OP DE BITTERE NOODZAAK: TRAINEN VOOR JE BEGINT MEDISCHE WINTERSPORTTIPS MINISKI” I „ALLE BEGINNERS l ■Ir K if' 16 Ai k. Leren glijden -4 Volgens boekje ■- fc SiiSiïïiiiiJ ZATERDAG 13 NOVEMBER 1971 Erbij (Van onze correspondent) 1 s s c s s (Van onze medische medewerker) Ogen Warm en koud Frakturen tel! (Van een medewerker) Max Bertsch, al vijftien jaar directeur van de skischool in Davos (hoog seizoen 250 leraren) beveelt alle beginners met klem aan het skiën te leren volgens de miniskimethode. Hij spreekt uit grote ervaring. Vier jaar geleden namelijk was hij de eerste Zwitser, die deze door de Duitser Martin Puchtler geïntroduceerde methode op het lesprogramma van zijfl school zette. Een jaar later volgden andere collega’s. Pas vorig seizoen werd miniski op grote schaal onderwezen. Waarom dat warme pleidooi voor de miniski? Bertsch: „De man, die miniski’s (65 cm lang) de eerste dagen onder bindt, behoeft eigenlijk niets extra’s te leren. Zijn staan, zijn glijden, al zijn bewegingen, al de reacties van zijn lichaam zijn automatisch de lo gische. Bij de lange ski’s is dat niet het geval. Daarbij moet hij al die ele mentaire zaken werkelijk leren”. De successen, die in zijn school werden geboekt, bevestigen die stel ling. In het voorbije seizoen volgden 6.000 leerlingen de miniskicursus. Dat is 20 percent van het totaal aantal leerlingen. De normale leerlingen, dat wil zeggen: zij die niet te stijf zijn, staan gemiddeld twee dagen op een bepaalde maat ski: na die van 65 cm volgen die van één meter, 1.30 meter en 1.60 meter. In principe laat de heer Bertsch geen afdalingen maken op het kleinste formaat. Wel op die van één meter. De derde dag al glijden de leerlingen langs eenvoudige trajecten naar beneden. De prijs van een cursus miniski aan de school van Bertsch is 62 voor één week met ’s morgens en ’s middags les. Daarbij komt nog de huur van de ski’s 50) en eventueel de huur van schoenen 20). Eén ding geleerd tijdens een cursus miniski afgelopen januari in Wildhaus in Noordoost-Zwitser- land: het stomste wat je als begin ner kunt doen is onvoorbereid de ski’s onder te binden. Het feit, dat ik in Nederland niet had getraind, en geen gymnastiek of een cursus skiën op een kunstskibaan achter de rug had, heeft mij die twee we ken danig opgebroken. En het ge brek aan sneeuw natuurlijk. Maar daar kon ik zelf niets aan doen. I Volg adviezen J,: X WINTERSPORT is uit medisch yV oogpunt niet voor iedereen geschikt. Daarbij telt vooral de hoogte, die voor ijlere lucht zorgt. Ook gezonden krijgen tij dens het naar boven reizen dik wijls last van een licht gevoel in het hoofd, oorsuizen, hartklop pingen en soms zelfs flauwvallen. (Dat gaat overigens wel weer over als zij even plat gaan liggen). ■p 1 l I F 1 i '1 v 1 5) S ««■I I eerste en hoop op het tweede bereikte ik die zondagavond Wildhaus. De maan toverde duizenden twinkelende sterre tjes in de bevroren sneeuw langs de weg, die omhoog kronkelde (dat moet wel in Zwitserland) langs witte Alpen weiden. Het bekende sprookje. De dag was begonnen met een be zoek aan een sportzaak voor het huren van het eerste paar ski’s en de schoe nen. Bij deze miniskimethode worden de ski’s afhankelijk van de vorderingen van de leerling, steeds gewisseld voor grotere. Naar de skischool geklost. In mijn klas: een Belgisch echtpaar op huwe lijksreis, waarvan de vrouw het de eerste dag al opgaf en twee Zwitserse meisjes, die al jaren in Zuid-Amerika En dan de ogen. In de ijle lucht dringen de zonnestralen veel sterker door dan wij in Nederland gewend zijn En toen begon de arbeid. Het leren lopen op de ski’s, het leren opstaan (en dat is moeilijk) en het leren bochten (Schwünge) maken. Het eerste half uur gebeurde dat allemaal onder grote hilariteit. Het lachen verging ons wel dra. Na de 49ste smak op de ijzige sneeuw, kwam er een verbeten trek op de gezichten. Van die stoere houding, waarmee we voor de plaatselijke foto graaf hadden geposeerd, was helemaal niets meer over. Van onschatbare waarde voor het skiën is een goede uitrusting: „aange paste” schoenen, knie- en elleboogbe- schermers (en bij het springen een valhelm), stokken en veiligheidsriemen. Elke vakantieganger die naar de win- 1 Voor iedereen die naar de winter sport gaat geldt dat hij goed rekening moet houden met de temperatuurwis selingen in die