Groep Griekse Chileense bevolking toont zich razend enthousiast moet terecht CASTRO BIJNA ONDER staan Blokkade tegen oppositie DE VOET GELOPEN Wapen winkel ontploft: 7 doden Toch oorlogshulp voor Indo-China Weer twee agenten vermoord Belfast in zeer gespannen M arsfoto’s vaag door zandstorm HAPPY JUNIOR „comm unisten” Corduroy broeken Ph. JANSEN L >4? Minister van VS af getreden Charles Watson ter dood veroordeeld KAALSCHEREN VAN MEISJES GAAT DOOR Joodse gezinnen mogen toch nog doorreizen Mislukte aanslag op Ali Bhoetto VOOR UW SUÈDE- en NAPPA-KLEDING 3 2 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1971 In Frans stadje AMERIKAANSE SENAAT STELT GELD BESCHIKBAAR 0 23-3217 61 (Van onze redacteur in Londen) Nog dertig Betoging LONDEN Opnieuw zijn twee politieagenten in Belfast gisteren op klaarlichte dag doodgeschoten. Daarmee is het aantal slachtoffers onder de politie in Ulster op 11 gekomen. Onmiddellijk nadat dit nieuws in Lon den bekend werd, trachtte het Unionistische parlementslid Robert Chi chester Clark, broer van de vorige premier, een spoeddebat over Noord- lerland uit te lokken in het Lagerhuis, maar voorzitter Selwyn Lloyd wei gerde dat. Voor moord op Sharon Tate c.s. Woensdag uit trein gehaald te zijn verschenen, naar beneden kwamen om zich onder de opgewonden menigte te mengen. SANTIAGO, Chili (Reuter en AFP) De Cubaanse premier Fidel Cas tro is gisteren bijna door een juichende menigte onder de voet gelopen, toen hij het paleis van de Chileense president, Salvador Allende, in Santiago bezocht voor de eerste ronde van hun besprekingen. Duizenden Chilenen verdrongen zich rond de Cubaanse leider en Allende die, na op het balkon NEW MAN KINDERBROEKEN i= z 5 tz Wï -• en langzamerhand gaat liggen. ERKAMA WASHINGTON - De ADVERTENTIE voor ADVERTENTIE 7.’ - 310791 Het is gedurende de thans lopende be- grotingsdebatten in de Tweede Kamer wel duidelijk geworden dat de oppositiefrac ties tot machteloosheid worden gedoemd, erger nog, dat redelijke voorstellen of moties die eigenlijk niet eens in strijd zijn met denkbeelden die in regeringspartijen leven, geen kans maken indien zij van de oppositie afkomstig zijn. wordt de niet zo’n ver- van lalen roor- van Jor- rden bis- elijk. Opleiding Coupeuse Ontwerpster en naaien en knippen voor eigen gebruik ook voor gehuwde dames Grote Houtstr. 3 rd Ing. Spekstr. H’lem standsdag naar Belfast. Er werden kran sen gelegd bij het oorlogsmonument, lei ders van de Oranje-orde hielden toespra ken en er werden psalmen gezongen. De aanwezigheid van twee topleiders van de Labourpartij in een hotel in de buurt van het vliegveld van Belfast, wekte grote weerstanden op onder de demonstranten. gezien en daarna heeft er een gesprek plaatsgehad tussen hen en de legercom mandanten in de stad. Het leger wil de uiterst gespannen situ atie in Londonderry niet nog eens extra laden. Als het huwelijk desondanks toch zou doorgaan, dan gebeurt dat in de kapel van het legerkamp. De foto’s tonen beelden van Mars die lijken op onze maan achter een wolkendek. natuurlijk naar De grootste SPECIAALZAAK RAAKS 34 Tel. 310685 ZIJLSTR. 2» Tel. 310766 bij- i het zens- ings- rden door stag- ;der- in in J. g in n de ver- gou- onu- oend dit luari met iers- is- re- lat le de •rd Ier an ig. ek en k in ilder i 48- leeld aan- re- we- bank ande door von- van KARATSJI (AFP). Op de voorzitter van de Pakistaanse Volkspartij en oud- minister van Buitenlandse Zaken Aki Bhoetto is gistermiddag in een kliniek in Lahore een aanslag gepleegd, zo heeft een woordvoerder van de partij meegedeeld. Er werden verscheidene schoten op hem gelost, maar geen ervan was raak. Twaalf van de 32 personen werden vorige week vrijgelaten. Twee communis tische leiders waren woensdag al in staat van beschuldiging gesteld. Cubaanse en Chileense veiligheidsmen sen trachtten zonder resultaat het publiek tegen te houden en de politie werd te hulp