Massale deelname onderwij sprot est WildWestrit door Velser Twaalf jaar cel voor soldaat Nixon 21 februari ORIENT naar Peking DF£)STE China betuigt opnieuw steun aan Pakistan I Chan wenst waarnemers van VN bij de grenzen «f fif V politie GAJIJOFGAIK BON SPREKERS NIET OPGEWASSEN Morgenavond twee samenvattingen op televisie AGENDA pagina 14 Verder in de krant HET WEER IJmuider Courant TEGEN „VAN VEEN GA HEEN” Haren te lang, f rokje te kort 1 Staf EEN NAAM IN LETTERS Pak die 2 weken gratis r I 1 tóR a -Ir HL W iHr in, f||| DINSDAG 30 NOVEMBER 1971 62e JAARGANG NUMMER 44 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... DE PAARLAARSTEEG HAARLEM van „A tot Z” Koninklijke Droste kwaliteit 3, ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I Als u het niet probeert blijft het voor u een vraagteken. n Bezorg mij 14 dagen gratis de IJmuider Courant Kwik onder nul Gewapende Duitse inbreker gepakt E. Koning 2 9 3 7 I I I I I I Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post f 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. (Van. onze onderwijsredacteur) UTRECHT Meer dan 30.000 deelnemers hebben maandagavond tijdens een vaak oorverdovende demonstratie in Utrecht betoogd tegen onderwijs- bezuinigingen en voor een beter onderwijsbeleid. Buiten de Irenehal stonden naar schatting nog eens 15.000 demonstranten, die de zaal niet meer binnen konden. Op dat moment waren nog files auto’s tot bij het ver keersplein Oudenrijn nog naar de plaats van Onderwijsprotest ’71” onder weg. Nooit tevoren waren zoveel organisaties uit onderwijskringen en zo veel particuliere onderwijsgevers en „consumenten” het met elkaar eens in hun protest. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 105 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Óók u zult dan ervaren IJmuider Courant de betrouwbare nieuwsbron in de IJmond, boordevol informatie uit stad, streek, binnen- en buitenland. ■R ff i kt iiBlilIB M -i WrfT UJ ,;i:. V a I I ,i iiiilB -F" 0 t’ '11 1 IJmuider Courant Graaf Axel Oxenstierna: (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggevers) in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar steun betuigd aan het Pakistaanse regime. Naam i Adres s te Daarna kunt u mij noteren als i Doorhalen wat niet verlangd wordt nadrukkelijk Deze krant bestaat uit achttien pagina’s Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjki Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Looi), onderdirecteur Bedenk met hoe weinig wijsheid de wereld geregeerd wordt. (Van onze redacteur in Washington) maandabonnee f 6.90 4$ kwartaalabonnee f 20.10 Antwoordnummer 47, IJmuiden. Verwachting van het K.N.M.I. tot woens dagavond vastgesteld op 21 februari. Dit is gisteren door het Witte Huis en het Chinese pers bureau „Nieuw China” gelijktijdig bekend gemaakt. Regeringswoordvoerder Ronald Ziegler zei dat vandaag nadere gegevens bekend gemaakt zouden worden. ringspartijen als oppositie vertegenwoor digden, verdwenen toen ook druppelsge wijs uit de zaal. I I I I J Overwegend droog weer met veel bewolking en plaatselijk mist. Minimumtemperatuur van plus 3 tot min 2 graden. Maxima ongeveer 4 graden. Weinig wind. Maandagavond sprak vader Janssen met burgemeester Bolt over de situatie. De burgemeester hoort het relaas aan maar steekt de handen in de lucht: „Ik ;l kan er ook niets aan doen want de I; christelijke school is niet van de ge- 5 meente.” De burgemeester wil wel een bemiddelingspoging wagen. Hij zal de 'aak bespreken met de inspecteur voor het lager onderwijs. Van dit gesprek hangt het af of de burgemeester kans ziet als bemiddelaar op te treden. 5 De massaliteit en de alles overstemmen de roep om actie uit de zaal verhinderden echter dat de betoging volgens plan ver liep. Een manifest, dat bestemd was voor minister Van Veen van Onderwijs, kon hem niet ter hand gesteld worden. De minister en staatssecretaris Schelfhout, die opgewekt het hoi van de leeuw waren binnengegaan, werden door de organisato ren voortijdig onder een beschermend ge leide weggevoerd toen honderden betogers tot rondom de beide bewindslieden die achter dranghekken zaten waren op gedrongen. Kamerleden, die zowel rege- NEW DELHI. (Reuter en AP) Presi dent Jaja Chan van Pakistan heeft de stationering voorgesteld van VN-waarne mers aan de Oostpakistaanse