Rond de losplank Langs sluizen en havens Proeflokaan en Cuisinerie unieke zaak in Santpoort Ernstige aanrijding op Kanaaldijk Verrassingen voor het bestuur Jongens stalen bromfiets R Wethouder H. de Boer opende bibliotheek in nieuwe wijk f. I Havenberichten IN DE VISHAL SI Smakelijk trefpunt Tzonne, Herman en Abraham ONDERWIJZERS UIT IJMUIDEN NEMEN DEEL AAN LANDELIJKE PROTESTACTIE - „ZEEWIJK HEEFT EEN ZIEL GEKREGEN zw ll wk 5 IJMUIDER COURANT ZATERDAG 27 NOVEMBER 1971 (Van een medewerker) W rq A' u. Permanente educatie Rubberboot Aanvoer Experimenteel Kerkelijk nieuws IJMUIDEN Ook deze week heeft de aan voer voor IJmuiden weer veel onder de zware stormen te lijden gehad, zodat het welhaast als een wonder mag worden beschouwd dat hierbij slechts van één ongeval spra ke is geweest. Hiervan zijn de juis te bijzonderheden pas bekend gewor den, nadat de KW 173 „Aquarius” was binnengesleept door de KW 87 .Albatros”. Deze berging is allerminst een makkelijke taak geweest, waar bij men veel te danken heeft gehad aan de grote moed en het doorzet tingsvermogen van de opvarenden van de KW 87. IJMUIDEN Het is alweer bijna vijfentwintig jaar geleden dat de IJmuidense trawlervloot werd ver rijkt met een drietal grote stoom trawlers, afkomstig uit Duitsland. Zij waren tijdens de tweede wereldoor log in ons land gebouwd in opdracht van de Kriegsmarine en als zodanig konden zij na de oorlog krijgsbuit worden gemaakt, maar dat had niet meteen plaats omdat de schepen al toegewezen waren aan Duitse trawlerreder ij en I h. ■ff (Van een onzer verslaggevers) i ''V, pend 0 pend pend 0 u. u. 0 u. peu- pend ining ong- raat. 20 u. ugd- :raat. 20 u. 30 u. ;rga- :raat. Geo- ’CCO- istuif jker- A, J 30 u. 30 u. mui- uur sren een ede- personeel. Hij adviseerde de onlangs opgerichte personeelsvereniging uit te laten groeien tot een personeelsraad teneinde daarna een onderhoud met het bestuur aan te vragen. De stoomtrawler „Tzonne” IJM 1 in de IJmuidense Vissershoven. ;erk- 19-21 15.30 rjas- iden, ngs- 9-11 isjes Back uur. Hen- 17.30 enen 1 15- 46: tier- Het de 4in- >erg, fi- uwe naar (Van een onzer verslaggevers) ■hey- r. i. 20 '1&. f I u. Het afdelingsbestuur van de genoemde bond heeft voor de deelnemers vijf bus- sen gehuurd, die alle zijn volgeboekt. Deze bussen rijden langs verschillende scholen IJMUIDEN Ook de afdeling IJmui- den van de Algemene Bond van Onderwij zend Personeel alsmede de Vereniging van Openbaar Onderwijs zal aanstaande maan dag deelnemen aan een grote protestactie tegen het onderwijsbeleid van de rege ring. Deze massale demonstratie van alle organisaties van het kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs zal plaats hebben in de Irene-hal van het jaarbeursgebouw te Utrecht en zal beginnen om acht uur. eur- ?RV 2NR. heer Nuyens in op de inspraak van het pend (Van een onzer verslaggevers) SANTPOOR. ,P roeflokaal en Cuisine rie” staat er met .sierlijke letters op een antiek uithangbord boven de deur van een woning naast restaurant „De JUileboom” aan de Hoofdstraat van Santpoort. Hoe wel deze voormalige dokterswoning geer? integrerend deel uitmaakt van het restau rant ernaast, houdt de erin gevestigde unieke winkel toch verband met de gas tronomie in het buurthuis. VELSEN. Vrijdagavond omstreeks negen uur werden door de Velsense poli tie tijdens een controle op de Groeneweg twee jongens