OPSLAG VAN ZOUT GEEFT TECHNISCHE PROBLEMEN r Nog geen afzetproblemen Nederlands voedsel m de Bondsrepubliek Patronencentrum „geneest zeeziekte Fransen willen eilandje in Rijn gebruiken voor zoutberg Kort geding tussen T weede-Kamer leden jac.warninq Staatssecretaris Vonhoff trekt Publicatie NMP-blad steen des aanstoots VVDM breekt niet met Defensie Veel houders van In drie weken FLUORIDERING DRINKWATER Surinamecomité stelt eisen Anderhalf uur in auto bekneld ARTS H. FESTEN IN PROEFSCHRIFT: rijbewijzen zien slecht Echtpaar uit Venlo in Duitsland Rijnwater weer normaal verongelukt uitspraak in 2 OOG EN BRIL ^03503 PROEF DINS! DINSDAG 23 NOVEMBER 1971 (Vervolg van pagina 1) 99 Directeur Rotterdams waterleidingbedrijf de tricot-hoek bij Vogelzang GEWELDIG, wat een KLEURENGAMMA! Iedere boventop kan samengesteld worden met een rok of pantalon. Truien vanaf 24,95 tot 60,Overgooiers in ruime sortering aanwezig. Prijzen vanaf 79,90 tot ƒ159, Die opslag levert de technische problematiek. De Fransen hebben een naar hun oordeel geschikte plaats gevonden in het eilandje Fessenheim, dat op ongeveer 25 kilometer afstand van de kalimijnen tussen het Franse Rijnkanaal en de Rijnoever ligt. Met de voorbereidingen voor de opslag, te beginnen met de aanleg van een pijp leiding, zou naar het oordeel van de heer Gabarat in januari kunnen wor den begonnen. De Westduitsers ver zetten zich echter tegen deze oplos sing. Fessenheim is weliswaar Frans, maar de Duitse rechter Rijnoever zou de lasten moet endragen van een af schuwelijke zoutberg op het eiland. Van de vele bezwaren weegt het zwaarst: opslag op deze plaats zou het drinkwater in de omgeving met de grote stad Freiburg in gevaar kun nen brengen. de de EDELSMID JUWELIER ADVERTENTIE ADVERTENTIE NE proje zer c vond ten. SIERADEN vervaardigd in eigen atelier Korte Houtstraat 16, Haarlem Tel. 311582, zijstraat Grote Houtstraat 1ste straat links vanaf Houtbrug. VENLO. De 50-jarige Venlose auto handelaar B. van Opzeeland en zijn 56- jarige echtgenote P. van Opzeeland-Schell zijn bij een auto-ongeluk in Duitsland om gekomen. Dr. Festen, die vanmiddag aan de uni- versiteit in Utrecht op dit onderzoek is gepromoveerd tot doctor in de geneeskun de, noemt dit mechanisme patronencen trum. Uit het proefschrift blijkt, dat al ver schijnselen bekend waren die in de rich- Hierbij werden de proefpersonen zittend op een stoel in verschillende snelheden enige tijd om de verticale as gedraaid. De oogbewegingen die daarbij door de proef- Volgens de politie is de man omstreeks half drie met zijn auto op de provinciale weg Hilversum-Haarlem ter hoogte van het viaduct Vinkeveen geslipt en van het vijf meter hoge talud gevallen. De wagen was aan de voet van het talud tegen een boom tot stilstand gekomen. ROTTERDAM. Binnen drie weken zal de toestand van het Rijnwater en het zoutgehalte daarvan weer normaal zijn. Deze verwachting koestert ir. C. Lugthart, directeur van het Rotterdamse waterlei dingbedrijf. Wat i zout” in in Baze hoofd n betrokk opleven geprobe inzicht drinkwi gaande tolerere Een manier van hel Elzas, 1 ontvanj van de want z het Fra Rijn n mwvw Vo Russi dens hede meet booti druk deel oliev ting Aan ook wal. 1 SEMI AUTOMATIC Er 1S I dat een Pakistan schien is de gang, eerste fas fase waa controlee stand aai gen van ingezondi De m heeft in i re beteki „papierei muniqué; partij in haar in i haar eig< in de hs gen besli veronder tegenpar koel ho Anders ontploft Een st denten - in omvai lijke vij: ren bom van Pal richten van twa gelijk o binnen van dot bronnen UTRECHT. Van zeeziekte is bekend, dat men