TOENADERING TUSSEN LONDEN EN PARIJS Journalisten door politie verhoord ontspanning Chinees blad over er vandaag een maan bij Mars krijgt Barzel: CDU is ook voor Da jan neemt dreigement van Sadat Koningin Elizabeth volgend jaar naar Frankrijk ernstig Maginot-linie weer te koop KvanVEHEN „Der Spiegel” verboden in Zuid-Afrika „samenzwering" „Altenburg” t UIT’!. a Zuidvietnamezen door Amerikanen beschoten gevraagd Nog eens zeven miljoen extra voor NAVO {ATERDAG 13 NOVEMBER 1571 2 1400 per bunker Acht doden „RODE VLAG” MELDT VERZET TEGEN BESLISSINGEN PARTIJ (Van onze ruimtevaartmedewerker) Programma Pech Een voor twee st te r, t- NA PERSCONFERENTIE VAN SPAANSE OPPOSITIELEIDERS t af LEIDEN Onze buurplaneet Mars krijgt er, wanneer alles naar wens verloopt, vandaag een maantje bij. De Rode Planeet had tot dusver twee natuurlijke maantjes, Deimos en Phobos. Zaterdag moet de Ameri kaanse Mariner-9 bij Mars aankomen en door een remraket zodanig worden vertraagd, dat ook deze sonde een baan om de planeet gaat be schrijven. Het zou de eerste kunstmaan om een andere planeet van ons zonnestelsel dan de aarde worden. PARIJS/LONDEN (AFP/Rtr). Frankrijk en Engeland hebben giste ren verklaard „op elk gebied nauwer en intensiever te zullen gaan samen werken”. Tegelijkertijd werd in Parijs bekendgemaakt dat koningin Eliza beth van Engeland van 15 tot 19 mei met haar gemaal, de hertog van Edin burgh, een staatsbezoek zal brengen aan Frankrijk. Koningin Elizabeth had in 1957 al een staatsbezoek aan Frankrijk afgelegd. g EERSTE IJMUIDER MARKIEZENFABRIEK 1 ik (Van onze redacteur in Madrid) ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Brussel) ADVERTENTIE MAMMMMMI Er is echter een moeilijkheid, waar aan noch de Amerikanen noch de Ma riner zelfs iets kunnen doen: op Mars heersen sinds een reeks weken enorme stofstormen, die het oppervlak vanuit de ruimte geheel aan het gezicht ont trekken. Blijven die stormen woeden, dan is het de vraag of de foto’s die de Mariner neemt iets meer over Mars zullen onthullen dan vage slierten in de atmosfeer. gse in tot elle ren „BRUSSEL. Nederland zal in de ko mende vier jaar nog zo’n zeven miljoen extra gaan betalen aan de NAVO wan neer de minister van Defensie, De Koster, daarvoor de instemming van het kabinet kan krijgen.” Maar de Russen hebben tot dusver geen geluk met hun Marsschoten ge had. Waar de lancering ai gelukte viel het radiocontact met het ruimtevoer tuig tijdens de vlucht over circa 300 miljoen kilometer uit, waardoor men en „zich verzetten tegen de politiek van Mao Tse Toeng door sektarische tenden sen te ontwikkelen”. Ie Ie n van zijn fits- Er dat bij op icht vij lt e e ren ad- ;in. rdt ui- vas tse jse en- md gen tart de loor di- oe- ao- lië. rn- ten de ist. ad d itie ;ten dis gen be- Leze erp n. den de ro- m- cs- :ht rts ele ht. ge je nd sr- ?a- in E. o de ri ts ig ze id jr- in ;r- en is- k- iet if- ‘1- in m in jn ie a- et 1- te st gr I- 1- id ;e e ‘t n e niets weet over het uiteindelijke lot van deze pogingen. De Amerikanen hadden al successen geboekt met Mar- passages in juli 1965 (Mariner-4) en in juli-augustus 1969 (Mariners 6 en 7). Het ligt in de bedoeling, dat de mariner-9 minstens negentig dagen on der meer fotografische waarnemingen verricht en daarbij ongeveer 70 percent van Mars vrij gedetailleerd in kaart brengt. Voorts moeten metingen wor den verricht omtrent dichtheid en sa menstelling van de dampkring, tempe ratuur van dampkring en oppervlakte, magnetische veld en andere weten schappelijk belangwekkende zaken. JARUZALEM (Reuter). Mosje Dajan, de Israëlische minister van Defensie, neemt de recente dreigementen van presi dent Sadat van Egypte ernstig en ver wacht verhoogde Russische hulp aan dat land als de vijandelijkheden opnieuw zou den uitbreken. In een vraaggesprek voor de Israëlische televisie zei Dajan gisteravond over op merkingen van Sadat dat het jaar 1971 beslissend is en Egypte bereid is de bezet