NOORDWESTER GROTE ROMMELPOT Gladheid en windstoten Veel slachtoffers in weekeindverkeer Gc ORKAAN RAAST OVER ONS LAND NIEUW HEILSHOOFDKWARTIER Partijbestuur PSP S schorst actiegroep Proletarisch Links Kraakfornuis in brand: 3 gewonden H Belastingcommiezen ziek van fiscus mH I m meer woonark Ontevreden klant Twee arrestanten na overval Man verduisterde 158 mille EERSTE ALGEMENE LEDENVERGADERING Over 25 jaar één kerk of niets Kind omgekomen in brandende Mgr. Oomens overleden Antiek beurs f vuurt op café PONTIAC horloges, fijne horloges zo’n mooie Pontiac maakt u gelukkig vele jaren lang MA/ MAANDAG 22 NOVEMBER 1971 2 EUROPA Pontiac tijd - juiste tijd 'f f Houtplein 13 sa niste Dou; dach der unie zijn Rhoi Moz; gesp Prof. Fiolet (Raad van Kerken): I Hg W" I ADVERTENTIE (Vervolg van pagina 1) ADVERTENTIE Voorzitter P. M. van Es uit Rotterdam Grote delen van West-Europa zijn het afgelopen weekeinde getroffen door hevi ge stormen en zware sneeuwval. Voor de zuidkust van Engeland zijn drie mensen verdronken toen hun vissersbootje op de zware zee kapseisde. Drie bemanningsle den van een Brits motorjacht dat zinken de was op de Noordzee zijn door een Brits schip aan boord genomen. (Van onze correspondenten) DEN BOSCH By verkeersongelukken in Den Bosch en Breda zjjn ttfdens het weekeinde zes mensen om het leven ge komen. In Engelen, een kerkdorp bij Den Bosch, reed de 32-jarige mevrouw M. M. Flooren uit Den Bosch met haar auto in de Dieze en verdronk. De 24-jarige L. J. M. van Zeeland uit Kerkdriel, die hulp wilde bieden, is daarbij verdronken. in of he< Van de buitgemaakte 2000 gulden had den zij nog 150 gulden over. De jongste van het tweetal had een alarmpistool op zak. risch Links doorgaat met activiteiten die duidelijk in strijd zijn met de uitspraak van het P.S.P.-partij congres van 24 okto ber. Overeenkomstig deze resolutie is het bestuur dan ook tot schorsing overgegaan. WOERDEN. Met ruim duizend leden als start en een eerste algemene ledenver gadering met ruim 200 bezoekers uit het hele land, is zaterdag in Woerden de vereniging opgericht van commiezen van 's rijks belastingen in de aanslagregeling en controle. De vereniging stelt zich ten doel te streven naar een beter werkkli maat, betere promotiekansen en betere salariëring voor de aanslagregelende com miezen. DEN HAAG Mgr. M. A. P. J. Oomens, vicaris voor de religieuzen in het bisdom Den Bosch, is dit weekeinde op zestigja rige leeftijd overleden. GRONINGEN. In Groningen is een 38-jarige vertegenwoordiger uit die stad aangehouden verdacht van verduistering van sieraden ter waarde van f 158.000 en een auto ten nadele van zijn werkgever in Amsterdam. De man werd sinds 1 septem ber gezocht. Een parkeerwachter trof vrijdag de auto op een van de singels In Groningen. Op het huisadres van de vertegenwoordiger zijn gouden en zilveren sieraden in beslag ge nomen. HAARLEM 25 t/m 30 november a.s. 5 Open 10.00—17.00 uur. s Zondag gesloten. yWVV\AAAAAAA/WV\AA/\AAAAA/V\AAAAA/VVV\/VVVWV\A In Friesland zijn zaterdagavond op de in deze provincie zeer gladde wegen twee mensen om het leven gekomen. Op de weg Akkrum-Oldeboorn slipte een auto en botste tegen een boom. De 19- jarige student M. van de Velde uit Olde- boorn kwam daarbij om het leven. Bank, dat vorig jaar in het bezit van het Leger des Heils kwam. De interne verbouwing kostte drie miljoen gul den. Beneden zullen achttien winkel tjes (boetiekjes) komen. Het beheer daarvan is in handen gegeven van een exploitatiemaatschappij. De 73-jarige H. Melius uit Amsterdam is overleden na een verkeersongeluk op de Amstelveenseweg. Hij was inzittende van een auto, die tegen een afbakenings- hek botste- De 26-jarige D. Doetse uit Purmerend is vanmorgen in de Purmer verongelukt toen hij door een windvlaag met zijn motor eerst tegen een vrachtauto en daar