STEEDS MEER CREATIEF SPEELGOED buitenechtelijke Nog veel kinderen VROUW H km 1 ZATERDAG 20 NOVEMBER 1971 Erbij Mangelbak Business Lekker stukmaken Vitalere man Vrouwelijkheden Hout voor kleuter Part-time Poppen (Van een medewerkster) ALS SINTERKLAAS dit jaar doet wat de speelgoedfabrikanten van hem verwachten, zal hij over twee weken veel „creatief speelgoed” uit delen aan de jeugd. Die belangstelling van de goedheiligman voor crea tieve materialen is trouwens niet nieuw en viel ook in de vorige jaren al te signaleren. Maar er zit nog steeds een stijgende lijn in deze tendens en ook de import van allerhande creatief materiaal neemt sterk toe. Het is trouwens opvallend hoeveel litteratuur er tegenwoordig op dit gebied te koop is. Importeur en fabrikanten van speelgoed zien de belangstelling voor het creatief spelen als een logisch uitvloeisel van het feit dat er in deze tijd op de scholen steeds meer aandacht wordt besteed aan het crea tief bezig zijn, terwijl thuis de volwassenen bovendien vaak druk doende zijn met de „versiering” van hun huis. Ook de noodzaak om in dit kli maat kinderen vaak langdurig binnenshuis bezig te houden (en dan van wege de moderne woningbouw bij voorkeur met niet tè luidruchtige spelletjes) zal wel een hartig woordje meespreken. Hoe het ook zij: crea tief speelgoed bij de vleet dit jaar, en echt niet alleen voor de kinderen. Er is heel wat hobby-materiaal waaraan ook de volwassene plezier zal kunnen beleven. h BB (Van onze medische medewerker) Ongewenste zwangerschap vormt de belangrijkste reden voor de steeds vaker verrichte kunstmatige abortus. In een veel kleiner aantal gevallen be staat er een andere oorzaak voor deze ingreep. Die ongewenste zwangerschap komt vrij veel vuldig in het huwelijksleven voor, maar ook vaak bij een on gehuwde vrouw. Terwijl de anticonceptionele middelen de laatste jaren steeds meer ge bruikt worden, is het aantal buitenechtelijke of „onechte” kinderen (zoals zij denigrerend worden genoemd) sinds 1955 toch regelmatig toegenomen. In 1969 bereikte het aantal buiten echtelijk geboren kinderen in ons land zelfs weer het niveau dat in de naoorlogse jaren werd geregistreerd, schrijft dr. D. Hoogendoorn in een statistische beschouwing van de buiten echtelijke geboorten in het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde. Andere oorzaken II 1 Auto’s om zelf in elkaar te zetten. de zaak 'WVtlVUVVWWVWUWWWWWVVViAAAWWWWVVMAIIAMIWMl en WWVVUMAMMWMMMNWVMAMAAMUAAAMMMM DR. J. KATER SUPER-FIGUREN in dit wereldje komen van de (meer dan 100 jaar oude) Italiaanse fabrikant Furga die op de Europese speelgoedbeurzen van af gelopen jaar als blikvanger „de pop met het kloppende hart” heeft ge bracht. In het binnenste van dit groot- ogige poppekind tikt een machientje dat de menselijke hartslag bedriegliik- „ZOLANG er geen gegevens be kend zijn van leeftijds- en pariteits- verdeling van de ongehuwde moe ders in kleine er, grote gemeenten, mag aan de verschillen die er in de desbetreffende ciifers van de statis tiek van doodgeborenen bestaan nog niet te veel waarde worden toege kend.” rikaanse statistieken het tegenoverge stelde beeld tevoorschijn. Volgens La dies Home Journal kan de Amerikaan se vrouw uit de cijfers van onderzoe kingen op dit gebied leren, dat haar „vitale maten” in de afgelopen dertig jaar iets omvangrijken zijn geworden. -Niet zo erg veel: zowel de borstomvang als de taille- en heupwijdte zijn pre cies een inch groter geworden. Dat i«, in centimeters uitgedrukt, tweeëneen- halve centimeter erbij op alle fronten. J>“***^ nrinnnnrinrnnnnnnnnji ririnui IN PUZZELS worden het aanbod en de variaties steeds groter. Puzzels voor alle leeftijden, van hout of karton, van zeven stukken (voor beginnelingetjes) tot 1000 en 1500 stukjes (voor de volwassen puzzelaar). Landschappen en landkaarten, jachtscènes, bloemfiguren