OOK VOOR INVALIDE SPORTERS IS 1972 EEN OLYMPISCH JAAR SNELSTE SPRINTER TER WERELD Lastige strijd voor Haarlem Jan Rab kampt met veel geblesseerden F. C. DEN BOSCH TELSTAR „MET DEZE SFEER WAS NIET MEER TE WERKEN Weer drie Duitse Wijnia, voorzitter technische commissie: Problemen rond Beltoise van Matra naar Britse BRM prijzen van toto Rie Timmer won Fedor den Hertog geabonneerd op tweede plaats Goede tijden bij selectie IJssel-cup spelers geschorst 11 10 ZATERDAG 13 NOVEMBER 1971 (Van onze sportredactie) 99 SPORTPARK SCHOONENBERG A.S. ZONDAGMIDDAG HALF DRIE oor 11 Kcopt de Telstarbode, u kunt hierop de wedstrijdbal winnen zien van de handtekeningen van de spelers. Geen terugslag - te te sen de ontslagaanvrage verspeeld. de de lijks te vinden in het NIS-sportcentrum fort Voordorp in Groenekan. De aanwezige TC-leden werden op dat moment met een groot probleem gecon fronteerd. „Op het moment dat we zonder Toch zal de voorbereiding van de voor malige kernploeg-dames niet geheel gelijk zijn als voorheen. Zij zullen zich eerst moeten voorbereiden op de B-kampioen- schappen, die 29 en 30 december in Eind hoven worden gehouden. Van de 20 dames klasseren zich 12 voor het A-kampioen- schap in Deventer op 8 en 9 januari. Hiervan worden uiteindelijk vijf plus een specialiste (met het oog op de Olympische Spelen) geselecteerd om de nieuwe kern ploeg te vormen. De heer Wijnia tot slot: „Ik hoop met mijn hele hart dat we met de Nederland se kampioenschappen weer een kernploeg hebben, die de kleuren van Nederland succesvol kan verdedigen en dat dan te vens de oplossing gevonden is voor de toekomst, want, echt, met de sfeer, die er in deze kernploeg heerste, konden we niet verder werken.” eer- is met DEN HAAG. De vaststelling van de pryzen voor de sporttoto’s nummer vijftien en zestien levert nogal wat problemen op omdat zeer veel deelnemers de nummers van de toto’s verwisseld hebben of meer dere prysmeldingskaarten instuurden. Voor de NIS is het altijd weer een probleeni om de reis naar het buitenland van de sportlieden te bekostigen. Defensie reikt altijd de helpende hand door de gehandicapten tegen symbolische prijzen naar Engeland of andere landen te bren gen met Friendships van de Koninklijke Luchtmacht. Het rijk verleent subsidies en verschillende fondsen steunen de NIS. Toch is dit bij lange na niet voldoende. Vooral de Olympische Spelen brengen enorme kosten met zich mee. Deze moeilijkheden zullen er in ieder geval niet zijn als volgend jaar augustus 1.000 invaliden met 400 begeleiders naar Heidelberg, één van Duitslands oudste universiteitssteden, gaan. De campus van de Heidelberger universiteit beschikt over een voor invaliden adequate accommoda tie en biedt bovendien plaats aan 9.000 toeschouwers. Dat er wel degelijk belang- De NIS hoopt Heidelberg nu te kunnen financieren met behulp van commerciële sponsors. Het Sijthoff-concern wil door middel van puzzelacties een bedrag op tafel brengen en Coca Cola is van plan financieel bij te springen. Voor de gehan dicapten is dat natuurlijk een enorme steun. Het zou bedroevend zijn als sport lieden alleen om financiële redenen niet naar Heidelberg zouden kunnen. Behalve de ontbinding van de kern ploeg, is er nog het dreigement van „disci plinaire maatregelen”. De heer Wijnia: „Daar moeten wij ons over beraden. Maar ik geloof niet, dat er nog harde straffen komen. Tot mijn grote schrik en verwon dering heb ik