Marscha Hienkens werd 30.000ste Heemskerkse bevolking sinds 1959 verdrievoudigd KRENTENWEGGE VAN GEMEENSCHAPSRAAD W elgeschapen dochter woog Provincie en rijk inschakelen bij oplossing woningtekort Opnieuw spontane deelname aan kin der-songfestival negen pond U I BOUWMOGELIJKHEDEN IN VELSEN GERING Geen goedkope huizen in Wielrijdster bij aanrijding ernstig gewond woningwetsector Scholiere gewond I pi 7 6 U J DINSDAG 30 NOVEMBER 1971 Bejaardencentrum Verdeling (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Voor de oplossing van het woningtekort voor degenen die verblijven of werken in het IJmond- gebied hebben Burgemeester en Wet houders er bij de zogenoemde inven- tarisatiecommissie op aangedrongen het provinciaal bestuur en het mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening in te schakelen, In het kader van de huidige bestem mingsplannen zijn de bouwmogelijk heden momenteel gering, omdat de grond in de gemeente Velsen, welke nog voor woningbouw beschikbaar zijn, steeds schaarser worden. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK „Misschien wordt het wel de dertigduizendste”, had het echtpaar A. J. M. Hienkens en L. M. T. Hienkens-Hafkamp aan de Jan van Kuikweg 73 enkele weken geleden gedacht, toen geruchten de ronde deden, dat de dertigduizendste inwoner(ster) van Heemskerk op komst was, maar men was het weer vergeten. „Dan willen we eens iets anders dan een spaarbankboekje of zo geven”, had ook enkele weken geleden de sec tie begroeting en voorlichting van de Heemskerkse Gemeenschapsraad ge dacht en „omdat het elk ogenblik kon gebeuren” liet men een krenten wegge van bijna een meter bakken. Maar door vertrek liep de bevolking sterk terug en het zou nog weken duren voor men in Heemskerk de 30.000ste inwoonster zou kunnen inschrijven. I ■Hr O aangifte van zijn dochter Marscha. SS een lieve rtAAAAAA/VV\AAAAAA/V\fl/\AA/VVVVVW\AAAAAA/VVVVVVVVVVVVWVVWVVVVWVVVAA/VVVVV^^ VVWVVVVVU\/\/VVWVVVVVVVWWWVVVVVWVVVVVWVWWVVWVVVVVVVVVWVWVV\/WlA/VVVWVVVVVVVVVWVWVUVVlAAJVVVVVVVW de beschikking kunnen krijgen over de leeggekomen woningen met lagere huur prijzen. Een dergelijk effect werd met name irj Zeewijk reeds geconstateerd. Pessimistisch wordt er echter gedacht over het bouwen van woningen die reeds een betaalbare huurprijs voor de lagere inkomensgroepen hebben. In dit verband kunnen B. en W. het bouwen van uitslui tend goedkopere woningwetwoningen in het bestemmingsplan Velsen-oost niet sti muleren. De redenen die daarvoor worden aangevoerd luiden: Vader A. J. M.. Hienkens verlaat het vlaggende raadhuis na de geboorte- stelsel dat gebonden is aan het gezin dat de woning bewoont. was in maart 1967. De sprong van de 25.000ste naar de 30.000sté vergde evenwel ruim viereneenhalf jaar, want het groei tempo is de laatste jaren iets vertraagd. Ter vergelijking: in Nederland nam de bevolking in de laatste twaalfeneenhalf jaar met 19 percent toe; in Heemskerk in dezelfde periode met 200 percent. Voor woningbouw biedt Velsen nog zeer weinig mogelijkheden. Zeker niet in de goedkope sector. inschrijvings- en verdelingsnormen (wat B. en W. overwegen), dan ^al dat met de boter. Van links naar rechts de heer C. C. Verhoog, voorzitter van de sectie begroeting, mevrouw C. de Graaf, de heer J. J. Visscher, directeur en me- (Van een onzer verslaggevers) Een deputatie van de Gemeenschaps raad verscheen bij het vlaggende St. Jozef ziekenhuis met een krenten wegge, compleet met pakjes room- vrouw Rikuzahu. Dat gebeurde maandagmorgen om half elf door burgemeester H. Nielen met een gloednieuwe vulpen, die de trotse vader van Marscha Hienkens, negen pond, gebo ren om 5.10 uur als zondagskindje, mocht houden als aandenken. Marscha was op dat moment al bezitster van een spaar bankboekje met een inleg van 150, dat de Nutsspaarbank iljings gereed had ge maakt. De sectie begroeting van de Gemeen schapsraad kon op dat tijdstip niet met haar verrassing voor de dag komen. Want de tachtig centimeter, zeer brede en zwa re, krentenwegge had men enkele weken geleden in de diepvrieskast gestopt en er waren uren nodig om dit formidabele brood te laten ontdooien. In de namiddag bracht een deputatie van de Gemeen schapsraad het naar de stralende moeder in het St. Jozef ziekenhuis, die deze dag van de ene verrassing in de andere viel. Het verplegend personeel had na het bekend worden van het bijzondere feit de kamer en het bed al versierd en bloem stukken en fruitmanden zorgden voor een kleurrijke entourage tijdens het bezoek uur, waar deze dag niet zo erg de hand aan werd gehouden. De ziekenomroep maakte een reportage voor de andere patiënten, die al gauw hadden