kastelen en klederdrachten, reproduk- ties van beroemde schilderijen en car navalsstoeten zijn in grillige puzzel stukjes vastgelegd. dansende, zingende, scooter-rijdende en in een looprek je voortwiebelende pop pen. Misschien zijn er Sinten die voor deze super-poppen diep in de beurs willen tasten, ten behoeve van ver wende poppenmoeders die „alles” al hebben. TERWIJL iedereen in de veronder stelling verkeert dat de vrouw van nu dankzij een gezondere leefwijze en de nodige sportbeoefening wel wat slanker is dan vroeger, komt uit recente Ame- „HET LICHAAM is belangrijk. Het moet verzorsfd worden. De ellende is dat de meeste vrouwen hun lichaam niet met plezier verzorgen maar uit angst, omdat ze bang zijn dat ze an ders niet aanlokkelijk genoeg zijn.” (Germaine Greer, feministe en schrijf ster van het boek „The female eu nuch,” in een interview met Elle). 1945 tot 1949 weer tot 22 per dui zend geboorten te, stijgen. Maar ter wijl dit daarna gedurende enkele jaren opnieuw daalde, nam het aan tal „onechte” Kinderen na 1960 elk jaar toe en is nu bijna 22, evenveel als vlak na de oorlog. Het traditionele speelgoed hand haaft zich. HET MAKEN van allerlei „mobiles” bijvoorbeeld, een geduldwerkje waarbij de hulp van ouderen vaak onmisbaar zal zijn (bij diverse voorbeelden van dit knutselmateriaal staat dan ook ver meld dat het voor „gevorderde” of „ervaren” hobby-isten bestemd is). Er is op dit terrein een bijna onafzienbaar assortiment van leuke en mooie din gen: uit veelkleurig vilt te maken har lekijnen) marionettenpoppen, keuken- setjes en dierfiguren die geappliceerd kunnen worden, kerstboomengelen die uit glanzend metaalfolie kunnen wor den opgetrokken. DAAR DE toeneming van de an ticonceptie deze ontwikkeling niet heeft kunnen voorkomen, zou men mogen verwachten dat de verstrek te anticonceptie-adviezen in aan sluiting aan een abortus eenzelfde effect zullen sorteren. Dat wil zeg gen dat een aantal van de geabor teerde vrouwen later opnieuw onge wenst zwanger zal raken, en weer om een abortus vragen. Aan deze toekomstige herhaald verrichte ab ortus en de daarmee samenhangen de problemen en bezwaren werd tot dusver nauwelijks aandacht besteed IN HET midden van de vorige eeuw werden per 1000 geborenen (gemiddeld) niet minder dan 50 bui tenechtelijke kinderen geregistreerd. Tot de Tweede Weredoorlog daalde dit aantal regelmatig, en bedroeg in 1940 nog 17, om. in de periode van ZIJN ER in uw gezin „grootgebrui kers” van modern expressiemateriaal? Die kunnen verblijd worden met een emmer waarin maar liefst een kilo gram speelverf zit, waarmee met vin gers en handen, penselen, sponsjes of spatels kan Worden geverfd. „Pro-’ bleemloze blokken” zijn een idee van Speel-Goed dat de speelblokken niet in een kist maar in een kartonnen ton verpakt. Het tonnetje kan als kinder- ALLEMAAL nog een beetje moeilijk voor kleine beginners, maar voor hen is er simpel en kleurig „doe-werk”: de klassieke borduurkaartjes, prentbrief kaarten die met figuurtjes kunnen worden volgeplakt, servetringetjes die uit raffia en sierband moeten ontstaan, een zelf in elkaar te lijmen lucifersau- tomaatje, een boekenlegger van leer die al „voorgeprikt” is en met naald en draad kan worden bewerkt, en nog veel meer. AL MET AL is het aantal buiten echtelijke geboorten in ons land, vooral in de grote steden, nog hoog. Voor- en tegenstanders van vrijere abortus provocatus vinden in deze statistische gegevens ongetwijfeld veel stof tot discussie, al schijnen de cijfers voor de eersten gunstiger te zijn. acht gulden variëren, kunnen aspirant- automonteurtjes aan de slag. De kleine model-miniatuurautootjes liggen nog steeds muurvast op de speelgoedmarkt: één der grote fabrikanten op dit ter rein meldt een produktie van een mil joen modelletjes per week. WIE ZIJN kinderen vroegtijdig met het keiharde zakendoen