W instgevend Sadats dreigementen vooral gezien als politieke zet ISRAEL IS NOG NIET Geloofwaardigheid Sadat van ERG ONDER INDRUK Brazilië Viaduct ingestort Belastinginspecteur Parijs opgepakt in winnen bij Smokkelschandaal met verdovende middelen spionagediensten van kuiperijen verkiezingen in Brussel Home sprak met Nkomo Oud-kolonel beschuldigt de Franse UIT!!. Altenburg” I - in Franstaligen HI-FI Stereo Show I I iJ i Jsbi MEEGEWERKT AAN FRAUDE Luns realiseert zich Griekse China lid club Pham Van Dong in China krachtsinspanning in de NAVO burgerluchtvaart la »w* 3 2 r/ Alphenaar MAANDAG 22 NOVEMBER 1971 (Van onze redacteur in Jeruzalem) in Sinister Barberot °P woensdag 24 november 's avonds vanaf 19.30 uur; donderdag 25 novem ber 's middags van 14.0017.00 uur; Francofone meerderheid agglomeratieraad KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL 023-320244 V mb MÉ L 'i (Van onze redacteur in Parijs) en K ADVERTENTIE -yeti— (Van onze redacteur in Parijs) Maar indirect heeft de kolonel nu na tuurlijk ook nog het Amerikaanse anti- narcotium-bureau in de kaart gespeeld dat al jarenlang de Fransen beschuldigt de voornaamste leveranciers van heroïne te zijn waarmee de jeugd in de Verenigde Staten zichzelf vergiftigt en vernietigt. PEKING (AFP en Reuter). Premier Pham Van Dong van Noord-Vietnam is zaterdag in Peking aangekomen voor een vriendschappelijk bezoek op uitnodiging van de regering en communistische partij van China. De premier leidt een rege- rings- en partijdeiegatie. Het gezelschap werd door premier Tsjoe En Lai ontvan gen. JERUZALEM In Israel is men niet bijzonder onder de indruk ge raakt van president Sadats dreige menten dat een oorlog onvermijdelijk is. Aan het Suezkanaal zijn geen ver anderingen waar te nemen en niets wijst op verhoogde militaire activi teit. Doe! van Sadats retoriek zal vol gens Jeruzalem zijn de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te alarmeren voor de komende debat ten over het Midden-Oosten. Beschuldigingen die de Franse regering van haar kant tot dusver doorgaans als ongegrond naast zich neer meende te kun nen leggen, maar die nu toch eindelijk wel eens wat ernstiger in overweging zullen moeten worden genomen. BROMLEY (Reuter). Een Indiase vrouw, die door een rechtbank in de Zuid- engelse stad Bromley schuldig was bevon den aan een winkeldiefstalletje ter waar de van vier gulden kon na afloop van de zaak met een netto winst van 52 gulden naar huis gaan. iie in lorlo- totaal d uit iljan- bril- weg een verd dam op :nde ngs- leid 5om cer- 5er- van Een >uw de den en slag SALISBURY (Reuter) De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, sir Alec Douglas-Home, heeft in Salisbury van ge dachten gewisseld met Joshua Nkomo. lei der van de verboden „Afrikaanse Volks unie van Zimbabwe” (ZAPU), die wegens zijn oppositie tegen het blanke bewind in Rhodesië in een kamp nabij de grens met Mozambique gevangen zit. Waarover is gesproken, werd niet bekend gemaakt. 's avonds vanaf 19.30 uur in Restaurant DE UITKIJK, nabij het Openluchttheater te Bloemendaal, aan het grote parkeerterrein bij de Uitkijk toren. Tot de wijziging van zijn houding werd de minister vooral genoopt door onthullin gen, die een oud-kolonel van het vreem delingenlegioen Barberot die in zijn car rière al vele knuppels in officiële hoender hokken had geworpen vrijdag voor de geven andere hooggeplaatste spionnen mee te sleuren in zijn val. Een opzet die even wel mislukte, toen Delouette zijn Ameri kaanse rechters van de medeplichtigheid van andere hoge leden van de Franse ge heime dienst wist te overtuigen. De Ame rikanen zouden, anders gezegd, het Franse spelletje dus niet hebben meegespeeld. halen. Die operatie heeft sedertdien ver schillende hoge functionarissen als dubbel spionnen ontmaskerd en achter de tralies doen verdwijnen, maar kolonel