Wethouder A. Klomp: „Geen schroeven voor Zaak van zieke Breestraat-bomen sterft in raad zachte dood DODE TAK (MÈT TOR) IN KAMER VAN WETHOUDER Rooien gaat nu E a CONTROLE Inbraak met Wonen pal langs Rijksweg 9 flinke buit een onhoudbare toestand Ontwerpt één architect alle bouwwerken? ilh> MET RADAR weer beginnen feestverlichting in man met kalende kruin” alm t l i urm LÖ mini-jeugdbende aangehouden Bouw Dorpshuis Weer vragen over nog dit jaar telegram K.v.K. DIRECTEUR GASBEDRIJF WIL GRAAG VERHUIZEN Marktberichten 24.000 auto’s per etmaal uit Californië naar IJmuiden Havenberichten Contactavond van Rode Kruis in De Schouw Uitlaatgassen en lawaai van „Kinderen Gods” Opnieuw leden van w DIN DINSDAG 16 NOVEMBER 1971 IJMUIDER COURANT 4 sd Kort IJmondnieuws Windbrekers Q Schroeven u tuss line: gem hier weg Am: heic plas jam Ei .%«a (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De bomenaffaire van de Breestraat is maandagavond in de raadsvergadering een zachte dood gestorven. De 29 raadsleden gingen zonder noemenswaardige bezwaren akkoord met het voorstel van Burge meester en Wethouders een krediet van 23.500 te voteren voor de ko mende rooi- en plantoperatie in de Breestraat. Over enkele dagen begint de firma De Graaf uit Jutphaas dus weer met het rooien van vier zieke iepen en achttien in de verdrukking staande linden. Daarvoor in de plaats komen 25 middelzware, frisse en tijdens de zomermaanden volop groen blad leverende iepen van de variëteit vegeta; een boomsoort, dat immuum is voor de gevreesde iepziekte en hongerige ieptor. Wethouder A. Klomp maakte het kort met zijn verdediging van het voorstel. „Ik moet de raad niet te lang met deze zaak bemoeien. Mochten er raadsleden zijn, die een boomtak, waarin de iepziekte en ieptor zit willen onderzoeken, dan kunnen ze op mijn kamer komen en de tak zien”. Burgemeester J. G. S. Bruinsma was blij, dat het bomenbestand in de Breestraat nu op tijd kon worden ver frist. „Het is ons statussymbool”. J. W. G. Reijkers van D’66: iX' ll X i (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) WWD 1271 zal (Van een onzer verslaggevers) E 'X. (Van een onzer verslaggevers) is het BEVERWIJK De vertegenwoordiger van D ’6S in de Beverwijkse gemeenteraad de heer J. W. G. Reijkers, heeft het college van B. en W. schriftelijke vragen gesteld over het feit, dat naar zyn mening practisch alle bouwprojecten in de gemeente ontworpen zijn door dezelfde Beverwjjkse architect c.q. architectenbureau. Volgens de heer Reijkers heeft dit betrekking op bouwprojecten, waarvoor de gemeente ot door de gemeente in belangrijke mate gesubsidieerde instellingen dan wel particn- lieren opdrachtgever zijn. WETHOUDER A. KLOMP kalende man Wethouder K. Klomp was blij, dat de raad grotendeels met het voorstel van het college meeging. Hij las een gedeelte voor BEVERWIJK De politie van Bever wijk heeft opnieuw drie leden van de mini- jeugdbende aangehouden. Zij worden ver dacht van heling en diefstal. Het zijn twee jongens van 14 en 20 jaar uit Beverwijk en een 19-jarige jongeman uit Heemskerk. De politie trof in hun ouderlijke woning verscheidene voorwerpen aan, afkomstig van dief stal.. De bende pleegde in de afge lopen maanden twaalf inbraken in scholen te Beverwijk en Heemskerk en maakte zich tevens schuldig aan het stelen van brom fietsen. De gestolen voorwerpen werden alle verkocht aan vrienden. Brand. Vannacht heeft de politie een brandje in een telefooncel bij het station Santpoort-Zuid geblust. Een telefoonboek stond of liever gezegd hing in brand. DRS. A. J. EIFF