HALF MILJOEN MENSEN UIT PARTIJ EEN REGIME ONTDOET ZICH VAN ZIJN ELITE I Stalinisme gezicht met een menselijk Drank Repareren Popzanger Zelf gevangene (Van onze redactrice in Wenen) Hoofdredacteur Alleen examen Maatschappijleer A bsurditeiten t V - Dubcek op weg naar zijn werk een foto van april 1971. Hij zou Dubcek toen. Gefotografeerd tijdens een kranslegging bij een monument voor gesneuvelde Russische militairen in Bra tislava. Links de toenmalige Oostduitse partijleider Walter Ulbricht. Rechts de Russische partij-ideoloog Soeslov. Praag straft met armoede SMRKOVSKI ZATOPEK Erbij „Al ons materiaal is oud. We krijgen geen nieuwe onderdelen. Nieuwe ban den zijn al maanden lang niet meer geleverd. De chauffeurs moeten zelf hun wagens repareren, hoewel ze dat nooit hebben geleerd, omdat er geen monteurs zijn. Het is ongelooflijk, dat we nog geen van allen een ongeluk hebben gehad.” HET IS DIE hartverwarmende soli dariteit met hun vertrapte medemens, die veertien miljoen Tsjechen en Slo- waken als natie misschien laat overle- Niet voor alle slachtoffers van de liquidatie biedt de strohalm van een toekomstige vrijheid genoeg houvast. Er zijn er ook geweest die een vrijwil lig einde hebben verkozen boven een slavenbestaan beneden het existentie- minimum. Alleen al in de hoogoven- stad Ostrava zijn drie zulke gevallen bekend geworden. Eén ervan was do cent aan de hogeschool in metallurgie, 32 jaar oud, getrouwd, twee kleine kinderen. Een half jaar geledenwerd hij uit de partij gestoten en ontslagen, omdat hij tijdens de Praagse Lente de hervormers openlijk had ondersteund. worden vervangen door derde-rangs functionarissen, wier enige kwalificatie hun partijboekje is. Op sleutelposities worden lieden neergezet, die nog nooit iets met organisatie te maken hebben gehad. heeft hij te danken aan de betreffende fabrieksdirecteur, die een schoolvriend van hem is geweest en bij wie hij, na talloze pogingen om ergens passend werk te vinden, tenslotte is komen aankloppen. Want Vaclav heeft uit de oorlog, die hij in een Duits concentra tiekamp heeft doorgebracht, een be schadigde long overgehouden. In het bouwvak gaan, zoals zijn zuiveraars hem honend adviseerden, zou zijn dood hebben betekend. Ook hier ontbreekt de absurde noot niet. In zijn nieuwe baan werd Vaclav direct gevraagd om een functie in de vakverenigingsafdeling van de fabriek aan te nemen. Want deze journalist is een geboren leider met een brede alge mene ontwikkeling. Dat hij officieel is „geliquideerd” werd met een schouder ophalen afgedaan. Het regime ontdoet zich van zijn elite, maar de mensen halen die er door een achterdeurtje weer binnen. VOOR DEZE man, bekend als een fijnzinnig intellectueel, was een toe komst als hulparbeider blijkbaar on draaglijk. Een werkster trof hem dood in zijn kantoor aan, vergiftigd door een te hoge dosis slaapmiddelen. Zij vond ook twee brieven op zijn bureau, één aan zijn vrouw en één aan zijn hoogle raar, maar die hebben de brieven nooit ontvangen. De pers maakte er later een persoonlijke tragedie van in de trant van een buitenechtelijke liefdes affaire. Hoogleraren en docenten van de hogeschool werd verboden op zijn begrafenis te komen. naamde „vrijheidskoor” van de gevan gen joden zo stormachtig geklapt en moest dat lied zo vaak worden her haald, dat de opera van het repertoire is geschrapt. Als onze chauffeur Jiri de nieuwe partijbonzen naar het een of andere bedrijf heeft gereden, wordt hij sneller en royaler dan de officiële gast van koffie en van de nieuwste politie ke grappen voorzien. WENEN „Onze beste vriend is Mao”, zeggen de Tsjechoslowaken, zodra het gesprek op politiek komt. „Wat voor de Russen een bedreiging betekent alles wat het zogenaamde internationale communisme laat desintegreren daarvan moeten we het hebben”. Met zulke drogrede neringen proberen ze zich in hun troosteloze situatie staande te houden. Voor het tegenargument, dat iedere dreiging van