K.VP waarschuwt regering: GEEN NEEN ZEGGEN OP I H G Ook auto’s schuldig aan vervuiling van de zee n Prof. Kuitert krijgt geen spreekverbod Kabinet bepaalt vandaag standpunt voor loon- en prijsoverleg ONZE ALTERNATIEVEN” Onderscheiding voor ir. Bosma I I Verzoeningscommissie ingesteld Drinkwater van de Vein we: Afpersers lopen in politietal gemotiveerd i 8 cent per liter Prins Claus naar tienjarig Tanzania Parkeerbepaling „naar maat” onverbindend Verhoging van defensiegelden onvoldoende ZATERDAG 27 NOVEMBER 1971 ZA 2 Lonen en prijzen INTERIEURVERZORGING N.V. Verwijt aan oppositie nova camera Rhodesië Verticale prijsbinding Gastarbeiders KOOLWATERSTOFFEN VIA ATMOSFEER IN DE OCEANEN Voor Sint Nico laas een keur van kleine geschenken o.a. Nederlanders in Oost-Pakistan Onze beide winkels zijn in de week vóór SINT NICOLAAS ’s avonds geopend tot 10 uur NA VO-taken verdelen HAARLEM Houtplein 13 eigentijdse vormgeving i «Hl If (Van onze correspondent) ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze correspondent) IfVWt WWW Speciaal voor hen, die leuke en fijne geschenken willen geven hebben wij een aparte „Giftshop” ingericht met talloze kado's. Staatssecretaris Rietkerk van Sociale Zaken (links) heeft vrijdagmiddag in Amsterdam de twee-jaarlijkse prijs van het Nederlands Centrum van Di recteuren uitgereikt aan ir. J. Bosma, directeur der n.v. Spanjaard in Borne en oud-voorzitter van het VNO. De prijs is een beeldje vervaardigd door Eric Claus. (Van onze correspondent) Volgens mr. Andriessen kan men moei lijk beweren dat de verhoging van het Defensiebudget helder en aanvaardbaar is gemotiveerd. Hij verweet het kabinet- Biesheuvel te zijn vooruitgelopen op de beslissingen van de commissie-Rijckevor- sel, die de opdracht heeft het financie- ringsniveau te bepalen, dat voor een juiste vervulling van de NAVO-taak vereist is. „Begrijpelijk wekt zoiets irritatie, temeer omdat zoveel andere belangrijke zaken moeten wachten,” aldus mr. Andriessen. In Oost-Pakistan bevinden zich 455 Ne derlanders. De regering heeft de diploma tieke vertegenwoordiging in Pakistan op het hart gedrukt alles in het werk te stellen om de veiligheid van deze landge noten zeker te stellen. De regering heeft in de Verenigde Na ties een initiatief ontwikkeld dat moest leiden tot een beroep op beide partijen om tot een humanitaire en politieke op lossing te komen. Het uiteindelijke ver zoek beperkte zich echter tot het humani taire aspect. spanning in de economie van West-Neder- land zal afremmen. Een gevolg daarvan zal zijn dat de toevloed van buitenlandse arbeiders zal worden afgeremd. vuiling en het instellen van een autoriteit met dwingende bevoegdheid. De synode besloot tenslotte op voorstel van de synodepraeses dr. A. Kruijswijk een commissie ad hoe te benoemen, die de standpunten van dr. Rietveld en van de meer ongeduldigen moet zien te verzoe nen. Assistent-artsen. De ongeveer 100 assis- tent-artsen van de rijksuniversiteit in Utrecht, die hun studie via een nieuwe opleiding niet konden voortzetten we gens het ontbreken van een wettelijke regeling, betreffende hun bevoegdheden, zullen binnenkort uit de zorgen zijn. Er is mondeling overleg gepleegd tussen de bijzondere Kamercommissie en de mi nisters Stuyt en De Brauw, met als re sultaat dat de wettelijke regeling naar verwachting voor Kerstmis tot stand zal kunnen komen. Smokkelaars. De officier van Justitie bij de rechtbank in Arnhem, mr. J. Reinders, heeft