gelezen, dat Stien Kaiser als de „gezochte” wordt aangewezen. Daar protesteer ik fel tegen. Hoe haalt men het in z’n hoofd. Ze is altijd zeer positief geweest en het is pertinent onjuist dat we haar zouden zoeken. Ik zou bijna zeggen: integendeel.” nog nooit strubbelingen zijn geweest over het wel of niet deelnemen van een dezer landen. stelling voor de Paralympische Spelen be staat, blijkt wel uit het feit, dat reeds 2.000 bedden voor de eerste week van augustus zijn gereserveerd. Onder de rond driekwart miljoen inva lide sportbeoefenaren in de bij de Stoke Mandeville Games aangesloten landen be vinden zich 2.000 Nederlanders. Ze zijn allen lid van de Nederlandse Invaliden Sportbond (NIS), die op haar beurt lid is den het niet eens te zijn met de benoe ming van de Sneker gymnastiekonderwij- zer Egbert van der Ploeg, belegde de KNSB een bijeenkomst met de rijdsters, trainer en LTC. Op die niet zo soepel verlopen vergadering werd men het uit eindelijk eens, dat de dames de heer Van der Ploeg een faire kans zouden geven. „Ze hebben hun vertrouwen toegezegd. Maar toen het er op aankwam, hebben ze Van der Ploeg dat vertrouwen onthou den”, aldus een wat geïrriteerde Wijnia. „Omdat hij die kans niet heeft gekregen, zoals we op 20 april hadden afgesproken, staan wij volledig achter Van der Ploeg. Want hieruit is de rest van de maatrege len, die wij hebben genomen, te verkla ren.” De uitslag: 1. Mario Corti (It) 3.29.20; 2. Fedor den Hertog (Ned) 3.29.30; 3. Wim Kelleners (Ned) 3.29.40; 4. Sabas Cervantes (Mex) 3.29.52; 5. Amulfo Gonzales (Mex) 3.29.58; 6 Frans van Looy (Belg) 3.30.51. Algemeen klassement: 1. Mario Corti (It) 45.26.30; 2. Fedor den Hertog (Ned) 45.29.27; 3. Aldo Arencibia (Cuba) 45.30.42; 4. Gus tav de Cauter (Belg) 45.31.42. De Australische coureur Vic Wilson hoopt eens als eerste Australiër het wereldsnelheidsrecord op de kwart- mijl (ongeveer 400 meter) op zijn naam te krijgen. Gisteren was hij al ARNHEM. De vierde partij in de beslissingsmatch om het damesschaak- kampioenschap van Nederland tussen Ada van der Giessen en Rie Timmer is gewon nen door Timmer. Zij leidt nu met 3-1. erg dicht bij de verwezenlijking van zijn ideaal toen hij met zijn „Courage of Australia” op die korte afstand een snelheid van 311.41 mijl (rond de 500 kilometer), met staande start, per Erg belangrijk is de integratie van de invaliden in de sport voor validen. Bij de boogschutters is al sprake van een inte gratie. Jammer genoeg voor de NIS heeft ze drie potentiële kanshebbers op een ereklassering moeten afstaan aan de equi pe voor München, maar ook zonder een sterke boogschuttersploeg hopen de Ne derlanders met plakken uit de bus te komen in Heidelberg. Tegenstanders van formaat zullen Polen en Jamaica zijn. Ook Engeland komt met een zeer sterke ploeg naar Duitsland. Nederland bereidt zich in ieder geval intensief voor op Heidelberg. Veel sportmensen zijn weke- De voorlopige tellingen zijn, toto 15: le prijs 3000 meldingen, per winnaar f25; 2e en 3e prijs ieder ongeveer evenveel, namelijk 38.000 waarvoor per kolom f2. Toto 16: le prijs 1500 meldingen, per winnaar f 116; 2e prijs 6000 meldingen, per kolom f29; 3e prijs 36.000 meldingen, per kolom f 4,50. (Van onze sportredactie) HAARLEM-IJMOND. Het aantal voetballers dat bij Telstar de ziekenboeg bevolkt heeft voor trainer Jan Rab zorge lijke vormen aangenomen. Naast de ab senties van Monne de Wit (gips is er