Douglas Home van verraad beticht g Verenigd Ierland LAGERHUIS SCEPTISCH OVER in Gemenebest AKKOORD MET IAN SMITH Labour: te weinig garanties Wel militaire hulp voor guerrilla's India wil confrontatie met Pakistan voorkomen In Rome hebben 15.000 bouwvakkers geen werk Nijpend tekort aan huizen in Italië Spaans regime verbiedt blad in Madrid praten met de V.S. Castro wil (iUDEJANS- CASTRICUM VAN NIEL Oproer in Rahway voorbij HAROLD WTLSON HEEFT PLAN Nixon maakt datum reis naar China volgende week bekend Aanslag op Brits consulaat in Nice I I I CHRIS CORNER Kleinste kwaad Kissingers zoon: „Maart” China Kosten V erpauperd Nieuwe wet kijk koop avonden Sint-Nicolaas-service middels „Maar niet met Nixon” TORENSTRAAT 1-4 TEL. 02518 - 59104. HORLOGERIE ft. VRIJDAG 26 NOVEMBER 1971 ADVERTENTIE (Van onze speciale verslaggever) DAVID KISSINGER sn 9 d! (Van onze redacteur in Rome) ADVERTENTIE ADVERTENTIE ROME In de Italiaanse hoofdstad hebben 15.000 bouwvakkers geen werk. Er staan 30.000 appartementen leeg. Toch is er in de Romeinse hoofdstad vraag naar miljoenen kamers. In minder dramatische cijfers geldt deze toestand voor het hele land. Het woningprobleem bljjft een van de ernstige problemen, waarmee de Italiaan se regering te kampen heeft, of beter gezegd: te kampen zou moeten hebben, want veel zinnigs over de kwestie komt er niet uit. vrijdag 26 november maandag 29 november NEW DELHI De tactiek die India volgt inzake de toegenomen spanning rondom Oost-Pakistan begint na enkele dagen van verwarde berichten duidelijk te worden. In alle toonaarden verklaren de uitvoerders van India s politiek, dat het hier niet een conflict betreft tussen hun land en Pakistan, maar een intern conflict van Pakistan, waarvan India, in de vorm van de bijna tien miljoen vluchtelingen, de nadelen onder vindt. (Van onze redacteur in Madrid) MADRID. Zoals wel te verwachten was, is de ongelijke strijd tussen de minis ters van Franco en de Madrileense univer- siteitsprofetssor Rafael Calvo Serer met diens nederlaag geëindigd. Zijn avondblad „Madrid” is het kind van de rekening ge worden. Niemand raakte gewond. Het eigen per soneel kon het vuur met brandblussers bedwingen. Op een muur heeft men de letters IRA en een A in een cirkel (het teken van de anarchisten) gevonden. Havenstaking VS. President Nixon heeft minister van Justitie Mitchell verzocht gerechtelijke stappen te nemeh om, al thans voorlopig, een einde te maken aan de nu 156 dagen oude staking in de ha vens van de Amerikaanse oostkust en de Golf van Mexico. Een commissie bestaande uit vertegen woordigers van het Verenigd Koninkrijk, Ierland en Noord-Ierland zou een grond wet moeten opstellen voor een verenigd Ierland. Deze grondwet zou vijftien jaar na ratificatie van kracht worden op voor- Te meer omdat van de twee havens er één is geblokkeerd door een schip dat door de rebellen tot zinken gebracht werd en omdat het ook in het Oostpakistaanse binnenland onrustiger begint te worden. Een deel van de Pakistaanse troepen is daarom van de grenzen teruggetrokken. DOOR DIT beleid zou India,, een recht streekse confrontatie met Pakistan kun nen voorkomen. Weliswaar zijn er kleine groepen in het parlement die daarop aan- Lawineslachtoffers. Bij Aalesund in Noor wegen zijn de lijken van zeven mensen gevonden die woensdag onder lawines bedolven werden. Zes van hen zochten naar iemand die het slachtoffer van een eerdere sneeuwstorting was geworden. I donderdag 2 december I vrijdag 3 december In deze situatie zou Pakistan er wel belang bij kunnen hebben het smeulende conflict tot een oorlog te laten uitgroeien als het zou kunnen rekenen op een militaire overwinning of op steun van één of meer van de grote mogendheden. cem- srde- >tter- >pen- baan t het i het il de lein- rich- elijk. Haag jpen. r de van appij enen Bea- j uit z