Excelsiors topscorer Jan Coenen: Stewart vindt Zandvoort geen veilig autocircuit Landlust weggespeeld door Levi’s (121-64) Verenigingen aan financiële afgrond Roeibond blijft ver achter bij groei van ledenbestand Laatste partij beslissend Jan Hein Donner kwam verrassend sterk terug Laseroms niet tegen Twente Linder keek naar Lierse Zoutarm dieet? HAPPY GO LUCKY ZEVEN DUELS NIETS KLAAR MAAK” „HET KAN ZIJN, DAT IK NU WEER Otten niet terug bij SC Cambuur 5 PONTIAC horloges, fijne horloges VRIJDAG 12 NOVEMBER 1971 (Van onze sportredactie) Fusie Niet somber Pontiac tijd - juiste tijd Eén wedstrijd geschorst Anti Oorlogs Mode LEGERGROEN beroemd om kwaliteit, garantie en service Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. JACKS ƒ59.50 SAFARI JACKS59.50 BROEKEN, knienaad ƒ40.00 PULLOVERS ƒ26.50 T. SHIRTS, lange mouw, vanaf 12.00 Q Ail (Vervolg van pagina 1) ADVERTENTIE (Van onze basketbalmedewerker) Levi’s, dat aantrad zonder Karei Vrolijk (Van onze schaakmedewerker) (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE Natrinon! ADVERTENTIE een in poedervorm of vloeibaar ZIJLSTRAAT 54, GED. OUDE GRACHT 1, HAARLEM - TELEFOON 023-317601 - 310791 van NUTRICIA^ ROTTERDAM Als er iemand is die Excelsior er bovenop heeft ge holpen, dan is het wel spitsspeler Jan Coenen geweest. Wat in 720 minuten (8 wedstrijden) eredivisie-voetbal on mogelijk leek, kreeg Jan voor elkaar. Excelsior kon weer doelpunten ma ken. In vier wedstrijden nam hij zeven van de acht treffers die Rotter dams derde eredivisie-ploeg maakte voor zijn rekening. Met het gevolg dat onder andere PSV een nederlaag op eigen veld in Eindhoven moest toestaan en NEC met verlies terug werd gestuurd naar Nijmegen. Met het gevolg ook, dat Coenen nu de Cruijff van Excelsior wordt genoemd. HAARLEM. Levi’sFlamingo’s heeft donderdagavond nogmaals duidelijk onderstreépt, hoe zwak het Amsterdamse Landlust dit seizoen wel is. De Amster dammers, die er de afgelopen seizoenen in slaagden door uitermate irritant vertra gend spel de nederlaag te beperken tot nederlagen beneden de honderd tegenpun- ten, slaagden er dit maal in het geheel niet in. Kansloos werd de ploeg van coach Cees Burgert weggespeeld naar een 121-64 nederlaag. Die financiële problemen komen voor een belangrijk deel voort uit de omstan digheid dat de burgerverenigingen vrijwel geen subsidie van overheidswege ontvan- AMSTERDAM. De stand in de VN- match Donner-Ree is 3V1-31/». Morgen om 12 uur begint in het Amsterdamse Olym pisch Stadion de achtste en laatste party. Donner heeft dus gisteren de partyen op gelyke voet gebracht. Voor het begin van het duel dat 5 minuten werd uitgesteld omdat de bestuurskamer van het stadion steenkoud bleek te zyn, verklaarde Don ner zün tegenslag in de eerste 6 partyen uit „najaarsmoeheid” en „gebrek aan vita mine c”. Grenzend nam zyn tegenstander Ree van die diagnose akte. Overige uitslagen: Levi’s-Flamingo’s DED jeugd 78-48; Levi’s-Flamingo’s 2— HOC 2 86-28; Levi’s-Flamingo’s 3Antilo pen 2 55-41. Het enige doelpunt werd in de 14de minuut van de eerste verlenging gescoord door de voormalige PSV’er Peter Ressel. Pontiac Simpatico waterdicht.chroom f 99,- (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Na eerder Winterslag met 1-7 te hebben verslagen won Lierse SK, op 24 november en 8 december tegen stander van PSV in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-cup, donderdag met 1-0 van Union St. Gilles uit Brussel. De door Frans de Munck getrainde ploeg uit Lier plaatste zich daarmee voor de achtste finales van de Belgische beker- competitie. Het bestuur van SC Cambuur zal met betrekking tot de buiten haar schuld ont stane noodsituatie de heer Otten raak te door denigrerende uitlatingen in de pers over de spelers na afloop van de op zondag 3 oktober gespeelde en verloren thuiswedstrijd tegen Heerenveen