UNICEF WAS JARIG Steun aan oppositieplannen als er geld voor zou zijn President-comtnissaris Bouwfonds: Nieuwbouwhuis voor kleine onbereikbaar man I l Dick Bartels AMSTERDAM HEEFT 102,5 MLN. TEKORT SI REGERINGSPARTIJEN IN TWEEDE KAMER Oorzaak ontdekt Oude voorraden voedsel niet voor noodsituaties K. Geen kwaliteit Stadhuisbouw weer op lange baan op pedagogische academies Veiligheidsbrigade bereid tot actie Banken op gelicht voor 25 mille Koningin Juliana beloont Duitse van „katergeur” Geen pardon voor zwartkijkers en -luisteraars tegen VVDM politieman Alphenaar IF Kamerlid vraagt toelatingsstop voor gastarbeiders VRIJDAG 12 NOVEMBER 1971 2 VR1 Studio Drugprijzen Zwartkijkers SUBSIDIE Bontmodehuis B DEKKING Staatssecretaris Vonhoff: kla de der chc JAZZ PLATEN KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL 023-320244 Zendtijd blijft zo ADVERTENTIE er ERK/ ADVERTENTIE WWW AAAAA Het grotinj duideli ties to erger moties met di leven, opposi Ier gei WAGENWEG 146, HAARLEM Telefoon 31.65.29 Keuze uit honderden bontmantels en bonthoeden in elke prijsklasse. de omroepbijdrage niet betalen. Daardoor wordt per jaar ongeveer 15 miljoen gul den gederfd. (Van onze correspondent) getroffen waarbij de gemeente dit op verantwoorde wijze kan behartigen. Als voorlopige reactie heeft de gemeen te de regering er op gewezen, dat sedert de opstelling van de meerjarige begroting meer dan anderhalf jaar zijn verstreken en de cijfers waarop de prognoses zijn gebaseerd zelfs van 2Va jaar geleden date ren. de leg be G In het van ex- voor liefhebbers B nee: toet die twe Lat ny B ont! mei van Eer „be jes Het toe: ry. een tee: be\ r ma Zij Eei eer aar dre dw ga; rer ver De een ov in de parlen sluiten beeld van d< tie var wind DS’70 regelir De heeft ten be blader van gevolg geen i ke aai stem lig da behan Kame server komei de Sr vijf i zal w minis' vorm het ii werkt blade: van o Mei optim differ geziei dat o: onale toene besta concl ramp blade In KROMMENIE. In Krommenie is een 26-jarige man gearresteerd op verdenking van oplichting van een aantal banken. Hij heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. De verdachte zelf gaf te kennen, dat hij ongeveer f 25.000 heeft buit gemaakt, maar volgens een adjudant van de rijkspolitie in Krommenie zal het bedrag wel veel hoger zjjn. Van het geld is geen cent over. „Het is verbrast”, heeft de verdachte gezegd. Berekeningen van de regering leiden tot een vermindering van het tekort over 1974 van 27,7 miljoen gulden. Hiervoor Een hele reeks bekende artiesten luis terden gisteravond in het Congresge bouw in Den Haag het feest op dat ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het kinderfonds van de Verenigde Naties, de UNICEF, werd gegeven. Bij dit feest waren onder meer prinses Beatrix, voorzitster van het fonds, en prins Claus aanwezig. Op de foto: de Amerikaanse komiek Danny Kaye met carnavalsmuts en Rudy Carrell. DEN HAAG. Het bestuur van de kort geleden opgerichte Nationale Veilig heidsbrigade heeft minister De Koster van Defensie met klem verzocht niet te zwichten voor de dreigementen van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM), met harde acties te zullen ko men en eventueel het overleg met het ministerie van Defensie af te breken wan neer haar eisen niet worden ingewilligd. Het bestuur zegt „er zeker van te zijn dat het overgrote deel van de Nederlandse bevolking het ondermijnend optreden van de WDM verwerpt”. Het bestuur zegt voorts „graag bereid te zijn bij het be strijden van de acties van de WDM behulpzaam te zijn”. Uit het uitvoerige verslag over de stand van zaken bij de besprekingen tussen Amsterdam en het rijk blijkt dat de regering op basis van de Amsterdamse meerjarige begroting 1970/74 de volgende voorstellen en uitgangspunten heeft gefor muleerd om de hoofdstad uit de financiële moeilijkheden te helpen: DOORN. „De zeer intelligente kinde ren uit de arme milieus gingen vroeger naar de kweekschool. De kweekscholen waren toen broedplaatsen van pure kwali teit. Mensen van dat niveau kom je op de pedagogische academies niet meer tegen De zeer pienteren gaan nu meteen naar de unive—’teit. De denkkracht was vroeger hoger en daarom was het