er doodziek van kan zijn maar dat na enige tijd gewenning optreedt aan de bewegingen van het schip in zee. De Tilburgse keel-, neus- en oorarts H. Fes ten heeft dit verschijnsel onderzocht, waarbij hij tot de conclusie kwam dat ergens in de hersenen wanneer het even wichtsorgaan abnormaal wordt geprikkeld zoals op het schip op zee, een mechanisme wordt opgebouwd of in werking gezet, dat na enige tijd de bewegingen compenseert. Die beweging ging onwillekeurig ook nog door nadat de beweging van de stoel was gestopt. Kennelijk, aldus dr. Festen, wordt tijdens de beweging een corrige rend systeem, het genoemde patrooncen- De hele toestand van de rivier knapt op. Weliswaar blijft een deel van de neerslag liggen als sneeuw, maar dat is niet erg, dat betekent dat de verbetering geleidelijk gaat. Volgens ir. Lugthart is de mate van vervuiling van de Rijn nog hetzelfde als in de afgelopen weken, maar doordat er meer water in de rivier is, is de concentratie van het vuil veel lager. (Van onze correspondent) UTRECHT. Het hoofdbestuur van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen heeft afgezien van het voornemen om het georganiseerd overleg met het ministerie van premier Biesheuvel van vrqdag, dat er van premier Biesheuvel van vrijda, dat er een brief uitgaat naar de commandanten, waarin hun wordt opgedragen delicten op het gebied van vrijheid van meningsuiting niet meer zelf te bestraffen, maar voor te leggen aan de krijgsraad, heeft volgens VVDM-voorzitter J. Reijntjes het vertrou wen hersteld. Hij verklaarde dit in algemene ledenvergadering in Utrecht. Bomalarm. Een vals bomalarm is èr maan dagavond rond zes uur de oorzaak van geweest dat de treinen op het baanvak GoudaUtrecht vertraging hebben op gelopen. Bij de politie van Woerden was een anoniem telefoontje binnen geko men,, dat er op het station een bom was geplaatst, die om zes uur zou ontploffen. Het stationsgebouw werd ontruimd en doorzocht. Na tien minuten werd het alarm opgeheven. trum opgebouwd ergens in de hersenen, dat vervolgens een zelfstandig leven gaat leiden. Het tracht bewegingen ook als zij er niet meer zijn, te corrigeren en het duurt enige tijd voor die activiteit uit dooft. GERUISLOOS HETELUCHTKANON (Olie) 40.000 KCil 55.000 KCal I 850.- 35.000 KCal f 560.— f 700.- 35.000 KCal I -90,- Volautomatische uitvoering Tevens garagekachele (olie) Idem olie en/of afgewerkte olie- Industrieverwarmer» Volautomatische verwarmlngsinstallaties op olie of aardgas 60.000 tot 150.000 KCal. METAALWARENFABRIEKEN R. GROOT Graft*rmeir*tr. 61 IcJmtrit Urriie Hoalddorp (N.H.). Tel. 02503-6074 De bedoelde passage luidde als volgt: „Misschien ligt het wel aan het eigen vakbekwame onvermogen om in een groep van 40 kinderen de talenten naar voren te halen. De zeef intelligente kinde ren uit de arme milieus gingen vroeger naar de kweekschool De kweekscholen waren toen broedplaatsen van pure kwa liteit. Mensen van dit niveau kom je op de pedagogische academies niet meer te gen. De zeer pienteren gaan nu meteen naar de universiteit. De denkkracht was vroeger hoger en daarom was het gemid deld produkt ook hoger. Dat is de scha duwkant van een gunstige sociale ontwik keling”. DEN HAAG. Staatssecretaris Vonhoff (CRM) heeft erkend, dat zijn uitspraken over de pedagogische academie „beter achterwege hadden kunnen blijven”. Hij zegt dit in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Verboert (DS’70) over het interview van de staatssecretaris in het blad „Ruim Zicht” van 15 november. blijkbaar beperken tot het standpunt: „Nederland dringt aan op de snelst moge lijke