FOLDER OVER HOMOFILIE HUIS-AAN-HUIS IN UTRECHT-OVERVECHT )lol "W Ww X.i I Je <er onstond de eerste Honderd jaar geleden wielrijdersclub Jubilerend COC is bezig met systematische voorlichting Twee nieuwe voorzitters WK gk liin i ZATERDAG 20 NOVEMBER 1971 Erbil (Van een onzer verslaggevers) Opmars Hoge bi (Van onze Haagse redactie) Kwetsbaarheid Dubbel leven Folder Niet méér misdrijven ■i DEN HAAG De Nederlandse Vereniging van Homofielen COC be staat zaterdag 27 november 25 jaar. Feest zal er op het congres in „De Brakke Grond” in Amsterdam niet worden gevierd. „Want het klimaat rond de homofielen mag dan in de loop van die kwart eeuw nadrukkelijk verbeterd zijn, van een acceptatie door „de” samenleving, zoals het COC die wil, is nog geen sprake”, aldus Rob Tielman, socioloog, secretaris van het hoofdbestuur van het COC en voorzitter van de landelijke werkgroep „Publiciteit” van de vereniging. Spotters ”Dame„ F" Het gaat goed De houten loopfiets was de sensatie in de Franse tijd. ROB TIELMAN met de fiets gewaarschuwd worden. De halve stad liep uit als de rijders, met trompetters voorop, aan de tocht begonnen. De opmars van de fiets was niet meer te stuiten. De PTT overwoog de fiets voor het bezorgen voor telegram men in te voeren. In Engeland was reeds een fietsententoonstell'ing georga niseerd met wedstrijden en acrobati sche demonstraties. In Amerika waar meer dan 5000 fietsen werden geteld, zorgde prof. Jenkins voor een grote sensatie door onder toejuichingen van een onoverzienbare menigte met een fiets met holle velgen over een kabel over de Niagara-watervallen te rijden. i gere- le toe- eologie oor de el van ampen it van Over- tan de uitge er ook :hade- eenten „Inderdaad is er op het eerste ge zicht veel ten gunste van de homofiel veranderd. Het aantal regionale afde lingen van het COC heeft zich sterk uitgebreid. Het probleem van de homo filie is thans zelfs aan de orde in gereformeerde kring. Maar niettemin vindt het COC nog talrijke struikel blokken op zijn weg naar een werke lijke mentaliteitsverandering.” „Tekenend voor de huidige situatie is Dat het aantal misdrijven, waarbij homofielen zijn betrokken, de laatste Hendricus Burgers maakte de hele evolutie van de fiets mee. De stoom machine in de kleine fabriek in de Broederenstraat deed tot 12 uur in de nacht de huizen in de omtrek trillen. Hier werden de slanke, stalen bicycles (de hoge bi) gefabriceerd. -christe- Neder- Christe- andelijk Jeugd- nummer emeen- idings- Onge- nemen un van ■erigens wordt oor het rvorm- heeft door- izich- ;en. ragen 'grond lat de blijft ■ologi- 5 sub- itieke aal damesmodel, dat van de herenvelo- cipède hierin verschilde, dat de wielen niet in een lijn stonden. Het achterwiel stond meer naar links en het zadel was tussen beide wielen in bevestigd, want een dame moest natuurlijk schrijlings zittend de machine voortbewegen. Na dat Piet Hoedemaker aan het vehikel was gewend, werd in een hotel in Twéllo voor „een Engelse dame” die per velocipède zou arriveren, een ka mer besproken. Dit klonk geloofwaar dig, daar er in Engeland al vooruitstre vende vrouwen waren, die velocipède reden. Nu, 100 jaar na de oprichting van Burgers fietsenfabriek waarvan de produktie al lang is overgenomen door fietsenfabriek Pon in Amersfoort waagt niemand meer de vraag te stellen of de fiets nog toekomst heeft. De fiets is er en zal er altijd blijven. In ieder geval in Nederland, want hier gaat het goed met de fiets. Verhou dingsgewijs staat ons land wat fietsge bruik betreft aan de wereldtop. De verkoop nadert de 800.000 per jaar. „Fietsen is een aanbevelenswaardige vorm van