1971 goed jaar BOLLENEXPORT EVENALS OPBRENGST GESTEGEN Groep komt de kunst afkijken Tien Indonesiërs aan de geldpersen Enschedé van i ■^Pièrlót ÏJI sig naal goed speel goed WS" ZIJLSTRAAT 88 - HAARLEM - Telefoon 310817 310945 maken Havenberichten Engeland en USA tegenvallers Volkswagen gaat mini-auto voor exporteurs OORZAKEN PROMOTIE KOPSCHUW I FRANKRIJK k DINSDAG 23 NOVEMBER 1971 Drugbestrijding Mia Versluis iiiiffliiiiimiiiiiinimiw (Van een onzer verslaggevers) RECTIFICATIE HAARLEM Een groep van tien Indonesiërs volgt sinds enkele maanden met grote interesse de gang van zaken rond de bankbil jetten en postzegels producerende persen van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zn. aan het Klokhuisplein. Het is de bedoeling W onderlijk Bartel- joris- straat 3 ■S? 310987 dat zij na een stage van een half jaar de opgedane kennis en er varing zullen gebruiken in de „Pertjetakan Kebajoran”, het bankbiljettenbedrijf van Indone sië. Zz gfl O k ,z J AAAAAAJVUWWVUVkAAAAAAAZIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAJVAAAAAAAAAAAA/ Nat. en internationaal bekroond Medewerker: Libelle, Beatrijs, Rosita «p z X' vr i'iï (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE J. VAN DE LINDE, Haarlem. J. P. ERIKS, Driehuis. A/.WiAWAAAAAZVyVW\AAA/WWVVVVWVVWWVVVVWyV»A\AA/V^^ -------------------ffrnnmnfrnnnnmrniyrnnfmivvinnnnfmnnrinnnnnfmnnfmnnnnnnnnnjinnnfinnnrLr WW Nat. en internationaal jury-lid; o.a. Japan 1970 In de advertentie van zaterdag 20 november '71 werd één van onze telefoonnummers foutief ver meld. De goede telefoonnummers zijn 31 08 17 - 31 0945. (Van onze medewerker voor de bloembollencultuur) AMSTERDAM. Aan de universiteit van Amsterdam is de heer J. A, C. Blee- ker gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op het proefschrift „Perifere mili- HAARLEM In oktober zijn 32 mensen verdronken, drie meer dan in dezelfde maand van het vorig jaar. In totaal kwa men van januari tot en met september 408 mensen door verdrinking om het leven. In de overeenkomstige oeriode van 1970 wa ren dit er 452 Aldus cijfers van de Ko ninklijk» Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. De vorige maand verdronken tien mensen in een auto, vier opvarenden van een schip, vier in sloten twee in kanalen en twaalf in overige wateren. ADVERTENTIE HAMBURG (AP). De Volkswagenfa- brieken gaan een mini-auto maken met een motor van minder dan 1.000 cc cilin derinhoud. Dit meldt vandaag Der Spiegel. Men voegt eraan toe dat de auto zal worden gebouwd voor de VW en door de tot het concern behorende AudiNSU. 3V« minuut van parkeergarage „Raaks” ^AAAAAA/V^AAAAAAAAAAJ^AAAAAAAAAAAA/WU^AAAJ^f^?U^AAAAAAAAAAAAAAAAA/4AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/MU^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA leiding. We hebben ons hier erg bezig gehouden met nieuwe methodes van instructie.” Er wordt van alles gedaan om het de Indonesiërs, die vrij aardig Engels en Medewerker: de „Grote Winkler Prins” encyclopedie 7e druk. Lid: Syndicat de la Haute Coiffure Francaise Lid: Intercoiffure Lid: N.E.V.O.K. Iedereen in de rechtszaal was het ero ver eens dat de 30-jarige Spanjaard die wegens diefstal terecht stond een wonder lijke figuur was. Twee diefstallen waren hem ten laste gelegd: van plastic mappen en nietmachines en andere kantoorspullen op Schiphol en een portefeuille met in- Nederlands spreken, naar hun zin te maken Mayer: „We vinden het leuk de band met Indonesië weer aan te halen. Wat we nu doen, is het verkopen van know-how.” Vorige week verscheen in de pers het bericht dat Mia Versluis na ruim 5 jaar in coma gelegen te hebben, overleden was. Door een foutieve behandeling tijdens een lichte operatie is zij niet meer uit een nar cose ontwaakt. Haar verloofde bleef haar al die jaren trouw. Haar vader, die als ver koopleider een goede baan had, kreeg ten gevolge van de ondraaglijke spanning een hartinfarct en kwam als invalide in finan cieel moeilijke omstandigheden te verke ren. Bij dit voor de familie zo smartelijk verlies mag men zich afvragen of de over heid niet moreel verplicht is: le de zwaar getroffen familie financieel te helpen; 2e die maatregelen te treffen, dat