Als een cabaretnummer... Kalimijnen met beminnelijke namen Vete Nixon-Meany FRANS-DUITSE TWIST houdt VS bezig OVER ZOUTLOZING Jamfabrieken samengevoegd Kort bij kas? Overheid betaalt mee aan eigen huis Avondje uit? Avondretour! INÏERHST WB1 Oersterk! Enkele reis één kwartje We hebben ons alle moeite getroost Algemene Bank Nederland Sluit bij de ABN een lening-naar-maat goed speel goed Pernod en Ricard fusioneren OVERZICHT VAN DE SUBSIDIEREGELINGEN 5 jaar slijtage garantie Nederland tegen exportverbod EEG-zuivel Werkgevers Duitse metaal dreigen met uitsluiting WOENSDAG 24 NOVEMBER 1971 „Ik zal het doen” Opslag Exploitatiebijdragen Huursubsidie Krot Tel. 023 - 31 07 91 Bartel- joris- straat 3 -S? 310987 voordelig uit met NS Fijn om over de vloer te hebben. Boosdoeners „Eerbiedloos” Garantie (Wyers staat er achteri ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Washington) (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Parijs) U bent welkom bij de r l en. (Van onze redactie economie) Rechtstreeks Zijlstraat 71 - Haarlem Maar voor de velen, die vallen in de grotere maten, wordt het voortaan veel gemakkelijker voordeliger. U wilt duizend gulden lenen. En u wilt in twee jaar aflossen. Dan betaalt u 24 maal ƒ51,69. Zo zijn er nog tientallen andere mogelijkheden, tot 10.000,- toe. Stap eens binnen bij één van onze kantoren, Men zal u er graag voorlichten over de leningsvorm, die het beste past bij uw wensen en mogelijkheden. Van het mijngebied bruist, door een kaarsrecht kanaaltje, een bruine stroom naar de Rijn, 15 kilometer verderop. Het stuwt gemiddeld ongeveer 200 kilogram zout per seconde in de rivier of als met een lage stand van het Rijnwater rekening moet worden gehouden in een opvangbekken. Voordelig reizen na 6 uur ’a avonds. Nog voordat president Nixon de zaal had verlaten, of zelfs maar uitgeschud was met handen, riep George Meany de aanwezigen met een hamerslag op de les senaar tot de orde en zei: „En nu, dames en heren, gaan wij verder met de tweede akte”. De opmerking verwekte een dave rend gelach, wat meer was dan zelfs de meest objectieve waarnemer kon zeggen van de reacties op president Nixons toe spraak. ADVERTENTIE Smit van Rijsbergen brengt namelijk en in ruime keuze, kostuums, demi- regenjassen, pantalons, auto-coats in de maten 56 '4 -57-58-58 ’4 -60-60 '4 (en zelfs) in maat 62. Om de doorstroming van mensen met hogere inkomens uit goedkope woningen naar duurdere woningen te bevorderen, kent de gemeente een doorstromingssubsi- die toe. Doorgaans is die f 1500 maar sommige gemeenten hebben de uitkering zelfstandig verhoogd. Deze subsidie wordt in principe alleen gegeven als bewoners van huizen beneden de 140 gulden per maand verhuizen naar een woning, waar voor tussen de 140 en f 250 per maand betaald moet worden. Met name wat be treft dit maximum zijn er nogal wat gevallen, die er op wijzen dat de grens niet erg streng meer genomen wordt. Wie in betere konfektie en in de grotere maten nimmer kon slagen, stapt nu rechtstreeks (Van onze speciale verslaggever) MULHOUSE In een troosteloze uithoek van Frankrijk, met als cen trum de industriestad Mulhouse, liggen de grauw-bruine slikbergen van de kalimijnen als permanente natuurbedervers in het vlakke landschap. Het is de streek van de „Mines domaniales de potasse d’Alsace”, waar een vijftal nog dienstdoende mijnen beminnelijke namen draagt als „Amélie” en „Marie-Louise”. Het zijn echter deze mijnen die 41 percent van het zout in het Rijnwater voor hun rekening nemen. OVER DIE OPSLAG is nu, zoals ge