Kosten van aanmaning verdubbeld KABINET KOMT 3 MILJOEN RIJKER UIT BELASTINGDEBA T onafhankelijkheid Betoging voor Kamer forceert c wijziging van Bezuiniging zal desastreuze wegenprogram gevolgen hebben Uitlating lid Koninklijk Huis kan het landsbelang schaden Miljoen voor op vang van rijksgenoten uit de West Fa. B. ENGELENBERG MODERNE W k SHIRTS W vers, I 1 Bescherm natuur met granaten Kermisattracties en dierentuinen: Bende stal voor Premier Biesheuvel: Curatoren Amsterdamse universiteit in nota aan Tweede Kamer: F Justitieonderzoek over Kamervragen strafonderbreking directeur Meer vragen over kruitschepen ELSEVIER^^eekblad losse nummers 85 cent lage BTW-tarief gevraagd naar dood patiënt kwart miljoen r; /vLLtv F HMW- WOENSDAG 24 NOVEMBER 197i WOE 2 KOLONEL DOUP: Frisdranken AFPLAKBAND diverse in maten, Sigaretten Lit. grc BIJBAANTJE Meer temporisering in het westen WIE WAT WAAR 1972 uw beste referentie BTW Bourse d’Antiquites (Vervolg van pagina 1) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Niet met vier, maar met ruim vijf cent wordt volgend jaar de benzine duurder. De Tweede Kamer aanvaardde dinsdagmiddag met ruime meerderheid een amende ment van de heer Pors (DS’70) om de Motorrijtuigenbelasting niet met 60 maar slechts met 50 opcenten te verhogen en het budgettaire verlies te compenseren door een extra ver hoging van de benzine-accijns met één cent. Het amendement kreeg de steun van alle regeringspartijen, de kleine rechtse groeperingen en ook van D’66, dat daarmee uit de „alter natieve boot” viel. Hoewel voorstan der van een selectief autogebruik stemde de PvdA tegen omdat het amendement-Pors met name de zware vrachtwagens begunstigt, die juist de grootste slijtage van de we gen veroorzaken. ÖFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN 1 Bk Stropdassen Bk met Pochet V dl L LAKS elke woensdag het PTC nieuwe Elseviers Weekblad. L/V-l O Met op de pagina’s van de -L Nationale Personeelgids hooggekwalificeerde functies. Elke week top-posities voor mannen met ervaring en voor jonge mensen op weg naar de top. Regering terughoudend over onafhankelijkheid 31 M R tl .‘WWV ADVERTENTIE vertelt ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIE MORGEN OPENT wwv wvwv DEN HAAG. „Ook door een terloop se opmerking van een lid van het Ko ninklijk Huis in een kranteninterview kan het belang van de staat in het geding zijn, namelijk als het aanzien van het koning schap wordt geschaad. De ministeriële verantwoordelijkheid, die bepaald wordt Aangenomen werd het regeringsvoorstel om de accijns op sigaretten zodanig te wijzigen dat de goedkopere merken iets duurder worden Een pakje van 25 stuks van 1,40 wordt 1,55, een pakje van De Kamer verwierp amendement-Van Thijn (P.v.d.A.) om geheel af te zien van de voorgestelde verhoging van de motor rijtuigenbelasting en dat te compenseren door een extra verhoging van de benzine prijs met nog eens vier cent. Voor stem den alleen de drie linkse oppositiepartijen en de heer Jac. de Jong. Volgens het regeringsvoorstel worden de taxi’s vrijge steld van het betalen van opcenten. Een voorstel van de heer Van Thijn om ook bussen, die worden ingezet voor het open baar vervoer, van betaling van opcenten vrij te stellen, werd verworpen. door dat wat het landsbelang vereist, wordt dan geactiveerd.” AMSTERDAM. Het college van cu ratoren van de universiteit van Amster dam heeft de leden van de Tweede Ka mer in een nota op de hoogte gesteld van de „ernstige gevolgen” voor de universiteit als de rijksbegroting voor onderwijs en wetenschappen voor 1972 wordt aangeno men. In deze begroting is voor de ge meentelijke universiteit van Amsterdam voor het komende jaar 20 percent minder geld beschikbaar (bijna 9.500.000 gulden) dan vorig jaar, hetgeen in verband met de kostenstijging volgens het college rampza lige gevolgen zal hebben voor onderwijs en onderzoek. De stagnatie in de uitbrei ding van de ruimtelijke voorzieningen is niet meer in te halen, de personeelsstop betekent een verdere verzwaring van de last van het al dikwijls overbelaste perso neel gedesorganiseerd. Zou men echter aan de ze niet-klinische instituten voorrang ge ven boven alle andere voorzieningen dan zou bij een voortgezette investerings- beperking de universiteit op alle ande re terreinen volledig in het slop geraken, aldus de curatoren. DEN HAAG. Het Overijsselse Tweede Kamerlid Meijer (P.v.d.A.) heeft opnieuw vragen gesteld over de munitieschepen in het Zwartemeer. De heer Meijer wil van de staatssecre taris van C.R.M., van de minister van De fensie en van de minister van Verkeer en Waterstaat weten of het interdepartemen tale overleg over een nieuwe ligplaats voor de munitieschepen in het Zwartemeer al is begonnen. Zo nee, wat is daarvan dan de oorzaak, vraagt de heer Meijer. Hij wil ook weten of, indien dit interdepartemen tale overleg is begonnen, de conclusies bin nenkort tegemoet kunnen worden gezien. Sigaretten diefstal. Uit de bux can de wo ning van een 22-jarige vertegenwoor diger in Amsterdam is in de nacht van maandag op dinsdag een partij sigaret ten gestolen ter waarde van 60.000 gul den. (Van onze Haagse redactie) ONS JAARBOEKJE IS UIT! Dagelijks verkrijgbaar aan onze loketten. D een aut< de ech ren te met een gen ook E zek van gel ere caa Pet ind E Hoi one voc nor wa gel grc grc en dai ma ma eer vr< de< Bi spre Spit zogc leve gaai „gei rept als de ven is n lan< 1,75 blijft gelijk in prijs. Doel van de wijziging is aanpassing van de Benelux- accijnzen. Een voorstel van de drie linke oppositiepartijen om de prijs van de goed kopere merken juist laag te houden en de duurdere nog iets te verhogen, werd ver worpen. integratie van het tertiar onderwijs zal de druk op de universiteiten volgens het college van curatoren vooreerst niet doen afnemen. Voorts wordt in de nota aan de leden van de Tweede Kamer gewaarschuwd te gen de voorgenomen verhoging van colle gegelden van tweehonderd tot duizend gulden in het kader van de toepassing van het profijtbeginsel. Volgens het college is de overweging dat het materiële voordeel na voltooiing van een studie opweegt tegen de hoge collegegelden uiterst twijfe lachtig. Naar de mening der curatoren is het niet te verwachten dat de behoefte aan academisch gevormden in hoog betaalde banen het aantal afstuderende academici zal bijhouden. De curatoren menen, dat college-, inschrijving- en examengeldver- hogingen zeer kwalijke gevolgen zullen hebben voor de studenten. Velen zullen een bijbaantje moeten nemen wat studie- vertragend werkt en de universiteit weer op kosten jaagt, aldus de nota. DEN HAAG. De regering meent ten aanzien van de status van de Nederlandse Antillen en Suriname op dit ogenblik terughoudendheid te moeten betrachten. Dit zei vice-minister-president mr. Nelis- sen gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de begroting der beide rijksdelen. De zes ton, die op de begroting 1972 li uitggetrokken voor de opvang van rijks, genoten in Nederland, is ontoereikend g(. bleken. De post wordt dan ook verhoogi tot een miljoen gulden. Op de begrotig; van Cultuur, Recreatie en Maatschapps. lijk Werk kan eventueel daarvoor nog wat aanvullende ruimte worden gevonden, zei de minister. Versnelde inning van belastingschul den (binnen twee maanden betalen) en verhoging van de kosten van het dwangbevel van f 5. gulden naar f 7,50. Door een unaniem aanvaard amendement van D’66 gaat het tarief van de aanmaning