gemiddeld pro- dukt ook hoger. Dat is de schaduwkant van een gunstige sociale ontwikkeling. HAMBURG. Namens koningin Juliana heeft de Nederlandse consul-generaal in Hamburg de heer Helmrich Even van Ravenstein, een zilveren sigarettenkoker met inscriptie gegeven aan de politieagent Jiirgen Muller. Deze had tijdens het be zoek van de koningin aan Hamburg op 28 oktober, een zeer waardevolle diamant gevonden die zjj op weg naar een banket had verloren. DEN HAAG. De regering denkt niet aan voor bestrijding van voedselte korten in noodsituaties die elders in de wereld kunnen optreden, mede gebruik te maken van oude voorraden van de BB. Dat zegt minister Lardinois (Landbouw en Visserij) mede namens minister Geertse- ma (Binnenlandse Zaken) in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Vrede- I ling (P.v.d.A.) Alleen al sinds 1950 zijn de bouwkosten verdrie- en de bouwterreinkosten vervier- of vervijfvoudigd, aldus de president-com- missaris. Bovendien is het rentepercentage omstreeks 2*/s maal zo veel geworden. In een beschouwing over 25 jaar Bouw fonds zei de heer Bosch ridder van Ro senthal dat deze naamloze vennootschap, die steeds getracht heeft niet de groepen met een relatief hoog inkomen, maar juist zo breed mogelijke bevolkingslagen eigen Voor de lasten van het gemeentever- voersbedrijf zal een afdoende regeling moeten worden getroffen opdat het budget in 1974 niet meer met deze lasten wordt geconfronteerd. Dat is ongeveer een jaar goed gegaan, tot hij in Krommenie bij de Amro Bank tegen de lamp liep. Daar werkt een em ployé die enige tijd geleden bij een Amro- vestiging in Wormerveer werkzaam was. Daar had de man ook zijn slag geslagen. De bankemployé herkende de verdachte. Wel wordt gedacht, als Nederlandse bij drage aan de Wereldvoedselbank, aan het mede gebruiken van voorraden levens middelen, die bij het voedselvoorzienings- in- en verkoopbureau in reserve worden gehouden om tijdelijk aan een door wat voor oorzaak ook optredende stag natie in de voedselvoorziening in Neder land het hoofd te kunnen bieden. De essentie van de Wereldvoedselbank is het gebruik maken van reeds bestaande reservevborraden levensmiddelen die door frequente keuringen geschikt zijn bevon den om de eigen bevolking in geval van nood te kunnen voeden. In het verleden zijn herhaalde malen voedingsbiscuits afkomstig uit deze voor raden, verzonden voor slachtoffer van rampen en hongersnoden in Jemen, Jor danië en Pakistan. Deze biscuits werden daar uitermate op prijs gesteld. De bis cuits blijven tien jaar in kwaliteit gelijk. Het Bouwfonds bemiddelde in 1970 bij de aankoop en/of bouw van 3720 wonin gen (700 meer dan in 1969) en verstrekte bijna 2400 nieuwe hypothecaire leningen (100 meer). Dat betekent voor 1970 een knik naar boven in de sinds 1966 dalende produktielijnen. Het Bouwfonds is gematigd optimistisch wat betreft de bedrijfsresultaten en de omvang van de activiteiten voor de jaren 1971 en ’72. De hypothecaire leningen vertonen een duidelijke toeneming. Ook voor de bejaardenwoningbouw lijken de vooruitzichten goed. Het Bouwfonds levert ook bijdragen aan projectontwikkeling. Zandverschuiving. Ten zuiden van de Gre- velingendam is door het grote verschil van hoog en laag water van de laatste dagen een naar schatting enkele tien duizenden kubieke meters groot brok zand met een lengte van 150 meter weg. Deze zandplaat was verbonden aan de havendam bij het werkeiland. Als zich meer verschuivingen zouden voordoen, zou het gevaar bestaan, dat de havendam wordt meegezogen. P.v.d.A., D’66 en P.P.R. zullen het amendement Du Chatinier (K.V.P.) steu nen, dat een extra bedrag van f 250.000 uittrekt voor het club- en buurthuiswerk. De heer Meijer (P.v.d.A.) sprak van „een fooi” waar hij toch achter ging staan omdat hij het beter dan niets vond. Drs. Voogd (P.v.d.A.) noemde het amen- dement-Van Dijk (V.V.D.) om de subsidie aan de toneelgroep Studio te besnoeien met drie ton volstrekt onaanvaardbaar. De oppositie zal zich ertegen verzetten. De C.P.N.