meld, een strijd ontbrand tussen Fransen en Duitsers. De internationale commissie ter bescherming van de Rijn tegen ver vuiling, die deze dagen in Bazel vergadert, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het mijngebied. Bij die gelegenheid kon nu ter plaatse worden vastgesteld dat de Nederlandse delegatie in de commissie, bij haar poging om een snelle regeling voor de zoutopslag af te dwingen, voor een te zware opdracht is gesteld. Het moet nu DEN HAAG. Boven aan het verlang lijstje van veel mensen staat een eigen huis. Niet zelden wordt bij alle rekenarij, die aan het kopen of huren van een eigen huis vooraf g-at, vergeten dat er van overheidswege een aantal maatregelen is genomen om mensen in een dergelijke situatie te helpen. Over het effect ervan wordt nogal eens verschillend gedacht, maar zeker is, dat wie niet van de gebo den kans gebrrik maakt, in het nadeel is. Vandaar dat wij hier nog eens alle geval len opsommen, waarin aanspraak kan worden gemaakt op een rijksbijdrage. subsidiëring in aanmerking. Het begrip woningverbetering wordt door de overheid ruim opgevat. Daaronder vallen niet al leen het aanleggen van centrale verwar ming (In Noord-Holland alleen voor bo- ven-65-jarigen) of het maken van een badkamer, maar soms ook het splitsen van een grote woning in twee of meer woningen, het samenvoegen van kleine woningen en het verbouwen van een ge bouw tot woningen. Voor elke woning die door ingrijpende maatregelen wordt ver kregen kan een bijdrage verstrekt wor den. De subsidie bedraagt 25 percent van de verbeteringskosten maar maximaal f 2.500. Over 1972 gaat het dan toch nog om een bedrag van 25 miljoen gulden. iedereen duidelijk zijn dat dit gerommel in de commissie geen zin heeft, aldus een van de Nederlandse leden. De mijndirectie benutte het bezoek van de experts om een nieuwe aanpak uiteen te zetten. Voor het industriegebied-op- zijn-retour zou het van grote betekenis zijn wanneer men erin slaagt de zout- voorraad nuttig te besteden. De commissie zou bijvoorbeeld internationaal kunnen onderzoeken of het een nuttig element kan zijn voor de chemische industrie. Tegelijkertijd toonden de Fransen hun gasten echter de grondstukken niet ver van het mijngebied, waar zou kunnen worden onderzocht of ze zich voor de opslag van zout lenen. Zeker is dat de studie van die kwestie een voor Neder land onaanvaardbaar lange tijd zal ver gen. TENSLOTTE reisde het gezelschap per bus naar de monding van het zoutka- naaltje in de Rijn, bij het eilandje Fes- senheim. Dat eilandje zouden de Fransen bij voorkeur voor de opslag gebruiken. Hoe diep het Westduitse verzet daartegen zit, bleek bij een bezichtiging van de opslagbekkens die op Fessenheim zijn ge graven. Een van de vier bekkens was met water gevuld, de drie andere stonden leeg on danks de lage Rijnstand. Volgens een commissielid uit het West duitse Baden-Württemberg behoeven de bekkens, die beurtelings enige tijd dienst doen, nooit in volle capaciteit te worden benut, omdat de poreuze bodem de zoute vloeistof een royale weg naar het grond water zou bieden, hetgeen in Baden- Württemberg al goed te merken zou zijn. De Fransen hebben geen haast. De West- duitsers zijn alleen bereid te praten over de opslagplaatsen waarvan de bruikbaar heid nog moet worden bestudeerd. Daar mee maken zij het uitzicht op een rege ling vaag. De chronologische volgorde is als volgt. George Meany, president van de machtige AFL-CIO-vakbond (het overkoepelend or gaan van een groot aantal arbeiders in de industriële sector) werd door de president