Wintersafari in Finland aparte ervaring Acht punten voor overwinteraars in het zuiden H is»r V. Zip ■aÉsM I 1 Fr Ij xoz 1 17 Wisselkoersen 1 ZATERDAG 13 NOVEMBER 1971 Erbij (Van een medewerker) (Van een medewerker) Niet mondain President Trollen Poiana Brasov schitterende omgeving. Voor de skiërs en.zij die urenlange wandelingen willen maken of arre- slee willen rijden. De berghel lingen afsuizen kunnen de skiërs bij dag en ’s nachts. Want wanneer de zon achter de Karpaten ver dwijnt, gaan de lichtjes aan op de pistes van Predeal en kan men af dalen door de wouden van de Pra- Een gebied waar de wintersport- liefhebber ’s winters bijna altijd sneeuw vindt: het zuidelijk deel van de Karpaten in Roemenië, een streek die lijkt op een deel van het Oostenrijkse Voarlberg. Hier lig gen de wintersportplaatsen Poiana Brasov en Sinai Predeal in een Italië77 hova Vallei. Sinai en Poiana Bra sov zijn bijna Oostenrijkse berg plaatsjes vlakbij de stad Brasov, waar onze eigen Thérèse Stein metz in de strijd om het „Gouden Hert” triomfen vierde. Er zijn ook in het noorden van Europa, eigenlijk de bakermat van de wintersport, ongekende toeris tische mogelijkheden. Je kunt er heerlijk skilopen, sleerijden, ijsvis- sen of schaatsen op de besneeuwde meren. Om ’s avonds in je hotel de vermoeidheid van je af te schud den in de sauna, bij het open haardvuur of in de discotheek. Een wintersportvakantie in Finland is een aparte ervaring. Vooral de echte sportieveling kan er alle kanten uit. Er zijn skihellingen en slalompistes in alle soorten en ma ten, met name in Lapland. Wie helemaal eens iets anders wil, pas seert de poolcirkel. Het kan daar in het hoge noorden wel geweldig koud zijn, maar als in februari de zon eenmaal is doorgebroken, merk je door de droge lucht niet eens dat de temperatuur tot zo’n 25 graden onder nul is gezakt. Al leen moet je je er natuurlijk wel op kleden. C toj w ROEMENIË XX Zs? w I I i I ROEMENIE nog niet ontdekt als (goedkoop) vakantieland IJsvissen in Finland n om weer Zwitserland Alle koersen zijn afgeronde bedragen 8W q, '.uj soon :n op Maar e be- Lgden ■aakt, in de naast )r de r de elijke Een tocht met een arreslee door het besneeuwde landschap van de Kar paten behoort tot de mogelijkheden van een Roemeense wintervakantie. Het is zaak om u van tevoren nauwkeurig tot in alle details te laten voorlichten over de accommo datie. Immers, u blijft er een paar maanden. Maak niet de fout aan te ne men, dat het er niet koud kan zijn. Warme pullover of trui behoort bij de bagage. Dat geldt ook voor de koffiepot, extra-theedoeken en ta- De vloeren van de meeste ap partementen zijn van steen, neem dus pantoffels of sandalen mee. Bo vendien ontbreken de typisch Hol landse zaken zoals het kleedje voor uw bed, de fluitketel, de theemuts, de braadpan, pannelappen en het tafelkleed. Velen realiseren zich niet tevo ren dat zij ze maanden lang niet zullen zien. Sommige reisorganisato ren hebben ook deze moeilijkheid ondervangen door de mogelijkheid te scheppen de kinderen een week of een lang weekeinde tegen scherp gecalculeerde prijzen te laten over komen. Voordat u boekt, of dat nu voor een 14-daags verblijf of een langere is. lees de reisgids grondig, ook de De beste tijd voor een skivakantie in Finland is dan ook van half februari tot eind april. Eerder is Finland een uitgestorven somber land, bevolkt door sombere gesloten mensen, voor vreem delingen nauwelijks genietbaar. Pas als in het vroege voorjaar de zon door breekt, ontwaakt ook de Fin uit zijn winterslaap. Dan begint in de hotels het seizoen. Lapland is in de winter veel inte ressanter dan in de zomer. De Lappen, die zichzelf Samen noemen, verlaten dan de witte vlakten van het uiterste noorden om met hun tenten beschut ting te zoeken in de bossen rond hun wintercentrum