Spanning in Amman weer toegenomen In Vietnam al LAWZI NIEUWE PREMIER 90.000 ton Voor beter onderwijsbeleid Maatregelen tegen Zuid-Afrika gevraagd Eerst verdrag ratificeren, dan pas Berlijn regelen Burgemeester in Italië gearresteerd HORLOGES GOUDEN BAND OMEGA-TISSOT VAN NIEL aiidréa 1 IN JORDANIË FIFAX de drogist heeft l! gij gebruikt Regering-Heath ziet wel iets in plan van Wilson RUSSEN VERTELDEN WALTER SCHEEL: Bali krijgt casino Ontvoerde Franse journaliste in Uruguay vrij pH tSS. 3 Studie Zweeds instituut: NEGEN RESOLUTIES IN VN Executiepeloton TEGEN APARTHEIDSPOLITIEK Bedoeïenen VOOR OPLOSSING KWESTIE-ULSTER 4 Vertraging HORLOGERIE Komt u bij ons eens een uurtje rondwandelen, dan komen de ideetjes vanzelf. „Onvoldoende verzet tegen vervuiling” DINSDAG 30 NOVEMBER 1971 2- Weet u al wat u straks zult gaan kopen? AFVOER VERSTOPT? tg W n te ;e PREMIER LAWZI VAN JORDANIË i- (Van onze redacteur in Bonn) ,Ik ben trots! Het is ons tenslotte ge- ADVERTENTIE ADVERTENTIE met GROTE COLLECTIE Wii adviseren u qaarne. WW Gote Houtstraat 13 Telefoon 31 26 23 Gen. Cronjéstraat 143 Telefoon 25 13 93 DJAKARTA (Antara). Een cortium van Australische maatschappijen zal bin nenkort op Bali een casino vestigen, het eerste in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan. Het project, in eerste instantie bedoeld voor Amerikaanse toeristen, vergt ruim 31 miljoen gulden. Vooruitgang. „Ongeveer 1200 joodse Rus sen mogen per maand de Sovjet-Unie verlaten. Dit is een opmerkelijke voor uitgang als men bedenkt, dat bijna 9000 joden dit jaar naar Israel konden emi greren vergeleken met slechts enkele honderden vorig jaar,” aldus John Tho mas, directeur van het Intergouverne mentele comité voor de Europese Mi gratie in Genève. i ze- f tot olitie I in- ifge- istad ►naf- -pjes orm- i in- lier dicht, ij in ADVERTENTIE !t n ir !t 14 !6 Jt is te k ir Na r nu het ge- irder zou imen niet ►eten e e r. n n le ;e I- ;t !t gena van tring ilder •half aan- door verd neer aar- van ede- (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM Koning Hoessein van Jordanië heeft gistermiddag di rect na de begrafenis van de in Cairo vermoorde premier Wasfi Teil de mi nister van Financiën Ahmed El Law- zi tot premier benoemd. Lawzi is di rect naar Cairo gereisd om de Jor daanse delegatie bij de vergadering van de defensieraad van de Arabische Liga te leiden. De Algerijnse orde van advocaten heeft Ben Toemi Ammar, Ali Ammar Laoear en Amar Bendifalah aangewezen als de verdedigers van de gearresteerde Palestij - nen. Uitleveringsverzoek. De VS hebben Cuba om uitlevering gevraagd van de drie vluchtelingen die zaterdag een toestel van „Trans World Airlines” kaapten en de piloot dwongen naar Havanna te vliegen. Een merkwaardige uitbarsting van on behagen, in een omvang die alles op het gebied van vreedzame protestbetogingen na de oorlog met stukken sloeg, heeft in Utrecht maandagavond afgerekend met de door de regering voorgestelde onderwijs begroting. Er zijn weinig woorden gesproken, om dat de massaliteit van de demonstratie de redevoeringen doorkruiste, maar juist deze enorme opkomst was welsprekender dan woorden. Men mag niet vergeten dat een betoging als deze de bewogenheid van alle betrokken groepen vertolkt en als minis ter Van Veen zegt dat hij zich door niets en niemand nerveus laat maken, dan bedoelt hij toch waarschijnlijk niet dat de demonstratie van maandag in Utrecht en elders geen indruk op hem heeft gemaakt. beste betrekkingen met Egypte verder boycotten. Reizigers uit Amman, die via de Allen- by-brug gisteren naar de bezette westoe ver terugkeerden, vertelden dat het open bare leven in Amman vrijwel geheel stil ligt. De spanning tussen de Bedoeïenen, de getrouwen van de koning, en de Palestij - nen is volgens hen gegroeid en duidelijk merkbaar. Notabelen van de westoever die de be grafenis van Wasfi Teil wilden bijwonen, hebben op het laatste moment van hun voornemen afgezien, om onder de bevol king op de westoever geen kwaad bloed