g GEMEENTE LICHTTE BURGERIJ IN l('0 VER AMSTERDAMS PLAN Hoorzitting Voorhaven zeer druk bezocht Bijna 80-jarige Beverwijkse trekt elke woensdagmorgen haar baantje in zwembad TOT 2S Fa. B. ENGELENBERG /I ySUa Aan vooravond van raadsdebat Bedreiging van *S Plan Zeebad slipte op weg naar ongeval V erdzvenen scooter lag in sloot «MMANOm Chemisch blus middel niet ongevaariljk Ambulanceauto VANMORGEN GEHULDIGD Heemskerk wil verlichting op Communicatieweg verbeteren ZAAL W" 1 4 WOENSDAG 17 NOVEMBER 1971 I.TMUTDER COURANT Niet het laatste woord Refer besteden „Dag”-zeggen V oorstander „DE POORT VAN VELSEN” Kort IJmondnieuws dttes uoot de tytta/et/ COMPLETE VERFSPUITINSTALLATIES Exclusieve couture Hoogh ee m raadsch ap: OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Ruim 550 inwoners van de gemeente Velsen hebben dins dagavond gereageerd op het initiatief van het gemeentebestuur om eens poolshoogte te komen nemen over al hetgeen verband houdt met de Am sterdamse plannen voor een Voorhaven in IJmuiden. Dit geschiedde in de vorm van een hoorzitting in de Stadsschouwburg, mede in aanwezigheid van een groot aantal raadsleden, terwijl op het podium plaats hadden ge nomen het volledig college van Burgemeester en Wethouders, de directeur van de dienst openbare werken ir. D. N. Dammers, de econoom van de ge meente drs. B. Weber alsmede de heer J. Dooyes, hoofd afdeling voorlich ting. S’ jeséI w nopend ADVERTENTIE ADVERTENTIE 30 en i. peu- (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN .30 u. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) u. in- van volks- straat Kerk- pen straat ADVERTENTIE chiet- (Van een onzer verslaggevers) straat. Ge- film- Modehuis Maar daarmede is dan wel het eerste woord gesproken, doch niet het laatste. PLEIN 1945 - 4 Telefoon 1 65 51 - 0 2550 foto- wem- (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De vissterfte in Neksloot, twee maanden geleden, is GED. OUDE GRACHT 19 - HAARLEM TELEFOON 31 13 30 endrik 1: vol- lezing in we- t cen- ischool iressie; sjessff- Velser- f bezig n slotte gehad lemaal latstel- inische /er de nodige louden estelde ‘t jaar en als lerator Stan gesteli len ah an dt is door meerite 1-10.30 astiek, Pres. ■avond de 12. Vrou- Arbeid n 1945, t 17.30 isvoor- tot 12 luiden. 6.30- 8 school- zwem- 16.15- mengd 18.30- rrsver- nvoor- iur en a, Ha- omme- derlirtg 20 u. i over Schey- jr. ■opend IJmuiden Plein 1940-1945 nr. 48 plan Zeebad een onmogelijke zaak, gezien de financiële positie der gemeente. Een IJmuidenaar, die hier geboren en getogen is, merkte op, dat men wel „dag” kan zeggen tegen Velserbeek, Beeckestijn, Waterland, de Heerenduinen en de Ken- nemerduinen, indien er een Voorhaven komt. Er zal dan een onleefbaar gebied ontstaan zoals aan de Nieuwe Waterweg. Waarom dan nog geld investeren in het recreatiegebied Spaarnwoude? Men bouwt nu toch ook geen flatgebouwen voor in woners op het Hoogoventerrein? Straks moeten wij nog naar het Ruhr- gebied om frisse lucht te happen in plaats van andersom merkte hij tot grote hilariteit op. Van hem was ook de opmer king, dat indien er sprake zou zijn van een Voorhaven nabij Wassenaar, het in Den Haag wel eeuwig bij een plan daar toe zou blijven. n 1945. biblio- 1 uur. jk aan van Beroepen. De Gereformeerd Vrijge maakte Kerk Beverwijk heeft een beroep uitgebracht op dominee B van Wiet te Bolmes-Slikkerveer (Z.