vrijdag 16 en 2 maanden gevange nisstraf geëist tegen twee mannen die worden verdacht van smokkel uit België van meer dan tweehonderdduizend kilo melkpoeder. da dt m te (I Si h< Barteljorisstraat 13-17 Tel. 023-320850 m g' v. Kiest nieuwe kiest, t heer Di danks i hem zi staat, r een in partij maar o op De Zee ven va die al le kie: ders 1c maar drijf ve Ir. kringv Eerste Hogesi recteu van c heeft tij top j ongei funge: meer de Ch steun met moete In heer de k; Herv< gaf oc zijn i reid hang vel g vorer D’66 nen. He in h mert hij ontbi geve nog Karr Riel winf Zeei /wvvwvwvwwwvwwwvwvwvwwwwwwu j Antiek beurs I HAARLEM S 25 t/m 30 november a.s. s Open 10.0017.00 uur. 5 Ook tijdens de koopavonden open Zondag gesloten. - De ministerraad besloot voorts het ver bod van verticale prijsbinding, dat sedert 1 april 1964 geldt en dat op 15 juni 1972 wettelijk afloopt, te verlengen, in afwach ting van het SER-advies over een herzie ning van de mededingingswetgeving. Mi nister Langman is van plan de verticale prijsbinding wettelijk te regelen in een trapsgewijs in te voeren verbodswetge ving. verontreiniging van de zee volgens dr. Duinker. Voor sommige stoffen dient de lozing in zoet en zout water volledig te worden gestopt, ook als dit stopzetting van de produktie kan inhouden. Terugdringen van de materiële welvaart lijkt dan ook onvermijdelijk. Ook huishoudens dragen volgens dr. Duinker veel aan de veront reiniging van de zee bij door dagelijks afval als zepen, dierresten, spuitbussen e.d. Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, voorzitter van de contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming, be pleitte internationale regels tegen de ver- Het wanbeheer van de mens ten’ opzich te van het beschikbare zoete water begint ‘ook duidelijk te worden in zee, vooral in kustgebieden zei dr. Duinker. „Voor lood is de concentratie in zeewater van het noordelijk halfrond gestegen tot vijfmaal het natuurlijk niveau, het meest in de kustgebieden, voornamelijk ten gevolge van de aanwezigheid van lood in de autobenzine. Het autoverkeer zou ook in belangrijke mate bijdragen aan de olie- Mond- en klauwzeer. Op een varkensfok- bedrijf in Putten (Gld.) is mond;- en klauwzeer geconstateerd. Ongeveer 200 dieren zijn door de Veeartsenijkundige Dienst vernietigd. Rond het inmiddels besmette bedrijf is een vervoerverbod ingesteld. Een onderzoek naar de oor zaak van de besmetting is gaande. aardewerk - bureautjes - bijouterie dozen - damastkleedjes - dierenhui den - flessenrekken - garderobesets - glaswerk - kameelzadels - kandelaars - koperwerk - lampen - lectuurbakken - mimisets - persjes - poufs - sierkus- sens - spiegels - toiletsets - wijntafel tjes - en zeer vele andere artikelen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De ministerraad verga dert vanmiddag over het loon- en prijsbe leid ter voorbereiding van het gesprek, dat een regeringsdelegatie volgende week donderdag voert met vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. Luchtverontreiniging aan de in (Vervolg van pagina 1) ROTTERDAM. De waarnemend fractieleider van de KVP in de Twee de Kamer, mr. F. H. J. J. Andriessen, heeft vandaag in de KVP-partijraad- vergadering in Rotterdam de regering gewaarschuwd dat er alternatieven zullen worden voorgesteld, waar de regering geen nee op moet zeggen. „Ik leg hiermee geen stuikelblok voor het kabinet, maar ik wil wel uiting ge ven aan onze