Jong uitgeverspaar lanceert nieuw idee: ROMAN ALS KRANT FILMS IN AMSTERDAM Fons Jansen met nieuw Engelse films zonder gentlemen „Loot” geeft vieze smaak in de mond programma hessels*sabatini JU '11 I ill Dames- Heren- en Kinderschoenen GROOT ASSORTIMENT «WH 16 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1971 In het circus Nachtvoorstellingen Filmmuseum modeschoeisel Popgroep Supersister maakt balletmuziek Dubbel (2 LP’s) plaat in luxe cassette, stereo met orkesten van Fr. Pourcel-Ackerbilk. Super Stereo Sound 5,- per plaat (10,-). 5E SYMPH. BEETHOVEN met „Bericht aan de levenden”, Henkemans. Concertgebouworkest in luxe album, stereo van 21,* bij ons 5,-. LP van het Kings College Choir met o.a. koorwerken van Handel - Charpentier enz., stereo nu 6,90. RIVIÈRADREEF - HAARLEM WINKELCENTRUM SCHALKWIJK A. P. HERBERT OVERLEDEN MADE IN ITALY SINT NICOLAAS DOET INKOPEN BIJ van DUIVENBODEN ELDORADO VOOR DE SINT WOONCENTRUM VAN DUIVENBODEN MEUBELSHOW 4000 m2 GED. OUDE GRACHT 88-90 WOONTEXTIEL GED. OUDE GRACHT 108-110 HAARLEM - TELEFOON 0 23 - 31 38 40 Buslijn 70 stopt voor de deur. - Tel. 320735 De Mooy en Zn. Kruisweg 64 f (Van onze correspondent) HILVERSUM Dit wordt het eerste Sinterklaasfeest, waarbij een cadeau in zichzelf kan worden verpakt. Mooi op tijd heeft Nederlands jongste uitgeverspaar, Theo en Patty Knippenberg, op 5.650 verkooppunten zijn nieuwste idee gedeponeerd: de roman als krant. Wie leesgrage lieden uit bescheiden middelen op moderne litteratuur wil onthalen, hoeft maar naar de kruidenier of de sigarenwinkel te lopen als boekwinkel, kiosk en warenhuis te ver weg zijn om voor een habbekrats Heere Heeresma of Jef Geeraerts mee te nemen. Die vullen de eerste van wie weet hoeveel „bulkboeken”, waarmee de Knippenbergs, na hun succesvolle start met de setjes historische kranten, voortaan maandelijks de litteratuur op straat willen brengen door letterlijk het boekje te buiten te gaan. AMSTERDAM Waarschijnlijk als reactie op vroegere Engelse films met een overdaad aan Oxford-spre- kende en goed in het pak zittende „gentlemen” die onderhoudend wis ten te converseren, is de laatste tijd een tendens merkbaar in de Britse produktie om hard en onaangenaam en ongemanierd optreden tot de om gangsvormen van het ogenblik te verheffen. Diverse films uit de recent verleden hebben althans de neiging in die richting te zoeken naar pu blieke bijval en misschien krijgen ze die ook wel, al zou dat niet bepaald op een vooruitgang van de openbare smaak getuigen WW KL F 59-1 ADVERTENTIE ADVERTENTIE nachts terecht in CHARLES BOOST ADVERTENTIE Groningen - Arnhem - Eindhoven Amsterdam - Oen Haag - Rotterdam - Utrecht CHARLES BOOST Theo en Patty Knippenberg met hond tussen hun bulk. Het tweetal boefjes uit „Loot", Hywel Bennett en Roy Holder. IN EXCLUSIEVE KLEINMEUBELEN modern en klassiek FAUTEUILS TWEE-ZITS BANKJES TAFELKLEDEN PERZISCHE TAPIJTEN VERLICHTING ENZ., ENZ. Theo Knippenberg: „Ik hoop, dat het al gauw voor niemand meer mogelijk zal zijn rijk te worden, dat alles boven een be paald maximum wordt af geroomd. Wat de uitgeverij oplevert, stoppen we, na de re servering voor tegenvallers, in nieuwe projecten”. Patty: „We voelen ons trou wens nu al rijk genoeg”. En om het klachtenlijstje af te ronden signaleren we nog even „Loot”, de film waarmee de Arnhemse Filmweek zo on gelukkig afgesloten werd en die nu onder de opwekkende titel „Je moet wat doen voor de poen” in Nöggerath is ingezet. „LOOT” BEHOORT DAN wel niet tot het bloedige of sadistische amusement, maar zit wel vol van een onbehaaglijk soort zwarte humor die in dit geval beter ■X.? w VAN DE GERINGE aanwinsten die de Amsterdamse bioscoopagenda van deze week weet te vermelden hebben we de voornaamste al vluchtig aangeduid in bij gaand artikel over de Engelse