INDIASE TROEPEN STAKEN OPNIEUW DE GRENS OVER t Engeland zegt hulp toe aan zwarte Rhodesiërs HORLOGES GOUDEN BAND OMEGA-TISSOT Uruguay Morgen verkiezingen in VAN NIEL KvanUEElEN F K Chan heeft ook moeilijkheden in West-Pakistan K.V.P. Tankgevechten bij een Duizend joden per maand uit Sovjet-Unie Maffialeider Joe Adonis overleden goed goed Twee paters in Sovjet-Unie veroordeeld op een tweesprong sig naal verdedigingsactie1' ion Midden-Oosten op 3 december in Verenigde Naties «a re 3 2 i JI ZATERDAG 27 NOVEMBER 1971 i X HORLOGERIE Toch kandidaat „H ongercommando’ s” r o Kinderen voorbereid op eerste communie EERSTE IJMUIDER MARKIEZENFABR1EK Uruguay gaat morgen naar de stembus om een nieuwe president, een nieuw congres en enige honderden nieuwe burgemeesters te kiezen. Het ziet er naar uit dat de verkiezingen in deze kleine Zuidamerikaanse republiek met nog geen drie miljoen inwoners tot de belangrijkste in de geschiedenis van het land gaan behoren. de I list ■nt- em y Me sw Bartel speel j°ris- straat 3 qoea ^310937 vat ■M| OM *-■ zjjn ADVERTENTIE met GROTE COLLECTIE Wii adviseren u qaarne. vertegenwoordigt PRESIDENT PACHECO en I *VWWWWWUWWW'/WWWWWWVWVWVVVVWWVVWVVWA^ De Grondwet sluit een tweede ambts periode voor de president uit. Toch zal Pacheco morgen een van de tien kan didaten voor het presidentschap zijn. Als de kiezers in een referendum, dat tegelijk met de verkiezingen wordt ge houden, hun goedkeuring aan een wij- moeder hem niet direct herkende toen zij hem in zijn cel een bezoek bracht. Tijdens het proces tegen Zdebskis die evenals Boebnis beschuldigd is van onder richt aan minderjarigen waarvoor geen toestemming is verleend, betoogden rond 600 katholieken voor het gerechtsgebouw. Na ingrijpen van de politie werden 20 betogers aangehouden. In twee petities, gericht tot de autoriteiten, is protest aan getekend tegen de arrestatie van Zdebskis. Volgens het persagentschap United New of India speelden de gevechten zich in het noordwestelijke grensgebied af. Tevoren hadden Pakistaanse soldaten Indiaas ge bied beschoten en daarbij talrijke burgers gedood of gewond. Het witboek herinnert er aan dat de regering bij haar ambtsaanvaarding heeft toegezegd te streven naar een „rechtvaar- van ertoe buitgemaakt tijdens gevechten van zondag met Pakistaanse eenheden op Oostpakistaans gebied. NEW YORK. Het debat over de toe stand in het Midden-Oosten in de alge mene vergadering van de Verenigde Na ties begint 3 december. Egypte heeft al ge ruime tijd op een debat aangedrongen. Men verwacht dat het debat een week tot tien dagen zal duren. Bescherming tegen onmenselijke behan deling; Bescherming van de uitings-vrijheid; Bescherming van het recht op vergade ring en vereniging; Bescherming tegen discriminatie. Bescherming van het recht op leven; Bescherming van het recht op persoon lijke vrijheid; Bescherming tegen slavernij en dwang arbeid; Bescherming tegen willekeurige huis zoekingen; bij srs, ge- die gië cilo ok- en 200 ige leis DOd or- ar- nen ren nze tel- ;me and irt- ?rts ood oor leel sen de an- de or- die ers op is 2nd in op ;ly- Den ro- Irie lijk che zen ade rijf 'Ol- ing an, ng. on- sa- in de uw ng, do- het er- oe- ge- er- ces sis- in iwe ve- jke en. ijn. sen ni- re- aar zal iie- zan to en oor ar- len de *rd. uto ’eg, ige ren i. er- ie- lan zal dse i. ad- J. )on er- ads oor Va ste! zijk de de oe- ■*- GENEVE (Reuter). Het aantal joden dat de Sovjet-Unie verlaat, is gestegen tot duizend per maand, zo heeft John Tho mas, directeur van de intergouvernemen tele commissie voor Europese migratie (ICEM) gisteren in Genève meegedeeld. Unilever in Japan. Unilever Ltd. (Enge land) bestudeert de mogelijkheden om in Japan nieuwe activiteiten tot ont wikkeling te brengen in de vorm van zgn. joint-ventures met Japanse onder nemingen. MARKIEZEN ZONNESCHERMEN RDUUIKSN/LUXAFIJEX JALÓUZIEEN te waarschuwen dat een aanstaand partij voorzitter van een regeringspartij bezig was de poten onder zijn stoel weg te za gen. Premier