te zetten. De moordenaars van de premier hebben in Cairo verklaard dat hun daad een wraakmaatregel is voor de dood van de bevelhebber van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, Abu Ayad, in augustus van dit jaar. Zij stellen Wasfi Teil persoonlijk verantwoordelijk voor de dood van Abu Ayad. Volgens mededelingen van de „Zwarte september-organisatie”, waar de moorde naars lid van zijn, is koning Hoessein de volgende op hun lijst om vermoord te worden. BONN Minister van Buitenlandse Zaken Waiter Scheel keert vandaag uit Moskou terug naar Bonn met de boodschap dat de Sovjet-Unie de overeenkomst voor Berljjn niet zal ondertekenen voordat de ratificering van het Verdrag van Moskou door het Westduitse parlement een feit is Men wenst in Moskou niet het risico te nemen dat oosteljjke concessies in de kwestie-Beriyn in Bonn worden gehonoreerd met het af wijzen van het verdrag tussen Wcstduitsers en Russen. voering van de totale kosten. Wel wezen spandoeken zoals gewoonlijk op tamelijk simpele wijze naar de hoge defensiekosten en andere volgens de betogers ongewenste prioriteiten, maar de geest van de beto ging was er een van heftige kritiek op datgene, wat de minister blijkens zijn begroting met de hem toegewezen gelden wil doen en niet wil doen. Een algemeen onbehagen is gerezen ten aanzien van de intenties der regering om de „democratisering” van het onderwijs te vertragen. Democratisering is een belast woord, dat ook door de propagandisten ervan wel eens ten onrechte wordt ge bruikt. Wanneer men met democratisering slechts datgene bedoelt wat geen enkele politicus van deze tijd meer kan afwijzen, namelijk het binnen het bereik van alle bevolkingsgroepen brengen van alle on derwijsvormen die voor de pupillen naar de norm van hun aanleg en bevattings vermogen geschikt is, dan propageert men een democratisering die de Nederlandse samenleving slechts ten goede kan komen en die in de toekomstige ontwikkeling van het sociale leven onmisbaar zal blijken. Het gevaar van bezuinigingen op onder wijsgebied is, dat de gevolgen van daar door ontstane tekortkomingen in de toe komst heel moeilijk te herstellen zullen zijn. De kans dat die bezuinigingen ten slotte op de economie een averechtse uit werking zullen hebben, zodat er niets mee bespaard en veel mee bedorven wordt, is groter naarmate men zich blind staart op het nuchtere bedrag dat men in de staats kas overhoudt. Goed onderwijs is de basis van alle individuele en nationale be staansmogelijkheden en de voeding van de bronnen waaruit komende generaties hun geestelijke zowel als materiële gezondheid zullen moeten putten. Als de minister (en met hem het kabi net) van oordeel is dat in de huidige situatie niets meer en niets beters kan worden gedaan dan wat in de begroting is voorzien, heeft hij zich niets te verwijten. Maar de zo algemeen tot uiting komende twijfel en kritiek hebben toch wel iets te zeggen. Als deze hun neerslag in het parlement vinden, moet de minister wel heel stevig in zijn schoenen staan om overeind te blijven. De benoeming van Lawzi komt als een verrassing. Verwacht werd dat Hoessein een beroep zou doen op de militairen, of zelfs een militair bewind zou instellen. Lawzi is geen uitgesproken politieke per soonlijkheid zoals Wasfi Tell was, en het zwaartepunt van de regering zal dan ook meer bij de koning komen te liggen dan onder Wasfi Teil het geval was. Lawzi behoort tot de hofkringen van de koning, maar heeft in de confrontatie met de Palestij nen een neutrale rol gespeeld. CIVITAVECCHIA (AP). De burge meester van de Italiaanse havenstad Civi tavecchia is gearresteerd omdat hij zich niet voldoende verzet heeft tegen de ver vuiling van de zee. Burgemeester Pietro Guglielmini werd in hechtenis genomen, beschuldigd van schade te hebben gedaan aan publieke eigendommen, de wet op de visserij te hebben geschonden en zijn plicht niet te hebben gedaan. Het is niet uitgesloten dat Lawzi slechts een tijdelijke oplossing is. De benoeming van een