Voorzichtig rapport van Engelse regeringscommissie: in GEVANGENEN IN ULSTER De C.R.M.^begroting stranden van Rio Dode vissen op Lin Piao gevangen Ex-koning van Pekings huis in Libië ter dood veroordeeld Eban gaat op Brosio voorlopig bezoek in Londen niet naar Moskou WORDEN MISHANDELD Home praat met zwarte leiders in Rhodes ië Voetbad voor Fidel Castro Rassenrellen in Amerikaans KRANT IN HONG KONG: Waarnemer Formosa RUSSEN NIET ERG HAPPIG OP VERKENNEND OVERLEG uitgesloten bij GATT-conferentie Senaat geeft geld voor buitenlandse hulp tot 1 december Zesvoudige moord in Amerika legerkamp hJO rtfOO L 3 ZILVEREN SIERADEN ^3*^0 WOENSDAG 17 NOVEMBER 1971 137 arrestaties )E n.v. W. Voet en Zonen juweliers FABER gashaarden HET WITTE HUIS VN tegen import uit Rhodesië door de VS F 1 I I. -4^1 ieerdi UN PIAO ADVERTENTIE ADVERTENTIE besprekingen j heeft rorpen >r het s hun ebouw e elk. voerd, tl had aan- itheb- recht- jeug- de uit zange- tnaan- waar- genis- HONGKONG. (AFP) Maarschalk Lin Piao, op het negende partijcongres nog gevierd als de kroonprins van Mao Tse Toeng, „leeft en houdt gedwongen verblijf in Peking” nadat hij gepoogd heeft een militaire dictatuur in China in te stellen. Dit zegt het Engelstalige blad Standard uit Hongkong. Het blad haalt verklarin gen aan van een hoge Chinese functiona- Gearresteerd. Bij een vuurgevecht voor de spreekkamer van een arts in)Montevi deo zijn acht leden van de guerrilla- organisatie Tupamaro gearresteerd. Breuk. De Mexicaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Emilio Rabasa meldt dat Mexico besloten heeft zijn diploma tieke betrekkingen met Formosa te ver breken. nerlid :t mi 's taat) irvoer eiding niliere bij de een i bus- inge- orpen. horeo- dirijf. s kun- anente tselijk open- igdmj. onwa- voor- Grote Houtstraat 165 - Anegang 13-15 HAARLEM Ruime keuze o.a. uit Denemarken ischo- zsblad it het irijzen mdig- andse zan 20 t aan im de n een direc- iening rnkele te ten prijs- naken. emen- udt on cholen Igroep n alle samen P2 in ib- en !t, dat krij- landse lappen gen. nende- d ook jk die eoefe- b- en P 2 er dat n het nd is, an de 1 de et ge- dheid e be rk is GENÈVE (AFP) De waarnemer van Formosa op de conferentie van de GATT (Overeenkomst voor Handel en Tarieven) in Genève is „met algemene instemming” uitgesloten. De tachtig leden hebben hier over niet gestemd. wijk- en - depu- aan- n het aalge- - "W De begroting van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk is weliswaar aan genomen, maar eigenlijk afgekeurd. Het is een werkstuk gebleken waarover eigenlijk niemand tevreden was en waarop niet alleen uit partijpolitiek standpunt, maar ook vooral uit het oogpunt van algemeen belang tal van aanmerkingen te maken waren. Die aanmerkingen zijn minister Engels en zijn staatssecretarissen ook niet bespaard gebleven. LONDEN (Reuter) In de interneringskampen in Noord-Ierland zijn geen martelingen toegepast op gevangenen. Wel is er in bepaalde gevallen sprake van mishandeling. Tot deze conclusie komt een door de Britse re gering benoemde commissie van onderzoek in een uitvoerig, doch voor zichtig opgesteld rapport. Het is de eerste officiële bevestiging van kranten berichten dat de Noordierse veiligheidspolitie „grondige ondervragings methoden” toepast op extremistische verdachten die op 9 augustus zonder berechting werden geïnterneerd. Mistroostig kijkt een groepje zwem sters naar grote hoeveelheden dode vis op het strand nabij de Braziliaanse stad Rio de Janeiro. De vissterfte werd veroorzaakt door een verstopt kanaal, waar de temperatuur van het water te hoog was opgelopen. SALISBURY. (DPA) De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Sir Alec Douglas-Home, is gisteren in Salisbury geheim overleg met politieke leiders van de Afrikaanse meerderheid in het door blanken geregeerde