onverzettelijkheid om er ook onder moeilijke omstandigheden uit te halen wat erin zit”, zei hij. „Dat is de plicht die wij met de aanvaar ding van het programma-Steenkamp op ons hebben genomen. Dat is ook de enige manier om werkelijk de gevangene van je programma te zijn”. Kampense hoogleraar prof. dr. G. P Hart veld, „dan moet je ook aan Kuiterts mede- en tegenstanders een spreekverbod opleggen.En dat zou .betekenen dat voor de duur van het gesprek, en dat kan heel lang zijn, in de kerk niet meer gesproken mag worden over de historiciteit van de zondeval, over verzoening en over opstan ding.” Prof. dr. J. van den Berg (VU) waar schuwde: „Als we Kuitert en de zijnen een spreekverbod opleggen, dan riskeren we een kerkscheuring, de derde in onze kerken in vrij korte tiid. Want dan stel len we op argeloze wiize een mechanisme in werking dat niet meer tot stilstand gebracht kan worden.” Na het kabinetsberaad verklaarde pre mier Biesheuvel: MAASTRICHT. Tijdens de lunch pauze werd dezer dagen een bedrijf in de Maastrichtse binnenstad opgebeld met de mededeling dat de onbekende aan de an dere kant van de lijn een tas met be scheiden uit de directeurskamer had ont vreemd. Tegen betaling van 500 gulden kon de directeur zijn eigendom terugkrij gen. ROTTERDAM Een zuivelbedrijf s op de Veluwe is van plan zuiver drink- 5 water te gaan verkopen voor 8 cent per liter als het wordt afgehaald en 10 cent 5 bij levering. 5 Dit is aanmerkelijk goedkoper dan 5 het drinkwater, dat sinds enkele weken 5 door een Rotterdams bedrijf uit Noor- wegen wordt geïmporteerd. Dit Noorse water wordt thans door de Rotterdamse bevolking gretig afgenomen tegen 56 cent per liter. Het Veluwse zuivelbedrijf, dat zijn 5 naam niet bekend wil maken, haalt het 5 drinkwater uit een 50 meter diepe bron. 5 De capaciteit bedraagt 20.000 liter per uur. Tankwagens zijn beschikbaar om 5 grote hoeveelheden drinkwater te dis- 5 tribueren. 7VWVWVWVWVWVWWWWWWVWWWWWVVM De groep ministers uit de financieel- economische sector heeft gisteren wel een standpunt bepaald over de houding die Nederland op 30 november in Rome zal innemen op de conferentie van de minis ters van Financiën van de groep van tien rijke landen. De conferentie is bedoeld om een oplossing te vinden voor de monetaire problemen, met name voor een herziening van de pariteiten en een verbetering van de handelsbetrekkingen met de Verenigde Staten. Hoogleraar luchtvervuiling. Aan de Land bouwhogeschool in Wageningen is dr. J. G. ten Houten benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de kennis van de luchtver ontreiniging. Dr. Van Houten is sinds 1949 directeur van het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek in Wa geningen. Ruim miljoen schade. Een brand heeft in de nacht van donderdag op vrijdag op het industrieterrein Oostervaart bij Lely stad een schade van ruim een miljoen gulden aangericht. De brand die een gro te ravage veroorzaakte, brak tegen drie uur uit in enkele hallen, waarin tijdelijk vier bedrijven waren gehuisvest. Een secretaresse zei dat de man maar om drie uur moest terugbellen als de directeur aanwezig was. Zij waarschuwde onmiddellijk de politie en toen de man inderdaad terugbelde, maakte de directeur met hem de afspraak dat de tas om vier uur op de markt voor 200 gulden aan de chauffeur van de directeur overhandigd zou worden. De „chauffeur,” een rechercheur reed om vier uur naar de markt, waar zich politiemannen in