Zwemlimieten Drie ton voor München-zwemmers met Nederlands elftal NOC AKKOORD MET VROEGE SELECTIE VAN ZWEMPLOEG VOOR O.S TOT EN MET MAAT 62 NSF stuurde telegram Opnieuw steun schaatsbond aan minister Van Veen THEO PHALPLATZ: „Internationaal contact Clay heeft noviteit: de EFFECT-PUNCH” voor mij erg belangrijk” rn go| cfi Devrindt niet Barneveldse Bodell in eerste ronde knock out Lierse-spelers naar Vitesse-PSV hockeyclub mag niet op zondag spelen tegen Portugal Dick Beek wil weg DD PONTIAC horloges, fijne horloges beroemd om kwaliteit, garantie en service f mi D«QD o DID on1 •‘'’BDDIDÖIji 16 17 WOENSDAG 17 NOVEMBER iinniiiiiïiiiimiiiniiisnnniïniinniimiiiümiiiiiinmiiiiiiiiinnnimRni ’ci2®nnar»~ Controletijden AS Scherpe limieten 8,90 Pontiac tijd - juiste tijd Tel. 023-310791 Zwemploeg naar de Canarische eilanden sen- [U 4,95 >2,50 Vancouver kandidaat voor WK zwemmen C.-AI» öng toortwn o-S.V.V. g g 1971 (Van onze sportredactie) door (Van onze sportredactie) BJ LI U U U Utut k DDBODDyDu ANKE RIJNDERS ADVERTENTIE 15,- (Van onze sportredactie) Zijlstraat 71 Haarlem mer- doe- UTRECHT. Om enige afwisseling te brengen in de zware wintertraining, zul len de 21 leden van de Olympische kandi datenzwemploeg een week doorbrengen op de Canarische eilanden. De ploeg vertrekt 29 december en komt 5 januari terug. BARNEVELD De Barneveldse Mixed Hockeyclub moet de competitiewedstrijden zowel uit als thuis buiten Barneveld bljjven spelen. Het hockeyveld op het gemeentelijk sportpark zal op zondag gesloten blijven. Een verzoek van de club om hier verande ring in te brengen werd dinsdagavond na een lange discussie door de gemeenteraad afgewezen. Pontiac Simpatico waterdichtchroom f 99,- Pontïac Memodate waterdicht met datum, profectus f 1149,- LONDEN Jerry Quarry (VS) heeft gisteravond in Londen de Europese, Ge menebest en Britse zwaargewicht kampioen Jack Bodell in de eerste ronde k.o. gesla gen. Het gevecht, waarbij geen titel op het (Van onze sportredactie) 1 1 3 3 1 1 2 1 3 1 2 1 1 melijke Opvoeding. Hieruit blijkt dat het aantal niet-gegeven lessen in de lichame lijke opvoeding voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs zo groot is dat de situatie als zeer zorgwekkend dient te worden gekenmerkt. Ons bestuur dringt er dan ook op aan dat uwerzijds zodanige maatregelen worden genomen dat het te kort aan adequate gymnastiekaccommoda- ties zo snel als mogelijk wordt opgeheven. Het nalaten van dergelijke maatregelen betekent dat de wetteliike verplichting tot De inhoud van het telegram is: „Het bestuur van de Nederlandse Sport Federa tie, in vergadering bijeen in Utrecht, ves tigt met grote verontrusting uw aandacht on het resultaat van een onderzoek van (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ondanks het teleur stellende resultaat van de „wikkel-actie”, die vorig jaar bij lange na niet het streefbedrag opleverde, steekt de chocola defabriek Mars voor de tweede maal een bedrag in de Nederlandse schaatssport. Hoeveel geld er dit keer aan de KNSB wordt overgemaakt, is niet bekend. Kostuums, demi’s en pantalons, tot en met maat 62! DAT is geweldig! En bovendien nog in een verscheidenheid die „tot en met” is. Wie - in de grotere maken - voorheen DEVENTER. Drie spelers van Go Ahead zijn op eigen verzoek op de trans- ferlijst geplaatst: Lambert Verdonk, Dick Beek en Jan Smid. A to waarbij de hand worde omgedraaid op het moment dat deze het lichaam van de tegenstander raakt. Er wordt als het ware met effect geslagen. Volgens vele boksex- perts zal Clay die effect-punch niet be paald nodig hebben tegen Buster Mathis. „In ieder geval voldoende om de voor lopige kernploeg naar het buitenland te verplaatsen als het weer hier te slecht mocht worden”, aldus KNSB-directeur Comello. Daarnaast