Na slaan van kistdammen en graven van kanaal ct Graafwerkzaamheden bouwput voor nieuwe gemaal volle gang m Hoe vers is onze zeevis? R Begin volgend jaar aanleg werkvloeren Poging om brandkast V elserbad te kraken I IH w VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND •fe’" w - EEG-ei sen Fancy-fair Vereniging Huisvrouwen zijn lang niet mals Statenvragen over voorhavengesprek met minister 3 Eind 1974 gereed Mg QT- Ok 5 DINSDAG 16 NOVEMBER 1971 IJMUIDER COURANT V eisendJmuiden Kistdammen Een 1 Ver zitting Twee Een dikke nul ft Capaciteit Hoe groot Heemskerk Velsen-Noord (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Ten noorden van de IJmuider spuisluis, op het terrein tussen de nieuwe Hoogovenkade en het Binnenspuikanaal, zijn twee drag lines bezig met het graven van een immense bouwput voor het grootste gemaal van Nederland. Veertien zandwagens rijden af en aan. Er moet hier een laag zand, in dikte variërend van twaalf tot vijftien meter, worden weggehaald teneinde een diepte te bereiken van tien meter beneden Nieuw Amsterdams Peil. Voor het einde van december hoopt men een hoeveel heid van tachtig- tot negentigduizend kubieke meter zand te hebben ver plaatst, maar wanneer de vorst vroeg intreedt, zal men zeker niet voor eind januari, misschien wel februari klaar zijn. Beverwijk Wijk aan Zee 71 (Van een onzer verslaggevers) k.; Een deel van de kistdammen, die in het afgelopen jaar zijn geslagen. fraai resten neente olgens nte of LFticu- Daarnaast moet worden opgemerkt dat de oude spuisluis van IJmuiden over een Voor eind december hoopt men uit deze bouwput tachtig- tot negentig duizend kubieke meter zand te heb ben weggegraven. Voor de bouw van het gemaal is het noodzakelijk een deel van de fun deringen van de oude spuisluis te slopen. Zoals gezegd moet de capaciteit van dit gemaal bijzonder groot zijn. Door Stork Hengelo worden op het ogenblik voor IJmuiden vier pompen vervaardigd, welke de grootste zullen worden van Nederland. Deze machines krijgen elk een capa'biteit van honderdvijftig kubieke meter water per seconde en het is mogelijk het vermo gen op te voeren tot tweehonderd. Daar naast houdt men rekening met het feit dat het gemaal met zes pompen wordt uitgebreid. Nieren en resten van de andere organen, alsmede bloed in de aorta moeten helder rood zijn. Het spierweefsel moet voorts stevig en elastisch zijn, glad van opper vlak. De wervelkolom mag niet loslaten, maar breekt. Het buikvlies moet volledig aansluiten. Huid, kieuwen en buik moe ten een geur als van zeewier hebben. DINSDAG 16 NOVEMBER De Zandkraai, Handelstraat, 19.3022.30 uur: bar. Zaal Dam, Ruijsdaelstraat, 20 uur: lezing door J. Dominicus voor r.k. vrouwengilde. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 200.01 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Ge opend vanaf 19.30 uur. DINSDAG 16 NOVEMBER De Mei, Geelvinckstraat, 19.30 uur: in stuif (13 jaar). Openbare bibliotheek, filiaal Wijkerstr.- weg; geopend 1921.30 uur. WOENSDAG 17 NOVEMBER De Mei, Geelvinckstraat, 20 uur: film avond. Openbare bibliotheek, filiaal Wijkerstr.- weg; geopend 14.3017.30 uur. heeft rlijke meter ahou- k dat DINSDAG 16 NOVEMBER Stadsschouwburg, 20 uur: Voorlichtings bijeenkomst Plan Voorhaven IJmuiden. Jeugdcentrum IJmuiden, in oude PEN- centrale, Kanaalstraat, 20 uur: Joost Nuisl Kabaret. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, ingang Spaarnestraat, 19 en 20 uur: Spreekuur Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Manly Sport, 19.3021.30 uur: Boksles en wedstrijdtraining in gymzaal Moerberg- Comitéschool, Kerkstraat, oud-IJmuiden. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 uur: Repetitie Velser opera- koor Bel Canto. IJMOND PSP-Statenlid mevrouw Harms-Matser uit IJmuiden heeft Gede puteerde Staten van Noord-Holland schrif- telijk vragen gesteld naar aanleiding van het bericht in ons blad waarin werd ver meld dat GS op 25 november een gesprek zullen voeren met minister Drees van Ver keer en Waterstaat. i van tevei- 12-49, kpeen 12-23, 12-23. 