Biesheuvel was zo verstandig de zaak niet al te ernstig te nemen. „Niet wat partijvoorzitters, maar wat fracties als geheel zeggen is politiek relevant”, zei hij. Het gesprek met de fractie heeft de dei ning rond ir. De Zeeuw niet geheel weg genomen. Een deel van de christen-demo- craten blijft zich af vragen waarheen de KVP onder De Zeeuw koerst. Duidelijk is, dat zijn verkiezing de christen-democra- tische samenwerking nu niet direct bevor dert. De antirevolutionairen kijken althans zeer argwanend naar de man die spreekt over „opgeteerde ideologieën” en in wiens ideologie het Evangelie niet meer voor komt. De partij die ir. De Zeeuw voor ogen staat is, zo blijkt uit een bijdrage van hem in het blad van de KVP-jongeren „Poli- tour”, een dynamische partij die het be staande relativeert en het nieuwe voort durend toetst aan het oude. Een partij ook, die de participatie van de burger, indivi dueel zowel als in groepen, gestalte geeft door nieuwe creativiteit. Een creativiteit die zich richt op gelijkberechtiging en her verdeling van welvaart en macht en op solidariteit en oprechtheid. Zij moet voort komen uit een politieke ideologie die ook humanisten kan aanspreken. Met de komst van ir. De Zeeuw staat de KVP voor een tweesprong. Er is een groei ende stroming die de weg op wil van de grote, gedeconfessionaliseerde volkspartij, die de kiezers christenen of humanisten kan terugwinnen door een nieuwe, ge matigd vooruitstrevende, wat pragmatische koers. Zij willen dat graag samen met ARP en CHU, maar desnoods zonder hen. An deren, het meer behoudende deel, willen vasthouden aan de ethisch geïnspireerde christelijke partij. Twee citaten illustreren dit dilemma. Ir. De Zeeuw: „Het christelijk denken is een basis-vitaliteit die echter steeds weer en eigentijds in een politieke ideologie ver taald dient te worden”. En drs. Schmelzer, de grote promotor van de christelijke volkspartij: ..Grondwaarden uit het evan gelie hebben in deze tijd een bijzonder Van het politieke front is gemeld, dat de Pakistaanse president, Jaja Chan, gis teren de nationale Awami partij in West- Pakistan heeft verboden en enkele leiders daarvan heeft laten arresteren. Officieel Is meegedeeld, dat de partij de veiligheid van het land in gevaar bracht en dezelfde oogmerken heeft als de Indiase vijand. Het is niet bekend of partijleider Chan Wall Chan tot de gearresteerden behoort. De NAP heeft zes leden in de Nationale Vergadering. Dezen zouden hun zetels op individuele basis mogen behouden. National” _Ï"T,V) opgericht door de oud-stude. de rechten Raul Sendic. Tot de a- hangers behoren studen ten, jonge intellectuelen, vakbonds mensen en arbeiders. Zij richten zich tegen de regering en de slechte econo mische en sociale toestanden van het land, dat nog niet zo lang geleden het „Zwitserland van Zuid-Amerika” werd genoemd. Na 1955 is Uruguay onder meer door het dalen van de prijzen voor wol en vlees op de wereldmark ten in economische moeilijkheden een sterke inflatiespiraal geraakt. De activiteit van de MLN, die vol gens schattingen 1000 tot 5000 actieve leden zou tellen, beperkte zich de eer ste jaren tot marsen van arbeiders van In december 1965 dook voor het eerst de naam Tupamaros op. Deze is ontleend aan de Inca-leider José Ga briel Tupac Amaru, die in de 18e eeuw in Peru een opstand van boeren tegen de Spanjaarden leidde en in 1781 werd terechtgesteld. Als embleem voerden de Tupamaros een vijfpuntige ster met de letter „T”. LONDEN (Reuter/AFP). De Britse regering heeft gisteren een witboek over Rhodesië gepubliceerd waarin Britse hulp wordt aangekondigd om de kansen van de Afrikaanse bevolking in onderwijs en werkgelegenheid te vergroten. In het wit boek doet de regering de details van de Rhodesisch-Britse overeenkomst uit de doeken. Verder geeft de Britse regering een uiteenzetting over de besprekingen die met Salisbury zijn gevoerd sinds de Con servatieve partjj in november 1970 aan de macht kwam. sen I ?u- vee Zal het bijna