-H.). Ds. Van Wiet, in 1917 geboren, staat sinds 1966 in Bol- moet men dat zien als een uitspraak van het hoogste bestuursorgaan van die stad omtrent de wijze waarop het belang van de Amsterdamse haven en al hetgeen daarbij behoort, naar zijn mening behoort te worden gediend. standpunt. Reeds in zijn nieuwjaarsrede heeft de burgemeester gesteld,dat een be slissing met betrekking tot een Voorhaven op nationaal niveau door het parle ment moet worden genomen op basis van een volkomen objectieve studie, waarbij alle alternatieven en alle aspecten van een dergelijke havenontwikkeling in beschouwing zijn genomen. Daartoe beho ren vanzelfsprekend de infrastructuur en de leefbaarheid van het gebied in de breedste zin van het woord, inclusief de milieuhygiëne. Reeds eerder heeft de burgemeester ge zegd: „Indien de gemeenteraad van Am sterdam zich daar vóór zal uitspreken, HEEMSKERK. De gemeente zal Ge deputeerde Staten verzoeken de nodige zorg te besteden aan de verlichting op de Communicatieweg, die het Woonwagen centrum verbindt met Heemskerk. Deze toegangsweg tot het centrum is voor de bewoners reeds geruime tijd aanleiding geweest hun beklag te doen over de slechte verlichting van de weg. Ook de snelheid, waarmee personenwagens en vrachtwagens over de Communicatieweg rijden baart de gemeente zorg. Reden temeer om het college van Gedeputeerde Staten er op te wijzen, dat een snelheids beperking tot 70 kilometer wenselijk zou zijn, aldus burgemeester H. Nielen tijdens de dinsdagmiddag gehouden persconferen- Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 Na een toelichting van de zijde van burgemeester W. M. B. Bosman en wet houder C. Ockeloen, was het woord aan de zaal en ontspon zich een levendige gedachtenwisseling, welke meer dan een uur in beslag heeft genomen. Vermanende woorden van een voorstander, die om bezinning vroeg, wisselden zich af met kreten zoals „wanneer het ging om een Voorhaven i n de buurt van Wassenaar, dan zou het in Den Haag wel eeuwig een plan blijven” van de zijde van een van de vele tegenstanders van een Voorhaven. IJmui- i. .es et uur i« ‘school voor uw BRUILOFTEN RE CEPTIES, PARTIJEN en VER GADERINGEN. Een duidelijk voorstander van een voorhaven is de heer A. R. Hammerstein, directeur der n.v. Verenigde Scheepsagen- i. tie- De heer Th. Schuijt, districtleider van de „Verenigde Sportfondsenbaden n.v. voor Noord-Holland en Fries land” overhandigde mevrouw Smelik een fraai boeket bloemen. Zij kreeg tevens een abonnement voor het leven van het Sportfondsenbad. De bijna tachtigjarige mevrouw Smelik liet alle hulde rustig over haar komen en begaf zich hierna weer in het water. de ver oorzaakt door zuurstofloosheid. Dit meldt het Hoogheemraadschap voor Uitwateren de Sluizen in Kennemerland en Westfries- land in een aan de gemeente gericht rapport. Het gebruik van het chemische blus middel 68 HS, door de brandweer van Heemskerk bij een brand in een in de nabijheid van de Neksloot staande boer derij gebruikt, is van invloed geweest op de slechte kwaliteit van het water in de Neksloot, aldus het Hoogheemraadschap, dat het middel als niet geheel onschade lijk voor het oppervlaktewater beschouwt. Men dringt er dan ook bij de gemeente op aan een nader onderzoek naar het blus middel te laten instellen. Het college van burgemeester en wethouders zal hieraan gevolg geven en de Koninklijke Brand weervereniging verzoeken het middel bij TNO te Delft te laten onderzoeken. Het chemisch blusmiddel is onlangs ge demonstreerd tijdens een landelijke con tactdag van de Brandweervereniging. Heemskerk was de eerste gemeente, die het middel bij een blussing heeft gebruikt. HEEMSKERK. Een inwoner Heemskerk kreeg maandag op de Com municatieweg een ongelukje met zijn scooter, waardoor het voertuig niet meer kon rijden. Hij zette de scooter tegen een boom langs de weg met de bedoeling deze