n t Frans leger straft zelfmoordpoging - TREINONGELUK BIJ ROME - Sadat voert spanning doelbewust op CRISIS IN OOST-PAKISTAN” „CONTACT MET MOSKOU OVER 1 aT Wi VIEW H. VAN OMMEN Leveranciers van het evenwicht Solomenzev lid van Politburo politieke Nixon vraagt regeling steun van Senaat Peter Homann geeft zich over aan achtergrond „Pravda” voor politie Amerikaans ministerie van Buitenlandse Zaken: Moskou Brosio volgende week naar ZILVEREN SIERADEN a WOENSDAG 24 NOVEMBER 1971 2 Troepen in W est-Europa jr Felle gevechten HMI (Van onze redacteur in Beiroet) A rrestaties Zelfmoordstemming Lid Baader-Aleinhoff groep in de cel W. Voet en Zonen juweliers n.v. BEIROET Er is sinds de laatste redevoeringen van president Sadat van Egypte over de oorlog met Israel iets veranderd in de stemming van de Arabische wereld. Werd tot afgelopen zaterdag ook in de rest van de wereld aangenomen, dat Sadat met zijn „jaar van beslissing” een nieuw staaltje van bluf had gegeven, na bestudering van zijn woorden wordt er serieus rekening mee gehouden dat de bom tussen Egypte en Israel zal barsten. aten, WASHINGTON (AFP, Reuter, DPA en AP) De Verenigde Staten staan met de Sovjet-Unie in contact over de mogelijkheden om India en Pakistan tot gematigdheid te bewegen en een nieuwe oorlog in Azië te vermijden. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washing ton gisteren meegedeeld. TER GELEGENHEID VAN ONS 1-JARIG BESTAAN SPECIALE JUBILEUM-AANBIEDINGEN con- zich ADVERTENTIE F* Tegelijkertijd drong het Witte Huis bij India en Pakistan aan op zelfbeheersing in de militaire confrontatie over de crisis in Oost-Pakistan. 172 k rijks. d gt- loogi ■oting appt- no( nden, Een overzicht van de ravage die gis teren op een station in de buurt van Rome ontstond toen een passagiers- trein op een goederentrein botste. Bij het ongeluk zijn twee mensen omge komen, onder wie de bestuurder van de passagierstrein. Twintig mensen raakten gewond, van wie tien ernstig. wo- oor- van ret- gul- •ouw Istad dam de I zou van Jeve Sadat heeft namelijk de strijd tegen de joodse staat geheel losgemaakt van het nationalistische idee, dat de over winning een kwestie van generaties zal zijn, omdat naast de militaire inspan ning ook de economisch-technologische ontwikkeling en de Egyptische invloed buiten de landsgrenzen op peil ge bracht zouden moeten worden. IN HET Egyptische leger bevinden zich zeer veel officieren met dezelfde overtuiging. Er zijn betrouwbare be richten over arrestaties van militairen, die zich al te laatdunkend over Sadat uitlieten. Deze groep dringt voortdu rend aan op vechten. de strijd op basis van de VN-resoluties willen voeren. Woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken Charles Bray liet niet uitkomen of bij het Russi- De militaire rechters tonen met deze uitspraak een staaltje van middeleeuwse mentaliteit, waarvoor zij wellicht door de minister van Oorlog ter verantwoording zullen worden geroepen. In Oost-Pakistan zijn ook gisteren felle gevechten geleverd. Volgens de Indiase minister van Defensie, Jagjivan Ram, zal de provincie binnenkort zijn onafhanke lijkheid hebben verworven. het mo- over de mdt lieuw en in haar een- huis zijn een Een een icht, pge- Grote Houtstraat 165 - Anegang 13-15 HAARLEM even duis gul- ring :omt tede ecre- i De er en men voor al is in de j wil men- bin- rzien. Ruime keuze o.a. uit Denemarken en n- en *r- k- •ti" eg ri em I aan een ernstige geestelijke depressie le den. Ze hadden dan ook voor of desnoods gedurende de diensttijd aan de zorgen van een psychiater moeten worden toever trouwd. WASHINGTON. (DPA) De voormali ge secretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, gaat volgende week in Moskop praten over een evenwichtige troepenvermindering in Europa. Dit heeft president Nixon gisteren meegedeeld