Rhodesië begonnen. Aangenomen wordt, dat hij bij de bespre kingen de Britse voorstellen tot oplossing van de Rhodesische kwestie zal uiteenzet ten en de opvattingen van de Afrikaanse politici wil vernemen. Douglas-Home is aan het hoofd van een officiële Britse delegatie in Salisbury om met premier Ian Smith over bijlegging van het conflict inzake de eenzijdige on af hankelijkheidsafkondiging door Rhode sië in 1965 te onderhandelen. Twee verboden Afrikaanse nationalisti sche organisaties hebben besloten samen te werken. Zij willen hierdoor een bijdra ge leveren aan de onderhandelingen tot oplossing van het onafhankelijkheidsge- schil. Het zijn de ZANU (Zimbabwe Afri kaanse Nationale Unie) en haar grote rivale de ZAPU (Zimbabwe Afrikaanse Volksunie). •ccesje -*), dat lorren i voor k en ris die in Hongkong sprak over het lot van de nummer twee van de Chinese hiërarchie. Volgens hem bevindt Lin Piao zich sinds half september in een afgeslo ten huis vlak bij het verboden deel van Peking. De Standard zegt dat maarschalk Lin zich niet aan boord bevond van het toe stel dat op 13 september in Mongolië neerstortte, en dat de val van de maar schalk het slot is geweest van „een lange eh harde strijd” tussen de leiders in Peking. Tijdens een partijbijeenkomst op 11 of 12 september zou Lin zich met steun van militairen als algemeen opperbevel hebber Wang Joeng Sjeng hebben verzet tegen voorzitter Mao die terzijde werd gestaan door premier Tsjoe En Lai. Deze laatste zou zo spoedig mogelijk de instal latie hebben gewenst van een collectief leiderschap van partij, leger en volk. Voorzitter Mao en de zijnen wonnen en Lin werd na de bijeenkomst gearresteerd. Andere militairen die met hem waren zijn eveneens verdwenen en zitten waarschijn lijk ook ergens opgesloten. In dit verband is wellicht van belang de enorme sprong die maarschalk Jeh Tsjien Jing in de Chinese hiërarchie heeft ge maakt. Hij is plotseling vanuit het niet op de vierde plaats terechtgekomen. Deze plaats werd tot nog toe ingenomen door opperbevelhebber Wang Joeng Sjeng, wiens naam geheel is verdwenen. De „plaatsingslijst” met aan het hoofd Mao en Tsjoe En Lai werd onlangs door het Chinese persbureau Nieuw China gepubli ceerd tijdens een receptie ter ere van zo’n 600 Aziatische tafeltennissers. Men behoeft daarbij nog niet in de eerste plaats te betreuren dat de oppositie haar zin niet heeft gekregen, want ook deze kant van het parlementaire kamp heeft niet het culturele evangelie in pacht. Maar er was een lijn uitgestippeld door dr. Marga Klompé en deze lijn liep niet parallel met subjectieve partijpolitieke overwegingen, maar met richtsnoeren die naar een vrijere culturele ontwikkeling I wezen. Nu is er bewust een vertraging in die ontwikkeling gecreëerd, waardoor de Nederlandse bijdrage tot een avant-gardis- Ssch maatschappij perspectief zeer mager zal worden. Waar minister Engels die lijn wél wilde volgen, is hem dat nog belet ook. Er is namelijk uit de regeringsfracties onvol doende tegenvuur gegeven toen uit de V.V.D. de mortieraanval op de toneelgroep Studio kwam. In de stroom van kritiek op de begroting werd het plotseling gemak- kelijk om zo’n aanval te doen slagen en hij slaagde ook. Het ging om een verhou dingsgewijs gering bedrag dat voor het experimentele toneel echter een kwestie van voortgaan of stoppen betekende. Waarom is men in bepaalde kringen toch De Raad van de Kunst moest duidelijk gemaakt worden dat experimenten maar op eigen risico en kosten ondernomen moeten worden. Experimenten remmen de produktie maar af en voor produceren zijn we on de wereld. En wie wordt dan uitgekozen als afschrikwekkend voor beeld? Juist, het zwakste en minst ge waardeerde experimenteergroepje van de toneelwereld: Studio. Dit toneelgezelschap heeft vroeger veel betekend voor het Nederlandse