burger verdekt had den opgesteld. De afperser, vergezeld van een compagnon, verscheen op het afge sproken tijdstip. Zij werden in de kraag gegrepen. Het waren twee Belgen van 30 en 39 jaar, goede bekenden van de Belgi sche politie. Zij bekenden ook vijf inbra ken in Maastricht gepleegd te hebben. De tas van de directeur bevatte slechts voor de afpersers onbelangrijke bescheiden. Volgens prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Visserij-On derzoek in IJmuiden, kan het niet uitblij ven dat uiteenlopende belangen van scheepvaart, visserij, recreatie en afvallo- zing in botsing komen vooral in kleine ondiepe zeeën te midden van dichtbevolk te landen met een sterk groeiende indus trie. Vooral de visserijbelangen verdienen een krachtige bescherming. Bescherming van de Waddenzee zou geboden zijn voor de veiligstelling van de visserijbelangen in de Noordzee. DEN HAAG, levert een belangrijke bijdrage hoeveelheid schadelijke stoffen in zee. Jaarlijks zouden tien miljoen ton koolwa terstoffen via de atmosfeer in de oceanen terechtkomen. De belangrijkste bron van leze vervulling vormen de verbrandings motoren (auto’s). Dat verklaarde vandaag Ir. J. C. Duinker, leider van de werkgroep :eevervuiling van het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee op een U vindt hier o.a.: accubakken voor planten - servies- en glaswerk - pullen - vazen en potten - asbakken - aanstekers - sigaretten dozen - kaarsen - kalenders - lampjes - bijzettafeltjes - tabouretten - diverse aardewerk - spiegels - barometers - glazen dieren - enz. enz. In herenmanchetknopen kunt U te kust en te keur gaan I A 14 krts. v.a. 65,- I l\\ Fa. Jacq. Frank I I HOFJUWELIER 1\\ Grote Houtstr. 106 1 Tel. 31 10 39 bijeenkomst van de contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming in Den Haag. De Kampense hoogleraar prof. dr. J. Th. Bakker wees dit dreigement van de hand. „Theologen moet je vergelijken met seis mografen. Ze veroorzaken de aardbeving niet, maar ze registreren die alleen.” Prof. Bakker wees ook de wens van de hand van de Middelburgse predikant P. van Til, die de belijdenis als maatstaf wilde hanteren om prof. Kuiterts opvattin gen te toetsen. „Als we de theologie niet meer kunnen toetsen aan de belijdenis,” zo stelde daarop ds. W. Feenstra „dan kunnèn we net zó goed hervormd wor den.” Hij wilde dat de commissie die sinds vorig jaar in gesprek is met prof. Kuitert nu binnenkort met een conclusie komt. Autodief gepakt. Een Rijswijkse politie agent heeft vrijdagavond ter hoogte van de rotonde Ypenburg een uit een gesto len auto vluchtende man achtervolgd en in de kraag gegrepen. De politie was door haar collega's uit Rotterdam gewaar schuwd dat daar een auto was gestolen die in de richting Den Haag reed. Bij de rotonde werd een wagen geposteerd. Toen de bestuurder van de gestolen auto de politiewagen in de gaten kreeg, vluchtte hij. Het bleek de 20-jarige Spaanse buffetbediende te zijn, geboren in Sevilla en wonende in Amsterdam. Het kabinet besloot voorts tot instelling van de reeds door minister Stuyt van Volksgezondheid aangekondigde advies commissie ter bestudering van het bevol kingsvraagstuk. De commissie, onder lei ding van oud-staatssecretaris prof. Mun tendam, zal de te verwachten omvang en samenstelling van de bevolking moeten bestuderen alsmede de spreiding daarvan. Zij zal maatregelen moeten voorstellen ter bescherming van de gezondheidstoe stand en het