buiten de Sovjets alleen maar tot rigoureuze tegenmaatregelen in het Oostblok zou drijven, blij ven ze doof. VOLGENS HET officiële „plan” zou den ze elf chauffeurs in dienst moeten hebben, maar er zijn er slechts zeven. Het „plan” heeft een salarisfonds van 200.000 kronen uitgetrokken. Maar over uren kosten meer dan gewone werk- uren, dus die kunnen uit dat fonds niet worden betaald. Met zijn zevenen doen ze het werk van elf zonder navenante extra honorering. Maar ze wordt door een grote groep collega’s financieel ondersteund. Karei Gott en Waldemar Mutaska, de twee sterren aan het firmament van de amusementswereld, hebben dat georga niseerd. HET GONST IN Praag van de satiri sche anekdotes, waarmee ook mensen zich van de werkelijkheid proberen te distantiëren. Ook in de alcohol zoeken ze een momentele vergetelheid. Men drinkt veel en sterk. men. Jiri beschouwt deze baan als een bof, hoewel de arbeidssituatie verre van rooskleurig is. ven. De popzangeres Martha Kubisova, die beroemd is geworden door haar „Gebed voor de vrijheid” in de Dub- cek-tijd en die in de dagen van de invasie met een taxi door Praag reed om dat lied op alle pleinen van de stad te zingen, staat op de zwarte lijst en mag niet meer optreden. Het komische in deze alledaagse tra gedie: Jiri is, als enige chauffeur met algemene ontwikkeling, tot chef van de garage benoemd, maar dat is „illegaal” omdat hij uit de partij is gegooid en officieel geen leiding meer mag geven. Natuurlijk ontvangt hij voor die extra verantwoordelijkheid, waarvoor hij zijn zaterdagen moet opofferen om de administratie af te wikkelen, geen kroon méér. Jiri heeft ervaring met liquidaties. Al uit de jaren vijftig tij dens de stalinistische zuiveringen heeft hij er twee jaar dwangarbeid opzitten. DE REDACTIES van de publiciteits media zijn bezet met figuren, wier artikelen ook na een spoedcursus van twee maanden nog wemelen van grammaticale fouten. En op de univer- siteiten en hogescholen is een goed deel van de leeggekomen plaatsen he lemaal vrijgebleven, omdat die paar wetenschappelijke krachten, die voor een leerstoel in aanmerking zouden komen, demonstratief weigeren de plaats van hun gezuiverde leermeester in te nemen. In sommige vakken wor den dus geen colleges gegeven, maar alleen examens afgenomen. Een heel volk is hier in een macaber gevecht verwikkeld. Een kleine groep vecht om zijn privileges te redden, de meerderheid vecht voor zijn bestaan. Privileges betekenen in dit land (26 jaar na het eind van de oorlog) een MET DIT soort absurditeiten pro beert het regime de jeugd te indoctri neren en van dit intellectuele kaliber is de kleine categorie, die zich leent voor de ideologische hand- en span diensten van Husak. Schwejk, de nationale held uit het beroemde boek van Hasek, heeft er gens gezegd dat de menselijke existen tie één van de zwaarste is. Deze ge dachte hangt zwaar en verstikkend bo ven Praag. Over het lot van de vroegere helden als Dubcek, Smrkovski, Kriegel en Pachman weten de meesten niets te vertellen. Hun namen worden alleen fluisterend uitgesproken. Pas na ette lijke glazen komen de tongen los. Ge proost wordt er onvermijdelijk „op de vrijheid”. HET COMMENTAAR van een door bakken stalinist, die alle zuiveringen sinds 1948 glansrijk heeft overleefd, toen ik hem deze tragedie voorhield: „Iedere revolutie eist zijn slachtoffers”. Deze man doceert aan de Karelsuni- versiteit in Praag „maatschappijleer” oftewel marxisme. Hij leeft met vrouw en twee kinderen in een luxueuze flat. Zijn vrouw hoeft niet te werken om gaten in het budget te stoppen. Toen ik hem zei, dat het sociale onrecht van de recente zuiveringen in Tsjecho-Slo- wakije dat in de kapitalistische landen verre overtreft, repliceerde hij met wat hij zelf in 1969 in Zwitserland zou hebben meegemaakt: „Een boeren knecht had maandenlang geen loon ont vangen. Toen hij van de boer eindelijk zijn geld eiste, sloeg deze hem met een knuppel