kant van de grens met India. Dit meldde gisteravond radio-Pakistan. India heeft eerder voorstellen van Pa kistan van de hand gewezen waarnemers van de volkenorganisatie aan beide zijden van de grens tussen Oost-Pakistan en India te laten opstellen. AMSTERDAM. Het voormalig Twee- de-Kamerlid voor de Nederlandse Mid- denstandspartij Jac. H. de Jong uit Vor- den, die nu zitting heeft voor de Demo cratische Middenstandspartij, heeft het door hem aangespannen kort geding tegen zijn oud-fractiegenoot A. W. te Pas uit Amsterdam en diens fractiemedewerker P. W. M. Dessing uit Zaandam, gewonnen. De heer De Jong had het kort geding cangespannen omdat hij zich door een drietal aantijgingen op een inlegvel van het NMP-nieuws van november in zijn eer en goede naam aangetast voelde. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, Economisch nieuws 9, 15 Kunst 13 Radio en tv 13 Beeldverhalen 14 Weerrapport 14 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 16, 17 Luidsprekers 8 De regering in New Delhi verklaarde destijds dat de Oostpakistaanse crisis door het regime-Chan zelf Is geschapen en dat India er alleen maar bij betrokken is voorzover het de tien miljoen Oostpakis taanse vluchtelingen betreft. Gesteund door tanks en artillerie zijn Indiase en Pakistaanse troepen al meer dan twee dagen lang in felle gevechten gewikkeld op Oostpakistaans grondgebied. Centrum van de strijd is de stad Hilli. in het noordwesten van Oost-Pakistan. De gevechten braken zaterdag uit toen India se troepen de grens overstaken nadat de Westbengaalse stad Baloerghat voortdu rend met raketten was bestookt en Pakis taanse tanks Indiase posities naderden Het is de ernstigste botsing tussen Indiase en Pakistaanse militairen sinds één week op Oostpakistaans gebied. China heeft nog eens De president van de krijgsraad, mr. K. N. Korteweg, verklaarde, dat de krijgs raad niet zou hebben geaarzeld de maxi mumstraf van twintig jaar op te leggen als in het psychiatrisch rapport niet ge concludeerd was dat de soldaat tijdens het plegen van zijn daden aan een ziekelij ke stoornis moet hebben geleden. De pre sident schetste die toestand als die „van een soldaat die onder spervuur ligt”. De krijgsraad achtte bewezen dat de soldaat tweemaal doodslag, tweemaal po ging tot doodslag en meermalen diefstal van wapens en munitie en van auto’s heeft gepleegd. De auditeur-militair bij de krijgsraad had acht jaar gevangenisstraf en on voor waardelijke terbeschikkingstelling gevor derd. De gevangenisstraf zal de soldaat door brengen in een rijksasiel voor psychopa ten, met de mogelijkheid van medische behandeling. De terbeschikkingstelling gaat pas in na de twaalf jaar gevangenis straf. De soldaat heeft tien dagen tijd om in beroep te gaan bij het Hoog Militair Gerechtshof Verwacht wordt dat Nixons verblijf in de Chinese Volksrepubliek een week tot tien dagen zal duren en dat hij behalve Peking ook een aantal andere steden zal bezoeken. De bekendmaking betekende de afslui ting van de reeks aangekondigde tap gesprekken die president Nixon in de komende weken zal hebben met de Fran se president Pompidou, premier Edward Heath van Engeland, kanselier Willy Brandt van West-Duitsland en eerste mi nister Sato van Japan. In Washington werd nog gespeculeerd over de reden waarom gisteren niet met een alle details over de reis bekend werden gemaakt. Nadere gegevens zullen ophelderen of president Nixon ook door zijn echtgenote zal worden vergezeld, welke adviseurs hem zullen begeleiden, welke reis-route hij in China zal volgen en met welke Chinese leiders hij gesprekken zal hebben. De Chinese vice-premier Li Hsjen Njen zei gisteren tijdens een receptie bij de Albanese ambassadeur in Peking dat ern stig aandacht geschonken zou moeten worden aan het „redelijke voorstel” van president Jaja Chan van Pakistan de strijdkrachten langs de wederzijdse gren zen terug te trekken. „De spanning op het Aziatische subcontinent is. aldus Li, geste gen door ondermijnende activiteiten en militaire provocaties van de kant van India. Geschillen tussen .taten moeten door vreedzame onderhandelingen worden opgelost en absoluut niet door naar de wapens te grijpen." HILVERSUM. Studio Sport heeft morgenavond (22.20 uur Ned. 1) twee voetbalpotjes voor de liefhebbers op het vuur staan. Er zijn dan