door extra controle menselijke fouten tijdens verple ging, operaties etc. praktisch kunnen wor den voorkomen. Mia Versluis is niet de enige die door een verkeerde behandeling om het leven kwam. houd. Maar dat was niet alles: ook buiten dit arrondissement begin hij een groot aantal diefstallen. Tot de buit behoorden de meest wonderlijke voorwerpen, een dictafoon uit het Amsterdamse Binnen gasthuis, koffers, een scheerapparaat, di a’s, loten, bierpullen van Delfts Blauw, een linnen zakje met stuivers, een speel- goedtreinset. J ;A-' taire psychiatrie”. Promotor was prof. dr. P. C. Kuiper. Dr. Bleeker, geboren in 1940 in Beverwijk, is werkzaam in de psychia trische kliniek in het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam. Een Indonesiër bezig met het ont werpen. Het motief een Balinees meisje zou voor een bankbiljet kunnen dienen. Er zullen dit schooljaar lezingen gehou den worden over de nadelige gevolgen van het druggebruik. Deze sprekers moeten na tuurlijk eerst geïnteresseerd worden in dit moeilijke onderwerp, voordat ze op de leerlingen van het voortgezet onderwijs worden losgelaten. Is het niet veel een voudiger om voor deze scholieren de film „Joe” te laten draaien, een enigszins rauwe film over dit onderwerp. Geen gedaas van „sprekerds”, die het tegengestelde bewer ken van wat zij beogen, maar gewoon deze film laten zien, die helemaal niet speciaal geschreven is met het doel: Jongens, dat heb je ervan, als je drugs gebruikt. Het is een brok Amerikaans leven, dat tevens een beeld geeft van de strijd tussen de generaties. De ouders kunnen dan nog eens naar de film „Taking off” gaan, waar de al te bezorgde opvoeders op de hak ge nomen worden. Deze vorm van ontwikkelingshulp, die formeel dan ook via het ministerie van Buitenlandse Zaken loopt, is een Dit jaar is er weer eens Iets niet helemaal verlopen volgens de plannen van de veel betalende groep exporteurs op Amerika. De uitvoer daalde iets en geen wonder, devaluatie var de dollar plus een havenstaking zijn nu niet bepaald stimule rende factoren op het veroveren van na- orders. De daling is gering nameliik van 10.7 miljoen kilo naar 10.3 miljoen, maar niet opwekkend als men weet wat deze exporteurs doen om hun markt daar uit te breiden. De prijs oei kilo daalde ook. Slechts 5 cent naar f 3 77, opbrengst is 39 miljoen gulden Engeland is voor de bloembollenexporteurs ook al zo’n ramp gebied. Het is niet juist te beweren, dat de Engelsen zelf zoveel produceren en dat de Nederlanders niet mee kunnen komen. Eindeloos geharrewar maakt exporteurs kopschuw. Ze zoeken liever wat anders. Het gevolg van de Engelse houding is een verdere daling van de ingevoerde hoeveel heden van 7.5 miljoen kilo naar 7.1. De narigheid is een beetje vergoed door sterk verhoogde prijzen name’ijk van 3.36 naar 3.65 gulden. Zweden kocht meer en maakte daarmee de achteruitgang van verleden jaar weer goed. De nop geen acht miljoen Zweden hebben dit jaar toch 9 miljoen kilo bloembollen nodig. Eén kilo bloembollen kost, import, 4.13 gulden verleden jaar 3.82 gulden. Met 37.4 miljoen gulden volgt het de VS, 39.0 miljoen gulden, onmiddel- lijk op. Deze exportstatistiek is toch wel merk waardig. Frankrijk is op het gebied van de deviezen een moeilijk land. De bloe- menmensen geven de moed er door aller lei chicanes bijna op. De bloembollen mensen gaan stug door en voerden de export op van 5.1 miljoen kilo naar 5.7 miljoen. En dat bij een prijsstijging van 3.78 naar 4.09 gulden. De zeven dubbeltjes „gemiddeld” ver schil met Duitsland kunnen zijn veroor zaakt, doordat de Fransen andere bollen kopen dan de Duitsers. Grotere en dik wijls andere soorten. Een massa-verkoop van bloemen van eenvoudige komaf in warenhuizen vindt men in Frankrijk nog niet. Zwitserland een door de Mi gros openge legd bloemenland koop ook steeds meer bloembollen. De Migros is de stimulator daartoe geweest, omdat goede Zwitserse kwaliteit eerst wordt gekocht. De Zwitsers gaan zelfs aan die manier van produceren wennen, hebben we ons laten vertellen De export naar Italië neemt steeds toe Van 1.8 naar 2.4 miljoen kilogram is een forse stijging. Op basis van jeugdsentimenten is men