-woordvoerder sprak van een „on verkwikkelijke afdrijving” en „gehaktbal lencultuur.” Ook de minister ontraadde het aannemen van dit amendement, dat overigens gesteund wordt door de vijf regeringspartij en. Drs. Voogd verklaarde bij de discussie over het amendement-Scholten (A.R.) dat méér wil uittrekken voor muziekscholen ten koste van de orkesten, dat dit voor de oppositie onaanvaardbaar is. Bovendien achtte hij de verhoging onbetekenend. Ook minister Engels ontraadde het amen dement. DORDRECHT. In het laboratorium van het Dordtse waterleidingbedrijf iis men er achter gekomen waar de „kater- geur” vandaan kwam welke zich begin oktober over een deel van Rijnmond, Den Haag, Delft, Leiden en Haarlem ver spreidde. Met zekerheid is vastgesteld dat de lozing van het ongezuiverde rioolwater van Zevenbergen, het afvalwater van de suikerfabriek en chemische stoffen afkom stig van een verffabriek in de Rode Vaart, bij elkaar tezamen de scherpt lucht hebben veroorzaakt. Door het droge nazomerweer stroomde het water in de Rode Vaart bijna niet. HAARLEM - DEN HAAG DELFT De heer Pors wil ook weten of de minister bereid is gehoor te geven aan de verzoeken van de gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht om de toelating van buitenlandse Werknemers stop te zetten. „De Telegraaf” schreef gisteren dat een dergelijk verzoek zou zijn gedaan. Het ministerie verzekert dat zo’n verzoek nooit is ontvangen. Vol gens de gemeenten is een dergelijk voor stel ook niet in voorbereiding. Wethouders van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zijn op 8 november bijeen ge weest, maar hebben alleen over sociale en begeleidingsaspecten gesproken. In de EEG bestaan er evenmin als in het Koninkrijksverband beperkende bepa lingen ten aanzien van de uitwisseling van arbeidskrachten. De ministeries van Sociale Zaken en van CRM zijn ervah overtuigd dat de stroom gastarbeiders zal aanhouden. Het jongerenprogramma van de VARA- radio „Uitlaat” mag doorgaan met het uitzenden van de marktprijzen van drugs. Minister Engels ziet geen aanleiding dat te verbieden als in strijd met de openbare orde of de goede zeden. Een verbod was gevraagd door G.P.V. en S.G.P. zou het gemeentebestuur dekking moeten vinden, waardoor de begroting in even wicht zal kunnen zijn. van politie Günter de heer Van Ra venstein „een cheque voor een aan zienlijk bedrag”, bestemd voor het fonds voor weduwen en wezen van Hamburger politieagenten. Doodslag op prostituee. De rechtbank in Utrecht heeft een 31-jarige huisschilder uit Putten wegens doodslag op een 48- jarige Utrechtse prostituee veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maan den en terbeschikkingstelling van de re gering. De officier van Justitie had we gens moord een jaar en tbr geëist. Heropend. De commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland mr. F. J. Kranenburg, heeft donderdagmiddag in Amsterdam het herbouwde pand van de juweliersfirma Citroen in de Kalver- straat geopend Hij brandde een „gou den” ketting door, waarna het monu mentale bronzen toegangshek geopend kon worden De geschiedenis van dit juweliersbedrijf gaat terug tol januari 1827 Thans is net bed ijf na fusies met andere zaken de grootste juweliers- concentratie in Nederland. voortdurende werkgelegenheid voor beel dende kunstenaars. De regeringspartijen willen dat de ton ten laste moet gaan van de begrotingspost waaruit het maken van filmdocumentaires wordt gesubsidieerd. Maar de minister wil niet dat het werk van P. 2 ten koste gaat van filmers. Dinsdag komt het amendement in stem ming, tenzij het alsnog door de indiener, de heer Verweert (D’66) wordt ingetrok ken. tariefsverhoging voor kleinverbruikers van elektriciteit per 1 september 1972 (opbrengst 1,8 mln). In de begroting zijn een aantal belas tingvoorstellen en tariefsverhogingen op genomen. De voornaamste zijn een hef fing krachtens de wet verontreiniging op pervlakte wateren (geraamde opbrengst f 10 mln), invoering van een toeristenbe lasting (opbrengst 2,5 mln), een verho ging van de waterleidingtarieven per 1 april 1972 (opbrengst 3.1 mln) en een De NOS behoudt waarop zij krachtens de wet maximaal recht heeft: 40 percent van de totale zendtijd. Een verzoek van de drie confessionele regeringspartijen de NOS bij een volgende zendtijduitbreiding over te slaan ten behoeve van de andere omroepen wees minister Engels af, omdat de verdeelsleutel van de zendtijd een deel is van het politieke compromis over het omroepbestel. Bovendien is de komende jaren ge®n zendtijduitbreiding te ver wachten, zei hij. Voor de Academische taak van Binnengasthuis zal het ministerie Onderwijs en wetenschappen een tra bijdrage verlenen. De regering zal bevorderen dat voor de stadsvernieuwing een regeling wordt (Van onze correspondent) HOEVELAKEN. De n.v. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft met lede ogen zien gebeuren dat, ondanks de subsi dieregelingen, een nieuwbouwwoning, zo wel in de huur- als in de privésector, voor de kleine man een vrijwel onbereikbare zaak is geworden. Volgens de president- commissaris van het Bouwfonds, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosen thal, die deze woorden sprak in de jaar lijkse aandeelhoudersvergadering van de n.v. donderdag in het bouwfondshoofd kantoor in Hoevelaken gehouden, zal de enorme stijging die zich in de nieuw- bouwstichtingskosten heeft voorgedaan zich blijven voortzetten als er geen radi caal nieuwe wegen worden ingeslagen. De Amsterdamse gemeenteraad heeft donderdagavond bij de behandeling van het meerjareninvesteringsplan 1971-1975 gevraagd de stadhuisbouw op het Water- looplein een lagere prioriteit te geven of de plannen te temporiseren. Een desbe treffende gecombineerde motie van P.v.d.A. en D’66 werd met grote meerder heid aangenomen. Dit betekent dat het stadhuis voorlopig nog niet als een urgent bouwproject wordt herbouwd. Een motie van D’66 om tot 1976 geen gelden voor de bouw beschikbaar te stellen, werd ver worpen. Minister Engels is niet bereid algemeen pardon te verlenen aan radio- en tv- bezitters die hun omroepbijdrage niet be talen, als zij alsnog aanmelden. „Het zou een premie zijn op het hebben begaan van een strafbaar feit” zei hij. Gesnapte zwartkijkers blijven een boete krijgen van maximaal 2.000 en een navordering over maximaal vijf jaar. Naar schatting zijn er 250.000 kijkers en luisteraars die Indien U bij Uw aankoop van Uw bontmantel prijs stelt op een PERSOONLIJKE, DESKUNDIGE BEDIENING waarbii de KLANT nog KONINGIN is. bezoekt U dan eens de bontspeclaalzaak van Aan commissaris Redding overhandigde -.._j_ cheque bouwfonds gebouwde nieuwbouwwonin gen. De president-commissaris gaf de aan deelhouders de verzekering dat het Bouw fonds de inspanning op het gebied van het eigen woningbezit voor de lage-inkomens- groepen zal blijven voortzetten. Door ver der onderzoek naar wegen tot kostenver laging bijvoorbeeld. Ook door bij de over heid de belangen van de lage-inkomens- groepen te blijven bepleiten. Hij ging als volgt te werk: in Amster dam haalde hij ’s middags op straat brie venbussen leeg. Hij kon dat doen doordat hij heel dunne handen heeft. Hij zocht dan de afrekeningen uit, die de banken aan hun klanten hadden gestuurd. Zodra hij een afrekening met een redelijk saldo had, begaf hij zich naar het Centraal Station en kocht daar een treintrajectkaart. Daarop liet hij een pasfoto van zichzelf zetten, maar met de naam die overeenkwam met de naam op de afrekening van de ander. Hij ging vervolgens naar een ander kantoor van de bank dan het kantoor dat de af rekening had gegeven en haalde daar het geld van „zijn rekening” af. Voor de legiti matie gebruikte hij de treinkaart. Het rijk is bereid als aanvullende uit kering uit het gemeentefonds de wer kelijke tekorten van de jaren 1967 tot en met 1973 voor zijn rekening te nemen. Voorwaarde is dat het ge meentebestuur tot 1 januari 1974 de tekorten over 1972 en 1973 zo gering mogelijk houdt. De regering zal bevorderen dat door verfijningen of soortgelijke maatrege len de uitkeringen voor 1974 uit het gemeentefonds aan Amsterdam met 25 miljoen zullen worden verhoogd. In 1973 zal hiervan reeds 10 miljoen beschikbaar komen. De oppositie bij monde van de heren Egas (P.v.d.A.) Wilbers (D’66) en Meijer (P.v.d.A.) vond, dat als er over de finan ciële consequenties van amendementen door de regeringspartijen bij voorbaat niet gesproken hoeft te worden, de werking van het parlement in het geding komt. „De regering kan dan maar beter twee jaar achtereen zonder controle haar gang gaan” zo werd gezegd. Minister