uitgebreide sa menvattingen te verwachten van de vriendschappelijke interland Nederland Schotland in het Olympisch stadion in Amsterdam en de in Berlijn te spelen derde ontmoeting in de Europacup tussen Borussia Mönchen-Gladbach en Interna- zionale Milan. De laatste wedstrijd wordt overigens rechtstreeks uitgezonden door de Duitse en Belgische televisie. Twee dienstdoende agenten signaleerden de bedoelde wagen op de Amsterdamse- weg. De achtervolging werd ingezet, waarbij de snelheden opliepen tot hon- derdtwintig kilometer. Doordat de Duitser links van de weg reed, was het voor de surveillancewagen van de politie onmoge lijk te passeren en de man tot stoppen te dwingen. In Amsterdam werd op het kruispunt Basisweg-Hornweg de voortrazende Duit ser opgewacht door de inmiddels gealar meerde Amsterdamse politie. De man ne geerde een stopteken, waarna er enkele waarschuwingsschoten werden gelost. Vijfhonderd meter verder kon de ver dachte worden klemgereden. Bij zijn ar restatie bleek de man in het bezit te zijn van een voor gebruik gereed gaspistool. In de wagen, welke op 17 november jongstleden in Amsterdam was gestolen, trof men een draagbaar televisie-apparaat aan, alsmede twee radio’s en een stereo- bandrecorder. De gearresteerde Duitser was afkomstig uit Oberhausen en verbleef sinds enige tijd op een woonboot in de hoofdstad. Ver vóór de aanvangstijd dreunde de Irene-hal van popmuziek en gescandeerde leuzen. Boven alles uit klonk telkens weer het lied „Van Veen ga heen, Van Veen ga heen”. Een met honderden spandoeken zwaai ende menigte wilde aanvankelijk hele maal niet luisteren naar de redevoeringen. De sprekers werden steeds door geloei en geschreeuw onderbroken. In plaats van voorzitter Jacobs van het Nederlands Ver bond van Directeuren en Leraren bij het Beroepsonderwijs, verscheen voorzitter Lanser van het Christelijk Nationaal Vak verbond. „Juist de meest kwetsbare groepen leer lingen, juist degenen die beter onderwijs het hardste nodig hebben, dreigen het slachtoffer te worden”, zei hij. Hij ver klaarde dat de vakbeweging bereid is tot een hogere belastingheffing voor het on derwijs, maar dan moeten gelijke kansen voor alle kinderen geschapen worden. Maar ook de heer Lanser kon zijn toespraak niet afmaken. Tegen negenen, een half uur vóór de geplande sluitings tijd, besloot het organiserende comité er mee op te houden. Een popgroep zette het „Wat een sprekerd is die man” in. Een boeren-blaaskapel uit Noord-Brabant, die binnen niet aan bod kwam, zette buiten marsmuziek in, waardoor een deel van de betogers uit de zaal werd gelokt. In de zaal namen „een gewone onder wijzer” en een vormingsleider de micro foon ter hand en riepen, dat ze niet tevreden waren met deze afloop. „Dit mag de afloop niet zijn! Morgen gaan we verder, want morgen denken ze dat het weer allemaal gesust is!”, riepen zij. (Zie verder pagina 2). WASHINGTON. Peking en Washing ton hebben de datum voor president Nixons reis naar de Chinese hoofdstad ARNHEM. De krijgsraad in Arnhem heeft vanmorgen de 22-jarige dienstplich tige soldaat uit Amstelveen, die in de nacht van 2 op 3 mei in Knokke (België) twee politiemannen doodgeschoten en twee andere ernstig verwondde, v eroor- deeld tot twaalf jaar gevangenis met af trek van voorarrest en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering met drie jaar proeftijd. VELSEN. De bemanning van een Velsense politiewagen heeft vanmorgen vroeg na een Wild-Westrit over de Am- sterdamseweg een achttienjarige Duitser gearresteerd, wiens aanhouding was ver zocht door de Alkmaarder politie. De man werd verdacht van een inbraak bij een radiohandei in Alkmaar. Hij was met een witte Volkswagen in de richting van Vel- sen gereden. Een overzichtsfoto van de massale betoging gisteravond in de Irenehal in Utrecht. RANDWIJK. Moeder Janssen van de 8-jarige William, die in het Betuwse i I dorpje om zijn lange haar weggestuurd I is van de christelijke school, wordt in haar verontwaardiging gesteund door [de ouders van een 5-jarig meisje, dat gistermiddag van de kleuterschool naar i] huis is gestuurd. De rok van het meisje was naar de mening van de kleuter- ;l leidster te kort. Ook de ouders van de l| vijfjarige Lilia gaan daar werk van maken. I HlmmB ÈMII E F «- W**' -Hi

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1