Met 150 patiënten door wind en waterdichte tunnel GIGANTISCHE VERHUIZING IN ZEEWEG ZIEKENHUIS Intiemer karakter door kamers met 6 bedden MEUBELHANDEL WESTENBRINK In overleg menu naar eigen keuze „NIEUWE KERK" BESTAAT ZESTIG JAAR ■Sb i IKi 01313 ei IN DE VISHAL Havenberichten KJ Rijksgoedkeuring tweede organisatie visproducenten EEEIHE!! SBB ill Open Huis Derde Wereld (Van een onzer verslaggevers) Communicatie Hygiëne Directe gevolgen VELSEN Het nieuwe Zeeweg Ziekenhuis in Velsen, waarvan het twaalf verdiepingen tellende beddenhuis reeds geruime tijd domineert in de wijde omgeving, gaat vanaf maandag 6 december werkelijk „leven”. Dat is namelijk de eerste dag dat het royale nieuwbouwcomplex volledig in gebruik is, waardoor artsen en verplegend personeel hun vaak moeilijke werkzaamheden kunnen verrichten in een ruime, lichte en op efficiëntie ingestelde omgeving, hetgeen zonder enige twijfel direct zal bijdragen aan het welzijn van de patiënten. Voordat Ket echter zover is, wacht nog een gigantisch karwei, want de verhuizing van een ziekenhuis met circa honderdvijftig patiënten de kraamafdeling en het verpleegpaviljoen verhuizen niet mee omvangrijke medische apparatuur, uitgebreide huis houdelijke inventaris en al wat er meer noodzakelijk is om een goed func tioneren te waarborgen, is geen sinecure. Het vereist een gedegen voorbe reiding, want bij alle drukte staat immers de zieke centraal. Maaltijden Gevonden voorwerpen .r jL. ^4; is® rf'.. l. WOENSDAG 24 NOVEMBER 1971 IJMUIDER COURANT ADVERTENTIE BEVERWIJK: (Als geen nadere aanduiding volgt, is het Dominerend, staat het nieuwe complex van het Zeeweg Ziekenhuis temidden van Velsens laagbouw. De oprit van het ziekenhuis is voorlopig gesitueerd aan de Velserduinweg. Als later het oude complex verdwenen is, zal deze rechtstreeks naar de Zeeweg worden aangelegd. verpakken van instrumenten, verbandstof- fen, textiel en andere gebruiksvoorwerpen is voortaan volledig gecentraliseerd in de afdeling Centrale Sterilisatie, die ook de voorraad sterielmateriaal op de verschil lende afdelingen onder beheer blijft hou den. Ook andere afdelingen zoals de trans portdienst, schoonmaakdienst, garderobe, beddenbeheer en magazijn zullen zo gewij zigd worden dat overal van een centraal beheer kan worden gesproken. niet opgenomen, terwijl bij reeds opgeno men patiënten alleen de hoogst noodzake lijke operaties zullen worden verricht. De kraamafdeling blijft normaal functione ren. Vóór de ingebruikneming van de nieu we gebouwen houdt de Stichting Medisch Centrum Velsen, waartoe het Zeeweg Zie kenhuis behoort, „Open Huis” op 26 en 27 november. De eerste dag is evenwel gere serveerd voor het personeel van het zie kenhuis, dat met familieleden en eventue le verloofden een totaal overzicht in de nieuwbouw wordt gegund. Op de tweede dag is iedereen die maar belangstelling heeft van harte welkom. Directe omwo nenden van het ziekenhuis hebben daartoe een speciale uitnodiging ontvangen. Om een zo overzichtelijk mogelijk beeld te geven van alles wat het fraaie nieuwe ziekenhuis al zo te bieden heeft, is er een speciale route uitgestippeld door het gehe le complex. Bij een nieuw ziekenhuis is een cadeau gebruikelijk, zo meenden de personeelsbe- den van het Zeeweg Ziekenhuis. Maar aan een conventioneel geschenk als een pas send kunstwerk, of een spuitend water werk is dit keer echter niet gedacht. Directie en personeel vonden het passend om de vreugde en dankbaarheid betref fende de nieuwe uiterst moderne accom modatie op meer humane wijze kenbaar te maken, en men wil daarbij de gehele bevolking van Velsen betrekken, zoals wij onlangs publiceerden. 