omhoog van één naar twee gulden. te Haarlem HOUTPLEIN 13 25 tot en met 30 november GEOPEND van 10—17 uur Zondag gesloten. Iedere 10e BEZOEKER ontvangt een reproduktie van PIETER BRUEGHEL. Al met al kwam de regering dinsdag ruim drie miljoen rijker uit het belasting- debat. Door het amendement van D’66, dat het tarief van de aanmaning brengt van één op twee gulden, komt er vier miljoen gulden meer in de schatkist. Te genover deze meevaller voor de staat staan echter de twee amendementen van K.V.P. en A.R.P. (kermisattracties en die rentuinen) die de fiscus op een miljoen gulden komen te staan. In haar brief schrijft de vrouw dat haar echtgenoot, die in oktober voor een een voudige knieoperatie in het ziekenhuis werd opgenomen en op 10 november in zijn woning terugkeerde, vorige week aan een „massale longembolie” is overleden. Een dag voor zijn overlijden werd nog een longonderzoek in het ziekenhuis verricht, maar de heer Mauw werd toen niet opge nomen. De motie werd gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begro ting van het Rijkswegenfonds met grote meerderheid aanvaard. Minister Drees meende dat verdere temporisering van de uitvalswegen in het westen de ontsluiting van de regio niet ten goede zal komen. In de randstad dreigt bovendien méér dan in de regio het gevaar van verkeersopstoppingen en de daarmee gepaard gaande verhoging van de verkeersonveiligheid. Maar de minister zag met enige moeite toch mogelijkheden om vijf tot tien miljoen vrij te maken ten koste van enige projecten in het westen des lands. Er Werelc flicten kleine meeste wapen landen De i strijde een oi zodat gefunc grote, In c dia ei ofscho militai is een moger wediji midde ke oc vindei waaro verklé sing s Die betref door de al Bover door Unie, India’ loert buitel positi India; verov niem; De de ei en di de O( toren een g tan i voor niet i is ir Oost- ten x baar strijd van I De parti tisch ranti Verhoging van de assurantiebelasting van 2 tot 4 percent. Handhaving verlaagde suikeraccijns. Fiscale verlichting voor zelfstandigen die verplicht deelnemen in een pensi oenfonds. Goedgekeurd werd verder: Verhoging van de wiebeltax van drie tot vijf percent. Vrijstelling van de inkomstenbelasting voor hen die alleen AOW en AWW- pensioen genieten. Dat de commissie na ongeveer een jaar klaar kan zijn, leek de minister nogal optimistisch. Hij zei rekening te houden met een periode van anderhalf tot twee jaar. Ook over de steeds toenemende uittocht uit de Antillen en Suriname kon minister Nelissen zich niet concreet uitlaten. Wél is de regering zich bewust van de ernst van dit vraagstuk. Maar ook hier is een com missie van deskundigen in het geding, die haar werkzaamheden nog moet beginnen. Postsafe. De PTT gaat binnenkort proeven nemen met een postsafe, een kleine kluis waarmee men tegen inworp van één gul den geld en kostbaarheden in bewaring kan geven. Het eerste exemplaar komt te staan in het postkantoor aan de Stede in Den Haag. DEN HAAG. De Tweede-Kamerle- den Geurtsen (V.V.D.) en Van Schaik (K.V.P.) hebben bjj de minister van Justi tie geïnformeerd welke dringende redenen hebben geleid tot de strafonderbreking van de Veronica-directeur, die in Utrecht een jaar gevangenisstraf uitzit wegens uitlokking van een dynamiet-aanslag op het zendschip van Radio Nordsee Interna tional, de Mebo-II. De directeur heeft, zoals wij berichtten, vorige week toestemming gehad om een directievergadering bij te wonen. Zelfstandigenaftrek van 10 naar 12,5 percent met een minimum van f 300. Verlenging van de tijdelijke verho ging van de vermogensbelasting tot 6 per mille. DEN HAAG. „Als je de flora en de fauna wilt beschermen, moet je juist zoveel mogelijk schietterreinen aanleggen.” Deze uitspraak heeft kolonel ir. H. Doup gedaan in een artikel „Natuurbe scherming met granaten” in het maandblad „Legerkoerier” van de Ko ninklijke Landmacht. Surinaamse demonstranten hielden gistermiddag minister Nelissen staan de, overhandigden hem een brief en trachtten hem met leuzen hun ver langen naar volledige onafhankelijk heid voor Suriname duidelijk te ma ken. De bewindsman was onderweg naar de Tweede Kamer waar Suri name en de Nederlandse Antillen aan de orde kwamen. Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 DEN HAAG. Minister Drees van Verkeer en Waterstaat zal de uitbreiding van het wegennet in het westen des lands met nog eens vijf tot tien miljoen gulden temporiseren om de motie-Dijkstra (D’66) te kunnen uitvoeren, waarin hem wordt opgedragen het wegenprogramma voor 1972 zodanig te wijzigen dat het accent vooral komt te liggen op de voltooiing van de doorgaande verbindingen naar het noorden, oosten en zuiden des lands en op de aanleg van ringwegen om de grote steden. Dit heeft minister-president mr. Bies heuvel geantwoord op vragen van de G.P.V.-Kamerleden P. Jongeling en dr. A. J. Verbrugh, die de bewindsman hadden gevraagd waarom hij meende dat de uit latingen van prins Bernhard in een recent kranteninterview onder zijn verantwoor delijkheid vallen. Een speciale verantwoordelijkheid gelijk die voor de koningin wordt in de omschrijving van de ministeriële ver antwoordelijkheid voor de overige leden van het Koninklijk Huis afgewezen. Een verantwoordelijkheid, voortvloeiend uit de plicht van de ministers voor het landsbe lang op te komen, wordt echter aanvaard. Deze verantwoordelijkheid moet mede worden gezien in het licht van de bijzon dere plaats, die een lid van het Konink lijk Huis inneemt ten opzichte van de koningin, aldus premier Biesheuvel. Mr. Van Riel (V.V.D.) maakte zich gis teravond in de Eerste Kamer in zijn algemene begrotingsbeschouwing nogal kwaad over de opvatting van premier Biesheuvel. Mr. Van Riel noemde opmer kingen van de prins (o.a. twee jaar rege ren bij volmacht) „kennelijk badinerend en niet ernstig bedoeld”. Hij vond zelfs dat door de houding van regering en parlement „afbreuk is gedaan aan de positie van het Koninklijk Huis en dat het kabinet tekort geschoten is in zijn taak als hoeder van de monarchale staatsvorm.” AMSTERDAM. De 22-jarige mevrouw A. Mauw-van Tuinen uit de hoofdstad heeft de officier van Justitie in Amsterdam verzocht te laten onderzoeken of de dood van haar 28-jarige man te wijten zon zjjn aan nonchalance of nalatigheid van een arts of artsen van het Onze Lieve Vrouwegasthuis. Door de bouwbeperking wordt een groot aantal op handen zijnde projecten getroffen, waarvan in de nota een opsom ming wordt gegeven. Bij de bouw van het grote academische ziekenhuis in de Bulle- wijkerpolder bij Amsterdam waarmee spoedig zal worden begonnen, moet vol gens curatoren tegelijkertijd naar de vol tooiing van de niet-klinische instituten worden gestreefd. Gebeurt dit niet dan heeft dat volgens het college tot gevolg dat het onderwijs en het onderzoek in de faculteit der geneeskunde volledig wordt De Kamer aanvaardde unaniem een amendement van mr. Koning (V.V.D.) om de frisdrankaccijns, die leidt tot een prijsverhoging van 16 a 17 cent per liter, gespreid in te voeren. Volgens het voorstel wordt per 1 januari op de frisdranken een heffing van acht cent gelegd, de rest, 141/» cent, volgt dan per 1 september. De „bub- beltax,” zoals de nieuwe heffing wel wordt genoemd werd afgewezen door P.v.d.A., D’66, P.P.R., C.P.N., P.S.P., B.P. en G.P.V. EINDHOVEN. Een bende, bestaande uit woonwagenbewoners, die de laatste maanden in Noord-Brabant ministens honderd diefstallen heeft gepleegd waarde