oplossing”. Het „waar” is aan de Fransen en de Duitsers of wat waar schijnlijker is aan de Nederlandse mi nister van Verkeer en Waterstaat en diens collega’s uit beide landen, als het tot een politieke aanpak komt. Gebleken is namelijk dat de ambtelijke commissie, waarin de acht man sterke Nederlandse delegatie geen zware tegen partij zou zijn voor de Franse gespreks partner, vrijwel zeker niet tegen het probleem is opgewassen. Er wordt dinsdag met een langdurige pauze voor een bezoek aan de mijnen, die 30 kilometer van Basel bij Mulhouse liggen verder onderhandeld en eventueel zullen woens dag andere onderwerpen voor de zout- kwestie moeten plaatsmaken. Voor de commissie zou de behandeling van deze kwestie een „test case” zijn. Wanneer ze op dit punt tot een akkoord zouden kun nen komen, zou enige hoop ontstaan op overeenkomsten over de andere stoffen die Rijn vervul en. Het gesprek tijdens de eerste dag had echter een zo technisch karakter, dat de krachtige Nederlandse eisen omtrent het verminderen van het zouf~”halte in de Rijn tot 200 milligram per liter (nu 350 milligram) weinig aandacht kreeg en dus de andere punten, onder andere spoedige beëindiging van de kwiklozing, spoedige maatregelen tegen giftig chemisch indus- trie-afval en landbouwgifstoffen, een in ventarisatie van het vuil en de vervuilers en de thermische beïnvloeding van het water, in het gedrang komen. AMSTERDAM. Voor de president van de Amsterdamse rechtbank heeft gis teren het kort geding gediend dat het voormalige Tweede-Kamerlid voor de Ne derlandse Middenstandspartij, Jac. H. de Jong uit Vorden, nu in de Kamer optre dend voor de Democratische Middenstands Party, heeft aangespannen tegen zijn oud-fractiegenoot, het NMP-Kamerlid A. W. te Pas uit Amsterdam en diens frac tiemedewerker P. W. M. Dessing uit Zaandam. Als gevolg van deze regenval is de stand van de Rijn bij Lobith momenteel één meter hoger dan drie weken geleden, toen de rivier zijn laagste stand had bereikt. Uit het overzicht blijkt voorts, dat in Engeland een aanbeveling is uitgegaan om over te gaan tot fluoridering van het drinkwater, in Ierland bij alle waterlei dingbedrijven fluoridering wordt toege past en in Denemarken deze toevoeging aan het water is verboden. In Noorwegen tenslotte heeft een commissie van deskun digen fluoridering van drinkwater aanbe volen. In hoeverre in het kader van de EEG de wettelijke bepalingen zullen wor den geharmoniseerd valt thans niet te voorzien, aldus minister Stuyt in zijn antwoord. De heer De Jong acht zich door aantij gingen in het NMP-nieuws van november aangetast in zijn eer en goede naam. In deze aantijgingen wordt volgens zijn raadsman mr. K. B. Meyer Swantee, ge suggereerd dat zijn cliënt strafbare feiten zou hebben gepleegd. Gesuggereerd wordt dat de heer De Jong zich de 18.000 cautiegelden van de ver kiezingen zou hebben toegeëigend en niet afgedragen NMP-lidmaatschapsgelden zou hebben gebruikt om het DMP-blad te financieren. Mr. Meyer Swantee betoogde dat van dit alles geen sprake is. Hij vroeg de heren Te Pas en Dessing te veroordelen tot stopzetting van deze publiciteit, zich te onthouden van handelingen en publika- ties, die de strekking hebben de heer De Jong in zijn eer en goede naam aan te tasten of schade te berokkenen, verder het vonnis te publiceren in het NMP- nieuws en in die dagbladen, welke een artikel opnamen dat kennelijk gebaseerd was op de tekst van het inlegvel. Op de eerste twee punten wil eiser een dwang som van 250.000 gesteld zien op het derde een van 10.000. De raadsman van de heren Te Pas en Dessing, mr. L. Hartkamp, zei