in een brief aan de voorzitter van de militai re commissie van de Senaat, John Stennis. openen in de oosteliike sector van de provincie nabij Comilla, vlak bij de grens met de Indiase staat Tripura. Volgens de radio houden Indiase troe pen nog steeds twee dorpen aan de weste lijke grens nabij Calcutta bezet. Een van deze dorpen ligt ongeveer 10 kilometer van de grens en het andere 3,5 kilometer, aldus radio-Pakistan. pot en de ketel. Oost en West hebben elkaar in dit opzicht niets te verwijten, want men behoeft slechts de cijfers van de wapenomzet na te gaan om te zien dat overal waar conflicten dreigen de militai re middelen uit alle grote industrielanden binnenstromen. De leveranties worden al tijd gemotiveerd met het edele streven om „het evenwicht te handhaven”, maar het is nog nooit gebleken dat de vrede kon worden bevestigd door landen vol te pom pen met wapens. Het nog steeds slepende gesprek tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten over wederzijdse bewapeningsverminde- ring een gesprek dat tot de traditioneel onvruchtbare internationale onderhande- lingen behoort zou een Iets realisti scher basis kunnen hebben wanneer beide mogendheden zouden beginnen hun eigen legers buiten de discussie te houden en over vermindering of stopzetting van hun wapenleveranties aan derden te praten. Het zou in ieder geval een betere bijdrage tot de wereldvrede zijn dan illusoire en theoretische vraagstukken als afschaffing van de pacten aan te vatten, aangezien de afschaffing van Warschau-pact en NAVO een mogelijkheid is die niet dichterbij ligt dan de exploitatie van de bodemschatten van de planeet Mars. MOSKOU. (DPA) Met de „unanie me” goedkeuring van een verslag over de buitenlandse politiek van partijleider Brezjnjev is de tweedaagse bijeenkomst van het Centrale Partijcomité in Moskou afgesloten. Over de inhoud van het ver slag is niets bekendgemaakt. In tegenstelling tot vele geruchten heeft het Centrale Comité geen opzienbarende personele wijzigingen aangebracht. Alleen Michail Solomenzev ruilde zijn functie van secretaris van het Centrale Comité in voor het lidmaatschap van het Politburo. Hij was in juli van dit jaar kandidaat voor dit toporgaan geworden met zijn benoeming tot premier van de grootste unie-republiek, de Russische federatie. Juist omdat Sadat met een voor ie dereen duidelijke slag aan Israel de wereldopinie geheel tegen de joodse staat hoopt te mobiliseren, worden spe culaties als zou hij slechts een hervat ting van de uitputtingsoorlog over het Suezkanaal bedoelen, van de hand ge wezen. taire nederlaag van Nasser in 1956 in politieke termen een overwinning. zitter van de Senaatscommissie Strijdkrachten. De brief van Nixonkwam op ment dat de Senaat het debat begroting van defensie 70,2 miljard dol lar begon. „Wij bereiden ons op dit ogenblik voor om in twee grote hoofdste den van de wereld belangrijke nieuwe initiatieven voor de vrede te nemen”, aldus Nixon, die hiermee doelde op zijn komende bezoeken aan Peking en Mos kou. „Willen we dat deze initiatieven in de komende maanden en jaren positieve re sultaten opleveren, dan moet ik kunnen vertrouwen op de hechte steun en wezen lijke bijdrage van alle partijen in het Congres”, aldus de president. Intussen worstelt in het grensgebied India-Oost-Pakistan een volksgroep van bijna twaalf miljoen mensen, van wie negen miljoen vluchtelingen, om behoud van het vege lijf en een minimale be staansmogelijkheid. Aan dit probleem heeft een organisatie als de V.N. nagenoeg geen aandacht besteed, ofschoon daar toch eigenlijk de kern van het hele conflict ligt. Als men de situatie uit het oogpunt van menselijkheid bekijkt, zou een snelle ver overing van Oost-Pakistan en de installa tie van een onafhankelijke regering die met steun van India aan de wederopbouw kan