Barberot ried de regering aan de grote schoonmaak voorlopig nog krachtdadig voort te blijven zetten. Het ziet er dus naar uit dat de kolonel, die tijdens de Algerijnse oorlog als eens de aandacht op zich vestigde door publieke lijk en moedig de mishandelingen van Al gerijnen door Franse officieren aan de kaak te stellen, dit keer niet helemaal voor dovemansoren heeft gesproken. MONTREAL (AFP) China is toegela- teri tot de Internationale Organisatie voor de burgerluchtvaart. Het besluit om China als lid te accep teren is genomen op een bijeenkomst van het bestuur van de organisatie in Mon treal, dat bekend maakte dat het voort aan „alleen de vertegenwoordigers van de regering van de volksrepubliek China er kent als de wettige vertegenwoordigers van China in de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart. Bij deze organisatie zijn 122 landen aan- geloten. EGMOND AAN ZEE iw J. sinds :ater- auto, ;tond. i ge rend lukt zijn aar- jen- r de een de me- 1 na sge- laa- ond l in inde erm cht ge- zen nan iko- gen. 21- igen istig nten- Am- gro- >p de id in rbin- in de Weliswaar was ze veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van 2,50, maar haar man had f 54,50 verdiend door tijdens het proces als tolk op te tre den. De verdachte verstond en sprak maar weinig Engels. Op het ministerie van Buitenlandse Za ken in Jeruzalem maakt men zich ook niet al te druk, hoewel een functionaris van het ministerie zei dat hij er een maand geleden zekerder van was dat er niets zou gebeuren dan nu. ATHENE (Reuter) De Griekse ex-ko- lonel, George Papadopoelos, heeft ver klaard, dat zyn land sinds 1952 volledig aan zyn verplichtingen tegenover de NAVO heeft voldaan en dat deze steun zelfs de materiële mogelijkheden van Griekenland te boven is gegaan. De leider van het kolonelsregime zei dit aan een diner ter ere van mr. Luns, die als secretaris-generaal van de NAVO een officieel' bezoek aan Griekenland brengt. Volgens hem hebben de argumenten die in 1949 bestonden voor de oprichting van de NAVO, nog aan kracht gewonnen doordat „de potentiële tegenstander in technolo gisch opzicht sterker is geworden”. Mr. Luns antwoordde dat de NAVO zich ten volle bewust is van de toegenomen be tekenis van de leden aan de zuidoostelijke flank. „Wij allen realiseren ons de grote krachtsinspanning van Griekenland in het defensieve raam van de NAVO in deze bij zonder gevoelige sector”, aldus Luns. PARIJS Het drugschandaal rond de Franse landbouwingenieur Delouette, die zeven maanden geleden door de Amerikanen op heterdaad werd betrapt, toen hij in een Volkswagenbusje voor ettelijke miljoenen guldens heroïne de Verenigde Staten probeerde binnen te smokkelen, neemt steeds onheilspellender proporties aan. De louette, die lid was van de Franse contraspionage, had by het vooronderzoek en de vorige week ook voor de rechter in de Amerikaanse stad New Jersey enkele su perieuren in Parys als medeplichtigen aangewezen. De Egyptische staatsleider Sadat heeft tweemaal in korte tijd oorlog aangekon- digd en het zou er voor het Midden- Oosten zeer donker uitzien als dergelijke gespierde taal van politici voor honderd percent au sérieux moest worden geno men. Kenners van de Egyptische politiek voor zover die politiek zich volgens een vast patroon ontwikkelt zijn geneigd aan de woorden van Sadat slechts de intentie van een dreigement toe te ken nen, dat past in het kader van Egyptes pogingen om bevriende naties tot meer druk op Israel aan te sporen. In Israel zelf hebben de vechtlustige uitlatingen van Sadat uiteraard tot verhoogde waak zaamheid geleid, al heeft de minister van Buitenlandse Zaken Eban de Egyptische president enigszins misprijzend de n, «.d gegeven eens op te houden met „die bombast” en liever te overwegen onder- handelingen met Israel te openen zonder voorafgaande voorwaarden. Het kan