MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF: Oudedagsvoorziening Centrale loon- en prijsafspraak voor zelfstandigen alsnog dringend noodzakelijk op komst Hoe is het ontstaan tillen Er niet te zwaar aan GROTE Kamerleden willen ook inkomens- worden stop k MATEN perez EEN WERELDNAAM IN PERZEN Communisten kunnen straks NVV-lid PTT maakt is Gewicht van chocoladeletter vaak surprise luchtruim moet Proefmeetnet voor postreclame makkeliiker Schade ingestort viadukt bedraagt miljoen gulden watervervuiling „Zestienhoven” deze maand aan de orde in Den Haag Gebruik van vergoed worden 19 PARTIJ kadosjop petri interieur Alphenaar KINDSBEEN ZILVEREN SIERADEN tl i VRIJDAG 12 NOVEMBER 1 71 i Dit woord: TIMMER een huis vol gezellige dingen W. Voet en Zonen juweliers s 3 WEGENS VERTREK NAAR SCHALKWIJK Dit woord: BESLAAN KORTING OP ALLES Dit woord: Dit woord: ONTSLAAN Dit woord: LACONIEK KOSTUUMS 1 ORGELAVOND in het concertgebouw PH I LICORDA BEN van OOSTEN de talentvolle zestienjarige organist uit Den Haag speelt op de grote Phi- licorda met volledig pedaal werken van Bach en Mendelssohn, en besluit met een grootse improvisatie. KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL 023-320244 V eJ ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIE (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE ADVERTENTIE zijlweg 36-38 haarlem, tel. 023-316399 er DEN HAAG. Aan de verpakking kan men dikwijls niet zien hoe groot of zwaar een chocoladeletter is, zo is het Consumenten Contact Orgaan gebleken bij het samenstellen van een prijsover- zicht van dit artikel. In vroeger jaren heeft het NW steeds het lidmaatschap van de C.P.N. en dat van een der NW-bonden onverenigbaar verklaard. Het politieke klimaat is echter zodanig gewijzigd, meent het bestuur van het NVV, dat dit verbod op de helling De maten van de verpakkingen vertonen vaak veel overeenkomst, maar de in houd blijkt zeer verschillend te zijn. Tevens bleek, dat diverse bedrijven het vermelden van het gewicht op de ver pakking achterwege laten. volgende week in de SER zal moeten blijken, of het alle partijen ernst is met het terugdringen van de inflatie, of dat het alleen bij een woordenspel blijft. Vanaf 21.15 uur staan er negen Phi- licorda's voor U klaar om zelf op te spelen. 1973 zijn, ZWOLLE. De schade aan het woens dagavond ingestorte viaduct bij Bergent- heim (Ov.) bedraagt volgens een bereke ning van de hoofdinspecteur van de Ar beidsinspectie ir. J. Roodbergen, ruim één miljoen gulden. van van met 40% maten: 5414 .55-56 5614 - 57 - 58 - 58‘/« Grote Houtstraat 165 - Anegang 13-15 HAARLEM Zojuist ontvangen .'SlL reeds v.a. ƒ245 Ruime keuze o.a. uit Denemarken Zijlstraat/hk. Groenmarkt, Haarlem tel. 023-310917. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Drie Tweede-Kamerle- den van K.V.P., P.v.d.A. en C.H.U. gaan binnen veertien dagen voorstellen uitwer ken om de stijging van de vergoedingen voor Tweede-Kamerleden te matigen. De „bevriezingscommissie” van drie zal tech nische steun krijgen van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Donderdagmid dag besloten alle fracties met uitzon dering van die van de C.P.N. om drie leden aan te wijzen om, zoals door mr. Andriessen van de K.V.P. werd gezegd „een vorm van matiging” te vinden. Wie de leden zijn is nog niet precies bekend. Op woensdag 24 november zullen de fractievoorzitters weer vergaderen. Per 1 januari 1972 wil men de rem op de Kamervergoedingen voor 1 jaar doorvoe ren. Na een verhoging per 1 juli dit jaar hebben en de Tijdens het gesprek, dat de drie hebben gehad met minister-president Biesheuvel en de staatssecretarissen Oostenbrink en Scholten hebben zij van hun grote be zorgdheid blijk gegeven, vooral, omdat bij de ondernemers in het midden- en klein bedrijf de indruk bestond, dat in de loonvorming niet zal worden ingegrepen, maar dat er wél prijsmaatregelen zullen komen, als de lonen uit de hand zouden lopen. De heer Van der Weele meent, dat men de hele kwestie