toneel. Het bouwde een uitstekend, modern repertoire op en wat meer zegt schiep een enthousiast en nieuw toneelpubliek vooral in de hoofdstad. Dat succes ging een groot deel van de groep tenslotte tegenstaan, vooral omdat het de verleiding met zich mee bracht dat voorstellingen geprodu ceerd moesten worden ter wille van de produktie. Het experiment, het onderzoek naar wat men met toneel kan doen, ging er onder lijden. En juist daartoe was Studio destijds in het leven geroepen. Met vele strubbelingen, vooral binnen de groep zelf, is Studio opnieuw begonnen. Bij een nulpunt. En daar moet het maar blijven, vindt de Kamermeerderheid. De meningen in de toneelwereld, of er veel aan het experimenterende Studio van dit moment uit artistiek oogpunt verloren is, lopen uiteen. Het kwalijkste aspect van het besluit van de Kamermeerderheid is echter, dat uitdrukkelijke afspraken en adviezen genegeerd worden. Juist op het moment dat de inspraak en medezeggen schap in het cultuurbeleid een betere en democratischer structuur krijgen, laten de regeringsfracties weten dat de Raad voor de Kunst niet ernstig wordt genomen. Bij een minister Klompé had de K.V.ÏU-fraè- tie zich nimmer bij deze stunt durven aansluiten. met gloeikolen 34% korting, dus u betaalt geen f 1156,maar slechts 756,—. Dus 400,— goedkoper Oranjeboomstraat 68, Haarlem, verkoopt alle merken haarden met volledige ser vice, schriftelijke garantie en toch on voorstelbaar goedkoop. Haarden worden geplaatst volgens voor schriften G.E.B. Tel. 0 23-32 50 09. Het feit dat de begroting op tal van punten moet worden bijgeschaafd, ook al is het merendeel van de moties en amen dementen afgestemd, betekent dat hier een mank beleid, vooral op het gebied van de jeugdvorming, is gepresenteerd dat al leen omwille van het kabinetsprestige de parlementaire slagboom is gepasseerd. Het is moeilijk aan te nemen dat minis ter-president Biesheuvel met dit beleid op een departement dat bij uitstek het bed den van de vooruitgang op vormingsge- bied in handen heeft, erg gelukkig is. Zijn verantwoordelijkheid dekt nu een beden kelijk marchanderen met belangrijke maatschappelijke waarden. Het is jammer dat de regeringsfracties niet de moed hebben gevonden hun minister-president deze verantwoordelijkheid te besparen. n ge- Rijs- it had rhalve zo bang voor experimenten? Het culturele patroon vernieuwt zichzelf onder de dwang van factoren die niet door de overheid kunnen worden geregeld. Het is een kwestie van aanpassing aan die ver nieuwing en tenminste van zo veel moge lijk vrij baan geven. Studio pretendeerde niet een soort van culturele profetie, maakte zelfs grove fouten en kromp ineen tot een klein, zwak groepje. Maar daarom is het toch niet nodig om het de dood steek te geven? Misschien moest er een daad gesteld worden die de „spilzieke Klompé” achteraf zou treffen? selijkheid bevatten. Het rapport toont vol gens hem aan hoe moeilijk het is gede tailleerde regels uit te werken voor deten tie in tijden waarin intensief ondervragen van verdachten van vitaal belang kan Het uhaniem genomen senaatsbesluit de hulp voorlopig nog twee weken voort te zeten in afwachting van een definitieve regeling, moet nog door het Huis van Afgevaardigden worden goedgekeurd. De Amerikaanse regering heeft met kracht aangedrongen op een tijdelijke re geling, zodat de hulp kan worden voortge zet, na de verwerping van het buiten landse hulpprogramma vorige maand in de senaat. CHARLESTON. (AFP) In een gegoe de wijk van de Amerikaanse stad Char leston zijn gisteren in twee woningen in totaal zes lijken gevonden. De slachtof fers, een arts en zijn vrouw en een statisticus van het departement van Land bouw van de staat West-Virginia met zijn vrouw en twee kinderen, vertoonden ko- gelwonden. De politie heeft geen wapen gevonden, Het