Mr. D. M. J. Lasonder over verzilting van rivierwater: Hoogovens Nederland en Duitsland hebben gelijke belangen DE BEURS DEZE WEEK Enige voortgang fusie Hoesch en OOK VW WIL SLUITEN „Het wordt tijd voor drastisch Bedrijfsleven heeft geen geld voor milieu- investeringen OM GELD VERLEGEN? ÉS optreden tegen Rijnvervuilers99 VIJFJARENPLAN SOVJET-UNIE GOEDGEKEURD Record-tekort op handelsbalans VS Rotterdams huis- aan-huis-blad naar Wegener Wall Street I Kleine gasbellen vallen mee Ontslagen door... pe r sone elstekort L ga meluw tijd mee ga naardenmb! Eén lijn Internationaal proces Terug in de grond X iiiiiiuiiiiiiiinmnnifflnii Geen oplossing Obligaties Lokale fondsen i (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „Wat betreft de ernstige problemen waarmee wij op het ogenblik inzake ons drinkwater worden geconfronteerd, zou ik in de eerste plaats willen zeggen: laten we positief blijven. Dat wil zeggen het oog op de toekomst gericht houden. Een toekomst die, ook op dit punt, meer waar borgen voor ons volksbestaan zal moeten inhouden dan op het ogenblik aanwezig zijn. Mogelijkheden daarvoor zijn pas nog aangegeven door pro fessor Van Panhuys, hoogleraar in het volkenrecht aan de rijksuniversiteit van Leiden. Hij heeft er op gewezen dat het de hoogste tijd wordt dat Nederland een wat agressievere politiek gaat voeren jegens landen die hardnekkig blijven weigeren iets te doen tegen de vervuiling van het rivierwater”. (Met name Frankrijk dat enorme hoeveelheden afvalzouten in de Rijn stort). Ook als het om een per soonlijke lening gaat, kunt u onbevangen binnen stappen bij de NMB. Daar wordt het als de gewoonste zaak van de wereld gezien u te helpen. Om enkele bedragen te noemen: 3000,kunt u aflossen in 24 x 148,89 en ƒ4000,— in 24 x 192,26. Veel formulieren komen er niet aan te pas. Op elk NMB kantoor is A vlotheid en plezierige behandeling het wachtwoord. Metaalstaking i-'j nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Conclusie conferentie in Noordwijk aan Zee: 1 I ZATERDAG 27 NOVEMBER Ï971 er JAAP FABER iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii :da- ADVERTENTIE i ■5 29 ROTTERDAM Besprekingen tussen de maatschappij tot uitgifte van Perio dieken De Havenloods N.V. in Rotterdam en N.V. Wegener’s Courantenooncern in Apeldoorn hebben In beginsel tot overeen stemming geleid over de verkoop van de aandelen De Havenloods aan Wegener. ian- van Werkloos. In Canada zijn tot dusver on geveer 44.000 mensen werkloos gewor den door de Amerikaanse invoertoeslag. Minister van Industrie ad interim, Alas tair Gillespie, heeft dit vrijdag meege deeld in het Canadese lagerhuis. De re gering had verwacht dat het aantal ont slagen als gevolg van de Amerikaanse maatregel groter zou zijn. Vitvoer in oktober. Nederland heeft in ok tober voor f 3,6 miljard geëxporteerd, veertien percent meer dan in oktober van het vorige jaar. De invoer was 3,8 miljard, negen percent meer dan in de zelfde maand van 1971, aldus het CBS. Vorig jaar besloten de Stichting Club huizen De Jeugdhaven als uitgeefster van het op de noordelijke Maasoever verschij nende huis-aan-huisblad De Havenloods (oplage ca. 255.000) en Wegener als uitgeef ster van het huis-aan-huisblad Het Zuiden in Rotterdam (oplage ruim 200.000) nauw samen te werken en hun bladen voortaan tweemaal per week te laten verschijnen. Bij De Havenloods N.V. werken ca. 80 mensen. Wall Street lijdt aan gebrek aan kopers. Dat is eigenlijk alles. Waarom de massa aarzelt aankopen te doen, is niet helemaal duidelijk. Waarschijnlijk uit onbekendheid met maatregelen, zoals op loon- en prijs gebied, waarmee men in Amerika in tegenstelling tot Europa nog geen er