2000 m2 woonplezier Klaverjassen. De eerstvolgende open klaverj asdrive in het buurthuis „De Zand- kraai” wordt gehouden op maandag 29 november, aanvangende om half acht. (Van een onzer verslaggevers) Per 125 kg: grote kabeljauw 306, middel kabeljauw 194, grootmiddel heek 700, leng 144, grote zwarte koolvis 148-136, middel zwarte koolvis 114-102. Per 10 stuks: grote kabeljauw 138-112, middel kabeljauw 96-72. Heemskerkerweg 85 Tel. (0 2510)-2 76 82 HEERHUGOWAARD-NOORD: Middenweg 554 (t.o. H.H. Kerk) NACO-bushalte voor de deur Telefoon 0 2207)-12 87 zal sn- en ten um s ti en in de ige het in ter ra- ADVERTENTIE Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallatie» KRUISBERGLAAN 2 - IJMUIDEN Telefoon 0 2550 -1 22 32 ot- i.v. jn- ten iti- m- est ?e- !lft 'an de er- )en Uil de ep en, 630 :en De gedachten zoals bekend gaan uit naar de adoptie van een medisch project in de Derde Wereld, geen eenmali ge schenking, die een uitwerking heeft als de bekende druppel op de gloeiende plaat, maar een actie over jaren uitgesmeerd. Bijdragen kunnen worden gestort op de rekening „Adoptie Zeeweg Ziekenhuis” bij de Nederlandse Middenstands Bank te Velsen, nr. 689762984, of op de postgiro van de NMB, nr. 316598 t.g.v. „Adoptie Zeeweg Ziekenhuis”. Om de verhuizing zo glad mogeljjk te laten verlopen heeft een speciale verhuis- commissie onder leiding van de heer J. van Wijck een tot in de kleinste bijzonder heden uitgewerkt verhuisschema opgesteld, waarin rust en orde tijdens de komende operatie centraal staan. De geneesheer-directeur van het Zeeweg Ziekenhuis, dr. C. F. J. Lampe, legt er in het laatste „informatiebulletin nieuwbouw” de nadruk op dat aan alle aspecten zorg is besteed, waarna hij ludiek opmerkt: „Er is besloten overdag te verhuizen, laat niemand er dan ook ’s nachts van wakker liggen”. IJMUIDEN. In IJmuiden werden, door 13 schepen, dinsdag aangevoerd: 27 kisten en 192 kleine kisten schelvis, 27 kisten en 35 kleine kisten wijting, 487 kis ten gul, 949 kisten koolvis, 12 kleine kisten makreel, 180 kisten schol, 19 kisten schar, 16 kisten tarbot, 96 kisten varia, 56 stuks stijve kabeljauwen, 6200 kg tong; totaal 242 kleine kisten en 1801 kisten. Prijzen, per kilogram, in guldens: heil bot 7,98, tarbot 8,90-8,72. grote tong 8,62- 8,43, grootmiddel tong 9,08-8,86, kleinmid del tong 9,10-8,79, tong 1 8,58-8,34, tong 2 8,09. Inlichtingen betreffende deze gevonden voorwerpen zijn dagelijks aan het hoofd bureau van politie te Velsen te verkrijgen. De gedeponeerde voorwerpen zijn elke dinsdag en vrijdag te verkrijgen van 16.30 uur tot 17.30 uur aan het hoofdbureau van politie. Per 50 kg: tarbot 366-210, griet 226-166, grote gul 90-63, middel gul 70-52, kleine gul 53-40, koolvis 1 41-36, koolvis 2 33-28, kleine leng 59, schelvis II 70-50, wijting 76-50, schar 89-76, bot 39, grote schol 90- 69, schol 1 90-76, schol 2 90-77, schol 3 90-70, poontjes 56, makreel 60-47,20, heek 1 230-210, heek 2 170, haai 81-76, krab 32. Van groot belang in het nieuwe zieken huis is een goede en geregelde communi catie. Deze is geregeld door middel van