12, to- -46. i gol- •Igen- stuk) 0-260, (jaar- fre- 465, 120- roos (per bego- 0-460, chry- Op het ogenblik is men in de bouwpunt bezig enkele delen van de fundering van de oude spuisluis te slopen. Een karwei, waarbij men zich geplaatst ziet voor enorme klompen beton, weke met spring stoffen worden opgeruimd. Eerst wanneer dit is gebeurd en de bouwpunt volledig op diepte is, zal men kunnen beginnen met het leggen van de werkvloeren. Hierna kan de bouw van het eigenlijke gemaal een aanvang nemen. Wanneer eind 1974 de installaties gereed zijn, zal het gemaal op een klein gedeelte na volledig onder water verdwijnen. Overigens jammer voor de ontwerpers en bouwers, omdat op deze manier slechts weinigen het resultaat van jarenlange arbeid kunnen zien. te kleine capaciteit beschikt en niet of bijna niet kan werken bij een hoge stand van het zeewater. Mede daarom is men hier begonnen met de bouw van een nieuw gemaal dat onder alle omstandig heden water op zee kan lozen. Men hoopt door de ingebruikneming van dit gemaal eveneens de verzilting van het Noord- zeekanaal tegen te gaan. men; 10.4511.15 uur zwemlessen dames; 11.2013 uur schoolzwemmen; 1314 uur gereserveerd; 1415.15 u. gemengd zwem men; 16.1517.45 uur zwemlessen; 18 19.30 uur zwemver. R.K. Velsen; 19.30 21.30 uur zwemver. VZV; 21.3022.30 uur gemengd zwemmen. DINSDAG 16 NOVEMBER Het Groene Huis, Raamveld, 1921 uur tienerclub. De Grenspost, Soerstraat, 19.3022 uur instuif jongeren. Chrd. LTS, Luxemburglaan, 20 uur al gemene ledenvergadering Kritische Ge meente IJmond. Sportfondsenbad, Kuikens weg. Geopend 20.1521.30 uur. Op het ogenblik is de situatie bijzonder precair. Mede door de lage stand van de Rijn is in het Noordzeekanaal een tegen stroom van west naar oost ontstaan, waardoor brak water telkens wanneer de sluizen worden geopend, komen tonnen zout binnen steeds verder oostwaarts dringt. Wanneer het nieuwe gemaal in gebruik zal zijn, zal er in het Noordzeeka naal in de richting van de zee een sterke stroom ontstaan, zodat het zout een halt zal worden toegeroepen. Een twee als waarderingscijfer krijgt vis die voldoet aan de volgende eisen. Huid: heldere kleur, maar zonder glans, ietwat troebel slijm. Ogen: bol, iets inge vallen, hoornvlies iets glanzend, zwarte, doffe pupil. Kieuwen: blekere kleur, lichte sporen helder slijm. Spierweefsels (bij in cisie in de buikholte): fluweelachtig, was achtig, stroef; lichte verkleuring. Kleur langs wervelkolom: licht rose. Organen: nieren en resten van andere organen dof en rood; bloed verbleekt. En wat de con sistentie betreft het volgende. Spierweef sel: verminderd elastisch. Wervelkolom: blijft hechten. Buikvlies: sluit aan. De geur van huid, kieuwen en buik hoeft niet die van zeewier te zijn, maar mag toch niet slecht zijn. De grote bouwput is nodig voor het leggen van enkele werkvloeren van enor me oppervlakte, waarop het gemaal, dat eind 1974 gereed moet zijn, kan worden gebouwd. Dit gemaal zal na de inbedrijf- steliing van enorme betekenis zijn voor de waterhuishouding van West-Nederland. Met name de provincie Noord-Holland, een deel van Zuid-Holland en Utrecht, alsmede de nieuwe Markerwaard kunnen dan via het Noordzeekanaal veel grotere hoeveelheden water naar zee afvoeren dan voorheen, hetgeen wel noodzakelijk is. Want door de gedeeltelijke inpoldering van het Usselmeer, de „afsluiting” van het IJmeer en het feit dat het Amster- dam-Rijnkanaal en het Noordzeekanaal steeds meer dienst gaan doen als zoge noemde afwateringboezems, kunnen de bovengenoemde gebieden nauwelijks wa ter lozen. Een dikke 0 voor vis waarvan de huid dof is van kleur, met ondoorzichtig slijm. De ogen staan in het midden hol; het hoornvlies is melkachtig, de pupil grijs. De kieuwen zijn geelachtig, met melkach tig slijm. Het