Regeringsfracties en Oppositie stemde tegen oppositie in Kamer: Autobelasting minder, benzineprijs meer omhoog kost 75 miljoen Eis van 8 jaar en tbr m MEUG ONGELUK IN HOOFDSTAD VERNIEUWING GEVANGENISWEZEN NODIG PvdA vraagt interpellatie per jaar VAN NIEL i over de prijzen I I Soldaat: „Ik schoot paniek op agenten” 13 Ph. JANSEN I IjW Kamer aanvaardt CRM-begroting moeite met frisdrankaccijns Humanistisch Verbond aan minister: Kwik volgend jaar bij fruitteelt verboden Protestgezang op de tribune Philips akkoord met Sony-kleuren-tv „Rechts” heeft „Vrouwe Welzijn” begraven Auditeur-militair F W Alphenaar w.- wo WOENSDAG 17 NOVEMBER 1971 2 Frisdranken Verworpen Ramingen hoger 0 23-32 17 61 KLAP KOST FRANSMAN OOG DEN HAAG Zowel van de zijde van de fracties van de regeringspar tijen als door de oppositie is dinsdag avond, tijdens het Kamerdebat over het dekkingsplan, de door de regering voorgestélde verhoging van de ben- zineaccijns en van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting aangevallen. Er kwamen amendementen van de heer Pors, gesteund door KVP, VVD, ARP en CHU, en van drs. Van Thijn (PvdA) met steun van D’66 en PPR om de voorgestelde lastenverzwaring voor de automobilist te wijzigen. De regering wil de benzineaccijns met 2,75 cent per liter verhogen en 60 op- HORLOGERIE O KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 te I CADEAUS IN ÉÉN GEEF MET „SINT” DE NIEUWE L.P. „ALLE 13 GOED” met o.a. Frida Boccara „Cent mille chansons” SANDRA G. ANDRES EKSEPTION voor slechts 10, centen extra te leggen op de motor rijtuigenbelasting zonder maximum, met vrijstelling van taxi’s van alle opcentep. ARM I ADVERTENTIE ADVERTENTIE ERKAMh Het Humanistisch Verbond is er van AAAAi leverbaar met belslag of Westminster speelwerk De Maat; genor een v niem: alleer ook belan warei Engel bespa Met een van deze auto’s is hij o.m. naar Oberhausen in West-Duitsland' gereden met de UZI en de munitie bij zich. Het ver moeden was daardoor gerezen, dat hij bij een wapensmokkelcomplot betrokken was. Maar de auditeur-militair zei dat daarvan niets gebleken was. Mr. Van den Berkhof verklaarde, dat de •oldaat door een team van psychiaters en andere experts ternauwernood toereken baar wordt geacht. Uit de rapporten blijkt, dat hij in 1968 in Curacao een straf van enkele maanden heeft gehad wegens win keldiefstallen. Terwijl hij zijn straf onder ging zag hij kans een wapen van een van de bewakers te bemachtigen. Het werd later in zijn cel gevonden. Verdachte: „Het is gebeurd in een pa nieksituatie, in een reflex waarin je niet meer weet wat je doet. Maar het is zeker niet mijn bedoeling geweest agenten te doden of te verwonden. Ik kan moeilijk onder woorden brengen hoeveel spijt ik De raadsman, mr. C. Winters uit Arn hem, meende dat de soldaat wel degelijk in opperste paniek heeft geschoten. Hij wilde tot elke prijs voorkomen dat hij zou wor den gearresteerd. Op 30 november doet de Krijgsraad uit spraak. Het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond is namelijk van oordeel dat de achtergronden van de gesignaleerde moei lijkheden primair moeten worden gezocht bij de onoverbrugbare kloof welke dreigt De nog onbekende man stapte uit en gaf de Fransman een klap in het gezicht waardoor diens bril werd vernield en het glas in een oog kwam. ven. De meelwagen veroorzaakte veel oponthoud in het spitsverkeer. (Van onze parlementsredactie) men van Opleiding Coupeuse Ontwerpster en naaien en knippen voor eigen gebruik, ook voor gehuwde dames Grote Houtstr. 3 rd Ing Spekstr. H’lem Het puntt is he deme een r de je leen parle He ter-p een den bied verat kelijl maat dat hebb deze AMSTERDAM De snelle staging van de winkeldiefstallen in de afgelopen jaren heeft er toe geleid dat, grof benaderd, al leen al voor het grootwinkelbedrijf de der ving zeker belangrijk meer dan 75 miljoen Me eerst haar deze heeft pach door niet over’ naar wezc die Nede tisch wore wild is ns doen v.v.: Stud de t kelij hij s ding expt van Waa hr at bi di Pt Jt GR. HOUTSTRAAT 86 - HAARLEM TEL.: 31 29 34 Speciaalzaak sinds 1883 AMSTERDAM. De 31-jarige Frans man Pierre Lassère is maandagnacht bij een handgemeen, zo is thans gebleken, zo danig aan een oog gewond, dat hjj het vermoedelijk zal moeten missen. Na een verkeersovertreding werd het slachtoffer op de Keizersgracht in Amsterdam met zijn auto ingehaald door een andere auto mobilist die hem tot stoppen dwong. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Mevrouw Brautigam (PvdA) heeft de Tweede Kamer verlof ge vraagd de minister van Economische Zaken te mogen interpelleren over het prijsbeleid. Drs. Jcekes (VVD) liet weten dat hij wil instemmen met het verzoek als daarbij ook over de loonontwikkeling kan worden ge sproken. De Kamer zal later over het ver zoek beslissen. te ontstaan tussen de leefsituatie binnen de strafinrichtingen en daarbuiten. Bij de regering dringt het verbond daarom aan zo spoedig mogelijk het nodi ge onderzoek in te stellen naar de tekor ten in accommodatie en structuur der strafinrichtingen, alsmede naar de bejege ning van gedetineerden en de positie van functionarissen in het gevangeniswezen. De resultaten van dit onderzoek en van reeds eerder gepleegd omderzoek dienen volgens het Humanistisch Verbond de ba- De auditeur-militair kon niet aannemen dat de soldaat in paniek op de Belgische politieagenten had geschoten. „Ik kan niet anders concluderen dan dat hjj opzettelijk de agenten De Bree en Demare heeft ge dood en hij ook geprobeerd heeft de beide anderen te doden. Hij zegt, dat het hem er om te doen was zich uit de voeten te maken. Dat kon hij alleen maar doen door de mensen uit de weg te ruimen, wetend dat zij hun pistool schietklaar hadden. Op zeer korte afstand heeft hij 19 schoten op hen af gevuurd”. In zijn stemverklaring zei P.v.d.A.-frac- tievoorzitter drs. Den Uyl, die ook namens de P.P.R. sprak, dat hij minister Engels en zijn beide staatssecretarissen, mevrouw Van Veenendaal en de heer Vonhoff niet in staat acht tot het voeren van een doorwrocht welzijnsbeleid. Met name had hij bezwaren tegen de wijze van presente ren van de begroting, die naar zijn oor- DEN HAAG. Zonder dat voorzitter Van Thiel er iets tegen kon ondernemen, brak dinsdagmiddag op de publieke tribu ne van de Tweede Kamer een door 40 leden van het Anti-CRM-bezuinigings- front gezongen protestlied los, waarin op melodie van het bekende „Land of hope en glory” kritiek op Vonhoffs profijtbe ginsel werd geleverd. Hoewel mr. Van Thiel bars naar boven keek, wist het koor zich gesteund door de fracties van P.v.d.A., D’66, P.P.R., P.S.P., de C.P.N. en de heer Koekoek, die even tevoren de zeldzaam voorkomende beslissing hadden genomen om tegen de CRM-begroting 1972 in haar geheel te stemmen. Overi gens werd de begroting door de steun van de regeringsfracties aanvaard. overtuigd dat de eigenlijke oorzaak der moeilijkheden niet uitsluitend en zelfs niet in de eerste plaats gezocht moet worden in het falen van functionarissen bij het gevangeniswezen of het onredelijk reageren van gedetineerden. In de tenlastelegging wordt de soldaat beschuldigd van het doden van twee Bel gische agenten en het verwonden van twee anderen (die als getuigen werden gehoord), diefstal van een UZI-machinepistool, een kist met 18 handgranaten en een met 1500 patronen van 9 mm voor de UZI uit het legerkamp Wittenberg te Garderen en van diefstal van drie auto’s in België, waarmee hij na zijn daad in België en Nederland heeft rondgereden. Een politieman zoekt een veilig heen komen nadat hij op een gekantelde per jaar zal bedragen. Gezien het per- deel slechts leidt tot bevriezing en aantas- centage van ongeveer 25 pet dat het groot winkelbedrijf in ruimere zin van de totale detailhandelsomzet heeft, zal voor de de tailhandel als geheel het bedrag waar- schjjnljjk zelfs een veelvoud hiervan be dragen. Aldus drs. J. Bons jr, voorzitter van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf op de ledenvergadering. Deze diefstallen worden volgens de heer Bons dikwijls ten onrechte benaderd als een alleen de