in onmin met bestuur en spelers van SC Cambuur op korte termijn (nood)maatregelen treffen voor de training, aangezien de situatie van de laatste weken (de training wordt nu verzorgd door eerste-elftalspeler Johan Derksen) ook naar het oordeel van de spelers niet voort kan duren. Onder de ongeveer 5000 toeschouwers be vond zich PSV-trainer Kurt Linder die het einde van de wedstrijd echter nie1 afwachtte. Het was een povere, maar wei keiharde vertoning met Lierse SK als de meest aanvallende ploeg. en Hans van Staveren, had in tegenstel ling tot eerder luidende berichten wel de beschikking over Jan Schappert. Had Le vi’s In dit treffen alle registers openge trokken, ongetwijfeld zou Landlust een nog grotere afstraffing te wachten hebben gestaan. De basis Ombre, More, Aker boom, Marioneaux en Kales ging vooral door toedoen van Bill More zo overrom pelend van start, dat Landlust pas tot scoren kwam, toen Levi’s reeds met 14-0 leidde. Pas toen de formatie van coach Janbroers na zes minuten was weggelopen tot 25-2, mocht Landlust iets terug doen. algemeen versluierde subsidies van de ge meente in de vorm van lage huur voor sportvelden en zalen. Een rapport van de gemeente Utrecht leerde dat in 1968 voor elke voetballer in die gemeente een indi recte subsidie van 85 werd verleend, voor een handballer van 83,50, een rug- byspeler van 81, een hockeyer van 103, een atleet van 133, een korfballer van 187,50 en een honkballer zelfs van f 191. De groei van de categorie jeugdige roei ers hoe belangrijk op zich ook baart het bestuur grote zorgen, omdat in het verleden is gebleken dat deze groep zeer onvoldoende werd opgevangen. Daar bij komt nog dat juist deze roeiers, die lagere contributies betalen, de verenigin gen meer kosten dan de senioren. Pas nadat Kales en More van het strijdtoneel waren verdwenen, kon Land- lust in het voetspoor van de Haarlemmers blijven. De 56-34 ruststand gaf de Am sterdammers in feite meer dan waarop zij recht hadden. Direct na het beginsignaal voor de tweede helft onderstreepte Levi’s andermaal het klasseverschil door snel weg te lopen naar een 80-38 voorsprong. Landlust dat in de slotfase achtereenvol gens Holt, Mulder en Noordermeer ten prooi zag vallen aan het maximum aan persoonlijke fouten, moest diep buigen toen Kees Akerboom zich met het scoren ging bemoeien. Vooral dankzij de score van Akerboom (19-22) ging Landlust met 121-64 ten onder. Naast Akerboom roerde ook More met 12-16 zich. Aan Amster damse zijde moesten de meeste punten van Holt (4-12) komen. Vermoed wordt, dat de prijsuitreiking tegen zes uur aan de orde zal komen. Die is in handen van loco-burgemeester wethou der Polak. Hij zal de winnaar 2.000 ter hand stellen, de verliezer 1.000, bij ge lijk eindigen wordt de post gedeeld. In hoe verre het gerucht waar is, dat „zekere Amsterdammers” al een revanchematch op touw willen zetten, onttrekt zich aan ons oordeel. Dat er reden toe is, lijkt buiten kijf. de KNRB in Amsterdam aan de orde zul- Andere sportorganisaties krijgen vrij len worden gesteld. Het rapport bracht onder meer aan het licht dat de toeneming van het aantal roeiers in de periode 1963-1969 slechts negen percent bedroeg, terwijl er sprake is van een algemene groei van het aantal sportbeoefenaren in Nederland van 26 percent. Een nadere analyse leerde dat de groei voornamelijk werd bereikt door de toeneming van de jeugd tot veertien jaar met 52 percent. In de leeftijdsgroepen van 18-21 en 23-30 jaar, waaruit de vertegen- Ook aan de kadervorming voor de op vang van de jeugd en de opleiding van toekomstige bestuursleden wil men grote aandacht gaan besteden. Er dient een herstructurering van de bond te komen, waardoor een betere communicatie met de verenigingen mogelijk wordt. De be leidsbeslissingen van het bestuur dienen binnen twee jaar te kunnen worden uit gevoerd