spierweefsel, bij jaap in de buikholte, is ondoorzichtig. De kleur langs de wervelkolom is rood. Nieren, resten van andere organen en bloed zijn bruin achtig. Het spierweefsel is week (slap). De schubben laten gemakkelijk los van de huid, het oppervlak is korrelig. De wer velkolom laat gemakkelijk los, evenals het buikvlies. De geur van huid, kieuwen en buik is zuur. Het afgelopen jaar heeft men zich be ziggehouden met het slaan van enkele geweldige kistdammen, welke nodig zijn om een van de twee vleugels van h et gemaal, de zuidelijke, te beschermen. Daarnaast heeft men een ongeveer tien meter diep toeleidingskanaal gegraven. Er hoeft nog slechts een smal dijkje te worden weggehaald om dit gedeelte in verbinding te stellen met het Binnenspui kanaal. WOENSDAG 17 NOVEMBER De Werf, Jan Ligthartstraat, 9.1511 u. peuteroppas. De Zandkraai, Handelstraat, 912 en vanaf 19 uur: bar; 1318 uur: bejaarden- soos. De Lichtboei, Maasstraat, 1011 uur: peuterritmiek; 1415.30 uur: kinderinstuif; 1922 uur: instuif jongeren; 20 uur: crea tief bezig zijn voor dames. De Magneaet, Ten Katestraat, volksdansen Assumburg. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 201 uur. Verenigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 45: volwassenen 1417.30 en 1921 uur; Ruijsdaelstraat 7: jeugd 14.3017 uur. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Zoals men in deze krant heeft kunnen lezen, worden door de EEG per 1 december aanstaande eisen voor versheid van zeevis gesteld. Dit geldt voor degene die in Nederland vis aanvoert en degene die in Nederland vis importeert en bij voor het eerst te koop aanbieden en voor het eerst verkopen nadat de vis in de Gemeenschap is binnengebracht. SANTPOORT. De afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen houdt woensdag 24 november 'n fancy-fair in het Jeugdhuis van de Ne derlands Hervormde Gemeente, aan de Burgemeester Enschedélaan in Santpoort- Noord. Tegen redelijke prijzen worden daar aangeboden Spaans siersmeedwerk, siera den uit Tailand, Japanse bloemstukken en nog veel meer. Er zal voorts een stand zijn waar men Indische hapjes kan proe ven en voor de kinderen zal een grabbel ton veel plezier bezorgen. De fancy-fair is open van 14-17 uur. Voor de huisvrouw die zeevis koopt zou een en ander wellicht ook nuttig zijn om te weten, Van de vis die het hoogste waarderings cijfer krijgt, een 3, moet de huid een hel dere, metaalachtig glazende kleur hebben, geen verkleuring vertonen; slijm moet glashelder doorzichtig zijn. De ogen moeten bol staan, met doorzichtig hoornvlies en zwarte glanzende pupil. De kieuwen moe ten een helle kleur hebben, geen slijm. Het spierweefsel, bij opensnijden van de buik holte, moet blauwachtig, doorschijnend, glad en glanzend zijn, zonder verandering van de oorspronkelijke kleur. Langs de wervelkolom mag geen verkleuring zijn. Een 1 krijgt vis met de volgende uiter lijkheden. Huid: verbleekte, matte kleur, melk achtig slijm. Ogen: vlak, glanzend hoorn vlies, ondoorzichtige pupil. Kieuwen: ver bleekt, ondoorzichtig slijm. Spierweefsel, bij inkeping in buikholte: licht ondoorzich tig. Kleur langs wervelkolom: rose. Orga nen: nieren, resten van andere organen en bloed bleekrood. Voor de duurzaamheid nog op het volgende letten. Spierweefsel: slap, iets week; verminderd elastisch, op pervlak wasachtig, fluweelachtig, dof. Wervelkolom en buikvlies: laten enigszins los. Huid, kieuwen en buik ruiken lich telijk zuur. Naar de grootte wordt de vis in klassen ingedeeld. Voor kabeljauw gelden 5 maten: 1. 88 centimeter en groter; 2. 72-88 cm.; 3. 55-72 cm.; 4. 46-55 cm.; 5. kleiner dan 46 cm. Koolvis: 1.88 cm. en groter; 2. 72-88 cm.; 3. 57-72 cm.; 4. kleiner dan 57 cm. Schelvis: 1.50 cm. en groter; 2. 44-50 cm.; 3. 32-44 cm.; 4. kleiner dan 32 cm. Wijting: 1. 29 cm. en groter; 2. kleiner dan 29 cm. Schol: 1. 41 cm. en groter; 2. 35-41 cm.; 3. 