film van dit ogenblik. Verder is alles over het algemeen bij het oude gebleven, wat zelfs (in andere zin) ook gezegd zou kunnen worden van de enige belangrijke aanwinst van de agenda, de Marx Brothers-film „Een dag in het circus” die Plaza heeft ingezet. LONDEN (AP). De vermaarde Britse schrjjver van boeken, toneelstukken en liederen, sir Alan Patrick Herbert, is op 81-jarige leeftijd overleden. De veelzijdige man werd in 1935 lid van het Lagerhuis en slaagde er twee jaar later, feiteljjk in z(jn eentje, in de regering te dwingen de zeer ouderwetse Britse echtscheidingswet- ten te herzien en meer bij de tijd te bren gen. Herberts gevoel voor humor was wijd en zijd verbreid en veel van zijn soms uiterst gewaagde limericks kan men in Engeland nog elke dag horen citeren. „A.P”, zoals men hem meestal noemde, heeft 62 boeken. 17 toneelstukken en tal loze teksten voor liederen en liedjes ge schreven. Zijn initialen waren vermaard geworden sinds hij er zijn artikelen in het blad Punch mee ging ondertekenen. Hij ging „los” voor Punch werken Ir, 1910 en trad in vaste dienst bij de redactie in 1924 A. P was van huis uit advocaat maar, om zijn eigen woorden te gebruiken „11$ heb er nooit iets aan gedaan”. schappij ontsnappen, en vooral degenen, die zich de gebeurtenissen nog goed kun nen herinneren. Er komt nu nog een serie over de crisisjaren en tot slot een reeks herdrukken van legale en illegale bladen uit de tweede wereldoorlog. De bulkboeken, waarvoor ruimte lijkt te zijn ontstaan nu paperbacks en pockets naar hogere prijsregionen zijn opgescho ven, gaan trouwens veel aandacht opeisen. Dan Is er het nieuwe project, samen met de VARA: de Na-Kijk-Krant ter begelei ding van informatieve televisie-uitzendin- gen of programmaseries met teksten en toelichtingen in krantevorm. Theo Knippenberg: „Kleine uitgeverijen, die zich gespecialiseerd op bepaalde groe pen richten, zijn er al genoeg. Ons uit gangspunt is, dat wij doen wat anderen niet doen. Dit dan links, maar zonder eli tair te zijn: voor iedereen, dus zonder de grote massa als klootjesvolk te beschou wen. Als ik ’s avonds Wappe uitlaat en ik overal die tv’s zie stralen, denk ik weleens: als er nu geen goed programma komt, is dat een nationale ramp. Dan besef je hoe fijn het is spullen uit te brengen, die ver antwoord zijn en de grote massa kunnen aanspreken”. Denken ze nog eens rijk te worden van hun uitgeverij? In het Haagse Diligentietheater heeft tolo-cabaretier Fons Jansen donder- iagavond zijn vierde programma ten ioop gehouden. Speelden in zijn drie vorige programma’s, die een sterk thematisch karakter hadden, kerk en gezin een hoofdrol, in „Kwartetten" zoals het nieuwe programma heet, worden allerlei facetten van de samenleving belicht. De muziek is van Harrie Bannink, Rob van Kreeveld, Ru van Veen en de vaste begeleider van Fons Jansen, de pianist Frans Oudhoff. Het premièrepubliek toon de zich bijzonder dankbaar en er waren veel bloemen. „Kwartetten" blijft tot 27 november in Den Haag. Burton, kille bendeleiders die op wraak uit zijn en daarbij voor geen vorm van bruut geweld, bloedige verminking of andere martelingen uit de weg gaan. Maar ook in andere genres men zou tenslotte als excuus kunnen aanvoeren dat de gang sterfilm nooit over rozen is gegaan, viert een sensationeel misbruik van ge welddadige scènes vaak hoogtij. Men den- ke aan „The devils” van de bezeten Ken Russell, terwijl zelfs de befaamde Ham- mer-produkties met hun „horror” films aan de lopende band bij mijn weten nooit zo ver zijn gegaan met het verstrekken van realistische details als in hun laatste uitstapje in de griezelwereld dat „Hands of the Ripper” of in duidelijk Nederlands „Met bloed besmeurd” heet. Dit gruwel verhaal over de dochter van Jack the Ripper, die uit de moord op haar moeder door haar bloeddorstige vader een jeugd trauma heeft overgehouden, waardoor zij onder bepaalde omstandigheden onbe heerst aan het moorden gaat, geeft aanlei ding tot zoveel Grand Guignol-effecten (nu echter in close-up in plaats van op veilige toneel-afstand) dat het bijna lach wekkend wordt. 