niet meer op zijn beloop kan laten. „Ook de overheid kan dat niet” De heer Van der Weele wilde daarmee niet zeggen, dat de regering nu maar moest ingrijpen. Tegen het standpunt van VNO-voorzit- ter Bakkenist in hebben de voorzitters van het midden- en kleinbedrijf wel de gelijk behoefte aan overleg met de rege ring in de Stichting van de Arbeid, maar zij wilden wel uitdrukkelijk stellen, dat de overheid als grootste werkgever partij is in het overleg en geen bemiddelaar. Het woord timmer ziet er vreemd uit, maar het hoort natuurlijk bij het werk woord timmeren en betekent dus: ge timmerte, bouwwerk, huis en ook; ver trek. Vondel spreekt van een vrouwen- timmer voor: vrouwenvertrek en een achttiende-eeuwse predikant, regent van een weeshuis, schrijft: „De kuis heid houde steeds in ’t maagdentimmer wacht” Hij heeft daarbij het oog op de meisjesafdeling der inrichting. Maar nu zijn woorden als jufferentimmer en vrouwentimmer geheel uit onze taai verdwenen. Het Duits kent echter nog Frauenzimmer dat dus eigenlijk bete kent: vrouwenvertrek. Daarna ging men het woord ook gebruiken voor de bewoonsters van het vertrek, voor ✓vrouwvolk in het algemeen en tenslot te voor: de vrouw, zij het ook in min achtende zin. organisaties samenwerken met het doel de individuele ondernemer bij dorps- en stadssanering de helpende hand te bieden. De financiën van deze commissie zullen komen uit de stichting ontwikkelings- en saneringsfonds. De drie voorzitters werd meegedeeld, dat volgend jaar minister Udink zal komen met een nota over de binnenstadsproblematiek. „Overheid, werkgevers en werknemers moeten met elkaar bezien of er nog een mogelijkheid bestaat, om tot een centrale afspraak te komen”. Het feit, dat het prijsindexcijfer in de eerste tien maanden van dit jaar was opgelopen tot 8 vervulde de voorzitters met zeer grote zorg. Zij menen, dat dit een beangstigende ontwikkeling voor 1972 inhoudt. De uitdrukking van kindsbeen af wil zeggen: van iemands vroegste jeugd, van zijn eerste jonkheid af. Het woord deel kinds betekent in deze samenstel ling: behorend bij een kind, eigen aan een kind en heeft helemaal niet de thans gewone betekenis: suf, speciaal gezegd van oude mensen wier geheu gen hen in de steek heeft gelaten. Oor spronkelijk zal met de uitdrukking van kindsbeen af wel bedoeld zijn: van het ogenblik af dat het kind op zijn benen kan staan, van de tijd af dat het begint te lopen. Een variant is: van kindsge beente af, Gronings: van kindsgebain- te of, waarin gebeente natuurlijk been- dergestel betekent. Waarschijnlijk heeft men been opgevat als gebeente- De vindingrijkheid van de mens lijkt onuitputtelijk. Het allerlaatste snufje op krikgebied komt uit (uiteraard) Amerika. Met behulp van een plastic blaasbalgje en een handpompje kan zonder veel moeite een auto worden opgekrikt tot een gewicht van 1500 kg. Om de geschenkenstroom met de feestdagen weer wat nieuw leven in te blazen. AMSTERDAM. Communisten kun nen lid worden van het NVV als ze met het doel van de vakbeweging instemmen. Althans wanneer de bij deze vakcentrale aangesloten bonden gevolg geven aan een resolutie, die de verbondsvergadering don derdag aannam. Dat gebeurde met grote meerderheid en na uitvoerige discussies. „De heer Biesheuvel heeft ons daarin gerustgesteld door te zeggen, dat hij de lonen en prijzen als een Siamese tweeling beschouwt”, zeiden de voorzitters. Wèl waren zij van mening, dat het (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Per 1 januari moet een wetsvoorstel van kracht waardoor fiscale mogelijkheden worden geschapen voor de oudedagsvoorziening van zelfstandigen. Bovendien zullen te vens in die wet, die wordt opgesteld op basis van het rapport van de zogenaamde commissie-Van Soest, extra voorzieningen worden getroffen voor de oudere zelfstan digen en voor de zelfstandigen met gerin gere inkomens. Staatssecretaris Scholten van Financiën hoopt het wetsvoorstel eind februari 1972 in te dienen bij de Tweede Kamer. op donderdag 