begonnen om bloembollen in de „Oostblok landen” te verkopen. Daar heeft men zo graag bloembollen, is ons altijd voorge- De Indonesische gasten leren van hun Haarlemse collega’s hoe ze de gedrukte bankbiljetten moeten controleren. Op de achtergrond één van de geldpersen. Zijn manier van rijden, de inbraak, de hoeveelheid alcohol die hij op had voor hij met nog twee anderen op pad ging, zijn uitgebreide strafblad het maakte allemaal zijn zaak er niet veel beter op. Gezien de beterschap die hij betracht had de laatste vijf jaar wilde de officier zich matigen in zijn eis: vijf maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk. „Dan is hij nog voor de kerst thuis” voegde mr. Bredius er aan toe. De raadsman, mr. Doorenbos, was hem dankbaar voor die eis, maar zou het nog wel iets korter willen zien. Hij schetste het, zoals hij noemde „gebruikelijke” ver haal van de man met het slechte verleden die zich in een café moed indrinkt en dan op stap gaat. „Deze man moet werken, want ledigheid is voor hem des duivels oorkussen”, aldus de raadsman. Hij ves tigde ook de aandacht op het ongemoti veerde gedrag: de fles meenemen en con tant geld laten liggen. De politierechter zag aan de ene kant het strafblad, aan de andere kant het feit dat het zo lang goed was gegaan. Hij voelde weinig voor een lange voorwaarde lijke straf en legde de man 12 weken waarvan 1 voorwaardelijk op. Commen taar van verdachte: „Ik word te oud, ik schei er mee uit. Ik weet het, dat heb ik vroeger ook wel eens gezegd, maar ik meen het echt”. Maandag aangekomen in IJmuiden: Otto, Bre men; Ostesand, Noordzee, IJmuiden; Rie, Ber gen. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Danla, Kopenhagen; Ali, Par; Memnon, Rotterdam; Ilias, Rotterdam; Spreestein, Antwerpen. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). Bij al het gejammer over de bloembol lencultuur moet toch wel worden vastge- steld, dat deze branche ondanks een groeiende en zeer sterke concurrentie zich uitstekend weet te handhaven. Er is een concurrentie van andere produkten Nog niet zo lang geleden zag men met Kerst mis niet veel meer betaalbare bloemen dan hyacinten en wat tulpen. Nu kan men potplanten in alle soorten en maten kopen zondei eerst naar een bank van lening te moeten. Bloemen zijn er het gehele jaar naast de vroeger alleenheer- sende bolbloemen. Het zal tróuwens nog erger worden, want in Nederland worden ook anjers en anemonen uit Frankrijk en Italië geveild De Duitse markt wordt al vele jaren gebombardeerd door alle landen. En toch de omzet, wellicht door omschakelingen, weer omhoog weten te drijven, is een prestatie. Deze belangrijkste afnemer kocht in de periode 1 juli tot 1 november tot nu toe 2 miljoen kg. meer en kwam op bijna 27 miljoen. On een totale export van bijna 77 miljoen kilogram een per centage, dat toch langzaam naar de 30 toe schommelt. De waarde steeg van bijna 85 miljoen gulden naar 97 miljoen. De gemiddelde prijs per kilogram steeg van 3.29 naar 3.39 gulden. direct gevolg van het bezoek dat de organisatieadviseur van Enschedé, de heer F. Mayer, en een collega twee jaar geleden aan Djakarta brachten. Die uitnodiging kwam niet helemaal toevallig, want er waren nogal wat problemen bij de postzegel- en vooral de geldproductie in dat bedrijf, dat in 1953 door de op dit gebied toonaange vende Haarlemse firma in samenwer king met de Indonesische regering (Soekarno sloeg een Engels aanbod van de hand) werd opgericht, maar na de kwestie-Nieuw-Guinea werd genationa liseerd. Het grote probleem was, dat de tech niek en outillage van de Indonesische Enschedé niet met hun tijd waren meegegaan en de persen er door de slij tageslag om de inflatie bij te benen ook niet beter op waren geworden. Het advies van de heer Mayer was om nieuwe machines te nemen en een aantal werknemers van het bedrijf naar Haarlem te laten komen teneinde hen in de gelegenheid te stellen de kunst af te kijken. Dat omvat het hele proces van het ontwerpen tot beveili gingsaspecten toe. In augustus streken de gasten neer in een Zandvoorts pension van waaruit ze dagelijks naar het Klokhuisplein pendelen. „Ze krijgen hier” zegt de organisatie-adviseur, „een speciale