na tegen een boom botste. Brand. Een binnenbrand in het studenten flatgebouw aan de Weesperstraat in Am sterdam heeft zondagochtend vroeg gro te schade aangericht in een gang op de zesde verdieping. Het vuur ontstond in de houten postvakken naast de verbin- dingsdeur tussen het trappehuis en de gang. Dood in auto. De 40-jarige mevrouw J. Welbergen-De Haan uit Driel, die sinds woensdagavond werd vermist, is zater dag levenloos aangetroffen in haar auto, die op een zandweggetje in Latum stond- De politie heeft geen sporen van ge weld gevonden. Onveilige bewaarplaats. Uit een auto die in Rotterdam stond geparkeerd zijn horlo ges en ringen ter waarden van totaal f 15.000 gestolen. De buit bestond uit drie gouden herenhorloges met briljan ten, acht gouden dameshorloges met bril janten en acht gouden ringen. charmant hanghorloge met lang collier, doublé f 135,- wo var bei Do nie ufVWVVVVWVVVVVVWWVVWWVVWVVVVVVWVVVWK OOSTERBEEK. De anderhalf jaar oude Gerrit-Jan Cornelissen is zondag avond om het leven gekomen bij een brand in de woonark van zjjn ouders. Het ark je lag in de Rosandepolder in Oosterbeek. Het vuur is door onbekende oorzaak In de keuken ontstaan. Ver A m te be Nr de c een brac vert Rho' leid< acht kom De E; tweema digd er Oosten gespierc percent men. Kenm voor z vast pa aan de intentie nen, da poginge druk o zelf he van Sai zaamhe Buitenl preside: gegever bombas handeli voorafg Het zuchtig het coi van w voorna: matiek diplom: indien andert, zette g waarde baar, gerechl zich s posities de luc] kunner ren da dreiger houdt. De a niet oi ten ve geuit. diplom heeft l zijn ei in de verledi geblek zich h (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Drie personeelsleden van Dow Chemical in Terneuzen zijn zondagmiddag licht gewond bij een brand in een kraakfornuis voor nafta. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door een lek in een gasleiding. Dow Chemical had zondag avond nog geen idee hoe groot de schade post is. Bij Oosterwolde is een auto in een bocht geslipt en omgeslagen. De 23-jarige ge- stichtswachter J. Kol uit Veenhuizen werd daarbij dodelijk gewond. De 22-jarige V- A. N. de Vries is in Uden met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een huis gebotst. Hij was op slag dood. DEN HAAG. In de afgelopen nacht heeft een zware storm over Nederland geraasd. Af en toe nam de windkracht toe tot 12 en kon men over een orkaan spreken. De Waddeneilanden Vlieland en Terschelling werden geïsoleerd. De veer boten konden de havens niet binnenlopen. Enkele honderden passagiers konden niet naar hun eiland terugkeren. Rijkswater staat stelde zondagavond voor de distric ten Harlingen, Delfzijl, Den Helder en Zeeland beperkte dijkbewaking in. De grote watermuur in Harlingen werd ge sloten. In Krimpen aan den IJssel zou de stormvloedkering worden gesloten. Toen de vrouw de deur van de keuken opende, sloegen haar de vlammen tege moet. Zij holde naar de buren om hulp te halen. Teruggekomen bij de boot, wilde zij haar kind redden. Het woongedeelte brandde al zo fel, dat de buren haar heb ben tegengehouden. Kort daarna kon de brandweer naar binnen, doch het kind was toen al overleden. AMERSFOORT. Het partijbestuur van de PSP heeft zaterdag besloten met onmiddel Ijjke ingang de actiegroep Prole tarisch Links te schorsen. Uit de verkla ring die na afloop van de landelijke vergadering van de actiegroep zaterdag in Amersfoort is uitgegeven, blijkt naar de mening van het partijbestuur dat Proleta- zei in zijn openingswoord dat verbetering van het werkklimaat bewust bovenaan op het verlanglijstje is gezet, omdat men deze nog urgenter vindt dan de salarië ring. „Door de steeds opgevoerde produk tie en de vele wetswijzigingen zijn vele commiezen overbelast met alle gevolgen van dien” aldus de voorzitter. De vergadering besloot