anderhalve eeuw oude tweepartijenstelsel van Colorados en Blanco zich kunnen handhaven? Of zullen de kiezers de voorkeur geven aan een links front, dat naar Chileens voorbeeld is gevormd? En wat zullen de ultra-linkse stadsguerrillos de Tupamaros doen als de Colorados (de regeringspartij) en de Blancos er toch in zullen slagen de meerderheid te behalen? In 1966 behaalden de deelnemers aan het „brede front” ongeveer 12 percent van de stemmen. Van de vraag of dit linkse front het vertrouwen van de kiezers zal weten te winnen zal het afhangen wat de uiterst linkse guerrillabeweging der Tupama ros na de verkiezingen zal gaan doen. Waarnemers in Montevideo verwachten bij een falen van het „Frento Amplio” een hervatting op grote schaal van de overvallen en ontvoeringen, waarmee de Tupamaros de laatste drie jaar tegen de regering hebben geageerd. De guerrillo’s zelf hebben er m hun klandestiene manifesten duidelijk hun twijfel over uitgesproken, dat het soci alisme via de weg van verkiezingen zou kunnen worden bereikt. Zij hebben echter, zo zeggen zij, de democratie „een laatste kans” willen geven. De guerrilla-organisatie werd in 1963 als de „beweging van de nationale bevrijding” (Movimiento de Liberacion In de zomer van 1968 gingen de stadsguerrillo’s ertoe over vooraan staande mensen te ontvoeren. Hun eer ste slachtoffer was Ulises Pereyra Re- verbel, directeur van de nationale elektriciteitsmaatschappij en persoon lijk adviseur van president Pacheco. Op 31 juli 1970 werden de eerste buitenlandse diplomaten ontvoerd: de Amerikaanse veiligheidsfunctionaris Dan Mitrione, die tien dagen later dood terug werd gevonden, en de Braziliaan se consul Aloisio Dias Gomida, die na 205 dagen de vrijheid terug kreeg. Daarna vielen nog de Amerikaanse voedseldeskundige Claude Fly en de Britse ambassadeur Geoffrey Jakcson in handen van de Tupamaros. Beiden zijn inmiddels weer losgelaten. Bij de verkiezingen voor het congres gaat het om 129 zetels. Het zittende congres bestaat uit 30 senatoren 16 Colorados, 13 Blancos en een commu nist en 99 afgevaardigden 50 Co lorados, 41 Blancos, vijf communisten en drie christen-democraten. De regering heeft tot dusver in het Congres slechts op een deel van de Colorados kunnen rekenen. Maar met de steun van een groep dissidente Blancos heeft zij zich in het zadel weten te houden. Kiest de KVP vandaag, nu zij haar nieuwe partijvoorzitter dr. ir. D. de Zeeuw kiest, tegelijk voor een nieuwe koers? De heer De Zeeuw, wiens voorzitterschap on danks alle bezwaren die er inmiddels tegen hem zijn gerezen, wel zo ongeveer vast staat, meent van wel. Maar nog niet ieder een in de KVP ziet zijn dynamische volks partij die niet alleen voor christenen, maar ook voor humanisten moet openstaan op poten gezet. Vooral niet nu de heer De Zeeuw die partij in de armen wil drij ven van Den Uyl en Van Mierlo, hoewel die al jarenlang meer naar de confessione le kiezers dan de confessionele partij ka ders lonken, omdat niet de samenwerking, maar de politieke machtsvorming hun drijfveer is. Ir. De Zeeuw, zevenenveertig jaar, kringvoorzitter van Gelderland, lid van de Eerste Kamer, docent aan de Wageningse Hogeschool en in het dagelijkse leven di recteur van het Instituut voor Toepassing van de Atoomenergie in de Landbouw, heeft zich zeer snel een weg naar de par tijtop gebaand, voornamelijk met steun van jongeren en de groep-Couwenberg. De nu fungerende voorzitter Th. Laan, die iets meer wil vasthouden aan de identiteit van de Christelijke partij, zal hoewel hij de steun had van het dagelijks bestuur nu met het vice-voorzitterschap genoegen moeten nemen. In een dagbladinterview schilderde de heer De Zeeuw zichzelf af als een bekeer de katholiek (van huis-uit Nederlands Hervormd), die vroeger PvdA stemde. Hij gaf ook aan welke inhoud hij wil geven aan zijn nieuwe volkspartij, waarvoor hij be reid bleek 30 percent van de KVP-aan- hang te laten vallen. Het kabinet-Biesheu- vel gunde hij nog de volle rit tot 