vrijetijdsbesteding. Het is daarom te betreuren, dat grote delen van het net van fietspaden in Neder land in slechte staat van onderhoud verkeren”. (Stelling bij proefschrift Th. de Boorder uit Zeist). De inwoners van Eerste Exloërmond hebben 20.000 op tafel gelegd voor de aanleg van een fietspad. De gemeente betaalt de rest, 65.000. Het fietspad is vooral nodig voor de schooljeugd. In de eerste acht maanden van dit jaar heeft fiets-kopend Nederland ge middeld 15 per stuk méér uitgegeven. Er is meer vraag naar andere kleuren, naar super-sportmodellen met hoog waardige rem- en versnellingssystemen, kettingbeschermranden, snelheidsmeters enz. De jeugd raakt verzot op banaan vormige zadels, aldus de Stichting Fiets. Batavus heeft besloten het merk Phoenix te laten verdwijnen. Door de modellenontwikkeling van de laatste jaren zal de keuze overigens niet klei ner worden. misa ties, ugdraad. :umenta- Over al ar en na nd Kos- r van de n „Kerk 'ehouden rschenen Als de veloclub erop uittrok moest een trompetter als voorrijder de burgers waarschuwen voor het gevaar. Kort daarna werd door de firma H. H. Timmer en Co. in Amsterdam de eerste Nederlandse rijschool voor velo cipedes geopend. Dit zou het begin worden van de succesvolle loopbaan van Henricus Burgers in Deventer. De heer Timmer namelijk, die vaak voor zaken op reis was, kwam op zekere dag voorbij de smederij van Burgers. Deze was bezig met het maken van een wagenrad. De nauwkeurigheid van de smid trof de voorbijganger en hij voegde hem toe: „Jonge vriend, leg je toe op het maken van velocipedes, je hebt er zeker de geschiktheid voor en er zit misschien een toekomst in.” Burgers kocht eind 1868 een houten velocipède van de firma Timmer en begon zijn eerste machine te maken. Met zijn vriend Van der Beid leerde hij ’s avonds in de Worp de balanceer- kunst en spoedig kwamen de eerste klanten. Te veel oudere homofielen leiden op het ogenblik nog een dubbel leven. Ze zijn getrouwd of „willen het voor hun baas niet weten”. Twee maanden gele den heeft het COC een vruchtbaar gesprek met minister Geertsema (bin nenlandse zaken) gehad. De bewinds man zei er nauwlettend op te zullen toezien dat er bij het aannemen van overheidspersoneel niet wordt gediscri mineerd. Tevens zou hij de voorlich ting aan politiefunctionarissen bestude ren. •d met ogische it men kandi en. In t vee! as jaar aar zit in ten denten, ogische strafe irandus en er kwam langzamerhand een kern van velocipède-rijders in de oude IJs- selstad. kort houden in Amsterdam, Nijmegen, Rotterdam en Eindhoven. Tielman wijst er op dat hoe vervelend op zichzelf ook hij gedwongen wordt „met een speldje op te lopen om te tonen dat je homofiel bent”. Hij vindt dat je als homofiel door deze barrière heen moet. Dan pas is er integratie en volledige acceptatie mogelijk. Dan pas kun je je speldje opbergen”. Een grote ommekeer in de wereld van de velocipède was de uitvinding van de „veiligheidswieler”, de fiets met de lage wielen. Wel keek men, rijdend op de elegante hoge bi, minderwaardig neer op de lage fiets. Want er was moed voor nodig om zich met een bi te verplaatsen: bij het tegen een steen stoten van het hoge voorwiel had men kans voorover te slaan. Daarbij was de kans door vijandig gezinde buitenlui gemolesteerd te worden. Er waren in sommige gemeenten be palingen, die inhielden dat velocipède- rijders moesten afstappen bij nadering van een paard en wagen. Vele paarden schrokken namelijk van het vreemde voorwerp. Toch zou de lage machine de hoge bi verdringen, vooral omdat men met de lage fiets de natuur in kon. Toen het moment was gekomen