wintersportgebieden, ook al doet hij er niet veel aan sport. Daarbij valt de nadruk op dat meer voud: wisselingen, want aan de ene kant is het er behoorlijk koud en ligt er sneeuw, terwijl (hopelijk) de felle zon de lichaamstemperatuur behoorlijk laat stijgen, in het bijzonder wanneer men ook sport beoefent. Er is dus tegelijkertijd warmte en kou. Nu zorgt elke wintersporttoerist(e) beslist wel voor de speciale kledij die aan de ijlere lucht te wennen voordat zij flink gaan sporten. Gedurende die dagen kunnen zij hun activiteiten langzaam opvoeren. Dat geldt zeker voor al diegenen die het hele jaar hun spieren niet of nauwelijks behoorlijk hebben gebruikt en vóór hun vakantie reis niet getraind hebben. Anders moe ten ze een gewone bergwandeling in de sneeuw de volgende dag bekopen met afschuwelijk stijve en pijnlijke spieren. Voor schaatsen of skiën is die voortrai- ning beslist onmisbaar. woonden. Een van hen bleef na een paar dagen ook thuis. Leraar Dominic Nauer legde uit, dat de methode ge schikt is voor mensen van 15 tot 50 jaar, mits zij niet buitensporig dik zijn of ernstige lichamelijke gebreken heb ben. Het was, zei hij, zijn ervaring, dat degenen, die deze methode volgden, na tien dagen al afdalingen maakten. Een zelfde prestatie bereikten mensen, die startten op normale ski’s (rond de twee meter) eerst na 24 dagen. Vijftig per cent van de beginners in Wildhaus, beweerde hij, koos voor de korte ski. tersport gaat moet (leren) luisteren naar de adviezen van de plaatselijke deskundigen, die veel beter kunnen oor delen over het te volgen traject, de conditie van de sneeuw en het weer. Als zij afraden om een bepaalde route te nemen, of adviseren om die dag niet te gaan skiën vanwege de weersom standigheden, moet men zich het ver lies van die éne dag getroosten. Dan kan altijd nog een doodgewone wande ling worden gemaakt. Het gezonde verstand zal voor elke wintersporter reden zijn om een goede verzekering af te sluiten tegen onge vallen en alle kosten van geneeskundi ge hulp. Wie in eigen land bij een ziekenfonds verzekerd is moet zich te voren goed oriënteren over de wijze waarop deze verzekering eventueel ook in de wintersportplaats geldt. Daarvoor bestaan bepaalde reglementen, waaro ver elk ziekenfonds gaarne inlichtingen zal geven. Als men zich aan die voor schriften houdt geldt de ziekenfonds verzekering tot op zekere hoogte ook in het buitenland, al zijn de voorwaar den voor elk land verschillend. In wintersportplaatsen is geneeskun dige behandeling beslist niet goedkoop en wanneer daar nog röntgenfoto’s, chirurgische ingrepen, ziekenhuisopna me en vervoer bijkomen, loopt dat aardig in de papieren. Een ruime ver zekering is dus noodzakelijk. Lijders aan een hoge bloeddruk en diegenen met een hartaandoening moe ten, voordat zij een reis naar een wintersportoord boeken éérst hun dok ter goedkeuring vragen. Dit geldt voor al voor diegenen die een hartinfarct of aanvallen van angina pectoris hebben doorgemaakt. Als algemene regel geldt dat deze patiënten zonder bezwaar tot ongeveer 1000-1200 meter hoogte kun nen reizen, maar dan niet nog eens per kabelbaan of per skilift een paar hon derd meter hoger moeten gaan. Ook voor gezonde vakantiegangers is het raadzaam om eerst een paar dagen Voor de rest ging alles volgens het boekje, na tien dagen de klas be stond toep nog uit twee leerlingen - maakten we op ski’s van 1.80 meter een afdaling van de Gamserrug, een berg die ligt op een hoogte van 2.100 meter. Dominic koos het makkelijkste traject, maar toch voelden we ons eenmaal beneden achter een glai Glühwein, een beetje trots. Klee had gelijk gekregen. Het was ook toen dat we besloten in het komende seizoen weer te gaan. Maar niet dan na een grondige lichamelijke training. en bovendien worden die stralen door de sneeuw extra weerkaatst. Daarom is in de wintersport een heel goede zon nebril beslist onontbeerlijk, niet een gekleurd stukje glas of plastic. Die zonnebril moet bovendien de ogen van opzij goed beschutten en dus met zorg en overleg deskundig worden aange schaft. Sporten in de zuivere berglucht maakt hongerig en de wintersporters zijn dan ook gauw geneigd om meer te eten dan thuis. Uiteraard is het voedsel in die streken anders dan in eigen land, en het is daarom verstandig om de eerste dagen kalm aan te doen en de