blind. De boer werd door de Zwitserse rechter vrijgesproken, de blinde knecht vegeteert nu zonder eni ge sociale ondersteuning”. I DAN IS DAAR Vaclav. Hij was vijftien jaar hoofdredacteur van een groot provinciaal dagblad. Hij is al anderhalf jaar geleden ontslagen van wege zijn openhartige pro-Dubcek arti kelen, maar moest zolang nog aanblij ven omdat er wijd en zijd geen opvol ger te vinden was. redelijke woning, zodanige verdiensten dat er eens per jaar een vakantiereisje af kan, dat er voor de kinderen fruit kan worden gekocht, maar vooral: dat die kinderen kans maken op een mid delbare en eventueel hogere opleiding. Dat hangt allemaal af van het „kader- boek” van de betrokkene: heeft hij zijn „internationale” gezindheid tijdens de „contrarevolutie” van de hervormers overtuigend weten te bewaren? Is de proletarische afstamming van hemzelf en zijn vrouw wel duidelijk aange toond? Daarmee is Tsjecho-Slowakije weer teruggevallen in het diepst van de jaren vijftig met hun stalinistische ter reur. Zeker, er worden geen bloedige monsterprocessen meer geënsceneerd. De tot dusver gehouden processen heb ben, op enkele uitzonderingen na, nog al milde vonnissen opgeleverd. Ook zitten de gevangenissen niet tot bar stens toe vol. Hetzelfde is het geval met de vijf voudige Olympiade-kampioene Cas- lavska, die in de zomer van 1968 het „manifest van de 2.000 woorden” heeft ondertekend en geweigerd heeft dat te herroepen. Ze is ontslagen aan de sportschool evenals haar man, de sprinter Dolezal, met wie ze na de Olympiade in Mexico is getrouwd. Ras ka daarentegen, de wereldkampioen in skispringen, die zijn handtekening on der dat manifest wel heeft herroepen, werd onlangs ih het Beskiden-gebergte bij een springtoernooi door de menigte uitgefloten. Bij iedere opvoering van de Verdi- opera „Nabucco” werd er na het zoge- 9. Karei Hanus, beroemd opera zanger die in de Scala in Milaan is opgetreden en het vrijheidslied in de opera Nabucco met bijzondere harts tocht placht topzingen: zonder engage ment en met een verbod om op te treden, hoewel hij een reis n aar het Westen niet heeft benut om te vluch ten 10. Svitacek, regisseur die politieke satires schreef en onder anderen met de conferencier Hornicek samen op trad, waarbij hij de collaboratie hekel de (een gevleugeld woord van hem: „Ik speel alleen voor de rozen, niet voor de roden”): sinds mei van dit jaar een verbod om op te treden, niemand weet waar en waarvan hij leeft. 11. Kamila Muskova, moedige tele- visiespreekster in de dagen van de invasie en dochter van de bekende schrijver Novi: serveerster in een kan tine in Praag. 12. Richard Honsowic, nationale te- levisieheld uit de dagen van de bezet ting: werkt bij een benzinepomp in Praag-Pankrac. Drie maanden geleden werd hij ook uit de partij gestoten. Hij had een „liberale, bourgeois-humanistische, so- ciaal-democratische, nationalistische” gezindheid. Een man, die tevoren inci denteel wel eens sportreportages had verzorgd en verder alleen door dogma tische volgzaamheid was opgevallen, staat nu aan het hoofd van de krant. Vaclav heeft geluk gehad en is on dergebracht in de documentatie-afde- ling van een grote fabriek in Slowa kije, waar hij voor 1400 kronen per maand microfilms mag sorteren. Dat De overweging, dat bij de huidige wereldcommunicatie geen mens nog in afgeperste bekentenissen en valse ge tuigenissen gelooft, zal daarbij wel een rol hebben gespeeld. Om de honderd duizenden tegenstanders in de eigen bevolking te liquideren, zijn Husaks nieuwe maatregelen misschien minder spectaculair maar zeker even toerei kend. Hij draait gewoon hun levens- kraan dicht. Dat is stalinisme met een menselijk gezicht. „Voor veertien werkuren per dag, met alleen de zondag vrij, krijg ik 1180 kronen per maand plus 200 aan pre mies. Mijn vrouw krijgt als verkoop ster 1000 kronen. Reken maar uit hoe je daarvan met twee opgroeiende kin deren moet leven,” zegt Jiri. Hij is als directeur van een muziekschool geli quideerd (zijn opvolger heeft voor diefstal in de gevangenis gezeten), om dat hij voor de televisie tegen de bezetting heeft geprotesteerd. Dank zij zijn vroegere relaties heeft hij nu een baan als chauffeur in een transportbedrijf gekregen. Maar de di rectrice van dat bedrijf is vorige week ontslagen, hoewel ze voorheen een ho ge functie in de partij heeft bekleed, alleen omdat ze de man had aangeno- comité tijdens de Praagse Lente: ver dient zijn brood als bouwvakarbeider. Zijn vrouw is verkoopster in een melk- winkel. 