gesol Dt leggi me eind gebc steil wate Met een alsm dan hoei dan is. 1 van het dam stee noei bov< ter D de (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het verzoek van de directeur van het gemeentelijk gasbedrijf om ontheffing van de verplichting om de ambtswoning te bewonen, in verband met de onhoudbaarheid van het lawaai afkom stig van het over Rijksweg 9 voortrazend verkeer en de overlast van de daarvan afkomstige uitlaatgassen, heeft een korte discussie in de maandagavond gehouden openbare raadsvergadering veroorzaakt. Het embleem van de Apollo 14. Deze week bij elk Shell station, dat in het teken van de Apollo-actie staat. Gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Shellina Premix. Elke week een nieuwe. Verzamel ze alle tien en plak ze op de gratis verzamelaffiche. Het raadslid vraagt of burgemeester en wethouders deze mening kunnen onder schrijven en of zij hiervoor een verklaring kunnen geven. „Zijn burgemeester en wet houders met ondergetekende van mening, dat dit bevreemding wekt en waarschijn lijk ongenoegen bij collega’s, waarvan er in Beverwijk toch zeker ook meerdere be kwame aanwezig zijn”, aldus vervolgt de heer Reijkers zijn schrijven. Voorts vraagt hij of B. en W. bereid zijn een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid, dat wellicht van gemeentewege ten onrechte een bepaalde architect gepro tegeerd wordt, waardoor een ongezonde be voorrechte positie gekweekt wordt. Tevens wil de heer Reijkers weten of burgemees ter en wethouders bereid zijn aan onder geschikte diensten en functionarissen op dracht te geven de grootst mogelijke ob jectiviteit te betrachten en zich te onthou den van welke aanbeveling van architecten aan derden dan ook en zelf opdrachten zo goed mogelijk te verdelen over alle des kundige Beverwijkse architecten. Tenslotte verzoekt de heer Reijkers een opgave te verstrekken van de werken, wel ke de laatste twee jaren zijn uitgegeven met vermelding van de betreffende archi tect. De hoge bomen in de Breestraat waren voor de heer J. C. van Dijk (P.v.d.A.) aanleiding op te merken, dat de jongelui van Kopspijker spijkers op laag water zochten. „Zij struikelen over een dode tak en beginnen direct aan een actie. Het besluit het rooien tijdelijk stop te zetten werkt kostenverhogend. Ik twijfel niet aan de deskundigheid van de mensen van Openbare Werken en de Plantsoenen dienst. Bezit Kopspijker die deskundig heid? De nieuwe bomen zijn beter bestand tegen de milieu verslechterende invloe den”. De woning, welke als ambtswoning voor de directeur van het gasbedrijf moet fungeren, pal achter de rijks weg 9 gelegen, temidden van lawaai en uitlaatgassen van ongeveer 24.000 auto’s per etmaal. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De Velser politie heeft maandag op rijksweg 9 in de gevaarlijke bocht waar men slechts zeventig kilometer mag rijden, een snelheidscontrole gehou den met radarapparatuur. Het bleek dat 167 automobilisten te hard reden. Eerste maanlanding op LP. Het historische overzicht van hoogtepunten uit de ruimte- vaart-historie tot en met de maanlanding van de Apollo 11. Met het originele televisie- commentaar van Henk Ter- lingen. En dat op een Philips LP voor slechts ƒ4,98. Bij Shell, zo lang de voorraad strekt. HEEMSKERK Bij een inbraak in een bungalow aan de Jonkheer Geverslaan is een bedrag van ruim zevenhonderd gul den buitgemaakt en zijn ook een aantal sieraden gestolen. Tijdens afwezigheid van de bewoners drongen de insluipers de bungalow binnen door het forceren van een