsleden dat meende, dat hier min of meer sprake was van een bestuurlijke afleidingsmanoeuvre. Hij noemde het van belang, dat de Tweede Kamer spoedig een uitspraak doet over de herindeling van de IJmond en de studie van de Noord-Kenne- mer gemeenten over de vraag of ze zouden kunnen toetreden tot de Kennemerraad. Op dit moment zien Haarlems partners nog niet deze mogelijkheid voor Groot- Alkmaar, aldus mr. De Gou. Hij ging hiermee ook in op de opmer kingen van de heer Paul Captijn (D’ 66) dat deze raad geen doodgeboren kindje mag worden en dat er nu reeds moet wor den gepraat over de zetelverdeling, omdat de zaak anders op een heilloze kibbel partij uitloopt. De burgemeester roerde ook het pro bleem aan van de bestuurlijke en ambte lijke overbelasting in deze tijd. Er moet met energie niet ondoelmatig worden om gesprongen en hij vroeg zich daarom af of de voorbereiding op het bestuurlijke vlak wel zo gedetailleerd moet blijven functioneren. Er zijn nu nog voorstellen, waarover vijf raadscommissies moeten be slissen. Het lag in de bedoeling om voor muzi kaal Italië op dit concert de aandacht te vragen en dit streven heeft geresulteerd in de samenstelling van een integraal programma van populaire operanummers, zestien in getal. Daarbij waren de ouver tures voor Verdi’s opera’s „La forza del destino”, „Nabucco” en „I Vespri Siciliani” ouvertures voor de opera’s „II Barbiere di Sevilla” en „La scala di seta” van Rossini, het Intermezzo uit „Manon Lescaut” van Puccini. Voorts aria’s en duetten voor mezzo-sopraan en tenor van Puccini, Mas cagni, Leoncavallo, Verdi, Rossini en Do nizetti, alle in hoge graden van bewogen heid sprekend van diep menselijk leed, van het toeslaan van het noodlot, van jaloezie, van volstrekte uitzichtloosheid inzake liefdesverwachtingen, van een eeu wig „vaarwel” kortom van rampzalighe den, waarin de operafanaticus zich wil verlustigen, ais hij of zij ervan verzekerd is, dat deze gehuld worden in de eigen schoonheid van de van dramatische ver voering vervulde stemklank. Hij was het er mee eens dat het raads lidmaatschap beter gehonoreerd moet wor den, maai waarschuwde voor het ontstaan van professionals, omdat hiermee het pas sief kiesrecht nog verder zal worden be perkt en men juist de bijdrage van raads leden, die met beide benen in de maat schappij staan, moeilijk kan missen. Het door de PvdA en KVP gemaakte verwijt, dat B. en W. in enkele gevallen hun be voegdheden te buiten waren gegaan, vond DEN HAAG. Leden van de toneel groep „Studio” hebben hedenmorgen op het Binnenhof gedemonstreerd tegen het plan van de vijf regeringspartijen om de rijkssubsidie voor deze toneelgroep te schrappen. De vijf partijen zien geen heil meer in het experiment met de toneel groep en willen het geld gebruiken voor een betere beveiliging en ruimer aankoop beleid van de musea. De minister heeft gisteren al gezegd er niets voor te voelen. Ten aanzien van de overloop van de be volking een zaak waarover spoedig een nota zal worden uitgebracht merkte drs. Van der Ham nog op, dat een werke lijk structurele oplossing voor de toekom stige woningbehoefte van Haarlem niet in de Haarlemmermeer kan worden gevon den. hij in het algemeen niet gerechtvaardigd omdat het college wettelijk ook een zelf standig bestuurscollege is. Na een reactie van de socialistische fractieleider Van de Water gaf mr. De Gou toe dat het college met de fluoriderings-kwestie wel fout was geweest. Hij beloofde dat dit omstreden punt in het voorjaar van 1972 ter beslis sing aan de raad zal worden voorgelegd. Wat de openbaarheid betreft zegde de voorzitter toe, dat van teleurstellende inspraak- procedures een analyse zal wor den gemaakt. In het vragenrecht van de publieke tribune, zoals dat in Wormerveer bestaat, zag hij weinig heil ook al omdat een dergelijk voorstel vorig jaar door de commissie algemene zaken is afgewezen. Ten aanzien van de financiële situatie van Haarlem merkte wethouder Spek op dat het knelpunt