18 november 20.15 uur. 4 leerlingen van ons orgelpracticum zullen u de resultaten van hun studie voorspelen op Electronische Orgels De amusementskant wordt U gebracht door Chris van der Vliet op de nieuw ste Philicorda met electronische leslie. Het voorvoegsel ont- heeft vele be tekenissen. Een ervan is: uit elkaar, vanéén. Die vindt men bijvoorbeeld in ontbinden: losmaken en ook in ontslaan in zijn eigenlijke en oorspronkelijke be tekenis. Men gebruikte het werkwoord vroeger namelijk van een tent en be doelde ermee: vaneenslaan, openslaan, openspreiden, ontplooien. Van zeilen gezegd betekende het: losmaken, van een denkbeeld: laten varen, van zich afzetten. Als rechtsterm werd het ge bezigd voor: het beslag dat op iemands goederen was gelegd, opheffen. Van een gevangene gezegd betekent het ook nu nog: uit de gevangenschap losla ten. En tenslotte is in de verhouding werkgever-werknemer ontslaan: de dienstbetrekking verbreken, iemand uit zijn dienst verwijderen. X. HAARLEM DEN HAAG - DELFT In letterlijke zin is laconiek: naar de wijze van de oude Lakonen, dat zijn de inwoners van de Griekse landstreek Laconië, waarvan de hoofdstad Sparta was. De Spartanen waren krijgshaf tig en kortaangebonden; vandaar dat laconiek is gaan betekenen: kort en nadrukkelijk, pittig, kort en bondig, spaarzaam in woorden. Toen de mach tige legers van de Perzische koning Xerxes van een kleine schare Sparta nen eisten dat zij hun wapenen zouden overgeven, antwoordde Leonidas, hun aanvoerder: „Kom ze maar halen”. Dat was een echt laconiek antwoord. De huidige betekenis van laconiek is meer: zonder zich druk te maken, doodbe daard. Die volgt geredelijk uit de oor spronkelijke. Partijen drukwerkkaarten, die groter zijn dan de toegestane 10,7 bij 15 centi meter en dus tegen brieftarief of in envelop zouden moeten worden verstuurd, mogen dan bij wijze van proef tegen drukwerktarief verhoogd met een kleine toeslag worden verzonden. Deze toeslag bedraagt 2 cent voor drukwerkkaarten tot 14,8 bij 21 centimeter, 3 cent voor kaarten tot 21 bij 29,7 centimeter en 4 cent voor eenmaal gevouwen kaarten van 29,7 bij 42 centimeter. Deze laatste kaarten moeten met een nietje of etiker zijn gesloten. Voorwaarde voor deze reclamezen- dingen is voorts afhandeling en sortering van de partij drukwerk die minimaal 500 stuks moet omvatten. exclusieve HERENKLEDING GEN.- CRONJESTRAAT 38-44 - HAARLEM - TEL. 25 46 79 De gewichten van de chocoladeletter lo pen uiteen van 40 tot 67,97 en van 137 tot 450 gram. Daartussen liggen nog vele variaties. De prijzen per 100 gram liepen uiteen van 79 cent tot f 1,64 bij melk- en pure letters, van 1 tot 1,91 voor hazelnootletters en van f 2,14 tot 2,47 voor letters die voor suikerzieken zijn bestemd. Bij het prijsoverzicht heeft het CCO de kwaliteit van de letters buiten beschouwing gelaten. Op sommige verpakkingen ontbrak een in- houdsaanduiding totaal. Alles helemaal in de surprisesfeer dus. moet. Algemeen worden tegenwoordig communisten aanvaard in besturen en bijvoorbeeld in actiecomités, zo werd on der andere geargumenteerd. Het moet wel mogelijk blijven om le den, die ondermijnende activiteiten onder nemen, uit te sluiten. Daarom wordt de aangesloten organisaties aanbevolen een toelatingsbeleid te voeren met voorwaar den. Daarbij worden uitgesloten diegenen, van wie kan worden aangenomen dat zij doeleinden nastreven die strijdig zijn met de beginselen van een vrije en democrati sche vakbeweging. Leden die onder deze bepaling vallen moeten worden geroyeerd. Zij kunnen tegen dat besluit dan wel in beroep gaan. In de discussies bleek, dat over het algemeen de besturen wel kans zullen zien voor zover nodig hun bondsstatuten te wijzigen. Enkele bonden gaan het on derwerp nog nader bespreken, andere bonden hebben er betrekkelijk weinig moeite mee. Verwacht wordt dat het nieuwe beleid binnen drie jaar in het gehele NW ingevoerd zal zijn. Algemeen NW-secretaris P. Damming verzekerde tijdens de discussies dat deze