gebruik Nieuwe brug Actie Nederlandse huisvrouwen BTW, Wiebeltax, accijnzen Tweede Kamer debatteert over belastingvoorstellen Diefstal uit wapendepot opgelost Groningse gedetineerden stellen predikant mede vera n twoo rdelijk Schooljeugd dronk minder melk Volwassenen moeten weer naar school FIFAX Oersterk! „ANTI WITTER DAN WIT” 1 r. ïac.warnïnq water OPSTAND HUIS VAN BEWARING STUDIE OVER OMSCHAKELING VAN OUDEREN Le Normen wijzigen, vindt minister Rotterdam drinkt sloten Noors me scl uil 5 jaar slijtage garantie z x ft O 501 tw dins DINSDAG 16 NOVEMBER 1971 ^nnnmrrmnrmrmnmrrmmmmfmrmmmmmmf^wmmmmrrwfrmwwrmmrmmmmrmrrmrmfmmmmrmmfmrmmmmfrn Sigaretten BTW-tarieven (Wyers staat er achter) A ccijnsverhoging Zoutlozing in de Rijn GRANDIOOS IDEE L AFVOER VERSTOPT? B Fijn om over de vloer te hebben. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Vandaag, morgen en donderdag debatteert de Tweede Kamer over de door de regering voorgestelde belastingmaatregelen. De algemene maatregelen omvatten het verhogen van de wiebeltax van 3 naar 5 percent en het beperken van de automatische inflatiecorrectie (aanpassen van de belastingtarieven aan de geldontwaarding) tot 80 per cent. De huisvrouwen, aldus deze brief, wen- (Van onze Rotterdamse redactie) men ADVERTENTIE EDELSMID JUWELIER S'' "T 1 (Van onze redactie economie) motorri j tuigenbelasting, p;;i Vogelzang heeft een afdeling modieuze tassen geopend. Enorm, echt iets voor u Laimböck en Gold Pfeil waarborgen de kwaliteit. APELDOORN. Door de aanhouding van een 17-jarige jongen uit Apeldoorn en een 20-jarige Zuid-Molukker uit Twello is de op 10 augustus gepleegde inbraak in het militaire mobilisatiecomplex Loenen- Veldhuizen opgelost. Alle bij deze inbraak gestolen wapens, zeven antitankraketten, drie geweergrana- ten, zestien zakjes buskruit en achttien elektronische ontstekers, zijn teruggevon den. Totaal werd in 1970 615.000 liter melk minder op de scholen uitgedeeld dan in 1969. Het aantal scholen, dat aan de melk- uitdeling deelneemt, nam echter in 1970 met 71 toe. Verwacht wordt, dat de in vloed van de publicaties in 1971 vrijwel geheel verloren zal gaan. Het bestuur van Rijnmond overweegt een salpeterzuurmeter aan te schaffen om de aanwezigheid van deze stof in de lucht te meten. Rijnmond heeft Philips reeds opdracht gegeven voor een zwavelzuur- meter. SIERADEN vervaardigd in eigen atelier Korte Houtstraat 16, Haarlem Tel. 311582, zijstraat Grote Houtstraat 1ste straat links vanaf Houtbrug. Andere maatregelen zijn: Invoering van accijns op frisdranken (mineraalwater en limonade), welke 14 cent per liter moet bedragen; Verlenging van de tijdelijke verlaging van de suikeraccijns; Verhoging van de assurantiebelasting van 2 naar 4 percent; De aanbevolen openstelling van alle in stellingen voor beroepsonderwijs voor ou deren, vereist een bereidheid bij het be roepsonderwijs om de onderwijsmethoden gedeeltelijk te herzien en ze mede af te stemmen op de karakteristieken van de oudere kandidaten. Deze omvorming zou nu reeds moeten worden voorbereid. Om ding te stellen wanneer dit niet noodzake lijk blijkt om met een redelijke kans op succes een vervolgstudie te doorlopen. De do< ste Vai licc spe Deze ringsniv de bedo sen Wes hartelijk genezen Israel ie Gehee schrijft taren d: tasie ze al in oi vastgele beweert volk „t waardoc Duitsers bepaald log. Hij geheel schuldg' daardoo bische worden Nat ui ronder reldoorl doet d; moord i ren var is, dat geraakt sen, jot Tengev je” is h Deze tleke t Arabise schuwd ganda-i voorbei oorlog. Arabise zij pro hun vc LO Britsi Chen land kend ben i autor He schri hiero met De uitla: noxi< en 9 vatte To Euro aan rege: men He