ligt in het feit, dat de rijksuitkeringen dringend verbetering be hoeven. Hij was het er mee eens dat er zo mogelijk doelmatiger en planmatiger moet worden gewerkt en meer gericht moet zijn op de totaliteit. De financieringspositie was volgens hem „niet al te ongunstig”. Hij onderschreef de opvatting dat het beleid en financiën zo mogelijk in één nota moeten worden opgenomen, maar moest de gedane toezegging dat deze zaak volgend voorjaar reeds besproken kan worden na beraad van het college terugnemen. Voor de dames van HOC staat zaterdag avond in Schiedam de belangrijke wed strijd tegen Juventus op het programma. HOC moet hier winnen wil het niet in de aller grootste moeilijkheden geraken. Makkelijk zal deze opdracht echter niet zijn. The White Stars komt niet binnen de lijnen. In de tweede divisie staat de derby tussen Exerciti'a en Akrides op het pro gramma. Zowel de dames als heren ont moeten elkaar zaterdagavond in de sport hal Zeewijk te IJmuiden. Licht favoriet voor de zege is Exercitia. The Typhoons, dat vorige week verraste tegen Azimma, gaat nu voor de moeilijke opgave naar Wolves. Ook Hoofddorp gaat naar Am sterdam en moet de degens kruizen met het onberekenbare Azimma. maandabonnee 6,90 kwartaalabonnee 120.10 Bezorgd toonde de wethouder zich over de stijgende verliezen van de NZH en de bijdrage van Haarlem hierin. Weliswaar belooft het rijk het leeuwenaandeel van de tekorten voor zijn rekening te nemen maar de gemeente moet het geld wel voorschie ten. De heer Spek beklemtoonde dat de gemeente alleen voor het lokale vervoer wil betalen en niet voor het agglomeratie- vervoer, zoals door het ministerie van Verkeer en Waterstaat is gesuggereerd. Tijdens de replieken werd de VVD-er Van Houten nogal eens het doelwit van aanvallen uit de hoek van de PvdA en D ’66. De socialist Mensink vergeleek hem met staatssecretaris Vonhoff. die zo driftig bezig is de kraan van CRM dicht te draaien en overhandigde de liberaal daar om een spotprent van Vonhoff, die hij iro nisch een jongere uitgave van de Haar lemmer noemde. BEVERWIJK. De politie heeft woens dag een 16- en een 17-jarige Beverwijker aangehouden. Zij worden verdacht van enkele inbraken en diefstallen. Zij zijn in verzekering gesteld en zullen aan de offi cier van Justitie worden voorgeleid. Door deze aanhouding is het aantal ar restanten in de zaak van de mini-jeugd- bende, die in de nacht van 31 oktober op 1 november werd opgerold, weer met twee toegenomen. DEN HAAG. De regering wil de hoeveelheid en de samenstelling van het chemisch afval in Nederland laten inven tariseren. De ministers Stuyt van Milieu hygiëne en Langman van Economische Zaken hebben alle industrieën en instel lingen, die hiermee iets te maken hebben, gevraagd aan een onderzoek daarnaar mee te werken. De bewindslieden geven te kennen dat een aantal van de tot nu toe gebruikte verwijdermethoden van chemisch af val niet toelaatbaar is. De inventarisatie ach ten de ministers nodig om een goed beeld te krijgen van de situatie en het probleem afdoende te kunnen oplossen. Ook het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft plannen om gegevens over deze materie te verzamelen. Het college van B. en W. heeft geen enkele moeite met de motie, die het PCG-raadslid Van den Berg maandag avond bij de algemene beschouwingen in diende en waarin om een spoedig functio neren van de Kennemerraad was ge vraagd. Mr. De Gou zei dat in deze kwestie ver traging was gekomen omdat één van de partners („die wij node zouden missen”) nog betrokken is bij de indiening van het wetsontwerp Groot-Amsterdam. Zolang deze zaak Haarlemmermeer nog niet is opgelost, is het moeilijk om te gaan ver gaderen, aangezien de zetelverdeling met negentien gekozen Haarlemse leden en een evengroot aantal voor de gezamenlijke partners juist voor deze gemeenten on aanvaardbaar is. Drs. Van der Ham waarschuwde niet te geloven in het sprookje dat de geluidshin der door de aanleg van de vijfde