1975 al vorens de onderhandelingen met PvdA en D’66 over regeringssamenwerking te ope nen. Het interview is velen in de KVP in het verkeerde keelgat geschoten. Dat merkte de heer De Zeeuw dinsdag, toen hij door de Tweede-Kamerfractie werd ontboden om tekst en uitleg te komen geven. Hij ontstak deze week bovendien nog wat politiek vuurwerk in de Eerste Kamer. Daar greep de liberale senator Van Riel bij de algemene politieke beschou wingen de uitlatingen van de heer De Zeeuw aan om premier Biesheuvel er voor creatieve en bindende kracht”. ANCONA. (Reuter) Joe Adonis, eens de beruchtste Maffialeider van de Ameri kaanse oostkust, is op 69-jarige leeftijd in een ziekenhuis in het Italiaanse Ancona overleden. Hij was dinsdagavond plotse ling opgenomen nadat zijn longen waren dichtgeklapt en zich tevens hartcomplica- ties voordeden. ’VvV de suikerplantages uit het noorden naar de hoofdstad en overvallen van zognoemde „hongercommando’s” op vrachtwagens met levensmiddelen, die onder de arme bevolking werden ver deeld. Later werden de acties naar de ste den, met name Montevideo, verplaatst. Om aan geld te komen begonnen de leden van de uit cellen opgebouwde MLN banken te overvallen. De bewe ging ging zich bewapenen en overviel kazernes en wapendepots. In Stockholm is van goed ingelichte zijde vernomen, dat de Pakistaanse rege ring Zweden en Zwitserland heeft ge vraagd, hun goede diensten te verlenen om het uitbreken van een oorlog op grote schaal met India te voorkomen. De rege ring in Bern heeft daarover contact met Stockholm opgenomen. De Zweedse regering zou hebben beslo ten niets te doen en eventuele maatrege len om uitbreiding van het conflict te voorkomen, over te laten aan de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties. Pakistan zou nog een of twee dagen afwachten alvorens de kwestie bij de veiligheidsraad aanhangig te maken. Adonis vluchtte in 1956 uit de Verenig de Staten om een gang naar de gevange nis te vermijden op beschuldiging van meineed. In Milaan was hij volgens de politie spoedig betrokken bij illegaal gok ken en georganiseerde zwendel. Tijdens een landelijke razzia in Maffiakringen werd Adonis in mei var dit jaar gearres teerd en in juni veroordeeld tot een gedwongen verblijf van vier jaar in het kustplaatsje Serra de Conti. Hij mocht geen gebruik maken van de telefoon, moest vanaf het invallen van de duister nis tot de dageraad binnenshuis zijn en zich eens per week bij de politie melden. Op verzoek werden deze bepalingen iets soepeler gesteld en de periode van ver banning werd teruggebracht tot drie jaar. NEW DELHI (DPA/Rtr). Indiase troepen, gesteund door artillerie en pantserwagens, hebben volgens berichten uit New Delhi voor de tweede keer de Oostpakistaanse grens overschreden en in een „verdedigingsactie” een vijandelijke tank uitgeschakeld. Daarbij zouden tachtig Pakistaanse soldaten zijn gesneuveld of gewond geraakt. De Indiase troepen leden lich te verliezen. dige en verstandige oplossing van het Rhodesische probleem in overeenstemming met de vijf principes”. Weliswaar, aldus het witboek, hebben de sancties en de isolering van de internationale gemeen schap enig effect op de Rhodesische eco nomie, maar er zijn geen aanwijzingen dat deze maatregelen tot de beoogde politieke veranderingen zouden leiden. Bovendien was het duidelijk dat de vooruitzichten van de Afrikaanse bevolking zouden ver slechteren als de huidige situatie zou voortbestaan. ziging van de Grondwet geven, kan Pacheco blijven zitten. Maar algemeen wordt aangenomen dat hij niet veel kans maakt deze goedkeuring te krij gen. Een andere kandidaat voor het presi dentschap is de oud-generaal Liber Se- rigni, die in oktober 1968 uit protest tegen het beleid van de regering ont slag nam als inspecteur-generaal van het leger. GR. HOUTSTRAAT 86 - HAARLEM TEL. 31 29 34 Speciaalzaak sinds 1883 Indiase troepen inspecteren een Ame rikaanse Chaffee tank die zou zijn MOSKOU (Reuter) In Litouwen twee katholieke priesters