door betaalde krachten op het bondsbureau en niet langer door de be stuursleden zelf. De aanstelling van een bondscoach in vaste dienst is een voorna me wens. Voorlopig zullen de 60 (mogelij- ken) voor een plaats in de Olympische roeiploeg van München het nog moeten doen met een viertal trainingsweekenden in de wintermaanden op het NSF-sport- centrum Papendal onder leiding van Ivan Overigens ontkende niemand, dat onze grootmeester zekere tegenwind heeft ge had. In praktisch elk duel stond hij com fortabel tot gewonnen, doch de super-in- telligente Ree wist telkenmale de enige uitweg spelenderwijs te vinden en te be nutten. Doch heden dan, is het Ree niet gelukt overeind te blijven. Hij koos op nieuw de Grünfeld-Indische verdediging en ging daarbij in op het beruchte kwali- teitsoffer op al. Aan dat probleem zijn door tientallen analytici reeds honderden uren besteed Ree leek ons desondanks niet bijster op de hoogte. Terwijl Donner slechts 3 minuten nodig had voor 15 zetten ver bruikte Ree voor dezelfde prestatie bijna een uur. woordigende wedstrijdroeiers voortkomen, was daarentegen een achteruitgang van respectievelijk 18 en 7 percent. Schrikba rend is de financiële positie van de meeste verenigingen. De totale schuld van 32 verenigingen die aan een enquête deelna men bedroeg 1.056.667. Voorzitter Ansco Dokkum is van me ning dat de problematiek mede voortkomt uit de omstandigheid dat de roeibond, als aanvankelijk lichtelijk exclusieve sport bond, zich lange tijd te gesloten heeft opgesteld. De KNRB wil de overheid er van overtuigen dat de roeiverenigingen gelijke subsidies toekomen als andere sportorganisaties. Centraal in het vijfja renplan staat echter de ledenwerving om dat juist in de roeisport de kosten minder snel stijgen naarmate het aantal leden van de vereniging toeneemt. Zandvoort was één van de door Stewart bedoelde banen. „Het weggedeelte, waar Piers Courage vorig jaar verongelukte bij Tunnel-Oost, is nog steeds niet overeen komstig onze eisen veranderd. Dat is een kwalijke zaak. Er komen de laatste tijd te veel rijders om het leven”, aldus Stewart, die zich in de „niet al te verre toekomst” maar niet in 1972 denkt terug te trekken uit de autorensport. Stewart vertelde ook nog: „Een aantal renbanen moet orde op zaken stellen of ermee ophouden. Ik zie alle wedstrijden, die voor 1972 gepland zijn, dan ook nog niet doorgaan. We verliezen op het ogenblik namelijk te veel van onze beste renners”. GLASGOW Volgens Jackie Stewart, wereldkampioen der autocoureurs, bestaat er een gerede kans dat er volgend jaar op het circuit van Zandvoort geen Grand Prix Formule I wordt gereden. In een interview ter gelegenheid van de opening van de autotentoonstelling in Glasgow, ging Stewart in op de veiligheid van de zestien Grand Prix-races, die voor volgend jaar op het programma staan. Hy kwam tot de conclusie dat sommige banen, als ze niet tydig verbeterd worden, voor de coureurs onaanvaardbaar zullen blyken. Vanier en een trainingskamp in januari of februari op grote hoogte in de bergen. Aan een verhoging van de contributies zal niet te ontkomen zijn. Jan Coenen, blonde spitsspeler van het zo vaak onderschatte Excelsior. Wie had ooit van hem gehoord? Hij kwam schijn baar uit het niets. Van zijn zestiende tot en met zijn eenentwintigste jaar voetbal de hij bij DOK, een afdelingsclubje. Daar zou hij nu nog spelen wanneer niet een paar jaar geleden ex-Holland-Sporttrainer Cor van der Hart naar een speler van SCR, dat tegen DOK moest spelen, was komen kijken. DOK was toen afdelings- kampioen. Jan Coenen (24) zegt: „Het was misschien geluk, maar Van der Hart zag mij. Toch werd ik niet aangenomen bij Holland Sport. Ze vonden me te oud. Een jaar later ging het opeens wel. Hoe dat kon, weet ik nu nog niet.” Natuurlijk speelde de landskampioen op niveau, doch een handicap van „onbekend terrein” tegen een speler van de Donner- klasse is een heel kwade zaak. Het duel bleef een kwestie van Donner in de aanval Ree tegen de muur. Tenslotte kwam de landskampioen in vreselijke tijdnood en liet zijn vlag vallen. Dat was na de 38ste zet van Donner. We geloven trouwens, dat Ree bij dit reglementaire verlies niets te kort kwam, zijn positie was reeds om te schietenen Donner deed dat met snel vuur. AMSTERDAM. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Roeibond is er voor, in nauwe samenwerking met de verenigingen, te komen tot een vijfja renplan. Daarvoor dient onder meer te worden bereikt, dat het ledenbestand van de bond met veertig percent toeneemt. Het bestuur heeft daartoe een uitgebreid rapport inzake de financiële positie van de verenigingen en een beleidsnota uitge bracht, die zaterdag 27 november in een buitengewone algemene vergadering van LEEUWARDEN. Trainer Arie Otten komt niet terug bij de Leeuwarder eerste divisievereniging SC Cambuur. Dit heeft het bestuurslid dr. Anne Vondeling door middel van een rapport, dat volledig was afgestemd op informatieve gesprekken met spelers en trainer, geadviseerd aan het algemeen bestuur van de Stichting SC Cambuur in Leeuwarden. Het advies van de heer Vondeling is door het volledige bestuur van SC Cambuur overgenomen. De heer Vondeling was op verzoek van het bestuur van Cambuur aan het werk getogen. Bij Holland Sport stond hij voortdurend in het B-team. Zes keer mocht hij mee doen in het a-team. Hij kende bijna niemand, viel allesbehalve op en zakte na die invalperiode terug naar het b-niveau. Er kwamen eindeloos lijkende fusiebe- sprekingen met ADO. Jan Coenen: „Toen het zover was en de fusie een feit was geworden, had het allemaal zo lang ge duurd dat er echt niks door me heen ging. Ik zei nog tegen de assistent-trainer van Holland Sport, Ben Maaskant: „Als het me niet lukt om bij het betaalde voetbal te blijven, kom ik naar jouw amateur club.” Zover kwam het niet. Fortuna Vlaar- dingen opende de onderhandelingen. SW had belangstelling en opeens was daar Excelsior die uit de failliete boedel van Holland Sport vier man tegelijk overnam. Onder wie Jan Coenen. „Excelsior speelde in de eredivisie. Daarom leek het me aantrekkelijker.” Maar hoe komt het dan dat hij nu pas doelpunten maakt en dat bij Holland Sport nimmer voor elkaar bokste? Coenen zegt: „Ik kwam van DOK bij Holland Sport. Dat is acht klassen verschil. Ik was geïmporteerd door die eredivisie. Nu ik een poosje meedraai bij Excelsior is dat over. Toevallig kom ik in de voorhoede terecht en knal ik er een paar in. Nou ja. Ik krijg meer kans om er eentje te maken dan iemand die in de achterhoede loopt” En Excelsiors hoop op nog meer doelpunten van zijn schoen, boort hij koeltjes de grond in: „Het kan zijn dat ik nu weer zes of zeven wedstrij den niets klaarmaark.” De Haagse trainer van Excelsior, Joop Castenmiller, ziet het niet zo somber: „Ach, soms is hij wel wat erg nuchter. Hij zal niet zo snel naast zijn schoenen gaan lopen. Ik wist wat hij kon, maar ik moest gewoon afwachten hoe snel hij zich zou aanpassen aan zijn nieuwe club” Zowel Castenmiller als Coenen noemen het een gevolg van het hechte teamver band bij Excelsior dat nu zo los en vrij is gaan voetballen. „In het begin moesten we elkaar zoeken en hadden we vaak pech, werd de bal tot driemaal toe van de doellijn gehaald door de tegenstanders. Dat is voorgoed voorbij”. In het dagelijks leven is Jan Coenen kitter. Hij perst overal in Nederland rub ber tussen betonplaten. Werkt als enige werknemer van zichzelf en kan zo zijn dagindeling gemakkelijk bepalen. De vier maal lVa uur trainen per week, leveren voor hem geen moeilijkheden op. Hij heet semi-prof te zijn maar het bedrag dat Excelsior voor hem hoeft te betalen (van wege die vier man overname destijds toen Holland