SER Loongesprek Kwartaalcijfers tegengevallen in K GROTE CONCERNS BEZUINIGEN Faillissement Konersmann definitief f49 Waarom de modebewuste vrouw Super 0,3 cent de kapsalon van Louis Pièrlót prefereert goedkoper Regering vindt ingrijpen nog niet nodig 3 dagen Twente NS-Minitrips naar het buitenland. -^Pierlot I DE BEURS DEZE WEEK w te Wall Street ZIJLSTRAAT 88 - HAARLEM - Telefoon 310816 - 3109 45 z/ 10 He ZATERDAG 20 NOVEMBER 1971 Fout bekend 0 Stagnatie 0 Belemmerd Geen haast Lonen en prijzen 7' Lokale markt voordelig uit met NS voordelig uit met NS Omdat de in 1898 opgerichte kapsalon één der meest gerenommeerde van Nederland is, ook qua behandeling die uiterst persoonlijk en „eigentijds” is. Er wordt dan ook gewerkt door 30 zeer geselecteerde haarstylisten, vandaar dat ook het wach ten nihil is en jeugd door jeugd gekapt wordt. De nieuwste creaties en coiffure-vondsten uit Parijs, Milaan en Beverley Hills worden direct met succes toegepast; voor ieder gezicht wordt een passend kapsel ontworpen. En voor de vrouw die houdt van anders zijn, is er keus uit een grote collectie haarwerken en pruiken gemaakt naar maat en kleur. In de twee schoonheidssalons werken gediplomeerde schoonheidsspecialistes met o.a. de pro ducten van Guerlain, Elizabeth Arden en Revlon. 2 dagen Brussel 3 dagen Hamburg 4 dagen Gotenburg 4 dagen Londen 5 dagen Parijs Van 6 november Hm 11 december 1971 en van 8 januari t/m 4 maart 1972 kan zelfs al vanaf flOO.-geboektworden. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. van elk station. Zd Olyn die z kend topal open de zs een i een eiser frap] 2.07 heef f 49.- f 89.- f 130.-* f 132.- r in in voc der Eir de UE onl in 3 Dagen bijkomen in een streek die alles te bieden heeft. Volledig verzorgd, dus Incl. logies, maaltijden en reis liiniiimiiiiiwiiiiiiiiiininiiiiiinffliinniHHHniifflfflifflfflinwiWHifflffl» fVWVV (Vervolg van pagina 1) (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiin IUIIIIIIIII (Van een medewerker) ADVERTENTIE Nat. en internationaal jury-lid; o.a. Japan 1970 Nat. en internationaal bekroond Medewerker: Libelle, Beatrijs, Rosita VWWW ADVERTENTIE vwvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvwvvvvvvwvv^^ UTRECHT Deze week maakte de AKZO als laatste in de rij van onze grote con cerns de cijfers over het derde kwartaal bekend. Ze vielen tegen. Het voor het tweede halfjaar van 1971 verwachte herstel bleef uit en de raad van bestuur van AKZO moest een belangrijke waarschuwing laten horen. Wanneer het terugdringen van de kosten en het rationaliseren van de produktie samen met een matiging van de loonstijging en een herstel van de conjunctuur onvoldoende effect heeft, zal moeten worden be sloten tot het beëindigen van bepaalde produkties, hetgeen tot ontslagen zal leiden. De rationalisatie bij AKZO alleen al zal tot kleine afvloeiingen of interne overplaat singen leiden. conjunctuur speelt volgens de bouwwe reld een woordje mee. Dat is begrijpelijk wanneer men bedenkt dat talrijke bedrij ven momenteel heel voorzichtig zijn met hun investeringen. De grote vraag is nu in hoeverre inter nationaal van een neergaande conjunc- tuur moet worden gesproken en hoelang een en ander kan duren. De Koninklijke Shell-groep, die als gioot internationaal concern goed de vinger aan de economi sche pols heeft, constateerde in de toe lichting op haar laatste kwartaalcijfers een verminderde groei van de industriële bedrijvigheid in het merendeel van de