best zijn dat Sadats oorlogs zuchtige redevoeringen de bemiddelaars in het conflict tussen Egypte en Israel van wie de V.S. en de Sovjet-Unie de voornaamste zijn tot verhoogde diplo matieke inspanning bewegen, maar die diplomatie is gedoemd tot vruchteloosheid indien Egypte zijn uitgangspunt niet ver andert, namelijk dat Israel eerst alle be zette gebieden moet prijsgeven. Die voor waarde is onvervulbaar en onaanvaard baar, omdat zij in strijd is met het gerechtvaardigde Israëlische streven om zich strategisch op de meest gunstige posities te handhaven, zolang er oorlog in de lucht zit. Na de uitlatingen van Sadat kunnen zelfs de Russen niet meer bewe ren dat Israel zich ten onrechte op een dreigende Egyptische overval voorbereid houdt. De aankondiging van oorlog heeft Sadat niet op een politieke massameeting, maar ten velde tegenover Egyptische militairen geuit. Als hij alleen maar bedoeld heeft diplomatiek vuurwerk af te steken, dan heeft hij zijn geloofwaardigheid tegenover zijn eigen soldaten wel zeer lichtvaardig in de waagschaal gesteld. Nu is het in het verleden ook onder Nasser meermalen gebleken dat de Egyptische strijdkrachten zich heel gemakkelijk laten intimideren AWtAA/WWA/WtAA/WWVWVVWWVWI/WVWWVWWW»/^^ WVVVVVVWVVVVWVVIRliRflRARfVWWIARRRRRRRRAIVVVVVIRRRfVVVVVVVVVVVVVVVWWWVVVVVVlRniVVWVVWWi* Honderdduizenden mensen hadden zich in de straten van de Chinese hoofdstad verzameld. Onder het zingen van de inter nationale zwaaiden zij met rode vlaggetjes en bloemen naar de gasten. Het bezoek betekent het eerste officiële contact op topniveau sedert de aankondi ging op 16 juli jl. van president Nixons reis naar China. Uit welingelichte diplo matieke bron is vernomen dat de Noord- vietnamese leiders er vertrouwen in heb ben dat Peking niet achter hun rug om afspraken met Nixon zal maken. De Franse regering die de zaak eerst nog probeerde te bagatelliseren, is nu wijselijk van dat standpunt teruggekomen. De mi nister van oorlog, Michel Debré, heeft het dossier persoonlijk in handen genomen om het publiek te verzekeren dat alle boos doeners binnen en buiten zijn ministerie voor de rechter zullen worden gesleept. HAARLEM - DEN HAAG DELFT Barberot die tegenwoordig aan het hoofd staat van een regeringsbureau voor de agrarische samenwerking met de Afri kaanse landen, waarvan Delouette vroeger één van de medewerkers was, heeft in zijn radio-vraaggesprek ook nog laten weten dat in de Franse spionagediensten talrijke arrivisten, avonturiers en andere kwalijke individuen een onderdak hebben gevonden om hun sinistere praktijken ten eigen voordele uit te kunnen oefenen. Boven dien strijden ook in deze diensten de Gaul listische en de pro-Amerikaanse elementen dan nog vinnig om de politieke voorrang. Het is inderdaad bekend dat enkele ja- ren geleden president Pompidou een per soonlijke vriend aan het hoofd van de contraspionage plaatste met de opdracht de veger eens radicaal door de stal te De Vlaamse Volksunie gaat in de nieu we raad vijf zetels bezetten, de socialisten 16, de katholieken 14 en de liberalen die zeer verdeeld zijn opgekomen, waar schijnlijk twee. De rest gaat naar kleinere partijen. De algemene conclusie die uit deze uitslag getrokken kan worden is: de taal- partijen, het Rassemblement Bruxellois en de Volksunie, hebben een aanzienlijke vooruitgang geboekt ten koste van de drie traditionele partijen, katholieken, socialis ten en vooral liberalen. Daarmee is een trend, die al ontstond tijdens gemeente raadsverkiezingen van vorig jaar oktober en die doorzette tijdens de parlementsver kiezingen van veertien dagen geleden, be vestigd. BRUSSEL (ANP). In de Brusselse agglomeratieraad, waarvoor de Brusse laars zondag voor het eerst naar de stem bus gingen, zal de meerderheid van de zetels bezet worden door de francofonen van het Rassemblement Bruxellois. Zij zullen