varing heeft opgedaan. In de eerste plaats is duidelijk gewor den dat voor de centrale nv met zetel in het oosten van Nederland wordt gedacht De omzet In Wall Street was 10.870.000 aandelen. Dow-Jones- cijfers: Industrie 816.59 17.96) Sporen 214.18 5.22). Nutsbe drijven 108.86 0.83). dag lur: 16 Wat WASHINGTON (Reuiter) In oktober is op de handelsbalans van de Verenigde Staten een tekort ontstaan van 821,4 mil joen dollar terwijl er over september een overschot van 265,4 miljoen dollar bestond, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Economische Zaken bekendgemaakt. Het tekort over oktober is, op zijn minst sedert de jaren dertig, het grootste dat ooit is voorgekomen. Over de eerste tien maanden van dit jaar toont de Amerikaanse handelsbalans een tekort van 1,49 miljard dollar tegen over een surplus van 2,55 miljard dollar over dezelfde periode van 1970. Santa Fé Ind Can Pacific Illinois Cent Penns Centr South Pac. Allied Chem Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. \m. Brands \naconda leth Steel loelng Chrysler ity Bank ons. Edison >ougl. Aircr )up de Nem ïast. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motor* sck, dag :an- ijk. 19 lur: 4.30 iut: ady en ich- u.: raat 3.30 20- iur: „De Itu- da- ten. )on- in van dag •upt ■ode DEN HAAG De zgn. kleine aardgas reserves in Nederland en in het Neder landse deel van de Noordzee, zijn volgens een nieuwe opgave van de directeur van de rijksgeologische dienst aanmerkelijk groter dan aanvankelijk is berekend, aldus heeft het ministerie van Economische Za ken in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. De winbare gasreserves van de kleine voorkomens bedraagt volgens de nieuwe cijfers 348,4 miljard kubieke meter. Vorige opgave: 274 miljard kubieke meter. De vorige opgave is op 21 juni door de minister verstrekt in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Bakker (CPN). Voor de rest stond vrijwel alles ter beurze aan de hausse-kant. Zelfs het bin nenkomende nieuws was overwegend po sitief. Alleen Grasso zette een domper op het optimisme met een slecht tussentijds bericht over de gang van zaken. Het aandeel kwam er tijdelijk even beneden de 100 percent door. Het vrijgeven van de koers van Hom burg, waarvan de handel enige dagen gestopt was door fusie-onderhandelingen met een groot Amerikaans concern, lever de een winstsprong op van 65 gulden op 81 gulden, waarna echter een reactie op trad. De toegezegde dividendverhoging van de NEDAP bracht dit fonds van 195 op 215 percent. De winststijging van Nederhorst kon een winstsprong van 42 gulden op 49 veroorzaken, terwijl Bensdorp door een herkapitalisatieplan van 25 percent opliep van 345 tot 370 percent Zelfs het zo toegetakelde aandeel Gist Brocades kon zich enigermate herstellen en van 35 gulden op even 40 gulden terechtkomen, toen werd bericht dat de enzymenproduktie niet schadelijk behoeft te wordtn geacht. Dit concern had op het gebied van biologisch wassen een sterke IBM Int. Harv. Int. Nickel nt. T a. T cennecott radio Corp republic St. royal Dutch rears Roeb shell Oil roc. Vacum stand Br. stand. Old N Studebaker Texaco In. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp Us. Steel Westlngh. Woolworth Ford K.L.M. vorige beursdag 291% 23% 26’4 46% 20 311/2 18% 33% 92% 41% 47% 411,4 67% 34% 29% 7% 9’,4 15% 25% 84% 45% 63% 30 24% AMSTERDAM. Wall Street en het Damrak reageerden deze week tegenge steld. De eerste stond de afgelopen dagen in het teken van verdere teruggang en afbraak en de laatste in het teken van herstel. Vanuit de centra van de grote Newyorkse beurs bleven de berichten weinig opwekkend. Wat vorige week reeds gevreesd werd, kwam uit. Het koersge- middelde van de Dow Jones Industry kwam beneden de 800 met toenemende verkopen. Ruim een jaar geleden was de beurs in opgaande richting door de 800 gegaan, zodat 1971 zich dus wel geheel anders heeft ontwikkeld dan toen mocht worden verwacht. Nog zijn er geen aan wijsbare oorzaken voor deze gang van zaken op te geven. Slotkoersen Eerste periode heden 298’4 25% 27% 48% 20’,4 32 19% 34 96 42% 48% 41% 68% 36% 30% 25% 7% .10% 16% 26% 84 45% 64% 30% Afzet gedistilleerd steeg. In de periode januari tot en met augustus van dit jaar is in ons land 171.000 hl (ad 100 procent) gedistilleerd afgezet (inclusief 26.700 hl ingevoerd gedistilleerd) tegen 158.000 hl in de overeenkomstige periode van 1970 (met inbegrip van 27.000 hl ingevoerd gedistilleerd). De totale af zet nam in de eerste acht maanden van 1971 toe met 7,8 percent, de afzet van in ons land vervaardigd gedistilleerd met 9,1 per cent. Aldus mr. D. M. J. Lasonder, tot voor kort secretaris van het P.W.N. in Bloe- mendaal en nu een fervent voorvechter voor milieubescherming, met name op het gebied van de zuiverheid van ons drink water. terecht. Wij hebben hier te maken met enorme hoeveelheden en zo’n eiland raakt natuurlijk binnen de kortste keren vol en wat dan? Ook praktisch lijkt het mij, ook al weer gezien de onvoorstelbare ladingen zout, zo’n 17.000 ton per dag, een onuitvoerbare zaak. Dit is naar mijn mening een abso luut onserieuze suggestie van Franse zijde. Ze zijn naar het schijnt niet werkelijk bereid er iets aan te doen. Er is nog geen kilogram afvalzout uit de mijnen in de Elzas op een andere wijze geëlimineerd. Alles komt in de Rijn terecht. Het enige wat Parijs dan wei heeft willen doen, is de afvoer van het zout afstemmen op de waterstand van de rivier, zodat je nooit zeer hoge ongunstige pieken in het zout gehalte krijgt, ook niet bij een zeer lage Met enige moeite ging eindelijk ook de obligatiemarkt open. De staatsfondsen lagen aanvankelijk nogal zwaar, maar later in de week kon een flirk herstel worden geboekt. De nieuwste twee staatsleningen bleven echter praktisch de gehele week nog even beneden de emissiekoersen, zo dat de beleggingsmarkt nog niet overliep van enthousiasme. Dat komt mede door aanhoudende vraag van de kant van het bedrijfsleven. Philips wil volgende week 100 miljoen gulden hebben voor acht percent tegen een emissiekoers van 100 percent. De hypotheekbank Westland Utrecht gaf deze week 8 percent pandbrieven af tegen 99 percent, terwijl over enkele weken de twee grote staatsleningen voor in totaal 550 miljoen gulden moeten worden be taald. Dit alles blijft een zekere druk op de obligatiemarkt leggen, die zich deson danks toch bijzonder veerkrachtig ge draagt. De beurs sloot in vrij opgewekte stem ming. Slotkoersen Eerste oerlode heder 28% 12% 33% 4% 40 25% 29% 45% 16% 41% 38% 12% 25 14% 26% 43% 25% 29 136% 87% 57% 76% 28% 7% WOLFSBURG (DPA). Het Volks- wagenconcem, de grootste autofabriek van West-Duitsland, heeft vrijdag laten weten dat het zijn gehele produktie met ingang van 3 december zal stilleggen als de sta king van de metaalarbeiders in de deel staat Baden-Württemberg blijft voort duren. De produktie zal stopgezet moeten wor den omdat de Volkswagenfabrieken geen materiaal meer krijgen van de toeleve ringsbedrijven. Door een eventueele slui ting zullen rond honderdduizend werk nemers getroffen worden. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Een nijpend tekort aan personeel is er in Den Bosch oorzaak van geweest, dat hoe tegenstrijdig het ook klinkt aan 60 vrouweljjke en 10 man nelijke werknemers ontslag moest worden aangezegd. „Als wij nu tijdig, een paar maanden voor de conferentie begint, een klacht tegen Frankrijk zouden indienen, zouden we bereiken dat Frankrijk als de Zwarte Piet onder de mllieuvervuilers naar Stockholm komt. Dit zou door Parijs als een groot gezichtsverlies kunnen worden beschouwd. Dat is dan ook een troef die we in handen zouden hebben. Wellicht zien de Fransen zich dan toch gedwongen om althans iets te ondernemen om de verzilting van de Rijn tegen te gaan, althans sterk te verminderen. vorige beursdae 28% 12% 32% 4% 39% 26 29% 45% 16% 41% 37% 11% 23% 14% 25% 41% 25% 28% 133% 85 55% 76% 27% 6% Nederhorst. Verenigde Bedrijven Neder horst N.V. verwacht dat het boekjaar 1971 onvoorziene omstandigheden voor behouden zal kunnen worden afgesloten met een eindresultaat dat hoger is dan dat van 1970, toen een geconsolideerde groepswinst van 6 miljoen en een con- cernwinst van 4,1 miljoen werd be haald. Dit resultaat mede veroorzaakt door enige bijzondere baten zal ech ter achterblijven bij de aanvankelijke raming, dit o.m. als gevolg van de te ruglopende conjunctuur in de bouwnij verheid. Naar verwachting zal het di vidend van 18 percent 3,60 per aandeel van 20) kunnen worden gehandhaafd. De raad van bestuur is positief gestemd ten aanzien van zijn verwachtingen voor 1972, aldus een tussentijdse mededeling. Consolidatie. Het rijk zal 300 miljoen van de voorinschrijfrekening van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds ter be schikking stellen van de vier grote ge meenten voor consolidatie van vlottende schuld. Dit blijkt uit het antwoord dat minister Nelissen (Financiën) vrijdag heeft gegeven op een vraag van het Ka merlid Notenboom (KVP). Ni.iverdal-Ten Cate. De omzet van konink lijke textielfabrieken Nijverdal-Ten Ca te N.V. is in de eerste negen maanden van dit jaar met ruim 12 pet. gestegen vergeleken met dezelfde periode van verleden jaar. Het bedrijfsresultaat over dit tijdvak was beter dan vorig jaar, alhoewel nog niet bevredigend. De voor raden zijn lager dan per eind 1970. Mede hierdoor toont de liquiditeit een verbe tering. De orderportefeuille is goed ge vuld. De stijging van de grondstoffen- prijzen en de loonkosten, de onzekere valutaverhoudingen en de algemene ver flauwing van de conjunctuur beïnvloe den de vooruitzichten op korte termijn in ongunstige zin, aldus een mededeling van de raad van bestuur. „Als er van bepaalde zijde onwil be staat om iets te doen, dan moeten we maar tot drastische maatregelen overgaan en dat bij diplomatieke contacten ook zeggen. We kunnen bijvoorbeeld, zoals professor Van Panhuys ook al heeft ge zegd, een klacht indienen bij het interna tionale Hof van Justitie in Den Haag. Een dergelijk optreden kan zeer heilzaam werken, ook op korte termijn. Kijkt u maar naar het resultaat van het dreige ment dat Duitsland destijds tegen Neder land heeft geuit in verband met de be roemde „smeerpijp”-affaire. Duitsland had er, overigens zeer begrijpelijk, het groot ste bezwaar tegen dat Nederland zomaar met een persleiding allerlei vuil in de Waddenzee zou lozen. Na een dreigement uit Bonn dat de Westduitse regering ons een internationaal proces zou aandoen, heeft minister van Verkeer en Waterstaat Drees toen toegezegd dat wij geen onge zuiverd afvalwater bij onze buren zouden lozen. Hieruit blijkt wel dat een dergelijk initiatief tot snelle maatregelen van de tegenpartij kan leiden." Wij hebben verder op dit ogenblik het voordeel dat er medio-1972 in Stockholm een internationale milieuconferentie zal worden gehouden. Deze conferentie die al in een zeer vergevorderd stadium van voorbereiding is, wordt een wereldforum waar zal worden gepraat over alle facet ten van de milieubescherming. Gehoopt wordt dat alle