mr. dus- l tot stra- eco- WASHINGTON (AFP en AP). Ro nald Ziegler, perssecretaris van het Witte Huis, heeft gezegd dat president Nixon van plan is voor woensdag volgende week de datum van zijn bezoek aan China be kend te maken. LONDEN (AFP). rold Wilson heeft de ilde :en- ko- de de de dat het dit hij. Hij. gde, van In het kan de de leid rom ka- een van 3ui- iaag- lagse ver- offi- L W. .1 de >pge- man n zij n na Am in de kun- 'ersi- amse on- eegd, n 16 >uder Vos sche- gulden in de maand. Daarbij dient men vooral te bedenken dat deze bedragen voor dat gedeelte van de bevolking dat een dak boven zijn hoofd nodig heeft, niet te be'talen is. I dinsdag 30 november woensdag 1 december In het debat over de toestand in Noord- Ierland zei de oppositieleider dat de toe stand zich dusdanig heeft ontwikkeld dat slechts één oplossing mogelijk is die voor uitgang beoogt naar een verenigd Ierland. Het zou echter een aanzienlijk aantal jaren vergen voor het zover kan zijn. Wilson legde het Lagerhuis een pro gramma voor dat de basis zou moeten vormen voor een definitieve regeling van de kwestie Ulster. Noch' het één noch het ander is echter het geval. Er liggen rondom Oost-Pakis tan ongeveer zeven Indiase divisies, waar van er al twee in de tankslag bij Jessoro betrokken zijn geweest, en nog eens der tien Indiase divises aan de grens met West-Pakistan. De Pakistaanse strijd krachten zijn in beide gevallen ongeveer de helft van die van India. Daarenboven heeft India in het noorden nog eens tien divisies liggen, om op alle eventualiteiten uit die richting te zijn voorbereid. De kans dat China zou ingrijpen in een openlijk conflict wordt in New Delhi niet groot geacht. In dat geval zouden immers de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten niet afzijdig kunnen blijven. Wat de VS betreft, door stopzetting van de militaire hulp aan Pakistan heeft het land duide lijk gemaakt dat Ja ja Khan van die kant niet op steun hoeft te rekenen. Op de Tory-banken heerste vreugde dat Sir Alec niet met lege handen is thuisge komen. In werkelijkheid was dit te dan ken aan het voorbereidende werk onder leiding van Lord Goodman, de beroemde Londense advocaat, die een ongeëvenaard talent bezit voor het doorhakken van Gordiaanse knopen. NICE (Rtr). Franse anarchisten die vermoedelijk het Ierse Republikeinse Le ger steunen, hebben gisteren twee benzi nebommen in het Britse consulaat in Nice geworpen. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Het Lagerhuis heeft gisteravond de onthulling door Sir Alec Douglas Home van de door hem in Salisbury bereikte overeenkomst met het regime-Smith met grote scepsis ontvangen. Het was echter niet meer dan een eerste reactie op de hoogst ingewikkelde constitutionele voorstellen, die maar weinigen meteen konden vatten. Volgende week zal men in een speciaal debat dieper op de zaak ingaan. Aangezien niemand de privé-ondememer kan verwijten dat hij doorgaat met bou wen en geld verdienen tot hij erbij neer valt, moet de oorzaak voor de werkelijke dramatische toestanden aan het woning- bouwfront bij de regering worden ge zocht. Maar zoals in zovele facetten van de Italiaanse samenleving weten die zich niet boven de particuliere belangen van de partij-aanhang uit te werken. Maar als het waar is dait kinderen de waarheid spreken, zal de Amerikaanse president begin maart volgend jaar naar China gaan. David, de 10-jarige zoon van Nixons raadgever Henry Kissinger, heeft namelijk in een vliegtuig op weg naar Californië tegenover journalisten het ver trek van Nixon naar China verklapt. In dat vliegtuig zaten ook Nixon en de vader van David, die zijn zoon onmiddellijk een «tandje gaf. Tot dusver is alleen officieel verklaard, dat de reis van president Nixon naar Chi na zal vallen in de periode van 1 januari tot 1 mei 1972. Labour-leider Ha- het