elk tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat zij kinderen hebben voorbereid op hun eerste communie. Dit staat in een gestencild verslag van de arrestatie van en het proces tegen beide priesters, dat gisteren is verspreid onder de buitenlandse journa listen in Moskou. De priester Juozas Zdebskis, aldus het verslag, werd op 26 augustus in de stad Prienai waar hij werkte, gearresteerd en op 11 november in de stad Koeanas tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De andere priester, pater Boebnis, heeft in Rasiainiai terechtgestaan. Volgens het verslag is Zdebskis door de politie geslagen vóór hij werd veroor deeld. Hij zou zo zijn toegetakeld dat zijn De economische, maatschappelijke en politieke vooruitgang van de Afrikanen kon alleen verwerkelijkt worden na een terugkeer tot een normale economische situatie en het scheppen van voorwaarden voor ordelijke veranderingen. Een regeling kan de weg openen naar een veelomvat tend programma van hulp en technische bijstand, gericht op uitbreiding van de kansen van de Afrikanen in onderwijs en werkgelegenheid in de ruimste zin, wat een belangrijke bijdrage tot hun vooruit gang zou zijn”, aldus rechtvaardigt het witboek het akkoord met Rhodesië. In het witboek is een uitvoerige verkla ring van de rechten van de mens opge nomen met technische bijzonderheden voor de uitvoering. De rechten betreffen onder meer: Morgen vertegenwoordigt hij het „Frento Amplio” het „brede front”. Dit werd in december 1970 op initiatief van de christen-democraten gevormd naar voorbeeld van het Volksfront („Unidad Popular”) in Chili. Van dit linkse front maken verder deel uit de socialisten, de communisten, dissidente groepen van de „Colorados” en de „Blancos” en zes kleine linkse groepe ringen. Bij de eerste „verdedigingsactie” hadden Indiase troepen afgelopen zondag naar zij meedeelden in het zuidwestelijke grensge bied bij Jessore dertien Pakistaanse pant serwagens vernlietiigd. De door India ondersteunde Oostpakistaanse vrijheids strijders zouden sedert vier dagen het militaire hoofdkwartier Choelna in het zuidwesten van Oost-Pakistan omsingeld hebben. Volgens waarnemers zou ook het ooste lijke gebied in de omgeving van Silhet het toneel van hevige gevechten zijn. Inlich tingen uit dit gebied zijn echter nauwe lijks te krijgen, daar journalisten slechts met bijzondere toestemming daarheen mogen reizen. Radio-Pakistan meldde nieuwe over winningen op binnendringende Indiase troepen in het oostelijke gebied. De mili tairen werden verdreven uit het grensge bied van Hilli. De grenspost Pnaubare werd heroverd en Indiase troepen werden met zware verliezen verjaagd uit het district Belona. In sommige gebieden, zo als het district Tsjaugatsja nabij Jessore, duren de gevechten voort. Dit jaar zijn al 9.000 joden uit de Sovjet-Unie vertrokken. In 1970 waren het er maar enkele honderden. Thomas, een Amerikaan, zei dat in 1969 negen- of tienduizend joden uit Polen zijn geëmigreerd. Er zijn in dat land nog maar weinig joden over. Sinds het uitroepen van de republiek in 1825 zijn de twee grootste partijen de liberale Coloradopartij, die vooral in de steden en onder de middenklasse van het platteland haar aanhang heeft, en de conservatieve Blancopartij, waartoe de grootgrondbezitters beho ren. Deze twee partijen, die innerlijk nogal verdeeld zijn, kregen bij de ver kiezingen van 27 november 1966 samen 56 percent van de stemmen. In een referendum spraken de kie zers zich tevens uit voor terugkeer naar het presidentiële systeem, dat in 1952 was vervangen door een rege ringsraad. President werd de Colorado Oscar Gestido. Na zijn overlijden op 5 december 1967 werd zijn partijgenoot Jorge Pacheco Areco president, die al spoedig hard optrad tegen stakingen en studentendemonstraties. Op 14 juni 1968 kondigde hij de noodtoestand af, die nu nog bestaat, al werden vorig jaar december enige verzachtingen aangebracht. U:;

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3