te gebieden tot elke prijs te bevrijden: „Wij moeten aannemen dat hij in feite zinspeelt op een beëindiging van onder- handelingen en een heropening van het vuren.” Israel moet verwachten dat de Russische hulp aan Egypte in dat geval groter zal worden „hoewel niet moet wor den aangenomen dat de Sovjet-Unie sol daten zal sturen om de Sinaï te veroveren of Israel aan te vallen.” In Tel Aviv drong Haim Tsadok, voor zitter van de parlementscommissie voor Buitenlandse- en Veiligheidszaken, erop aan op alles voorbereid te zijn. Goed geluimd en kennelijk voldaan over het resultaat van de besprekingen ver klaarde minister Schumann aan het slot van zjjn bezoek tegenover de pers: „Onze betrekkingen mogen in het verleden goed geweest zijn, ze zijn nooit beter geweest dan nu”. Als bijzonder teken van de vriendschap noemde hij het staatsbezoek van koningin Elizabeth aan Frankrijk in mei volgend jaar. Voorts wees hij op de nauwe over eenstemming in de opvattingen van beide landen inzake het oplossen van de inter nationale monetaire crisis. In Londen werd gisteren na de bespre kingen tussen de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Schumann, en zijn Britse ambgenoot Sir Alec Dou glas-Home een gezamenlijk communiqué uitgegeven waarin de voorgenomen sa menwerking werd aangekondigd en uit eengezet. mei vanaf de basis Tioeratam de Mars-2 en de Mars-3 gelanceerd. Deze waren aanzienlijk zwaarder: elk ongeveer 4600 kg, waaruit westerse waarnemers concludeerden dat de Russen meer am bitieuze doeleinden hadden: bijvoor beeld een zachte landing van een in strumentenpakket. Daarmee zouden zij epn opzienbarend succes boeken, want dit was de Amerikanen nog niet ge lukt. Zij hadden het ook nog niet geprobeerd. De Nasa wil dat pas in 1973 of 1975 doen met de „Viking”. De Britse premier Edward Heath (rechts) gisteren tijdens zijn bespre kingen met de Franse minister van Buitenlandse zaken Maurice Schu mann. MIOoeNHAVSNSrBKAT 27 IJMUtOOI NA1Ö0O UUR Aanvankelijk waren twee Mariners naar Mars geprojecteerd tijdens de eenmaal in de twee jaar voorkomende gunstige positie van Mars en aarde, wanneer de afstand tussen beide rela tief gering is. Samen zouden zij 90 percent van Mars in kaart moeten brengen voor komende vluchten met onbemande en bemandevaartuigen die op mars moeten landen. De Mariner-8, die op 7 mei werd gelanceerd, stortte echter kort na de start in zee door een mankement aan de raket. De Mariner-9, die aanvankelijk op 17 mei de ruimte in zou gaan, werd daarna iets anders geprogrammeerd om zoveel mogelijk taken van het veron gelukte tweelingbroertje te kunnen overnemen. Deze Mariner ging dienten gevolge pas op 30 mei op weg. Inmiddels hadden de Russen, ook profiterend van de gunstige onderlinge stand van aarde en Mars, op 20 en 28 Zoals begrijpelijk is de politie bepaald niet gewillig met inlichtingen, maar naar het schijnt wil men senor Sepona aankla gen voor de speciale politieke rechtbank, het tribunaal voor openbare orde van „deelname aan een klandestiene bijeen komst” omdat hij bij die persconferentie aanwezig zou zijn geweest. De positie van senor Sopena is des te moeilijker omdat zijn krant „Madrid” reeds enkele weken in een heftig dispuut met de regering is gewikkeld. De Spaanse journalisten van hun zijde, protesteren krachtig tegen deze poging van de Barcelonese politie om hen als onbezoldigde en gedwongen verklikkers te gebruiken. Bij een soortgelijke vergissing kwamen op 18 oktober achttien Zuid Vietnamese militairen om het leven, terwijl er zeven ernstig werden gewond. Het ziet er thans naar uit, dat ook ditmaal de Russische Mars-sondes, die twee weken later bij Mars moeten arriveren dan de Amerikaanse Mari ner-9, de mist in zullen gaan. Enige tijd geleden is wederom het radiocon tact met deze Marsvaartuigen verloren gegaan. Amerika heeft de helpende hand geboden bij pogingen om het contact te herstellen, maar het is nog steeds niet gelukt. Overigens