In de rij voor goed water Notabelen Vrees voor oorlog helpen India-Pakista n huis kraken Nixon: nog meer duurder Draadindustrie Opnieuw breed overleg prijzen dicht: 120 ontslagen Kaping van vliegtuig in Canada mislukt NOS vreest kabelnet-chaos Verzet tegen verkiezingen in Tsjecho- Slowakije troepen terug uit Vietnam Melk nóg vier cent Regering wil bedrijfsleven alsnog tot matiging bewegen O» Situatie aan grens zeer gespannen VANDAAG IN ERBIJ: HET WEER TARWESTOETEN 1 BStSI AGENDA pagina 8 Verder in de krant v. d. Voor e n ba kt ze I ZATERDAG 13 NOVEMBER 1971 62e JAARGANG NUMMER 10 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN mensen Het woord is aan... Praten over gassabotage Het oudste orgel van de wereld Geen dank voor de wlelerknecht en: Woensdag beslissing Provinciale Raad blijft Informatie over vóór fluoridering de wintersport pagina 5 Oppositie actief Autobedrijf KONING N.V. Stuntwerk van „IRA”-figuur Kleine versnelling in tempo van aftocht Actie van 150 in Den Haag BERENDSEN N.V. GAAT U VERHUIZEN NAAR HET BUITENLAND? Fa. HARTOG In 9 Noord- Hollandse gemeenten recipieerden 24 stralende bruidjes •^Dit zijn nogmaals 5 dames die elk een Gouden A K Garderobe ter waarde van 500 gulden cadeau krijgen: Harde wind 2 3 3 4, 5 4, 11 6 6 8 8 12 gekleed in een bruidsjapon van A&K. Hadden ze allemaal eenzelfde japon aan? Geen sprake van. Bij A K kunnen bruidjes nu eenmaal kiezen uit zo’n dikke 400 modellen. Ver schillende modellen welteverstaan. En die collectie wordt nog regel matig aangevuld en vernieuwd. Bo vendien vindt je er alles: ook nylons en bruidssluiers. En krijg je ruim tijd toegemeten om te passen en te kiezen in de speciale bruidskamers. Bel even en wij reserveren die tijd voor u. Uit de bruidskamers van A&K schrijden elke dag weer enthousiaste bruidjes. 1. Mevrouw Ruiter 2. Mevrouw M. E. Dudink 3. Mevrouw P. E. H. v.d. 4. Mevrouw H.Elbertsen- 5. Mevrouw A. Kappelhof IJmuider Courant (Van onze redacteur in Washington) ADVERTENTIES (Van onze redactie economie) ADVERTENTIES (Van onze correspondent) officia l Jealer Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Bloemstraat Showroom Uit het binnenland Buitenlands nieuws A cht er grond Plaatselijk nieuws Sport Langs sluizen en havens Kerkdiensten Kunst Radio en tv Weerrapporten Beeldverhalen Economisch nieuws Luidsprekers Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s waarin opgenomen Erbij Haarlem Centrum-Schalkwijk, Hoorn, Beverwijk, Alkmaar. lei Pel 15141 11001 WASHINGTON (Reuter/AFP). De Verenigde Staten vrezen voor een spoedig uitbreken van een oorlog tussen India en Pakistan. De twee landen is dringend ver zocht uiterste zelfbeheersing te betrachten. lopende standpunten. Partijen beschuldi gen elkaar van het meewerken aan de ongewenste prijsontwikkeling. Er zijn op het ogenblik 190.000 Ameri kaanse soldaten in Vietnam. Per 1 februa ri zal dit totaal zijn teruggebracht tot 139.000. De president zei dat hij tegen die tijd opnieuw een aankondiging zou heb ben. De president legde er de nadruk op dat de Amerikaanse bombardementen niet gestaakt zouden worden, en zelfs opge voerd zouden worden wanneer er sprake was van een toenemende infiltratie vanuit Noord-Vietnam, of van toenemende acti viteiten langs de aanvoerlijnen van de Vietcong in Laos en Cambodja. Alle bovengenoemde dames ontvangen nog een schriftelijke mededeling. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Haarlem-centrum023 - 32 44 87 ‘aarlem-Schalkwijk:023-33 01 27 Beverwijk: 02510-2 35 34 Hoorn: 02290-41 88 Onze specialiteit Auto plaatwerk en spuitwerk in moffelcabine EDISONSTRAAT 4 - IJMUIDEN M.L. Tectyleer-station Vraagt dan vrijblijvend inlichtingen bij Beijnesweg, Haarlem, tel. 32 13 14 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. CALAGARY, CANADA (Reuter). Na zeven uur van landen en opstijgen en doelloos heen en weer vliegen is de kaper van een Canadees passagiersvliegtuig van morgen door een lid van de bemanning overmeesterd. Hij werd tijdens de vlucht buiten westen geslagen. Louis Paul Boon: Wat schiet ge ermee op, braaf te zijn, als ge u daarvoor een leven lang moet laten schoppen door iedereen die niet braaf is? Maandag jongstleden: (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De regering is ook be zorgd over de sterke prijsstijgingen van de afgelopen maanden. Dat liet premier Bies heuvel merken toen hij vrijdagavond over het komende overleg met het bedrijfs leven sprak. Hij had laten uitrekenen dat de prijzen in de jaren 1965 tot en met 1970 over de periode juli-oktober gemiddeld met 1,3 percent zijn gestegen. Daartegen over staat een stijging van 2,8 percent in dezelfde periode van dit jaar. Naar lekker drinkwater smachtende Rotterdammers kunnen nu terecht bij een benzinestation aan de Bergweg in Bergschenhoek. Daar is gratis echt duinwater beschikbaar. De belang stelling is zo groot dat zich soms hele rijen vormen. Verwachting van het K.N.M.I. tot zon dagavond Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Vooral in het begin enkele buien, morgen ook flinke zon nige perioden. Matige tot krach tige, aan de kust eerst af en toe harde wind tussen west en noord. Minimumtemperaturen ongeveer 6 graden aan de kust tot 2 graden in het zuidoosten van het land. Maxima morgen ongeveer 8 graden. 7 7 9 ift?' WASHINGTON. President Nixon heeft aangekondigd dat er in december en januari 45.000 man Amerikaanse troepen zullen worden teruggetrokken uit Viet nam. Dit aantal betekent een kleine ver hoging van het tot nog toe gevolgde terugtrekkingstempo. Nixon zei dat de rol van de Amerikaanse gevechtstroepen in Vietnam hiermee is geëindigd, en dat men overschakelt op een defensieve positie. HILVERSUM. De omroep wil zo snel mogelijk wettelijke regels voor de kabel televisie. „Anders wordt dit een chaos”, zo zei NOS-voorzitter E. A. Schüttenhelm vrijdagmiddag en hij wees hierbij op het ontbreken van een algemene maatregel van bestuur, die de kabeltelevisie regelt. „De kwestie van de kabeltelevisie is een zeer belangrijke voor de hele omroep, omdat het hier gaat om het maken van programma’s.” De heer Schüttenhelm zei, dat de kwestie van de kabeltelevisie sa men met vele andere omroepproblemen (waarbij de financiën een hoofdrol zullen spelen) op woensdag 17 november bij minister Engels van CRM op tafel komen. Op die dag heeft de bewindsman namelijk een gesprek met de Raad van Beheer van de NOS en de voorzitters van de zes omroepverenigingen. Medio 1972 zal Zoetermeer gereed zijn voor kabeltelevisie. De gemeente heeft plannen om dan zo snel mogelijk een plaatselijk televisiestation te beginnen. De meesten van de 22.000 inwoners van Zoetermeer zullen nog dit jaar gebruik kunnen maken van de centrale-antenne- inrichtingen, die per wijk worden aange legd. Siemens gebruikt Zoetermeer als proeftuin bij het onderzoek naar de mo gelijkheden van kabeltelevisie. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken William Rogers, die dit gis teren op een persconferentie in Washing ton verklaarde, voegde hieraan toe dat zijn land zich veel zorgen maakt over de mili taire concentraties aan weerszijden van de grens tussen India en Pakistan. Op vragen wat de houding van de Ver enigde Staten zal zijn bij een gewapend conflict tussen India en Pakistan zei de minister: „Als er oorlog komt zullen we alles doen om er buiten te blijven. We zijn niet van plan in enige andere oorlog be trokken te raken”. Op het ogenblik proberen de Verenigde Staten met stille diplomatie een vermin dering van de spanning te bereiken, aldus Rogers. De Pakistaanse minister van Buitenland se Zaken, Sultan Mohammed Chan. vindt de toestand aan de grens tussen India en Pakistan neerkomen op een oorlogstoe stand. In een gesprek met verslaggevers tijdens een bezoek aan de Pakistaanse delegatie bij de VN zei Chan, dat de Indiërs met mortieren en artillerie schieten en zelfs tweemaal tanks hebben gebruikt. Premier Indira Gandhi heeft gisteren haar drieweekse rondreis langs westelijke hoofdsteden beëindigd en is pessimistisch naar New Delhi teruggekeerd om, zoals zij het zei, zich te gaan bezig houden met de „grimmige tragedie” aan de grenzen van India. Op een vraag of haar reis heeft bijge dragen aan een voorkomen van een oorlog met Pakistan, zei mevrouw Gandhi „de toestand is niet afhankelijk van mijn reis maar van wat er op het ogenblik gebeurt aan de grens”. Terwijl zij sprak kwam uit de Indiase hoofdstad het bericht dat lucht- doelartillerie het vuur had geopend op een Pakistaans toestel dat het luchtruim boven India schond. „Naast het feit dat de economische situatie nog is verslechterd, vormen deze forse prijsstijgingen een indicatie dat er nog wel het een en ander te matigen valt”, zei de heer Biesheuvel. Zoals bekend steeg Randweg 56 - Medemblik Erasmuslaan 10 - Haarlem -Laan Leopoldstraat 55 - Haarlem Pluym Scheldestr. 82- IJmuiden Grobbe Dorpsstraat 186 - Wervershoof (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Agenten met ge trokken pistolen hebben vrijdag rond zes uur een vroegtijdig einde pro beren te maken aan de meest specta culaire huizenkraak die ooit in ons land is gehouden. Terwijl drie kra kers, afgevaardigden van een groep van meer dan 150, bezig waren een pand aan de Van Speykstraat open te breken, schoten twee agenten met getrokken pistolen toe. Zij dwongen de krakers met hun handen omhoog tegen de muur te gaan staan, zodat zij gefouilleerd konden worden. Na dat de politie geconstateerd had dat zij niet gewapend waren, werden twee van hen ingesloten. De derde kraker, een meisje, wist zich te ver bergen in het duistere huis, dat in middels geopend was. Kort nadat de politie met de twee arrestanten was verdwenen, betrok een grote groep krakers, die hadden staan wachten op het Prins Hendrikplein, het pand, dat al zeven jaar leeg stond. De groep bestond uit vier artsen, drie wijk verpleegsters, 10 pastores, 5 jongerenpas tores, 12 predikanten, een aantal leraren en onderwijzers, 2 advocaten, 2 psycholo gen, 2 architecten, een regisseur, een jour nalist, Kabouters, leden van de „Sosjale Joenit” en ruim zeventig maatschappelijke werksters en werkers. De kraak is bedoeld als een protest tegen de vele leegstaande huizen in Den- Haag, het door gemeente en rijk gevoerde woningbeleid en de speculatie in huizen. (Zie verver pagina 2) PRAAG (Reuter). In Tsjecho-SIowa- kjje doen zes oppositiegroepen op het ogenblik pogingen de Tsjechische verkie zingen te boycotten die op 26 en 27 januari volgend jaar zullen worden gehouden. Er hadden in 1968 algemene verkiezingen in het land moeten worden uitgeschreven. Dit is toen echter, door de invasie van de troe pen van het Warschau-pact, niet doorge gaan. De oppositiegroepen hebben gestencilde verklaringen verspreid en bij een aantal buitenlandse journalisten in Praag in de brievenbus gestopt. De kiezers worden er in de oproep op attent gemaakt dat het stemmen op de „voorgeselecteerde” kandidaten niet ver plicht is en dat men het recht heeft de namen op de stembiljetten door te strepen. 