af), Co Stout en Cees de Vries (die dinsdag weer met de selectie meetrainen) moet de Telstar-oefenmeester het in de thuiswed strijd tegen FC Den Bosch ook nog stellen zonder Jaap Zwaan wiens knieblessure, opgelopen in de wedstrijd tegen Volen dam, zo ernstig is dat hij de eerste tien dagen nog niet aan trainen kan denken. Leen van der Lugt is aan de selectiegroep van dertien spelers toegevoegd, waaruit de Telstar-trainer morgen zijn elftal bekend maakt. Ook zijn collega Jan Remmers is niet geheel zonder problemen. De sterke doelman Van der Pluym is weer gebles seerd geraakt en zal worden vervangen door Spierings. Verder heeft G. Schuur man deze week griep gehad en is het nog niet zeker of Remmers Ouwens in de spits verkiest boven Meesters. Remmers speelt ADVERTENTIE Ze mogen zaterdag aanstaande dus niet voor hun verenigingen uitkomen. De voorzitter van de stratcommissie van de Westduitse voetbalbond Werner Kirsch acht de beschuldigingen, die door de con trolecommissie ten aanzien van deze drie spelers zijn uitgebracht, zo ernstig, dat hij onmiddellijke schorsing heeft bevolen. De drie voorlopig, geschorste spelers hebben tegen deze uitspraak protest laten aante kenen. AMERSFOORT. Terwijl 1972, waarin de Olympische Spelen in München zullen plaatsvinden, na dert, zal het velen onbekend zijn dat Duitsland in dat jaar nog een Olym piade heeft. Van 1 tot 10 augustus worden een paar honderd kilometer ten noordwesten van de Beierse hoofdstad in Heidelberg de vierde Olympische Spelen voor gehandicap ten gehouden. Inderdaad de vierde, want de invaliden zijn er pas in 1960 toe overgegaan om de vier jaar een Olympiade te organiseren. Vanaf Rome probeerden zij telkens hun Spelen te houden in het land waarin de validen „olympieerden”. Helaas was dit in 1968 niet mogelijk: de hoge ligging van Mexico zou te veel ac- clamatiseringsmoeilijkheden voor de gehandicapten hebben opgeleverd. Zij weken toen uit naar Israel, waar ze op uitnodiging van de Israëlische regering hun intrek namen in Ra- matgan, een plaatsje bij Tel Aviv met een gelijknamig stadion. De Olympische Spelen voor invaliden, ook wel Paralympische Spelen genoemd, zijn eigenlijk een verlengstuk van de jaarlijkse wereldkampioenschappen in En geland, de Stoke Mandeville Games. Een in 1933 vanuit nazi-Duitsland naar Enge land uitgeweken neuroloog stichtte in 1948 de Stoke Mandeville Games. Sportbe oefening oorspronkelijk bedoeld als on derdeel van de therapie voor oorlogsinva liden, die in het Stoke Mandeville-hospi- taal in Aylesbury, district Buckingham shire. ter revalidatie waren opgenomen. Tot 1952 bleven die spelen nationaal. Toen gaf Nederland er een internationaal cachet aan door er met een groep invali den voor in te schrijven. Vanaf dat jaar volgden steeds meer landen, zodat er nu 59 staten bij aangesloten zijn, waaronder veel oostblokstaten en de twee apartheids- staten Zuid-Afrika en Rhodesië. Opval lend is dat bij de Stoke Mandeville Spelen in een 4-4-2 opstelling wat niet op al teveel aanvallende aspiraties duidt. Met één punt zou de Bossche oefenmeester op Schoonenberg ook wel tevreden zijn. FC Den Bosch: Spierings Van der Ley, G. Schuurman, Van Rooij, Schiever Ciriic, De Jong, Verhagen, Krijgh Meesters (Ouwens), Vissers. uur bereikte. De Australiër deed zijn poging, die hem het officieuze wereld record opleverde, op het racecircuit van Irvine in Californië. VOETBAL. Het Italiaanse