koerswijziging geen schade zal toebrengen aan de samenwerkingsvormen met CNV en NKV. De verbondsvergadering besloot verder dat in principe officiële contacten met de vakbeweging in Oost-Europa niet uit de weg moeten worden gegaan. Er zullen géén contacten worden gelegd met de communistische vakbewegingen in Frank rijk en Italië. BILTHOVEN. In de eerste helft van 1972 zal een proefmeetnet voor het opspo ren van watervervuiling worden opgezet. Dat zal gebeuren aan de Maas tussen Eijsden en Nijmegen, waar een aantal automatische meetpunten worden gekop peld aan de bestaande meetstations voor luchtverontreiniging. Een werkgroep on der voorzitterschap van ir. Zijlstra, direc teur van het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater (RIZA), brengt binnen enkele maanden een rapport uit over de opzet van dit proefmeetnet. Medio 1972 zullen de meetstations in de regio Limburg zijn geïnstalleerd. Deze geautomatiseerde snuffelpalen geven hun zwaveldioxide metingen en enkele meteo rologische waarnemingen via een regio naal centrum door aan de centrale com puter van het „Nationale meetnet Neder land” in het RIV in Bilthoven. Deze zal omstreeks eind 1972 gereed zijn, medio 1973 zullen alle circa 250 meetstations zijn geplaatst in de andere provincies. De kos ten hiervan bedragen ongeveer tien mil joen gulden. Het is nu wel duidelijk, dat als we zo doorgaan met het vraagstuk van de infla tie, het alleen maar een woordenspel blijft en dat er geen daden volgen”, aldus KVO-voorzitter P. G. van der Weele, die sprak mede names NCOV-voorzitter H. de Mooij en NKOV-voorzitter W. Perquin. De midden- en kleinbedrijfsorganisaties hebben gekozen voor het standpunt dat uitsluitend de prijsstijging moet worden gecompenseerd in 1972, door middel van betaling achteraf. „In de praktijk is er nu nog niemand, die iets concreets doet. Als we dit nog anderhalve maand volhouden zullen we in 1972 een inflatietendens te zien krijgen, zoals Nederland nog nooit heeft beleefd”. De drie voorzitters zijn van mening, dat veel bedrijven het niet meer zullen vol houden en dat daardoor de werkloosheid enorm zal stijgen. „Er zijn nu al bedrij ven, die zich afvragen of ze moeten wachten, tot ze failliet worden verklaard, of dat ze maar vroegtijdig moeten slui ten”, zei de heer Van der Weele. ROTTERDAM. Een delegatie van de Rotterdamse gemeenteraad zal deze maand een gesprek hebben met minister Drees van Verkeer en Waterstaat over de toe komst van het vliegveld Zestienhoven. Op deze bijeenkomst zullen alle aspecten van een eventuele sluiting alsook de plaats van de tweede nationale luchthaven ter sprake komen. Burgemeester Thomassen van Rotterdam heeft dit donderdagmiddag geantwoord op mondelinge vragen uit de raad. DEN HAAG. Reclamemateriaal handelsondernemingen in de vorm gedrukte mededelingenkaarten mag ingang van 10 januari 1972 grotere afme tingen hebben dan tot dusver was toege staan. Men kan een paard beslaan: van nieuwe hoefijzers voorzien en een hoofdstuk kan een derde van een boek beslaan: omvatten. Vroeger kon men iemand in een boete beslaan: hem een boete opleggen. Maar het klinkt vreemd dat men iemand in goud kan beslaan. De zegswijze: je mag hem wel in goud beslaan wil zeggen: je mag hem wel bijzonder dankbaar zijn. Eigenlijk zegt men dit van een voorwerp en dan spe ciaal van een relikwie, een spijker van Christus’ kruis bijvoorbeeld, die men opborg in een kastje met goud besla gen. Daarna zei men het ook van een persoon die als een heilige vereerd werd. Iemand in goud beslaan is dus eigenlijk: iemands lichaam als een voorwerp van verering behandelen. Het viaduct zou in 1972 gereed komen. Verwacht wordt dat het nu niet eerder dan in 1973 kan worden opgeleverd Ir. Roodbergen kon gisteren nog niets meedelen over de oorzaak van het onge luk. Wel is het zeker dat er geen grote fouten zijn gemaakt. Het onderzoek zal enige weken in beslag nemen. De oprui ming van de ravage moet voorzichtig gebeuren in verband met het onderzoek. Pas