geroepen om te voorkomen, dat Ca stro onder de voet zou worden gelopen. Televisieploegen die de eerste reis in bijna acht jaar van Fidel naar het buitenland filmden, raakten ook in de mensenzee verstrikt en hun apparatuur wed bescha digd. Verscheidene toeschouwers verloren hun schoenen in het geharrewar. Hij maakte duidelijk dat zijn alternatief vonnis niet zou hebben berust op verzach tende omstandigheden rond de bewijs voering maar op zijn persoonlijke afkeer van de doodstraf en de geestelijke ge steldheid van Watson „Deze vreselijke, brute moord op zeven onschuldige mensen en een ongeboren baby (Sharon Tate was in verwachting) was zinloos en doelloos”, zei de rechter. Watson stond terecht voor de moorden die hij in maart 1969 had gepleegd. Hij voerde ter verontschuldiging aan dat hij onder invloed was van verdovende midde len en van zijn leider Charles Manson. Eerder zijn in deze zaak de hippieleider Charles Manson en vijf anderen die aan de moordpartij hebben deelgenomen, tot de gaskamer veroordeeld. De beelden, 25 van Mars en zes van Dei mos, een van de twee kleine manen van Mars, zijn woensdag genomen toen de Ma riner 800.000 kilometer van de planeet ver wijderd was en donderdag naar de aarde geseind. Zaterdag gaat de ruimtesonde in een baan om Mars. De partijpolitiek speelt op deze wijze een overheersende rol in het parlement en in de bijsturingsmogelijkheden die dit parlement ten opzichte van de kabinetsbe sluiten moet hebben. Een frappant voor beeld daarvan is geleverd in de kwestie van de joodse pensioenen, waarin de frac tie van DS’70 haar jasje naar de kabinets- wind hing, ofschoon het bekend was dat DS’70 voorstander was van een pensioen regeling. De commissie-Rooy, die de regering heeft geadviseerd inzake steunmaatregelen ten behoeve van in nood verkerende dag bladen, heeft warme bijval ondervonden van de zijde der oppositiefracties. Het gevolg is geweest dat minister Engels geen gehoor heeft gegeven aan belangrij ke aanbevelingen van deze commissie. De stem van de oppositie werkt eerder nade lig dan bevorderend. Het resultaat van de behandeling dezer aangelegenheid in de Kamer zal nu zijn, dat behalve de gere serveerde en onmiddellijk ter beschikking komende 5 miljoen en de extra heffing op de STER-reclame die volgend jaar ook vijf miljoen zal opleveren, geen gehoor zal worden gegeven aan de noodkreet. De minister wil wel een steunmaatregel in de vorm van rentesubsidies invoeren, maar het is de grote vraag of die langzaam werkende hulp nog iets zal uithalen voor bladen die al enige tijd voor de dreiging van opheffing staan. Merkwaardig is dat veel Kamerleden optimistisch bleken ten aanzien van de differentiatie in de Nederlandse pers, aan gezien zij zeiden te hebben waargenomen dat ons land steeds meer uitstekende regi onale bladen gaat tellen. Niet dat dit aantal toeneemt, maar wel de kwaliteit van de bestaande bladen en daaraan conclusie verbonden dat het ramp is, wanneer onrendabele landelijke bladen verdwijnen. In het parlement overheerst blijkbaar wvMvvvvvvvvvvvvwvwwwvvvwHMHnnnAnfwvHwnwvwwvwv«nn«vwwwvwwwww«nnmivwwvvwwwvv« :t er elte- n de ik te BB. w en rtse- d op ■ede- Het meisje is nog steeds volledig over haar toeren en heeft oogletsel overgehou den van de teer, inkt en rode verf waar mee haar gezicht en lichaam werden be smeurd. Zij werd schuldig bevonden aan omgang met militairen en vervolgens kaal geknipt. Om haar hals werd een bord gehangen met de woorden „soldatensnol” Zo werd zij gedwongen om een kwartier te kijk te staan, terwijl een menigte het schouwspel gadesloeg Met overweldigende meerderheid wierp de senaat een amendement Fulbright, die 185 miljoen wilde schrap pen van het program voor militaire hulp. THIVIERS (Reuter). Zeker zeven mensen hebben het leven verloren en 12 zijn gewond geraakt door de ontploffing van een wapenwinkel in het Franse stadje Thiviers. Fidel Castro stapt uit zijn