Inari. Daar verhandelen zij hun rendieren, stellen orde op za ken en vieren hun kleurige kerstfeest in de eigen houten kerk. Lapland is rond de Kerst het land van de duister nis. Het wordt er wekenlang niet licht, zoals het er ’s zomers wekenlang niet donker wordt. Finland, sfeervol gegroepeerd rond een typische Finse boerderij, naar Aulanko in Centraal-Finland, of naar Akaskero in Lapland. Lapland is overigens ook zelf vanuit Helsinki gemakkelijk en goedkoop per trein of vliegtuig te be reiken. Er zijn vele mogelijkheden om Fin land te bereiken, maar de leukste ma nier voert ongetwijfeld over zee. Wie de moeite neemt naar Lübeck in het De reis van Lübeck naar Helsinki neemt ongeveer 38 uur in beslag, maar duurt langer of korter naarmate de Finse Golf meer of minder is dichtge vroren. De Finnhansa laat zich echter niet kisten: het schip is erop gebouwd zichzelf een vaargeul door het ijs te verschaffen. Soms vaart het dan ook met een heel konvooi loggers en coas ters in zijn kielzog. De schepen liggen onderweg vaak ingevroren te wachten om door de Finnhansa uit hun isole ment te worden verlost. Bestudeer ook grondig de bepa lingen van de kortingen voor kin- derreizen. Ook daarin zijn de reis gidsen niet allemaal even duide lijk. Jók» s het s be en - neter een 2.100 ijkste i ons glai had n dat ■izoen a een Maar terug naar de wintersport. In Roemenië, waar u met het vliegtuig in weinige uren bent (geen visum nodig, geen tijdrovende controle bij douane of politie, zoals in andere Oostbloklan den). En wanneer u in Boekarest landt maar ook Brasov heeft een eigen vliegveld bent u in een paar uur in het wintersportgebied. België en Lux. W.-Duitsland Engeland Finland Frankrijk Joegoslavië Roemenië Noorwegen Oostenrijk Spanje Zweden 1 Lei 20 cent 1 Kroon 48 cent 1 Schilling 14 cent 1 Peseta 5 cent 1 Kroon 66 cent 1 Franc 84 cent 1 Frank-= 7 cent 1 Mark 100-102 ct 1 Pond 8,30 gld. 1 Mark 80 cent 1 Franc 61 cent 100 Lire 53 cent 1 gr. Dinar 18 cent 1 kl. Dinar 20 cent sa/oasc gasten op hun wenken worden bediend heeft appartementen (twee kamers, balkon, ijskast). Deze kosten 378 lei voor twee personen. Een twee-per- soonskamer kost 218 lei (met bad) en eenzelfde kamer met douche 171 lei. Wilt u uitvoerige inlichtingen over dit in feite nog niet ontdekte winter sportgebied, het Roemeens Nationaal Verkeersbureau, Klein Gartmanplant- soen 17-19, Amsterdam. Telefoon 020- 239044, wil u die graag geven. Terwijl verschillende reisbureaus reizen naar de Roemeense Karpaten organiseren. Maar nog goedkoper is het eten. Bijvoorbeeld in restaurant Sura Daci- lor, een typisch oud-Roemeens restau rant in Datsia-stijl. Van buiten een houten hut, binnen een warme, gezelli ge ruimte, waar de muren en zoldering „behangen” zijn met bontvellen. Uw zetel is een boomstronk, overtrokken met bont. Het eten en de bediening excellent. Een maaltijd van vier gan gen met heerlijke verse paprika’s en kruiden, voorafgegaan door een grote beker tuica (een soort Slivovitz) en besprenkeld met Murfater (rode wijn) en ijs en koffie met cognac als een zalige afsluiting, kost 10,20. Voor vakantiegangers met goed ge vulde beurzen, die een stad (Brasov) prefereren en van hieruit van alles wat de wintersport biedt willen genie ten, is in deze industrieplaats met haar historisch centrum het luxueuze Kar- pati-hotel, waar een appartement 105, een tweepersoonskamer 66 en een éénpersoonskamer 56 kost (met ont bijt). U ziet: keus genoeg en door de bank genomen niet te duur. Wie alleen maar de mondaine kant van de wintersport zoekt het vertier in kleine schilderachtige stadjes, kan be ter Finland vergeten en de blik naar de Alpen richten. Finland is een uitge strekt land, waar je urenlang langs onmetelijke bossen en meren rijdt zon der een mens te zien. De dorpen op de kaart blijken meestal