een telegram te sturen aan minister Nelissen (Financiën) waarin met het oog op de grote onrust in deze tak van dienst gevraagd wordt om een grondig onderzoek naar het ziektever- In Breda is ’s nachts ds. P- de Bruijn, de 61-jarige predikant van het Diacones senhuis in Breda, met zijn auto in de Wil- helminasingel gereden. De predikant en zijn echtgenote kwamen om het leven. Van het echtpaar Hekstra, dat bij de pre dikant in de auto zat, werd mevrouw Hekstra ernstig gewond. In de verklaring van Proletarisch Links wordt de politieke betekenis en de nood zaak benadrukt van het zogenoemde ten densrecht. Hieronder verstaat Proletarisch Links het recht om ongeacht afdelings- grenzen vanaf de basis van de partij voor stellen te lanceren en vraagstukken aan de orde te stellen. Dit recht is bepalend voor de mate van democratie binnen de partij, hierdoor onderscheidt de P.S.P. zich van de C.P.N., aldus de actiegroep. Proletarisch Links roept alle medestan der binnen de PSP en de arbeidersbewe ging op te blijven ijveren voor een revolu tionair program en voor verplaatsing van de partij van de rand naar het midden van de arbeidersbeweging. „Wij zijn geen permanente organisatie met een eigen dis cipline binnen de partij, maar de belicha ming van een der vanouds in de P.S.P. bestaande hoofdstromingen”, aldus de ver klaring. Wateroverlast ondervonden zondag bij hoog water ook kleine stadsgedeelten rond de havens van Rotterdam, Vlaardingen en Maassluis. Daar werden vloedplankjes aangebracht. In Vlaardingen kwam de Maasboulevard tijdelijk onder water te staan. Door de zware storm is zondagavond in Heerenveen een top van een boom afge knapt. Het stuk boom kwam op het dak van het PTT-gebouw aan de Stations straat. Er ontstond een gat in het dak dat provisorisch werd gedicht. Op verscheide ne plaatsen in ons land waaiden televisie- masten om. De duinen bij Bloemendaal aan Zee ter hoogte van paviljoen Parnassia hebben dit weekeinde over een lengte van tweedui zend meter een forse knauw gekregen. De exploitant van het paviljoen, P. M. Doo- deman, schat de afslag op drie meter. De door Rijnland dit voorjaar aan de duin- Politiemannen zetten een speuractie op touw naar de gevluchte havenarbeider en vonden hem in het ijskoude water van de Westersingel, waar hij in paniek was in gesprongen. Bij de schietpartij drongen drie kogels door de deur van de bar en een vierde door het raam. Niemand werd gewond. De havenarbeider was rond 2 uur ’s nachts de bar binnengekomen en had een borrel gevraagd. De consumptie werd hem geweigerd, omdat het tegen sluitings tijd liep. Öe havenarbeider liep naar bui ten, trok daar het pistool en vuurde de schoten af. voet geplaatste afrastering is geheel weg geslagen. Ook een gedeelte van de houten trap die naar het terras voert, is tijdens de storm vernield. De stormschade in Haarlem viel erg mee ondanks het feit, dat de brandweer haar handen vol had om assistentie te verlenen bij gevallen van ingewaaide rui ten, losse dakpannen en dakgoten alsmede een grote schutting, die het in de Zijl straat had begeven. Voorts moest voor een gezin uit het woonwagenkamp in de Waarderpolder tijdelijk andere huisvesting worden gezocht nadat het dak van de wagen was weggewaaid. In Oeffelt is het echtpaar Verheijen- Janssen, dat te voet op weg was naar de kerk van achteren aangereden door een auto, die bij een inhaalmanoeuvre op de andere weghelft kwam. De 51-jarige me vrouw Verheijen overleed enkele uren na het ongeluk. Haar man werd levensge vaarlijk gewond. De 49-jarige H. Buitelaar is op de weg Baarle Nassau-Chaam geschept door een auto, die hem achterop kwam. Hij werd dodelijk gewond. Mgr. Oomen werd in 1936 priester ge wijd en begon als kapelaan in Nuenen. Bij het bisdom Den Bosch werd hij in 1944 adjunct-secretaris, vervolgens in 1956 vicaris-generaal, in 1966 huisprelaat van de paus en ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het overlijden van Mgr. Oomens is voor mgr. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, aanleiding geweest zijn reis naar Rome uit te stellen. Hij zou daar samen met bis schop Ernst van Breda overleg gaan ple gen over de catachese in Noord-Brabant. Bisschop Ernst is zondag wel naar Rome vertrokken. In Dalerveen is een auto als gevolg van de gladheid tegen een boom gebotst. Een van de inzittenden, de 34-jarige mevrouw J. Speelman-IJdens uit Roden werd dode lijk gewond. In Maasbracht is een met grote snelheid rijdende auto geslipt en tegen een boom gereden. De bestuurder, de 39-jarige ker misexploitant R. L. Timmermans uit Roer mond, was op slag dood. De 15-jarige Margaretha den Engelsman uit Sint Annaland is om het leven geko men bij een autoongeluk in Steenbergen. Zij zat in een auto, bestuurd door een 21- jarige jongeman, die in een bocht tegen een boom reed. De jongeman werd ernstig gewond. De 56-jarige mevrouw C. van der Kaa- de Bruijne uit Dronten is dodelijk gewond toen de auto van haar man frontaal in botsing kwam met een tegemoetkomende auto die na een slip door de middenberm schoot. In de Damstraat in Amsterdam heeft generaal Erik Wickberg, de inter nationale leider van het Leger des Heils, het nieuwe nationale hoofd kwartier geopend, een voormalig kantoorpand van de Nederlandsche ROTTERDAM. De Rotterdamse re cherche heeft zaterdag een 24-jarige ha venarbeider uit Rotterdam gearresteerd, die kort tevoren vier pistoolschoten had afgevuurd op een bar. Het partijbestuur van de P.S.P. wijst er op dat de tendensvorming binnen de par tij op het congres van 24 oktober is afgewezen. „Omdat Proletarisch Links de tendensvorming toch propageert, hebben wij tot schorsing besloten”, aldus het bestuur. "fi ^<51 zaken bespreken omdat volgens hem in het verleden duidelijk gebleken is dat in het openbaar geuite kritiek eventuele pro moties nadelig beïnvloedt, meende de heer Van Es. „We willen wel voor de belastingdienst leven, maar er niet voor sterven”, riep hij geëmotioneerd. Het dagelijks bestuur van de vereniging bestaat uit de heer J. P. van Es (voorzit ter) uit Rotterdam, P. C. Kruf uit Eindho ven (secretaris), B. M. Smits (vice-voorzit- ter) uit Rotterdam en D. A. Ribbink, (penningmeester) uit Woerden. zuim en de oorzaken die tot het verzuim mder de commiezen hebben geleid. De heer Van Es stelde de minister in het openbaar de vraag of het juist is dat op één van de grootste inspecties van Nederland de planning voor 1972 rekening houdt met de aanwezigheid van slechts de helft van de commiezen en dat aangeno men wordt dat de andere helft overspan nen of ziek zal zijn. De voorzitter wilde in deze openbare vergadering geen onderdelen van beleids- dus prof. dr. H. A. M Fiolet, secretaris van de raad van Kerken, die dit week einde onder titel „Inspelen op de kerk van morgen”, sprak in het vormingscen trum Den Alerdinck bij Zwolle voor een groep kerkelijk gemengd gehuwden en verloofden. Speciaal tot hen zei dr. Fiolet, dat een kerkelijk gemengd huwelijk een verrijking van en een correctie op het eigen geloofsleven kan betekenen. „Wat dat betreft wil ik niet zo angstig reageren als de in mei verschenen verklaring van de rooms-katholieke kerk en de hervorm de, gereformeerde en lutherse kerken over het gemengde huwelijk „De ontdekking dat de kerk op sociaal en politiek gebied geëngageerd moet zijn, dateert in feite pas van de laatste vijf jaar”, aldus prof. Fiolet. „Nu zien wij overal, dat de kerken het daar bijzonder moeilijk mee hebben. Met de apartheid, de ontwikkelingshulp, vrede en gerechtig heid, in feite met de verbinding tussen het evangelie en de barre praktijk in de wereld”. Het besluit van de stuurgroep Septua gint om op te houden met