wordt het door de financiële bijdrage van Mars mogelijk om vooral de sprinters vaker naar gro te buitenlandse wedstrijden aft evaardi- gen. UTRECHT Het NOC heeft de limieten bekendgemaakt, waaraan zwemmers en zwemsters bij de nationale winterkam- pioenschappen op 8 en 9 april in Den Haag moeten voldoen om opgenomen te worden in de Olympische zwemploeg. Deze 25 me terbaan- limieten zijn 100 meter vrije slag resp. dames en heren 1.00,7 53,5; 200 meter vrije slag 2.11,0 1.57,5; 400 meter vrije slag 4.33,3 4.07.6; 100 meter rugslag 1.08,0 1.00,8 200 meter rugslag 2.26,7 2.12,0; 100 meter schoolslag 1.17,2 1.08,0; 200 meter schoolslag 2.46,3 2.28,0; 100 meter vlinderslag 1.06,0 58,2; 200 meter vlinderslag 2.25,6 2.08,7; 200 meter wissel slag 2.29.2 2.13,1; 400 meter wisselslag 5.15,4 4.40,9. Voor de 800 meter vrije slag dames en 1500 meter vrije slag heren zal in de maand april in Nederland een wedstrijd op een 50 meterbaan worden georganiseerd. Hier bij zijn de limieten gesteld op resp. 9.30,5 voor de 800 meter dames en 16.40,0 voor de 1500 meter vrije slag heren. Estafettes (50 meterbaan): dames 4 x 100 m wisselslag: 4.37,2. Heren: 4 x 100 m vrije slag 3.38,5; 2 x 100 m vrije slag 8.05,7; 4 x 100 m wisselslag 4.04,6. De 4 x 100 m vrije slag dames is in principe reeds aan gewezen. UTRECHT. De verklaring van voor zitter Kees Kerdel, dat het Nederlandsch Olympisch Comité akkoord gaat met de vroegtijdige selectie van de Olympische zwemploeg, mag als een historische stap in de verhouding tussen NOC en KNZB worden gekenschetst. Het is nog maar vier jaar geleden dat de inzichten in beide organisaties zover uiteenliepen, dat de toen eveneens door de KNZB voorgestane vroegtijdige selectie geen haalbare kaart bleek in NOC-ogen. „De zwembond heeft inmiddels ruimschoots bewezen dat het systeem werkt. Het blijkt dat de limiettij- den van 25 meter-banen in de winter zomers op de 50 meterbaan in het meren deel van de gevallen is gerealiseerd”, al dus de heer Kerdel over deze koerswijzi ging van het NOC. Het ziet er naar uit dat de KNZB bij het hanteren van déze ontsnappingsclau sule strengere normen zal hanteren dan het NOC strikt genomen verlangt. Enkele uitspraken tijden de gisteren in Utrecht gehouden persconferentie wezen in die richting. Voorts zal de KNZB slechts in zeer hoge uitzonderingsgevallen gebruik maken van de achterdeur, die het NOC voor alle Olympische selecties laat open staan: de mogelijkheid om atleten mee te nemen naar München, die niet aan de gestelde limieten hebben voldaan. Het NOC stelt daarbij als eis een opgaande lijn in de prestaties en de mentaliteit om bij grote wedstrijden te schitteren. „Een dergelijke komeetachtige opkomst kunnen wij ons niet voorstellen”, aldus ploegleider Jo Schreurs. De tototips van Theo Pahlplatz lui den: Den BoschVolendam TwenteUtrecht Den HaagFeijenoord ExcelsiorGo Ahead Eagles GroningenDWS NAC—NEC Vitesse—PSV AZDe Volewijckers VWHeerenveen HVC—Heracles DFC—Willem II Blauw Wit—Veendam CambuurPEC UTRECHT. Namens het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie hebben vice-.voorzitter drs. C. v.d. Ploeg en dr. W. van Zijll, secretaris, een telegram ge stuurd aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen mr. V van Veen. 5' UTRECHT. De voorbereiding van de Olympische ploegen zwemmen, wa terpolo en schoonspringen zal aan wedstrijden, trainingskampen en derge- lijke een bedrag van rond de drie ton kosten. Deze last wordt deels gedragen door het NOC, deels door de zwem bond en deels door de gemeenten. De KNZB heeft dank zij de activiteiten van coördinator Kees de Vos de vroege opstaanders onder de 21 leden van de kandidatenploeg voldoende trainings- ruimte in 19 zwembaden kunnen bie- Het axioma over de realiseerbaarheid