1939 door Metro- Trouwens het genre blijkt hier in ons land ook goed in de markt te liggen. Drie premieretheaters in Amsterdam zijn bezet door griezelfilms. Naast „Met bloed besmeurd” in Royal, ook nog „De nachten van Dracula” in Corso (natuurlijk met Christopher Lee) en „De afgrijselijke dr. Phibes” in Flora (natuurlijk met Vincent Price). Onderwijl gaat „The devils” een goede vijfde week in Alhambra tegemoet, wat ook niet gebeurt omdat de film zich voornamelijk in een nonnenklooster af speelt. IN KRITERION kan men de al enige jaren oude „Baron van Münchhausen” gaan zien, zoals deze verbeeld werd door trucfilmer en filmpoëet Karel Zeman die op zijn unieke wijze via archaïsche effec ten herinneringen aan de platen van Gus tave Doré bij de klassieke avonturen van de Baron wist op te roepen. Verder een Marlene Dietrich-festival in The Movies die „De blauwe Engel” en „Shanghai ex press” beide van Von Sternberg, fn zijn Old Time Movie Club brengt (Overdag Is Truffaut aan bod met „L’amour vingt ans” en „Fahrenheit 451”). En wie „The birds” van Hitchcock nog eens wil zien, kan dit weekend ’s Hallen. Herdrukken, nieuwe uitgaven, vertalin gen van moderne schrijvers in krante- formaat. Bekenden en debutanten. Vjjftig- duizendvoudig, voor een daalder. Zoekt bulkboek 1 („Schroot” van de Vla ming Geeraerts) het in een rustige opmaak, nummer twee kreeg van lay-outer Fred Julsing een hippe uitmonstering mee, die Heersema’s „Geef me de mok even door Jet” precies past. Aan de kopers via een mini-enquête het laatste woord over de verdere vormgeving, waarin overigens ook de auteurs zelf hun zegje hebben. Want hun uitgever gelooft niet in het oude systeem, dat vandaag een manuscript wordt geaccepteerd, drie maanden nadien de leverancier daarvan het resultaat in handen krijgt en nog weer twee maanden later de cheque kan worden geïnd. Voor hem heeft de schrijver als hoofdpersoon recht op zowel een royale royalty, als op meepraten bij het aankleden van diens geesteskind. Hij zou zichzelf als een heb zuchtige handelaar in bedrukt papier gaan beschouwen als het anders was. Na een half jaar met een klein (35 titels) met het dansgezelschap optreedt. In het verleden heeft de Engelse groep Pink Floyd op verzoek van Rudolf Nurejef balletmuziek gemaakt voor een Frans ge zelschap en „Emerson, Lake en Palmer” heeft onlangs in opdracht van een Duitse choreograaf balletmuziek gecomponeerd. maar compleet fonds steeds actiever op de boekenmarkt in de weer te zijn geweest, is Knippenbergs uitgeverij nog steeds een tweemansbedrijf in een flatje aan de Li- vingstonelaan op het Utrechtse Kanalen eiland. Dit is mogelijk door alle werk zaamheden, die uitbesteed kunnen worden, aan anderen toe te vertrouwen. Dan blijft er altijd nog genoeg te doen, maar wanneer het Theo (24) en Patty (21) uit de hand dreigt te lopen, kunnen zij een beroep doen op een plezierig stel vrienden en enthou siaste werkstudenten. Bovendien is de toch wel dringend nodige versterking in aan tocht: van januari af wordt samengewerkt met een ander echtpaar, waarvan de man een zeer grote ervaring in de drukkers- en binderswereld heeft. Geen personeel dus ook geen verte genwoordigers op pad naar de boekhandel. De Knippenbergs zien meer in goed-ver- zorgde schriftelijke aanbiedingen. Alleen met de grote combinaties, zoals Bruna, V. en D., de Standaard Boekhandel, bestaat persoonlijk contact. Theo (openbaar ver voerd, want auto’s haat hij): „In het begin vond ik het verschrikkelijk om