benoemd als lid van de Nationale Com missie, die er op moet toezien dat de lonen en salarissen voldoen aan de door de regering vastgestelde maatregelen om de inflatie de kop in te drukken. De AFL- CIO is echter boos op dezelfde commissie, omdat een meerderheid zich uitgesproken heeft tegen het loslaten van de loonsver hogingen, die de vakbonden al contractu eel bedongen hadden, maar die gedurende de op jl. zaterdag afgelopen periode van 90 dagen „bevroren” waren. Verleden week donderdag, op het half jaarlijkse vakbondscongres in Miami, zei George Meany: „Wanneer de president van de Verenigde Staten ons lidmaatschap niet wenst in de lonencommissie, dan weet hij wat hem te doen staat.” Dat was duidelijk uitdagende taal, en het was, gezien Nixons ingeboren vechthouding, dan ook niet te verwonderen dat de (Elke avond, behalve vrijdags en zondags.) morgen meteen van repliek te BRUSSEL (ANP) Ondanks het feit dat zich momenteel tekorten voordoen op de Europese zuivelmarkt, heeft minister Lar- dinois van Nederland zich dinsdag in de Europese landbouwraad te Brussel verzet tegen een systeem waarbij de export van zuivelprodukten zou kunnen worden ver boden. De Europese Commissie had zich op het standpunt gesteld dat een exportverbod mogelijk moest zijn. De mogelijkheid be staat dat deze kwestie een volgende maal weer aan de orde komt, tenzij dat probleem zich onderwijl zelf heeft opgelost. STUTTGART. In antwoord op de maandag begonnen stakingsacties hebben de werkgevers in de metaalindustrie van noordelijk Baden-Württemberg besloten met ingang van vrijdag de arbeiders bui ten te sluiten. In praktijk betekent dit, dat de onge veer 299.000 ongeorganiseerde metaalar beiders over de periode van uitsluiting géén loon of sociale verzekeringen ont vangen. De uitsluiting geldt voor alle me- taalbewerkingsbedrijven met 100 of meer mensen in dienst. president de volgende naar Miami vloog om dienen. Zijn ontvangst in de De mijnindustrie is van grote betekenis voor dit wat achtergebleven gebied. Een gemeenschap van 40.000 mensen is finan cieel afhankelijk van de „Mines Domania les”, waar bijna 10.000 mensen werken. De industrie, met een omzet van een miljard francs per jaar, exporteert ongeveer 25 percent van haar produktie, voor 23 mil joen francs per jaar naar Nederland. Welvarend is de mijnindustrie overigens niet en de toekomst is ook al niet roos kleurig, want volgens de meest optimisti sche schattingen gaan de jongste mijnen nog hoogstens een generatie lang mee. Wat de mijnwerkers in een ongezonde hitte en vaak op grote diepte delven, heet sylviniet. Het bestaat voor 30 percent uit caliumchloride (vooral een grondstof voor kunstmest) en voor 60 percent uit natri- umchloride (keukenzout). Jaarlijks komt 12,5 miljoen ton erts naar boven. Voor de voorraad van ruim zeven mil joen ton zout per jaar heeft men in de Elzas nooit een bestemming kunnen vin den. Voor consumptie is het zout niet geschikt en trouwens ook overbodig. De laatste jaren biedt de verkoop van strooi - zout voor gladde wegen een bescheiden uitweg: in 1971 vermoedelijk een half miljoen ton. PARIJS. De twee grootste Franse aperitief-fabrikanten, Pernod en Ricard gaan fusioneren. De 62-jarige Paul Ricard, de oprichter is van een der beide onder nemingen, heeft zich twee jaar geleden al uit de zaken teruggetrokken. Behalve de bekende absinth-drank verkocht Ricard onder andere merknamen ook cognac, rum, champagne, wijnen, frisdranken, mi neraalwaters, koffie en thee. President Nixon zei, dat hij de voor hem klaargemaakte tekst voor