belangrijkste afzetgebieden. werd toegestaan de prijzen voor nieuwe modellen in hogere richting aan te passen. Bovendien bestaat onzekerheid of de machtige vakbonden wel in de pas willen blijven lopen met de wens van de rege ring voorlopig niet meer dan 5,5 percent aan loonsverhoging te vragen. Als deze organisaties, zich .hieraan niet willen hou den, maar de prijzen- stringent gebonden blijven, ziet het er voor het winstvermo- gen van het Amerikaanse bedrijfsleven natuurlijk niet rooskleurig uit. Een slechte indruk heeft ook gemaakt dat de aangevraagde prijsverhoging bi; American Motors alleen werd toegestaan omdat deze het nadelige effect van hogere materiaalkosten kon opvangen. Elke ver hoging die tot winst leidt wordt afgewe zen. Overigens merkwaardig hoe een rege ring als de nood aan de man komt van principe kan veranderen. Een jaar geleden gold enig ingrijpen in de loon- en prijs- wereld voor de huidige republikeinse re gering in Amerika als niet veel minder dan een communistische revolutie. Nu is men daar heel wat straffer dan bijvoor beeld in ons land, waar zowel de loon- als prijsvorming tot nu toe volledig is vrijge laten. Pandbrieven. De Westland Utrecht Hypo theekbank zal met ingang van 22 no vember weer 8 pet. pandbrieven 1971 afgegeven tegen een koers van 99 pet. Drs. De Pous, die tot het laatst toe zijl geduld bewaarde hoe geïrriteerd de tegen-l standers elkaar ook van hun standp®| trachtten af te praten, zei dat hij nietl begreep waarom drs. Bakkenist niet ak-l koord ging met het cijfervoorbeeld ajl uitwerkingsmethode voor een gemiddeJ contract, terwijl hij zelf eerst om zj voorbeeld had gevraagd. De SER bleek na enig gesleutel aan dJ redactie van de bewuste paragraaf uJ eenstemmig in zijn opvatting dat in tw«l a drie jaar de loonsomstijging etappege-l wijs zal moeten worden teruggedronga tot 8 percent en de prijsstijging tot 3 at percent. De mate waarin die doelstelliJ kan worden gerealiseerd is mede afhanfe lijk van de vraag „in hoeverre richtinjl kan worden gegeven aan de ontwikkeld van de totale bestedingen, de prijzen d de inkomens die niet aan een CAO gebon den zijn”, aldus de raad. Ho Kopj van i sche talen erkei loopl rijke daar: tiek kwes gewt mees zake Om Bram Münc van verm Nede: make antw teit, atleti Münc gen i ROTTERDAM De prijs van super- benzine gaat maandag aanstaande met 0.3 cent per liter omlaag. De gezamenlijke oliemaatschappijen hebben dit vrijdagmor gen in Rotterdam meegedeeld. Lid: Syndicat de la Haute Coiffure Francaise Lid: Intercoiffure Lid: N.E.V.O.K. El Hjkl van voet trail WOTi titie periode heden 28% 13% 33% 4% 40% 26% 31 46% e 17% 42% 38% 12% 24% 14% 26% 42% 25% 28 133% 85% 56% 77% 28% 7% I der hei 71- Ts: vai dei Ho f 135.- Santa Fé Ind Can Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Alrcr. Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors „Ik Zaan (32). van talen dat keih: weg, V; de fysii bod spe< Wa< ser ren Kuj «tar N van buu ech ond huil Km wai Zal H PSi zek aan gat* zal elft Mu me, periode heden 293% 24% 27% 47% 21% 32 18% e 32% 91% e 41% 48 42% 69% 34 39% 26 7% 9% 16% 25% 83% 46 64% 30% Tijdens de zitting bekende de directenl van het Centraal Plan Bureau, prof, vil Beid nog een fout te hebben gemaakt H de berekening van de loonkostenstijging die het wensenpakket van de werknemer! in de grootmetaal oplevert. Dat is niet 1'1 maar 11,7 percent, zo corrigeerde dii kroonlid zijn aanvankelijk oordeel. Si metaal blijft daarmee