voetbalelftal, bestaande uit spelers tot 21 jaar, heeft in Bergamo met 3-1 gewonnen van een soort gelijk Frans elftal. wel ik op het ogenblik één van de snel- sten in Nederland ben, is het nog niet zeker dat ik uitgekozen word”. Ondanks haar bescheidenheid weet Quirien echter vrijwel zeker, dat zij in de zwemploeg komt. In Heidelberg staat haar een zware strijd te wachten. Was het tot nu toe altijd tamelijk eenvoudig om een ere plaats te veroveren, de laatste tijd is Polen met een verrassend sterke ploeg naar voren gekomen. Nederland zal Qui rien daarom goed kunnen gebruiken in de zwemploeg om kans op een medaille te maken. De herenploeg van Nederland is ook zeer sterk en herbergt eveneens een wereldrecordhouder. De topcoureurs van BRM Pedro Rodri- guez en Jo Siffert verleren dit seizoen bij race-ongelukken het leven. Rodriguez verongelukte aan het stuur van een Fer rari tijdens een sportwagenrace in de maand juli in West-Duitsland, Siffert stierf verleden maand in zijn brandende BRM na een botsing op Brands Hatch in Engeland. Begin dit jaar was Beltoise betrokken bij het ongeluk tijdens de 1000 km van Buenos Aires, waarbij de Italiaan Ignazio Giunti werd gedood. De Fransman werd aangeklaagd wegens roekeloos rijden en door zijn nationale bond geschorst voor drie maanden. trainer zaten, zegt de procedure, dat niet de technische commissie, maar het dage lijks bestuur de rijdsters hoort. Wij zijn alleen een adviescollege. Meer niet. Het aanstellen en ontslaan vair trainers is een beleidszaak. Bovendien waren de medede lingen van Van der Ploeg van dien aard, dat ze voor ons voldoende waren om ook geen gewoon gesprek met de dames te hebben. Wel hebben wij met masseur Feiko Jansma en chef d’équipe Joop Koe- leman gesproken.” De gevolgen van zijn bekend. Een dag later ontbond de KNSB de dameskernploeg. Wijnia: „Wij staan pal achter onze trainers. Dat is onze verantwoordelijkheid. Dat hebben we al tijd gedaan, ook to enKlaas Visser trainer was van de jeugdkernploeg. Dat wil niet zeggen, dat we onfeilbaar zijn. Misschien was Van der Ploeg wel niet de juiste man. Daar hebben we nooit een prestige- zaak van gemaakt. Als inderdaad na enige weken gebleken was, dat we met Van der Ploeg een foute keus hadden gedaan, dan was hij echt niet aangebleven. Wij voelen ons heus niet zo groot, dat we niets fout kunnen doen. Maar na één week kan niemand beoordelen of een man met een gedegen opleiding en ondergrond niet ca pabel is.” Haarlem-trainer Joop Brand heeft voor de verandering eens geen blessures. Al leen Lelieveld is nog geen honderd per cent zodat ook in de uitwedstrijd tegen De Volewijckers het doel van Haarlem wel zal worden verdedigd door Polder vaart. Verder heeft Brand voorlopig twaalf spelers tot zijn beschikking. Van daag zal de selectiegroep worden uitge breid met enkele voetballers die een goede indruk in het B-elftal hebben achtergela ten. De (vermoedelijke) opstelling van Haarlem: Poldervaart Wentink, Hoe- ben, Haan, Van Duffelen Nieuwenhuys, Peijs, Van den Berg De Goede, Breg- man, Boszhaödt. De Volewijckers staat momenteel op de veertiende plaats in de eerste divisie. Dat geeft recht op deelname (eerste veertien van de eerste-divisie) aan de KNVB- beker waarvoor 28 november de ste ronde wordt verspeeld. Het duidelijk dat de Amsterdammers zo’n korte termijn voor de boeg geen punten willen verspelen, omdat beker wedstrijden kunnen gaan tegen