keukenraam. Al le vertrekken werden doorzocht en er werd een grote ravage aangericht. De Heems kerkse recherche stelt een onderzoek in. HEEMSKERK De fractievoorzitter van de PCG in de gemeenteraad heeft het college schriftelijke vragen gesteld over het telegram van de Kamer van Koophandel te Haarlem, waarin zij aandringt op een spoedige behandeling van het wetsontwerp aangaande de samenvoeging van de drie IJmondgemeenten. De heer Vos vraagt of het college in kennis is gesteld van de in houd van genoemd telegram en of het col lege om een duidelijke toelichting zou wil len verzoeken op de volledige tekst van het telegram. De heer D. Koger, fractie voorzitter van de SCP in de Beverwijkse raad had reeds eerder vragen gesteld over het telegram. Over protesten tegen het verplanten van bomen van elders in de gemeente naar de Breestraat had hij niets verno men. Van de Wijk aan Duinerweg gaan er 14 stuks naar de winkelstraat. Wethouder Klomp meende, dat die 50.000,- voor een behandeling door de firma Copijn geen weggegooid geld is geweest. „Dat hele plan is opgezet in overleg met Staatsbos beheer”. Burgemeester J. G. S. Bruinsma stapte nog even in de affaire door te stellen, dat in Beverwijk na de oorlog zo’n 4 a 5000 nieuwe bomen zijn geplant. Voor de heer D. Koger aanleiding op te merken, dat Beverwijk er dan maar karig is af geko men met zo’n 250 nieuwe bomen per jaar na de oorlog. Hij hoopte, dat er zou worden gewerkt aan een plan voor regel matige nieuwe boombeplantingen in de gemeente. hoeft te hebben ten aanzien van de uit laatgassen, juist op deze plek, waar de weg een dieptepunt bereikt. Met name het zware vrachtverkeer moet hier optrekken, hetgeen de luchtverontreiniging nog ster ker doet worden. Voor een doorlopende bewoning is de woning daardoor niet meer geschikt. Eventueel wel als kantoor, dat dan niet langer dan acht uur per dag bezet is. Een suggestie om bomen en struiken achter de woning te plaatsen moest wor den afgewezen. Deze staan er al, doch worden door de uitlaatgassen ten gronde gericht. Wethouder P. Schipperus kon de raad mededelen, dat de milieu- De heer D. Koger (S.C.P.) wilde wel eens weten of de gemeente een plan bezit voor regelmatige aanplant van bomen. „Het komt mij voor, dat er in Beverwijk nog wel een paar bomen bij kunnen”. Hij had vernomen, dat er protesten waren binnengekomen van mensen, die het rooi en van een boom voor de woning be zwaarlijk vonden. De heer C. Berghuis (C.P.N.) maakte de discussie-ronde vol. „De vervuilers, de grote industrieën, moe ten meer betalen om het milieu gezonder te maken. De bomen zijn dood in de kruin. Dus een van de oorzaken is lucht vervuiling”. VELSEN-NOORD. De contactavond van het Rode Kruis, afdeling Beverwijk- Heemskerk wordt maandag 22 november in De Schouw gehouden. De Rederijker Kamer Kennemerland zal dan het blijspel Miranda van Peter Blackmore opvoeren. De contactavond begint om 20 uur. De bijeenkomst is toegankelijk voor medewe- kers en -werksters van het Rode Kruis. BEVERWIJK De noteringen van maandag 15 november aan de groentevei ling Kennemerland waren, andijvie 12-49, bloemkool 35-76, bospeen 38-64, breekpeen 10-24, boerenkool 9-26, groene kool 12-23, knollen 14-33, prei 23-48, rode kool 12-23, sla 9-22, spinazie 58-123, spruiten 40-82, to maten 45-90, uien 12-24, waspeen 13-46. Aan de bloemenveiling ’t Centrum gol den op maandag 15 november de navolgen de noteringen. Bloemen: anjer (per stuk) 20-38, anemoon 30-60, anthurium 90-260, chrysant (per bos) 60-135, chrysant (jaar- rond) 90-165, chrysant (per stuk) 22-49, fre sia 120-510, gerbera 20-52, iris (geel) 465, prof. Blaauw 220-365, lelie (per tak) 120- 180, nerine 50-140, orchidee 30-330, roos (per stuk) 40-75, babyroos 10-36, tulp (per stuk) 20-45. Planten: azalea 100-180, bego nia (grootbl.) 