is het de Mariner ook niet glad verlopen. Er is tijdens de vlucht een ernstig verlies aan brandstof voor de besturing opgetreden, welk euvel later radiografisch werd hersteld. Maar het is de vraag, of er nog voldoende over is om de volledige voorgeschreven manoeuvres in de baan om Mars uit te voeren. Voorts raakten stabilisatie en koers enkele weken geleden van streek, waarschijnlijk door botsing met een meteoriet. Dit is inmiddels verhol pen. Senor Madridejos werd na meerdere uren weer vrij gelaten. Van senor Sepona verzekerde de politie herhaaldelijk dat die over weinige minuten weer op vrije voe ten zou komen, maar dit gebeurde pas gisteravond half acht. Deze Mariner, uitgerust met zeer verfijnde foto-apparatuur, weegt ruim 900 kg, iets meer dan de Mariners die in voorgaande jaren naar Mars werden gelanceerd, maar die alleen opdracht hadden de planeet op betrekkelijk kor te afstand te passeren en tijdens die passage foto’s te maken en metingen te verrichten. PEKING (AFP) „Rode Vlag”, het ideologische maandblad van het centrale comité van de Chinese communistische party, heeft opgeroepen tot „ontmaskering van de samenzweerders die zich in de par tij hebben gedrongen”. De oproep is ver vat in een artikel van het centrale comité van de provincie Honan. Wie deze „samen zweerders” zjjn, wordt niet vermeld. Wel wordt gezegd dat zij een „kliek” vormen METZ (Reuter). „Ter veiling: on doordringbare 20-ste-eeuwse versterkin gen. Goed te gebruiken als buitenhuis of als atoomschuilkelder. Geheel met gepant serde deuren, zes kamers, w.c. en lucht verversing. Moet wel worden opgeknapt.” Met deze bijzonderheden hopen de Franse functionarissen van het ministerie van Defensie bieders te trekken op de veiling van betonnen bunkers van de Maginot-linie, die komende week bij Metz wordt gehouden. De linie heeft de naam gekregen van de Franse minister van defensie die in 1927 de bouw ervan liet beginnen. Of de linie, gelegen aan de Frans-Duitse grens, werkelijk onneembaar is weet nie mand. Toen Hitler in 1940 Frankrijk bin nenviel liet hij de Maginot-linie links liggen en ging hij via België. De defensie- linie waarop de Fransen hun hoop hadden gevestigd, bleek daardoor waardeloos. Het wordt nu de tweede poging van het ministerie van Defensie, de bunkers te verkopen. Enige jaren geleden waren er geen kopers op een veiling van een ge deelte van de linie. Volgende week wordt het openingsbod op elk van de bunkers gesteld op onge veer tweeduizend franc 1400). MARKIEZüm/ZONNESCHERMEN RPttUIKEN/LU XAFLEX dALOUZIEEN Waarnemers wijzen er op, dat in de Chinese pers over het algemeen niet licht vaardig over „samenzweringen” en „kom platten” wordt geschreven. Volgens hen zijn er waarschijnlijk belangrijke leiders bij betrokken, aangezien zij, volgens het artikel, de macht hebben „zich te verzetten tegen de politieke beslissingen van de par tij”. De leiders van Honan waarschuwen voor de neiging tot „liberalisme” en de „kinderlijke opvatting”, dat een verster king van de ideologische strijd nodig is, „omdat de partij al een handvol slechte elementen heeft weggezuiverd en nieuw bloed heeft opgenomen in de culturele re volutie”. Zij noemen de theorie „van de vrede in de partij” rampzalig, omdat „de werkelijke eenheid niet spontaan kan ont staan maar in de strijd moet worden ge smeed”. In dit verband wordt er aan her innerd, dat partijvoorzitter Mao van het liberalisme heeft gezegd, dat het de een heid en solidariteit ondermijnt, de passivi teit aan wakkert en onvermijdelijk de dis cipline doet verslappen. Anderzijds wordt gewezen op de kritiek van Mao op hen die binnen de partij-organen hun mond hou den, maar daarbuiten „onverantwoorde lijke” kritiek uiten. „Het leidend beginsel van onze partij is het democratisch cen tralisme, waarbij het individu aan de or ganisatie gehoorzaamt, de minderheid aan de meerderheid, de lagere rang aan de hogere en de gehele partij aan het centrale comité