een omvangrijk systeem: de telecom- installatie. Vanuit een centrale zusterpost wordt controle uitgeoefend op een enorm aantal aansluitingen in het gehele ge bouw. Elk bed is voorzien van zo’n aan sluiting, alle dienstruimten en kamers tot zelfs de sanitaire ruimten toe. Wanneer een zieke nu belt vraagt de zuster in de centrale naar zijn of haar wensen, stelt de patiënt gerust en speelt de wensen zo snel mogelijk door. Doordat er zo een di rect menselijk contact ontstaat, wordt de gemoedsrust van de patiënt niet onnodig op de proef gesteld. Het omvangrijke verhuisgebeuren staat onder supervisie van professionele verhui zers, ongeveer twintig mannen die dan voor de twintigste maal een compleet ziekenhuis verhuizen, afkomstig van de firma Geytenbeek, die ook in Haarlem het St. Elisabeth’s of Groote Gasthuis en de Mariastichting nog onlangs verhuisden. Speciale verhuisteams, gevormd door per soneel van het ziekenhuis, zullen op hun aanwijzingen zorgen voor plaatsing van de inventaris van de onder hen ressorte rende afdelingen. En belangrijke verbetering zal ook worden doorgevoerd voor wat betreft de voeding van de patiënten.De maaltijden zullen vanuit de keuken op een lopende band worden aangevoerd op plateau’s en dat zal in een dergelijk tempo gebeuren dat het niet kan voorkomen dat het eten koud bij de patiënt aankomt. Dokter Lampe zegt er over: „Als dat straks allemaal goed loopt wordt het voor de patiënten mogelijk een menu naar keuze, zelf samen te stellen, in overleg met het personeel”. Een andere faciliteit vormt het nieuwe bezoekurenrooster, dat zo gekozen is dat het bezoek meer over de dag verdeeld kan worden, terwijl men zo mogelijk een soepel beleid zal voeren voor hen die niet op de vastgestelde bezoektijden kunnen komen omdat zij bijvoorbeeld in ploegen diensten werken. IJ minden: Rijn- Aaihus; Kal pania Tuborau: Mem- VELSEN. In het tijdvak van 13 tot en met 19 november 1971 werden d« volgende voorwerpen als gevonden aange geven. Woensdag vertrokken van stroom, Shoreham; Diana Marcel, Stettin: Ursula Schnlt non. Dublin. Het nieuwe Zeeweg Ziekenhuis, met op de voorgrond de polikliniek met laboratorium en bloedtransfusie dienst. Het grote gebouw er achter is het beddenhuis, waar de patiënten zijn gehuisvest. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Ciudad de Meddelin, Antwerpen; Amstelstroom, Huil; Aardenburgh, Gefle; Helga S; Ask, Sandarne, IJmuiden; Brattingsborg, Emden; Lawantl, Ant werpen; Areas, Lissabon; St. Louis, Le Havre; Ota Rijs, Vargoen; Annaba, Nigeria; Orient Captain, Kingsmouth; Ilse Clausen, Klaipeda; Gemali, Sandefjord; Sirocco, Puerto Ordaz; Ar chimedes, Guatamala; Jalta, Hernosand, Zaan dam; Finn Fighter, Hamina, Velsen; Bulko, Rot terdam, IJmuiden; Weser Isle, Bremen; Ivalo, Mantyluoto; Rijnstroom, Shoreham; Birgo, Sal- ten, IJmuiden; Hellas, Baie Comcau; Meandros, Toledo; Westmlnsterbrook, Goole; Greenland Sea, Gothenburg; Bulkem Liner, Swansea; Slo- terkerk, Rotterdam; Rijnborg, Hamina. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Ruestrin- gen, Londen, IJmuiden; Bernd, Londen; Con stance, Poole; Otto, Bremen; Voline, Dagenham; Erjo, Rotterdam, IJmuiden; Schonebeek, Aus- sum, IJmuiden; Prinses Margriet, Plymouth: M. I. Transporter, Noordzee; Aeneas, Rotterdam; Havelet, New Castle; Fiducia, Simonsvlk, IJmui den; Security, Belfast; Use Suhr, Lehr, Bever wijk; Dependent, Kopenhagen, IJmuiden; Joan C, Poole, IJmuiden; Emstroom, Kilmore, IJmui den; Gunda, Rotterdam; Tower Venture, Perth; Portstade, Antwerpen; Cowdray, Hull; Shore ham, Barry; Andrea S, Waterford; Amstel stroom, Hull; Michaela, Baye. Beverwijk; Con ger, Fellxtown; Hondsbosch, Rochester; Aegis Myth, Bremen; Seine Lloyd, Napels; Rolf Behr- man, Londen; Marenskou, West-Afrika; Hse Clausen, Selby; Birge, Rotterdam, IJmuiden; Vento dl Mistrale, Noordzee. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Zaan- stroom, Fellxtown; Albert V, Felixstowe; Bar ford, Londen; Rosemary Everhard, Birkenhead; Dane Sea, Rotterdam, Beverwijk; Spaarne- stroom, Liverpool; Vento di Mistrale, Noordzee; Hermes, Rotterdam; Lapponia, Delfzijl; Waal- borg Mantuluoto Eerder verkreeg de Landelijke Coöpera tieve Visproductenorganisatie, hoofdbu reau Den Haag, rijksgoedkeuring. De goedkeuring door de rijksautoriteit is in het kader van het EEG-visserijbe- leid, dat per 1 december effectief wordt voor Nederland vereist. De realisering van een tweede vispro ductenorganisatie in Nederland wordt niet algemeen toegejuicht, omdat dit de con currentiepositie van Nederland in de EEG, naar gemeend wordt, zal verzwakken. Om de verhuizing voor de patiënten zo geriefelijk mogelijk te laten verlopen is er een speciale „stormvrije gang” gebouwd, welke een tijdelijke wind- en waterdichte verbinding vormt tussen het oude gebouw en de nieuwbouw, en ook normaal wordt verwarmd. Bedlegerige patiënten kunnen zo op comfortabele wijze hun nieuwe behuizing betrekken, die voor velen een intiemer karakter zal dragen omdat in de ziekenzalen in het nieuwe beddenhuis ten hoogste zes bedden geplaatst zijn. Een nieuw snufje dat voor patiënten en ver plegend personeel van harte zal worden toegejuicht is dat alle bedden electrisch hoger én lager kunnen worden gesteld door middel van een drukknopje dat ook voor de zieke binnen handbereik is. Voor delen: de patiënt kan door het bed laag te zetten zonder moeite zelf uitstappen, het geen de veiligheid ten goede komt en het personeel hoeft niet boven zijn of haar krachten te tillen. Donderdag 25 november aanstaande zal ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de „Nieuwe Kerk” aan de Kanaalstraat te IJmuiden-West een feestelijke herden kingsdienst worden gehouden. Het is de bedoeling van deze bijeenkomst iets heel bijzonders te maken. Het kerk bestuur heeft namelijk alle predikanten, die aan de kerk verbonden zijn geweest en nu nog hun ambt uitoefenen, uitgenodigd naar IJmuiden te komen, teneinde deze vie ring mee te maken. Verscheidene dominees zullen bij deze gelegenheid in de kerk spreken, terwijl als afwisseling wordt gezongen door het kerkkoor en de gemeente. Het geheel staat onder leiding van dominee J. M. D. van de Berg, de plaatselijke predikant. De „Nieuwe Kerk”, in 1911 in gebruik genomen, werd op initiatief van de in IJmuiden zeer bekende, wijlen dominee H. W. Creutzberg gebouwd. De Engelse architect heeft het gebouw in een Anglicaanse bouwstijl opgetrokken en daarnaast mede op adviezen van dominee Creutzberg gezorgd voor een bijzonder, sfeervol interieur. Deze „Nieuwe Kerk” heeft overigens model gestaan voor de „Duinoordkerk" in Den Haag, waar dominee Creutzberg na zijn vertrek uit IJmui den een kerkgebouw in dezelfde stijl liet bouwen. Alleen de inrichting met name