van de 25 metertijden op de 50 meterba- nen ligt ten grondslag aan de huidige selectie-opzet. De KNZB heeft als uit gangspunt gekozen: de gemiddelde achtste tijd van de Olympische wereldranglijsten van 1970 en 1971. Daarbij is in een drietal gevallen gekozen voor een iets minder scherpe limiet, namelijk op de herennum mers van de 100 meter vrije slag, de 100 meter schoolslag en de 200 meter school slag. Dit is gedaan om de zwemmers op deze nummers een stimulans te geven in verband met de 4 x 100 meter wisselslag- estafette. Overigens staan elf van de twaalf limieten op de persoonlijke heren nummers scherper dan het huidige 25 meterbaanrecord. Zover gaat de tegemoet koming dus niet. Het NOC heeft aan de andere kant de limieten op de wisselslag- nummers iets verscherpt, omdat hier gro te verschillen blijken te ontstaan tussen de prestaties op de 25 meter en 50 meter baan. De in Australië trainende Roger van Hamburg, ex-jeugdkampioen van Europa, komt direct na het Australische zomersei zoen over naar Nederland en zal deelne men aan de winterkampioenschappen. Zijn komst verhoogt in niet geringe mate de mogelijkheid om een 4 x 200 meter vrije slagploeg uit te zenden. bedoeling dat er een stemming gaat heersen van zorg dat je erbij komt. Maar we doen wat nuttig, nodig en mogelijk is.” De zwembond heeft ons concreet en gedetailleerd een aantal gevallen voorgelegd. Het heeft ons weinig -.moeite gekost, die gevallen op te lossen, maar we hebben ons ook gerealiseerd dat het bedrag dat ermee gemoeid is geweldig kan oplopen. We zullen dan ook in overleg met de Nederlandse Sport Federatie treden om dat financieel op te vangen.” Het systeem van vroegtijdige selectie is gekoppeld aan controletijden voor het zo merseizoen. Deze richtlijnen, die later be kend zullen worden gemaakt, dienen te worden gerealiseerd tijdens de nationale kampioenschappen eind juli in Utrecht. Op de langere persoonlijke afstanden zul len deze niet veel afwijken van de limiet- tijden voor de winterkampioenschappen. Op de korte nummers zullen ze minder scherp zijn in verband met de tapering- off, die de laatste weken voor de Olympi sche Spelen zal worden toegepast. „Door de meer gerichte training is de normale conditie bijna tot top-conditie geworden. Wij zijn nu eigenlijk pas zover dat een actieve rustperiode voor een wed strijd zin heeft”, aldus Nico van Dam, de coach van de Olympische zwemploeg. Voor de estafettes zullen de controletijden hoogstwaarschijnlijk een stuk scherper komen te liggen dan de huidige limieten. „Ik kan mij voorstellen, dat bijvoorbeeld de 4 x 200 meter vrije slag-ploeg in de zomer tot een tijd van beneden de acht minuten moet komen, anders heeft uit' zending geen zin”, aldus Nico van Dam. HOUSTON. Cassius Clay (Moham med Ali) heeft een nieuw geheim wapen: de „effect-punch”, die hij vanavond zal beproeven op het gigantische lichaam van tegenstander Buster Mathis (120 kg tegen Clay 102 kg). er ook wel een zekere voetbaltechni- sche inbreng, anders red je het natuur lijk niet om in die top mee te draaien, maar momenteel komen de resultaten tot stand met een elftal dat minder wisselvallig voetbalt. Dat ook niet zo gemakkelijk bij tegenslag het hoofd laat hangen. Twente is daarom, zeker sterker dan in voorgaande jaren.” Aan het voetballen in het Neder landse elftal zit voor Pahlplatz echter ook een ander aspect. Internationaal contact. Het is een punt dat voor de verwende internationals van Ajar en Feijenoord wellicht minder zwaar weegt maar Pahlplatz: bedenkt: „Des te meer internationaal contact je als voetballer hebt gehad des te gemakke lijker ga je op een gegeven ogenblik ook voetballen. Wij hebben ook als elftal vorig jaar van de uitschake ling door Juventus veel opgestoken. Ik speel graag