vrij onbeduidende premier wijst er tevens op dat koning Hoessein niet op een nieuwe crisis uit is, maar integendeel de gemoederen zo gauw mogelijk wil sussen. Hij wil geen nieuwe conflicten tussen Jordaniërs en Palestijnen en in de inter-Arabische politiek wil hij de niet zo lukt”, riep Munzir Samid Khalifa uit na zijn arrestatie in verband met de moordaanslag op de Jordaanse pre mier Wasfi Teil. De foto van Munzir werd in de Egyptische hoofdstad ge maakt tijdens de ondervraging van de Palestijnse guerrillastrijder. Omdat de Westduitse regering indertijd heeft verklaard dat het verdrag (vorig jaar augustus tot stand gekomen) pas aan het parlement zal worden voorgelegd als de kwestie-Berlijn bevredigend is gere geld, is op het eerste gezicht sprake van een impasse in Willy Brandts „Oostpoli- tik”. Bonn was zich echter vóór Scheels Hassan Omar, een lid van het openbaar ministerie in Cairo dat een onderzoek instelt naar de moord op de Jordaanse premier Wasfi Teil, heeft gisteravond, volgens het Britse persbureau Reuter, meegedeeld dat de vier Palestijnse extre misten die van deze moord beschuldigd zijn, eens van plan zijn geweest kroon prins Hassan, de broer van koning Hoes sein van Jordanië, te vermoorden. Een bewindsman die voor de volksver tegenwoordiging komt met een beleid dat binnen het kader van de financiële moge lijkheden het best bereikbare was, behoeft zich niet nerveus te laten maken. Maar indien dat beleid zo aan alle kanten rammelt en zo weinig gericht is op een werkelijke vooruitgang van de scholing en de ontwikkeling der jeugd, dat vrijwel alle betrokkenen in het onderwijs het afkeuren, moet zo’n minister zich afvra gen of zijn excuus van geldgebrek nog wel mag worden gebruikt. Want het wordt dan voor de minister een gewetens vraag, of het wel verantwoord is een zo belangrijke factor in de culturele ontwik keling en de maatschappelijke groei als het onderwijs met een zo beperkte begro ting af te schepen. Dan wordt het meer een kwestie van het gehele kabinet dan van die ene minister, al kan men zich afvragen of de heer Van Veen bij de begrotingsafspraken in het kabinet niet had moeten stellen dat met zo’n begroting voor onderwijs de ministerspost voor hem onaanvaardbaar bleek. De algemene verdeling van de begro- tingsgelden eenmaal vastgesteld, kan een minister zich gemakkelijk afmaken van alle kritiek door het argument van de financiële tekorten. Maar het protest van maandagavond stelde zeer nadrukkelijk de kwestie van de beleidsvorm, zonder de algemene eis tot een aanmerkelijke op- WVVVVVVVVVVVWWHWVVViaAAnAnHnWVVVVVVVWVVVVVWVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVWVVVVWV De regering in Bonn hoeft overigens over de complicatie niet te treuren, want door deze gang van zaken wordt de druk op de parlementaire oppositie in eigen huis nog groter. CDU en CSU hebben, als het er op aankomt, slechts een paar stemmen minder dan de regeringspartijen SPD en FDP in de Bondsdag. Bovendien In deze eeuw, aldus de studie, zijn tenminste vier maal op grote schaal che mische strijdmiddelen gebruikt: in de Eerste Wereldoorlog, tijdens de Italiaanse invasie in Ethiopië, bij de Japanse aanval op China en in de oorlog in Vietnam. Tijdens de Eerste Wereldoorlog zijn vol gens het instituut meer dan een miljoen mensen het slachtoffer geworden van de gas-oorlog. Voorts zijn chemische wapens gebruikt bij veertig gewapende conflicten van be perkte omvang. De samenstellers waar schuwen voor de vernietigende gevolgen van oorlogvoering van chemische en bio logische wapens. Drie politiemannen zijn naar het bu reau van de burgemeester in het gemeen tehuis gegaan en hebben hem het arresta tiebevel voorgelezen en hem daarna mee genomen naar de plaatselijke gevangenis. Civitavecchia ligt op 75 kilometer ten noorden van Rome en is de havenplaats die het dichtst bij de hoofdstad ligt. Guglielmini is vijftien maanden burge meester geweest. De zee bij Civitavecchia wordt algemeen als bijzonder vuil be schouwd. De