dus helemaal binl nen het cijfervoorbeeld van het gemiddel de/ contract. Dat de metaal onderhandel! over 3 percent na-indexering als gevold van de sterke prijsstijging van de laatste tijd, is een zaak waar de SER buiten mot! blijven, aldus SER-voorzitter De Pous. Voor de lokale markt was een en ander echter wel een soort stimulans en in elk geval een teken om niet al fe snel met het verkopen van goede aandelen door te gaan. Daarom kon zich voor een aantal sterk ingezakte fondsen een goed herstel ontwikkelen. Bols en Heineken stegen met circa 4 gulden. Hagemeijer steeg met 5 gulden, Norit met 6 gulden en Internatte Müller met 7 gulden. Maar er kwamen ook nog forse dalin gen tot stand. Mosa Porcelein bijvoor beeld, viel van 60 op 53 gulden, Lijempf verloor drie gulden, Albert Heijn en Si mon de Wit moesten ook verder terug en de papiersector, met uitzondering van Proost en Brandt, eveneens. De produktie- beperking bij Gist Brocades kostte het aandeel ongeveer 10 gulden, evenveel als de nominale waarde. Ook de tapijtaande- len moesten flink terug, op grond van enige bedenkingen van Desseaux over het lopende jaar. Gunstige reacties op nieuwe berichten ontmoetten echter Erdal, Oren- stein en Koppel, Centrale Suiker en Leid- sche Wol. Op de beleggingsmarkt was de aandacht gericht op de nieuwe staatsleningen die zonder steun van buitenlandse kopers de regering een flink bedrag moesten opleve ren. Dat is gelukt en zelfs voor 550 miljoen gulden, wat een grote meevaller is voor zowel de regering als de beurs. Het blijkt dat de kapitaalmarkt meer kan verdragen dan bij benadering kon worden aangenomen. Wel heef* de staat hiermee het gras voor de voeten van vele andere liefhebbers voor geld weggemaaid Maar er was nu eenmaal he' beruchte gat van 1 miljard gulden ep de begroting dat hoognodig moest worden gedicht. Dit is nagenoeg gelukt. De beurs sloot in ver deelde stemming. Hier zijn we bij de kern van de zaak. De monetaire crisis en de Amerikaanse Invoerheffingen belemmeren de ontwikke ling van de wereldhandel en treffen in het bijzonder internationale concerns als hiervoor genoemd. Dit alles is nog niet voldoende om van een recessie, depressie, een malaise of een crisis te spreken, maar het tendeert toch in die richting en het kan een gevaarlijke kant opgaan. De organisatie voor economische sa menwerking en ontwikkeling, de OESO, heeft oorspellingen gedaan voor de econo mische groei in de eerste helft van 1972. Medewerker: de „Grote Winkler Prins” encyclopedie 7e druk. Zij waren uitsluitend bereid als richt lijn te verstrekken beperk je tot een prijscompensatie. De uitkomst ligt dan bij contracten met voor-indexering anders dan bij die met na-indexering. Daarom, aldus drs. Bakkenist, voelen wij er niets voor alle bij contracten aan het begin 3 percent te geven, alsof er geen verschillen zouden bestaan. Dat doet niets af aan het feit, zo zei hij, dat de werkgevers wèl bereid zijn hun leden te adviseren zoveel mogelijk op na-indexering over te schake len, maar dan nog blijft er een overgangs periode. Drs. Bakkenist zei, dat er macro- economisch geredeneerd voor grote groe pen van CAO-trekkers in 1972 wel dege lijk een reële verbetering te bereiken valt uit de overloop en de post incidentele loonstijgingen. De deskundigen hadden die verbetering in het rapport becijferd op 2,8 percent. Alleen maar een prijscompensatie zou dus voor bepaalde groepen wel dege lijk een voortuigang kunnen betekenen, zo