een rede niet wilde gebruiken, maar liever „van man tot man” wilde spreken met de vakbondsleden. Terwijl George Meany on- WASHINGTON. Niets kan de meeste Amerikanen deze dagen tot grotere irrita tie en verveling brengen dan de dagelijkse berichtgeving over de zogenoemde tweede fase van het regeringsprogramma om de nationale economie bij te spijkeren. Maar sinds verleden week donderdag worden deze berichten met enige spanning gevolg, niet omdat de details over loon- en prijs- stoppen plotseling interessant of begrijpe lijker zouden zijn geworden, maar omdat president Nixon en de vakbondsleider George Meany slaags zjjn geraakt op een manier, die veel weg heeft van een caba retnummer, dat Wim Kan geschreven zou kunnen hebben. Bewoners van huizen ouder dan 1960 komen dus niet voor deze individuele huursubsidie in aanmerking, tenzij ze meer zijn gaan verwonen dan een zevende deel van hun inkomen na een huurverho ging door de huurliberalisatie. Verder zijn er enkele gevallen, waarin ook bewoners van oudere huizen huursubsidie kunnen krijgen. De gemeenten kunnen hierover direct uitsluitsel geven. In 1972 zal de le wordt de zoutlozing aangepast aan de waterstand van de Rijn, die wordt geme ten op twee plaatsen in de beneden- Rijn bij Rees, niet ver van de Nederland se grens. Bovendien beperkt de industrie de produktie (alweer: vrijwillig) tot 1.500.000 ton per jaar. Deskundigen twijfelen niet aan de juistheid van de Franse beweringen. Maar daar gaat het met name de Nederlanders niet om. De hoeveelheid zout in het Rijn water moet worden, verminderd en daar om zou het afval dat nu bij Mulhouse in de Rijn stroomt, moeten worden opgesla gen. De Rijnoeverstaten zijn bereid dat te financieren. congreszaal was duidelijk koel. Hoewel de vakbondsbijeen- komsten doorgaans worden opgeluisterd door een klein orkestje, bleken de muzi kanten afwezig te zijn om de gebruikelij ke melodie „Hail to the chief” en „Ruffles and flourishes” te spelen de fanfare die het entree van de president op zulke bijeenkomsten aankondigt, zoals de herau ten dat deden voor de middeleeuwse vor sten. naar Smit van Rijsbergen. Pernod heeft verschillende andere ape ritief- en wijnmerken alsmede de belang rijke Bank van Indo-China onder zijn controle. De twee hebben een gezamenlij ke jaaromzet van meer dan een miljard franken. R. J. Broersma n.v. houdt zich bezig met de import en verkoop van vitamineprepa raten, de verkoop van rozebottelsiropen (Karvan Cevitam) en kindervoedingsarti- kelen). Er bestonden al geruime tijd contacten met Zwaardemaker, die al 23 jaar de rozebottelsiropen voor Broersma n.v. maakt. bewogen toeluisterde, zei Nixon: „Ik heb in de persverslagen gelezen, dat president Meany heeft gezegd, dat ik wel weet wat mij te doen staat. En, zeker, president Meany heeft gelijk. Ik weet precies wat mij te doen staat en ik zal het doen ook. Het is mijn plicht als president van de VS om er voor te zorgen dat dit programma, voor het stoppen van de stij ging van de kosten van het levensonder houd, slaagt.” En, zei president Nixon, als de here, hier in de zaal het er niet over eens zijl dat dat de moeite waard is, dan moetea ze hun vrouwen maar eens vragen wat zij ervan denken. Op dat punt brak in de congreszaal een duidelijk hoorbaar ge brom en gekreun los, zelfs hier en daar een enigszins honend gelach. Toen de president na een half uur was uitgesproken en zich handenschuddend in de zaal onder de vakbondsleden begaf, stonden George Meany en een andere vakbondsfunctionaris schamper van het podium af toe te kijken. De