Britse Lagerhuis gisteren een plan op lange termijn voor gesteld dat voorziet in een verenigd Ier land binnen het Gemenebest. Dertig percent van de kosten van een flat is terug te voeren op de prijs van de bouwgrond. Vooral in Rome kan men zien wat er gebeurt als de gemeente niet bij machte is de privé-ondernemers in rechte banen te leiden. Op een overgebleven tennisbaan kost een flat per kamer zo’n tienduizend gulden, en de huur voor een driekamerflat niet minder dan driehonderd De vraag kan wórden gesteld waarom India de oorlog niet provoceert en Bangla Desj snel bezet. Antwoord: af gezien van de slechte indruk die India daarmee in de wereld zou maken, zou het land tevens voor de noodzaak geplaatst worden een zwaar getroffen gebied met 75 miljoen verpauperde inwoners te moeten besturen. Inwoners die zich niet tot een staat van India zouden willen laten omvormen. In die situatie zou wel het gevaar bestaan dat de West-Bengalen, die wonen in het Indiase gebied dat aan Bangla Desj grenst, zich bij het bevrijde Oost-Pakistan zouden aansluiten. Om al die redenen ziet het er naar uit dat India voort zal gaan de guerrillastrij ders tamelijk openlijk te steunen, zonder zich echt in de strijd te mengen, behalve echter wanneer de strijd zich te dicht naar de Indiase grenzen verplaatst. De Niemand is gelukkig met wat Sir Alec nu naar huis heeft gebracht, maar zoals hijzelf betoogde: beter deze regeling dan een verder afglijden van Rhodesië naar een onvervalst racistische staat en naar onvermijdelijk geweld, met andere woor den, er is hier sprake van het kleinste kwaad. De conservatieven vonden dat het re sultaat beter was dan zij hadden durven hopen. Bij Labour overheerste echter diep wantrouwen, niet slechts tegenover lan Smith die gemakkelijk in staat is opnieuw zijn belofte te breken, zoals tot twee maal toe in het verleden het geval is geweest, maar ook tegenover Sir Alec zelf. Niemand twijfelt aan diens recht schapenheid hij was in 1961 de auteur van de vijf beginselen die de grondslag moeten vormen voor het verlenen van wettelijke onafhankelijkheid aan Rhode sië. Maar over Sir Alec valt nog altijd de schaduw van zijn verleden omdat hij in 1938 als parlementair assistent van Nevil le Chamberlain hielp het verdrag van München met Hitler („vrede met ere”) tot stand te brengen. Sommigen vragen zich thans vertwij feld af, of hij zich thans door de racist Smith wederom heeft laten beetnemen. Zoals men weet heeft Ian Smith zich in 1965 eenzijdig van Engeland losgemaakt met als doel „voor altijd” de blanke minderheid (van 230.000 Europeanen) de zwarte meerderheid (van 4,8 miljoen) te laten overheersen. Bij het afleggen van verklaringen zoals deze waarop vol gens de parlementaire regels slechts een kort voorproefje van het latere debat mag volgen toont het Lagerhuis zich nu eenmaal vaak van zijn verwerpelijkste kant. De spanning over Rhodesië leidde bij Labour tot stoom afblazen in de vorm van woedende uitbarstingen. Sir Alec kreeg te horen dat hij opnieuw goedgelovig is geweest en dat hij de Afrikaners had verkocht en verraden. De meestal als gek van het parlement funge rende acteur Andrew Faulds brulde dat Sir Alec zijn paraplu had dienen mee te nemen, het attribuut dat bij de historische ontmoeting met Hitler symbolisch werd voor wat destijds werd verhapstukt. SANTIAGO (AFP). Premier Fidel Castro van Cuba heeft in Santiago tijdens een gesprek met journalisten, onder wie enkele Amerikanen zich bereid verklaard tot een gesprek met de Verenigde Staten, mits er een andere regering is dan die van president Nixon. „Als op zekere dag de Verenigde Staten een regering hebben, die I zich niet vereen zelvigt met agressie en reactie en die geen internationale politieagent is. met andere woorden als op een dag de V.S. een regering hebben, die streeft naar vrede en