hielden de werkgevers tot het laatst toe vol. De deskundigen en de vakbeweging waren het er niet mee eens. IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Old N„ Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westlngh. Woolworth Ford K.LJK. Slotkoersen Eerste vorige beursdag 294% 24% 27% 47% 24 32% 19% 32% 92% 42% 48 42?4 68% 34% 30% 26% 7% 10% 16% 26 86 46 64% 20% Slotkoersen Eerste vorige beursdag 29 13% 35 4% 42% 26% 30% 47% 17% 42% 38% 12% 24% 14% 25% 43% 26% 29 137 85% 56% 76% 28% 7% Bij Philips zijn dit jaar nog wel werk nemers aangenomen, maar veel minder dan er vertrokken of met pensioen gin gen. Dit soort van bewegingen merkt men in de praktijk nog niet of nauwelijks, maar ze betekenen een relatieve achter uitgang van de werkgelegenheid. De werkgelegenheid is trouwens in absolute zin ook achteruitgelopen, zonder dat nu overigens de spanning op de arbeidsmarkt als geheel is verdwenen. Voor het eerst echter sinds een aantal jaren is de vraag naar mannelijke arbeidskrachten kleiner dan het aanbod. Eind oktober was de vraag 61.900 tegen een aanbod van 66.800. Wie de soms kleinere, soms grotere ont slagen van de afgelopen tijd in gedachten neemt, zal het niet verwonderen dat het al met al toch nogal is aangekomen. 3*/s minuut van parkeergarage „Raaks” vvvvvvimrwvvvvYVYinrvvvvvvvvvvvwvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvwvvvvvvvvvvvvvvvwvvvvvvwvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv^ i van de valuta’s, de betalingsbalans van de V.S. voldoende zullen verbeteren. Met an dere woorden, zullen niet nog scherpere maatregelen nodig zijn? Nogmaals, het is moeilijk de situatie nu goed te kwalificeren en al van een reces sie te gewagen. Maar er zijn, met name ook voor Duitsland, aanwijzingen dat het die kant kan opgaan. In ieder geval is de onzekerheid groot en zijn de jongste be richten niet erg bemoedigend. Zet de neergang echter door, dan zal het waar schijnlijk meer tijd kosten om uit het dal te geraken dan in voorgaande recessies. Ook Philips, dat een week eerder slech te kwartaalcijfers moest publiceren, kon digde een doorlichten van het bedrijf aan. Bij dit internationale concern zullen dit jaar meer dan 25.000 werknemers afvloei en, waarvan in ons land tussen de 6.000 en 7.000. Er zijn van deze aantallen, die hoger liggen dan in het begin van het jaar werd verwacht, uiteraard al velen verdwenen. Bij de AKZO is het perso neelsbestand dit jaar gelijk gebleven, ter wijl oorspronkelijk toeneming van het personeel met 6 a 7 percent was voorzien. De omzet in Wall Street was 12.420.090 aandelen. Dow-Jones- cijfers: Industrie 810.67 (min 4.68), Sporen 215.82 (min 2.93) Nutsbedrijven 110.01 (min 0.16). Avondverkeer (met tussen haakjes de slotkoersen van gisteren): AKZO 56.50 (56.10), Hoogovens (54.80) Kon. Olie 107.80-108.60 (108.20), Philips 28.50 gb-28.70 gl (28.90), Unile ver 107.60-108.30 (108.20), KLM (99.50). Volgens deze verwachting is in West- Duitsland en Italië sprake van een stagne rende groei van ongeveer twee percent. Voor Engeland wordt een economische groei verwacht van drie percent en voor de Verenigde Staten van zes percent. Frankrijk zal profiteren van de koers van de handelsfrank ten opzichte van de an dere belangrijke valuta’s en kan daarom rekenen op een reële groei van vijfeneen- kwart percent. De Japanse economie zal waarschjjnlijk een groei van zeven per cent te zien geven. Dat is nog .al wat, maar de vorige voorspelling