45-140, cyclamen 160-460, poinsettia 160-260, hedera 80-115, potchry- sant 30-52, st. Paulia 45-95. Spreekuur. Wethouder A. Klomp (Openbare Werken) is verhinderd om op 17 en 24 november a.s. spreekuur te houden. Zijn fractiegenoot drs. A. J. Eiff was verbaasd over het gesol met de bomen. „Zijn die bomen statussymbolen of zo iets?” De heer C. L. Jansen sr. (S.C.P.) merkte op, dat, als je in conditie achteruit gaat je nog niet dood bent. „Het eeuwige leven hebben die bomen niet, maar ik dring aan op voorzichtigheid in het nemen van snel le besluiten. De hoge bomen in de Bree straat fungeren als windbrekers”. De heer J. P. Logger (V.V.D.) zag geen heil in nieuwe aanplant. „Als er geen bodemstructuurverbetering wordt toege past zie ik niets in het vervangen van de bomen. Dat nieuwe plantgat is op een zeker moment toch ook dood.” Hij drong aan op het open gooien van de grond rond de bomen. „En waarom niet roze- struiken geplant op de plaats van de gerooide bomen”. De beraadslagingen van de raad werden nauwlettend gevolgd door de leden van de groep Kopspijker. Verschanst op de pu blieke tribune gaf men heet van de naald commentaar: „Waardeloos. De bomen gaan er uit, zei woordvoerder Fr. Thöne, die voorts voorzichting informeerde „mag ik hier iets tegen de raad zeggen” En dat mocht nu eenmaal niet. Zij toonden zich een beetje boos over de gang van zaken tijdens de discussies. Vooral de opmerking van wethouder A. Klomp dat er geen afspraken zijn ge maakt over het stopzetten van het rooien viel in het verkeerde Kopspijker-keelgat. „Ook de brief aan de raadsleden, waarin wij aandrongen op een deskundig, onpar tijdig onderzoek naar de kwaliteit van de Breestraat-grondstructuur kwam verknipt over. Men las slechts een gedeelte daaruit voor. Nu is er de kans, dat over een x aantal jaren de straks nieuw geplante bomen er uit moeten, omdat zij ook ziek of stervende zijn. Nee, waardeloos”, mom pelde de heer Thöne nogmaals toen hij met grote passen naar de trap beende. Nu gratis Apollo-stickers bij Shell. V. Zoals bekend staat de ambtswoning di rect ten noorden van het tunneltje naar het Meerplein, pal achter Rijksweg 9. De directeur van het gasbedrijf acht het niet langer voor zijn gezin verantwoord de woning te betrekken en is indien de gemeenteraad met zijn verzoek akkoord gaat bereid geheel voor eigen reke ning elders een woning te bouwen. Daar mede ook al zijn emolumenten prijsge vend. Het P.v.d.A.-raadslid de heer J. F. M e - nist ging in dit verband allereerst in op de suggestie van B. en W. om óf de woning via een makelaar te verkopen, dan wel het gebouw te verhuren voor verkoopruimte. Hij had mede uit naam van zijn fractie bezwaar tegen het onttrekken van de woning van het Beverwijkse woningbestand. Mevrouw T. G. van Oostveen van Meegen (P.P.R.) sloot zich bij de woorden van de heer Menist aan. Zowel wethouder P. S i g o n als burge meester J. G. S. Bruinsma betoogde, dat het wonen op deze plaats inderdaad onhoudbaar is geworden. Sinds de inge bruikneming van de Velsertunnel is de toename van het verkeer enorm gewor den. Dagelijks passeren hier 24.000 auto’s, zodat men weinig verbeeldingskracht be- hygiënische dienst opdracht heeft gekre gen ter plaats metingen te verrichten. De uitslag daarvan zal aan de raadsleden kenbaar gemaakt