dit i kost bekt s- de drogist heeft t! in I OP 4 l< zuil VOO de uit licc van me1 Ele. Dl' PONT ADVERTENTIE INïERffST WH Verhoging van de benzineaccijns met 2,75 cent per liter (door de werking van de wiebeltax betekent dit een belastingverhoging van 37,08 tot 40,49 cent per liter); Het F beschou' van de tieke c< Duitslan men in: nauwere West-Dt De financiële tegemoetkoming (studie beurzen) voor oudere om te scholen werknemers dienen zodanig te zijn, dat het mogelijk is zonder een al te grote terugval in het besteedbare inkomen, een nieuwe opleiding te volgen. waar”, zo vragen zij zich af, „de behoefte aan een zo grote persoonlijke plaats in de pers en in de radio- en tv-interviews?” „Waarom de rol van de man die alles wist, voorzag, waarschuwde, maar weinig anders deed?” De gedetineerden willen graag duidelijk de rol van ds. Bongenaar doorgelicht zien vanaf het moment in mei vorig jaar toen de spanningen ontstonden. „Op grond van allerlei aanwijzingen’ waaruit bleek dat in ieder geval een deel van de gedetineerden bijzonder ontstemd is over de rol die ds Bongenaar voor, tijdens en na de opstand heeft gespeeld verzocht de directie van het huis deze enkele dagen verlof t« nemen. „Het ge vaar dat de predikant zou worden gemo lesteerd was niet denkbeeldig”, aldus ge vangenisdirecteur Nieboer. Maandag heeft de predikant zijn werk weer hervat, zij het met een vergadering elders in het land. Vandaag maakt hij zijn rentree in het Huis van Bewaring ROTTERDAM. De eerste aanvoer van 20.000 liter Noors drinkwater is uitver kocht. Ook de tweede weer 20.000 liter was vandaag al helemaal de deur uit bij zuivelgroothandel Van der Waal en er is opnieuw 20.000 liter norwater onderweg. In de sfeer van de directe belastingen' stelt de regering voor de bestaande tijde lijke verhoging van het tarief van de Vermogensbelasting (van 5 tot 6 pro mil le) met twee jaar te verlengen. Zij wil voorts de zelfstandigenaftrek verruimen door het geven van een minimumaftrek van 300 aan iedere ondernemer, onge acht het werkelijke bedrag van de inves tering, en door het verhogen van de aflopende aftrekpercentages bij een grote re winst. Het wordt ds Bongenaar verweten dat hij, hoewel hij wist dat er grote spannin gen waren, niet op de een of andere manier heeft ingegrepen toen hem tijdens de contactbijeenkomst op een mogelijk aankomend oproer gewezen werd door de heren, „oudere” gedetineerden, van de koffiekamer, die koffie serveerden op de bijeenkomst. „Zij voelden duidelijk dat het zou losbarsten en maakten ds. Bongenaar daar op attent”, aldus de brief. Ds. Bonge naar zou op de waarschuwing gereageerd hebben met „dat valt wel mee”. Het ministerie reageert hiermee op de verklaring van de Franse kalimijnen in de Elzas, dat deze mijnen niet verant woordelijk kunnen worden gesteld voor het hoge zoutgehalte van het Rijnwater. Volgens deze verklaring wordt de zoutlo zing volgens overheidsvoorschriften gere geld in evenredigheid met de stroomsnel heid van de Rijn. Er wordt veelvuldig controle uitgeoefend, aldus de verklaring van Franse zijde Het Nederlandse minis terie van Verkeer en Waterstaat is van deze regeling op de hoogte. GRONINGEN. In een brief aan het Nieuwsblad van het Noorden hebben de gedetineerden in het Huls van Bewaring in Groningen de gevangenispredikant ds. A. Bongenaar mede verantwoordelijk ge steld voor de opstand in de gevangenis op 4 november. Ds. Bongenaar heeft volgens de gedetineerden onjuiste mededelingen aan de pers versterkt over het ontstaan van de opstand en de rol die hij daarin heeft gespeeld. Tenslotte is voorgesteld de kosten van het betekenen van een dwangbevel voor belastingbetaling te verhogen