daar met m’n koffertje naar toe te gaan. Ik wist dat ik furieus zou worden als ze één van mijn aanbiedingen een rotboek zouden noemen. Maar het zijn leuke relaties geworden. Als ze het nu over een rotboek hebben, kan ik zeggen, dat het verdomme helemaal geen rotboek is. Dat pikken ze en dan bestellen ze nog óék”. De school voor de journalistiek bracht de twee bijeen. Waarom niet in de journa listiek gegaan? „Dan hadden we waar schijnlijk nu een eigen krantje gehad. Wat ons interesseerde was het communicatie aspect. En we vinden de vorm van commu nicatie, die we hebben gekozen, veel boei ender, veel avontuurlij ker”. Vorig jaar werd gestart met de oude kranten. Herdrukken gewijd aan de Frans- Duitse oorlog van 1870, het uitbreken van Naast de erotiek is geweld troef in de internationale film van het ogenblik, maar de nadrukkelijke en perverse be langstelling in sadistische uitspattingen en de daarbij behorende bloedige details zijn nooit zo expliciet en zonder aanwijsbare noodzaak (tenzij om plezierig te schokken) getoond als in bijvoorbeeld „Get Garter” van Mike Hodges (met Michael Caine en John Osborne) of „The villain” van Mi chael Tuchner (met Richard Burton) om maar twee recente films uit de Britse studio’s te noemen. In beide gevallen speelt de handeling zich af in de Londense onderwereld, in beide gevallen ook zijn de hoofdpersonen respectievelijk Michael Caine en Richard beide wereldoorlogen, de mislukte revo- lutiepoging van Troelstra. De eerste vier maanden leek het er op, dat de pessimisten gelijk zouden krijgen. Maar in de lente ontwaakte mèt de crocussen de interesse. Nieuwe series verschenen, gewijd aan roemruchte rampen, aan Nederlands-Indië. aan vorstenhuizen, met o.a. hartverscheu rende verslagen in de Gazet van Ant werpen over de dood van de Belgische ko ningin Astrid. Binnen een jaar bereikte het totaal aantal herdrukte kranten de kwart miljoen. De uitgever, die veel „fan mail” ontvangt, ziet drie categorieën af nemers. Scholieren en studenten (op meer dan 100 middelbare scholen worden de kranten bij het onderwijs gebruikt), de 30- tot 50-jarigen, die er even mee aan de benauwenis van onze rechthoekige maat- als macabere slapstick omschreven kan worden. „Loot” is een van de drie blijspelen die Joe Orton schreef voor hij vier jaar geleden door een jaloerse vriend werd vermoord. „Entertaining Mr. Sloane” ging aan „Loot” vooraf. Het werd hier destijds door Centrum op de planken gebracht en eveneens verfilmd, waarbij alle toneel effecten uitermate vergroft op het doek terugkwamen. Hetzelfde mag men aanne men is met de film-adaptatie van „Loot” gebeurd, waarin eveneens krachtig tegen allerlei taboes en heilige huisjes wordt aangetrapt, zonder dat de zin van deze protest-houding ook maar enigszins door de handeling heenbreekt. In de film van Silvio Narizzano blijft alleen maar de luidruchtige activiteiten van twee jonge, bisexuele boefjes over, die een bank beroven, de buit verstoppen in de lijkkist, waarin de moeder van een van hen ligt opgebaard en als de politie op het spoor komt voortdurend bezig zijn het geld op het gebalsemde lijk van plaats te doen veranderen. Daardoor ontstaat een verwarrende situatie vol misverstanden die aan een blijspel van Feydeau ontleend lijkt de zin, met dien verstande dat het overspelige vrouwtje of de in de kast verstopte ouwe snoeper nu vervangen is door een lijk, wat de kluchtigheid van het geheel enigszins tempert. Joe Orton spotte graag met de dood en met de schijnheiligheid en hebzucht van de treurende familie, maar zijn ware bedoelingen achter dit relativeringsproces komen in de film helemaal niet aan bod. Regisseur Narizzano maakt er een gooi en smijt-film vol grove kluchtigheid die hij bovendien in lelijke kleurige beelden filmt, waarbij hij zijn spelers