ZUINIGE DREES MOEST BETALEN Promenade We Chan Onverwacht kunnen topgesprek niet meer Pompidou- Nixon geen cent op de Breestraat Cementfabriek moet dorpje schadevergoeding betalen „Huisvrouw „Ander streekplan wijzer” terug” N oordzeekanaal’ f bestandsg Bezoek rens aan <111 Plan Kopspijker India geeft inval met tanks toe m AGENDA pagina 15 Verder in de krant HET WEER Vijfduizend dollar per inwoner Kaper verdwenen SOWA stelt in rapport: Huidige argumentatie niet overtuigend Veiligheidsraad op Engels verzoek bijeen Gevangenisoproer New Jersey See morris before you buy your real sheepskin coat. Boter-amandelstaven Boter-amandelletter 1971 62 e JAARGANG NUMMER 2 O DONDERDAG 25 NOVEMBER 28 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... 99 Autobedrijf KONING N.V. 83 Haarlem: Barteljorisstraat, Tel. (023) 3126 55 hazenberg NEW DELHI (Reuter, AP en AFP) „De huidige explosieve toestand met India is zo dat we niet meer terug kunnen” Dit heeft de Pakistaanse president Jaja Chan in een radio-uit- zending gezegd. „Als het tot een oor log met India mocht komen zal Pa kistan zijn eer en territoriale integri teit met alle krachten verdedigen”, aldus Chan. Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Over Rhodesië Sinterklaas Kunst 9, 17 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Geen vorst meer Consumentenbond over prijsdebat: I FM fe-j I i IJmuider Courant Jan Greshoff: (Van een onzer verslaggevers) (Van onze redacteur In Parijs) (Zie verder pagina 11). (Van een onzer verslaggevers) VRIJDAG en ZATERDAG REKLAME van 2.40 voor 2.25 Elke Drosteletter in voorraad. heerlijk Telefoon 1 64 79 official dealer lel 15141 j Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Directie: Mr. H. C. van der Mije. H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Een onbeduidende man is niets, een onbeduidende vrouw is toch altijd nog een vrouw. Bestel tijdig uw IJmutden Vechtstraat De Nevada Cementfabriek zal elke inwoner van het gehucht 5.000 dollar schade vergoeding moeten betalen. Bovendien zal de onderneming als straf nog eens 1,4 miljoen dollar moeten betalen. Dit bedrag zal onder de 85 inwoners worden ;l verdeeld. lAAMVVVVUVX/IAAaA/VVVVI/VVVWWWWVVVVVVVVWUVIMJVVVI/VVVVVWWVVVWWVVWVWVVVVl/WVVWVWVVVVVl/VlAA/WWVVVV YERINGTON (AP) Een Amerikaanse rechter heeft bijna twee miljoen dollar schadevergoeding toegewezen aan de vijfentachtig inwoners van het dorpje Fer- nely in de Amerikaanse staat Nevada omdat zij welbewust worden blootgesteld aan de stofmassa’s, die een cementfabriek in de buurt de lucht inblaast. De Consumentenbond heeft de regering gevraagd, om prijs- en inkomensmaatre gelen. Niet dat hij daar nu een enorm resultaat van verwacht, maar de zwaarste prijsstijgingen zouden er in elk geval door worden ingedamd. Wat werkelijk nodig is, zijn structurele maatregelen. De Consu mentenbond heeft jarenlang gevraagd om een regeringsbeleid, dat de concurrentie zou stimuleren. Een beleid dus, gericht tegen kartels en prijsafspraken door on dernemers. Dat het er nog niet is, kan vooral de vorige kabinetten worden ver weten. Minister Langman van dit kabinet heeft nu de SER gevraagd om een advies in deze zaak. Hij wil er kennelijk wél wat aan gaan doen, maar vóór die zaak rond is, zijn we wel een jaar verder en intussen stijgen de prijzen. De minister heeft woensdag overigens wél sterk op het kompas van de SER gevaren. Daar zitten werkgevers, Werkne mers en Kroonleden in, maar geen consu menten. De Consumentenbond met 325.000 