leefmilieu. Minister Langman van Economische Zaken zal het gesprek met de werkgevers niet kunnen bijwonen omdat hij donder dagmiddag zijn begroting in de Tweede Kamer moet verdedigen, ’s Avonds zal hij wel aan het overleg met de vakcentrales deelnemen. De Kamer vergadert om die reden donderdagavond niet. I mimnfMnwir-.aMMB De regering kan pas een oordeel over de betrekkingen tussen Groot-Brittannië en Rhodesië geven als de bevolking van Rhodesië over het dezer dagen gesloten akkoord is geraadpleegd. Zij wil eerst weten hoe dc meerderheid van die bevol king erover denkt. Nederland blijft intus sen op het oude standpunt staan dat de minderheidsregering van Ian Smith on wettig is. „We studeren en studeren maar,” zei ouderling mr. U. Strikwerda, „Intussen zit de gemeente met een dolk in de maag.” Met die dolk bedoelde mr. Strikwerda de twijfel. Deze twijfel komt volgens dr. B. Rietveld, lid van de deputaten die een rapport over de ingediende bezwaarschrif ten hadden opgesteld, voort uit de crisis waarin kerk en wereli zitten. „Deze crisis is zo diep dat het inderdaad de vraag is of het geloof er tegen kan. De crisis raakt ons allemaal tot in ons diepste wezen. Daar kom je niet mee klaar als je enkele belijkdenisuitspraken doet. Dat schept al leen een schijnduidelijkheid.” De situatie wist volgens dr. Rietveld „een geestelijke worsteling waarvoor veel geduld moet worden opgebracht. „Dat kan wel zijn”, repliceerde de Am sterdamse hoogleraar prof. dr. D. Nauta, „maar de zaak-Kuitert is nu sub judice en daarom moet hij intussen zijn mond hou den.” „Dat kunnen we moeilijk alleen aan Kuitert vragen,” reageerde hierop de van de NAVO-taken. „Waarom moeten alle NAVO-partners over drie volwaardi ge krijgsmachtdelen beschikken,” vroeg hij zich af.„ Is het werkelijk nodig dat dit kleine land zowel over een volledige land macht, een luchtmacht en een marine moet beschikken?” Hij pleitte ook voor verbetering van de mentaliteit en het klimaat in de krijgsmacht hij vond dat het militair^ tuchtrecht aan fundamentele herziening toe is, waarbij democratisering naar binnen en buiten een grote plaats zal moeten innemen. Mr. Andriessen vond dat de primaire verantwoordelijkheid voor de noodzakelij ke matiging van lonen en prijzen bij het bedrijfsleven ligt. „Maakt het die verant woordelijkheid niet waar, dan is ingrijpen van de regering, zeer tot onze spijt, on- vermjdelijk.” Als die matiging niet slaagt, zullen volgens mr. Andriessen vooral de regio’s met een zwakkere economische structuur, zoals Limburg, bepaalde stre ken van Noord-Brabant en het Noorden, de gevolgen ondervinden. De achterstand bij de defensie is vol gens mr. Andriessen niet alleen te wijten aan gebrek aan geld, maar zeker ook aan een geringe doelmatigheid bij de verdeling Mr. Andriessen verweet de oppositie, onnodig de tegenstellingen in dit land te verscherpen, zonder zelf een werkelijk alternatief beleid op tafel te brengen. Hij vroeg de fractieleider van de P.v.d.A., drs. Den Uyl, zich te matigen, „want geen kloof is zo breed of hij zal eens over brugd moeten worden.”