wagen om in een arbeidersbuurt in Santiago de toejuichingen van de bevolking te beantwoorden. het gevoel, dat zich in de Nederlandse pers een kwaliteitsselectie voltrekt en dat de eventuele steun aan krantenbedrijven erop gericht zou moeten zijn, deze selectie te bevorderen. Men vergeet daarbij echter dat de gevraagde overheidsgelden nog steeds bedoeld zijn althans uit het oogpunt der aanvragers als schadever goeding aan de drukpers voor het verlies van inkomsten tengevolge van de etherre clame. Het verdwijnen of te verwachten verdwijnen van kranten is dus niet een selectieproces, maar een schadeproces. Voor sommige kranten is de schade te groot om nog rendabel te blijven. Dat zegt niets ten aanzien van hun kwaliteit. Trouwens, wat is in dit verband precies „kwaliteit”? Men zou eerder moeten spre ken over de mate van behoeftevoorzie- ning, die een bepaalde krant in een gun stige of ongunstige positie plaatst. Regio nale kranten voorzien in een behoefte, maar tegelijk openbaart zich ook bij die kranten een ernstige stijging van onkosten omdat zij in hun situatie gedwongen wor den tot zeer grote investeringen en lasten om tegelijkertijd volledig te kunnen zijn op het gebied van de regionale en plaatse lijke nieuwsgaring als op het gebied van het algemene nieuws. Voor deze regionale kranten is een goede taak weggelegd, indien zij erin slagen de komende jaren hun enorme lasten te blijven dragen zon der hun rentabiliteit te zien aangetast. Op deze conclusie past een verantwoorde en uiterst zorgvuldig uitgekiende vorm van financiële hulp wel degelijk, en daarvoor heeft de commissie-Rooy ook duidelijk gepleit. Wanneer de regering en de Kamerleden van oordeel zijn dat het alleen om red ding van een paar grote kranten gaat, en dat de diversiteit van de voorlichting niet in het geding is, vergissen zij zich Het gaat om het behoud van de behoeftevoor- ziening in haar totaliteit. Zelfs een uitge sproken behoefte aan een bepaalde krant, weerspiegeld in lezersaantal en adverten- tie-omvang, is geen waarborg voor be drijfszekerheid. Daarom lijkt het noodza kelijk dat deskundigen en verantwoorde lijken in kabinet en parlement de zaak nog eens grondig bestuderen alvorens be sluiten te bevorderen die de voorlichting niet voldoende steun geven om in de behoeften te voorzien. De senaat aanvaardde een amendement, dat 318 miljoen dollar toevoegt aan het omstreden wetsontwerp voor militaire hulpverlening ten bedrage van 1.185 mil joen dollar, dat de commissie voor Bui tenlandse Zaken had opgesteld. Het nieu we ontwerp was een sterk gewijzigde versie van het programma voor buiten landse hulp, dat twee weken geleden door de senaat werd verworpen. Door de vele amendementen was het regeringsplan voor fondsen 3.3 miljard dollar vermin derd tot 2.9 miljard. Ter vervanging van deze wetgeving aanvaardde de senaat woensdag een ontwerp inzake een tussen tijdse regeling voor hulp aan het buiten land. Dit ontwerp beperkte zich tot eco nomische en liefdadige hulpverlening ten behoeve van leningen, technische bijstand, de vrijwilligersdiensten van de VN. het Verbond voor de Vooruitgang en de Pa kistaanse en Arabische vluchtelingen. Belfast was in de ochtenduren het to neel van een ordelijke demonstratieve op tocht van 16.000 protestantse arbeiders, die protesteerden tegen de komst van twee prominente leden van de Britse Labourpartij, James Callaghan en Antho ny Wedgwood. Beide vleugels van het IRA hebben ontkend iets uitstaande te hebben gehad met kaal scheren en met teer besmeuren van een 17-jarig meisje, woensdagavond. Een woordvoerder zei echter wel dat „bestraffing” noodzakelijk was, voor meis jes die zich met Britse militairen inlieten. Het meisje zelf verblijft in overspannen toestand in een ziekenhuis in Londonder ry. Gisteravond heeft in Belfast opnieuw een meisje een behandeling met schaar en teerpot moeten ondergaan. Ook zij was bevriend met een