ere-divisie- tegenstanders, wat weer het nodige geld in het laatje brengt. De Volewijckers- Ajax is wat dit betreft lucratiever dan De Volewijckers-Haarlem. „Bovendien,” zo vertelt elftalleider Van der Mast, „verspe len wij onze punten tegen de lager ge plaatste clubs.” Haarlem is dus gewaar schuwd. Trainer Blok stelt pas morgen het elftal samen. De kernploeg-dames op hun beurt ver wijten de KNSB en de LTC echter, dat ze geen enkele kans hebben gehad hun standpunt naar voren te brengen. Ze zeg gen ook, dat hun een zwijgplicht is opge legd. De heer Wijnia wijst die beschuldi gingen zeer beslist van de hand en wijst daarbij op het ploegenreglement. Toch kwam niet onmiddellijk na die beroerde Inzell-week Wijnia: „Van der Ploeg heeft wat mee moeten maken” de ontploffing. „Wat er zich allemaal in In zeil heeft afgespeeld, wil ik niet vertellen. Ik ben enorm teleurgesteld in de dames, maar ik blijf ze helpen. Dat is mijn taak”, aldus de LTC-voorzitter. Pas vorige week donderdag kwam de grote klap. Na afloop van de selectietraining in Heerenveen bood Van der Ploeg zijn ontslag aan. „Het was een enorm teleurgesteld man, die zijn ontslag kwam aanbieden”, aldus Wijnia, die bekende die ontslagaanvrage niet meer te verwachtem. (Van onze sportredactie) CORNWERD. - Wie mocht den ken, dat de heer Wierd S. Wijnia, voorzitter van de landelijke techni sche commissie van de KNSB, een geplaagd en teleurgesteld man is na de rel en de daaropvolgende ontbin ding van de damesschaatskernploeg, vergist zich. Rustig, weloverwogen, („maar wel met een tikkeltje pijn in m’n hart. Zo’n zaak gaat je niet in de kouwe kleren zitten”), en bij vlagen een beetje geëmotioneerd, geeft hij zijn mening. „Het moest er een keer van komen. Het rommelt al een paar jaar in de dames kernploeg. De ontploffing kon niet uitblij ven. Die is er dan nu. Er was geen andere mogelijkheid. Gelukkig zijn de kernploeg- dames na de ontbinding goed opgevangen bij de regionale trainingen, want we heb ben een stel prima gewestelijke trainers. Ik geloof dan ook stellig, dat de ontbin ding niet van nadelige invloed zal zijn op hun prestaties in het komende seizoen.” Het lijkt haast een geruststellende me dedeling om de roerige achterban zoet te houden, maar de heer Wijnia meent wat hij zegt. De ontbinding van de kernploeg is als straf bedoeld, maar in de praktijk betekent het niets meer en ook niets minder dan een gedecentraliseerde trai ning en van dat laatste is de LTC- voorzitter een hartstochtelijk voorstander. „Het is ook niet een echte straf. Dat zou een schorsing zijn. Noem het een „op de plaats rust”. Alle meisjes hebben nu een trainer, met wie ze min of meer gelukkig zijn. Ze kunnen nu rustig ont spannen trainen. Het enige verschil is, dat ze met andere meisjes trainen. Maar voor die meisjes is dat weer een voordeel, want zij kunnen zich optrekken aan de kern- ploegleden. De kernploegdames moeten nu wel een extra wedstrijd rijden. Inderdaad. Maar ik zie de B-kampioenschappen, waaraan ze mee moeten doen, eerder als een pluspunt dan een minpunt.” De sportlieden gaan elkaar in Heidel berg in verschillende takken van sport bestrijden. Uiteraard verschilt het pakket sporten in essentiële onderdelen van het programma voor validen, maar hoeft daardoor volgens .menigeen niet aan aan trekkelijkheid in te boeten. Zeker niet voor de toesc'.ouwers. De Paralympiade omvat de volgende sporten: boogschieten, basketbal, atletiek, zwemmen, tafeltennis, schermen, slalom-, estafette- en snelheids- races in rolstoelen. Het onderdeel atletiek kent een drie- en een vijfkamp. De drie- kamp bestaat uit de onderdelen speer-, discuswerpen en kogelstoten. De vijfkamp uit zwemmen, boogschieten, snelheidsraces in rolstoelen, kogelstoten en speerwerpen. Een belangrijk en vaak veel moeilijkhe den veroorzakend detail bij de invaliden- sport zijn de klassificaties. De gehandicap te moet voor ieder onderdeel waarop hij heeft ingeschreven in een bepaalde klasse ingedeeld worden, zodat het nooit kan gebeuren, dat ongelijkwaardig gehandi capten tegen elkaar uitkomen. De invalide kan op zes manieren geklassifieeerd wor den, waarbij allerlei medische factoren een rol spelen. Na afloop van een wed strijd kan de prestatie van de sportman soms zo ongelooflijk goed zijn, dat zowel de medicus als de collega-sportmensen gaan twijfelen of hij of zij wel in de juiste klasse was ingedeeld. De sportmen- geven grif toe dat chauvinistische gevoelens hierbij natuurlijk ook een rol spelen. CUERNAVACA. De veertiende etappe van de ronde van Mexico van Toluca naar Cuernavaca over 141 km is gewonnen door de Italiaan Mario Corti. Feder den Hertog werd tweede en bezet thans de zelfde plaats in de algemene rangschik king. ASSEN. Bij de noordelijke selectie wedstrijden voor de IJsselcup zijn bij windstil weer op de baan van Assen goede tijden gemaakt. Eppie Bleeker won de 500 meter in 41.6 seconden en Hans van Helden de 1500 meter in 2.13.7. Het gewest Gro ningen zal zondagavond de samenstelling van de ploeg bekendmaken. De ploeg van Drenthe zal bestaan uit Jan Bols, Pier Kleine, Harm Kuipers, Jan werner Pol, Jan Hendrik Koops. Reserve is Dinus Vos. De voornaamste uitslagen: heren 500 meter: 1. Eppie Bleeker (Wolvega) 41.6, 2. Hans van Helden (Heerenveen) 42.7. Een andere oorzaak dient gezocht worden in de mentaliteit van onze huidige maatschappij. Vooral in Nederland geven de mensen maar al te graag geld voor acties ten behoeve van de noodlijdende mens, waarna ze met de problematiek zelf absoluut niets meer te maken willen heb ben. Zij beseffen niet dat vaak met bij zonder simpele ingrepen erg veel te ver anderen is ten gunste van gehandicapten. Wat de sport betreft, zegt de NIS hiero ver in haar dit jaar uitgegeven nota (nadat de NSF in haar nota met geen enkel woord over haar invalide leden had gerept): „Men kan zeggen dat de wereld niet voor invaliden is gemaakt. Er zijn heel wat faciliteiten en gebeurtenissen, die voor invaliden gewoon niet open staan. Het lopen in zwembaden is voor eenbeni- ge mensen een zeer riskante onderneming. Veelal zijn er trappen, gangen en toegan gen waardoor rólstoelen niet binnen kun nen. Er zijn soms wel sportzaken toegan kelijk zij het met moeite maar dan bevindt bijvoorbeeld een doucheruimte of een kantine zich een verdieping hoger of lager, waardoor de faciliteiten bij de sportbeoefening zo moeilijk bereikbaar zijn, dat men al van een heilig vuur bezield moet zijn om vol te houden. De onaangepastheid van sportaccommodaties remt de sportbeoefening. De NIS onder vindt dit als een grote handicap in zijn poging tot uitbouw”. PARIJS. Jean Pierre Beltoise, prominente Franse coureur zal bij Formule 1-races van het komende jaar uitkomen in het Britse BRM-team. De Franse Matra-stal, waarvoor Beltoise sinds 1965 reed heeft hem uitgeleend aan de Britse fabriek. „Daarbij stonden de