de volgende dag op te halen. Dinsdag bleek zijn vervoermiddel echter verdwe nen te zijn, waarvan de Heemskerker aangifte deed bij de politie. Woensdag heeft de politie de scooter terug gevonden in een sloot ter hoogte van het woonwagenkamp. Voor het verlenen van eerste hulp werd een ambulanceauto van de Velsense onge vallendienst opgeroepen, die zich snel op weg naar Velsen-Noord begaf. Ter hoogte van de Parkweg in Velsen geraakte deze echter ten gevolge van gladheid in een slip, waarbij de wagen met een lantaarn paal in botsing kwam en nogal werd beschadigd. De bestuurder bleef hierbij zonder letsel. Daarop werd onmiddelljk een tweede ambulanceauto ingezet, waarmee het slachtoffer naar het Jozefziekenhuis in Heemskerk werd overgebracht. Hier con stateerde de arts zware kneuzingen aan bovenbeen en bekken. BEVERWIJK. Vanmorgen half elf beklom mevrouw O. J. Smelik-Peek uit de Vlaanderenstraat 56 de houten trap van de duiktoren in het Sportfondsenbad en liet zich even later sierlijk naar beneden vallen. Voor mevrouw Smelik is dit iedere woensdagmorgen gesneden koek, want al sinds de opening van het Sportfondsenbad aan de Kuikensweg maakt zij haar weke lijkse wandeling naar het gebouw om de spieren van haar 79-jarige lichaam even snel en soepel los te maken. Morgen bereikt zij de leeftijd van 80 volle jaren. Maar wij dachten, toch wel even een gebeurtenis om bij stil te staan. Want mevrouw Smelik trekt haar baantjes in het lichtblauwe water van het Sportfond senbad even sierlijk en gemakkelijk als een jonge vrouw die de zwemkunst even eens machtig is. Zij beschouwt het feit, dat een 80-jarige elke woensdagmorgen van half elf tot half twaalf zwemt als de gewoonste zaak van de wereld. „Mijnheer, ik zwem al van mijn 43ste jaar af. En ik doe het met plezier en iets wat je met plezier doet laat je niet meer. Man, man, het is toch zo’n gezellig club je”, zegt mevrouw Smelik. De Beverwijk- se is de oudste dame van het clubje dames, variërend in leeftijd van zestig tot zeventig jaar, dat elke woensdagmorgen in het Sportfondsenbad te vinden is. „Sommigen zijn nog een beetje bang. Dan zeg ik, kom, dames, er is niets aan de hand. Als je het doet zoals ik het doe kan je niets gebeuren”. Op haar leeftijd waagt ze het om van de hoogste duikplank die nog altijd zo’n drie meter boven het wateroppervlak bengelt, in het bassin te duiken. De voorlichting vanaf het podium werd gegeven door v.l.n.r.: J. Dooys (voorlichting), ir. D. N. Dammers (openbare werken), drs. B. Weber (econoom), C. Ockeloen (wethouder), W. M. B. Bosman (burgemeester), mr. A. P. van Uffelen (gemeente secretaris) en de wethouders M. Roes- singh, H. de Boer en Th. C. Witte. streek en Haarlem-Heemstede en Benne- broek, waar nog zoveel andere zaken moeten plaatshebben, welke tot dusver achterwege zijn gebleven en die bij de aanleg van een Voorhaven, als al het geld is uitgegeven nog langer zullen moeten wachten op verwezenlijking ervan. Voorts is uit geen van de inmiddels verschenen rapporten gebleken, dat het de arbeiders en de bedrijven in Amsterdam beter zal gaan, wanneer er een Voorhaven komt. Indien men Amsterdam wil dienen, moet er gezorgd worden voor werkverde ling met Rotterdam en komt men er niet met een Voorhaven, welke tienmaal zo klein zal worden als de Rotterdamse haven. Bovendien, wanneer straks blijkt, dat de Voorhaven toch niet zodanig functio neert als men had gedacht, zal men er iets anders mee moeten doen: zoals het aantrekken van industriën en dat gaat ten koste van het waterwingebied en de recreatieterreinen. Er dient dus nog een aantal grondige onderzoekingen plaats te hebben