dat zijn cliënten betwisten zich schuldig te hebben gemaakt aan smaad of een onrechtmatige daad. In feite wordt volgens hem van de president gevraagd ordenend op te treden op het politieke vlak. De raadsman merkte op dat er ook nog een onderzoek is van het ministerie van Financiën over de waarborgsom, en een onderzoek van de Omroepraad op de claim die de heer De Jong stelt te hebben op zendtijd. Mr. Hartkamp zei dat de woordkeus in het NMP-blad misschien te onzorgvuldig geweest is maar als men het afmeet naar hetgeen in andere politieke bladen staat heeft men zich volgens hem ingehouden. Er zijn geen suggesties gedaan over ver duistering. De publicatie had helemaal niet ten doel een aanval op de eer en goede naam van de heer De Jong. Men Hoewel hiermee, volgens dr. Festen, het bestaan van wat het patrooncentrum wordt genoemd, is aangetoond, acht hij verder onderzoek naar dit verschijnsel noodzakelijk. Zijn onderzoek, dat zich bo vendien slechts tot een bepaald onderdeel van het evenwichtsorgaan richtte, noemde hij een eerste aanzet tot verder onderzoek op dit gebied. Nagegaan moet worden, zo zegt hij aan het slot van zijn studie, wat onderzoek van andere delen van het evenwichtsorgaan voor gegevens over het patrooncentrum zal opleveren. Omdat de Westduitsers tot dusver niet de indruk hebben gewekt hun problemen minder zwaar te willen laten wegen dan die van Nederlanders en Fransen, is maandag van Franse kant als tweede, maar wellicht enige keus een 200 hecta ren groot terrein dicht bij de mijnen ter sprake gebracht. Daar zou begin volgend jaar een onderzoek kunnen worden inge steld naar de mogelijkheid van opslag. Voor die studie zouden enkele maanden nodig zijn. Vervolgens zouden aankoop van de grond, voorbereiding van de op slag, etc., naar het oordeel van de Neder landse delegatie vermoedelijk nog enkele jaren tijd vergen. Zijn verwachting baseert de heer Lugt hart op de hevige regenval in het stroomgebied van de Rijn. In Frankfort is 27 millimeter regen gevallen, in Luxem burg 15 mm en in Zürich tien mm. Zoals bekend is, is de fluoridering van het drinkwater in Duitsland niet toege staan. Minister Stuyt zegt, dat het hem niet ter beoordeling staat, of deze toestand in de toekomst gehandhaafd zal blijven. In het antwoord is een overzicht opgeno men van de fluoridering van het drink water in de EEG-landen en enkele ande re ons omringende landen. In Frankrijk is de fluoridering niet toegestaan. Overeen komstig de bepaling mag het drinkwater maximaal één miligram fluoride bevatten. Italië kent geen wet welke fluoridering van drinkwater voorschrijft, toestaat dan wel verbiedt. In enkele gemeenten wordt fluoridering ter bestrijding van tandcariës bij wijze van experiment toegepast. In België is bepaald dat water ondrink baar is geworden, indien het 1,5 miligram fluoride per liter bevat Overigens wordt in twee verschillende streken van België bij wijze van proef water gefluorideerd. In Luxemburg, aldus blijkt uit het over- van zo’n patronencentrum wezen, het einde van de zeereis moet men weer wennen aan de vaste De aan boord opgenomen en in een patroon vastgelegde beweging van het schip moet dan weer worden vervan gen door een ander patroon, dat van vaste grond onder de voeten. Eenmaal op deze weg gezet door de Utrechtse hoogleraar prof. J. J. Groen, promotor van dr. Festen, werd met 35 studenten een eenvoudig experiment met de zogenoemde torsie- schommel uitgevoerd. zicht, mag het drinkwater niet meer dan 1,5 miligram fluoride per liter bevatten. Een hoger fluoride-gehalte wordt geacht schadelijk te zijn voer de