op lange termijn was 11 percent. Deze verwachtingen laten een afzwak king van de economische groei zien in het voor ons land zo belangrijke buurland Duitsland. Dat zullen we zonder twijfel merken. Maar veel belangrijker is, dat de OESO er bij deze voorspelling vanuit is gegaan dat vrij spoedig een oplossing wordt gevonden voor de internationale monetaire moeilijkheden. Zo niet, dan zal het tot een algemene verslechtering van de situatie komen. Het is op zijn zachtst twijfelachtig of het inderdaad spoedig tot een oplossing komt. De Amerikaanse mi nister van Financiën, John Connally, die vorige week in Tokio nog zei optimistisch te zijn over een snel einde van de mone taire crisis, zei twee dagen later bij zijn terugkeer in Washington, dat de onzeker heden wel eens voor onbepaalde tijd zou den kunnen blijven bestaan. Hoogovens, dat ook al met flink lagere kwartaalcijfers zat, ziet zich geplaatst voor een dalende staalomzet in Europa en ondervindt bovendien de gevolgen van de Amerikaanse invoerheffing. Voorzitter Bakkenist had die al bij del percent per ingang van het nieuwe con-l tract geteld, zodat hij constateerde dat e: dan met 6 percent werd gestart. Voorzitl ter De Pous en prof. D. Schouten ah voorzitter van de commissie Ontwikkelinj Nationale Economie (ONE) en woordvoer, der namens de rapporteurs-deskundiget bestreden dat het gemiddelde daardoor ii het algemeen van het cijfer van 11,7 per cent loonkostenstijging zou gaan afwijken Tenslotte werd er gestemd over het wl of niet aanvaarden van het cijfervoor beeld. Vakbeweging en de aanwezig: Kroonleden (deskundigen) op één na wa ren vóór (22) en werkgevers met éét Kroonlid tegen (14). AMSTERDAM. Vrijdag heeft de fail- lissementskamer van de Amsterdamse rechtbank het faillissement uitgesproken over het in grote moeilijkheden verkeren de Amsterdamse damesconfectiebedrijf Konersmann N.V. (500 man personeel). Tot curatoren zijn benoemd mr. D. Teixeira de Mattos en mr. H. M. de Jong Schouwen burg. Rechter-commissaris is mr. M. B. L. M. Reqouin. Wat de economische toestand betreft is de een pessimistischer dan de ander, of zo u wilt, de een is optimistischer dan de ander. De werkgevers zijn over het alge meen somberder dan de vakbondsmannen, hoewel de laatsten zich heel goed realise ren dat er gevaren dreigen. In de bouw wereld verwachten echter zowel werkge vers als vakbonden vele duizenden werk lozen. Men hoort in die kringen woorden als „malaise” en „crisis”, De oorzaak is niet alleen de bezuiniging van de over heid, die bijvoorbeeld doorwerkt in de bouw van scholen enz., ook de neergaande Pianofabriek Rippen. De crediteuren van Rippen Pianofabriek N.V. te Ede heb ben zich op de crediteurenvergadering met een stemmenverhouding van 312 te gen 1 uitgesproken voor voortzetting van het bedrijf. Ook de bewindvoerder, mr. N. M. Muller, adviseerde de rechtbank dienovereenkomstig. De rechtbank te Arnhem zal nu op woensdag 24 novem ber uitspraak doen over het verlenen van een definitieve surséance. Volgens een mededeling van het bedrijf is nog niemand van de circa 130 personeels leden ontslagen. Lindeteves-Jacoberg. Met het doel de acti viteiten in West-Duitsland verder uit te breiden is Lindeteves-Jacoberg met Hoppenstedt N.V. in Amsterdam over eengekomen de in Hamburg gevestigde Handelsgesellschaft G. Hoppenstedt MBH over te nemen, zo heeft Linde teves-Jacoberg bekendgemaakt. Deze zelfstandig opererende werkmaatschap pij houdt zich in het