zo besloot de heer Ockeloen. Dan was het woord aan de aanwezigen, hetgeen een levendige discussie deed ont staan. Een van de bezoekers merkte op, dat destijds Velsen heeft toegestemd en meebetaald aan de vergroting van de pieren en de verbreding van het Noord- zeekanaal teneinde Amsterdam niet te laten doodbloeden. Ook hij zag de toe komst van Plan Zeebad somber in „bouw het snel dan kunnen ze dat ten minste niet afnemen” en adviseerde verder gedegen voorschriften te maken ter voorkoming van eventuele verdere narig heden. soepel. Ik ben zo gezond als een vis. Ik voel me lekker. Als klein meisje moest ik drie kwartier wandelen om mijn school te bereiken. En dan stapte ik om vier uur ’s middags even blij diezelfde afstand weer terug. Ja, zo ging dat vroeger. De paplepel, hè Een kijkje in de overvolle zaal van de Stadsschouwburg tijdens de hoor zitting over de Voorhavenplannen. „Maar dan moet er beneden wel een ervaren zwemster zijn, die de andere dames uit de buurt houdt”. Zij praat even gemakkelijk over haar zwemkunst als over haar andere hobby, die in de vorm van medailles en wandtegeltjes gestalte voor de bezoeker krijgt. De wandelsport beoefent de Beverwijkse dame intensief en zij gaat niet voor een 15 kilometer lange strandwandeling of duintocht uit de weg. Mevrouw Smelik stapt bezig naar de muur van haar bejaardenflatje en toont alle gewonnen voorwerpen. Zij is er trots op. Maar waarom ook niet. Veel dames van haar leeftijd doen het haar niet na. „Ja, gut, hoe komt dat nou, dat ik dat wel kan. Ik heb altijd graag gewandeld en gezwommen. Mijn spieren zijn lekker inoet de band tussen het gemeentebestuur en de burgerij zoveel mogelijk versterkt worden. '‘Ten aanzien van de verhouding met Amsterdam heeft Velsen een vastomlijnd Onder luid applaus antwoordde wethou der Ockeloen, dat Velsen destijds noch aan de pieren, noch aan de verbreding van het Noordzeekanaal heeft betaald en evenmin ook maar één gulden zal spenderen aan een Voorhaven. Wie het wel moet betalen, staat niet vast, maar Velsen niet!. Overigens is de aanleg van Eén daarvan is, dat naar Amsterdamse mening de Voorhaven 320 miljoen „en- nog-wat” gaat kosten. Velsen is van oor deel, dat dit bedrag het dubbele „en-nog- wat” zal bedragen. De vraag is nu of al dat geld niet beter en meer rendabel op een andere manier uitgegeven kan worden in het gebied, dat begrensd wordt door het Ijsselmeer, de Noordzee, de Zaan- VELSEN-NOORD. Dinsdagmiddag omstreeks half vijf werd door een zes tienjarige bromfietser uit Heemskerk op de hoek Ladderbeekstraat-Melkweg in Velsen-Noord verzuimd aan een naderen de personenauto voorrang te verlenen. Een aanrijding was hiervan het gevolg, waardoor de jongeman gewond op het wegdek bleef liggen. In het Rijkszeehavenoverleg zal een studie moeten plaatshebben in breder kader en met inachtneming van de ge noemde aspecten. Ook planologisch zal over de Voorhaven moeten worden beslist. Daaruit moge blijken, dat Velsen niet aan Amsterdam het recht ontzegt om bepaalde plannen te lanceren, welke het in ’t belang van die stad noodzakelijk acht. Doch Velsen heeft krachtens dezelf de autonome bevoegdheid het recht om zelf te bepalen op welke wijze Veisens belangen het best tot hun recht zullen komen. Het betreft een nationale zaak, daarom ook, dat Velsen een twee-zijdig gesprek met Amsterdam steeds van de hand heeft gewezen als zijnde ondoelmatig, aanlei ding gevend tot onduidelijke situaties en daardoor tot misverstanden. In aansluiting hierop heeft wethouder C. Ockeloen in een overzicht van de gang van zaken tot dusver, erop geattendeerd, dat Velsen on mogelijk het standpunt