functionaris zei tegen Geoirge Meany: „Dat is nog erger, verdomme, dan baby’s zoenen”, dui delijk in zijn wiek geschoten door Nixons pogingen zich populair te maken bij „zijn” vakbondsvertegenwoordigers. Omdat het aantal maatregelen voor huurders gering is, zou men de indruk kunnen krijgen dat deze groep minder faciliteiten krijgt. Dat is niet juist. We kennen immers nog de subsidies aan wo ningwetwoningen (te bouwen door wo ningbouwcorporaties en gemeenten) en particuliere huurwoningen (in opdracht van verzekeringsmaatschappijen en derge lijke gebouwd). Voor deze woningen geeft het Rijk jaarlijkse bijdragen in de exploi tatie. Voor de woningwetwoningen zal dat in 1972 het Rijk zo’n slordige 98 miljoen gulden kosten. Voor particuliere huurwo ningen 181 miljoen gulden. Door deze subsidies is het mogelijk, dat huizen met een maandelijkse kostprijs van bijvoorbeeld 375 slechts een maand- huur doen van f 200. In de Randstad is de huur van deze gesubsidieerde woningen op veel plaatsen al tot boven de 300 opgelopen. Van al deze subsidies merkt de huurder niets, omdat de uitkering niet aan hem gedaan wordt, maar het wonen Voor huurders van woningen zijn aanzienlijk minder mogelijkheden voor een tegemoetkoming in de kosten. De belangrijkste regeling voor hen is de aan vullende huursubsidie. Die gaat echter alleen maar op voor mensen die wonen in huizen, waarvoor na 1960 rijkssubsidie is verleend, die minder verdienen dan f 17.000 per jaar en een zevende deel van hun inkomen aan huur betalen. De hoogte van de bijdrage ligt tussen de 120 en 900 per jaar. den gaan kosten, waarvan drie miljoen voor krotopruiming. Huizenkopers, die minder dan 15.000 verdienden in 1968 of 1969, kunnen een renteloze lening krijgen van 2400. Dat geldt zowel bij de aankoop van nieuwe als bij al bewoonde huizen. De lening dient in acht jaarlijkse termijnen te wor den terugbetaald. De subsidie wordt niet gegeven bij de aankoop van recreatiewo ningen, zomerhuisjes en dergelijke. In de Tweede Kamer zijn al stemmen opgegaan die dit bedrag willen verdubbelen. Iedereen kan voor de aankoop van een nieuw gebouwd huis subsidie krijgen, ongeacht zijn leeftijd en inkomen. Het huis moet dan echter wel voor zelfbewo- ning gekocht worden. Deze subsidie, die jaarlijks wordt uitgekeerd, is het hoogst bij goedkope woningen en het laagst bij duurdere woningen. Een huis van 72.000 komt niet meer in aanmerking voor sub sidie. De uitkeringen (voor een huis van vier kamers dat 55.000 kost bijvoorbeeld het eerste jaar 1.809) worden ieder jaar 10 percent kleiner. Na het tiende jaar vervalt het recht op een uitkering. De bewoner van een krot die een huis laat bouwen kan aanspraak maken op een uitkering, die 50 percent hoger ligt. Hij dient dan minstens een jaar in het krot gewoond te hebben. Als hij dat wil kan hij bovendien in aanmerking komen voor een uitkering van f 1500 ineens voor het slopen van zijn krot. Daarvoor dient een speciale aanvraag te worden ingediend. In Wie op grond van deze mogelijkheden niet voor subsidie in aanmerking komt kan toch nog op steun rekenen bij de aanschaf van een woning. Dankzij de gemeentelijke garantie, die een hypotheek van 90 percent mogelijk maakt, hebben mensen die slechts een kleine aanbetaling kunnen doen ook kans een woning te kopen. Zonder die garantie hadden ze minstens 30 percent moeten aanbetalen, omdat de hypotheekverleners niet verder gaan dan een hypotheek van 70 percent. Voor mensen boven 55 jaar gaat de ge meentegarantie slechts tot 80 percent van de kosten. De gemeentegarantie kan