niet meer dan wat bijeengegroepeerde houten huizen, nederzettingen zonder hart. De gezel ligheid moet in het eigen hotel worden gezocht. Finland vraagt van de toerist wel enige sportiviteit. Je moet er niet tegen- opzien bloot uit de sauna het ijskou de meer in te lopen waarin speciaal voor dit doel een wak in het ijs is gehouwen. Er zijn echter ook hotels met eigen verwarmd zwembad, waar je na de sauna in kunt plonsen: hotel Laajavuori nabij Jyvaskyla in Midden- Finland bijvoorbeeld, een van de ui terst comfortabele „Sandpiper”-hotels van de Rantaloma-onderneming, per fect en sfeer vol ingericht onder toe passing van veel hout. Werkelijk een genoegen om in te logeren. Andere wintersportcentra zoals Ru- kahovi bij Kuusamo aan de poolcirkel, zijn gegroepeerd rond die typische Fin se hoogten, die plotseling uit het land schap oprijzen: de tunturi’s. Het zijn afgeplatte bergen met iets mystieks om zich heen. Ze zijn dan ook vaak bezon gen in oude sagen en legenden. Waar vroeger de trollen huisden, suizen nu de toeristen omlaag. Trollen zie je dan ook niet meer, tenzij in het schemer uur na enige glazen wodka. Alleen de Finnen weten er nog van te verhalen als zij zijn teruggekeerd van hun uit gebreide skitochten. De Finnen zijn vanouds goede skilo pers. Zij houden ervan uren op hun wandellatten door de wit besneeuwde bossen of de beijzelde vlakten te dwa len. Maar zoals de „langlauf” allang is overgewaaid naar de Alpen, zo zijn er in Finland veel hellingen aangelegd, slalompistes ingericht, springschansen gebouwd, alles bereikbaar met uitste kende skiliften. Het zou niet helemaal eerlijk zijn niet te wijzen op een paar ongemakken, misschien zelfs wel problemen, die aan deze lange va kanties zijn verbonden. Ouders en grootouders missen nog al eens hun kinderen en kleinkinderen. fellinnen, pannelappen, vatendoekje, afwasborsteL panneonderzetters, scherp vlees- en broodmes, asbest- plaatje, plastic zuighaakjes voor de keuken, goede bilkopener, soep lepel en schuimspaan, reisstrijk- ijzer, spelletjes, lectuur, draagbare radio, koortsthermometer, verband doosje, koffie, zoet broodbeleg en wasknijpers met een drooglijntje. Medicijnen: door arts of apo theker juiste samenstelling in La tijnse benamingen op flesjes of doosjes laten vermelden, AOW laten overmaken via een bank door fami lie, kennissen of reisbureau. Per persoon mag 20 kg bagage vrij wor den meegenomen, voor elke kilo meer betaalt u f 3 per retour. Het noorden van Roemenië is zo kwaad nog niet, in schrille tegenstel ling tot de kust, maar daarover een De aankomst in Helsinki is vooral in de avonduren grandioos: over een wit te vlakte nadert het schip een feeëriek verlichte stad waarvan het eerst de contouren van de regeringsgebouwen aan de Kauppatori zichtbaar worden, het plein aan de zee waaróp zaterdags de kleurige vis- en bloemenmarkt ge houden wordt. Het plein ook waarop In Poiana Brasov van hetzelfde la ken een pak. Hier kost een tweeper soonskamer in net Tleferic-hotel geleid door een charmante goedlachse directrice met balkon, bad, tv en ontbijt 216 lei. Dit hotel heeft een zwembad, een sauna en een gezellige nachtclub. Het Palas-hotel in Sinai, gebouwd in 1911 maar prachtig gemo derniseerd geleid door een aristocra tische directeur, die erop let dat zijn zKv.vZv.vX Muonior Niet zo vreemd dat de koningen Ferdinand, Carol en Michael deze om geving uitkozen voor hun zomerresi dentie. Tussen 1873 en 1914 moeten aan het Peles Palace duizenden mensen hebben gewerkt, want iedere centime ter van het aan de buitenzijde weinig imposante kasteel is overdekt met beeldhouw- of houtsnijwerk, ingelegd ivoor of parelmoer. De kunstschatten uit alle delen van de wereld doen zelfs de onverschilligste bezoeker stil wor den. Wanneer u ooit in de buurt van Brasov komt, mag u deze