Overheid verleent sanertngs bijdrage IN SLUISWIJK KOMEN STRAKS 582 NIEUWE FLATWONINGEN Liever geen onteigening ■M Aantal woningen zal niet veranderd worden snor thuis 9 «Bmode B. i Automobilist ramde bijna slagboom Hoogovens VELSEN r F WOENSDAG 24 NOVEMBER 1971 Moderne wijk Al veel afgebroken 'ol (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Zeer gestaag vordert de afbraak van het oude IJmuiden. Wellicht niet zo snel als men van gemeentewege wel zou wensen, doch in elk geval met de onafwendbare zekerheid, dat de sanering doorgaat en op deze plaats in oud-IJmuiden de nieuwe wijk Sluis- wijk zal verrijzen. Die gestage voortgang vindt zijn oor- 9 kennemerlaan 94 zaak in het feit, dat de gemeente ontruiming van wo ningen onder dwang gewoon een nare zaak acht. „Bovendien is er niets ergers dan snel een wijk af breken en dan de boel jaren lang braak laten liggen, om dat de bouw van de nieuwe wijk door allerlei financiële beslommeringen gestagneerd wordt” is het oordeel van wethouder C. Ockeloen, die wij hiernaar vroegen. Exclusieve couture O djri. t- ADVERTENTIE ADVERTENTIE Door de nieuwe rijksregeling, een Modehuis IJmuiden Een beeld zoals men dat overal in Oud-IJmuiden kan tegenkomen. Puin en nog eens 'puin, met kale tussenmuren van woningen, welke nog overeind zijn blijven staan. Zodra een woning leeg komt, wordt al hetgeen los en vast zit in het interieur weggebroken, om krakers geen kans te geven. Daarna worden deuren en ramen dichtgespijkerd. Soms moeten grote stalen ledikanten door de kleine ramen gewrongen worden en vragen de slopers zich af hoe de bedden er ooit zijn in gekomen. (Van een onzer verslaggevers) In Oud IJmuiden staan 582 woningen, waarvan de gemeente er inmiddels 342 heeft gekocht. Daarvan zijn er op dit Van 240 woningen moet de gemeente de eigendomsrechten nog zien te verkrijgen, Telefoon 0 25 50 - 1 40 71 Plein 1940-1945 nr. 48 Eén raam is al dichtgespijkerd, de an dere moeten nog volgen, doch eerst moeten plafonds en vloeren worden weggebroken. Een sloper rust even uit van zijn bepaald stoffig karwei in afwachting van de komst van een vol gende vrachtwagen. U MARKTPLEÏNGALERIJ IJMUIDEN Telefoon 0 25 50 - 1 66 13 Nog steeds erg in trek, sjoelbakspel afm. 185x40 cm U 29.50 Daar waar de woningen met de grond gelijk gemaakt zijn, is van gemeente wege een soort boomschors en boom- kapsel gestrooid om het wegstuiven van zand en stof zoveel mogelijk tegen te gaan. Voor de jeugd een dorado om er te spelen met alles wat van haar geding is of om er te voetballen. BEVALLEN: G. W. Broek-Tromp, d.. Lekstraat 14, IJmuiden; A. P. Visser-Ronde, z., Bloem- straat 18, IJmuiden; A. Serruijs-Korf, z., a/b Woonschip ’t Serhuis, Jachthaven IJ- mond; E. Timmerman-de Grootte, z., Lan ge Vlak 9, IJmuiden; M. T. C. Alders-Velt- man, z., Noorderlaan 51, Velsen-noord; M. A. H. van Gils-Kassels, 2 x z., Jan Ligt- hartstraat 62, Lekkerkerk. OVERLEDEN: J. F. Tolle, 79 jtr., echtgenoot van A. Wa tertor, Wulverderlaan 133, Santpoort; C. Blok, 83 jr., Rijnstraat 4, IJmuiden; G. Leeuw, 84 jr., echtgenoot van M. E. Ver- happen, Kerkweg 18, Santpoort; A. M. van den Bosch, 55 jr., echtgenote van J. Smit, J. P. Coenstraat 57, IJmuiden; A. van den Hof, 51 jr., echtgenote van A. J. Weimar, Dolfijnstraat 264, IJmuiden; E. J. M. Jans sen, 2 jr., Oranjestraat 53, IJmuiden. waarbij ervan wordt uitgegaan, dat dit langs de normale weg moet worden ge poogd. Dit betekent niet, dat in noodzake lijke gevallen tot onteigening zal moeten worden overgegaan aldus de wethouder van openbare werken, die echter zonder meer voorstander is van vreedzame on- derhandelingen. „Tot dusver hebben wij alle transacties zo geleidelijk mogelijk laten verlopen en het wonderbaar lijke is, dat wij daardoor sneller zijn opgeschoten, dan wanneer met „woest geweld tekeer was gegaan”, zo is zijn overtuiging. Indien bewoners van huizen, die al in eigendom zijn overge gaan naar de gemeente, dan wel nog moeten worden aangekocht, een bepaalde voorkeur voor een woning elders in de gemeente hebben, mogen zij dat kenbaar maken en zal worden onderzocht in hoeverre aan die wens gevolg gegeven kan worden”. Het zal alleen niet mogelijk zijn elkeen aan een huis-met-een-tuintje te helpen, want zoveel hebben wij er nu eenmaal niet” verzuchtte de heer Ocke- loen. Het deel van Oud IJmuiden, dat voor verreweg het grootste deel is gesloopt of dichtgetimmerd is ruwweg omsloten door de EnsChedéstraat, de President Kruger- straat, de President Steynstraat, de Bdoemstraat tot de De la Reijstraat en de Wilhelminastraat. Daar ook zal Sluiswijk haar eerste aanzet krijgen straks. ogenblik 167 gesloopt of dichtgetimmerd, na