in het Nederlands elftal. De laatste keer toen ik meedeed in de vriendschappelijke interland tegen Roemenië die wij met 2-0 wonnen heb ik er ook veel plezier aan be leefd.” De vorige keer werden er voor de interland tegen de DDR vier Twente- spelers geselecteerd, er zaten er ook vier op de reservebank. Nu maken opnieuw vier Twente-voetballers deel uit van de nationale selectie, er zitten er drie op de bank. Pahlplatz: „Tegen Oost-Duitsland was de eerste opwel ling: dit pikken wij niet. Later, toen wij wat over de zaak nagedacht had den, hebben wij er ons mee verzoend. Nu ben ik wel opgesteld, hoewel een Schrijvers er ook wel recht op heeft. Hoe ik mij zou Voelen als ik er weer naast zou staan, kan ik moeilijk zeg gen. Ik speel mee en dat is erg pret tig.” Een nogal merkwaardige redenering omdat uitgerekend ook Pahlplatz weer één van de grote animators van de Twentse ploeg was die afgelopen zon dag Feijenoord in de Kuip de das omdeed. De Rotterdammers, zonder Van Hanegem (Pahlplatz: „Dat scheelt wel even”), verloren in feite na de wedstrijd tegen Ajax voor de tweede keer de slag op hun zo befaamde middenveld. Dit kwam vooral omdat Twente de laatste wedstrijden een man als Notten (Pahlplatz: „René kan een balletje vasthouden”) in de middenlinie heeft lopen, waardoor Pahlplatz verde digende taak aanzienlijk verlicht wordt en hij meer en meer de diepte, juist het punt dat hem vaak zo gevaarlijk kan maken, in kan gaan. Pahlplatz: „Daarbij ben ik ook wel wat constan ter gaan voetballen. Dat is echter voornamelijk in de hand gewerkt door privéomstandigheden Sinds ik getrouwd ben, leef ik iets geregelder en dat is mijn voetballen zeker ten goede gekomen.” Het spel van Twente is echter ook rijper geworden. Pahlplatz: „Dat is ook een punt. Drie jaar geleden draaiden wij ook al mee in de top. Het is toen bijna gelukt om landskampioen te worden, maar dat was allemaal geba seerd op enthousiasme. Natuurlijk was zou het hebben gedaan op drie afstanden: 200, 400 en 800 meter vrije slag met resp. 2.10.9, 4.31.3 (Europees record) en 9.24.7 de overige twee zouden zijn geweest Enith Brigitha (100 meter vrije slag in 1.00.6) en Linda de Boer (800 meter vrije slag in 9.25.0). Voor het overige niemand. Toch valt aan te nemen dat de Olympi sche zwemploeg voor München groter van om vang zal zijn dan die voor Mexico, toen zestien zwemmers en zwemsters Werden uitgezonden. Waarschijnlijk zal de sensationeel grote vooruitgang van het dameszwemmen zich ook in het komende jaar voortzetten, terwijl de heren zich traditie-getrouw zullen vastklemmen aan de reddingboei, die ook nu weer is uitge worpen: selectie via de estafettes. Daarbij zal nog moeten blijken of de nu gekozen selectieopzet in de praktijk beter werkt dan de systemen, die bij voorgaande Olympische Spelen werden gehanteerd. Toen immers werden in vele gevallen de strenge eisen op de persoonlijke nummers omzeild doordat men en massa de Olym pische selectie binnenstapte als lid van een estafette-ploeg. En maakt men daar eenmaal deel van uit, dan dient men volgens de Olympische reglementen toch weer op een persoon.ijk onderdeel uit te komen was aangewezen op maatkleding, kan voortaan bij Smit Van Rijsbergen terechten goed terecht. Wie naar hartelust wil kiezen uit de mooiste (confectie) kostuums, demi’s en pantalons in de maten 56'4 -57-58-58'4 -60-60'4 en (zelfs) in maat 62, stapt rechtstreeks naar Smit Van Rijsbergen, (ook voor overhemden in de maten tot en met 47). ZEIST. Als men bondscoach Frantisek Fadrhonc hoort praten over Theo Pahlplatz dan zou men wellicht in de waan kunnen raken dat de gangmaker van FC Twente zijn tiende verkiezing voor het Nederlands elftal meer moet zien als een vroeg Sint Nicolaascadeau dan op grond van het feit dat