onder wie Richard Attenborough als een wantrouwi ge en omkoopbare politieman, Lee Remick als een verpleegster die er beter van wil worden en die aarzelt tussen de weduw naar of diens rijk geworden zoon en Hywel Benett als het onfrisse brein ach ter de bankroof, vrijlaat om zoveël moge lijk groteske figuren uit te beelden. Men krijgt bij het zien van de film een vaag vermoeden van het effect dat een sec gespeelde en geënsceneerde „Loot” zou kunnen hebben Van de filmversie houdt men voornamelijk een vieze smaak in de mond. Want „At the circus” is, zoals men wel kan vermoeden, geen nieuwe aanwinst, maar een reprise van een meer dan dertig jaar oude film die niettemin nog veel van zijn oorspronkelijke waarde heeft behou den. En zelfs al was dat niet het geval dan nog zou een mogelijkheid om kennis te kunnen maken met de komische broe ders die filmhistorie hebben gemaakt, een speciale vermelding wettigen. „At the circus” werd in Edward Buzzell gemaakt voor Goldwyn-Mayer. de filmonderneming waarvoor de Marx Brothers eerder „A night at the opera” (1935) en „A day at the races” (1937) hadden gemaakt. Irving Thalberg was in die tijd nog de grote productieleider bij MGM geweest, maar nu hij tijdens de productie van „A day at the races” in ’36 gestorven was. hield niemand minder dan regisseur Mervin (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Haagse popgroep Supersister gaat balletmuziek compeneren en uitvoeren voor het Nederlands Dans Theater. Het is de eerste keer dat een Nederlandse popgroep balletmuziek speelt. De première van het ongeveer een half uur durende ballet wordt eind maart ver wacht. De muziek voor het ballet wordt eind volgende maand opgenomen maar het is de bedoeling dat de groep een paar maal Leroy toezicht op de extravagante stra- patsen van het drietal (Zeppo, de vierde van de broers was in ’34 manager van de resterende drie geworden en trad sinds dien niet meer op). Een criticus heeft destijds al opgemerkt dat het plaatsen van de Marx Brothers tegen de achtergrond van een circus het probleem opleverde dat zij zich niet meer konden afzetten tegen hun omgeving, om dat voor hen, als clowns, het circus hun meest geëigende domein was. Maar onder aanvoering van Groucho die als altijd de gangmaker is, wordt toch heel wat humor en dwaze grappen in de circusomgeving verwerkt. Alleen al ter kennismaking van de grote vitaal-komische persoonlijkheden uit de dertiger jaren ‘waartoe ook W C. Fields en Mae West gerekend kunnen worden) is een bezoek aan Een dag in het circus” alleszins gerecht''ssrHisd HOEWEL HET Nederlandse Filmmu seum nog minstens een jaar gedwongen is, dankzij een vreemde beslissing var de gemeente in het Stedelijk Museum te verblijven, gaat het door met zijn twee voorstellingen per week. Woensdag aan staande is het programma aan de Neder landse filmer René Daalder gewijd van wie „Body and soul” 1 en 2, plus zijn avondvullende „De blanke slavin” uit ’69 die destijds weinig weerklank bij publiek en pers vond vertoond zullen worden De avond daarop zal als hommage aan een andere Nederlandse filmer namelijk aan Joris Ivens een reeks oude en nieuwe strijdbare films vertoond worden, te be ginnen met „La Seine a rencontré Paris (’57)” vervolgens „Le train de la victoire’’ een korte reportage over de verkiezings- tournee van de Chileense presidentscan- didaat Salvador Allende in 1964, een do cumentaire over de volksdemonstratie voor de Engelse diplomatieke vertegen woordiger in Peking toen de Britten Liba non waren binnengevallen (1958), een ver slag over een ontmoeting met de Chinese president Ho Chi Minh in ’69 en tenslotte „Le peuple et ses fusils” de nu al haast legendarische strijdfilm die Ivens maakte voor het volk van Laos in ’69.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17