Sport op de fles ging) is bij wijze van spreken net genoeg om er een voetbal- uitrusting van te kopen. Jan Coenen haalt, als zoveel anderen bij Excelsior, zijn schouders over die betaling op. Hij heeft zijn werk en dat is hem genoeg. De avonden brengt hij na bij zijn ouders te hebben gegeten, vaak door bij zijn meisje. En op de vraag of hij binnenkort gaat trouwen, zegt hij: „Hoorde ik iemand vloeken?” Hij is beslist niet jaloers op de full- profs van de eredivisie: „Ik sta niet stil bij wat een ander aan centen versiert. Ik heb zelf al genoeg aan mijn hoofd. Want weet je wat ik zie? Ik zie dat al die full- profs op den duur een baantje gaan zoeken. Daarom ambieer ik het geen mo ment om professional te worden”. De 7e partij ging als volgt: Wit: J. H. Donner, Zwart: H. Ree. Grünfeld- Indlsch. 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. C2-C4 g7-g6, 3. Pbl-c3 d7-d5, 4. C4xd5 PffixdS, 5. e2-e4 Pd5xc3, 6. b2xc3 C7-C5, 7. Lfl-c4 Lf8-g7. 8. Pgl-e2 0-0, 9. 0-0 C5xd4, 10. C3xd4 Pb8-c6, 11. Lel-e3 Lc8-g4, 12. f2-f3 Pc6-a5, 13. Lc4-d3 Lg4-e6, 14. d4-d5 Lg7xal, 15. Ddlxal f7-f6, 16. Tfl-b- Le6-d7, 17. Le3-h6 Tf8-f7, 18. e4-e5 d6xe5, 19. Dalene5 b7-b6, 20. Lh6-d2 Pa5-b7, 21. Ld2-c3 Tf7-f6, 22 Pe2-g3 Pb7-d6, 23. Tbl-el Ld7-b5, 24. Ld3-bl Ta8-c8, 25. Pg3-h5 Dd8-c7 26. Ph5xf6f e7xf6, 27. De5-e6t Pd61f7, 28. Lc5xf6 Lb5xd7, 29. De6-e3 Dc7-d6, 30. De3-d4 Tc8-e8, 31. TelxeSt Ld7-e8, 32. Lbl-d3 b6-b5, 33. f3-f4 Dd6-a3, 34. h2-h4 Da3-clt, 35. Kgl-h2 Pf7-h6, 36. Ld3-e2 Ph6-f5, 37. Dd4-e5 Dcl-e3, 38. Le2-f3. Zwart overschrijdt de bedenkrijd: 1-0. De uitslag is voor de organisatoren overigens een geschenk uit de hemel. Het betekent, dat vandaag het huis te klein zal zyn. Gisteren al stond men ryen dik naar de demonstratie-borden te turen en de commentaren van Tim Krabbé in te drinken, morgen zal het zeker erger zijn. Overigens heeft dan meester Hartoch de microfoon weer in handen. 0 0 z z O UI UI <n 01 Q LU at DEN HAAG. De tuchtcommissie van de KNVB heeft Theo Laseroms van Feije- noord geschorst voor één bindende wed strijd. Dit naar aanleiding van de waar schuwing die scheidsrechter Van Ravens hem gaf na een overtreding tegen Barry Hulshoff in de wedstrijd tegen Ajax in Amsterdam. Laseroms kreeg voorts een boete van 250 gulden. De tuchtcommissie legde verder nog straffen op aan: verzorger Crouwel van DWS, die een berisping kreeg wegens overtreding van artikel 6, lid 1 sub d van het algemeen reglement Dit artikel houdt in dat men zich voor, gedurende of na een wedstrijd behoorlijk dient te gedragen en anderzijds er aan mee werkt dat de orde wordt gehandhaafd. De berisping is hem gegeven naar aanleiding van het voorgevallene tijdens de wedstrijd FC TwenteDWS op 24 oktober. Bouman (DFC): twee wedstrijden schorsing wegens het van achteren trap pen van een tegenstander tijdens de wed strijd De VolewijckersDFC. Gerritsen (Vitesse): één wedstrijd ge schorst, alsmede een geldboete van 150 gulden wegens beleidiging van een grens rechter tijdens de wedstrijd Vitesse NAC. Meurs (Wageningen)één wedstrijd ge schorst, alsmede een geldboete van 150 gulden. Roelofs (Wageningen): één wedstrijd voorwaardelijk geschorst met een proef tijd van één jaar, alsmede een geldboete van 150 gulden, wegens het opzetetlijk ten val brengen van een tegenstander tijdens de wedstrijd FC VVV—Wageningen. Van der Heide (FC Groningen): wedstrijd voorwaardelijk geschorst met een proeftijd van één jaar, alsmede een geldboete van 150 gulden wegens ruw aanvallen van een tegenstander zonder de bal te kunnen spelen tijdens de wedstrijd FC GoningenPSV. Roemgens (Fortuna SC): een wedstrijd voorwaardelijk geschorst met een proef tijd van één jaar, alsmede een geldboete van 150 gulden, wegens te hard spel tijdens de wedstrijd FSCVeendam. A2WTRINON*. ,‘MTRINONT

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 23