vissen zijn vrijwel verdwe nen uit de omgeving van de stad. De vervuiling wordt veroorzaakt door indus triële bedrijven en door de riolering. De stad heeft geen zuiveringsinstallatie voor zijn rioolwater. De burgemeester was al in augustus gewaarschuwd door de openbare aanklager Ettoro Maresca die het arrestatiebevel heeft uitgevaardigd. De burgemeester zou drie jaar gevange nisstraf kunnen krijgen als hij schuldig bevonden wordt aan het ten laste gelegde. Het gevaar bestaat dat door deze com plicatie enige vertraging optreedt in de gesprekken tussen Oost en West. Al op 9 december komt in Brussel de NAVO-raad bijeen die zou kunnen beslissen dat nu Werk wordt gemaakt van de door Moskou vurig gewenste Europese veiligheidsconfe- rentie. Voorwaarde daarvoor was echter het totstandkomen van de regeling voor Berlijn. Alleen de uiterste haast (waar Bonn niet veel voor voelt) maakt het mogelijk in Brussel een definitieve, zij het dus nog niet officiële, Berlijn-overeen- komst op tafel te kunnen leggen. STOCKHOLM. (DPA) Tussen 1965 en 1970 is bjj de oorlogvoering in Viet nam meer dan 90.000 ton chemische strijdmiddelen gebruikt. Dit staat in een studie over de chemische en biologische oorlogvoering, die is samengesteld door het Internationaal Instituut voor Vredes onderzoek in Stockholm. reis naar de Sovjet-Unie bewust van de Russische opvatting en de minister had dan ook een compromis-voorstel op zak, waarmee de Russen vrijwel zeker ak koord gaan. Bonn aanvaardt, volgens dit compromis, het Russische standpunt. Er zouden in de partijleiding in Moskou bedenkingen be staan tegen de Duitsland-politiek van Le onid Brezjnev en het klinkt niet onrede lijk dat de partijleider een veiligheids maatregel neemt. Omdat ook de regering- Brandt haar standpunt niet wil verlaten, zou voor Berlijn nu een tussenregeling moeten worden getroffen. Scheel heeft voorgesteld dat de Vere nigde Staten, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie, de vier landen die voor de Berlijn-regeling tekenen, in actie komen zodra de Westduitse onderhandelaars hun gesprekken over detailregelingen hebben afgesloten (hetgeen mogelijk deze week het geval zal zijn). De Grote Vier zouden dan plechtig moeten vaststellen dat de overeenkomst voor Berlijn nu een feit en niet meer voor verandering vatbaar is. Daarna kan in Bonn de parlementaire strijd over het verdrag ontbranden. NEW YORK, (Reuter en AP) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren met grote meerder heid negen resoluties aangenomen waarin een wapenembargo en andere maatregelen tegen Zuid-Afrika worden aanbevolen om dit land er toe te brengen af te zien van zijn apartheidspolitiek. In een van de resoluties werd op korte termijn een bijeenkomst van de Veilig heidsraad gevraagd om de situatie en heel zuidelijk Afrika te bestuderen en de lid staten te verplichten tot maatregelen te- tuigen om te veronderstellen dat de zuid- leren bereid zouden zijn de eed van trouw aan koningin Elizabeth als hoofd van het Gemenebest af te leggen. Verder verdedigde de minister het be leid inzake het interneren van verdachten en de ondervragingsmethoden die de Brit se troepen toepassen. Hjj verklaarde met nadruk, dat dezelfde methoden onder hef Labour-bewind in Aden werden toegepast. Hy zei, dat deze in overeenstemming wa ren met de bepalingen die in het Britse leger gelden. Het debat in het Lagerhuis zal worden besloten met een stemming over een door de Labour-oppositie ingediende motie. Daarin wordt het falen van de regerings- politiek in Noord-Ierland betreurd en wor den het zonder vorm van proces interne ren van verdachten en de gebruikte me thoden om inlichtingen van de gedetineer den te verkrijgen, veroordeeld. Voorts wordt de regering gevraagd, gunstig te reageren op de voorstellen van Wilson. De regering heeft een amendement op deze motie ingediend. Daarin wordt de Labourleden gevraagd haar beleid goed te keuren, waarbij erkend wordt, dat beide gemeenschappen in Ulster een actieve, ge