gezinnen als lid staat buiten spel. Op zo’n manier gaat de SER wel heel erg op een producentenkartel lijken. De minister zegt verder, gesproken te hebben met kartels en groepen onderne mers, die hun prijzen willen verhogen. Laat hij zeggen wie dat zijn, dan kan de Consumentenbond samen met alle Neder landse huisvrouwen die die prijsstijgingen beu zijn wellicht een actie ondernemen, aldus de Consumentenbond. PARIJS. De Amerikaanse president Nixon heeft zijn Franse ambtgenoot Pom pidou uitgenodigd hem op 13 en 14 de cember op de Azoren te ontmoeten. De uitnodiging kwam voor Parijs volkomen onverwacht in regeringskringen sprak men gisteravond van een bliksemstraal in een hemel die toch al niet geheel helder meer was. President Pompidou heeft de invitatie met beide handen aangenomen. In onze winkel hebben we een grote sortering marsepeinfiguren. Zoek uw volledige naam in cho coladeletters bij Hazenberg eigen fabrikaat room chocolade. Het afgelopen etmaal zijn de volgende reacties gekomen op het Indiaas-Pakis- taanse conflict: Uitgebreide sortering dames- heren-en kinder suede- nappa-en lamsvacht jassen. De Aktiegroep wil namelijk niets min der dan een volwassen promenade van de Breestraat maken. Geen verkeer meer van het Stationsplein af de Breestraat over en op de middenweg een winkelcentrum van „super” speciale dagwinkels, van boven samengebonden door een overkapping met luifel en onder op diverse plaatsen onder broken door passages, leuke terrasjes en kiosken, waar men rustig kan winkelen en recreëren zonder op het verkeer te moeten letten. De raming voor de verwezenlijking van dit unieke plan bedraagt twee miljoen gulden. Demonstranten hebben vanmorgen be toogd bij de aankomst van minister Drees van Verkeer en Waterstaat bij het provinciehuis in Haarlem, waar hij met het verontruste college van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land besprekingen zou voeren over belangrijke zaken als Schiphol, de aanleg van de tweede nationale luchthaven en de voorhaven bij IJ- muiden alsmede het rijkswegenbe- leid. NEW YORK, (AFP/AP) Engeland heeft gisteren de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties verzocht om een bijeen komst vanmiddag om vijf uur. De Engel- sen willen de Raad inlichtingen geven over de onderhandelingen met Rhodesië. Vandaag keert ook minister van Bui tenlandse Zaken Si.- Alec Douglas Home naar Engeland terug. Om vijf uur van middag zal hij het Lagerhuis over het verloop van zijn besprekingen met de Rhodesische premier Tan Smith inlichten. (Zie ook pagina 3) zoekt U een LEUK KADO voor tuin of kamer MYRIANTHA heeft ’t zelfbediening uincentrun^ j viaams(lweg,Haarlem.t^^4 3283 hoort integraal deel uit te maken van het streekplan. De invloed op de volksgezond heid is niet voldoende onderzocht. De wetgeving is onvoldoende om calamiteiten te voorkomen. De vervoersproblematiek is onvoldoende doordacht en de behoefte aan recreatiegebieden is sterk onderschat en niet in het bestaande plan verwerkt. (Zie ook pagina 2) Op het moment dat minister Drees met de chauffeur afrekende, riep de commissaris der koningin, mr. F. J. Kranenburg op de foto in het mid den trjom fantelijk uit: „Hij moet betalen. Hij moet betalen.Glun derend liep de minister vervolgens langs de demonstranten, die er op de valreep nog in slaagden hem een petitie te overhandigen. (Zie verder pag!’ Bloemstraat 34 Showroom -. RAHWAY (AP). In de staatsgevange nis van Rahway in de Amerikaanse staat New Jersey is gisteravond oproer uitge broken. De gevangenen hebben de direc teur gegijzeld. Zes cipiers raakten gewond. Er zitten 1150 gedetineerden in deze Amerikaanse gevangenis, die na het oproer door politie is omsingeld. Uit het binnenland 2, 19, 21 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 11, 13 SEATTLE Reuter en AFP) Een man die gisteravond een Boeing-727 van de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij „North west Air Lines” tijdens een binnenlandse vlucht kaapte, bleek bij aankomst op het vliegveld van Reno in de staat Nevada te zjjn verdwenen. De Indiase strijdkrachten waren daartoe overgegaan nadat ze gewijzigde instructies hadden ontvangen die hun toestonden de grens te overschrijden als dat nodig zou zijn voor zelfverdediging. Sinds het inci dent zouden verder geen Indiase troepen Oost-Pakistan zijn binnengegaan. Uit wi jzer9 Sport 14, 25 Weerrapport 15 Beeldverhalen 15 Radio en tv 17 Economisch nieuws 19, 21, 27 Scheepsberichten 27 Beurs 27 Luidsprekers 18, 20 BEVERWIJK. De „Aktiegroep Kop spijker”, waarvan het optreden naar bui ten tot dusverre in brede kring als ludiek werd gekenschetst, heeft met het gister morgen te» doop gehouden plan „Stads promenade Beverwijk” het bewijs gele verd een zeer positieve bijdrage te willen verlenen zowel aan het aanzien van Be verwijk als aan de betekenis van deze stad voor de regio. DEN HAAG. De Consumentenbond heeft vandaag naar aanleiding van het prijzendebaf in de Tweede Kamer in aan sluiting op zijn eerste reactie het volgende communiqué uitgegeven: „De Nederlandse huisvrouw is van de woensdagavond in de Tweede Kamer gehouden discussie over de prijzen geen cent wijzer geworden. In tegendeel. Zij die hun prijzen willen ver hogen, denken nu dat ze rustig hun gang kunnen gaan, omdat de regering toch geen maatregelen neemt.” Premier Tsjoe En Lai van China heeft „zijn ongerustheid” uitgespro ken over „de Indiase provocaties van de laatste dagen langs de grens van Oost-Pakistan”. Verwachting van het K.N.M.I. tot vrij dagavond Veel bewolking met voorname lijk vanavond en vannacht plaat selijk wat lichte regen of mot regen. Matige tot krachtige wes telijke wind. Minimumtempera turen van 6 graden aan zee tot ongeveer 2 graden in het zuid oosten van het land. Maximum temperaturen omstreeks 8 gra den. De Franse regering heeft India en Pakistan gevraagd van elke militaire actie af te zien, omdat de gevolgen ervan „dramatisch en onvoorstelbaar” kunnen zijn. De Indiase minister Swaran Singh heeft in het parlement in New Delhi gezegd dat de Verenigde Staten geen wapens sturen naar Pakistan, ook niet via andere landen. Uitvoering van het huidige streekplan doet de bevolking wegtrekken uit het Noordzeekanaalgebied en vernietigt ver moedelijk een belangrijk stuk bestaande en toekomstige werkgelegenheid, zegt de SOWA. „In een nieuw streekplan zal de totale leefbaarheid van het Noordzeeka naalgebied, waaronder de huisvestingsmo- gelijkheden, voorwerp van onderzoek moeten zijn.” „Een streekplan dient in samenspraak met alle belanghebbenden tot stand te komen. De overrompelingstactiek, die in het verleden is toegepast, keuren wij ten zeerste af. Een nieuw streekplan, dat om bovengenoemde redenen toch tot stand zal moeten komen, dient gebaseerd te zijn op democratische spelregels. Mogelijkheid tot inspraak van de bevolking is onder andere aanwezig via de verschilllende wijkcentra en opbouworganen, die in de diverse wij ken en stadsdelen van Amsterdam. Zaan dam en andere omliggende