op een bromfiets aangehou den, die waren opgevallen door hun vreemd gedrag. Niet geheel ten onrechte overigens, want zij moesten al spoedig bekennen de bromfiets nauwelijks vijf minuten geleden bij de Stadsschouwburg te hebben gestolen. ,De jongens waren veertien en vijfitien jaar oud en in Velsen woonachtig. om onderwijzers, ouders en andere belang stellenden op te halen. Daarna zal om half zeven ’s avonds de colonne vanaf het Bur gemeester Weertsplantsoen in Santpoort naar Utrecht vertrekken. Het bestuur stelt eveneens een zesde bus ter beschikking, welke om zes uur van het Velserduinplein via Driehuis (bushalte Vondellaan) naar het Burgemeester Weertsplantsoen rijdt. Deelnemers aan de protestactie, die met eigen vervoer naar Utrecht willen, worden verzocht zich bij de colonne aan te sluiten. Voor het verkrijgen van inlichtingen kan men zich wenden tot de heer D. van Bruyn, Kerkerinklaan 55, Santpoort (telefoon 023- 377063). Wethouder H. A. de Boer noemde de bi bliotheek in Zeewijk een essentieel onder deel van de voorzieningen voor deze nieu we wijk met een verzorgingsgebied van 15.000 inwoners, waarvoor in de nieuwe bibliotheek een voorraad van 10.000 boe ken beschikbaar is. Een goed geoutilleerde, ruim en geva rieerd voorziene bibliotheek neemt een be langrijke plaats in in de vorming van de moderne mens, van de bewust levende jonge burger van Zeewijk. Een blik in het interieur van het On langs geopende winkelpand „Proef lokaal en Cuisinerie” gevestigd in een meer dan 300 jaar oude voormalige dokterswoning aan de Hoofdstraat. DE EERSTE noodsignalen van de „Aqua rius” werden al direct aan boord van de KW 87 opgevangen, waarna de bemanning onmiddellijk haalde om hulp te gaan ver lenen. Gelukkig waren er nog meerdere schepen in de omgeving, waaronder een vaartuig van de Engelse marine, dat de in nood verkerende bemanning wist op te nemen. Het was in het donker bijzonder moeilijk geweest het schip te vinden, doch met behulp van radar en echo kon het eindelijk worden ontdekt. Een sleeppo- ging dooi' het bevoorradingsschip „Lady Caroline” moest worden onderbroken om dat de bolder, waar de sleepdraad aan was bevestigd, plotseling van de bok losraak te. Daarbij maakte het nog buiten boord hangend vistuig deze taak aanzienlijk zwaarder. ALDUS WERD het voor schipper Hoek duidelijk dat pas zou kunnen worden ge sleept, wanneer het vistuig was ingehaald of af gekapt. Hjj achtte het te gevaarlijk met de rubberboot langszij te komen, om dat de grote hitte ook de scheepswand reeds had aangetast. Daarop toonde ma troos van Rossum van de „Albatros” zich tot overspringen bereid en na verkregen toestemming maakte hij wellicht de sprong van zijn leven, door zich van de bak van zijn schip onvervaard aan boord van de nog steeds brandende „Aquarius’’ te be geven. Hier vond hij een apparaat, waar mee hij erin slaagde het hinderlijk vistuig af te branden. NADAT HET moeilijk karwei was ge klaard kwamen de matrozen Schaap en Van der Zwan met de rubberboot langs zij, om Van Rossum verder behulpzaam te zijn. Ondanks de bijzonder moeilijke om standigheden zijn de drie mannen er toch in geslaagd een verbinding met de „Alba tros” tot stand te brengen. Ook de schip per heeft af en toe de brug leeg moeten achterlaten, teneinde het dappere trio een handje te kunnen helpen. Hij was hierbij genoodzaakt tot het