dezer maat schappij wil confronteren, kan zich met het hele gezin rondom „Interbiss” scharen, een nieuwe variatie op de financiële spelletjes (prijs bijna 18 gul den). Andere op de actualiteit geënte spelletjes zijn het verkeersspel, het oliehandelspel, en „reisspellen” door Europa en de hele wereld. Maar ook het oude op dit terrein houdt stand: ganzenbord, halma, damspel, hengel spel, en lottospelletjes in moderne vor men. Fans van Donald Duck kunnen deze populaire eend met zijn al even bekende neefjes en zijn pinnige oom Dagobert ontmoeten in een bordspel- letje voor vier personen: Donald Duck’s dolle daden, door de fabrikant aanbevolen voor kinderen van zes tot tien jaar ALS DE lijst van cadeau-mogelijk- heden hiermee in grote trekken beke ken was, zou Sinterklaas het dit jaar waarschijnlijk op zijn sloffen aan kun nen. Maar de rijstebrijberg van goed kope tot zeer dure geschenken is nog vele malen groter. Misschien zoekt Sint een tafelbiljart (dat is er, in prijzen die iets boven de 200 gulden beginnen). Misschien heeft hij jonge aspirant-mo- torduivels onder zijn klantjes (die doet hij vast een groot plezier met bouwdo zen voor modellen van motoren, in prijzen tussen 16 en 35 gulden). MISSCHIEN staat ergens de schoen van een jongetje dat gegrepen is door de magische kunst van het goochelen: voor hem zijn er „100 verbluffende goocheltoeren” in een doos die iets meer dan 24 gulden kost. Of wellicht wil Sint ergens een „aanbouw-cadeau” deponeren, zoals één van de bekende bouwsystemen die regelmatig met doosjes van enkele guldens kunnen worden uitgebreid. Twee dingen zijn duidelijk: de beurs mag ook dit laar gerust aan de dikke kant zijn, en een stel waterdichte verlanglijstjes is on misbaar voor Sinterklaas. Anders is hij straks nergens, op zijn tocht langs die rijstebrijberg. KB - VOORALSNOG lijken de gege vens over buitenechtelijke geboor ten te spotten met de verwachting dat de anticonceptionele middelen, in het bij zonde, de pil, het aantal buitenechtelijke zwangerschappen belangrijk zou kunnen doen dalen. Maar hierbij mag men wel veron derstellen dat de waargenomen stij ging in de afgelopen jaren nog ster ker zou zijn geweest als die voorbe hoedmiddelen niet bestonden. Er is weinig reden aan te nemen dat hetzelfde niet zou gelden voor de relatie tussen anticonceptie en de vraag naar abortus provocatus, zo concludeert dr. Hoogendoorn nog. DAN MOETEH er dus andere oorzaken zijn waardoor het aantal doodgeboren kinderen van gehuwde vrouwen kleiner is dan van onge huwde moeders. Deze situatie neemt nog voortdurend in het nadeer van de laatste groep toe. Woon- en an dere levensomstandigheden en zeker de voeding laten bij ongehuwde aanstaande moeders vaak veel te wensen over. Ook de regelmatige zwangerschapscontrole en vooral psychische spanningen hebben, alle te zamen, een ongunstige invloed op de groeiende vrucht. Hier ligt een dankbare taak voor de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind, die haar activiteiten via con sultatiebureaus wil ontplooien en daarvoor de medewerking van sym pathiserende medici inroept. IN DE Amerikaanse stad Washington hebben twee werkende vrouwen, alle bei moeder van jonge kinderen, d« parttime-bemiddeling zelf maar een» op poten gezet. Zonder op winst uit te zijn verzorgen Frances Goldman Renee Taft de arbeidsbemiddeling voor academisch-gevormde vrouwen die hun beroep weer willen opvatten, maar dat wel graag willen doen binnen een „flexibel” parttime-rooster. Volgens McCall’s heeft het agentschap van de beide dames al verscheidene vrouwen de weg kunnen wijzen naar part-time werk dat bij hun vroeger studie aan sluit en dat bovendien goed betaald wordt. WAAROM de allerkleinste feestvier ders zo vaak prullerig plastic speelgoed van de Sint krijgen aangereikt mag een wonder heten, gezien het feit dat er zulke mooie en