Standpunt van Zeeweg Gemeenteraad moet besluiten over ziekenhuis bij abortus groot aantal tariefsverhogingen Stijging pensionprijzen van bej aarden tehuizen Milieu-hygiëne Strooigoed Weinig drugs bij schooljeugd in Velsen Velsen wel of niet in schooladviesdienst Schoolmelk dubbeltje omhoog Moeilijk aan te geven welke voorzieningen niet noodzakelijk zijn Laatste experiment I BIJ BEGROTINGSDEBATTEN EIND DECEMBER zeevisserij 1971 BIJ TEKORT OP BEGROTING Rechercherapport Havenberichten HONDEBAAN B. EN W. VAN BEVERWIJK BERADEN ZICH Meerjarenplan r nu op gang noodzakelijk IN DE VISHAL 'tl 4 GEPLAND TEKORT GERECHTVAARDIGD SUBSIDIE EXAMENS dte ffes 5 TJMUIDER COURANT DINSDAG 30 NOVEMBER 19'/ t (Van een onzer verslaggevers) Kort Umondnieuws u BEVERWIJK Het college beraadt zich nog over een brief, die de werkgroep oprichting onderwijsbegeleidingsdienst aan het gemeentebe stuur van Beverwijk heeft gezonden. In de brief wordt er door de werk groep op aangedrongen, dat de gemeente haar standpunt inzake deel neming door Velsen aan de onderwijsbegeleidingsdienst herziet. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Teneinde de begroting van de gemeente Velsen voor het jaar 1972 sluitend te krijgen zullen tijdens de begrotingsdebatten op 13, 14, 15 en 16 december aanstaande aan de gemeenteraad van Velsen diverse plannen worden voorgelegd tot ver hoging van een aantal in de gemeente geldende tarieven. Het college van B. en W. wil het gastarief, de straat- en rioolbelasting en de drank- en ho- recabelasting voor slijtvergunningen verhogen, alsmede de tarieven voor het gebruik van de gemeentelijke bad- en zweminrichtingen. Verder zal het basistarief voor het gebruik van de sporthal omhoog gaan en wordt er een voorstel ingediend voor een gro tere bijdrage van ouders voor school- melk. In verband met de aanhouden de stijging van het loon- en prijspeil ziet B. en W. zich genoodzaakt de huidige pensionprijzen van de drie gemeentelijke bejaardentehuizen met ingang van het nieuwe jaar te her zien. Tijdens de raadsdebatten zal ook de nieuwe verordening hondenbelas ting worden besproken. P 1 L.J1I - !1 u. i. in- pend ■pend (Van een onzer verslaggevers) peu- «W F» kin- tie- pend a 870 p.m. 770,—) 23 personen •22.30 :raat. Ge il u. geraamd op van- raat. van geschieden in istuif (Van een onzer verslaggevers) I .-5 gebracht gulden (Van een onzer verslaggevers) laten betalen. Voorheen was deze belas ting drie gulden per vijftig liter. De en zond. jker- idrik 0 en i 14- ;enen 16 en open liden Met ingang van 1 januari 1972 worden voor de drie gemeentelijke bejaardente huizen de pensiongelden als volgt begroot, waarbij de tegenwoordige bedragen tussen haakjes zijn vermeld. A. Het tehuis voor bejaarden Breezicht 4000 voor gemeentebe- IJMUIDEN Voor het diploma klein offsetdrukker slaagde in de afgelopen week de heer J. van Rixel. VELSEN. Onderdelen van het voor zieningenpakket der gemeente, die bij een tekort op de begroting door de rijksover heid als niet noodzakelijk zouden worden bestempeld, zijn niet op eenvoudige wijze aan te geven; evenmin dus het bedrag, dat hiervoor in de begroting 1972 is opge nomen. Zoals bekend besloot de raad van Beverwijk inzake deelneming van Velsen in de onderwijsbegeleidingsdienst deze gemeente maar buiten de dienst te houden. Met een meerderheid van stemmen namelijk kantte de raad zich tegen deelneming van Velsen in de dienst. De kwestie zal in de vergadering op donderdag 16 december voor de tweede maal in de raad aan de orde worden gesteld. peu- voor 9 één-persoonskamers (hoofdgebouw) 650,— p.m. 600,—) 8 één-persoonskamers (ex twee pers, kamer) 710— p.m. 655,—) 40 één-persoonskamers (paviljoen) 765,— p.m. 705,—) 15 twee-persoonskamers f 1120,— p.m. 