beginnen, de beste oplossing zijn. Uit politiek oogpunt echter is dat een verwer pelijke en onaanvaardbare oplossing, die nieuwe verdeeldheid onder de grote mo gendheden zou zaaien en weer tot gevaar lijke rivaliteit tussen China, de Sovjet- Unie en de V.S. zou leiden. Zij zullen daarom waarschijnlijk een wapenstilstand nastreven, een smeulend houden van het conflict eneen nieuw evenwicht door nog meer wapenleveran ties. TEGENOVER de na 1967 relatief geringe kansen op verlies voor de Ara bische landen staat dat elke daadwerke lijke aanval op Tel Aviv, Haifa of Jeruzalem na de serie nederlagen van de Arabische wereld sinds 1948 grote winst betekent. Het sturen van vliegtuigen, hetzij vanuit Syrië, hetzij vanuit Egypte is met de zelfmoordstemming die de laat ste dagen in het Egyptische leger heerst, een betrekkelijk eenvoudige zaak. Nu het Egyptische staatshoofd met de rug tegen de muur schijnt te zitten, kan elke actie als winst worden be schouwd, zelfs als de ongeveer twintig migs-23 maar enkele van hun bommen boven Israëlische steden zou den lossen. Tenslotte was ook de mili- Niet dat Egypte Israel militair geheel zou kunnen verslaan, zo is de opvat ting van militaire deskundigen, maar ook zonder een totale nederlaag van Israel kan Sadat bij het voeren van oorlog winst boeken. Er wordt name lijk gerekend op de mogelijkheid van het toebrengen van een klap aan de joodse staat. De Arabische landen, en dan met name Egypte en Syrië, hebben weinig anders te verliezen dan een aantal De Pakistaanse regering heeft gezegd dat Indiase troepen met een sterkte van ten minste zeven divisies verantwoordelijk zijn voor de aanvallen op het Pakistaanse leger. Radio Pakistan meldde dat een geheel bataljon van India „in de pan is gehakt” toen het trachtte een nieuw front te (Van onze redacteur in Bonn) BONN. In een opmerkelijk vraagge sprek met het Westduitse weekblad „Der Spiegel” onthult een van de leden van de zogenoemde Baader-Meinhoffgroep zijn leven, met zowel de buiten alle proporties gaande hysterie bij de klopjacht op deze „gevaarlijkste misdadigers van de Bonds republiek” genoemde misdadigersbende, als de even verbijsterende onmacht van de politie om ook maar iemand van de verdachten te arresteren. Hun signalement is nu al meer dan twee jaar overal in het land bekend. In de jaren na 1967 tot augustus 1970 bracht dit uiteindelijk aan Egypte slechts verlies. Van belang is in de huidige situatie dat Sadat eerder ge neigd lijkt te zijn op alles of niets te spelen dan zijn voorganger Nasser. Er gaat het verhaal dat Sadat in de begin jaren van de Egyptische revolutie na teleurstellende besprekingen over hulp en bijstand met Amerikaanse diploma ten het serieuze plan had dan maar meteen de Amerikaanse ambassade in Cairo te laten opblazen. Slechts door een nadrukkelijk bevel van de wat bedachtzamer Nasser is Sadat tot de orde geroepen. Hoewel deze geschiedenis als een jeugdzonde mag worden geïnterpreteerd, is zij veelbetekenend voor de mentaliteit van Egypte’s huidige president. Weliswaar wordt nog gesteld dat Sadat bij het opvoeren van de spanning niet op volledige steun van Moskou kan rekenen, maar het is ook niet duidelijk over welke middelen de Sov jet-Unie beschikt om hem te weerhou den. burgers en militairen. Het wordt nau welijks voor mogelijk gehouden dat Israel het Suezkanaal zou oversteken of nog meer grondgebied in Syrië zal bezetten. Damascus ligt namelijk niet meer dan ongeveer dertig kilometer van de huidige wapenstilstandlijnen en met de bezetting van die stad zeuden nog eens 700.000 Arabieren onder con trole moeten worden gebracht. Dit zou voor Israel zeer grote problemen ople veren, afgezien van de te verwachten negatieve reacties in de hele wereld, zo is de opvatting in diplomatieke krin gen. Een andere recruut die eveneens