de opstelling van de banken werd iets anders. Een precieze vergelijking tussen beide kerken is echter onmogelijk, omdat de „Duinoordkerk” in de tweede wereldoorlog door de bezetters is gesloopt. Hoewel er geen uitnodigingen voor de viering van het zestigjarig bestaan van de „Nieuwe Kerk” zijn verstuurd, hoopt het kerkbestuur toch dat zeer velen aanstaande donderdag om acht uur ’s avonds bij deze dienst aanwezig zullen zijn. Verder wordt er na afloop van deze bijeen komst een instuif georganiseerd in het wijkgebouw „De IJMUIDEN. De Productenorganisatie (voor Vis) Oost-Nederland heeft de aange vraagde rijksgoedkeuring verkregen. Voorzitter van deze (tweede) visproducten organisatie is de heer Lauwe de Boer in Urk, waar ook het hoofdbureau is geves tigd. huisoperatie verdeeld over vijf dagen, van maandag 29 november t.m. vrijdag 3 de cember. De patiënten verhuizen op vrij dag. Directe gevolgen, welke het functio neren van het ziekenhuis in gevaar bren gen, zijn practisch geheel ondervangen. Op 1, 2 en 3 december zijn er echter géén spreekuren, terwijl de huisartsen is ge vraagd voor spoedconsulten ■vooraf over leg te plegen telefonisch met de betrokken specialist. Van 1 t.m. 5 decem ber kunnen alleen incidenteel spoedopna men worden geaccepteerd, doch dit is per dag afhankelijk van de vorderingen van de verhuizing. Aan het Roode Kruiszie kenhuis in Beverwijk en aan het zieken huis St. Joannes de Deo in Haarlem is verzocht in geval van nood bijstand te verlenen. Ook ongevallen zullen naar deze ziekenhuizen worden verwezen. Operatie- patiënten worden op 1, 2 en 3 december Per hoop: rog 78, vleet 390. Besommingen (in guldens): KW: 10.060, 11 14.200, 123 52.300, 150 8.390, 205 11.600, 211 2.690; SCH: 117 15.700; UK: 1 11.700, 23 5.100; IJM: 44 13.100; VD: 1 2.690, 53 en 180 4.760. Een vertrouwd adres voor kwaliteitsmeubelen waar u altijd beter en voordeliger slaagt. De betaling kunnen wij prettig voor u regelen. SCHEVENINGEN. De aanvoer in Scheveningen bestond dinsdag uit 25 kis ten wijting, 200 kisten gul. 10 kisten ma kreel en 25 kisten schar. De ingebruikneming van het nieuwe ziekenhuis betekent ook een belangrijke hygiënische vooruitgang. Zo is er een volledig „gesluisde” operatieafdeling, waar geen bed met vuile wielen meer gesigna leerd zal worden. In een doortilsluis zal de patiënt voortaan op een soort blad worden overgetild, dat doormiddel van een ondergeschoven zuil de operatiezaal Om het goed functioneren van het zie kenhuis tijdens de verhuizing zo min Damespolshorloge, hondeketting, paar dameshandschoenen, sjaal, honderiem, ta«, kinderjas, Lipssleutel, jack, wandelwagen tje, horloge, ring met vijf sleutels, dames polshorloge, handschoen (linker), petje, twee sleutels aan label, herenpolshorloge, poesje, paar herenhandschoenen, gloei lamp, tienrittenkaart NACO, verzekerings bewijs bromfiets, wieldop, herenhand schoen, sleutel, tas met brood en fles, regenjas, vier sleutels in etui, autoband, kettinkje met sterrenbeeld, damesporte- monnee met inhoud, autoped, kettinkje met parel, paar dameshandschoenen, pols horloge, muts, herenportemonnee met in houd, sjaal, twee lipssleutels, fietstas, ak tetas, tien sleutels aan label, etui met pennen, portemonnee met inhoud. -i-. ‘■w^ ■'I F 5 sfei AA Ra x S' f F- senip van oi naar Amsieraam gegaan;.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5