belangen van Beltoise voorop”, aldus een bekendmaking van Matra. „Het is de be doeling hem alle kansen te geven hoger op te komen in het wereldje van de topcoureurs”. publiceren. Zou dat de mensen werkelijk meer interesseren?” Quirien Jonker hoopt dat ze in de selectieploeg voor Heidelberg komt. „Hoe- De heer Wijnia gelooft ook beslist niet in een terugslag van de voorbereiding op de Olympische Spelen. „Het bestaat niet, dat er in één week in Inzell zoveel kapot gemaakt is, dat men er schade van zal hebben. De prestaties van de dames zullen niets minder zijn. Daarvan ben ik over tuigd.” Daarmee komt het gesprek auto matisch op het trainingskamp in Inzell, waar de narigheid allemaal is begonnen. Ook Wijnia kan niet precies vertellen wat er allemaal gebeurd is, maar prettig is het trainingskamp allerminst verlopen. Wijnia: „Direct al na de eerste dag begon het te rommelen. Van der Ploeg pakte de training anders aan dan men gewend was en dat namen de dames niet. Maar wie zegt datJ een andere aanpak ook meteen een foute aanpak is? Er is al zoveel over geschreven en gezegd. Maar wie zegt mij dat Van der Ploeg het fout deed. Deze man heeft geen enkele kans gehad. Dat was tegen de afspraak.” Met die afspraak bedoelt de heer Wijnia de afspraken die er met de dames zijn gemaakt op de bijeenkomst op 20 april in Amersfoort. Naar aanleiding van een pro testbrief van de dames, waarin ze vertel- De zwemmers trainen, in afwachting van het gereedkomen van het centrale trainingsbad in Doorn, in een zwembad in hun naaste omgeving. Een van hen is Quirien Jonker, wereldrecordhoudster op drie onderdelen in klasse twee. Quirien kreeg op haar derde jaar kinderverlam ming. Zij kan haar benen niet gebruiken en een arm functioneert slechts gedeelte lijk. Ondanks deze handicap zwemt zij als een rat. En niet zonder succes, getuige de maar liefst drie records die zij dit jaar verbeterde: op de 25 meter school- en rugslag en de 50 meter rugslag. Ook zij kent het probleem van het gebrek aan een centrale trainingsplaats. Quirien betreurt het dat niet meer gehan dicapten lid worden van NIS. Zij ziet als de twee voornaamste oorzaken drempel vrees en de geringe belangstelling die de maatschappij voor hun sportevenementen toont. Ter illustratie vertelt ze: „Een tijd je geleden schreef ik een brief naar een groot landelijk dagblad met de vraag waarom er zo weinig aandacht aan sport voor gehandicapten werd besteed. Ik kreeg als antwoord: waarom willen jullie toch altijd in de belangstelling staan. Jullie prestaties interesseren alleen maar familieleden en kennissen. Als je zo’n antwoord krijgt, vraag je je natuurlijk wel af waarom een tijd later alle kranten foto’s van kampioenschappen paalzitten FRANKFORT. De van omkoping be schuldigde Hertha-BSC-spelers Zoltan Varga en Laszlo Gergely zijn evenals de Brunswijkse oud-international Max Lo renz door de Duitse voetbalbond met onmiddellijke ingang geschorst. van de Nederlandse Sport Federatie (NSF). Hoewel in Nederland rond 325.000 lichamelijk gehandicapten leven, is slechts een klein percentage lid van de NIS. Kennelijk hebben veel invaliden nog steeds drempelvrees. Om wat voor reden dan ook denken zij „er niet meer bij te horen” en raken daardoor in een onnodig isolement. Natuurlijk is daar ook de groep, die wel zou willen, maar door z’n handicap niet in staat is een sport beoefenen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11