1030,—) Lerk- 1 u.; 105 flats voor één persoon f 765,— p.m. 750,—) 4 flats voor twee personen 1305,— p.m. 1280,—) 7 flats voor twee personen (groter type) 1315,— p.m. 1290,—) B. Het tehuis voor bejaarden W. F. Visserhuis IJMUIDEN. De voorgenomen herzie ning van de huur voor standplaatsen van de strandhuisjes, samen met een uitbrei ding van het aantal standplaatsen zal er waarschijnlijk toe leiden, dat de kosten van de exploitatie van het zeestrand ge heel door de ontvangsten worden gedekt. Het gemeentebestuur zal er naar blijven streven, dat deze exploitatie kostendek kend wordt. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Ook in 1972 zullen diver se projecten in het kader van de experi mentele visserij worden uitgevoerd. Hier bij zal het accent vallen op het vissen in vlootverband. Deze vorm van samenwer king heeft dit jaar duidelijk zjjn voordelen aangetoond. VELSEN. Een van de gemeente raadsleden heeft de vraag gesteld of er niet de tendens bestond dat het rijk steeds meer zaken betreffende de hygiëne van het milieu naar zich toe trok, zodat in dat opzicht de gemeentefinanciën geen grote gevaren lopen en dat het welzijnsbeleid door de gemeente dient te worden ge voerd. voor zover er mogelijkheden zijn. Bedankt. Ds. J. Rijneveld, predikant van de Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt) in IJmuiden, heeft bedankt voor een be roep naai Deventer. Ds. Rijneveld staat sedert 1968 in IJmuiden. Omtrent het organisatie-onderzoek, dat voorlopig is beperkt tot de werkwijze van het college zelf en dat wordt uitgevoerd door het bureau van de hoogleraren Van Braam-Van Doorn uit Rotterdam, willen B. en W. de gemeenteraad te zijner tijd vertrouwelijk informeren. C. Het tehuis voor bejaarden aan de Kanaalstraat 236, IJmuiden Voor nieuwe tarieven is overigens nog de goedkeuring van Gedeputeerde Staten nodig. VELSEN. Het rechercherapport van .j hedenmorgen vermeldde ondermeer het volgende. In Velsen-Noord is een veertienjarige jongen aangehouden, die ervan wordt ver dacht onderdelen van een bromfiets te hebben gestolen uit de rijwielstalling van de papiervakschool. De jongens heeft be kend meerdere diefstallen van bromfiets onderdelen te hebben gepleegd. Van het openluchtzwembad de Heeren- duinen zijn enkele ruiten ingegooid. Uit de Pieter Vermeulenschool in IJ- muiden-Oost zijn uit, een aquarium enkele siervisjes, een thermometer, een thermo staat en een filterpompje gestolen. Er zijn enkele sparren ontvreemd van een tuincentrum aan de Hagelingerweg. Een filiaalhouder van een chemische wasserij deed bij de politie aangifte van diefstal van een bestelauto, welke stond geparkeerd op een parkeerterrein aan de Lange Nieuwe Nieuwstraat. De auto is gestolen in de nacht van zondag op maan dag. Bij de Zeewijkschool is ingebroken. Een ruit werd geforceerd, waardoor men het gebouw kon binnendringen. Er worden enkele grammofoonplaten en enige batte rijen vermist. Tenslotte de voorgestelde tariefsverho gingen voor honden, welke van kracht zullen worden, wanneer de nieuwe Ver ordening op de heffing en invordering van een hondenbelasting wordt ingevoerd. Het tarief van 25 per hond, gel dende sinds 1 januari 1970, wordt ver hoogd tot 30 per hond. Voor de tweede hond en voor de derde en volgende hond van dezelfde houder bedragen de nieuwe tarieven res pectievelijk 37,50 (25 percent meer) en 45 (50 percent meer). gevaar inhoudt, dat het ene wordt ge noemd en het andere achterwege wordt gelaten. In de aanbiedingsbrief wordt niet ge- op het afnemen dit niet geheel zonder reden gebeurt, bl ijkt wel uit het feit, dat het groeipercentage voor 1972 niet zo hoog ligt als in 1971 en 1970, ondanks de sterkere stijging van het loon- en prijspeil; een stijging, die ook door professionals