kan innemen, dat de belangen van de gemeente Velsen op houden bij de buren, met de streek. Om die redenen heeft Velsen in de afgelopen twee jaren al het mogelijke vergaard om zoveel mogelijk kennis op te doen. Dit leidde tot een aantal conclusies, waarvan wij er al meerdere in de loop der afgelopen weken hebben gepubliceerd. turen Halverhout en Zwart en Zurmuh- len. Hij critiseerde het eenzijdige afwijzende standpunt van Velsen in de huis-aan-huis verspreide brochure en vroeg waarom daarin ook niet de voordelen van een Voorhaven zijn gememoreerd. Tevens in formeerde hij of Velsen de zaak zal gaan traineren, indien het Rijkszeehavenoverleg „ja” zegt tegen de Voorhaven. De gemeen te kan het dan drie jaar tegen houden hetgeen op een totaal van 500 miljoen, aan kosten nog eens 75 miljoen zal vergen. Wil Velsen dat de nationale zaak aandoen? Zeehavens en zeehavenindustriën zijn van belang voor de nationale industrie merkte deze spreker op, die attendeerde op het belang van de werkgelegenheid in deze streek en omgeving. Met betrekking tot de milieuverontreiniging was hij van oordeel, dat selectief te werk moet worden gegaan. Wethouder C. Ockeloen bestreed de ne gatieve Velser voorlichting en durfde een vergelijking met de Amsterdamse voor lichting direct aan. „Het gaat tussen Vel sen, dat niets wil, maar iets moet onder gaan, tegen Amsterdam, dat iets wil, maar dan in een ander zijn voortuin” riep de heer Ockeloen uit. Hij vond het onjuist, dat de heer Hammerstein wel sprak van voordelen, doch wanneer die maar één percent uitmaken van het totaal aantal nadelen, kan men zich toch wel voorstel len, dat Velsen daar niet warm voor loopt” aldus de wethouder. Overigens is het zo, dat de Amsterdam se haven slechts zeven percent uitmaakt van de totale bedrijvigheid in ’s lands hoofdstad. „Velsen is beslist voorstander van ver betering van de streek inclusief de werk gelegenheid in Amsterdam, doch niet zo als dat thans gebeurt. Of i s de heer Hammerstein soms van mening, dat op de gróte zandvlakten bij Amsterdam al werkgelegenheid is geboren?” vroeg de heer Ockeloen verder. Nadat dr. D. N. Dammers nog had gewezen op de aard van de verdere on derzoekingen, werd een aantal schriftelijk ingediende vragen direct beantwoord, waarbij van de zijde van B. en W.werd benadrukt, dat men niet „over” maar „voor” de Velser bevolking bestuurt Dit vormde het slot van een zeer vruchtbare, bijzonder druk bezochte avond. In zijn inleidend woord heeft burge meester W. M. B. Bosman er de aandacht op gevestigd, dat het door Amsterdam gelanceerde plan voor een Voorhaven zo ingrijpend is, dat een dergelijk project zelfs de structuur van de gemeente Velsen gaat aantasten. Velsen heeft het bestemmingsplan Zee wijk vastgesteld en ten uitvoer gelegd. Daarin is nu reeds ruim 100 miljoen gulden geïnvesteerd. Bovendien werd het plan Zeebad vastgesteld, waarvoor de ge meente dit jaar door middel van onteige ning voor ruim anderhalf miljoen gulden de grond in handen heeft gekregen. Nu wil men op ongeveer 700 meter afstand van Zeewijk een Voorhaven aan liggen en wordt het plan Zeebad als de Voorhaven komt finaal van de kaart geveegd. Het is een dermate ernstige zaak, dat aen weloverwogen standpuntbepaling van het gemeentebestuur van Velsen noodza- kelijk is. Er kwam een rapport, een populaire samenvatting ervan werd huis- aan-huis verspreid. In dit kader van voor- lichting aan de bevolking moet nu ook deze hoorzitting gezien worden. Het betreft een zaak, welke de levens belangen van de gemeente raakt. Daarom -22 u. De - •vv-k i- v A I

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5