van f 5 tot 7,50. ADVERTENTIE VVV4AAAfVAAAHW\nAA/VVVVVVW<VtnnfVVVW«rM^AAA/VVWWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVWWHHn«VW*WVVWVVVVVVV Het actiecomité had een bespreking met een afgevaardigde van de Vereniging van Nederlandse Zeepfabrikanten. Deze be spreking heeft echter geen nieuwe per spectieven geopend, aldus het comité. Op korte termijn zien de gezamenlijke Ne derlandse zeepfabrikanten geen reële mo gelijkheden om de fosfaten in de wasmid delen te veyvangen door andere, niet voor het watermilieu schadelijke stoffen, al wordt er naarstig naar gezocht. Het actie comité blijft echter van mening dat de Nederlandse huisvrouw zich actief en kri tisch moet opstellen ten aanzien van het watervervuilingsprobleem, waar zij door DEN HAAG. De bestaande instellin gen voor beroepsonderwijs, van het laag ste tot het hoogste niveau, zullen in de toekomst hun poorten ook voor ouderen moeten openstellen. In een door de COP (Commissie Opvoering Produktiviteit van de SER) gepubliceerde studie wordt dit een erg voor de hand liggende, maar in Nederland nog maar beperkt geacceptee’r- de oplossing genoemd van de problema tiek rond de omschakeling en omscholing van ouderen. De fiscale begeleiding van de verplichte deelneming in een bedrijfs- of beroeps pensioenregeling moet geschieden door het verplichte premiegedeelte ten laste van de winst te laten komen en de daarmede verband houdende pensioenaan spraken niet in aanmerking te nemen bij de winstberekening. Verder is voorgesteld alle belastingaanslagen die worden vast gesteld na het tijdvak waarop zij betrek king hebben, niet meer in termijnen, maar ineens te laten betalen. Het is voorlopig nog niet duidelijk hoe In Nederland het gebruik van poluchloor- difenylverbindingen kan worden tegen gegaan. Dit heeft minister Stuyt geant woord op vragen van het Tweede Kamer lid Wierenga (P.v.d.A.i De heer Wierenga had gewezen op een recent onderzoek, volgens hetwelk voortgezet gebruik van deze stoffen binnen enkele jaren zal lei den tot massale sterft? onder talloze vo gelsoorten. De minister verklaart dat polychloordi- fenyl-verbindingen geen bestrijdingsmid delen zijn in de zin van de Bestrijdings middelenwet. Onderzocht wordt of op grond van andere wetten maatregelen kunnen worden getroffen om deze stoffen te weren. sen niet langer fosfaathoudende zeep te gebruiken. De ontwikkeling tot het fabri ceren en op de markt brengen van verbe terde, dus fosfaatloze, zeep duurt naar hun mening te lang. Eveneens achten zij het onverantwoord te wachten tot overal in Nederland de rioolzuiveringsinstallaties voorzien zijn van een fosfaatzuiverende trap. De Nederlandse huisvrouw, zo schrijven ze, wenst niet langer geconfron teerd te worden met onnozele reclame kreten als „witter dan wit”. De zaak van de vervuiling is daarvoor te ernstig. Als de was maar schoon wordt, wil men minder wit best accepteren. AMSTERDAM. Een aantal „milieu bewuste” Nederlandse huisvrouwen heeft de strijd aangebonden tegen fosfaathou dende wasmiddelen, die via het huishou delijke afvalwater het watermilieu in Ne derland ernstig bedreigen. Ze hebben hun actie „anti witter-dan-wit” genoemd. Het inmiddels ingestelde landelijk actiecomité heeft een brief gestuurd aan verschillende wasmiddelenfabrikanten waarin met de meeste klem wordt verzocht op zeer korte termijn met fosfaatloze zeepmiddelen op de markt te komen. De dominee zou volgens de brief van de gedetineerden ook niet geprobeerd hebben om in te grijpen toen de opstand eenmaal begonnen was, maar rustig hebben staan te kijken. In tegenstel’ing tot verklarin gen van ds. Bongenaar tijdens een pers conferentie direct na de opstand. In