op- Soms stal hij ook eten, maar dat was om in leven te blijven. Het grootste deel van de gestolen waar werd echter niet te gelde gemaakt. Hij vertelde, via de tolk, hoe hij hier kwam op vakantie, voor 20 dagen, eigenlijk ook om een vakantie- vriendin op te zoeken. Die bleek niet zoveel meei om hem te geven al gaf haar broer de Spanjaard later nog eens wat geld. Voor de jongen werd het een strugg le for life in dit vreemde land dat te duur was voor zijn portemonnaie. Hij hoopte op geld van huis, maar het kwam niet. Zijn auto ging kapot maar hij kon het niet betalen Kortom, alles zat hem tegen. Terwijl hb juist alles deed om hier weg te komen, kwam hij niet meer weg. De officier: „Als je deze misdrijven in Spanje pleegde liep je goeie kans om een jaar te krijgen. Hier zijn we wel wat clementer.” Hij eiste vijf maanden. De raadsvrouwe, mr. Lans, vertelde hoe ook voor haar de buitenlander een raadsel was: „Eerst dacht ik aan een klepto maan. Wat moeten we met deze man, we kennen hem niet, hij kan wel doodon gelukkig zijn. Als het een Nederlander was zou ik om een psychiatrisch rapport vragen.” Nu kon ze weinig meer doen dan om de uiterste clementie vragen, zodat hij zo spoedig mogelijk via bemiddeling van het consulaat naar Spanje terug zou kun nen. Mr. Swanenburg was het wel met haar eens en eiste drie maanden met aftrek, wat betekent dat verdachte spoe dig inderdaad terug zal kunnen. HILLEGOM. Het Produktschap voor Siergewassen heeft voorlopige cijfers over de export van bloembollen gepubliceerd. In de kringen van exporteurs zal nu worden gejuicht, want de geëxporteerde hoeveelheid ligt 5.5 percent hoger en de waarde zelfs 11 percent. Verleden jaar steeg de gemiddelde waarde per kilo, maar daalde de hoeveelheid. Intussen be ginnen tneer en meer ondernemers wer kelijk modern zaken te doen, wat moge lijk een oorzaak van deze aangename ontwikkeling kan zijn. ff HAARLEM Meestal komt de politie voor een inbreker bijzonder onge legen, maar dat gold niet voor de 57- jarige Rotterdamse los werkman die giste ren voor de Haarlemse politierechter stond. Immers: hij had het aan de politie te danken en te wjjten dat hij hier stond. Had hij namelijk tijdens zijn inbraak op 8 september in een machinefabriek in de Haarlemmermeer ook maar één slok ge nomen uit de fles die hij had buitgemaakt en waarvan hij dacht dat er ouwe klare in zat, dan was hij niet meer in de rechtzaal verschenen. Er zat een zwaar vergif in. duplicator vloeistof. Het bloembollenvak is nu druk bezig om een nieuw lichaam op te bouwen, dat voor „economische begeleiding” moet gaan zorgen. Het is hard iodig, want niemand weet, waarom er verleden jaar minder is verkocht en geen mens weet ook te ver tellen, hoe het komt, dat ondanks de hogere prijzen er toch meer bloembollen zijn verkocht dan verlenen jaar. Komt het inderdaad, doordat marktbedervende zwakke broeders de eer aan de echte ondernemers gaan over laten, die wel in staat zijn om een goed service-apparaal op te bouwen? Hoe het ook zij, Nederland moet heel zuinig worden op bloembollen grond, want behalve het feit, dat 80 percent van de produktie deviezen ople vert, blijkt het artikel zich ondanks alle concurrentie aardig te kunnen v - 'haven. houden. Het mag dan kennelijk niet te veel kosten, want Rusland is nog niet de kleine man. Wel een auto voor de deur, maar voor de tuin moet het op een prikje Ze betalen iets meer dan verleden jaar maai met 2 88 gulden per kilogram staan ze ver onderaan de ranglijst. Er is toege staan, dat er in plaats van 433.000 kilo gram in 1970 nu 519 000 kg werd inge voerd. Nederland verdient aan deze han del 1.494.000 roebel. Vermoed wordt dat de auto tegen 1974 op de markt gaat komen. De versies van VW en AudiNSU zullen iets verschillen. Vermoedelijk zal in de kleine auto de motor voorin zijn genlaatst, zal deze wa terkoeling krijgen en de voorwielen aan drijven. Tot nu toe hebben alle wagens van VW de motor achterin, de lichtste motor die men thans maakt heeft een inhoud van 1200 cc. De nieuwe auto zal niet dienen ter vervanging van de „Kever” omdat die nog steeds goed wordt verkocht. fclfr'- -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7