lid-staten van de Verenigde Naties er aan zullen meedoen. Dit gebeurde vrijdag bij het confectie bedrijf N.V. Lambooy, dat wegens perso neelstekort een deel van zijn produktie overplaatst naar zijn bestaande bedrijven in de Belgische plaatsen Turnhout en Vorst. In België is voldoende personeel te krijgen. Men verwacht dat de in Den Bosch ontslagenen gemakkelijk elders werk zullen kunnen vinden. Naast de re organisatie zijn in Den Bosch 225 mensen en in de Belgische bedrijven van Lam booy 300 personeelsleden werkzaam. MOSKOU (Reuter). De Opperste Sovjet beeft vrijdag het economische vijf jarenplan 1971-1975 met algemene stem men goedgekeurd. Het Russische parlement heeft tevens de begroting en het beleids programma voor het komende jaar aan vaard. Een andere manier om het afvalzout uit de kalimijnen weg te werken. Ja, dat is voor mij een wat moeilijke vraag. Dat is een technisch probleem en ik ben alleen maar jurist. Toch wil ik trachten, min of meer als leek, een antword te formuleren. Ik zou zeggen: waar een wil is, is een weg. En het is naar mijn mening gewoon een kwestie van het willen zoeken naar een oplossing. En het is voor ieder denkend mens natuurlijk volkomen duidelijk dat de oplossing die de Fransen nu suggere ren, het zout opslaan op een eiland in de Rijn, absoluut geen oplossing is. Een der gelijke maatregel zal misschien voor korte tijd soelaas bieden, maar op den duur komt alles dan toch weer in de Rijn Avondverkeer (met tussen haakjes de slotkoers van gis teren): AKZO (56.20), Hoog ovens (58.50), Kon. Olie 111.30- 113.80 (111.20), Philips 31-31.90 (30.80), Unilever 105.70-106.80 (105.50), KLM (100). aan een raad van commissarissen van 24 leden, 12 Duitse en 12 Nederlandse. Zowel aan de Duitse als aan de Nederlandse kant zullen dan 4 leden in het bijzonder de kapitaalverschaffers vertegenwoordi gen, 4 leden zullen geacht kunnen worden het vertrouwen van de factor arbeid te genieten en 4 leden zullen zg. neutralen zijn. Overwogen wordt alle directieleden van Hoesch AG en alle leden van de raad van bestuur van Hoogovens n.v. te benoe men tot leden van de raad van bestuur van de centrale n.v. De beide werkmaat schappijen te Dortmund en te IJmuiden zullen volgens het Duitse, respectievelijk Nederlandse recht blijven functioneren. Behalve deze nieuwe gedachten is nu ook aan de ondernemingsraad van Hoogo vens om advies gevraagd. Hoewel de on dernemingsraad steeds op de hoogte is gehouden van de stand van zaken met betrekking tot de fusiebesprekingen, vindt Hoogovens toch dat er een nieuw aspect aan deze zaak zit. Aan Nederlandse zijde hoopt men nog steeds dat de besluitvor ming in de nabije toekomst gestalte zal gaan krijgen. DEN HAAG. De huidige rentabiliteits- ontwikkeling heeft een extreem laag ni veau bereikt en het is daarom in econo mische zin onverantwoord om investerin gen in het milieu te doen, hoe groot de pressie en de bereidheid tot investeren ook is. Dit is een van de conclusies, waartoe het bureau milieuhygiëne van de Raad van Nederlandse Werkgeversverbonden is ge komen in een tweedaagse conferentie in Noordwijk aan Zee. Meestal is alles wat nieuw is vreemd en werkt af werend. Hoe het ook zij, voor de Amsterdamse beurs was een en ander gelukkig geen reden nog verder met de afbraak door te gaan. De markt bleek uitverkocht te zijn en daardoor leeg en dus rijp voor een technisch herstel. Dit kwam dan ook opzetten en heeft zich in feite over de gehele week kunnen uitbrei den. Vooral de lokale toppers konden hun vaak zwaar gehavende posities enigermate bijstellen, hoewel de verliezen, vergeleken met het niveau van een half jaar geleden, nog altijd zeer markant zijn. Koninklijke