in een vlaag van wanhoop zelfmoord had willen plegen door een slagader door te snijden heeft bij diezelfde rechters aanspraak op clementie mogen maken. Ofschoon ook hij vervolgd werd, wist hij zijn straf te ontlopen aangezien, in tegenstelling tot zijn mede-dienstplichtige, niet kon worden bewezen dat hij voor de militaire dienst afgekeurd wilde worden. De militaire procureur eiste bovendien dat beide jonge lieden die hij onwaardig keurde de wapenrok te dragen, ook van hun burgerlijke rechten zouden worden ontheven. Met dit vonnis hebben de militaire rechters in Rnnes bewezen dat ze, voor zichtig uitgedrukt, niet uitmunten in be grip voor de problemen waarmee de he dendaagse jeugd binnen en buiten het leger vandaag nogal eens worstelt. Gewetensbezwaren tegen de militaire dienst worden in Frankrijk alleen maar bij hoge uitzondering en alleen op gods dienstige gronden „erkend”. En dan moet die erkenning nog met vele maanden extra vrijheidsberoving worden betaald. In het geval van deze beide minderjari gen was het niettemin duidelijk dat ze Er zijn in de jaren na de Tweede Wereldoorlog al heel wat plaatselijke con flicten in Azië en Afrika ontaard in kleine maar bloedige oorlogen, die in de meeste gevallen werden uitgevochten met wapens afkomstig uit de grote industrie landen van het Westen en Oost-Europa. De meeste landen die tegen elkaar ten strijde trokken, hadden geen enkele of een onbetekenende eigen wapenindustrie, zodat zij afhankelijk waren van politiek gefundeerde „vriendendiensten” in het grote, rijke buitenland. In de bijna volledige oorlog tussen In dia en Pakistan is het al niet anders, ofschoon vooral India ook zelf wapens en militaire vervoermiddelen produceert. Het is een merkwaardige toestand dat de grote mogendheden eerst jaren met elkander wedijveren in het leveren van militaire middelen aan de landen die zij uit politie ke oogmerken daarvoor in aanmerking vinden komen, en dan, op het moment waarop de uitbarsting komt, met bezorgde verklaringen de partijen tot zelfbeheer sing aansporen. Die zelfbeheersing is vooral wat India betreft al jarenlang ernstig ondermijnd door het besef dat het in militair opzicht de absolutè meerdere van Pakistan is. Bovendien weet het land zich gesteund door de V.S. zowel als door de Sovjet- Unie, in verband met beider vrees dat India’s gevaarlijke Chinese nabuur erop loert om moeilijkheden met India uit te buiten ter versteviging van de Chinese positie in het onherbergzame Chinees- Indiase grensland, waar nog gebieden te veroveren en te bezetten zijn die als niemandsland kunnen worden bestempeld. De Russisch-Amerikaanse rugdekking, de eigen hoogwaardige militaire potentie en de dringende actuele problemen met de Oostpakistaanse vluchtelingen zijn fac toren die India als het ware verleiden tot een gewelddadig ingrijpen in Oost-Pakis tan op dit moment, ofschoon het land voor het oog van de wereld toch blijkbaar niet openlijk tot oorlog wil overgaan. Het is intussen duidelijk geworden dat in Oost-Pakistan wel degelijk zwaar gevoch ten wordt, maar voorlopig zijn het blijk baar alleen nog guerrillatroepen die de strijd tot „bevrijding” van Oost-Pakistan van India uit hebben verhevigd. De enorme wapenleveranties aan alle partijen in dit conflict beginnen nu prak tisch bruikbaar te worden. Wat die leve ranties betreft, is het een kwestie van de Daarmee heeft Sadat het idee van de strijd teruggebracht tot zijn engere mi litaire betekenis. Hoewel woorden van Arabische leiders niet altijd betekenen wat zij zeggen, laat de actuele situatie in Egypte en in de Arabische wereld als geheel, weinig ruimte voor Sadat om op zijn passen terug te keren. Zijn hele project van erkenning en vrede met Israel binnen de grenzen van voor 1967 ondervindt namelijk grote oppositie. Een oppositie die zich via