het kritisch volgen van de kerken, noemt de secretaris een gelukkige wending in de ontwikkeling van Septuagint. „Deze kritische groep van priesters en predikanten streeft nu naar nieuwe werkvormen, maar men moet op houden, zich te exclusief op te stellen”, len”. Voor de kust van Wales zijn twee duikers door helikopters gered. In de Schotse Hooglanden, waar veel srieeuw viel, worden acht jongelui vermist die een wandeltocht maakten. In het gebergte van Noord-Wales is een bergbeklimmer door de koude overleden. In België veroorzaak te het slechte weer een reeks verkeerson gelukken, waarbij zeker zes mensen om het leven kwamen. In West-Duitsland zijn het luchtverkeer en het treinverkeer zon dag enige tijd onderbroken door een sneeuwstorm. Ook in Scandinavië heeft het verkeer tijdelijk stilgelegen. Er deden zich veel verkeersongelukken voor. Pontiac Simpatica, wijzerplaat en band in diverse kleuren; doublé f 89,- CHU 30.000. Prof. dr. J. W. van Hulst die na ruim twee jaar het voorzitter schap van de Christelijk Historische Unie neerlegt, heeft in een interview verklaard dat zich direct na de verkie zingsnederlaag een grote ledenwinst heeft voorgedaan, waardoor de CHU voor het eerst in haar geschiedenis meer dan 30.000 leden heeft. In po tic In ziekenhuizen in Den Bosch overleden twee verkeersslachtoffers: de 37-jarige B. J. van Bavel uit Vlijmen, die door een auto was aangereden, en de 20-jarige C. J. Eikelenboom uit Lith, die een maand ge leden bij een verkeersongeluk ernstig her senletsel opliep. Hij is al die tijd bewuste loos geweest. Deze rommel heeft het water opge zwiept door de felle noordwester storm, op het IJsselmondse Hoofd in Rotterdam gesmakt. De waterstand bij het Kralingsveer was zo enorm hoog dat de veerdienst moest worden gestaakt. Het drietal was bij het kraakfornuis aan het werk toen rond half drie de brand uitbrak. Het Terneuzense bedrijf gaf onmiddel lijk groot alarm. Rond vier uur had men het vuur onder controle en was alle gevaar geweken. In de kraakfornuizen, waarvan er 18 op het terrein staan, wordt nafta verhit, als eerste schakel in een produktieproces waarbij er diverse stoffen worden uitge splitst. De fornuizen worden gestookt op aardgas. Dat het zondagmiddag ondanks de storm niet tot calamiteiten is gekomen ligt voor een deel aan het feit dat bij het kraakfornuis geen brandbare opslagtanks of andere gevaarlijke stoffen zijn onder gebracht. De verwerking van de nafta draaide ook na de brand door via de 17 andere ovens. Door nog onopgehelderde oorzaak is zaterdagochtend een lekkage ontstaan in een opslagtank voor paraffinewas op het fabrieksterrein van Shell in Pernis. Enke le tientallen kubieke meters niet-brandba- re en reukloze was zijn hierdoor over een onbebouwd stuk van het terrein ge stroomd, aldus deelt Shell mee. Gezien de geringe hoeveelheden en de aard van het produkt bestaat er geen gevaar van hin der of verontreiniging voor de omgeving, aldus Shell. NIJMEGEN. In de binnenstad van Nijmegen zijn zondagmiddag een 21-jarige en een 40-jarige Nijmegenaar aangehouden in verband met de roofoverval, die zater dagmiddag werd gepleegd op de kassier van de stadsschouwburg in die stad. ZWOLLE. „Over 25 jaar zal er of één kerk of helemaal geen kerk meer zijn. Dat voorspel ik op grond van de huidige situatie, waar dwars door de kerkgrenzen heen zich nieuwe groepen vormen. De harsten die de kerken nu vertonen, zijn geen oude maar gloednieu we barsten. Alle kerken staan voor de zelfde gemeenschappelijk vragen en pro blemen. Het zal er dan ook om gaan dat er een vernieuwde kerk komt. Gebeurt dat in de toekomst niet, dan blijft er weinig meer over. Wat restantjes, maar die zullen dan niet meer betekenen dan een asiel voor immobiele mensen”. Al- 1 ■- i - 4^ f v-mfvv

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2