Petroleum opende de rij en trok verschillende dagen sterk de aan dacht met flinke koersrijzingen. In totaal kon er deze week voor ons hoofdfonds een winst worden behaald van vijf gul den. Unilever, die bij de baisse juist zo’n krachtige weerstand kon bieden, moest nu verstek laten gaan en bleef op het niveau van vorige week vrijdag. Daarentegen was Hoogovens vast met een winst van vijf gulden tot acht gulden, dankzij nieuwe berichten over een fusiegetimmerte met de Duitse staalgigant Hoesch, waarvan het IJmuidense bedrijf al circa 15 percent van het kapitaal in handen heeft. Ook voor Philips braken betere dagen aan, want een winst van drie gulden betekent hier vrij veel. AKZO en Heine ken konden circa twee gulden verbeteren. Deli Maatschappij echter moest sterk te rug, nu de leiding van dit bedrijf een huwelijksaanzoek heeft afgewezen. De fu siekoorts zakte en deed de hierdoor sterk opgelopen koers van 101 gulden tot circa 85 gulden teruglopen. Dicht op het peil dus, dat gold voor de fusierel begon. Hoe dan ook, een oplossing van het probleem van de watervervuiling als ge heel zal niet gemakkelijk zijn. De proble matiek van de milieubescherming zit vol voetangels en klemmen. Maar we moeten toch in ieder geval proberen er internatio naal samen het beste van te maken. We moeten allemaal maar hardop blijven denken, vind ik.” Accjjns op frisdranken. De Europese Com missie in Brussel zal binnenkort haar standpunt bepalen over de vraag of het in het kader van de harmonisatie der belastingen nodig is dat frisdranken al of niet aan accijns worden onderwor pen. Ze heeft dat meegedeeld in ant woord op een schriftelijke vraag van ir. H. Vredeling, lid van het Europees Par lement. Vredeling had gevraagd hoe de commissie, gezien vanuit de gemeen schap het voornemen van de Nederland se regering beoordeelt om een accijns van f 14,50 per 100 liter op frisdranken in te stellen. Aandelen Van Nelle, Scholten Carton, Centrale Suiker, Meteoor en VRG trokken 20 tot 30 punten aan en konden hierdoor hun zwaar-beschadigde beursposities weer enigszins herstellen. Alleen Hoek Machi nes moest nog zo’n 20 punten verder terug. Verder werd o.a. geconcludeerd, dat thans teveel organisaties en groepen zich op hun eigen wijze met een probleem van de milieuverontreiniging bezighouden. Te weinig streeft men naar een gecoördineer de aanpak van de activiteiten. Bij de overheid kan worden geconsta teerd, dat het algemeen economisch beleid, het werkgelegenheidsbeleid, het rende- mentsbeleid, het industriebeleid, het beleid ten aanzien van wegen en vervoer en tenslotte het milieubeleid zich teveel als op zichzelf staande vormen van beleid ont wikkelen, terwijl in wezen ieder ervan duidelijke raakvlakken heeft met het mi lieu. Hierdoor dreigt het gevaar dat de zorg voor het milieu niet als een inte graal beleid wordt gezien, maar als een deelbeleid dat zich op verschillende ter reinen afspeelt. Dat maakt een integrale aanpak van de bestrijding van de milieu verontreiniging onmogelijk. In Frankrijk en Duitsland verleent de overheid fiscale tegemoetkomingen bij de bestrijding van de milieuvervuiling. In Nederland gebeurt dit niet en dat moet men trachten te veranderen, zo luidt een van de conclusies, waartoe de conferentie kwam. DORTMUND - IJMUIDEN Hoewel nog geen beslissing is genomen over de voorgenomen fusie tussen Hoogovens en Hoesch zit er volgens Hoogovens toch enig schot in de zaak. De directie van Hoesch AG te Dortmund heeft vrijdag opnieuw met haar raad van commissarissen ge sproken over de komende fusie. Hierbij is nog geen besluit genomen, maar' er zijn enkele nieuwe aspecten naar voren geko men. Frankrijk heeft bij de Rijn