werkelijke unieke kunstschattenverzameling niet overslaan. De Finse hotels bieden stuk voor stuk een uitstekende accommodatie. Centraal verwarmde kamers met bad of douche en toilet. Verder een sauna, bar en discotheek. De bediening is meestal perfect, soms zelfs iets over dreven. Goedkoop is Finland niet: wie geheel op eigen gelegenheid gaat moet rekening houden met dagprijzen van 30 tot 50 gulden. Er zijn echter ook georganiseerde wintersafari’s, zoals naar Messila nabij Lahti, in Zuid- RfeZDhjnimiku Hoopojörri^/ noorden van Duitsland te reizen .vindt daar de „Finnhansa”, het vlaggeschip van Finnlines, dat de toerist met auto en al voor zo’n 500 heen en weer naar Helsinki brengt. Zo’n zeereis met de „Finnhansa” is gewoon een minicruise op zichzelf. De passagier heeft aan boord de keus te gaan zwemmen, naar de bioscoop te gaan, de sauna te bezoeken of zich te buiten te gaan aan de smorgasbord, de geweldige Finse lunchtafels, buffetten met allerlei soorten vlees, vis en sala des waarvan je naar genoegen kunt nemen. En ’s avonds dans je in een fijn sfeertje op de muziek van een Fins orkest, een pianist of de disc-jockey, alvorens in je eigen cabine onder zeil te gaan. U Ptoejti 0BOEKME% CroiWQ J andere keerDenk er echter wel aanalles wat Roemenië importeert kost u handen vol geld. Voor een eenvoudige whisky bijvoorbeeld rekent men zonder met de ogen te knipperen 5,60 (nee, niet in een nachtclub, maar in wat wij een koffie-shop zouden noemen). Voor een gin of een Franse cognac bent u al snel 3,60 kwijt, terwijl een simpele Martini u in uw hotel zo’n drie gulden kost. Tenslotte: de bevolking is voorkomend, hulpvaar dig en gastvrij. Opvallend veler? spre ken Frans. je, met een beetje geluk, president Kekkonen op zijn dagelijkse ochtend wandeling kunt tegenkomen op weg naar zijn koffiehuis op de markt. Finnlines organiseert een vijfdaagse minicruise al voor ruim 300. Er zijn ook uitgebreidere Finntrips met Ro- vanimie, de hoofdstad van Lapland als reisdoel of met Leningrad als roman tisch intermezzo. En wie op huwelijks reis gaat: bij Finnlines reist de bruid gratis. Voor verdere informatie over win- tersporttrips en kerstreizen kunt u terecht bij het Fins Nationaal Verkeers bureau, Oranje Nassaulaan 25, Amster- dam-Zuid, tel. 020-761672. De minicrui se naar Helsinki is te boeken bij Voigt en Co, agent van Finnlines, Singel 60, Amsterdam-Centrum, tel. 020-242735. Naar het wintersportcentrum Messila organiseert het Sporthuis Centrum tiendaagse reizen voor 746. •c/Jlïres] Xlimifowo In Sinai Predeal staan 87 vrijstaande villa’s de wintersporters ter beschik king (compleet met ijskast, tv, gas en radio). In iedere villa ié tenminste plaats voor vijf personen. Prijs 25 lei (een lei is twintig cent) p.p. per dag. Een werkster, die de villa schoonhoudt, bedden opmaakt, eventueel kookt en wast, kost zeven lei per dag (per per- uiteraard). Sinai Predeal heeft 2.000 bedden in nieuwe, Oostenrijks aandoende, hotels. Het plaatsje ligt op 1.000 meter hoogte en heeft verschil lende skiliften, die tl 500 meter of nog hoger brengen. Een tweepersoonskamer in een modern hotel (b.v. het Predeal Hotel) 130 lei, een éénpersoonskamer 80 lei (inclusief een Roemeens-lees: mager ontbijt). kleine lettertjes. U zult dan bijvoor beeld ontdekken dat u voor een aantal bestemmingen nog eens ex- tra-waardecoupons moet kopen voor excursies en maaltijden. De Rijks luchtvaartdienst heeft namelijk bepaalde verkoopprijzen opgesteld voorschriften waaraan de reisbu- reaus zich moeten houden. De gids vermeldt dan bijvoorbeeld een veel lagere en dus aanlokkelijker prijs, maar dan staat er wel in de kleine lettertjes bij vermeld, dat u nog eens voor 100 of meer coupons moet kopen. iphtöóV ^^HELSINKir- ïPorkkolo^^^ Madog* I

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17