Engels kantte zich tegen het amendement van de regeringspartijen f 100.000 ter beschikking te stellen van Werkgroep P. 2 Utrecht, de groep beel dende kunstenaars, die samen met prof. Thoenes studeren op een systeem van (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. „Bij wijze van correc tie” op de zeer resolute afwijzing door minister Engels van alle oppositionele amendementen, die verandering zouden kunnen brengen in zijn CRM-begroting, hebben de regeringspartijen gistermiddag aan het begin van de behandeling van de afzonderlijke begrotingsposten laten we ten, dat de oppositieamendementen óók op hun beieidsinhoud beoordeeld dienen te worden, maar dat de financiële conse quenties toch moeten worden afgewezen. De regeringsfracties zouden, als er geld voor zou zijn, zelf ook dergelijke amende menten hebben ingediend. woningen te verschaffen, door de gewij zigde omstandigheden, waarvan de kos tenstijging wel de belangrijkste is, nood gedwongen van het begeleiden van de bouw van alleenstaande woningen is overgéstapt naar het entameren en bege leiden van rijen woningen. Het Bouw fonds heeft, voor zover dit verantwoord leek, zijn hogere kwaliteitseisen enigszins verlaagd. Bovendien heeft het zijn andere vorm van dienstverlening op het gebied van het eigen woningbezit, door verstrek king van hypothecaire leningen, uitgebreid over oude woningen en niet met het AMSTERDAM. De Amsterdamse ontwerp-begroting voor 1972 geeft een tekort van 102,5 miljoen te zien tegen een geraamd tekort van 89,6 miljoen voor 1971. Verwacht wordt, dat het tekort over het lopende jaar in werkelijkheid tenminste 110 miljoen zal bedragen. De stijging in vergelijking met het geraamde tekort over 1971 wordt aldus de begro- tingsmissieve voornamelijk veroorzaakt door de ongunstige ontwikkeling bij het gemeentevervoerbedrijf. Voor het komen de jaar wordt gerekend op een nadelig saldo van bijna f 50 miljoen tegen 33 miljoen dit jaar. Deze uitlatingen van staatssecretaris Vonhoff van CRM staan in een extra editie van het NKV-blad „Ruimzicht” dat is verschenen ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van het vormings- en scholingswerk van de katholieke vakbe weging. Over de subsidiëring van het vormings werk laat de heer Vonhoff zich zeer gereserveerd uit. Volgens hem mogen voor allerlei activiteiten in de maatschappij waaraan men grote waarde toekent ook best persoonlijke offers worden gebracht. „De arbeidersbeweging is historisch gezien groot geworden door de offervaardigheid” De heer Vonhoff wil naar die situatie weliswaar niet terug, maar hij meent dat doorslaan naar de andere kant ook fout is. Over een eventuele subsidie voor de sociale scholen alleen al het NKV heeft er bijna 80 wil hij zich nog eens grondig beraden. „Ik zou onder meer wil len bekijken wat de consequenties zijn van dit soort subsidie-avonturen en of het niet primair iets is wat men zelf in stand moet houden”. Achterstanden in de ontwikkeling zijn volgens de heer Vonhoff vaker ontstaan „doordat men door eigen karakterologi sche ontwikkelingen in het verleden kan sen heeft laten liggen” dan door sociale omstandigheden. Velen die in hun school tijd „onmogelijke leerlingen” waren, scheppen nu voor zichzelf een stuk her kansing. Men heeft de neiging, aldus de heer Vonhoff, om het falen in die periode toe te schrijven aan factoren van buiten af. Daarbij wordt in de eerste plaats ge dacht aan subjectsubsidie voor de bewo ners van een eigen huis. „In de rijksbe- groting voor 1972 wordt opgemerkt dat aan de verschuiving van object- naar sub jectsubsidies meer inhoud zal worden ge geven. Nooit hebben we kunnen ontdek ken of hierbij nu eindelijk ook de eigen woningen zullen worden betrokken. Wij zullen hierom tot vervelens toe blijven vragen”, aldus de heer Bosch ridder van Rosenthal. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Pors (DS’70) heeft minister Boersma van Sociale Zaken gevraagd contact op te nemen met de werkgevers om te komen tot een toelatingsstop of een sterke beper king van het aantal gastarbeiders. Het Kamerlid vraagt voorts een migratierege- ling voor Surinamers en Antillianen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2