waarborgde en blijvende rol in de openba re zaken van de provincie hebben te spe len. is zeker dat één van de SPD-afgevaardig- den tegen zal stemmen. De oppositie heeft dan ook de kracht om zich stoer op te stellen, maar een definitief standpunt heeft het tot dusver niet ingenomen. Het zal heel moeilijk zijn voor CDU en CSU het Verdrag van Moskou te laten sneuvelen als daarmee het werk van Amerikanen, Britten, Fransen en Russen voor Berlijn waardeloos wordt gemaakt en bovendien een NAVO-initiatief wordt gedwarsboomd. Rainer Barzel, gisteren door CDU en CSU officieel bevestigd als kandidaat voor het Bondskanselierschap, zal zich over die problematiek persoonlijk met de Russische leiders kunnen onder houden. Hij vertrekt 10 december, op uitnodiging, naar Moskou. gen het blanke minderheidsbewind In Zuid-Afrika. Met 107 stemmen voor, twee tegen en vijf onthoudingen nam de Assemblee een resolutie aan over een wapenembargo te gen Zuid-Afrika, waarbij geen onder scheid mag worden gemaakt tussen wa pens die bestemd zijn voor de defensie tegen mogelijke aanvallers van buitenaf en die welke gebruikt worden voor bin nenlandse onderdrukking. Een aantal westerse landen levert nu wel wapens waarvan wordt aangenomen dat ze voor de landsverdediging zijn bedoeld. Enge land bijvoorbeeld heeft wapens geleverd voor de bescherming van de scheepvaart route rond Kaap de Goede Hoop. De Assemblee vraagt verder sportorga nisaties niet mee te werken aan evene menten waarbij rassendiscriminatie wordt toegepast. De Verenigde Naties veroordeelden de vorming van Bantoestans (reservaten voor Afrikanen) en de deportatie van zwarte Afrikanen uit Namibië (Zuidwest-Afrika) naar deze „thuislanden”. Alle landen moeten hun onderdanen er van weerhouden naar Zuid-Afrika te emi greren, aldus een van de resoluties. De Algemene Vergadering vroeg voorts om financiële bijdragen aan organisaties die hulp verlenen aan de slachtoffers van „onderdrukkende en discriminerende wet geving in Zuid-Afrika, Namibië en Rho- desië. LONDEN (AFP) De regering-Heath heeft gisteren gunstig gereageerd op het plan van oppositieleider Wilson voor het oplossen van de kwestie-Ierland. De minister van Binnenlandse Zaken, Maudling, noemde in het debat in het La gerhuis het plan, dat met name voorziet in de hereniging op den duur van de Ierse republiek en Ulster en de vorming van een Ierse staat die lid is van het Gemenebest, „nieuw en ingenieus”. Hij voegde hieraan toe, dat zijn regering bereid is overleg met de oppositie over dit onderwerp te bevor deren. Minister Maudling maakte echter voor behoud op het stuk van „de realiteit”. Hij onderstreepte, dat het zeker onwaarschijn lijk was, dat de protestantse meerderheid van Noord-Ierland een hereniging met de Ierse republiek zou aanvaarden. Hij achtte het ook van weinig werkelijkheidszin ge- Michèle Ray, die naar Uruguay kwam om de verk'ezingen in het Zuidameri- kaanse land te verslaan, was door drie mannen en een vrouw meegenomen uit het huis van haar gastvrouw in een buitenwijk van Montevideo. Ezzat Achmed Rabah, een van de vier Palestijnen, had hem verteld dat hij en de drie anderen als „executiepeloton” naar Pakistan zijn gevlogen om daar de 23- jarige Hassan die een bezoek aan dat land bracht, te vermoorden. Door de strenge veiligheidsmaatregelen in Pakistan had men het plan niet kunnen uitvoeren. Rabah, een 27-jarige student aan de Amerikaanse universiteit in Beiroet die door Omar het brein achter de moord op Teil werd genoemd, heeft ook onthuld dat de vier van plan zijn geweest om generaal Habes el Madjlli, de opperbevelhebber van het Jordaanse leger, te vermoorden. Van dit plan had men echter afgezien. GR. HOUTSTRAAT 86 - HAARLEM TEL. 31 29 34 Speciaalzaak sinds 1883 MONTEVIDEO. De Franse journalis te Michèle Ray die door een groep stads guerrillastrijders in Montevideo werd ont voerd, is volgens politieke kringen na enkele uren weer vrijgelaten. - s.. V ■L-;' •,w' ■rs

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3