dat de fiets zijn enorme populariteit kreeg, was Burgers klaar voor het afleveren van duizenden rijwielen. Juist op tijd was de nieuwe fabriek aan de Rozen- gaarderweg gereed gekomen. Septem ber 1896 was de opening. Deze voor helemaal niet waar is. Hetzelfde met de ontslagen homofiele onderwijzers. De berichten kwamen groot in de krant. Maar dat er bemiddelingspogin gen door het KVO (katholiek Onder wijzers Verbond) zijn gedaan, werd nauwelijks gepubliceerd.” «envou- ie drie t Mulo- nmissie hopen leveren de Mo- behoe- veerke- tussen en. ti dopen ndat de de kin- ns ker- ten zul len van rd? synode Dronten, jatschap proble- is nog r op het en. Wel „opdra- imen ie anderen behoren synode zerigens a, maar pasto- worden, at zij in anvaani is allen Toch was de fiets in 1870 meer speelgoed dan vervoermiddel. Daaraan zou door allerlei uitvindingen en ver beteringen een einde komen. De door Starley gebouwde veiligheidsfiets een laag model met twee vrijwel gelijke wielen en de uitvinding van de luchtband door veearts Dunlop, maakten de fiets tot een bruikbare en veelbegeerde machine, die onverwacht snel de wereld veroverde. De fiets had een duidelijke functie gekregen. Tielman stelt nadrukkelijk vast dat door eenzijdige berichtgeving de homo seksuele integratie onvoldoende op gang komt. Hij meent: „Men wordt versterkt in zijn angstgevoelens. De homofiel durft niet naar de politie of het COC te stappen als hij gechanteerd wordt. Bovendien geef je potentieel criminele groepen het middel in han den om hun gang te gaan. Je vergroot gewoon de kwetsbaarheid van onze groep. Negatieve publiciteit versterkt het vooroordeel. Deze publiciteit zwij gen we dood, maar we praten wel met de bron, dat wil zeggen de politie en de pers. Zo zijn we met systematische voorlichting bezig aan politiebeambten (politieacademie in Apeldoorn en poli tieschool in Hilversum). Dit heeft tot zeer goede resultaten geleid. In Utrecht bestaat er een afspraak tussen de poli tie en het COC dat gechanteerde ho mofielen zich bij het COC kunnen melden. Dat werkt erg drempelverla gend.” Hannie Door Spanninga in Joure is een nieuwe fietspomp bedacht, die aan de muur wordt vas-tgemaakt en werkt door het heen en weer bewegen van een hendel. De gemeentelijke sportbond in Düs seldorf is als onderdeel van de licha melijke opvoeding op school begonnen met de stichting van een school-fiets- club. Door het gemeentebestuur is voor 6000 aan fietsen gekocht. „De fiets is een bij uitstek poëtisch instrument”, meende de Franse regis seur Jacques Fabbri en hij liet in zijn Midzomemachtsdroomopvoering in Pa rijs de feeënkoningin en Puck allebei op de fiets opkomen. In het tijdschrift New Scientist be schrijft een arts een kinderloos echt paar, waarvan de man elke dag 2l/s uur fietste. Hij vroeg zich af, of het dage lijks contact met het zadel niet de oor zaak van die kinderloosheid kon zijn. De man stopte met fietsen en ziedaar: de vrouw werd zwanger. Deventer bleek een geschikte stad voor aanstaande velocipède-rijders en Burgers kwam spoedig handen te kort. Een jaar later richtte hij de „Eerste Nederlandsche Fabriek van Velocipè- des” op. Zijn klantenkring breidde zich snel uit. Met grote toewijding leidde Hendricus Burgers zijn jonge fabriek De Worp buiten de stad, werd het terrein waar de edele kunst van het berijden van de tweewielers werd be oefend. Het liefst bij avond, want spot ters waren er legio. Ook was er tegen stand van medische zijde en van de zijde van sommige gemeenten. Het was bijvoorbeeld in de gemeente Oldebroek verboden zich op een velocipède te verplaatsen. En pas zo’n 20 jaar nadat