Irak en Algerije aan het organise ren is en die bij het afzwakken van Sadats toon tot actie zal overgaan met het doel die leiders te verwijderen, die sch-Amerikaanse contact bepaalde crete doelen worden nagestreefd. Volgens Bray heeft Washington nog geen duidelijk oordeel gevormd of een ingrijpen van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties op het ogenblik het beste middel is ter voorkoming van een oorlog op uitgebreide schaal. Hij uitte zich terughoudend bij de be oordeling van de toestand zoals die er op dit moment in het grensgebied zou uitzien omdat de Amerikaanse regering niet over eigen informatie inzake de militaire ont wikkelingen beschikt. Eerder op de dag drong het Russische partijblad „Pravda” al aan op een politie ke regeling voor het geschil. Het blad schreef dat het vluchtelingenvraagstuk ten grondslag ligt aan de crisis en noemde het terecht dat India vraagt om een zo snel mogelijke terugkeer van de vluchte lingen naar Oost-Pakistan. Het Pakistaanse militaire bewind moet ophouden met zijn onderdrukkingsmaat- regelen jegens de bevolking, aldus de „Pravda”. „Ik ben van mening dat het aannemen van een dergelijke maatregel een grote vergissing zou zijn”, aldus Nixon in een brief aan senator John Stennis, de voor- voor de WASHINGTON. (AP) President Nixon heeft er bij de Senaat op aange drongen een amendement te verwerpen waarin wordt voorgesteld de Amerikaanse troepensterkte in West-Europa tot 250.000 man terug te brengen. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Een militaire rechtbank in de Franse stad Rennes heeft vorige week een jonge soldaat voorwaardelijk tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld vanwege het feit dat hij geprobeerd had met een zware dosis slaapmiddelen zich zelf van het leven te beroven. De 35-jarige Peter Homann, tot 1968 een van West-Duitslands bekendste linkse auteurs, heeft zichzelf dan nu maar aan de politie overgegeven. Hij meldde zich echter pas bij de speciaal voor het opspo ren van de Baader-MeinlTOffgroep ingezet te federale rechercheurs, nadat hij eerst met enkele redacteuren van „Der Spiegel” een vraaggesprek had opgenomen, had geredigeerd en, naar boze tongen beweren, ook nog betaald had gekregen. Dit laatste symboliseert dan echter in zekere zin de broekzak-vestzakkringloop van ons economisch systeem, want Spie- gel-uitgever Rudolf Augstein, die hem het ereloon uitkeerde; is een broer van advo caat Joseph Augstein, die bij zijn cliënt Peter Homann zeker wel een rekening zal indienen. Het was ook Joseph Augstein, die Peter Homann wist te bewegen zijn Hamburgse onderduikadres prijs te geven en te ruilen voor een verblijf in wat nu wordt ge noemd „Duitslands veiligste cel na die waarin Rudolf Hess zit”. Want de achter gebleven leden van de Baader-Meinhoff groep, een dertigtal voortvluchtigen, ge groepeerd rond publiciste Ulrike Meinhoff en student Andreas Baader, voelen zich dan ook ernstig verraden door Peter Ho mann en zinnen op wraak, wat meteen de mare veroorzaakte, dat Homann bij de eerste de beste gelegenheid door zijn vroegere makkers zal worden geliqui deerd. S' ADVERTENTIE f 6,50 B.v. Bruyere pijpen vanaf 3,98 ZIE ONZE ETALAGES 1,25 10,50 14,95 27,50 Bovendien worden 1001 andere artike len verkocht tegen fancy-prljzen. ANEGANG 22. HAARLEM (naast C en A (hoek Frankestraat) Wegwerp gasaanstekers voor Luxe gasaanstekers voor Tafel gasaanstekers voor Electronische gasaanstekers v.a. 50 Bolknak Sumatra sigaren van 16,50 voor 50 Half Corona’s (ongematteerd) van 13,50 voor 50 Edelachtbaar (naturel) van 12,voor 100 Willem II (miskleur) van 12,voor 25 Panatella’s (ongematteerd) van 7,50 voor Luxe sigaren en sigarettendozen (iets beschadigd) worden verkocht ver be neden de inkoopsprijs.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3