eerst geheel tezijn uitgebroken, tenein de te voorkomen, dat de woningen ge kraakt worden. Op de nominatie van slopen of dichtspijkeren in afwachting van de slopers, staan dus nog 175 wonin gen, welke op dit moment bewoond wor den, doch reeds eigendom van de gemeen te zijn. Hier verrijzen in de toekomst flats van twaalf hoog, met uitzicht op het Noord- zeekanaal, flats in zes woonlagen en in drie woonlagen. Er komen overigens in Sluiswijk even veel nieuwe huizen, als er straks afgebro ken zullen zijn: 582 dus. Verder is er plaats voor winkels, voor bijzonder bebouwing als scholen en cultu rele voorzieningen, een waterpartij met groen in het hart van deze nieuwe wijk, voldoende parkeerterreinen en special on derhuizen nabij de flats voor de mogelijk heden en behoeften welke zich daar kun nen voordoen. Gedacht wordt onder meer aan kleuterspeelplaatsen en hobbyruim- ten. In het gehele nieuwe plan wordt reke ning gehouden met de huidige moderne woonbehoeften en met wat zich straks nog als moderner zal aanbieden. Het stratenbeeld zoals men dat thans kent in Oud IJmuiden zal volkomen ver anderen. Het wegenplan wordt namelijk radicaal gewijzigd, waarbij zoveel moge lijk doorgaand verkeer buiten deze nieu we wijk om geleid zal worden. Wel wordt aandacht geschonken aan het „groen”, dat hier straks rijkelijk aanwezig zal zijn. Bromfiets. Een zestienjarige IJmuui- der leerling van de Papiervakschool uit Velsen-Noord plaatste onlangs zijn brom mer in de stalling van deze school. Toen Mj later zijn tweewieler weer ophaalde, waren het motorblok en de benzinetank lestolen. Een geboren en getogen IJmuidenaar, die in het hart van deze onttakelde wijk woont en straks ook het veld zal moeten ruimen. Onwillig overigens, want deze hele wijk heeft hem altijd doen herinneren aan de tijd, dat hij nog als visserman de zee bevoer en al is er van die herinneringen nu niet veel meer over, toch ziet hij de rest node afbreken. welke juist van de week werd bekend gemaakt, is het de gemeente mogelijk een beter inzicht te krijgen in de grondprijzen. Zo’n sanering en de opbouw van een nieuwe wijk is altijd een kostbare zaak, want de prijs, welke men voor een leegkomende woning betaalt moet in de grondprijs ingecalculeerd worden. Zo ook hetgeen betaald moet worden voor het verwijde ren van kabels en leidingen in de grond en het verder bouwrijp maken. Om dit met een voorbeeld te accentu eren: indien de gemeente een woning in Oud IJmuiden koopt voor bijvoorbeeld achtduizend gulden en er is tachtig vier kante meter grond bij, dan komt dat op 100,- per vierkante meter. Volgens de nieuwe regeling verleent het rijk dan een saneringsbijdrage van tachtig percent in dit geval dus 80. Er blijft dan 20,- over. Dit is dan altijd nog tweemaal zoveel als voor de grond in Zeewijk betaald werd. Het bouwrijpmaken van de grond; aan leg rioleringen enzovoorts staat voor een vast bedrag, namelijk 40,- per vierkante meter. Daarbij dan nog gerekend de kos ten voor het verwijderen van alle oude obstakels in de grond, dan komt Velsen voor een grondprijs van zeker 70,- per vierkante meter. Geen geringe prijs, wanneer men bij de gemeente ervan uitgaat, betaalbare huizen te willen bouwen in Sluiswijk zo in de geest van de woningbouw in Zeewijk. Een bezoek aan het af te breken en deels afgebroken oud-IJmuiden roept her inneringen op aan de oorlog en de naoorlogse jaren: van gebombardeerde steden, dichtgespijkerde ramen, hopen puin. Gelukkig hier geen ontredderde mensen massa’s, doch bewoners, die weten, dat op deze plek straks een nieuwe moderne woonwijk zal verrijzen. Nu is er wat betreft de financiële beslommeringen een duidelijke lichtstraal aan het firmament verschenen, door het bericht uit Den Haag, dat de rijksoverheid thans bereid is een saneringsbijdrage van 80 percent der kosten te verlenen voor een be paald deel van oud-IJmuiden, mits de gemeente geen buitensporige prijzen heeft be taald, dan wel wil betalen. Een moeilijker zaak is het vinden van passende woon ruimte voor degenen, die hun woningen moeten verlaten, doch in de loop der tijden is daar steeds een oplossing voor gevonden. IJMUIDEN. Vannacht heeft automobilist, die volgens de politie onder Invloed was, getracht bij ingang Rooswijk via het fietspad het terrein van Hoogo vens op te rijden. De man negeerde alle stoptekens van de bewakingsdienst en ramde bijna een slag boom, welke vlak voor de wagen kon worden opgetrokken. Daarna kon de chauffeur, een 38-jarige inwoner van Wijk aan Zee, tot stilstand worden ge bracht. Tegen de automobilist is proces verbaal opgemaakt. K f I - 1 -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9