31-35 cm.; 4. kleiner dan 31 cm. Makreel: 1. 23 cm. en groter; 2. kleiner dan 23 cm. Haring: 1. minder dan dertien stuks per kilogram; 2. dertien of meer stuks per kilogram. Onder lengte wordt verstaan: de lengte van de snuitpunt tot het uiteinde van de staartvin; er wordt geen onderscheid ge maakt tussen gestripte en opgestripte vis. Als de vissoorten niet als hierboven zijn ingedeeld, dan mogen zij niet voor men selijke consumptie in de handel worden gebracht. WOENSDAG 17 NOVEMBER Scheveningen Radio, Prinses Beatrix opent om half elf het Rijkskuststation Scheveningen Radio aan de Lange Nieuw straat in IJmuiden, tegenover het Markt plein. Bazaar, in het Hervormd Centrum aan de Burgemeester Enschedélaan in Sant poort, 1417 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, 14.30—17.30 en 19—21.30 uur; filiaal Santpoort-Noord, Spaarneberg, Wüstelaan 79, van 14.3017.30 uur; jeugd- en tiener- bibliotheek, Willemsbeekweg, 14.3017.30 uur en 1921 uur; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord, 14.30—17.30 uur. Boksclub De Ring, 19.3022 uur in Os- sendorpschool, Wijk a. Zeeërweg, IJmui den, trainen. IJmuider Harmonie. 2022 uur: Repeti tie in het gem. vergaderlokaal, Abelenstr. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui den, 1923 uur: Badmintonclub Velsen. Zee- en Duin wij kclubs, in Pleiadenschool voor jongens (1012) 78.15 uur handen arbeid; in Zeewijkschool 78.15 uur van allerlei voor meisjes. Velserbad, Briniostraat, 6.308 uur ge mengd zwemmen; 89.30 uur school zwemmen; 9.3010.45 uur dameszwem- WOENSDAG 17 NOVEMBER Het Tolhuis, Soerstraat, 911.30 uur peuterspeelzaal, 1415.30 u. kinderinstuif. De Hoppers, IJsselstraat, 1415.30 uur kinderinstuif. St. Jozefzaal, Arendsweg, 20 uur lezing door J. W. Stam over problematiek in we reld van industrie voor jongeren uit cen- trumparochies dekenaat Beverwijk. Het Groene Huis, Raamveld, 2022 uur tienerclub. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 716 en 20.4522 uur. Verenigde openbare bibliotheek, Hendrik Burgerstraat 70: volwassenen 14—17.30 en 1921 uur; Arendsweg 61: volwassenen 1417.30 uur; Amstelstraat 44: volwasse nen 14.3017 en 1921 uur; Stumphius- straat 46 en Parmentierstraat 2: jeugd 14.3017 uur. VELSEN. In de nacht van zondag op maandag is getracht de brandkast van het Velserbad te kraken, overigens zonder succes. Men verschafte zich toegang tot het ge bouw aan de achterzijde, waar het slot van een deur werd geforceerd. In de werk plaats werden twee houten kasten open gebroken, maar hierin bleek zich niets van waarde te bevinden. Daarna is een ruit van de afgesloten kassaloge in de hal ver nield, waardoor men in de kamer van de bedrijfsleider kon komen. Daar slaagde men er niet in de stalen deur van de zwa re brandkast te openen. Ze vraagt of uit het feit dat GS een gesprek met de minister hebben aange vraagd, mag worden afgelejd dat verwacht kan worden dat minister Drees ten aan zien van een eventuele voorhaven bij IJmuiden een ander standpunt zal innemen dan zijn voorganger minister Bakker. De ze deelde op 8 april 1971 aan de Tweede Kamer mee, dat hij pas met een stand punt over een voorhaven zou komen na adviezen te hebben ontvangen van de commissie zeehavenoverleg, de raad van de waterstaat en de rijksplanologische commissie. Voorts wil ze weten of aangenomen mag worden dat GS, nu er ten aanzien van een voorhaven bij IJmuiden nog geen uit spraak is gedaan door Provinciale Staten van Noord-Holland, geen eigen standpunt bij minister Drees naar voren zullen bren gen. Tenslotte vraagt ze of GS bereid zijn naast de persconferentie waarop minister Drees zijn standpunt zal toelichten, een volledig verslag van de besprekingen met de minister aan Provinciale Staten uit te brengen. WOENSDAG 17 NOVEMBER Verenigde openbare bibliotheek, D» Zwaanstraat 4a. Geopend 14.3017.30 en 1921 uur. 20 uur: KW s&ntaw ,-ll, Ij‘5- .1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5