alleen be lang als open riool waarin het zijn vuil kwijt kan. Het is van de rivier niet of nauwelijks afhankelijk wat betreft de drinkwatervoorziening, zoals bij ons en ook in Duitsland wel het geval is. Van daar dat de Duitsers in deze kwestie gelijke belangen hebben als wij. Het zou zeer wenselijk zijn als de regeringen in Bonn en Den Haag op dit punt één lijn zouden trekken bij de onderhandelingen met de Fransen. Overigens doen de Duitsers zelf wel pogingen om het Rijnwater zo zuiver mogelijk te houden. Het is bij lange na niet afdoende, maar er wordt al zeer veel geld geïnvesteerd voor zuiveringsinstalla ties bij fabrieken aan de Rijnoevers. Men moet ook niet vergeten dat de Duitse industrieën enorme hoeveelheden afval in de Rijn lozen en dan stoffen die zeer giftig en gevaarlijk zijn. Arsenicum is er een aansprekend voorbeeld van en ook kwik komt zonder meer via de Rijn in Nederland terecht (1.000.000 kilogram per jaar). Het ziet er echter naar uit dat Duitsland werkelijk ernst maakt met de pogingen gevaarlijk afval zoveel mogelijk te zuiveren en daarvoor ook veel geld uit te geven. Het vijfjarenprogramma werd dit voor jaar reeds goedgekeurd tijdens het 24ste congres van de communistische partij. Het eerste van de vijf jaren is al bijna ver streken en eerst nu is het vijfjarenplan definitief goedgekeurd. Een belangrijk ken merk van het programma is dat grotere nadruk komt te liggen op het groeitempo in de verbruiksgoederensector, hoewel zo als altijd absolute voorrang geldt voor de zware industrie. Prijsstop ir Joegoslavië. In Joegoslavië mogen de prijzen van goederen en dien sten tot ui terlijk eind februari van het komende jaar niet worden verhoogd. De Joegoslavische federale uitvoerende raad (regering) heeft hiertoe vrijdag be sloten na twee dagen vergaderen. Staking in Italië. 1.700.000 Italiaanse land arbeiders hebben vrijdag gestaakt om kracht bij te zetten aan hun eisen voor hogere en betere arbeidsvoorwaarden. Bij de metaalnijverheid in Rome en Mi laan is het werk neergelegd om door de vakbonden bijeengeroepen vergaderin gen bij te wonen. De bond van hoge ambtenaren heeft besloten maandag en dinsdag het werk neer te leggen. Hero. N.V. Hero Conserven Breda ver wacht dit jaar een resultaat te zullen behalen dat slechts weinig zal afwijken van dat van 1970 (toen werd een netto winst van 2,4 miljoen geboekt, terwijl een dividend van 12 pet. werd uitge keerd). waterstand zoals wij op het ogenblik be leven. Het nadeel hiervan is natuurlijk weer dat je ook nooit bijzonder zuiver water krijgt, omdat bij hoge waterstand extra veel zout in de rivier wordt ge pompt. Wat de zoutlozing in de Eizas betreft, vraag je je toch af of het niet mogelijk is om de onbruikbare zouten weer terug te stoppen in de grond waar ze uit zijn gehaald. De mijnindustrie gebruikt maar een derde deel van het gedolven zout voor de verwerking in meststoffen. Dan moet toch ruimte zijn om dat tweederde gedeelte weer onder de grond te laten verdwijnen, zou je zo zeggen. Of dit technisch uitvoerbaar is, kan ik moeilijk beoordelen maar het verbaast mij wel dat ik deze mogelijkheid nooit heb horen opperen. marktpositie, maar zag daarin een ernsti ge verzwakking optreden, toen vorig jaar het gebruik van enzymen lelijk over de tong ging, vooral in Amerika. Het aandeel in het Telegraaf-concern zette deze week de beursnotering in op een koers van 55 gulden. Ook voor de lokale markt was het zonder directe be- drijfsberichten een periode van een door brekend zonnetje. Albert Heyn herstelde zich met negen gulden Van der Grinten met zes gulden, Naarden en Wessanen met vier gulden.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9