winst wat drukkend bedrag en als zodanig daarom nog niet eens zo verkeerd. Gezien echter de duidelijke ren dementseisen waaraan juist het detailhan- delsbedrijf moet voldoen, betekent deze derving in werkelijkheid een hogere prijs voor de consument. sis te zijn voor een plan tot werkelijke vernieuwing van het gevangeniswezen. De maatregelen ter uitvoering van een derge lijk zeer urgent genoemde vernieuwing dienen ten spoedigste te worden afgeno men, aldus het Humanistisch Verbond. Het is daarbij van mening, dat in deze vernieuwing het streven de vrijheidsstraf mede dienstbaar te maken aan de voorbe reiding op de terugkeer in de maatschap pij meer dat tot nu toe moet worden beklemtoond. Verworpen werden de oppositie-moties, waarin werd voorgesteld Kapeller- put volgend jaar te subsidiëren, de We reldomroep uit de algemene middelen te financieren, de speciale pensioenregeling voor oorlogsslachtoffers volgens de motie- Voogd (P.v.d.A.), een snelle programme ring van het welzijnsbeleid, de afschaf fing van bibliotheekgelden voor jongeren, de gedeeltelijke uitvoering van noodmaat regelen voor de dagbladpers, het plegen van overleg over ingrijpende beleidsmaat regelen en het bevorderen van de rechts- Straf voor jonge inbrekers. De recht bank in Amsterdam heeft twaalf jeug dige leden van een inbrekersbende uit de hoofdstad veroordeeld tot gevange nisstraffen variërend van twaalf maan den, waarvan drie maanden voorwaar delijk, tot drie maanden gevangenis straf geheel voorwaardelijk. De bende had tientallen inbraken ge pleegd o.m. in Alkmaar, Diemen, Rijs wijk en Amsterdam. De totale buit had een waarde van ongeveer anderhalve ton. EINDHOVEN. Philips en Sony hebben een overeenkomst bereikt, krachtens welke het geschil ten aanzien van het gebruik door Sony van een Philips' octrooi in Ja pan is geregeld. Op basis van deze bij eenkomst is licentie verleend voor im port van Sony-kleurentelevisie-apparaten in Nederland. UTRECHT. Het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond heeft in een brief aan de minister van Justitie uiting gegeven aan zijn ernstige bezorgdheid over de situatie waarin het gevangeniswe zen zich thans bevindt. Het ziet daartoe duidelijke aanleiding nu zich in een perio de van drie maanden in drie strafinrich tingen van Justitie ernstige moeilijkheden hebben voorgedaan. vrachtwagen met meelzakken een touw heeft doorgezaagd waardoor de meelladtng van de wagen kan schui- DEN HAAG. Het gebruik van kwik- houdende stoffen in de fruitteelt zal in 1972 niet meer zijn toegestaan. Dit heeft minister Stuyt van Milieuhygiëne en Volksgezondheid geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Nooteboom (D’66). Het is ook de bedoeling bij de ontsmetting van zaaigranen voor con- sumptiedoeleinden op andere bestrijdings middelen dan kwikhoudenden stoffen over te schakelen vóór eind 1972. Daar mee zal het gebruik van kwik in de landbouw’ tot ongeveer de helft zijn te ruggebracht. HAARLEM - DEN HAAG DELFT ervan hem. Mijn mentale gesteldheid was op dat moment zo, dat ik niet in staat was om te denken. Mijn bedoeling was alleen om te dreigen. Voor ik het besefte ging het wapen af”. De fracties van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. verklaarden bij monde van dr. Vermaat (A.R.P.) dat zij met moeite akkoord gaan met de accijnsheffing op frisdranken van 14 cent per liter. „Maar het is moeilijk op korte termijn een alternatieve en betere indirekte dekkingsgrond te vinden”, aldus dr. Vermaat. Hij meende, dat de frisdran kenindustrie wel een schok zou kunnen krijgen van de accijnsheffing en de snelle afzetgroei af geremd zou worden. Om schokeffecten te voorkomen zou invoering in twee gedeelten moeten geschieden. Dr. Vermaat wilde over de mogelijkheden daarvan ingelicht worden door de minis ter van Financiën. Hij en dr. Verbrugh (G.P.V.) verzochten de frisdrankenaccijns niet van toepassing te verklaren op drink water. Dr. Verburgh zou veel liever gezien hebben, dat de 100 miljoen, welke de frisdrankenaccijns moet opbrengen, voor