Burgers was begonnen met dé fietsen- produktie, wees de gemeenteraad van Deventer na veel geharrewar enige straten aan waar mocht worden gere den. Op de Worp waar geoefend werd, stond een restaurant. Daar ontstond in 1871 de eerste Nederlandse fietsclub, de Deventer Velocipède Club „Immer Weiter” Oprichter was de heer J. A. Coldewey, die later president-commis- saris van Burgers zou worden.' Het clubkostuum bestond uit een jas, liefst met panden, witte rijbroek, zwart glimmende beenkappen of hoge laarzen en ronde hoeden. Als de club ging rijden, moest de politie van tevoren maken heeft. Zoals de VARA niets meer met radio-amateurs van doen heet.” Onderzoekingen hebben uitgewezen dat 75 percent van de Nederlandse bevolking behoefte voelt te worden voorgelicht over homoseksualiteit. Rob Tielman gelooft dat de gespreksgroe pen de beste vorm van voorlichting zijn. Maar de meeste mensen halen hun informatie vooral uit hun krant. „Dan lezen ze dus over moord en doodslag,” aldus de COC-secretaris, „en over een homofielen-huwelijk. Of zelfs over een politieke homofielenpartij. Hier is sprake van enorme verlakkerij. Het beeld wordt volledig vertekend. In het buitenland is dat nog veel erger. Daar denken ze dat Amsterdam het Mekka van de homofilie is, terwijl dat Deventer zo belangrijke gebeurtenis was het gesprek van de dag in Neder landse'wielerkringen. Met een produk- tievermogen van 5 a 6000 machines per -jaar ging de nieuwe fabriek een zonni ge toekomst tegemoet. DEVENTER De fiets is in. Eindelijk is de fiets weer in, want een tijd was de belangstelling voor het fietsen getaand. Vooral na de oorlog, toen de auto en de scooter een grootse opkomst beleefden. Zo groot zelfs dat vele pessimisten geloofden dat het niet lang meer zou duren of de fiets zou geheel verdwijnen. Ze kregen geen gelijk. In het begin van de jaren zestig beleefde de fiets een spectaculaire come-back zodat het aantal fiet sen nu groter is dan ooit tevoren. Nu zijn er in Nederland ongeveer acht miljoen fietsen. Fietsen is een vorm van vrijetijdsbesteding geworden en daarmee is het gebruiksdoel uit de eerste jaren hersteld. De zusters van Piet, die naaisters waren, hadden hun broer in een zwar te japon gestoken, een dameshoed op gezet en zijn gezicht naar de mode van toen, met een witte voile bedekt. Zo verscheen op een zomerdag in het midden van de jaren zeventig de eerste „dame” op een houten Burgers-machi- ne. Veel opzien baarde de rit naar Twello. Duizenden belangstellenden waren uitgelopen om de eerste vrouw op de fiets te zien. In Twello verwis selde Piet Hoedemaker in het hotel zijn kleren. Het was voor hem op die warme zomerdag zeker een zwaar kar wei geweest. dat een groot deel van de Nederlandse pers nog steeds bijzondere belangstel ling heeft voor berichten, waarin een homofiel de hoofdrol speelt. Het is: man randt meisje aan. Maar je leest steeds: homofiel randt jongetje aan. Dat is discriminatie, omdat in plaats van homofiel ook vrijmetselaar, jood, neger of Zuidmolukker had kunnen staan. We moeten juist naar integratie. Dat is eigenlijk ook onze voornaamste doelstelling. Als die er eenmaal is, kan het COC zichzelf opheffen”. In het kader van het streven naar die volledige integratie zal op het con gres in Amsterdam worden voorgesteld om de naam „Nederlandse Vereniging van Homofielen COC” te veranderen in „Nederlandse Vereniging tot integratie van Homoseksualiteit COC.” Rob Tielman: „We willen af van het woord „Homofielenbond.” Daarmee houden we het bestaan van homofielen als een afzonderlijke groepering in stand. Dat is verzuiling, die leidt tot een gettosfeer. Wij