Engelse soldaat. De fatale aanslag op de twee politie mannen gebeurde in de Old Park-wijk. Zij stonden ongewapend in een slijterij. Een van hen was in burger, de ander had een burgerregenjas over zijn uniform aan. Zij waren ongewapend. Plotseling drongen vier mannen de winkel binnen, dwongen de eigenares om op de grond te gaan liggen en schoten met machinegewe ren de agenten door het hoofd. Daarna verdwenen zij in een personenwagen. ATHENE (Reuter). Achttien Grieken, onder wie 5 vrouwen, zullen vandaag voor een rechter van onderzoek moeten verschijnen om beschuldigingen aan te horen, en eventueel te weerleggen, inzake een samenzwering tegen het kolonelsre- giem. Dit heeft een woordvoerder van de rechterlijke macht in Athene bekendge maakt. Beide leiders waren hun besprekingen in het paleis begonnen, maar op het geroep „Fidel, Fidel, hij moet spreken” kwamen zij het balkon op. Daar Castro zich niet verstaanbaar kon maken ging hij naar beneden om met de mensen te praten en handen te schudden. Woensdag verklaarde de Cubaanse leider, die juist hersteld was van een kou, dat hij zo nodig, op een brancard naar Chili zou zijn gekomen. Hij zei de bevolking bij elke gelegenheid te willen ontmoeten. Voorts deelde hij mee, dat hij „24 uur per dag wil werken” om zoveel mogelijk te zien en te doen gedurende zijn eerste bezoek aan een Latijns-Amerikaans land sedert 1959, het jaar dat hij aan de macht kwam. Woensdagavond laat verliet hij, ondanks de vermoeiende vlucht van Ha vanna naar Santiago, de ambassade om in de stad een schelvismaaltijd te nuttigen. De Chileense (rechtse) Nationale Partij heeft een Verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat het land niets positiefs te wachten heeft van het bezoek van de Cubaanse premier aan Chili. „Men kan aannemen, dat het bezoek verband houdt met een duistere situatie in de handelsbe- trekkingen tussen beide landen, die onver klaarbare privileges verheelt”. De nationale partij verwerpt het zicht baar politieke en propagandistische karak ter dat het internationale communisme wil geven aan het bezoek van Castro, hetgeen een inmenging betekent in de binnenlandse zaken. „Wij wensen dat de heer Castro voordeel trekt uit zijn contact met de Chileense democratie en dat de ervaringen die hij opdoet, ten goede zul len komen aan het edele Cubaanse volk”. Senator Fulbright, voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken, be toogde echter, dat de hulp aan Cambodja de aanleiding zou kunnen worden Amerikaanse hulp op lange termijn De achttien behoren tot een groep van 32 personen die vorige maand door de veiligheidspolitie werden gearresteerd. Al len zouden lid zijn van de verboden Griekse communistische partij. De Atheense politie verklaarde materiaal in beslag te hebben genomen waaruit het bewijs naar voren kwam dat de gearres teerde personen ondermijnende activitei ten hadden bedreven. MOSKOU (RTR). Vijf joodse gezin nen uit de Sovjet-Unie, die woensdag door mannen in burger bij het Hongaars-Rus- sische grensstation Chop uit de trein wa ren gehaald, hebben gisteren toch toe stemming gekregen de reis naar Wenen, en vandaar naar Israël voort te zetten. Het is niet bekend waarom de vijf gezinnen, die een officiële uitreisvergunning hebben, woensdag niet door mochten reizen. (Reuter). Amerikaanse senaat heeft gisteren goed keuring gehecht aan het toch verstrekken van enkele fondsen voor militaire hulp die de regering-Nixon van essentieel be lang acht om bondgenoten in Indo-China en andere delen van de wereld te steunen. PASADENA (RTR). Op de eerste we tenschappelijke foto’s van de planeet Mars die de Amerikaanse ruimtesonde Mariner-9 naar de aarde heeft gezonden valt van de rode planeet weinig te zien. Dit komt door een alles aan het gezicht onttrekkende reusachtige zandstorm die er al bijna twee maanden woedt. Ondanks een nadrukkelijke wens van de vakbonden om het werk niet neer