5. Prof. Jaroslav Klovac, hoogle raar sociologie aan de politieke hoge school, groot voorstander van de her vorming: stoker van de centrale ver warming bij de firma Metas, evenals 6. Prof. Karel Kaplan, hoogleraar aan de Karelsuniversiteit. 7. Dr. Wilem Precan, historicus, medewerker aan het zwartboek over de Russische invasie: stoker in een kliniek. 8. Emil Zatopek, atleet, winnaar van gouden medailles bij de Olympi sche Spelen, aanhanger van Dubcek, die het „manifest van de 2000 woor den” ondertekende: mijnwerker in Slo wakije, nadat hij gedwongen werd het bewuste manifest in Rude Pravo te herroepen, hetgeen hij evenwel met een nietszeggende opeenhoping van frasen nogal diplomatiek wist op te lossen. De dagen, dat dit oude cultuurvolk bij een goed glas wijn nachtenlang door kon discussiëren, zijn voorbij. Het sociale contact is gedeformeerd tot een collectieve „escape”. De angst over heerst bij elke ontmoeting. De mensen leven geïsoleerd. Over het politieke gebeuren in de wereld en in eigen land tasten ze in het duister. De televisie wordt pas aangedraaid om acht uur, als de berichten voorbij zijn en het amusementsprogramma begint. Hun situatie is dan ook waarachtig uitzichtsloos genoeg. 500.000 tot 600.000 mensen zijn uit de partij gegooid, Waarbij de zuiveringscommissies nog een subtiel verschil maken tussen ie mand als lid „schrappen” of hem „eruit stoten.” Het verlies van het lidmaat schap gaat automatisch gepaard met het verlies van de baan. 1. Alexander Dubcek, de grote man van de hervorming en leider van de Tsjechoslowaakse communistische partij van januari 1968 tot april 1969: hoteldirecteur in het Slowaakse stadje Nitra, waar geen van de personeelsle den hem ooit te zien krijgt. 2. Frantisek Kriegel, voorzitter van het Nationale Front en lid van het partij presidium tijdens de Praagse Lente, door Breznjev voor „vuile jood” uitgescholden, de enige politieke leider die weigerde de verdragen over de bezetting met Moskou te ondertekenen: ontslagen als chef-arts van het Tho- mayer ziekenhuis in Praag na in april 1970 uit de partij te zijn gestoten, leeft in volledig isolement van een klein pensioentje. 3. Josef Smrkovski, parlements voorzitter en één van de populairste voormannen van de liberalisering: als ernstig ziek man woont hij in zijn buitenhuisje bij Praag, geheel afgesne den van de buitenwereld. 4. Vaclav Slavik, lid van het presi dium en secretaris van het centrale i toen werkzaam zijn geweest bij een garage. Nu spreekt men van een functie als hoteldirecteur. ALS ONGESCHOOLD arbeider kun je dan nog wel ergens aan werk ko men. Het regime van Husak hecht er immers grote waarde aan, zich, in tegenstelling tot dat van Novotny, zo menselijk mogelijk te tonen. Maar als arbeider verdien je misschien een 1100 kronen 275); dat betekent voor ge kwalificeerde personen een verlies van 1000 kronen. Daarvan kan een man zijn gezin niet onderhouden, zelfs al zou zijn vrouw boffen en haar oude baan behouden. Het resultaat van deze massale ver schuiving in het produktieapparaat is desastreus. Voormalige fabrieksdirec teuren, die onder Dubcek te openlijk voor hun mening zijn uitgekomen, PARTIJLEIDER Husak, zelf met tien jaar gevangenis een voormalig slachtoffer van het stalinisme, wil bij zijn „normalisering” zo humaan moge lijk te werk gaan.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13