spijsvertering gelegenheid te geven zich aan te passen aan al die vreemde gerechten. In die streken wordt ook veel meer wijn en bier gedronken en wie dat niet gewend is zal wel zo verstandig zijn om niet opeens uit zijn slof te schieten. Voor het middageten met de stoel tjeslift naar beneden, naar het hotel (in de meeste Zwitserse plaatsen stoppen die liften tussen half twaalf en half twee). Later ben ik trouwens voor de lunch boven gebleven. In mijn hotel werden daar consumptiebonnen voor afgegeven, die een waarde hadden van een rijksdaalder. De warme maaltijd boven kostte het dubbele, maar dat was me het eten op een terras in de heerlijke warme zon wel waard. De volgende dag heb ik mezelf moe ten dwingen weer naar de les te gaan, ’s Morgens kon ik geen beweging in mijn spieren krijgen, ik had het gevoel alsof ik op een middeleeuwse pijnbank had gelegen. Het was de zon, die me weer naar boven trok de berg op. En toen gebeurde het. Afgezien van de pijn, werd het die tweede dag al een stuk plezieriger. Je raakte al meer vertrouwd met die latten onder je en ook het vallen werd minder. Aanlei ding voor Dominic om ons met een sleeplift mee te nemen een paar hon derd meter hogerop voor een eerste kleine afdaling: heel rustig achter hem Gebroken armen en benen zijn in de wintersportoorden niet alleen heel ge woon, maar waarschijnlijk ook de erbij behoort. Toch is het niet zó eenvoudig om iets te dragen dat niet alleen mooi, maar ook nuttig en aan gepast is aan die temperatuurswisselin gen. De hoge zonnewarmte duurt maar een aantal uren en na een schaatspar- tij of een skitocht moet men oppassen voor een té snelle afkoeling. En wie tijdens een lange skitocht te warm gekleed is kan in de sneeuw last van de warmte krijgen. Terwijl het deel van het lichaam onder de kleren lek ker warm wordt staan neus, oren, vingers en tenen echter aan de kou bloot en kunnen zelfs bevriezen. Ook op zonnige dagen moeten tijdens het wintersporten goede handschoenen, oorkleppen en een wollen das worden gedragen en de ledematen goed be schut worden. Onder de elegante ski kleding moeten armen en benen door wollen ondergoed beschermd worden. Twaajf uur later viel ik geradbraakt op mijn hotelbed neer. De eerste skidag zat er op. Aan mijn voeten enkele blaren van de onwennige zware logge skischoenen, ik had geen spier meer die geen pijn deed, mijn lichaam zat onder de blauwe plekken. Schrale troost.ik had nog niets gebroken. meest voorkomende aandoeningen. De artsen daar zijn er uitstekend op inge richt en hebben een grote ervaring in de behandeling van de meest uiteenlo pende fracturen. Die ervaring leert ook dat de meeste ski-ongelukken voorko men tijdens de éérste of de laatste dagen van de vakantie en ook weer in de vroege morgenuren of aan het eind van de dag. Vermoeidheid speelt blijk baar een grote rol maar bovendien zijn overmoed, gebrek aan training en tech niek zeker van invloed. De meeste fracturen kunnen tegenwoordig zó goed worden behandeld dat die bot breuken volledig genezen. Juist bij het skiën komen echter „gemene” fractu ren voor die niet alleen een veel in grijpender behandeling (soms zelfs een operatie) maar ook een veel langere genezingsduur vereisen. En jammer ge noeg is die genezing niet altijd totaal, zodat de pechvogels van hun winter sportvakantie een handicap overhou den. Ik ben 34. Dat vermeld ik niet uit ijdelheid, maar omdat het alles met het volgende heeft te maken. Vrienden hadden mij spottend gezegd dat ik op mijn leeftijd nooit meer skiën zou leren. Helmuth Klee, de directeur van het Zwitsers Verkeersbureau in Am sterdam voorspelde anders: „Binnen een week maak jij al eenvoudige afda lingen.” Schommelend tussen vrees voor het aan naar beneden, de ski’s keurig naast elkaar, een beetje doorgezakt door de knieën, bochten trekkende door de sneeuw. En dat is een verrukkelijke sensatie. Ik ben tijdens de dagen die volgden mijn spierpijn niet meer kwijtgeraakt, ik ben zeker zo’n honderd maal in de sneeuw gesmakt en heb vele malen op het punt gestaan het op te geven. Maat om dat wonderlijke gevoel, dat je be kruipt als je naar beneden suist en om de zon, maak je elke dag toch weet die tocht naar boven. V" Sr ihjl Jgi-- kB lili M'Il ill I I1 i' It H 1 II 1J|#*|«,I#'''IJ1,1||,, ujMi I

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 16