rapport geeft onder meer veel de tails van methoden voor opsluiting en on dervraging. Zo moeten gevangenen in be paalde houdingen tegen een muur blijven staan, moeten ze kappen dragen, perioden doorstaan van snel achtereen slapen en opstaan of gedwongen slapeloosheid door electronische geluiden die conversatie on mogelijk maken en worden ze op een dieet gezet van water en brood met tus senpozen van zes uur. De commissie kenschetst deze acties als mishandelingen en uit ook kritiek op andere aspecten van de internering. Ze besluit met de conclusie dat in bepaalde gevallen gevangenen enigermate ontberin gen hebben geleden, dit laatste overigens geheel onopzettelijk. De Britse minister van Binnenlandse Zaken Reginald Maudling, verantwoorde lijk voor Noord-Ierland zegt in de inlei ding van het rapport dat de Conservatieve regering in Londen na bestudering van het werk van de commissie elke suggestie verwerpt dat de methoden voor ondervra ging elementen van wreedheid of onmen- t -jr-v. In zeker zin dringt voor de NAVO de tijd. Zoals bekend ging enkele jaren gele den tijdens de NAVO-ministerraad in Reykjavik het licht voor besprekingen in principe op groen. Tijdens de topbijeen komst van 5 en 6 oktober van dit jaap van de plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-landen en top-ambtenaren in Brussel kreeg Bro sio, de voorganger van secretaris-generaal Luns, het mandaat om in Moskou te gaan „verkennen”. Bij de NAVO had men gehoopt dat de CAIRO (AFP) Ex-koning Idriss van Libië is door het tribunaal van het Libi sche volk bij verstek ter dood veroor deeld. Idriss bevindt zich als balling in Cairo. Omar El Tsjalhi, oud-raadgever van de koning, werd eveneens bij verstek veroordeeld tot levenslange gevangenis straf. Dit heeft het persbureau voor het Midden-Oosten bekendgetpaakt. De vonnissen van het tribunaal betref fen volgens de huidige libische regering „corruptieve handelingen” van het oude regime. Naast genoemde twee vonissen hoorde de vrouw van Idriss vijf jaar tegen zich uitspreken, ex-kroonprins Has san El Reda drie jaar en ex-premier Oeanis El Gaddafi twee jaar gevangenis straf. WASHINGTON. (Reuter) Enkele uren na het aflopen van het buitenlandse hulpprogramma heeft de Amerikaanse se naat gisteren gelden beschikbaar gesteld om het programma tot 1 december voort te zetten op basis van een jaarbegroting van 2,68 miljard dollar. Intussen zal een nieuw hulpprogramma opgesteld moeten worden. WASHINGTON. (Reuter) Het Ame rikaanse leger heeft 137 negermilitairen mannen en vrouwen in arrest ge steld na rassenrellen in een legerkamp in de staat Alabama. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van Defensie in Washington gisteren meegedeeld. De negers hadden erover geklaagd dat zij in het kamp Fort McClellan vanwege hun ras slecht werden behandeld. Op deze basis bestond volgens hun zeggen een tegen de negers gerichte vijandigheid en deden zich moeilijkheden voor bij bevor dering. Nadat zij zaterdag deze klachten hadden geuit, was het tot vechtpartijen tussen negers en blanken gekomen. Auto’s werden vernield en ruiten ingegooid, al dus de woordvoerder van het ministerie. De rellen hadden ook zondag de hele dag geduurd. Maandag waren ze opgelaaid toen 137 negermilitairen onder wie 72 leden van het vrouwelijk hulpkorps in arrest waren gesteld. Zij worden beschul digd van wanordelijk gedrag, vernieling van eigendommen van het leger, het niet- opvolgen van bevelen en het niet-dragen van de voorgeschreven uniformen. Fort McClellan is het belangrijkste in- lijvingscentrum voor recruten in het vrouwelijke hulpkorps. Volgens het minis terie zouden de vrouwen de voornaamste aanstokers van de rellen zijn geweest. Aan het begin van de conferentie ver klaarde de voorzitter, de Chileen Carlos Besa, dat men het erover eens was, dat de