gemeenten functioneren”, schrijft de stichting. De motieven van de SOWA voor de herziening van het streekplan Noordzee kanaalgebied zijn: De economische argu mentatie is niet overtuigend. De zorg voor een goed milieu in de agglomeratie be- AMSTERDAM. De Stichting Sociale Opbouw Westelijk Amsterdam (SOWA) wil dat er een nieuw streekplan voor het Noordzeekanaalgebied komt. Een nieuw streekplan zal gebaseerd moeten zijn op de toekomstige behoeften en wensen van de bevolking. Een onderzoek naar onder andere een recreatie-industrie in het Noordzeekanaalgebied achten wij in dit verband zeer gewenst”, aldus een van de conclusies van do SOWA, die hoopt dat de Provinciale Staten van Noord-Holland, die op 9 december over het streekplan een beslissing nemen, het plan zullen herzien. „Het huidige streekplan gaat mank aan onvoldoende wetenschappelijk onderzoek op bjjna alle gebieden: economie, planolo gie, volksgezondheid, milieuhygiëne enz. Het ontwerpen van een nieuw streekplan dient gebaseerd te zijn op kwalitatief goed wetenschappelijk onderzoek”, aldus de SOWA. De demonstratie was voornamelijk ge richt tegen de stagnerende ontwik keling van de Noordkop van Noord- Holland als gevolg van de bezuini- gingspolitiek van de regering. Ter wijl de ambtenaren van het departe ment in zwarte limousines kwamen voorrijden, had de sterk voor open baar vervoer pleitende bewindsman de daad bij het woord gevoegd en de trein naar Haarlem genomen. Voor de rit van het station nam hij in plaats van de bus toch maar de taxi. De nieuwe chej-staf van het Israëli sche leger generaal David Elazar (links) heeft in gezelschap van mi nister van Defensie Mosje Dayan (midden) een bezoek gebracht aan de bestandsgrens langs het Suezkanaal. Rechts de Israëlische generaal Ariel Sharon. Elazar is de opvolger van generaal Bar-Lev. Pakistan heeft gisteren in een telegram de Poolse voorzitter van de Veiligheids raad der Verenigde Naties in kennis ge steld van „Indiase agressie tegen Pakis tan”. Het Pakistaanse regime heeft nog niet om een bijeenkomst van de Raad verzocht. India heeft gisteren toegegeven dat In diase tanks afgelopen zondag over de grens met Oost-Pakistan zijn geweest. Sedert enkele dagen heeft Parijs van wege het sensationele drugschandaal waarvoor de Amerikanen de Franse spio nagediensten nog altijd aansprakelijk stel len, weinig redenen om zich over de huidige relaties met de Verenigde Staten bijzonder gelukkig te voelen. Nixons voorstel voor een gezamenlijk topgesprek kan het Franse gevoel voor eigenwaarde dus alleen maar vleien. Een mogelijk dringende overweging voor het gesprek zal zijn geweest, dat Nixon inziet dat het hoog tijd wordt in de westelijke wereld orde op monetaire, poli tieke en militaire zaken te stellen, alvo rens naar Peking af te reizen. Onze redacteur in Washington tekent hierbij aan: Zonder het met zoveel woor den te zeggen, duidde de Amerikaanse regering erop dat de ontmoeting van Nixon en Pompidou gevolgd zal worden door gesprekken van de Amerikaanse pre sident met andere Westeuropese reegrings- leiders. Perschef Ziegler van het Witte Huis maakte bekend dat premier Edward Heath en kanselier Willy Brandt van West-Duitsland van tevoren zijn ingelicht over de komende Amerikaans-Franse ontmoeting op de Azoren. Volgens een Pakistaanse militaire woordvoerder hebben troepen uit India vandaag hun aanvallen met tanks en artillerie op Oost-Pakistan voortgezet. 1 4 1 Tel 11001 -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1