te leggen, trokken duizenden protestantse ar beiders ter gelegenheid van wapenstil- nu ook in wijd uitlopende pijp en knienaad voor jongens LEVIS en LEE corduroy broeken en jacks T-shirts. lange en korte mouw. WASHINGTON (DPA). De Ameri kaanse minister van Landbouw Clifford Hardin heeft ontslag genomen. Als zijn opvolger heeft president Nixon de 61- jarige Earl Butz benoemd. Nixon zei gisteren op een persconferen tie, dat Hardin een aantrekkelijk aanbod uit het bedrijfsleven heeft aangenomen. In welingelichte kringen neemt men aan, dat de groeiende ontevredenheid van de boeren over de dalende graanprijzen ook een rol heeft gespeeld. In de hele Bogside neemt men het meisjes zeer kwalijk wanneer zij met soldaten uitgaan, omdat men veronderstelt dat men informaties over buurtbewoners wil krijgen. De 17-jarige Deirdre Duffy werd woensdagavond, toen zij van een muziekavond op weg naar huis was, opge pikt door drie vrouwen in een wagen en voor een tribunaal in een lege garage gesleept. De aanvankelijk uitgenodigde pers werd tenslotte weggejaagd onder het dreigement binnen vijf minuten te wor den neergeschoten. Callaghan, de Labour-„schaduwminis- ter” van Binnenlandse Zaken en Wedg wood spraken met vertegenwoordigers van oppositiepartijen in Ulster. Een van de oogmerken van de reis zou zijn ge weest om de grootste oppositiepartij, de sociaal-democratische Labourpartij te be wegen om mee te werken aan de verzoe ningspogingen van de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Reginald Maudling. Na afloop van de besprekingen zei Callag han, dat de veiligheidssituatie in Noord- lerland gediend zou zijn met politieke initiatieven: „We mogen van het leger en de politie niet vergen dat zij een oplossing vinden waar de politici zoveel jaren reeds gefaald hebben. Er moet een politieke oplossing komen indien men de minder heid onder de bevolking wil scheiden van de sluipschutters”. De politiek van inter nering op grote schaal was mislukt, aldus Callaghan. Waarschijnlijk zal het huwelijk van Martha Doherty, het 19-jarige eerder in de week kaalgeschoren meisje met de Britse militair John Larter worden uitge steld en niet in Londonderry plaatsvinden. Het plan was eerst om vandaag te trou wen, maar de beide verloofden hebben elkaar gisteren voor het eerst sinds lang riep. LOS ANGELES (Reuter) De 25-jari- ge Charles Watson is gisteren in Los Angeles ter dood veroordeeld voor de Sharon Tate-moorden. Opperrechter Adolf Alexander zei bij zijn uitspraak dat het vonnis anders had kunnen uitvallen als hij de zaak had behandeld zonder een jury. CD O 2 Q UI UI -1 se in at Cl UJ De oorzaak was een gaslek. Kogels uit de winkelvoorraad vlogen in alle richtin gen, terwijl er een optocht passeerde ter gelegenheid van wapenstilstandsdag. De doden zijn de winkelier en zijn vrouw, hun twee zoons, twee mensen van het gasbedrijf die naar het lek zochten en een brandweerman, wiens ladder tegen een hoogspanningskabel kwam toen hij iemand door een raam in veiligheid wilde brengen. De politie acht het niet uitgesloten dat er nog een of twee mensen onder het puin liggen. In de middag waren troepen in London derry weer grootscheeps belaagd door jongelui die met stenen gooiden. Tot nu toe zijn drie meisjes het slachtoffer ge worden van de strafmaatregel, waarbij zij aan een lantaarnpaal gebonden werden kaalgeschoren en met pek over goten. Er zijn aanwijzingen dat dit het werk is van een groep bewoonsters van de katholieke Bogside, die zich de vrouwenwaakgroep noemt en die nog der tig namen op hun lijstje hebben staan. Het amendement tot uitbreiding van militaire steun werd gisteren ingediend door senator Stennis, voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten. Deze zei, dat de VS hun steun aan Cambodja tegen januari of februari zouden moeten beëindigen als zij niet meer geld zouden verstrekken.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3