verrichten van allerlei acrobatische toeren, omdat beide schepen door de ruwe zee moeilijk naast elkaar konden worden gebracht. HET WAS VOOR allen dan ook een grote voldoening te mogen ervaren dat de sleepdraad hierbij niet brak, temeer omdat de „Aquarius” de allures wenste aan te ne men van een onwillige bok. Werd er na melijk iets te hard getrokken dan gierde het schip als een „malle mok” van stuur boord naar bakboord, maar na vierentwin tig uur hard werken kan de KW 173 dan toch eindelijk binnen de pieren aan een sleper van Van Isker worden overgege ven. Over het lot van het wrak valt thans nog niets te vermelden. ZOALS REEDS opgemerkt is de aan voer deze week beneden de verwachtingen gebleven. Slechts vier schepen uit de noor delijke Noordzee kwamen hun vangsten toevoegen aan die van de kotters, zodat er weer van bijzonder hoge visprijzen sprake is geweest. Het leeuwedeel van deze aan voer werd door de spanvissers verzorgd, die zich kwamen melden met mooie par tijen gul. De meeste vis werd echter voor de export opgekocht, zodat de binnenland se hier slechts tegen nogal onvoordelige prijzen een kleine portie van kon bemach- tige. VOORTS IS DE AANVOER van haring eveneens bijzonder matig geweest. Van daar dat er prijzen werden genoteerd van 65 per halkist, terwijl de premiekistjes f 34,per premiebak wisten op te bren gen. Makreel was er bijna evenmin te koop, zodat grif 1,50 per kilo werd be-- taald. EEN EN ANDER is wellicht het sein ge weest voor hen die belust zijn zich voor te bereiden op de experimentele visserij, want tijdens een onlangs gehouden ver gadering werden bij loting zes rederijen aangewezen, welke ieder een schip be schikbaar mogen stellen voor een experi mentele reis op 50 graden Noorderbreedte. Dit is ongeveer ten zuiden van Dover en Boulogne. HIERVOOR WERD onder meer de KW 101 „Nestor” binnengeroepen, welk schip reeds van de haringvisserij was terugge haald, zodat het zich onder de kust be vond. Het ligt in de bedoeling heden (za terdag) met deze reis te beginnen, omdat het dringend is voorgeschreven aanstaande maandag tussen 0.00 en 12 uur op de be stemde, visgronden aanwezig te zijn. On getwijfeld zal dit experiment de nodige aandacht krijgen van de sehepen die reeds op eigen houtje aan het vissen zijn ge slagen. want tot dusver konden door hen slechts weinig resultaten worden behaald. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN DONDERDAG 18 NOV.Hektrawler Elisabet Christina KW 41, Frank Vrolijk Czn SCH 81. Cornells Vrolijk Fzn SCH 171, MT Marian El len KW 159. Voorbode VL 103. VRIJDAG 19 NOV. MT Elly VL 73. ZATERDAG 20 NOV.: Hektrawler Annie Hil- lina KW 170 MT Delft IJM 37. 21 NOV.: Ursinus VL 1 met 560 ktj. DINSDAG 23 NQV.: Hektrawler Rijnmond III KW 44, Rijnmond IV KW 85, MT Protinus IJM 104, Koralabank KW 3, Sakina Martine KW 32, Jacob KW 55, Dirk Maria KW 80, Albatros KW 87, Marry Marian KW 149. Soli Deo Gloria KW 152, Franciha KW 153, Onderneming Hl SCH 1(17, Ada VL 7, Caroline VL 90, Willem VL 101, Petronella VL 131, ML Sola Gratia KW 52, Nes tor KW 10(1, Marjan KW 130, Jasoba Catharina KW 132. Arend Cornells KW 205, MK Noordzee IJM 3, Gelria IJM 18, Maarten Cornelia IJM 44, Deo Volente II KW 11. Ada KW 29, Rose Marie KW 34, Rudi Robert KW 66, Karla Ellen KW 106. Rianne KW 110, Wilma KW 113, Mare Liberum KW 117, Klazina Maryke KW 127, Anna Lydia KW 