niet helemaal is voorzien. Het volgroeid zijn van bestaande taken komt naar voren bij bijvoorbeeld onder delen van de reinigingsdienst en van gas en water, die samenhangen met het vol gebouwd raken der gemeente; hetzelfde geldt voor nieuwbouw van scholen nu het bevolkingsaantal constant blijft en het leerlingenaantal van kleuter- en basis scholen zelfs terugloopt. Men zal deze taken aantreffen in die gemeentelijke ac tiviteiten, welke samenhangen met de be bouwde oppervlakte der gemeente en met het inwonertal. Het antwoord van B. en W. luidde: Dat de bescherming en de beheersing van het milieu de tendens vertonen steeds meer zaken van het rijk te zijn of te worden, wil niet zeggen dat de gemeenten de financiële last daarvan niet zullen ondervinden. Zo zal in het kader van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren een heffing worden opgelegd aan hen, die lozen op rijkswateren, dus ook aan de gemeente Velsen, die via de rioolwaterzui veringsinstallatie loost op het Noordzeeka- naal. Vanaf 1 januari 1971 zal deze hef fing verschuldigd zijn; over 1971 naar ƒ2 per inwonerequivalent per jaar, terwijl met een stijging van dit bedrag waar schijnlijk met 2 per jaar voor de eerstkomende jaren rekening moet wor den gehouden. Volgens een eerste benade ring van het aantal inwonerequivalenten waarvoor de gemeente Velsen voor haar lozing zou worden aangeslagen, ligt dit in de buurt van 50.000, zodat over 1971 een bedrag van 100.000 verschuldigd zou worden. Dit ter illustratie van rijkszaken, die voor de gemeente financiële repercus sies hebben.' Uiteraard zal het welzijnsbeleid door de gemeente dienen te worden gevoerd bin nen de bestaande mogelijkheden, hetgeen evenwel niet wil zeggen, dat deze moge lijkheden zodanig zijn, dat alle bestaande redelijke wensen op dit terrein kunnen worden ingepast. VELSEN. Bij een onderzoek, dat op diverse scholen voor vervolgonderwijs is ingesteld naar het druggebruik in het schooljaar 1969-1970 is gebleken dat in incidentele gevallen drugs werden ge bruikt. Van een explosieve toeneming van druggebruik was echter geen sprake. Onder de schooljeugd zijn slechts enke le gevallen van echt verslaafden bekend. Omdat bij de gegevens van de schoolart sendienst, gepubliceerd in de jaarversla gen van de GG en GD. geen getallen voorkomen, is het juiste aantal verslaaf den moeilijk te achterhalen. Een verhoging van de pachtsom voor het parkeerterrein is beslist niet mogelijk, omdat is gebleken dat de inkomsten uit dit parkeerterrein een verhoging niet aan vaardbaar maken. Het heffen van belasting op paarden, zoals dit ook op honden gebeurt, is de gemeente niet toegestaan. Andere moge lijkheden om de door het college met enige zorg geziene ontwikkeling te beper ken, althans voor wat betreft de financië le gevolgen voor de gemeente, ziet het gemeentebestuur nu nog niet. Maandag aangekomen in IJmuiden: Gem, Re cife; Prins der Nederlanden, Puerto del Gado; Emsland, Monsteras; Vedette, Boston; Yorksand, Husum; Wunner, Bremen; Spiekeroog, Oxelo- sund; Aida, Husum; Hydepark, Antwerpen; Usa- ramo. Abidjan; Dintelborg: Skarrahage; Prin- senborg, Vaja; Varanes, Buncrane; Lancing, Li verpool; Beata-R, Alblasserdam; Claude Debus sy; Iggesund. Maandag vertrekken van IJmuiden: James Ro wan, Shoreham; Aaltje, Londen; Rijnstroom, Shoreham; Bonny, Holding, IJmuiden; Sir John Snell. Shoreham; Alderney Corier, Londen; Me mel. Dagenham; John Cruse, Antwerpen; At lantic Chalenger, El Sidier; Treuholz, Flixbo- rough: Alme, New Port; Reestborg, Delfzijl; Vi king, Dordrecht; Iringard Bos, Bremen; Aeneas, Kopenhagen; Jean-E, Londen; Heino Brohan, Flixborough: Alie Damhoff, Rotterdam; Cal- chas, Rotterdam; Inge Fiedler, Goole; Vedette, Kingslynn; Wunner, Flixborough; Peter Schroe der, Bremen. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Mikunisan Maru, Hay Point, IJmuiden; Sirius, Rotterdam; Zaanborg, Askja, Zaandam; Holmsand, Stettin; Forthfield, Terneuzen. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Arion, Karlstad; Cariba Tide, Cont. Plat. Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan. Spreekuur. Burgemeester H. Nielen van Heemskerk is verhinderd spreekuur te houden op woensdag 1 december van tien tot elf uur. VELSEN. Het gemeentebestuur van Velsen acht een meerjarenplanning nood zakelijk voor het bepalen van het toe komstig beleid. Het streeft er dan ook naar om binnen afzienbare tijd te komen met een meerjarenplan; de moeilijkheden om te komen tot de samenstelling van een goed en aanvaardbaar plan moeten evenwel niet worden onderschat; vooral het vrij maken van de nodige werktijd voor deze taak bij het aanwezige perso neelsbestand, zowel bij de diensten en bij de bedrijven als op de gemeentesecretarie, levert de nodige problemen op. Het doen van concrete en specifieke toezeggingen over de aanpak van een breed, alle aspecten omvattend, opgezet meerjarenplan, kan het gemeentebestuur op dit moment nog niet doen. Zo gaat het rijk bijvoorbeeld uit van de veronderstelling, dat de normvergoedingen voor het onderwijs samen met de lager onderwijsuitkering uit het gemeentefonds voldoende moeten zijn om de onderwijs uitgaven der gemeente te dekken. Velsen legt op deze onderwijsuitgaven een bedrag van bijna 2 miljoen toe, waarmee niet gezegd is, dat bij een tekort het rijk ook f 2 miljoen in deze sector zou schrappen. Zo zijn er in andere sectoren eveneens vele zogenoemde niet verplichte uitgaven, over welke verschillend geoordeeld zou kunnen worden. Te denken valt bijvoor beeld aan de subsidies, die voor verschil lende doeleinden worden verstrekt, een brandweer, een ongevallen- en een ram pendienst. Taken, waarvan uitbreiding op grond van financiële positie der gemeente ach terwege moet blijven, zijn er uiteraard vele. Een aantal liggen in de sector van het onderwijs, de cultuur en de recreatie, andere in de sector van het sociaal en het maatschappelijk werk, weer andere op het terrein van de gezondheidszorg en van de openbare werken. Het is niet mogelijk in kort bestek aan te geven, welke bedragen hiermee gemoeid zijn en welk deel van de lasten bij realisering op de bevolking zou drukken; dit hangt uiteraard samen met de beantwoording van de vraag hoever men met de gewenste voorzieningen zou willen gaan, een vraag die niet zonder meer te beantwoorden is. De uitbreiding van de gemeentelijke taken is af te lezen uit de begroting; B. en W. achten het daarom niet nodig hier een opsomming van te geven, welke het Wat betreft de verhoging van de tarie ven voor het verbruik van gas volgt het Velser College van B. en W. de adviezen van de Saménwerkende Regionale Orga nen Gasbedrijven op. Dit om een gepland exploitatietekort van de Velser gasbedrij ven voor 1972 van 4000 weg te werken. In 1970 werd er nog een voordelig exploi tatiesaldo van 279.000 verkregen, terwijl voor 1971 de winst wordt 130.000. Het exploitatietekort van het komende jaar wijt het stuur aan de jaarlijkse terugkerende alge mene kostenstijgingen, de verhoging van de kapitaalslasten als gevolg van de nood zakelijke investeringen om te kunnen vol doen aan de vraag naar aardgas, alsmede de stijging van het rentepercentage van 6% in 1970 tot 8 percent in 1972. De voorstellen zijn: het tarief voor een jaargebruik van 2100 m3 tot 170.000 m3 te bepalen op acht cent per jaar en het vastrecht voor deze groep van 162 te verlagen tot 135 (Deze terugbrenging heeft ten doel een betere aansluiting te krijgen tussen de kleinverbruikers- en de