wanneer de 300 ton omlaag gestorte beton is opgeruimd, zal aan de herbouw kunnen worden begonnen. Dit hebben de voorzitters van de drie organisaties in het midden- en kleinbe drijf toegezegd gekregen tijdens het ge sprek dat zij donderdagmiddag gehad met premier Biesheuvel staatssecretarissen van Economische Za ken en Financiën. Aanleiding tot dit gesprek met de rege ring was de zeer moeilijke positie, waarin het midden- en kleinbedrijf zich thans be vinden. De voorzitters hebben de regering meegedeeld, dat zij bereid waren tot ma tiging waar dit mogelijk is, maar tevens hebben zij de aandacht van de regering gevestigd op de vele problemen van het midden- en kleinbedrijf. De voorzitters zijn van mening, dat de industrie nog wel wat klappen kan opvangen, maar dat de kleine ondernemers en zelfstandigen bijna aan de grond zitten. Zo is het inkomen van de ambachtsbedrijven in de afgelopen 3 jaar gedaald met 9 percent en het inkomen van de detailhandel met 6 per cent. ,Het inkomen van de loontrekken- den in onze bedrijfstak is in diezelfde periode met 10 percent gestegen”. In het in te dienen wetsvoorstel zal ook ruime aandacht worden geschonken aan het verschil in belastingfaciliteiten tussen werknemers en ondernemers. De ondernemers hebben ook de proble men van de stads- en dorpsreconstructie onder de aandacht gebracht. Er is een zogenaamde binnenstadscommissie opge richt, waarin regering en alle (betrokken DEN HAAG. Nederland gaat vergoe dingen vragen voor het gebruik van het luchtruim. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer donderdagavond een voorstel daarover goedgekeurd. Die heffing moet gezien worden als vergoeding voor het verrichten van diensten door de luchtverkeersleiding ter beveiliging van het luchtverkeer boven Nederland en boven een deel van de Noordzee. Het is de bedoeling oir de Eurocontrol- organisatie, de Europese organisatie voor de veiligheid van de luchtvaart, de ver goeding te laten innen. Andere landen zijn Nederland op dit terrein reeds voorgegaan. In de schrifte lijke stukken heeft staatssecretaris Krui- singa van Verkeer en Waterstaat een voorbeeld van het tarief gegeven. Voor een vlucht van Amsterdam naar Eelde met een Fokker-Friendship zal de vergoeding 7,25 bedragen. Kleine vliegtuigen be neden een gewicht van 2.000 kg worden vrijgesteld van betaling. De heffing geldt niet voor het vliegen binnen een straal van 20 km van een vliegveld Voor dit vliegen zal binnenkort een voorstel voor een speciale „naderings- heffing’ bij de kamer worden ingediend. De staatssecretaris zei ook de cijfers over de veiligheid van het luchtverkeer „indrukwekkend’ te vinden. Dit geldt vooral, aldus de heer Kruisinga, als men rekening houdt met de snelle groei van het luchtverkeer in de laatste jaren. In ons land werden in 1967 twee miljoen passa giers pei vliegtuig vervoerd, wat in 1971 reeds was toegenomen tot vier miljoen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De drie organisaties voor het midden- en kleinbedrijf zijn van mening, dat op korte termijn werkgevers, werknemers en regering overleg moeten plegen om alsnog tot centrale afspraken tot matiging van lonen en prijzen te komen. „Wij zijn ernstig verontrust over de huidige gang van zaken. De regering zegt, dat het bedrijfsleven moet trachten de prognoses voor 1972 om te buigen. Het centrale overleg tussen werkgevers en werknemers is mislukt en de regering neemt daarvan alleen maar kennis. >zZ»z<. z. z. zzz K •■■■-_vx.? de vergoeding voor het Kamerlidmaat schap 47.155 per jaar. In de vergadering van donderdagmiddag bleken er geen tegenstanders te zijn van een soort van bevriezing een afzien van reële welvaartsverbetering van de Kamersalarissen. Wel waren er verschil len plannen voor de technische uitwer king. De ontwikkeling van de Kamerver goedingen is de laatste jaren als volgt geweest: 1 januari 1970 42.962, 1 januari 1971 f 44.677 en per 1 april 1971 45.124.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19