van de buit 250.000 is opge rold. Begin deze week zijn zes jongemannen uit Eindhoven en twee uit Breda aange houden. De diefstallen werden in verschil lende combinaties gepleegd in Eindhoven en andere plaatsen in Brabant, in textiel fabrieken, uit auto’s die met textiel waren geladen en uit winkels. Behalve textiel bestond hun buit uit vuurwapens, sigaret ten, staal en koper. Auto’s die zij hadden gestolen, werden ontdaan van hetgeen van hun gading was en het restant werd in brand gestoken. De vraag, hoe en wanneer de door een meerderheid van de Kamer verlangde on afhankelijkheid op redelijk korte termijn van de beide overzeese rijksdelen tot stand zal moeten komen, kon minister Nelissen niet beantwoorden. De eerste plenaire zitting van de commissie kan in februari of maart van het volgend jaar worden gehouden. (idee van St. Nicolaas) ^B i slank gesneden of getailleerd div. mouwlengten W uitgebreide kollektie ■k Het college van curatoren is de hoogste bestuurlijke instantie van de universiteit zolang de in de nieuwe structuur geplan de universiteitsraad nog niet operationeel is. In de nota wijst het college op de reeds sinds 1959 bestaande achterstand in het uitbreidingsprogramma. De noodzaak tot uitbreiding blijft, gezien het steeds toenemende aantal studenten bestaan en de bouw kan niet gelijk opgaan met de groei van de behoeften maar dient vol gens de curatoren te geschieden met het oog op de toekomst. Temeer daar het plan bestaat om de investeringen in de komen de jaren nog meer af te remmen, ziet men de situatie somber in. De president-curator van de universiteit van Amsterdam, prof. mr. J. van der Hoeven, uitte dinsdagochtend zijn be zorgdheid vooral met betrekking tot de jaren na 1972 als de investeringen blijven dalen. De door de minister voorgenomen exclusieve HERENKUDING GEN CRONJESTRAAT 38 44’ HAARLEM TEE 25 46 79 De Kamer ging ook akkoord met het regeringsvoorstel het BTW-tarief op elek triciteit te verhogen van 4 tot 14 percent. Citrusvruchten, tropisch fruit, muziekuit voeringen en toneelvoorstellingen blijven onder het lage tarief. Dag- en nieuwsbla den blijven vrijgesteld van BTW. Pogin gen van de oppositie om ook een aantal bonafide opinieweekbladen onder die vrijstelling te brengen, leden schipbreuk. Aanvaard werden wel amendementen van K.V.P. en A.R.P. om kermisattracties en dierentuinen onder het lage tarief te brengen. De Koninkrijkscommissie, die wordt sa mengesteld uit vertegenwoordigers van Nederland, de Nederlandse Antillen en Suriname, zal over de toekomstige status van de overzeese rijksdelen de regering van advies moeten dienen. Juist omdat schietterreinen afgeslo ten gebieden zijn tieren de beesten er volgens kolonel Doup, voorzitter van een proefnemingscommissie, welig. In „Oldenbroek” huppelen soms hele roedels herten voor de kanonlopen langs, zodat ijlings met schieten ge stopt moet worden, vertelt kolonel Doup. Als het een open gebied zou zijn waar iedereen maar vrij kon rondlo pen, zou het er zijns inziens niet zo goed voorstaan met de hertenstand. Volgens de kolonel zijn onderzoekers tot de conclusie gekomen dat zowel broedvogels als „overzomeraars” zich normale en rustig gedragen terwijl er geschoten wordt. Er zou geen enkele maal verstoring van een broedgeval geconstateerd zijn. In politieke kringen zou men veront waardigd zijn over de beleidslijn, die de minister van Justitie in het geval van de Veronica-directeur, die het ernstige delict van opruiing tot een bomaanslag heeft gepleegd, heeft gevolgd. Men kan zich in Den Haag nauwelijks voorstellen, dat ter men aanwezig zijn geweest om een derge lijke delinquent strafonderbreking te ver lenen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2