van de 83 zetels er 42 bezetten. De Brusselaar heeft zich hiermee in meerder heid uitgesproken voor Franstaligheid van de Belgische hoofdstad. microfoon van het commercieel radiosta tion had gedaan. Volgens kolonel Barberot moest deze drugsmokkelarij op zeer grote voet vooral worden beschouwd als een machinatie waardoor de Franse spionagediensten zich van een onbetrouwbare medewerker in casu Delouette hadden willen ont doen. Hoge functionarissen van de contra spionage zouden Delouette hebben aange zet die 43 kilo heroïne in de Verenigde Staten in te voeren om hem, via een ver trouwelijk seintje aan de Amerikaanse douane, vervolgens bewust in de val te laten lopen. Langs die weg hoopte, nog steeds volgens kolonel Barberot, de leiding van de Franse geheime dienst van Delouette af te kun nen komen zonder hem gelegenheid te Massa-arrestatie. Meer dan 200 zwarte be togers zijn zaterdag in Camden, een stadje in de Amerikaanse staat Alabama, gearresteerd omdat zij een optocht had den gehouden zonder voorafgaande toe stemming. Tevoren waren al 300 men sen op dezelfde beschuldiging aange houden. Intussen vraagt men zich in Israel af wat voor bokkesprongen het State De partment maakt. Eerst verklaart minister van Buitenlandse Zaken Rogers, dat Rus land zich in zijn wapenzendingen matigt. Twee dagen later moet worden medege deeld dat de Russen nieuwe vliegtuigen hebben gestuurd. De meest redelijke ver klaring die men kan geven is, dat de Russen Rogers een hak hebben willen zetten. Overigens is de Tupolev-16 die de Rus sen nu nagestuurd hebben een verouderd vliegtuig, dat echter wel geschikt is om raketten af te schieten met een bereik van 100 kilometer. Blijft nog de verklaring van koning Hoessein van Jordanië over dat hij in geval president Sadat de oorlog begint niet mee zal doen. Zo’n openlijke verkla ring van onenigheid over de Palestijnse kwestie, waarover officieel geen verschil van mening heette te bestaan, vereist enige uitleg. Op koning Hoessein wordt van alle kanten binnen de Arabische wereld en vooral door Egypte druk uitgeoefend om concessies te doen aan de Palestijnse or ganisaties bij de nu vastgelopen bespre kingen in Jedda in Saoedie-Arabië. Bo vendien zijn de grenzen met Irak en Syrië nog, steeds gesloten, waardoor Jordanië tamelijk geïsoleerd is. Hoessein laat nu van zijn kant weten onder deze omstan digheden niet bereid te zijn zich, zoals in 1967, voor het karretje van anderen te laten spannen. door krachtige taal van hun overheden, omdat zij zijp opgevoed met het idee van de „heilige oorlog”. De heiligheid van de oorlog die Sadat hun heeft voorspeld trekken zij niet in twijfel, ook al wordt ermee politiek gemanipuleerd. Het is denkbaar dat Sadat zich enigszins in de rug geduwd voelt door de militaire kliek in Cairo, die in samenspel met Russische instructeurs waarschijnlijk al geruime tijd een plan klaar heeft om de Sinaif te heroveren en met waarlijk heroe- iek ongeduld wacht op het sein van de politici om van leer te trekken. De Russi sche steun, vooral op het gebied van raketten en luchtstrijdkrachten, heeft wellicht het Egyptische opperbevel de overtuiging gegeven dat het deze keer anders en beter zal gaan dan in 1967. De Sovjetrussische regering weet echter maar al te goed dat zij niet het risico van een krachtmeting tussen Amerikanen en Russen op het oorlogsterrein van het Midden-Oosten mag lopen. Ofschoon de Amerikaanse regering al evenmin gebrand is op zo’n krachtmeting en soms wel al te nadrukkelijke diplomatieke initiatieven tegen Tel Aviv heeft gebruikt om hier en daar wat toe te geven, zal zij door onverantwoordelijke redevoeringen als die van Sadat alleen maar worden gedwongen om Israel meer steun te geven en toe te zeggen. Sadat zal dus ook tegenover de Sovjet- Unie niet zo’n beste beurt hebben ge maakt en het valt te verwachten dat