worden. Hierna kon de raad akkoord gaan met het voorstel de directeur van het gasbe drijf ontheffing te verlenen van de ver plichting ter plaats de dienstwoning te bewonen. uit een brief, afkomstig van boomchirur- gijn Copijn, die stelde, dat plotselinge sterfte van bomen na een behandeling niet uitgesloten was. De heer Copijn drong aan op een nader onderzoek. Wet houder Klomp stelde echter groot ver trouwen in de Plantsoenendienst, die het rapport over de bomen in de Breestraat had opgesteld. „In het contactorgaan van het Stadscentrum las ik, dat men een man met een kalende kruin immers ook niet naar Duinrust brengt, als hij nog leeft. Maar in een man met een kalende kruin draai je toch ook geen schroeven voor de feestverlichting, zo vraag ik mij af”. IJMUIDEN. Donderdag komt een groep „Kinderen Gods” naar IJmuiden. De Pinkster Gemeente aan de Velserduinweg heeft haar zaal ter beschikking gesteld voor een kennismaking met deze groep, die deel uitmaakt van de zo genoemde „Jezus-beweging.” Iedereen is welkom op deze avond, die om 8 uur begint. De hippies uit Californië zullen zingen, ver tellen over de „Jezus-beweging” en dia’s vertonen. Maandag aangekomen in IJmuiden: Hinnites, Coryton; Bertie Michaels, Blrkenheed, IJmuiden; Alme, Par; Skoppsbron. Gothenburg; Penn Lea der, Philadelphia; Santa Artemis. Antwerpen, Umuiden; Pellworm, Helsinki; Haithabu, Flix borough; Gullhav, Grangemouth; Solon, Rotter dam; Marburg, Rotterdam: Adele J, Rotterdam, IJmuiden; Saar, St. Nazaire, IJmuiden; Gertrud Harren. Rotterdam, Umuiden. Maandag vertrokken van IJmuiden: John C, Poole, IJmuiden; Mini Lee, Gallatz, IJmuiden; Heino Bröhan, Flixborough; Hunnau, Flixbo- rough; Hille Sasse, Seahafen; Magula, Vester- vik; Ekenis, Flixborough; Grong, Antwerpen; Sir William Walker, Shoreham; Bulkem Liner, Le Havre; Harnis, Flixborough; Litania, Ant werpen; Bonaire, Rotterdam; Trio, Rotterdam; Fro, Eidehavn; Lady Claudine, Cont Plat; Clio- ne. Noordzee: Pilar Urlzar, Bilbao, IJmuiden. Dinsdag aangekomen in Umuiden: Ikeja Palm, Rotterdam; Sirius, Rotterdam; Danla, Rotterdam; Greenfisch, Cont Plat, Umuiden; Orient Captain, Londonderry; Hoegh Bonny, Antwerpen; Katie, Bremen: Maloja, Freetown: Wiesbaden, Bre men; Zaanstroom, Felixtowe: Amstelstroom. Hull: Foreland Newport. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Thara. Seven Islands, Umuiden; Haithabu, Flixborough; Greenfisch Cont Plat. Umuiden: Certes. Le Havre. (Als geen nadere aanduiding volgt, •chip van of naar Amsterdam gegaan.) (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK/WIJK AAN ZEE. Bij de vaststelling van het bestemmingsplan „Oldenborgh-Dorpsduinen” heeft mevrouw J. H. Vos-Muller maandagavond in de openbare gemeenteraadsvergadering geïn formeerd naar de bouw van het Dorps huis en de plaats waar dit huis gereali seerd zal worden. Zij informeerde of de directeur van openbare werken zich ervan vergewist heeft of op die plek ook niet een bunker onder de grond zit, waardoor kostbare tijd verloren zal gaan aan het laten springen ervan. Zij zowel als de heer D. Koger wilde ook gaarne weten, wanneer mt de bouw van het Dorpshuis kan worden begonnen. Met betrekking tot de eerstgenoemde vraag deelde wethouder A. Klomp mede, dat naar de eventuele aanwezigheid van een bunker nog een onderzoek moet wor den ingesteld. De raadsvoorzitter maakte bekend, dat dit jaar nog, zelfs vóór de aanvang van het Hoogovenschaaktoer- nooit met de bouwwerkzaamheden worden aangevangen. '\<7C 7X'S’ 7

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4