hun brief verklaren de gedetineerden dat ds. Bongenaar niet gegijzeld is geweest. „Van middel van haar wasmiddelen dagelijks een grote medeverantwoordelijkheid voor draagt. Het actiecomité geeft enkele parktische aanbevelingen: men kan beginnen met voor handwasjes en wolwas uitsluitend wasmiddelen op zeepbasis te gebruiken. Ook voor veelvuldig gebruik in huis kan heel goed gewerkt worden met zachte zeep (groene zeep) en soda en ook wel met zogenoemde „houtzeep”. Voor de was machine is er ook reeds een fosfaatloos wasmiddel, maar dit schijnt in hard- waterstreken nog wel bezwaren op te leveren. Ambtenaar kweekte hennep. Een 45-jari- ge rijksambtenaar is in Alkmaar tot 25 gulden boete veroordeeld omdat hij in zijn moestuintje achter zijn woning op het militair mobilisatiecomplex in Ber gen hennep had gekweekt. Hij werd door de rijkspolitie geverbaliseerd toen hij 330 gram henneptoppen had geoogst. Tot de rechter zei hij: „Ik vind het zo’n enorm mooie plant en ik dacht dat het wel mocht!” Volgens de studie zijn ouderen van alle leeftijdsgroepen, ook zestigers, heel goed in staat te leren. Dit is uit experimenten gebleken. j In alle ontwikkelde landen ziet men zich gesteld voor een levensgroot pro bleem, namelijk dat van de omschakeling en omscholing van volwassenen, zegt de COP. Noch in Europa noch in Amerika heeft men zicht op de volle omvang van het probleem. Voor incidentele moeilijk heden worden incidentele maatregelen ge troffen. 'i- "c Voor de oudere werknemers zijn de moeilijkheden, die het verlies van de mo gelijkheid tot uitoefening van hun beroep met zich brengen het grootst. Werkloos heid is bovendien voor hen het ergst omdat juist bij hen de behoeften aan zekerheid en sociale contacten op de eer ste plaats komen. Het kernprobleem, waarmede vele ouderen worden gecon fronteerd en dat voor velen misschien wel de voornaamste bron van onzekerheid is is het ontbreken van voldoende scholing in de jeugd. De Kamer zal ook spreken over voorge- stelde wijziging van de sigarettenaccijns in verband met de harmonisering in Be- neluxverband. Als de Kamer het voorstel aanneemt, zijn er de volgende wijzigin gen: Een pakje van 20 sigaretten van f 1,75 wordt een dubbeltje goedkoper. Pakjes van 25 sigaretten van f 1,60, 1,50 en 1,40 worden vijf of vijftien cents duurder. Gelijk in prijs zullen blijven de pakjes van 25 sigaretten van 1,75 en die van 20 stuks van f 1,50. Voorts komt aan de orde het voorstel dat beoogt in 1971 en in 1972 degenen, die uitsluitend of vrijwel uitsluitend van hun AOW/AWW-uitkeringen leven, vrij te stellen van loonbelasting. Een groot aantal voorstellen heeft be trekking op het terrein van de indirecte belastingen. Wat de omzetbelasting be treft, is voorgesteld het nultarief voor dag- en weekbladen nog drie jaar van kracht te laten zijn, citrusvruchten en tropisch fruit blijvend onder te brengen bij het tarief van 4 percent en muziekuit voeringen en toneelvoorstellingen (ook opera’s, operettes, dansen, pantomimes, re vues, cabarets en circussen) nog drie jaar onder het 4 percenttarief te laten vallen. Het BTW-tarief voor elektriciteitsleve ring moet van 4 percent naar het algeme ne van 14. Voorts is vóorgeste'.d de afbraak van de heffing van omzetbelasting op investerin gen in 1972 gedeeltelijk te schorsen, zodat niet 90 percent van de omzetbelasting op investeringen zal mogen worden afgetrok ken, maar 67 percent. de oudere kandidaten aan de vereiste vooropleiding te helpen zouden instructie- media en -technieken, die brede groepen bereiken, zoals televisie en schriftelijke lessen, kunnen worden ingezet. Men zou op die manier de kandidaten op mavo- niveau kunnen brengen. Anderzijds