vriendschap, dan kunnen wij er een ge sprek mee hebben”, aldus de Cubaanse premier. „Het Cubaanse volk wil”, aldus Castro, „in vrede leven met het volk van de Verenigde Staten. Het wil een vriend zijn van de Verenigde Staten en betrekkingen met dit land onderhouden, die niet ge grondvest zijn op macht of overheersing.” De nieuwe wet van oktober voorziet erin dat de gemeenten gronden mogen onteige nen tegen een bedrag dat niet hoger ligt dan vijf maal de landbouwwaarde, tot een zodanige oppervlakte dat zestig percent van de vraag naar sociale woningen be vredigd kan worden. Wat men in de Italiaanse grote steden, en vooral in de buitenwijken, aan nieuw bouw ziet staan, is eeh produkt waar niemand iets aan heeft. Zo sprak een woordvoerder van een bouwvakbond: Dat beleid kan het land zoveel te ge makkelijker volgen, omdat men hier de indruk heeft dat de „Moekti Bahini”, hét bevrijdingsleger van de Awami-Liga, de belangrijkste politieke beweging van Bangla Desj, erin zal slagen de Pakistaan se troepen uit Oost-Bengalen te verdrij ven. Die indruk wordt versterkt door de desorganisatie van de voedselbevoorrading en transport in dat gebied, dat, omringd als het is door India’s grondgebied, voor de Pakistani’s moeilijk te bereiken is. Engelse tafelklok, met of zonder slag- of speelwerk van klein tot groot 170,— - f965,— GR. HOUTSTRAAT 86 - HAARLEM TEL.: 31 29 34 Speciaalzaak sinds 1883 De opstandelingen in de gevangenis van Rahway, in de Amerikaanse staat New Jersey, hebben alle gijzelaars in vrijheid gesteld. De gevangenen die het grootste deel van het gebouw in handen hadden na het uitbreken van een oproer woensdagavond, lieten de gijzelaars los nadat drie journalisten naar binnen waren gegaan om hun grieven aan te horen. Toen de moei lijkheden uitbraken werden minstens elf cipiers gewond. De directeur van de strafinrichting en vijf cipiers wer den gegijzeld. De gevangenen eisten aanvankelijk een onderhoud met de gouverneur van de staat. William Ca hill. Deze heeft nu gezegd de eisen van de gevangenen „in overweging te zullen nemen”. Op de foto: Politie agenten gereed voor een bestorming van de gevangenis. Op het laatste moment werd echter besloten verder te praten met de muitende gevange nen. waarde dat in die tijd geen geweld plaats heeft. De grondwet zou door middel van een internationaal akkoord moeten worden gegarandeerd. Gedurende de periode van vijftien jaar zou de Britse regering moeten zijn belast met de handhaving van de orde in Noord- Ierland. Als het akkoord gesloten is, zou Ierland zich kandidaat moeten stellen voor het lidmaatschap van het Gemenebest en ko ningin Elizabeth als staatshoofd moeten erkennen. Ierland zou zich bovendien verplichten de „terroristen” op zijn grondgebied te bestrijden en nauw samen te werken met het Britse leger bij de grensbewaking. De minderheid zou in het Stormont (het Noordierse parlement) een evenredige vertegenwoordiging moeten hebben. Wilson pleitte voorts onder meer voor het geven van garanties aan personen die geïnterneerd zijn. Twee dagen geleden heeft het ministerie van Voorlichting en Toerisme de redactie medegedeeld dat, zogenaamd wegens „ad ministratieve redenen”, de inschrijving van het blad in het register van publika- ties opgeheven was. Dit betekent dat er vanuit administra tief oogpunt helemaal geen krant met de naam „Madrid” meer bestaat en als er dus nog een avondblad onder die naam zou uitkomen, dan zou dat volkomen illegaal zijn. Met andere woorden, de Spaanse re gering heeft „Madrid” zonder meer opge heven. Het is voor het eerst sinds het ver schijnen van de nieuwe perswet van 1966 dat Franco’s ministers een krant uit de circulatie halen. De verbitterde redacteuren van „Ma drid”, die onder hoogspanning de laatste editie van hun krant afwachten, hadden een groot artikel onder de titel „Vaarwel” op de voorpagina geplaatst. Het artikel, ondertekend door hoofdredacteur António Fontan (die verreweg de meest bestrafte journalist van Spanje is wegens zijn „overtredingen” van de perswet van het regime) herinnert de lezers eraan dat „Madrid strijdend ten onder is gegaan en juist een morele overwinning had behaald. Voor de heren brengen wij V-hals-, col- en turtle truien en diverse vesten, alsmede wollen shirts van Rodier en Saint Joseph Prijzen vanaf f 47,50. Zeer eksklusief hebben wij dassen, pochets, zakdoeken en manchetknopen en als grote verrassing handschoenen van Laimböck. Het is echter volgens velen de vraag, of het Rhodesische front, wanneer dat de handen vrij heeft, de overeenkomst niet aan zijn laars zal lappen, zonder dat de buitenwereld er iets aan zal kunnen doen. Sir Alecs erkenning dat hij niet ge vraagd had om de vrijlating van de al zes jaar zonder vorm van proces opgesloten nationale leider Nkomo met wie hij an derhalf uur had gepraat, ontlokte schan- degeroep. Dennis Healey, de oppositie-woordvoer- der voor de buitenlandse politiek, verweet Sir Alec dat hij niet had gezorgd voor de nodige garanties van buitenaf zoals de Labourregering deze de'stijds had vastge legd. Labours kritiek wordt echter geremd door het feit, dat de Wilson-regering langs parallelle lijnen een oplossing voor het Rhodesische probleem heeft trachten te vinden. Dit geldt met name voor het ontbreken van een tijdschema, voor de verwezenlijking van een Afrikaanse par lementaire meerderheid. Smith heeft des tijds gezegd dat er zolang hij leeft niets van zal komen. Het ziet ernaar uit dat het misschien 30 jaar zal duren, voor het zover is, aangenomen dat de Afrikaners niet zullen trachten met geweld hun rechten te verovereh. Een veeg teken is dat Smith na de afsluiting der onderhandelingen slechts met een schamper lachje antwoordde op de vraag, wanneer een Afrikaanse meer derheidsregering zou komen. Daaraan toe voegende dat Rhodesië reeds een verant woordelijke meerderheidsregering bezit. dringen, maar de meerderheid van de regering van mevrouw Gandhi is zo com fortabel dat ze zich daarvan weinig be hoeft aan te trekken. De mogelijkheid om ook in India de noodtoestand af te kondi gen houdt ze daarom nog rustig achter de hand, evenals de mogelijkheid om de voorlopige regering van Bangla Desj te erkennen. In deze situatie kunnen andere grote mogendheden ook moeilijk een beroep doen op India zich te matigen omdat India immers officieel niet bij het conflict is betrokken. Officieel niet, maar in feite is het wel duidelijk dat het Indiase leger vuursteun geeft aan de bevrijdingsbewe ging. Er bestaat toch wel een sterke neiging bij waarnemers in New Delhi om aan te nemen dat de hulp zich ook uitstrekt tot training en aanwezigheid van Indiase offi cieren als adviseurs er zijn de laatste tijd althans enkele officieren met ernsti ge verwondingen in ziekenhuizen opgeno men. Twee wetten, één is nog uit 1967 en één van oktober, dienen aan het probleem het hoofd te bieden. De kans op succes blijft echter gering. De eerste wet diende om de gemeenten er toe te bewegen hun chaoti sche stadsplanning te herzien en betere calculaties te maken op het punt van de materiaalprodukten. Er waren beloningen in de wet inge bouwd en de ambtenaren op het ministe rie van Publieke Werken in Rome zaten al klaar om alle moderne plannen uit het hele land aan zijn goedkeuring te onder werpen. Maar er gebeurde zo goed als niets. Van de achtduizend gemeenten in Italië hebben er sinds de ruim drie jaar dat de wet in werking getreden is er nog maar 425 een redelijk uitbreidingsplan opgesteld. FIAT-500 zou produceren, terwijl nie mand zich meer kan veroorloven dan een Fiat 125”. zoveel geduld zal bpbrengen. In India gelooft men van niet.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3