gezondheid. Zoals bekend is, wordt in ons land het fluoride-gehalte bij de drinkwaterfluori- dering op maximaal 1.1 miligram per liter gebracht. DEN HAAG. Van afzetmoeilijkheden in de Duitse Bondsrepubliek van levens middelen die bereid zijn met gefluori deerd drinkwater is nog geen geval be kend. Minister Stuyt (Volksgezondheid) heeft dit aan de Tweede Kamer meege deeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van Rossum (SGP). Ook is niet bekend, of er in de bondsre publiek strenger toezicht zal komen op de import van Nederlandse levensmiddelen. bracht verslag uit aan de leden, aldus mr. Hartkamp. De feiten waar het in het geding om gaat zijn volgens hem al maanden geleden in de openbaarheid ge komen op onvriendelijker manier dan in het mededelingenblad van de NMP. De heren Te Pas en Dessing schreven de tekst niet, maar de heer Te Pas erkent wel zijn verantwoordelijkheid er voor. Mr. Hartkamp concludeerde dat de presi dent de vordering niet ontvankelijk dien de te verklaren. Uitspraak 30 november. personen worden gemaakt en die elek trisch werden geregistreerd, zijn aanwij zingen voor de invloed die deze prikkeling van het evenwichtsorgaan via de hersenen op de oogbeweging heeft. Het bleek dat bij bepaalde snelheid van de heen en weer draaiende stoel het oog onwillekeurige bewegingen maakte, die het beste zijn te vergelijken met wat er bij het lezen van een boek gebeurt: de ogen gaan al lezend langzaam van links naar rechts langs de regel en schieten dan snel terug naar links, om weer bij de volgende regel te beginnen. Namens het hoofdbestuur van P.v.d.A. verklaarde J. Nagel dat deze par tij zich volledig achter de VVDM stelt. Het hoofdbestuur vindt de affaire-Schul en Dona, de twee tot drie maanden tucht- klasse Nieuwersluis veroordeelde soldaten, onaanvaardbaar. Tot nieuwe voorzitter werd J. van Bergen uit Oirschot gekozen, maatschappelijk werker en als soldaat hoofdredacteur van „Emergo” het afde lingsblad dat enige keren verboden is geweest door de legerleiding. Het bestuur is verder ondermeer aangevuld met R. Ramaekers, lid van het soldatencomité. Doordat er urenlang over wel of niet afbreken van het overleg met het minis terie van Defensie is gepraat kwamen de acties ten gunste van Schul en Dona pas aan bod toen de schoonmakers van de zaal al voor de deur stonden. In ijltempo is toen een werkgroep sa mengesteld die op korte termijn protest acties tegen het vonnis zal uitwerken. Waarschijnlijk zal op 18 december een protestmars van Utrecht naar Nieuwers luis worden gehouden. De Nederlanders hebben nu, geïnspi reerd door de regering en tot enige ver rassing van de andere delegaties in de commissie, die al 20 jaar ambtelijke rap porten heeft gemaakt zonder dat de rege ringen er zich veel aan gelegen lieten liggen, duidelijk verteld dat zij een snelle oplossing wensen. Daarmee zijn, aldus een Nederlands lid van de commissie, de an dere landen het eens. Maar voor het overige moesten de Nederlanders zich Op dit moment is er in Rotterdam zelf nog weinig te merken van het verbe teren van de situatie van het Rijnwater. Maar ir. Lugthart is er zeker van dat binnen drie weken de smaak weer aan zienlijk beter zal zijn. Het Tweede-Kamerlid, Jac. de Jong (midden) in gesprek met dé vroegere administrateur van de Nederlandse Middenstandspartij, de heer T. Jan sen. Rechts zijn raadsman, mr. Meyer Swantee. De heer De Jong proce deert tegen zijn mede-Kamerlid Te Pas over zijns inziens smadelijke aan tijgingen in diens NMP-blad. UTRECHT. Bijna anderhalf uur heeft de 56-jarige M. Pothuizen uit Am- stelhoek (gemeente Mijdrecht) in