gaan er van uit dat ieder mens anders is en toch gelijk waardig behandeld moet worden. Zo ver is het nog lang niet. Wat dat betreft hebben wij nog jaren lang werk voor de boeg. Dat we de letters COC handhaven, heeft te maken met het „handelsmerk” van de vereniging. Je kunt niet zonder, zoals de ANWB niet zonder kan, terwijl de club nau welijks meer iets met wielrijders te De eerste velocipèdes kwamen in 1866 in Nederland. Ze waren gemaakt door Michaux, wiens naam onverbre kelijk aan de fietsenhistorie is verbon den. Vooruitstrevende' smeden en wa genmakers begonnen ze weldra na te maken. -numm0 ande ru- wat et gen uit sbundeld jorwoord reken op -uik zou een door ewarmde ontwer- iemodel mer is orten op in LCGJ. ding van Op het congres van het COC in Amsterdam op 27 november aan staande zal voorzitter Benno Prem- sela aftreden. Hij zal worden opge volgd door twee nieuwe voorzitters, dr. mr. C. J. Straver, stafmedewer ker van het Ned. Instituut voor So- ciaal-Sexuologisch Onderzoek, en drs. J. Ph. Sterken, psycholoog. De laatste gaat vooral de buitenlandse contacten (internationaal overleg tussen Nederland en Scandinavië) verzorgen. Burgers peinsde over de mogelijk heid om ook de dames op de fiets te krijgen. Piet Hoedemaker, de zoon van de schilder, die de houten Burgers karrètjes in alle kleuren schilderde, wist raad. Hij zou zich als dame ver kleden om zo als eerste vrouw de velocipède te bestijgen. Voor hem maakte Burgers een speci- In datzelfde Utrecht is in de nieuwe woonwijk Overvecht een zeer succes volle poging gedaan om meer begrip voor de positie van de homoseksueel te kweken. Meer dan 15.000 gezinnen kre gen een folder met informatie in hun bus. Allerlei andere activiteiten werden gehouden. Het COC wil soortgelijke acties als deze actie-Overschie binnen- jaren zou toenemen, is een verkeerd beeld. „Het komt evenveel voor als vroeger. Maar de homo presenteert zich openlijker. En is daardoor ook kwetsbaarder. Er is onmiskenbaar meer tolerantie gekomen. Seksualiteit wordt meer gezien als een menselijke expressiemogelijkheid en minder als een voortplantingsvorm. Bovendien: de jeugd wordt zo opgevoed dat ze ook met het onbekende kan leven. Ze we ten nu wat abortus, voorbehoedmidde len en drugs zijn”. Tielman wijst er overigens op dat nog voortdurend de klok wordt terug gedraaid. „Met sommige mensen valt nog altijd niet rationeel te praten. Ja, die mensen vind je onder meer bij de Evangelische Omroep. Maar ook glijdt men vaak uit met goedbedoelde pogin gen. Zoals het boek „Ook wij zijn homofiel” van twee anonieme domi nees of die uitzending van „Kenmerk” waarin een homofiele theologische stu dent met zijn rug op het scherm komt. Dat versterkt weer die gedachte dat een homofiel iemand niet recht in het gezicht mag kijken”. Toch is Rob Tielman er van overtuigd dat de homofilie eens geheel geaccep teerd zal zijn. „In Nederland eerder dan in de meeste andere landen. In Nederland hebben emancipatiebewegin gen altijd goede kansen gehad. Elders, zoals in de Verenigde Staten, streeft men naar verzuiling, een eigen homo fiele maatschappij binnen de samenle ving”. Tielman besluit: „Het is toch eigenlijk wel jammer, dat het COC nog nooit een cent subsidie heeft gekregen, on danks het vele werk dat het voor de geestelijke volksgezondheid heeft ge daan. Toch heb ik het idee dat het binnen afzienbare tijd komt, misschien van de Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid. Een aantal gemeen ten gaat binnenkort in ieder geval onze projecten financieel steunen”. van Kar! het zich <4

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15