145, Gijsbert Marian KW 150, Cornelia KW 174, Dirkje KW 178, Solea KW 180, Valk KW 186. Elly KW 187, Hans KW 189, Margaretha Christina KW 190, Eben Haezer KW 194, Pieter Jacob KW 195' Willem Senior KW 197, Geertrui- da KW 211, Marlena KW 212, Jana KW 213, Agatha KW 214, Anna Hendrika KW 215, Carry Anita KW 218, Arie Jacob KW 239, Jacob Senior KW 226, Marco WR 3, Tiny WR 33, Dieuwina WR 45, Bastiaan WR 61. WOENSDAG 24 NOV.: MT Ursinus VL 1, MK Margaretha Christina KW 190. BINNENGEKOMEN HARINGSCHEPEN 18 NOV.: Francina KW 153 met 319 ktj. Caro line VL 90 met 630 ktj, Petronella VL 131 met 540 ktj 20 NÓV.: Rijnmond III KW 44 en Rijnmond IV KW 85 (spanvisserij) met 371 ktj. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Zetten- Andelst C. den Boer te Zeist. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Mur- merwoude en te Rijnsburg P. den Butter te Bunschoten-Spakenburg. Geref. Gemeenten. Beroepen te Borssele C. de Ridder te Nunspeet; te Clifton (V.S.) P. Honkoop te Kampen. Geref. Kerken (buiten verband) Bedankt voor Kampen en Zeist J.\M. Smelik te Rotterdam-Overschie. Elke burger heeft het recht zich te ont- wikkelen en ontplooien overeenkomstig I het begrip van de permanente educatie. I Woordelijk zei de wethouder in dit ver- I band „Voor het principe van die permanente I educatie ik geef het verkort weer is I dan noodzakelijk een samenhangende I structuur van voorzieningen, die aan elke I mens gedurende zijn hele leven de voor hem geschikte mogelijkheden moet bieden I om overeenkomstig zijn aanleg zijn per soonlijkheid te ontwikkelen, zowel ten ba te van zichzelf als ten bate van de ge meenschappen, waarin hij leeft. Dat is een opvatting, die ik graag tot de mijne maak. De mogelijkheid kennis te nemen van hetgeen wordt gepubliceerd op alle ter reinen van onze cultuur is voor de per manente educatie van essentieel belang. Die mogelijkheid kan en moet worden ge boden door de openbare bibliotheek. De enorme informatiestroom, die gedragen door uiteenlopende publiciteitsmedia in woord, geluid en beeld op ons af komt, moet worden ingebed, gekanaliseerd. De individu is niet of nauwelijks in staat die stroom te overzien, daaruit een ver antwoorde keus te maken, laat staan dit alles zelf aan te schaffen, De openbare bi bliotheek is het aangewezen instituut om hierbij ordenend, selecterend, rubricerend op te treden. Als ik dan let op de zoeven genoemde media, dan is het woord bibliotheek voor die taak niet meer omvattend genoeg. Als wat absoluut noodzakelijk wordt aan de boeken en geschriften de audio-visuele hulpmiddelen, die onze tijd oplevert, wor den toegevoegd, dan ontstaat naast de bi bliotheek een mediatheek. Die kant gaat het op, moeten we op.” Aan het slot van het officiële gedeelte De eigenaar van De Uileboom. de heer J. G. Westerhoven namelijk heeft in het thans betrokken pand een zeer speciale winkel gemaakt, waarin de meest uiteen lopende heerlijkheden verkocht worden. Allereerst allerlei salades en hapjes, zoals men die in het restaurant kan bestellen en nuttigen, doch die men nu kan kopen en mee naar huis nemen, tot de meest ex quise hapjes toe. Daarnaast zijn er de door de zes koks vervaardigd^ fondu-sausen; de gerookte forellen, versA gember, welke men zelf moet schrappen en raspen voor de bereiding van diverse gerechten, man go’s, lychee’s de bekende Chinese vruch ten