1 het prijsindexcijfer dit jaar met 7,4 per cent en vergeleken met de eerste tien maanden van vorig jaar zelfs tot boven de 8 percent. Gevreesd wordt dat het cijfer dit jaar dicht in de buurt van de 8 per cent komt, of vergeleken met vorig jaar tot tegen de 10 percent. Er is alle aanleidng om in de Stichting van de Arbeid een gesprek te voeren met het bedrijfsleven, zei de minister-president. Begin volgende week gaat er dan ook een (korte) brief weg. Daarin verklaart het ka binet zich bereid tot dat gesprek, als voortzetting van het overleg dat op 23 september j.l. in het Catshuis werd ge voerd. Het gesprek kan, wat het kabinet betreft, zo spoedig mogelijk na 19 novem ber worden gehouden. Op die datum bespreekt de Sociaal-Eco- nomische Raad het rapport over de ont wikkelingen der economische situatie, dat een aantal kroonleden heeft opgesteld. Dit rapport werd vrijdag door werkgevers- en werknemersleden van de SER besproken in de commissie ontwikkeling nationale economie. Daarbij bleken opnieuw uiteen- UTRECHT De N.V. Draadindustrie „Neerlandia” sliuiit op korte termijn, als gevolg waarvan 120 man personeel werk loos worden. De reden moet worden ge zocht in de havenstaking, die sinds 1 ok tober aan de Amerikaanse oostkust heerst, in de Nixon maatregelen (10 percent extra- invoerheffing) en de moeilijkheden rondom de dollar. 34 IJmuiden Vechtstraat 2. Kort tevoren had de piloot van de DC-8 geseind dat de kaper steeds onbereken baarder werd en voortdurend een andere bestemming opgaf. De kaper zei lid te zijn van het Ierse Republikeinse Leger, het IRA, en eiste aanvankelijk dat het vlieg tuig naar Belfast zou vliegen. Tijdens een vlucht van Vancouver naar Toronto had hij een stewardess gegijzeld, die hij met een geweer onder schot hield. Hij had ook enkele staven dynamiet bij zich. De piloot kreeg opdracht te landen in Great Falls, in de Amerikaanse staat Mon tana, waar de kaper een losgeld van 1,5 miljoen dollar eiste. Een koerier, die een onbekend bedrag had opgehaald bij de banken van Great Falls stond al klaar toen het toestel landde. Waarschijnlijk had hij echter niet meer dan 50.000 dollar bij zich. Het geld werd aan boord gehe sen, de brandstoftanks werden bijgevuld en vervolgens steeg de DC-8 op met bestemming Regina in Saskatchewan, waar de 115 passagiers zouden mogen uitstappen. Anderhalf uur later stond het vliegtuig echter weer op de landingsbaan van Great Falls. De passagiers mochten inderdaad uitstappen, maar negen beman ningsleden bleven als gijzelaar aan boord. Later steeg het toestel weer op, naar werd aangenomen om via New York naar Belfast te vliegen. Kort daarop verander de de kaper de bestemming echter in Phoenix, Arizona, en weer later gaf hij opdracht terug te vliegen naar Calgary, in de Canadese staat Alberta, waar de DC-8 op de oorspronkelijke route een tussen landing had gemaakt. Na de landing daar bleek dat de kaper bewusteloos was gesla gen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De kans bestaat dat de melkprijs dit jaar nog met vier cent verhoogd wordt. Dat zou dan de vierde prijsverhoging van dit jaar zijn. Eerder al werd de prijs verhoogd met 1 cent (febru ari), met 2 cent (april) en met 3 cent (september). Het Produktschap voor Zui vel zal volgende week woensdag een be slissing over de verhoging nemen. Een fles melk kost nu 71 cent, een literpak melk 74 cent. Als de prijsverho ging doorgaat zal dat waarschijnlijk ook gevolgen hebben voor de prijs van melk- produkten.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1