dient men geen overdreven eisen van vooroplei- DEN HAAG. Het gebruik van schoolmelk is in 1970 sterk teruggelopen. Volgens het Centraal Schoolmelkcomité kan dit waarschijnlijk worden toegeschre ven aan het tijdelijk teruglopen van de belangstelling van de ouders als gevolg van de geruchtmakende publikaties eind 1969 en ook nog in de loop van 1970 over veronderstelde nadelige gevolgen van schoolmelkgebruik voor het ontstaan van hart- en vaatziekten op latere leeftijd. Een extra-heffing van 60 opcenten op de motorrijtuigenbelasting, waarbij taxi’s geheel vrijgesteld worden van opcenten. DEN HAAG. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat acht het in de toekomst wellicht noodzakelijk dat de thans gehanteerde normen inzake de lo zing van zout in de Rijn gewijzigd zullen moeten worden. Inmiddels kan men in Rotterdam ook grondwater uit Maarheeze kopen. De Sunkistfabrieken hebben een proef ge nomen met enkele duizenden liters in frisdrankflessen. Dit water kost „slechts” 50 cent per liter. i J,. - A' De Amsterdamse wethouder mr. J. Bootsma heeft gistermiddag de nieuwe brug over de Oosterdokdoor- gang tussen de De Ruijterkade en de Piet Heinkade in de hoofdstad officieel in gebruik gesteld. De nieuwe brug vormt een nieuwe ver- bindingsroute tussen het oostelijk en westelijk havengebied. Oersterk het 501 kwaliteits merk van Du Pont garandeert u het sterke en duurzame tapijtnylon. De verkoop van het zuivere water gaat zeer snel. De mensen betalen grif f 1,12 per 2 liter. De kwaliteit van het Rotter damse leidingwater vertoont door de voortdurende lage Rijnwaterstand geen enkele verbetering. Nog steeds zit er 5G0 milligram zout in één liter, terwijl de smaakgrens 500 milligram per liter is. Deze omstandigheid garandeert zui ver water van elders een goede toe komst. Archieven. Bij de diverse departementen zou de vernietiging van archieven krachtiger aangepakt moeten worden Tegenover de 400 meter die per jaar worden vernietigd, staat nog altijd een produktie van 1200 meter”, aldus staats secretaris Vonhoff van CRM, maandag middag in Utrecht bij de officiële ope ning van het nieuwe gebouw voor het rijksarchief en het archief van de ge meente Utrecht. Dit gebouw, ontworpen door de Haar lemse architect ir. K. F. Spruit, is onder meer uitgerust met een mobiel-elektro- installtie, waardoor de nuttige ruimte met 85 percent wordt opgevoerd. Uniek is bovendien het in „plastic” verpakken van oude oorkonden en zegels, waarbij geen vouwen en beschadigingen meer optreden en waardoor ook papier en inkt niet worden aangetast. Jubileumgeschenk. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het aanne mersbedrijf Boele en Van Eesteren, heeft de directie besloten een fonds te stichten van waaruit terzijnertijd een zwembad gebouwd kan worden voor de verpleegden in het centrum voor gees telijk gehandicapten „Eemeroord” in Baarn. De directie houdt geen receptie en heeft verzocht geen jubileumge schenken, maar geld voor het fonds aan te bieden, waarin reeds 50.000 van de directie en f 50.000 van het rijk is gestort. Ontzanding. De baggermaatschappij Bos en Kalis in Papendrecht heeft bij Gede puteerde Staten van Utrecht een aan vraag ingediend om een gebied van 10 hectare in de Vinkeveense plassen te mogen ontznnden tot een diepte van ongeveer 30 meter. Het gemeentebe stuur wil tegen deze aanvraao bij G.S bezwaar indienen, onder meer on grond van een rapport van de F”’. „onlogi sche commissie, waarin staaf dat elke uitdieping van plassen en mer i tot meer dan zes acht meter uit biologi sche en recreatieve overwegingen moet worden tegengegaan.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2