maar ook flensjes in Grand Marnier gedrenkt in glazen patjes, welke men thuis brandend kan opdienen om er maar en kele te noemen. Losse kandij is een specialiteit welke in deze rij niet mag ont breken. Achterin de smaakvol en antiek ingë- richte winkel is een proeflokaal met drie fusten sherry, waar men kan keuren, wat men wil kopen, waarna leuke flessen aan het fust worden gevuld voor de cliënt. Op twaalf krukjes kunnen de bezoekers hier hun sherry proeven. Een deurbel boven de ingang, een oude arreslee, een bokkenwagen beide gevuld met heerlijkheden geen enkel blikje is er te vinden ouderwetse papieren punt zakjes een antieke weegschaal op een dito toonbank dit alles maakt van deze zaak een van die zeldzame winkeltjes, welke ons land zo weinig kent. Tussen de woning en het restaurant is een open ruimte, waar de heer Wester hoven in het zomerseizoen een originele Franse Court wil maken. Achter de winkel is een zeer ruime „koude” keuken, welke straks ook inge schakeld zal worden wanneer het Chalet aan de Wüstelaan wordt ingericht want ook dat project staat nog steeds op het programma. IJMUIDEN. „Indien men stelt, dat een kamer zonder boeken is als een li chaam zonder ziel kunnen wjj zeggen, dat Zeewijk een ziel heeft gekregen” aldus wethouder H. A. de Boer vrijdag middag bij de opening van het fraaie fi liaal van de openbare bibliotheek in Zee wijk. Det wethouder had die middag ove rigens ook nog een verrassing in petto voor de bestuurscommissie van de openbare bi bliotheek door mee te delen, dat B. en W. dinsdagmiddag hebben besloten een bedrag van 11.000,beschikbaar te stellen voor de uitbouw van de wisselbibliotheek, zeer n speciaal ten goede komend aan de bejaar- den in de tehuizen en de zieken in de zie kenhuizen. Een tweede surprise in deze St. Nicolaastijd werd aangedragen door me juffrouw W. Hol, die de beschikking aan bood van de minister van CRM, waarin dit filiaal subsidiabel werd gesteld ingaande 1 augustus van dit jaar. Eerder op de middag had de voorzitter van de bestuurscommissie de heer Jac. Nuyens reeds geattendeerd op de subsidie aanvrage bij de gemeente, waarop nog geen antwoord was ontvangen onwetend van wat de wethouder voor hem in petto had. Waardering klonk terecht uit de mond van de heer Nuyens voor het fraaie en ruime filiaal, dat tot stand gekomen is dankzij de medewerking van gemeentelijke instanties en wethouder C. Ockeloen. Men stond namelijk op het standpunt in Zee wijk goed of in het geheel niet te begin nen. Na de gang van zaken bij de rijks overheden aan een kritische beschouwing te hebben onderworpen en een woord van dank te hebben gesproken aan allen, die aan de totstandkoming van het filiaal hun medewerking hebben verleend ging de Vrijdag arriveerden in IJmuiden: Voline, Da genham; Gullhav, Grangemouth, IJmuiden; Ge orge Vieljeux, Antwerpen; Falkenberg, Karlstad, Z’dam; St. Margeret, Tuba ra o; Satelith, Londen; Oscar Mathies, Antwerpen; Montferland, Sal vador; Helgoland, Le Havre; Zinnia, Montreal; Tor Scandia, Immingham; Trio, New Castle; Vanguard, Par; Martha, L’orient; Speciality, Southampton: Dutch Spirti, Rotterdam; Joan C, Poole, IJmuiden. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Venti di Ma estrale, Noordzee; Colonia, Boston; Sagasity, Waterford; Rijnstroom, Shorchan; Brandenstein, Zeebrugge; Ruesteringen, Londen; Doris, Kram- forse; Gemali, Cork; Baltique, Oslo; Spaarne- stroom, Antwerpen; Colina, Antwerpen; Faurus, Flixborough; Polar Scan, Flixborough; Truro, Antwerpen; Finlandia, Rurdcom. Zaterdag gearriveerd in IJmuiden: Bodil Schmidt, Rotterdam; Constance, Goole; Mathil de, Rotterdam; Fortuna 2, Goole; Bulkem Liner, Bremen; Dyvi Atlantic, Vige; Hippo, Svelgen, IJimjiden. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Camilla Weston, Cardiff; Lawanti, Bremen; Evgeniv (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). Onuffriev, Antwerpen; Penelope Everard, Glas gow. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Hedenmorgen omstreeks vier uur is op de Kanaaldijk in IJmuiden ter hoogte van het gebouw van het Loodswezen een personenauto, bestuurd door een 23-jarige Italiaan in botsing gekomen met een voor hem rijdende per sonenauto, die door een 37-jarige Italiaan werd bestuurd. De gevolgen van deze aanrijding waren vrij ernstig, omdat niet alleen beide auto’s zwaar werden bescha digd, maar ook de' inzittenden bloedige verwondingen hebben opgelopen. Vooral de bestuurder van de achterste wagen werd ernstig aan het gelaat verminkt, terwijl zijn passagier met een hersen schudding en een hoofdwond naar het Zeewegziekenhuis moest worden overge bracht. De bestuurder van de eerste auto liep enige schaafwonden op en bij zijn passagier, eveneens een Italiaan, werd buikletsel geconstateerd. De politie stelt thans een onderzoek in naar de oorzaak van deze aanrijding, vooral omdat bij alle betrokkenen gebruik van alcohol wordt vermoed. IJMUIDEN. De aanvoèr voor IJmui den werd vrijdag verzorgd door twee ëndertig schepen en bestond uit 2304 kis ten en 684 kleine kisten vis, 459 stuks stijve kabeljauw en 20.300 kilogram tong. Bij deze aanvoer waren 34 kisten en 554 kleine kisten schelvis, 66 kisten en 49 klei ne kisten wijting, 816 kisten gul, 571 kisten koolvis, 150 kisten haai, 81 kleine kisten makreel, 464 kisten schol, 47 kisten schar, 32 kisten tarbot, en 124 kisten varia. Prijzen Per kilogram werd, in guldens betaald voor: tarbot 11.089.81, grote tong 8.48 7.69, grootmiddel tong 10.048.89, klein middel tong 7.84—7.30, tong I 7.92—7.45, II 8.01—7.49. Per 50 kilogram: tarbot 414227, griet 239—179, schartong 47, grote gul 103—56, middel gul 81—51, kleine gul 66—46, kool vis I 46—41, II 35—30, grote schelvis 82, grootmiddel schelvis 69, kleinmiddel schel vis 65, schelvis I 4842, wijting 89—50, schar 10180, grote schol 10090, schol I 115—95, II 107—93, III 102—70, poon 69, makreel 7426.40, ham 164, heek I 256, II 180, III 84, haai 88—46, krab 80—55, kokkels 18—15, steenbolk 67—48, lever 67 43, kleine kreeft 130. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 174 170, middel kabeljauw 162, grote heek 696, grootmiddel heek 910, leng 132, grote koolvis zwart 136182, middel koolvis zwart 10898. Per tien stuks: grote kabeljauw 190— 124, middel kabeljauw 13096. Besommingen. In IJmuiden werden vrij dag in guldens de volgende besom mingen gemaakt: KW 39 58000, 55 4100, 101 2100, —197 14900, 185 14400; UK 1 21600, 46 3700, 47 3600, 60 11800, 63 8190, 73 19900, 94 3300, 194 14400, 107 en 131 6500; IJM 44 21100. Spannen: VD 89 en 15 9500, 9 en 19 5400, 24 en 77 4400, 44 en 75 3900, 53 en 180 6300, 73 en 128 8100. De aanvoer voor Scheveningen bestond hedenmorgen uit 100 kisten en 60 kleine kisten wijting, 2000 