. Hij meende dat de dagen van zijn D’66-collega mr. Van Mierlo zijn geteld, omdat deze zich muur vast in het harnas van de alternatieve beweging heeft vastgewrongen. De PPR-Tweede Kamerleden mr. dr. B. de Gaay Fortman en dr. M. H. M. van Hulten hebben gisteren een be zoek gebracht aan het militair straf kamp in Nieuwersluis, waar de redac teuren Schul en Dona van het VVDM- blad „Alarm” drie maanden tucht- klasse uitzitten wegens „het versprei den van een onkrijgstuchtelijk arti kel”. De Kamerleden spraken ook met andere gestraften en met de kampcommandant, luitenant-kolonel A. D. Bos. Mr. De Gaay Fortman zal donderdag de ministers De Koster (Defensie) en Van Agt (Justitie) in terpelleren over de vrijheid van me ningsuiting in de krijgsmacht. Hij zal de ministers vragen de redacteuren uit de tuchtklasse te ontslaan. De Ka merleden vonden dat in Nieuwersluis het huidige „regime” wel streng maar toch zo humaan mogelijk is. „Er is hier wel wat veranderd sinds ik in 1965 in dienst was”, zei reserve-lui- tenant mr. De Gaay Fortman, (op de foto in gesprek met journalisten. Op de achtergrond commandant Bos van het strafkamp) Brandschade 1,7 miljoen. De chemische fabriek Dow Chemical in Terneuzen heeft tot ruim 1,7 miljoen gulden schade door de brand van zondag. Het bedrijf zal pas over drie maanden weer een vol ledige productiecapaciteit hebben. Treintrammelant. Een kapotte las tussen spoorstaven op het baanvak Utrecht-Cu- lemborg heeft vrijdagmiddag na twee uur treinvertragingen veroorzaakt. In de loop van de middag heeft ook de mist de spoorwegen parten gespeeld. Er ont stond o.a. op de lijn Utrecht-Arnhem veel vertraging. DEN HAAG Prins Claus zal op ver zoek van de Nederlandse regering de vie ring bijwonen van het tienjarig bestaan van de Afrikaanse staat Tanzania. Hij zal daartoe aan het hoofd van een Nederlandse afvaardiging op 5 december vertrekken. DORDRECHT. De bepaling in de algemene politieverordening van Dor drecht, dat het verboden is voertuigen die langer zijn dan zes meter ergens anders in de bebouwde kom te parkeren dan op vijf daarvoor aangewezen plaatsen, is door de Dordtse rechtbank onverbindend verklaard. Vijf chauffeurs, die wegens overtreding van de bepaling hadden terechtgestaan, werden ontslagen van rechtsvervolging. De rechtbank bevestigde hiermee het von nis van de kantonrechter. Politieke willekeur. De jongerenorganisa ties ANVJ, Arjos. ASVA en de FJG in de P. v. d. A. hebben in een brief aan de Indonesische ambassadeur hun afschuw uitgesproken over de huidige rechtsgang, politieke willekeur en moord in Indo nesië. De ondertekenaars eisen dat het komende proces in beroep tegen de ter- doodveroordeelde jongerenleider Soe- katno in alle openbaarheid wordt ge voerd, zodat onder meer ook de Neder landse jongerenorganisaties het proces bij zullen kunnen wonen. LUNTEREN. De Gereformeerde Sy node heeft gisteren niet kunnen besluiten om aan prof. dr. H. M. Kuitert en een aantal andere omstreden theologen een spreek- en schrijfverbod op te leggen. Dat verbod was gevraagd door de Soester predikant D. H. Borgers, samen met tal van anderen. Aan het begin van de verga dering las de praeses, dr. A. Kruijswijk, een brief van de vereniging van veront rusten „Schrift en Getuigenis” voor, waar in om tuchtmaatregelen tegen prof. Kui tert werd gevraagd. De brief stelde voorts dat een grote groep gereformeerden over weegt de kerk te verlaten. „We hebben ons best gedaan om dat te voorkomen, maar we vrezen dat ons dat niet lang meer zal gelukken.” Er is geen sprake van enige maatregel aan de Nederlandse grenzen tot beperking van de toelating van buitenlandse arbei ders. Wel wordt verwacht dat de in te voeren selectieve investeringsheffing de Smedestraat 22 - Tel. 023-310220

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2