gecombineerd worden met andere vormen van over heidssteun. Kopers van een nieuwbouw woning kunnen dus zowel aanspraak ma ken op een jaarlijkse uitkering als een gemeentegarantie. Het is niet onwaar schijnlijk, dat de gemeente bij het verle nen van zo’n garantie een evenwichtige verhouding tussen inkomen en de koop prijs van het huis zal bedingen. Voor hui zen boven f 92.000 wordt geen garantie ge- ZEIST De directies en commissaris sen van de vruchtenconserven- en jamfa brieken van Zwaardemaker en Co in Maarssen en R. J. Broersma n.v. in Zeist hebben hun bedrijven samengevoegd. De leiding van het bedrijf berust nu bij de directie van Zwaardemaker. De werkgele genheid voor werknemers van beide on- dernmeningen blijft volledig gehand haafd.” DE OPLOSSING biedt, naar men weet, de lozing In de Rijn. Daarmee zijn de Ingenieurs van de Franse kalimijnen in Nederlandse ogen de grote boosdoeners nu de verzilting van het Rijnwater een zo groot probleem is geworden. Het is een oordeel dat de Fransen met klem van de hand wijzen. Zij leveren een minderheid van het Rijnzout en zijn bo vendien degenen die zich vrijwillig hebben onderworpen aan een controle. President-directeur Martin van de Mi nes Domaniales is van oordeel dat zijn Industrie geen blaam treft. Volgens een in internationaal overleg vastgestelde formu- Het duurde dan ook niet lang of Witte Huis-kringen beklaagden zich over de wat de „eerbiedloze” ontvangst van presiderit Nixon werd genoemd. Men ergerde zich aan het „honend gelach”, aan het matige applaus, en aan het uitblijven van de gebruikelijke presidentsfanfare bij Nixons binnenkomst. Het weekeinde bleek de gemoederen niet gesust te hebben. In Wahsington had minister van Financiën John Connally, kennelijk namens het Witte Huis, harde woorden voor Meany: „Naar mijn be scheiden mening weerspiegelt het gedrag van meneei Meany verleden week in Miami een arrogantie en een onbeschoft heid, een onbeleefdheid, die slecht over eenstemmen met de positie van een leider van de vakbondsbeweging in de VS.” Tegelijkertijd, en nog onwetend van Connally’s aantijgingen verweerde Meany zich in Miami op het congres: „Nou ja, ze zeggen dat we de fanfare voor de presi dent niet hebben gespeeld. We hebben niet zo’n erg groot orkest. Ik tenminste heb die fanfare nog nooit op een viool horen spelen, maar misschien kan het best, hoor. Ze zeggen ook dat we „ho nend” gelachen hebben Daar heb ik niets van gemerkt. Ik heb wel gelach gehoord en dat scheen er wel op te duiden dat men het niet eens was met de president en ik had bovendien het gevoel dat het voornamelijk afkomstig was van de vrou wen. Afgezien daarvan hebben we toch zeker een grondwettelijk recht om te lachen. President Nixon kwam hier hele maal niet om een rede te houden. Dat populaire nummer om een klaargemaakte speech niet te gebruiken, dat is al zo oud als de republiek. Nee, Nixon kwam niet om een rede te houden, maar om een controverse tussen hem en ons op te kloppen voor politieke redenen....”. Meany’s opmerkingen werden met ge fluit en gejoel begroet. Enkele uren later werd hij herkozen als president van de AFL-CIO met een salarisverhoging van 70.000 tot 90.000 dollar een verhoging ettelijke malen meer dan de door de lonencommissie gestelde limiet van 5,5 percent. 1972 zal deze geldelijke steun voor eigen woningen het Rijk ruim 136 miljoen gul- bijdrage m de huurlasten het Rijk 33 miljoen gulden kosten. wordt hem daardoor toch wel goedkoper gemaakt. Woningverbetering komt ook voor

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13