Twentes middenvelder juist dit seizoen een constante vorm demon streerde als niet tevoren. De bondsco ach motiveerdè Pahlplatz’ keuze als volgt: „Theo krijgt tegen Luxemburg een kans om weer wat volwassener te worden. Hij speelt orie, vier volwassen wedstrijden per seizoen maar dat moe ten er natuurlijk meer worden.” Hoe scherp de limieten op de persoon lijke nummers staan moge blijken uit het feit dat deze in het zomerseizoen van 1971 zijn gerealiseerd door slechts vier zwem sters en geen enkele zwemmer. Hadden de tijden meegeteld van de afgelopen zomer, dan zou de Europese jeugdkampioene An- ke Rijnders zich hebben gekwalificeerd op niet minder dan vijf afstanden: 100 meter vrije slag (1.00.4), 200 meter vrije slag (2.10.6), 400 meter vrije slag (4.33.1), 800 meter vrije slag (9.28.0) en 100 meter vlinderslag (1.05.8). Hansje Bunschoten LONDEN. De Canadese stad Van couver heeft zich kandidaat gesteld voor de organisatie van het wereldkampioen schap zwemmen, waarover al sinds 1968 wordt gepraat. Het aanbod van Vancouver, dat in 1973 de kampioenschappen wil hou den, zal worden besproken tijdens de ver gadering van de internationale zwemfede- ratie volgende maand in Singapore. EINDHOVEN. De Belgische aanvals leider van PSV, Johan Devrindt, heeft van zijn club geen toestemming gekregen om zondag in Lissabon voor zijn land uit te komen in de interlandwedstrijd tegen Portugal. Deze ontmoeting is voor België de laatste groepswedstrijd in het kader van de Europa-cup voor landenploegen. Devrindt zal worder vervangen FC Brugge-speler Raoul Lambert. den. Trainingsuren van vijf tot zeven uur ’s morgens, zoals Francois van Kruisdijk, die zesmaal in de week heeft, kunnen echter moeilijk ideaal genoemd worden. Het Nederlandsch Olympisch Comité heeft de maatschappelijke begeleiding van de zwem-, waterpolo- en schoon- springploegen op zich genomen. „Dit is een punt waar we graag zoveel moge lijk aan doen, maar waar we zo weinig mogelijk over publiceren”, aldus NOC- voorzitter Kees Kerdel. „Het is niet de H.A.C «.Sport NF.C. 9 De SGP. een grote meerderheid van de CHU en de BP waren tegen openstelling. Tijdens de discussie werden talrijke bijbel teksten van Paulus en andere apostelen geciteerd om argumenten te staven en te weerleggen. De verantwoordelijkheid voor het standpunt van de tegenstemmers 'lag volgens de CHU-wethouder Rebel, zelf vóór openstelling, bij de theologen. EINDHOVEN. Oefenmeester Frans de Munck en de spelers van de Belgische eerste divisieclub Lierse SK zullen zon dagmiddag in Arnhem de wedstrijd Vites sePSV bij wonen. Lierse SK, met de oud-PSV’er Peter Ressel is op 24 novem ber de tegenstander van PSV in het UEFA-cuptoernooi. «porto 2 Twont* Aan de vooravond van zijn tweede „trainingsgevecht” in het schema voor een revanche tegen wereldkampioen Joe Fra zier, vertelde Clay in Houston: „Ik heb een nieuwe stoot ontwikkeld, een korte rechtse directe met een draai, die ik de effect-punch noem. Hier in het astrodome zal ik Buster laten kennismaken met de effect-punch. Ik begin ermee in de derde ronde en ik geef je de garantie dat Buster na een paar van die klappen niet meer weet of hij van voren of van achteren leeft.” Vervolgens demonstreerde de 29-jarige ex-wereldkampioen de effectpunch, die hij uitgevonden schijnt te hebben in zijn gevecht van vier maanden geleden tegen Jimmy Ellis. De speciale stoot bleek te bestaan uit een korte rechtse directe, de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Licha- spel stond, was vastgesteld op tien ronden. De 31-jarige Brit werd geveld door een keiharde rechtse en bleef minuten lang bewusteloos. lichamelijke opvoeding bij het voortgezet onderwijs niet wordt nagekomen. fe A F

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17