gehoorzaamt. Alle leden van de partij hebben, als zij opvattingen hebben die afwijken van de beslissingen van de leiding, het recht zich buiten de hiërarchie om rechtstreeks tot voorzitter Mao en het centrale comité te richten”, aldus „Rode Vlag”. zaken van gemeenschappelijk belang gaan bespreken. De twee ministers van Buitenlandse Za ken zouden het eens zijn over de stand punten inzake de betrekkingen tussen oost en west, het Midden-Oosten en de toestand in Azië, de vooruitzichten op een Europese veiligheidsconferentie en vraag stukken van de EEG. Het is de bedoeling, dat de boordra- ket van de Mariner zaterdag 13 no vember om 22.05 uur Nederlandse tijd voor ongeveer een kwartier in werking wordt gesteld. Daarmee wordt de snel heid zo afgeremd, dat de Mariner niet langs de planeet schiet maar in een baan erom heen komt. Voordien wor- gemaakt tijdens het naderen van de planeet en op 12 november nog eens een serie. Die worden radio grafisch naar de aarde gezonden voor dat de manoeuvre van het bereiken van een baan om Mars wordt ingezet. Wanneer alles volgens programma- verloopt maakt de Mariner in de ko mende drie maanden bij elke van de twee omlopen om Mars per etmaal 30 foto’s vanuit de baan, waarvan de hoogte varieert van 1700 tot 17.000 km. Wanneer deze operaties vandaag begin nen, staan Mars en aarde ongeveer 120 miljoen kilometer van elkaar. Drie maanden later, wanneer de Mariner zijn taak heeft volbracht, is die afstand gegroeid tot ongeveer het dubbele. Het voordeel van een langdurige ob servatie van Mars in tegenstelling met de korstondige passages van vorige Mariners is, dat men de veranderingen op het oppervlak van de planeet kan signaleren. Daarmee zou men een verklaring kunnen vinden voor de opmerkelijke kleurveranderingen die vanaf de aarde zijn waargenomen zo wel bij de poolkappen als in de stre ken meer naar de equator. Maar teke nen van leven op Mars in zeer eenvou dige vorm zullen door de Mariner niet kunnen worden vastgelegd. Daarvoor moet gewacht worden op zachte landin gen van wetenschappelijke apparatuur. PRETORIA (Reuter). De Zuidafri- kaanse raad voor publicaties heeft een nummer van het Westduitse weekblad „Der Spiegel” waarin een artikel over Zuid-Afrika stond, verboden. Als reden werd opgegeven dat het nummer, van 18 oktober, „verwerpelijke literatuur” bevat te. SAIGON (Reuter). Amerikaanse he likopters hebben bij een actie tegen Noordvietnamezen acht Zuidvietnamese infanteristen gedood en er 21 gewond. Het incident deed zich donderdag voor in de kust-provincie Binh Dinh. De verklaring zegt: „De Franse en Brit se ministers nemen deze gelegenheid te baat om te herinneren aan de lange en diep gewortelde vriendschap tussen de Franse en Britse volken. Zij spreken hun grote voldoening uit over het feit dat deze historische vriendschap zal opbloeien en zich verder zal ontwikkelen in een nieuwe, nog nauwere relatie als leden van de Europese Gemeenschap”. Als bijzonderheden worden vermeld: Er zal nadruk worden gelegd op het belang van de Franse taal. Britse ambte naren zullen meer Frans gaan leren. On der een uitwisselingsprogramma zullen Britse en Franse leraren hun kennis van de wederzijdse talen en het leven in ei kaars landen gaan verdiepen. Jeugduitwisseling en het leggen van sterkere banden tussen Britse en Franse steden zal worden aangemoedigd. Er zal een Engels-Frans discussiecentrum wor den opgericht voor informele conferenties. Lord Eccles, de Britse minister voor de kunst, zal binnenkort Parijs bezoeken om de culturele uitwisseling uit te breiden. Een groepje hoge ambtenaren zal op 23 november in Londen aanbevelingen doen op het gebied van culturele en weten schappelijke uitwisseling. Er zal nauwer worden samengewerkt bij de bestrijding van de handel in ver dovende middelen. De ministers zien een snelle voltooi ing van de voorbereidende studies voor een tunnel onder Het Kanaal tegemoet. Deze tunnel zal een toonbeeld zijn voor de nauwe banden tussen beide landen. Hoge ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken zullen geregeld De C.D.U.