bijzonder bezig met de import in West-Duitsland van goe deren uit het Verre Oosten. Deze week voorspelde Connally dat de maandag ingegane tweede fase van het economisch plan in da V.S. nog tot en met 1973 van kracht zal kunnen zijn. Nu kan de monetaire crisis onafhankelijk daarvan wel worden opgelost, maar dat de Amerikanen haast zullen maken is niet te verwachten. De tijd werkt voor hen gunstig. Al met al doet men er goed aan voor 1972 op een economisch heel rjrioeilijk jaar te rekenen. De conjuncturele teruggang verstart door de monetaire crisis en voor al de daarmee gepaard gaande onzeker heid, komt op een heel ongunstig moment. Wij, en niet wij alleen in Nederland, plukken de wrange vruchten van de in flatie. De rendementen van de bedrijven lopen terug. De AKZO zag dit jaar het rendement teruglopen van 5 naar 2,3 per cent, een niveau dat bedenkelijk werd genoemd. Zo is het ook veelal elders. En helaas is het prijspeil dit jaar in een record tempo blijven stijgen: in de eerste tien maanden met 7,4 percent. Hoe de economie zich in de komende tijd zal ontwikkelen, zal voor een groot deel afhangen in hoeverre we ons weten te matigen. Het paradoxale van de situatie is namelijk dat, terwijl er een recessie dreigt, we nog steeds zitten in een overbe- steding, in een loon- en prijsspiraal, in een inflatie. Om niet op een te laag niveau van bedrijvigheid té geraken; moe ten we het te hoge niveau inperken, hetgéen gemakkelijker is gezegd dan ge daan. Maar het moet. Hiernaast is er dan het internationale aspect, dat we helaas nog minder in eigen hand hebben. Hierbij moet dan ook nog rekening worden gehouden met onzeker heden in Amerika zelf. Het is de vraag of de tweede fase van het economisch pro gramma van Nixon een groot succes zal worden. De vakbonden zijn er niet erg gelukkig mee dat de lonen slechts 5,5 percent omhoog mogen. Daar komt bij dat Nixon zich volgend jaar weinig impopu laire maatregelen zal kunnen veroorloven. Hem staan dan verkiezingen te wachten. Het is bovendien de vraag of de economi sche maatregelen in de V.S. samen met de veranderingen in de koersverhoudingen Het matig herstel van Wall Street end» spoedige ommezwaai heeft voor de Am sterdamse beurs niet veel zoden aan cl dijk naar herstel kunnen zetten. Integer! deel, men was van meet af aan niet er! onder de indruk en realiseerde zich nol eens nadrukkelijk geheel op eigen wiekel te moeten vliegen. En die zijn tegenwoorl dig maar moeilijk tot uitslaan te brengetl Steeds veroorzaken de resultaten van dl grote concerns een domper op het geheel Zo deze week weer de AKZO, die blijken! de cijfers van het derde kwartaal, wil winst betreft, niet heeft kunnen profited ren van de opleving in de textiel, M daling van de resultaten komt tot dusva in 1971 op bijna 30 percent uit, waarbij zelfs het bijzonder slechte derde kwartel van vorig jaar nog enigszins in verlagini werd overtroffen. Het aandeel moest ei deze week per saldo zo rond vijf guldetl op prijsgeven. Philips, dat aanvankelijk meende di resultaten over het derde kwartaal wat gunstiger te kunnen interpreteren en var 29 gulden op 32 gulden terechtkwam, zal later in de week déze winst geheel ver dwijnen. Ook Koninklijke Petroleum gal met een verlies van vier gulden wel ongeveer aan, hoe de kaarten erbij lagetl op de beurs. Heel anders ging het echter toe op het fusiefront. Homburg werd onverwacht uil de notering genomen, omdat onderhandel lingen zijn geopend met de Amerikaanse International Telephone and Telegraph Company voor toetreding tot dit grote wereldconcern. De noteringsopschortinil kwam voor er op de beurs iets over te doen was. Geheel anders was dit echter bij de Delimaatschappij, waar enkele dagen mei enorme omzetten én een koersstijging vat 83 tot 101 gulden aan de opschorting vat de notering vooraf gingen. Ook hier blij ken gegadigden zich te hebben gehield Drukke zaken dus in fusieland. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De regering blijft bij haar oordeel, dat zij niet hoeft in te grijpen in de lonen of prijzen. Zij is nog steeds bereid te praten met de sociale partners. Dat heeft de regering de Stich ting van de Arbeid in een brief meege deeld. De stichting heeft nog niet op de brief gereageerd. Een gesprek zal volgens minister-president Biesheuvel dan ook pas plaatsvinden na een interpellatie in de Tweede Kamer over het prijsbeleid door mevrouw Brautigam van de P.v.d.A. De premier zei dat vrijdagavond na de ministerraadsvergadering, waar onder ipéer besloten werd tot een wijziging van de wet Beperking Cadeaustelsel. Deze wet verbiedt het ten geschenke geven van zogenoemde branche-vreemde goederen door een bedrijf. Door het in werking treden van de Vestigingswet Detailhandel, die de bestaande wettelijke branchegren- zen zal opheffen, wordt dit criterium inhoudsloos. De wet zal geen directe ver andering van de bepalingen teweeg bren gen. De ministerraad heeft op voorstel van de staatssecretaris van CRM een wijziging goedgekeurd der Tijdelijke Rijksgroeps regeling voor Mindervaliden. Deze wijzi ging betreft het toekennen van een woon kostenvergoeding aan bij hun ouders in wonende, meerderjarige invaliden. Deze Rijksgroepsregeling die steunt op de Algemene Bijstandswet kende tot nu toe deze woonkosten vergoeding niet. Van deze nieuwe regeling zullen naar schat ting ruim 9.000 personen gebruik gaan maken. De totale kosten zullen jaarlijks 6,5 miljoen gulden bedragen. Of men hieruit mag concluderen dat de economische teruggang zich bij ons al echt heeft ingezet, is een andere zaak. Maar zeker is toch wel dat bij onze economie een zekere stagnatie is opgetre den, overigens nog steeds gepaard gaande met een te grote inflatie, vandaar dat we allemaal spreken van „staglatie”. Een niet zo prettig verschijnsel, men ziet naar Engeland. IJttlllHIlllllllIllIill HAARLEM. Het koersherstel waar mee Wall Street deze week startte, bleek naderhand slechts van een zwak technisch gehalte te zijn. Na enkele dagen van matig stijgende koersen koos de New Yorkse effectenbeurs al spoedig weer het hazenpad omdat de stimulansen niet vol doende werden geacht om er een breed opgezette herstelcampagne op te bouwen. Nu de belastingverkopen voor de deur staan, ziet deze ontwikkeling er niet al te best uit. Want de verliezers zijn de kopers die koersstijgingen hadden verwacht en die nu dus gaan verkopen, om fiscale verliezen te kweken. Een nieuwe aanval op de barrière van 800 Dow Jones-indus- trie mag nu gevreesd worden. Daarbij komt dat de maatregelen die president Nixon deze week genomen heeft nogal ingewikkeld zijn en een enorm tam-tam over de prijzen hebben veroor zaakt. De grote ondernemingen moeten nu allemaal speciale verzoeken doen om hun prijzen te verhogen en dat men bij de beslissing daarover nogal precieus te werk gaat, bleek ook deze week, waarin het Ford niet, maar American Motors wel

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10