baan minder zal worden, vooral als men be denkt dat het aantal vliegbewegingen tegen 1980 verdubbeld zal zijn. Het door de minister aangekondigde uitstel over het nemen van een spoedige beslissing heeft bij het college de angst vergroot, dat de uitbreidingsplannen toch zullen doorgaan. „Een gevaarlijke situatie”, aldus de wet houder, die de bewering van de VVD-er Van Houten tegensprak dat het geluid dicht maken van huizen een oplossing zou kunnen zijn. „Er zijn”, zei hij, „proeven in deze richting genomen lukt”. Mars Energie Stars krijgt zaterdag avond bezoek van Suvrikri en zal onge twijfeld winnen. Zondagmiddag gaat Mars Stars naar Amsterdam om Racing Agon te bestrijden. Ook hier moet Mars kunnen winnen. Op het operaconcert in Beverwijk zijn deze wensen in vervulling gegaan. Welis waar was hierbij geen sprake van spelsi tuaties en van toneeldecor. Echter zal geen der toehoorders dit als een onover komelijk bezwaar gevoeld hebben. VELSEN ders verhinderd tijdig moest ik een gedeelte gisteravond in het Braambos, missen. Dat hetgeen ik heb beluisterd deed vermoeden dat het gehele concert alleszins het aan horen waard was. Niet alleen wat betreft de beide uitvoerende koren het Kenne- mer Vrouwenkoor onder leiding van Olga Ongena en het Velsens Gemengd Koor met dirigent E. van ’t Kaar maar ook het solistische aandeel van organist L. Nijdam, die ik alleen in de begeleiding van Mendelssohns 3 motetten op 39, uit gevoerd door het Kennemer Vrouwen koor, heb gehoord aan het slot van de avond. Door zijn uitmuntende registratie en bescheiden, goed aangepaste spel viel het nauwelijks op dat bij gebrek aan een pijporgel een elektronisch equivalent moest worden gebruikt dat door zijn directe toonvorming het warme, natuurlijke aan zwellen van orgelpijpen mist. Overigens had dit koor met deze motetten erg hoog gegrepen; des te meer verdient het alle lof voor de uitvoering ervan. Ook de solisten hadden het niet gemakkelijk met deze schijnbaar naar een polyfone, oudere stijl wijzende, maar in wezen romantische mu ziek. Kenmerkend voor het Kennemer Vrouwenkoor is de heldere, enigszins zwe vende klank die vooral de vóór de pauze gezongen Ronde du Crépuscule van Cha minade mede door solistische medwer- king van de tere maar mooie sopraanstem van Ans Stuit tot een belevenis maak te, maar die toch genoeg soeplesse heeft voor ruime dynamische schakeringen. De slechte akoestische eigenschappen van het gebouw werkten vermoedelijk ver moeiend op de uitvoerenden. Waarschijn lijk zou een en ander beter hebben ge klonken als de koren onder het lage gedeelte van het dak hadden kunnen staan maar een andere opstelling dan de gebruikte was helaas door de bouw van het interieur niet mogelijk. Niettemin kon deze hindernis gelukkig geen domper zet ten op de ware musiceervreugd van het koor. De slechte akoestiek kwam ook het Velsens Gemengd Koor niet ten goede, dat beslist een grotere ruimte waard is. Dit Schipbreukelingen. De Nederlandse vracht boot „Lelykerk” heeft tien opvarenden opgepikt van de Spaanse treiler „Las Tres Madres’die tijdens een storm is gezonken op 47 mijl ten zuidwesten van Casablanca. Dramatische spanning kwam er overvloed! Zij werd gebracht door dirigent Renato Sabbioni bij zijn leiding van het orkest bij de uitvoering van de ouvertures en het intermezzo. Zijn direc tie werd tot een muzikale hypnose van de orkestleden, die gemusiceerd hebben als warmbloedige Zuideuropeanen, pend en bewogen met verrassend fraaie, bezielde klanken met een bijzondere tech nische beheersing. Haarlem Cardinals komt slechts een keer voor de competitie uit. De wedstrijd tegen Racing Agon is er echter niet min der belangrijk om. Willen de Haarlem mers nog bij de eerste zes komen, dan zal deze wedstrijd gewonnen moeten worden. De eerste wedstrijd werd destijds gewon nen door Cardinals met 80-79. Vrijdaga vond om kwart over acht begint dit treffen in Haarlem

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7