hij op dit moment door de Russische diplo matie al tot matiging wordt aangespoord. Komt er ondanks alles toch oorlog in het Midden-Oosten, dan zal dat zijn door een wanhoopsdaad van de Egyptische re gering onder druk van haar militaire ijzervreters. De gevolgen van een uitbar sting kunnen heel wat groter zijn dan in 1967 het geval was, in de eerste plaats omdat de wapens aan beide zijden vernie tigender en talrijker zijn, in de tweede plaats omdat zo’n oorlog het fiasco zou betekenen van de Amerikaanse en Russi sche pogingen om tamelijk eensgezind het conflict op te lossen zonder bloedvergie ten. Aantoonbare deelneming van Russen in die oorlog zou onvoorstelbare conse quenties kunnen hebben voor de Ameri- kaans-Russische relaties. Als inspecteur in één der rijkste arron dissementen van Parijs had Dega vele chirurgen, tandartsen, advocaten, cineas ten en andere welvarende beoefenaars der vrije beroepen onder zijn klanten. Wan neer ze moeilijkheden hadden bij het invullen van hun belastingbiljet, waarbij in Frankrijk erg veel gespecialiseerde kennis van zaken komt kijken, verwees de inspecteur hen naar zijn broer, die zich enkele huizen verder als belastingconsu lent had geïnstalleerd. Die adviezen wer den weliswaar dik betaald, maar ze hiel pen de klanten enorme sommen uit te sparen, ten koste uiteraard van de schat kist. De beide broers verdeelden hun inkom sten broederlijk op vijftig percent basis en hun fraude had, mede ten bate van hun steenrijke cliëntèle nog jaren kunnen worden voortgezet, aangezien de controle van alle onjuiste belastingaangiften im mers aan de exclusieve handen van de inspecteur bleven gereserveerd. Na hun ontmaskering tengevolge van de publikatie van Chaban-Delmas’ belasting biljet, zullen nu ook alle medeprofiteurs van deze grootscheepse oplichterij door de politie aan de tand worden gevoeld. Naast een navordering van ettelijke miljoenen over verscheidene jaren is het niet uitge sloten dat sommige fraudeurs ook nog tot gevangenisstraf 'zouden kunnen worden Veroordeeld. Ofschoon de Franse belastin- recherche zo ver tot dusver nog nooit is gegaan. Verwachtingen. De Russische premier Alexei Kosigin heeft de Amerikaanse minister van Handel Maurice Stans ver teld dat de Sovjet-Unie „veel van Stans bezoek verwacht”. Doorlopend demonstratie van de nieuwste apparatuur, o.a. 4 kanalen stereo - De nieuwe platenspeler Garrard „Zero 100”. In samenwerking met Tempofoon, im porteur van Sansui - Garrard - Acous tic Research - Shure - Celestion Ditton Na afloop van het ruim een uur duren de onderhoud werd Nkomo per auto naar een luchtmachtbasis bij Salisbury ge bracht, vermoedelijk op terugweg naar zijn verbanningsoord op 800 kilometer van de Rhodesische hoofdstad. De nationalistische leider liet bij sir Alec een memorandum achter met zijn denkbeelden over de toe komstige ontwikkeling van zijn land. Zeker 24 mensen werden gedood toen in het weekeinde in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro een viaduct in aanbouw instortte. Aangenomen wordt dat onder het puin nog meer slachtoffers liggen. Op de foto een beeld van de ravage. .SS, PARIJS De publikatie door Frans weekblad van een ingevuld belas tingbiljet van premier Jacques Chaban- Delmas is een muis met een staartje geworden. Het gerechtelijke onderzoek naar de bron van die onthulling heeft zaterdag de arrestatie tengevolge gehad van de Parijse belastinginspecteur Edou ard Dega, die vroeger aan het kabinet van de premier verbonden was. Hij is boven dien ook nog schuldig bevonden aan een fraude op zeer grote schaal die de schat kist ettelijke miljoenen franken zou heb ben gekost. Romantisch en sfeervol tafelen a.s. za. en zo. Uw diner dansant met Trio Jan van der Molen en exclusieve ge rechten van ’t spit. Tel. 02206-1352 - ■- 7» ,e‘

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3