kisten gul, 4000 kisten haring, 700 kisten schol, 200 kisten varia en 17.000 kilogram tong. In ons land heeft het drietal bekend gestaan als Tzonne, Herman en Abraham. De Tzonne kwam in 1943 als bouwnum- mer 470 gereed bij de n.v. Scheepsbouw- wérf De Merwede in Hardinxveld als onderzeeboot] ager. Het was een trawler van de „Holland Klasse,” een serie stoom trawlers van 56 meter lengte over alles zoals een aantal voor de oorlog was gebouwd met een verschil in de breedte. De „Holland Klasse”-trwalers hadden na melijk een breedte van 9,20 m, de voor oorlogse waren blinder dan 9 m breed. Het bij De Merwede gebouwde schip werd na de oorlog toegewezen aan de Reederei Hussmann Hahn in Cuxhaven. Deze in 1936 als rederij begonnen firma had in 1939 3 stoomtrawlers: de Gauleiter Telschow, Gauleiter Forster en Gauleiter Burckel, met nog enkelè schepen in aan bouw. De Gauleiter Telschow ging op 20 november 1939 verloren, de Gauleiter Forster verongelukte op 11 februari 1942 i. de Gauleiter Burckel overleefde de Wethouder H. A. de Boer tjidens de openingstoespraak: „Zeewijk heeft vandaag een ziel gekregen”. bood de directrice mej. A. J. Donkers de twee medewerksters in het filiaal de da mes L. Hollaar-de Boer en R. Verdegel een boekenbon aan uit erkentelijkheid voor het vele voorbereidende werk in de afgelopen weken. en oorlog en kwam onder een andere naam in de visserij terug en wel als Glückauf, welke later werd gewijzigd in Donau. In 1961 werd het schip voor de sloop ver kocht. De voormalige onderzeebootjager werd voor de visserij verbouwd en dit schip kwam als Vorwarts PS 336 in be drijf. Toen het bericht kwam dat het schip naar Nederland moest worden uitgeleverd, werd de Vorwarts overgeschreven naar de Amerikaanse zone in het bezette Duits land en kreeg de trawler het letterteken en nummer BX. 521. Maar tenslotte heeft dat niet geholpen, want in 1949 kon het schip naar ons land vertrekken. Op 14 mei 1949 arriveerde de Vorwarts in IJmuiden, gesleept door de Blanken burg van L. Smit Co. Na in Vlaardin- gen een opknapbeurt te hebben onder gaan, kreeg het schip de naam Tzonne SCH.93 en eigendom zijnde van het Mi nisterie van Landbouw en visserij kwam de trawler ijn exploitatie bij de n.v. Visse rij Mij. Petten II in IJmuiden. Op 23 juli 1949 ging het vaartuig ter visserij onder de nieuwe naam en schipper C. van der Leek had het commando. De Mij Petten kreeg het schip in 1951 in eigendom, de naam bleef onveranderd en het letterteken en nummer veranderde in IJM.l. Gedurende een aantal jaren heeft de Tzonne aan de visserij kunnen deelne men; ook op de verre visserij gronden zo als de Barentszee en Ijsland. De reis van 21 november tot 1 decem ber 1957 was echter de laatste visserijreis van de Tzonne. Het schip werd opgelegd en in 1958 slaagde men er in het te verkopen naar Griekenland. Op 20 augus tus 1958 verliet de Tzonne de IJmuider haven en in een Griekse haven aangeko mene, onderging het schip een verbouwing. Ketel en n &chine werden verwijderd en een 1450 pk beutz motor kwam er voor in de plaats terwijl ook een verlanging plaats had. Na eerst als Evridiki II te hebben gevaren, werd de naam in 1965 gewijzigd in Hravyi A onder welke naam het schip nu nog in vaart is voor de Haravyi Overseas Fishing Corporation in Piraeus. ARIE VAN DER VEER. V

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5