gaafgevormde baby- en kleuterspeelgoedjes van hout in de handel zijn. Volmaakt glad hout dat dus ongevaarlijk is, niet kan splinteren en bovendien bij de nog maar net met „spelen” beginnende box-kindertjes fijn „in de hand” ligt. In dit genre: allerlei dierfiguurtjes, en klank- en grijpspeel- goed dat aan een koordje kan worden opgehangen. Voor kleuters: opzetpuz- zeltjes, trekeendjes, simpele treintjes uit blank gelakt of gekleurd hout. BEHALVE deze toeneming van het aantal „onechte” kinderen ziet men nog een trieste bijzonderheid bij deze groep. Dank zij de goede prenatale zorg in ons land en de uitstekende verloskundige hulp neemt het aantal kinderen dat dood geboren wordt voortdurend af. In de laatste decennia is die daling onder de „echtelijk” geborenen zelfs opmerkelijk steil geweest. Maar on der de buitenechtelijk geborenen echt imiteert. De Italianen draaien trouwens de hand ook niet om voor het maken van drinkende en plassende, zitmeubel worden gebruikt en is te koop in twee uitvoeringen: prijzen ruim 13 en bijna 30 gulden. AL DENKT de Sint van 1971 nog zo geëmancipeerd, om de poppen als „spe cifiek meisjesspeelgoed” zal hij niet heen kunnen. In die poppenwereld steeds meer menselijke trekjes: poppen met pruiken, met maxikleding, in bruidsjurken, poppen met laarzen en flaphoeden. Te midden van dit alles zitten onbevangen de enkele jaren ge leden met veel deining ontvangen sex- poppen, duidelijk herkenbaar als jon getje of meisje in poppegedaante. Voor iets minder dan een tientje koopt Sint een (blonde of bruine) pruikenset voor de pop: haarstukje, pruikje en twee vlechtjes. Voorzien van dit kunstwerk gaat pop dan onder een „echt” droog- kapje met bijbehorende stoel (prijs on geveer 20 gulden). KINDEREN ZIJN vaak gek op het uit elkaar halen van speelgoed, alleen maar om te kijken „wat erin zit”. Meestal betekent dat het voortijdig einde van het speelgoedje en om die narigheid te ondervangen heeft de fa brikant van Dinky-autootjes omgedraaid: ze worden nu (voorlopig in een serie van zeven) in onderdeel tjes geleverd zodat er eindeloos kan worden gemonteerd en gedemonteerd. De bouwsels kunnen ook nog met een speciale verf worden beschilderd. Voor prijzen die tussen bijna zes en ruim GROOTMOEDERS huishoudelijke uitrusting blijft de kunstnijverheid in spireren. De mangelbak, eertijds ge bruikt om stapels vlekkeloos en kreuk loos linnengoed moeizaam door het huis te transporteren, is ook weer te rug. Nu niet als bergplaats voor textiel, maar als hulpmiddel voor luchtiger karweitjes: het serveren van drankje» en zoutjes bijvoorbeeld. Te koop in kunstnijverheidszaken voor om en na bij de 20 gulden. worden relatief veel kinderen dood geboren, en vooral in de grotere gemeenten is de laatste jaren in dit aantal geen merkbare daling opge treden. „De verschillen tussen de beide groepen lijken te groot om te kunnen worden verklaard uit het feit dat zich onder de onwettig geborenen een zeer groot aantal eerstgeborenen bevindt”, meent dr. Hoogendoorn. WEL BESTAAN er grote ver schillen tussen de provincies, en ook tussen de kleine en grote gemeen ten. De drie grote steden, Amster dam, Rotterdam en Den Haag ver tonen in dit opzicht, met andere steden die meer dan een half mil joen inwoners hebben, een duidelij ke, extra hoge top. Zo komen in Amsterdam bijna 60 buitenechtelij ke kinderen per 1000 geboorten ter wereld, in Rotterdam 43 en in Den Haag 53, terwijl dit voor een mid delgrote stad met 50-100.000 inwo ners in diezelfde periode nog geen 33 bedraagt. Maar ook in alle klei nere gemeenten valt sinds 1955 een sterke stijging (bijna een verdubbe ling) van het aantal buitenechtelijk geboren kinderen waar te nemen. En in Den Haag zelfs meer dan het dubbele aantal. Voor ons gehele land is dit per jaar nu ongeveer 5000. B:’: J

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17