een belangrijk deel verkregen zou worden door het heffen van extra accijns op bier en alcohol. Mr. Koning verklaarde dat de V.V.D. „niet loopt te springen om een accijns op frisdrank, vooral niet omdat ze zo „on matig” wordt ingevoerd. Mr. Koning som de een aantal bezwaren tegen deze belas ting op en signaleerde „ongekende moge lijkheden” tot ontduiking. De accijns op frisdrank werd door P.v.d.A., D’66, P.P.R. en P.S.P. afgewezen. Een iets hogere sigarettenaccijns konden de „progressieve drie” wel aanvaarden. Dr. Vondeling (P.v.d.A.) meende dat een aantal ramingen van ontvangsten in de belastingsfeer door de regering te laag zijn gesteld. In een motie vroeg hij de winstuitkering door de Nederlandsche Bank, geraamd op 155 miljoen te verho gen met 50 miljoen. De ontvangsten van kadaster en openbare registers, geraamd op 33 miljoen, wil hij op 40 miljoen brengen, De opbrengst van de staatsloterij is door de regering geraamd op 55 miljoen. P.v.d.A., D’66 en P.P.R. stellen een verho ging voor met 20 miljoen. Zij achten dit verantwoord als het aantal trekkingen per jaar van 18 op 30 wordt gebracht. Uit deze drie posten distilleerde dr. Vondeling dus 77 miljoen gulden. Dagbladprjjs. Na de Provinciale Winscho- ter Courant heeft nu ook het Nieuwsblad van het Noorden meegedeeld, dat het niet van plan is zijn abonnementsprijzen te verhogen. Dit ondanks de omstandig heid dat de vereniging de Nederlandse Dagblad Pers deze prijsverhoging van 20 cent per week bij bindend besluit aan haar leden heeft voorgeschreven om de zorgwekkende financiële positie van een aantal dagbladen te verbeteren. De direc tie van het nieuwsblad is van mening dat de achterstand in inkomen in enkele delen van oost-Groningen en Drente ten opzichte van de rest van het land prijs verhoging minder verantwoord maken. Maatregelen tegen gebruik van kwik- houdende schimmel- en groeiwerende middelen en verven zijn voorlopig alleen mogelijk voorzover zij onder de Bestrij dingsmiddelenwet vallen, aldus de minis ter. Bij de zout-electrolysebedrijven hoopt binnen afzienbare tijd het verlies kwik met tien percent te hebben verminderd, aldus dr. Stuyt. De bewindsman zal voorts bevorderen dat bij de laboratoria zoveel mogelijk het kwik uit toegepaste kwikverbindingen zal worden teruggewonnen. De lozing van kwik in de rivieren zal kunnen worden bestreden als de algemene maatregel van bestuur ter uitvoering van de Wet Vere- ontreiniging Oppervlaktewateren gereed is. V, DEN HAAG Tijdens de Kamer-j; vergadering hield gistermiddag het An- ti-CRM-bezuinigingsfront op het Bin- nenhof uit protest tegen de besnoeiin- I gen op het welzijnsbudget een demon- I I stratieve „namaak”-begrafenisplechtig- I i heid. Leden van de actiegroep hadden I zich in rouwkledij gestoken en liepen zwijgend achter een begrafenisauto, I waarin een doodkist stond met het I „stoffelijk overschot van Vrouwe Wel- i zijn”. I Aan het publiek werden rouwkaar- ten uitgedeeld met de tekst: „Heden overleed, niet zacht, niét kalm, de wel- I zijnsontwikkeling van de jaren zeven- I tig, door Marga Klompé wat leven ingeblazen, door Engels en Vonhoff I; van alle levensvatbarheid beroofd.” fVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVIfVVVWVWWIAAARfWIM Winkeldiefstal i neemt opzet aan (Van onze correspondent) ARNHEM Acht jaar en onvoorwaar- deljjke terbeschikkingstelling van de rege ring, ontslag uit militaire dienst en ont zegging van de bevoegdheid om bij de ge wapende macht te dienen hoorde de 22- jarige soldaat uit Amstelveen, die in België twee politieagenten heeft doodgeschoten, tegen zich eisen voor de krijgsraad in Arnhem. De auditeur-militair, mr. J. van den Berkhof, vorderde ook terbeschikkingstel ling, omdat hij de soldaat beschouwde als „een enorm gevaarlijke verdachte” James Last liefhebbers opgelet Er is een nieuwe L.P. uit James Last in Concert deel 2 De grootste keuze grammofoonplaten vindt u bij zekerheid van personeel in gesubsidieerd) instellingen. De oppositie boekte een kleine succesje met het amendement-Meijer (P.v.d.A.), dat met algemene stemmen werd aangenomen en dat 200.000 extra wil uittrekken voor de vormingscentra Den Alerdinck en Klein Vredeveld. Alle andere door de „linkse drie” inge- diende amendementen werden verworpen, Deze betroffen: meer geld voor choreo. grafen, componisten, jazz, toneelschrijf. kunst, Fonds der Letteren, beeldende kun sten, film, oude binnensteden, permanente educatie, ontwikkelingswerk op plaatselijk niveau, topsport, natuurterreinen en open luchtrecreatie, buurthuiswerk, jeugdmi- gratie, dorpshuizen, organisatie woonwa genbewoners en de huishoudelijke voor lichting. Aanvaard werden alle 18 amendemen ten van de regeringspartijen. Dit houdt on der meer in, dat de muziekscholen 274.000 meer krijgen, dat toneelgroep „Studio” drie ton minder krijgt en alle Nederlandse toneelgezelschappen samen een ton minder, dat de werkgroep P2 in Utrecht 100.000 krijgt dat het club- en buurthuiswerk 250.000 meer krijgt, dat de sportorganisaties f 500.000 meer krij gen en dat de Federatie van Nederlandse Zangersbonden, de harmoniegezelschappen en fanfarekorpsen 50.000 meer krijgen. Een deel van de aangenomen amende menten van regeringsfracties werd ook gesteund door de oppositie, namelijk die waarin extra steun voor de sportbeoefe ning, de muziekscholen, het club- en buurthuiswerk en de werkgroep P 2 wordt gevraagd. ting van cultuur, maatschappelijke her vormingen en ontspanning. De heer Wilbers (D’66) vond dat er sprake is van een onjuist en overdedig- baar beleid. Uit de begroting spreekt geen enkele visie. Bovendien zijn de financiële middelen slecht verdeeld. De heer Van der Spek (P.S.P.) zei dat minister Klompé weliswaar geen revolutionaire kon worden genoemd, maar dat zij zich wel altijd openstelde voor het denken en werken aan alternatieven. Over de afzonderlijke begrotingsonder delen werden totaal 10 moties en 54 amendementen in stemming gebracht. Van de moties werden alleen die van Du Chatinier(K.V.P.) om de vormingscentra Kapellerput, ’t Dackhues en de Essen- burgh van 1 januari 1973 af in een subsidieregeling op te nemen, en die van dr. Baruch (DS’70) voor een aparte pensi oenregeling voor oorlogsslachtoffers, aanvaard. Het amendement- Pors beoogt de benzi- neaccjjns met 3,75 cent te verhogen, maar de verhoging van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting daarentegen te be perken tot vjjftig. Het amendement-Van Thijn wil verhoging van de benzineaccijns met 6,75 cent en de verhoging met 60 opcenten op de motorrijtuigenbelasting egheel achterwege laten, voorts bussen voor openbaar en bepaalde soorten groepsvervoer vrijstellen van alle opcen ten. Sreekvervoer. Het Tweede-Kamerlid mevr. HaasBerger (PvdA) heeft mi nister Drees (Verkeer en Waterstaat) vragen gesteld over het streekvervoer in de provincie Groningen. Aanleiding daartoe is het feit, dat de particuliere busonderneming ESA in Marum bij de commissie vervoersvergunningen een verzoek heeft ingediend om zeven bus lijnen te mogen opheffen. Notenkrakers. De Hoge Raad heeft dinsdag het cassatieberoep verworpen van tien „noten-krakers”, die door het gerechtshof in Amsterdam wegens hun bezebtingsactie in het Concertgebouw waren veroordeeld tot 100 boete elk. De „notenkrakers” hadden aangevoerd, dat het gerechtshof niet bewezen had kunnen achten, dat zij zich niet aan stonds op vordering van de rechtheb bende hadden willen verwijderen. Noordzeekanaal. Tien wijkcentra en wijk- bouworganen in Amsterdam-West en - Noord zullen gezamenlijk bij Gedepu teerde Staten van Noord-Holland aan dringen op totale herziening van het streekplan voor het Noordzeekanaalge- bied. Als redenen noemen zij onder meer dat de economische argumentatie van het huidige streekplan niet overtuigend is, onvoldoende aandacht is besteed aan de milieu-hygiënische gevolgen van de voorgestelde industrialisatie van het ge bied, de invloed op de volksgezondheid onvoldoende is onderzocht en de be hoefte aan recreatiegebieden sterk is onderschat. ^1*^1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2