-voorzitter zei bereid te zijn met iedereen te onderhandelen die dit dichterbij kan brengen, en een betreffen de overeenkomst te ondertekenen en mee te werken aan het in werking treden daarvan. „Wie vrede wil moet grenzen opstellen,” zo meende Barzel, „en wij wensen vrede met de Sovjet-Unie.” Hij maakte daarentegen wel met nadruk dui delijk dat een „politieke overeenkomst” door de C.D.U. niet kan worden geaccep teerd. De verdragen met Moskou en War schau en de overeenkomst over Berlijn moeten niet van elkaar afhankelijk wor den gemaakt, aldus Barzel. Van officiële zijde werden ons vandaag tenminste twee aanhoudingen bevestigd: die van de chef buitenland van het Bar celonese avondblad „Telexpres” Don Ma teo Madridejos, en die uit de Spaanse hoofdstad, Don Enrique Sopena. Zij werden in de loop van donderdag gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar senor Sopena reeds op dinsdag tegen wil en dank enkele uren had verbleven. Van beiden werd informa tie geëist over de persconferentie die de organisatoren van de Catalaanse bijeen komst maandagmiddag hadden gegeven, en over die bijeenkomst zelf. Beide jour nalisten weigerden hun bronnen bekend te maken. De Barcelonese journalisten- bond kwam onmiddellijk in actie en dien de een officieel protest in. WEST-BERLIJN (DPA). De West duitse oppositiepartij C.D.U. staat achter overeenkomsten met de Sovjet-Unie als daardoor werkelijke ontspanning wordt bereikt. Maatstaf daarvoor is volgens C.D.U.-voorzitter Rainer Barzel „vrijheid van beweging voor mensen, meningen en Informatie.” Barzel bedoelde deze woorden naar eigen zeggen als „enige beleefde opmerkingen aan het adres van de Sov jet-Unie.” BARCELONA. In haar onmacht om zelf iets te weten te komen over de illegale bijeenkomst van afgelopen zon dag, waar meer dan 300 Catalaanse oppo sitieleiders een gemeenschappelijk com muniqué tegen het Franco-regiem opstel den, is de politieke politie van Barcelona ertoe overgegaan journalisten gevangen te nemen en uit te horen. De Catalaanse oppositievergadering op zich had slechts een beperkt politiek belang, maar het feit, dat de politieke politie er geheel onkundig van bleef, is door het regiem opgevat als een prestigekwestie. Vandaar dat de poli tie hoe dan ook inlichtingen wil loskrij gen. In het raam van het verbeteringspro- gramma voor de Europese verdediging, waarmee de Europese NAVO-landen ver leden jaar de V.S. hebben willen tonen dat zij bereid waren een groter eigen aandeel te nemen in de kosten van de NAVO, betaalde Nederland al 150 miljoen gulden in vijfjaarlijkse termijnen als aan deel in de totale extra inspanning van 420 miljoen dollar. De Europese NAVO-landen kwamen op dit toegezegde bedrag, dat voornamelijk wordt gebruikt ten behoeve van een geïn tegreerd verbindingssysteem en voor schuilkelders voor straaljagers, nog 29 miljoen dollar tekort. Vrijdag heeft de zogenoemde „Euro-groep” van tien Euro pese NAVO-landen in het Europees hoofdkwartier te Brussel vergaderd en besloten dit tekort aan te zuiveren. Dit volgens de verdeelsleutel, waarover al eerder overeenstemming was bereikt. SANTIAO, CHILI (EFE). Enkele uren voor de komst van de Cubaanse premier, Fidel Castro, in de Chileense stad Antofagasta heeft een krachtige bom een toren van de nationale telecommuni- catie-maatschappij, Entel, en de nationale televisie vernield. De antenne-installatie van de Entel die door de nationale televisie wordt gebruikt om het gehele land van beelden te kun nen voorzien, werd vernield. De Chileense onder-minister van Binnenlandse Zaken, Vergara, heeft dit meegedeeld. Romantisch en sfeervol tafelen a.s za. en zo. Uw diner dansant met Trio Jan van der Molen en exclusieve ge rechten van ’t spit. EGMOND AAN ZEE - Tel. 02206-1352 Kr 1 i?:T’ o

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3