zijn auto bekneld gezeten voordat hij vanmorgen omstreeks vier uur door een automobilist werd ontdekt. Hulp was toen te laat. Onderweg naar een Amsterdams zieken huis is hij overleden. AMSTERDAM. Het Surinamecomité heeft een verklaring uitgegeven over de onafhankelijkheid van Suriname en de Antillen, waarbij als belangrijkste eis wordt gesteld dat op de UNCTAD, de con ferentie in Chili volgend jaar van de Latijns-Amerikaanse landen, Suriname en de Antillen met een zelfstandige delegatie vertegenwoordigd zullen zijn. Voor een toekomstig onafhankelijk Suri name eist het Surinamecomité: Geen Ne derlandse pantservoertuigen naar Suri name, opheffing van Amerikaanse basis op Zanderije, opheffing van Nederlandse militaire bases in Suriname, nationalisatie van Surinaamse bodemschatten en herstel betalingen door Nederland voor 300 jaar kolonialisme. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAMBjj 27,7 percent van de rijbewijshouders tussen 20 en 65 jaar valt een aanmerking te maken op het gezichts vermogen. Bij 6,5 percent is het gezichts vermogen zo gering, dat zjj achter het stuur als „potentiële moordenaars” kun nen worden beschouwd. Altnans zo meent de voorzitter van de stichting Oog en Bril, D. H. Greving, op grond van een onder zoek dat deze stichting heeft ingesteld naar de kwaliteit van de ogen van auto rijders. De eerste exemplaren van het rapport zijn maandagmiddag aan minister Drees van Verkeer en Waterstaat aange boden. De stichting heeft 1000 personen onderzocht in de leeftjjd van 20 tot 65 jaar. „Te weinigen staan er bij stil dat een mislukte verkeersmanoeuvre (inhalen) meestal haar grond vindt in onvoldoende gezichtsvermogen. Als je ziet hoe de fysieke kwaliteiten van iemand die een rijbewijs haalt of verlengt op zijn „jan boerenfluitjes” worden beoordeeld, mag het een wonder heten dat er niet veel meer ongelukken gebeuren Vooral voor oudere rijbewijshouders zal een periodieke ge- zichtskeuring hoogst aanbevelenswaardig zijn. Die keuring zou in handen moeten komen van een commissie die door de overheid wordt gecontroleerd. Zo spiak de heer Greving op de pers conferentie in Amsterdam. De huidige beoordeling v an gezichtsvermogen van kandidaat-rijbewijshouders noemde hij achtereenvolgens „volkomen onvoldoende, een lacher, een giller” De stichting Oog en Bril omvat bijna alle opticiens in Neder land, het brilrijkste land ter wereld. Onge veer drie miljoen Nederlanders hebben een rijbewijs, per jaar vragen circa 542.000 eigenaars verlenging aan, zo bleek onlangs uit het jaarverslag van het Centraal Bu reau voor de afgifte van Rijvaardigheids bewijzen. Brandstichting. De politie van Zaandam heeft in de nacht van zondag op maan dag een 27-jarige Zaandammer gearres teerd wegens een poging tot brandstich ting in het gebouw van de belasting dienst. De man verklaarde dat hij brand had willen stichten omdat hij 200 van de belasting tegoed had. Volgens hem bleef betaling te lang uit. Chemische rook Een brand heeft maandag de chemicaliënopslagplaats van het la boratorium voor scheikundige techno logie van de Delftse T.H. verwoest. Dit ging gepaard met een hevige rookont wikkeling en enkele kleine ontploffingen. Politie en brandweer hielden er rekening mee, dat zich in de rook die zich over het zuidelijk deel van Delf* verspreidde, giftige stoffen bevonden er waarschuw den de omwonenden bun deuren en ramen gesloten te houder In de opslag plaats waren ongeveer 25 r verschillende chemicaliën Schadebedrag poch oor zaak van de brand is bekend. Niemand liep letsel op.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2