grootverbruikers- tarieven). het tarief voor blok- en wijkverwar- ming eveneens te verhogen tot acht cent per kubieke meter. Door deze verhogingen zal naar raming een meeropbrengst van 136.000 ontstaan, welke is verwerkt voor de algemene dienst der begroting. VELSEN Met betrekking tot het abortusvraagstuk nemen bestuur, directie en specialisten van het Zeeweg Ziekenhuis het standpunt in dat de ontwikkelingen hierover in medische kringen, nauwlet tend dienen te worden gevolgd. Het praktisch beleid in het ziekenhuis is in belangrijke mate afhankelijk van de aanbevelingen van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, onder erkenning van de persoonlijke verant woordelijkheid, die alleen de arts draagt, die gevraagd wordt hulp te verlenen bij een zwangerschapsonderbreking. Richtlijnen welke inmiddels door het hoofbestuur van deze maatschappij wer den gepubliceerd, geven aan dat; alvorens tot de handeling over te gaan, alle relevante factoren in aanmer king moeten zijn genomen. Relevant is het om de gezondheid van de mens inte graal op te vatten, dus rekening te hou den met lichamelijke, geestelijke en maatschapplijke factoren; wetswijziging noodzakelijk is. gepaard met de vaststelling van wettelijke proce dureregels: De ministers van Justitie en van Volks gezondheid en Milieuhygiëne zullen op korte termijn een wetsontwerp inzake abortus-provocatus bij de Tweede Kamer indienen, dat z’n basis zal vinden in het zogenoemde regeerakkoord). ingaan uitsluitend op het verzoek de vrouw, onjuist is; het besluit tot ingrijpen liefst een multidisciplinaire beslissing moet zijn In het begin van 1972 zal aan de raad een voorstel worden gedaan tot het aan gaan van een gemeenschappelijk regeling met een aantal gemeenten aan de. noord zijde van het kanaal, waarin onder andere een meer verantwoordelijke wijze van het storten van huisvuil wordt vastgelegd. Voor het vinden van een definitieve oplossing wordt in verschillende verban den en op verschillende niveaus op het ogenblik een onderzoek gepleegd. Hoewel het gemeentebestuur op korte termijn een betere oplossing voorstaat, is- er momenteel geen andere mogelijkheid dan het storten van vuil op de belt van de gemeente Beverwijk Bij het storten op een belt bestaan uiteraard risico’s. Controle wordt hierbi uitgeoefend binnen de grenzen van het redelijke en het mogelijke. Ook bij het verbranden, composteren of het verklei nen van huisvuil blijven er risico’s be staan. Op het terrein van het algemeen maat schappelijk werk wordt een fusie ver wacht, evenals voor de gezinsverzorging; beide zullen de gehele IJmond betreffen. Overigens moet men daarbij rekening houden met het subsidiebeleid van het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijke werk; hieromtrent zijn regel matig ambtelijke contacten. De besprekingen van de kruisverenigin gen om te komen tot samenwerking c.q. eenwording zijn al geruime tijd aan de gang, maar nog niet afgerond. De bedoeling is, dat de zes officieel aan het experiment deelnemende trawlers ha ring en makreel opsporen en vangen en daarbij zo snel mogelijk hun bevindingen doorgeven aan de luisterpost in Schevenin- gen, waar deze gegevens elke avond ter be schikking staan van de gehele Nederland- de zeevisserijvloot, opdat iedereen er even tueel profijt uit zou kunnen trekken. De heffing van straatbelasting zal met 5 percent verhoogd worden tot 30 percent en de rioolbelasting wordt gebracht van 14 op 15 percent. B. en W. acht een verzwaring van de belastingdruk op de eigenaren van onroerend goed meer ge rechtvaardigd dan op de gebruikers daar van. Dit omdat de waarde van het onroe rend goed voortdurend stijgt en omdat de rentabiliteit van het onroerend goed door de regelmatige huurverhogingen verbetert. Een