conferentie zich moest bezighouden met handelsaangelegenheden en niet een uit voerig debat over de kwestie-China moest houden. Volgens een woordvoerder van de GATT zei Besa voorts, dat de GATT dezelfde algemene beginselen in de kwes tie-China moest volgen als in de VN- assemblee was geschied. De waarnemer van Formosa, To Kwo Tsjoe, protesteerde in een verklaring krachtig tegen het besluit. BRUSSEL (ANP). De NAVO in Brussel is teleurgesteld over het feit dat Manlo Brisio de vroegere secretaris-gene raal van het bondgenootschap, nog geen gelegenheid heeft gekregen in Moskou verkennende besprekingen te voeren over wederzijdse evenwichtige troepenbeper kingen in Midden-Europa. Toch gelooft men in NAVO-kringen niet dat zulke verkennende besprekingen onmogelijk zullen zijn. Italiaan Brosio voor 15 oktober in Moskou geweest had kunnen zijn zodat hij bijtijds een rapport klaar had kunnen maken voor de komende NAVO-ministerraad, be gin december in Brussel. Maar Moskou heeft nog niets van zich laten horen, Brosio arriveerde gisteren in Brussel voor besprekingen met secretaris-generaal Luns en met Pierre Harmel, de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken. Inmiddels blijft men bij de NAVO wel bezig met het voorbereiden van ontwape- ningsbesprekingen. In een speciale werk groep bereiden militaire experts dossiers voor. Een hooggeplaatste NAVO-functio- naris deelde gisteren mee dat een van de wensen van het bondgenootschap is dat de NAVO en Warschaupact elkaar over en weer ook kennis geven van grote militaire oefeningen. Bij de NAVO bestaat momenteel de indruk dat de Russen het onderwerp we derzijdse troepen vermindering liever in het raam van een Europese veiligheidsconfe- rentie bespreken. LONDEN. (Reuter) De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, zal van 29 november tot 1 decem ber een officieel bezoek aan Londen bren gen. Hij zal met Britse ministers bespre kingen voeren over het Midden-Oosten en andere internationale zaken. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dit gisteren meegedeeld. Het is het eerste officiële bezoek van minister Eban aan Londen sedert het Conservatieve bewind-Heath in juni vorig jaar aan de macht kwam. Cuba’s premier Fidel Castro maakte tijdens zijn bezoek aan Chili een zee reisje op de Stille Oceaan. Geholpen door enkele mensen aan boord liet hij zijn voeten in het zeewater af koelen. zijn. De regering had daarom besloten gezaghebbend advies in te winnen over Ide beste methoden voor ondervraging van verdachte personen. Maudling beklemtoont dat de regering het rapport niet beschouwt als een blaam op „de verantwoordelijkheid en discipline waarmee de veiligheidstroepen in Ulster hun strijd leveren tegen een gemene en nietsontziende vijand”. De commissie, bestaande uit drie man, stond onder leiding van de vroegere Britse ombudsman Sir Edmund Compton en werd op 31 augustus in het leven geroe pen. Voor het eerste stemde de Chinese Volksrepubliek mee. De vergadering uitte haar „ernstige zorg” over het besluit van het Amerikaanse congres van verleden week chroom uit Rhodesië te gaan invoe ren zulks in weerwil van het embargo van de Veiligheidsraad. De twee tegenstemmers waren Portugal en Zuid-Afrika. De V.S. behoorden, tot de niet-stemmers, evenals Nederland, Brazilië en Griekenland. PRETORIA. (Reuter) Zuid-Afrika heeft de aanklacht tegen een Presbyteri aans geestelijke die het hof zou hebben beledigd ingetrokken. De aanklacht vloei de voort uit een incident tijdens het Proces tegen de Anglicaanse deken van Johannesburg, Gonville Ffrench-Beytagh. NEW YOR K (AP). De Algemene Vergadering van de V.N. heeft met 106 tegen 2 stemmen en 13 onthoudingen beslist dat de Verenigde Staten geen chroom uit Rhodesië mogen importeren. - - A.- s

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3