andere overweging is, dat in de straat- en rioolbelasting, die beide van de eigenaren van onroerend goed kan wor den geheven, niet alleen de, woningen zijn betrokken, maar ook bedrijfsgebouwen, kantoren en winkels. Aangezien de bedrij ven in niet geringe mate er toe bijdragen, dat de kosten van aanleg en onderhoud van de wegen in sterke mate stijgen, acht het gemeentebestuur het temeer gerecht vaardigd ook deze in de stijging van de belastingdruk te doen delen. In verband met de stijging van de, exploitatiekosten van de Velser bad- en zweminrichtingen valt aan de stijging van de tarieven volgens B. en W. niet te ontkomen. In het bijzonder de tarieven van de losse baden, de tienbadenkaarten, de abonnementen en het schoolzwemmen. Verder zal het basistarief voor het ge bruik van de sporthal in Zeewijk van vijftien gulden worden gebracht op 17.50. Ingaande 1 januari 1971 werd de door de ouders verschuldigde bijdrage voor de schoolmelk verhoogd op veertig cent per schoolmelkkaart. Het voorstel van het ge meentebestuur behelst deze prijs op vijf tig cent te stellen. Wanneer deze verho ging doorgaat zal niettemin de subsidie 45.000 bedragen, hetgeen neerkomt op een door de gemeente Velsen te betalen bedrag van zeventien cent per liter. In vergelijking met enkele andere plaatsen van gelijke grootte geeft B. en W. het voorbeeld van Amersfoort, welke gemeente drie cent subsidieert, Vlaardin- gen vijf en Hilversum drie cent per liter. Aan de gemeenteraad zal een wijziging van de Verordening op de Drank- en Horecabelasting worden voorgelegd. Er wordt voorgesteld vanaf 1 januari 1972 slijterijen een bedrag van vijf gulden per vijftig liter omgezette sterke drank te De voorstellen om de tweede en;! volgende hond zwaarder te belasten;! deed een van de gemeenteraadsleden I aan het gemeentebestuur vragen of een I I en ander was geïnspireerd door deI gedachte de kinderbijslag voor het eer- I I ste en tweede kind af te schaffen. Hij I I vroeg of burgemeester en wethouders I niet vinden dat hier een hondse behan- I deling wordt toegepast. I Het antwoord luidde: „Het voorstel',’ om de tweede en volgende hondI I zwaarder te belasten heeft inderdaad I I een zekere relatie met kinderbijslag,I I die voor het tweede en volgende kindI ook hoger is dan voor het eerste kind.I Overigens achten wij het een zeer I menselijke behandeling dat van hon- den belasting wordt geheven; de vier- I I voeters zullen zich vleien met de ge- dachte. dat ze als object van belasting- I; heffing dienen en in dit opzicht met!; mensen gelijk worden gesteld.” I (Ligt hier misschien een oplossingI Ivoor eventuele hondebaantjes op hetI stadhuis? red.). I tfVWWVWWWWWWWUWWWWWWUWWWWWI Inmiddels is sedert gisteren het laatste experiment van het jaar in uitvoering, glo baal rond de lijn Wight-Cherbourg. Aan deze zo genoemde „verlengde Ka- naal-visserij” nemen zes trawlers deel. Het gaat er in hoofdzaak om haring en ma kreel in dit gebied te vangen. De deelnemers zijn in twee gelijke groe pen Verdeeld. De eerste groep van drie trawlers vist van 29 november tot en met 4 december en later van 13 tot en met 16 december. Groep II gaat van 6 tot en met 11 december en daarna van 17 tot en met 21 december ter visserij. Van rijkswege wordt een tegemoetko ming van vierduizend gulden per visdag gegeven, onder enkele gestelde voorwaar den. IJMUIDEN. In IJmuiden werden maandag door 54 schepen aangevoerd: 2 kisten schelvis, 82 kisten on 258 kleine kis ten wijting, 4025 kisten gul, 33 kisten kool- vis, 4479 kisten en 2978 kleine kisten ha ring, 27 kisten en 29 kleine kisten makreel, 1048 kisten schol, 490 kisten schar, 98 kis ten tarbot, 110 kisten varia, 32.000 kg tong, 569 stuks stijve kabeljauwen. Totaal 10.392 kisten en 3327 kleine kisten. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 8.978.09, gr. tong 7.867.35, grm. tong 8.998.06, kim. tong 6.966.64, tong I 6.28 —5.72, II 6.2é—5.77. Per 50 kg: tarbot 355181, griet 208 179, gr. gul 10056, mid. gul 8154, kl. gul 4839, koolvis I 5145. wijting 8447, schar 6328, bot 3832, gr. schol 8370. schol I 89—75, II 82—69, 111,79—58, haring 68.4022.40, makreel 7017.40, kleine kreeft 9470, lever 4334, steenbolk 65 38, zeekarper 204, haai 8576, krab 38 18. Per 125 kg: gr. kabeljauw 210, mid. ka beljauw 162, gr. zwarte koolvis 140132, mid. zwarte koolvis 112. Per 10 stuks, gr. kabeljauw 148112. mid. kabeljauw 9474. Besommingen: KW 3 13.200, 11 13.700, 34 14.300. 43 28.800, 44 en 85 50.500, 52 7.800. 66 11.800, 74 11.900, 113 13.600, 117 12.600, 130 6.200, 145 16.100, 149 16.600, 150 5.300, 152 19.000, 164 17.500, 187 12.700, 195 15.700, 205 17.000, 212 8.800, 214 13.400, 215 15.600, ,218 10.400, 222 11.300, 226 14.700, 110 440, 127 10.200, 174 22.200, 178 6.400, 185 2.500, 189 17.700, 190 10.600, 194 14.890, 211 3.100, 213 10.300: VD 1 3.100, 25 2.600; WR 33 16.200, 45 11.000; IJM 23 900, 11 17.500, 18 15.200, 154 13.800; UK 19 16.600, 46 3.400; VL 7 8.900, 110 440; HD 16 en 57 4.200; KW 33 en 33 20.000: IJM 205 en 221 43 000: KW 206 en IJM 207 24.000: HD 106 8.200. Scheveningen. De aanvoer in Schevenin- gen bestond maandag uit: 100 kisten en 40 kleine kisten wijting, 1200 kisten gul. 700 kisten en 400 kleine kisten haring, 60 kis ten en 200 kleine kisten makreel, 600 kis ten schol, 100 kisten varia, 20.000 kg tong. DEN HELDER Na een slecht begin wegens de minder gunstige weersomstan digheden is het vorige week toch nog goed gekomen met de aanvoer van vis in Den Helder. Na dinsdag kwam de aanvoer goed op gang, met zaterdag als hoogtepunt: 33 kotters losten ruim 111.000 kilogram vis, waaronder 25 000 kilo tong: totaalbesoml ming ruim 280 000. De weekomzet groeide tot ruim 590.000. De hoogste besommer haalde ruim f 26.100 voor 8200 kilo vis, waaronder 25.000 kilo torfg; totaalbesom- delde prijs van f 7,78. Door de ruime aan voer zakte zaterdag de gemiddelde tong- prijs, die varieerde tussen f 6,30 en ruim zeven gulden. Van 22 tot en met 27 november voerden 94 kotters in Den Helder aan: 274.402 kilo gram vis ter waarde van f 591.688,63. URK In Urk werden maandag door 39 vaartuigen aangevoerd (in kilogrammen) en geveild (in guldens): 47.000 tong, 6,04- 8,46; 6000 tarbot, 3,77-8,37; 500 griet, 2,87- 3,69; 80 000 schol, 1,20-1,55; 10.500 kabel jauw. 0,64-1,52; 1000 wijting. 1,11-1,32; 800 schar. 0.80-1.14 De gemeenteraad zal in december besluiten of de schoolmelk een dub beltje duurder wordt en voortaan vijftig centen zal kosten. Overigens heeft de n.v. Melkinrichting Velsen zeer recent besloten dat met ingang van 1 januari aanstaande overgegaan zal worden tot de levering van schgolmelk met een lager vet- en een hoger eiwitgehalte. Hoewel deze belasting slechts in geringe mate het in vroegere jaren gestelde doel dient om het aantal honden te beperken het tarief is volgens B. en W. daarvoor blijkbaar niet hoog genoeg en het gemeentebestuur als motief voor deze be lasting thans eerder een inkomstenbron voor de gemeente ziet, wil het college via de tariefstelling enigszins tegengaan dat steeds meer hondenliefhebbers meer dan één hond aanschaffen. Aan de gemeenteraad zullen nog voor stellen worden gedaan voor de verhoging van de watertarieven, alsmede van de stadsschouwburgtarieven. sproken van neerwaartse druk uitgavenniveau maar van een van de opwaartse druk. Dat de ingreep dient te algemene ziekenhuizen en inrichtingen, die op grond van vast te stellen eisen toestemming hebben gekregen. d

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5