ontdekt, waarom de vlag op het voorplein van het ziekenhuis wapperde. Het tweejarig zoontje van de familie Hienkens kon inmiddels al heel duidelijk de naam van zijn zusje „Marscha” zeggen. Het echtpaar Hienkens was op de dag van Marscha’s geboorte precies zes jaar voor de wet getrouwd. Met de geboorte van Marscha is de bevolking van Heemskerk in twaalfeneen half jaar tijd VERDRIEDUBBELD. De tienduizendste inwoner werd in 1959 inge schreven en zesendertig maanden daarna stak men opnieuw de vlag uit voor de 15.000ste. Ruim twee jaren later stond de 20.000ste al genoteerd en weer tweeëneen half jaar later kwam de 25.000ste. Dat Teneinde onrustgevoelens bij woningzoe kenden zoveel mogelijk weg te nemen, zijn B. en W bereid zoveel mogelijk openheid te betrachten met betrekking tot de woonruimteverdeling. Mocht echter worden overgegaan tot publikatie van de Zodra de woningen in Zeewijk voltooid zijn, zal worden begonnen met de bouw van de woningen in Velsen-Oost, terwijl er ongeveer gelijktijdig in Driehuis met bouwen zal worden begonnen door de N.V Thunnissen, die de grond daar in eigendom heeft. Voor wat betreft de sanering van Sluis- wijk, wordt nagegaan in hoeverre hier kan worden aangesloten op de bouw in Velsen-Oost. Aan het Zeewijkplein bestaat de moge lijkheid een bejaardencentrum te bouwen. Er wordt daarbij gedacht aan een aantal flats voor bejaarden, waarin reeds aller hande voorzieningen getroffen zijn, zoals huishoudelijke hulpverlening en het ver strekken van warme maaltijden. Hoe groot de behoefte is aan aangepaste woningen of speciale voorzieningen of aanpassingen in reeds bestaande woningen van bejaarden die nog niet in een van de bejaardencentra konden worden geplaatst, kunnen B. en W. nog niet meedelen, omdat deze behoefte steeds wisselt en mede afhankelijk is van de financiële mogelijkheden een en ander te realiseren. Voorts zegde de gemeente' toe, te zullen onderzoeken of het mogelijk is een alarmknop aan te brengen in de bejaar denwoningen die in de nabijheid liggen van het bejaardencentrum „De Moerberg”, zodat er ingeval van nood van daaruit snel en doeltreffend hulp zou kunnen worden geboden. Op een vraag naar resultaten van het onderzoek naar de woningbehoefte in Vel sen, dat reeds in 1967 door B. en W. was toegezegd, deelde dit college mede dat er maatregelen zullen worden genomen dat de resultaten van het gevraagde rapport spoedig kunnen worden uitgebracht. Een druk wereldje bewoog zich maan dag rond het donkere bolletje van Marscha, die haar ouders zondag ver raste door als meisje, te voorschijn te komen, waarmee een wens in ver vulling ging omdat de oudste nu twee jaren een zoontje was. Maan dagmorgen zou zij de heer en me vrouw Hienkens voor nog meer ver rassingen plaatsen door als dertig- duizendste inwoonster van Heems kerk te worden ingeschreven. Het stralende ouderpaar verwerkte alle emoties bewonderenswaardig. De huren van dergelijke woningen zullen niet lager zijn dan 250 tot 300 per maand, exclusief bijkomende kosten; O De woningen voor eigen bezit leveren een doorstromingseffect op, waardoor aan financieel minder draagkrachtigen effec tiever een passende woning kan worden aangeboden. In de bestaande woningvoor raad, die voor een groot gedeelte na 1945 tot stand is gekomen, bevinden zich vele goede woningen met een lage huur. Deze woningen kunnen bij leegkomen in de eerste plaats aan financieel minder draag krachtigen worden toegewezen; (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Aan het jaarlijks songfestival in „De Lichtboei” hebben dit jaar 37 kinderen deelgenomen en zij zon gen met een spontaneïteit alsof het be- roepswerk betrof. Voor de komende jaren verwacht men in Heemskerk een gemiddelde groei van pl.m. 1200 personen per jaar en dat zou betekenen, dat de 35.000ste in 1976 kan worden bereikt. Deze groei zal globaal voor ongeveer de helft worden bepaald door het aantal geboorten en voor de andere helft door een verwacht vesti gingsoverschot als gevolg van een gemid delde woningproduktie van 400 tot 450 woningen per jaar. nodige voorzichtigheid moeten gebeuren, omdat bij het woonruimteverdelingsbeleid de algemeen geldende normen vaak wor den doorkruist door urgente problemen, zoals gevallen met een zeer dringende medische- of sociale indicatie. Vooral ook uit praktische overwegingen achten zij het onjuist periodiek een lijst ter inzage te leggen van toegewezen wo ningen, vergezeld van de motieven die bij de toewijzing een rol speelden. (Van een onzer verslaggevers) kels de eerste prijs uit handen van wet houder Schipperius voor de ongekunstel de show die zij maakten van „Petertje, de pinguin”. In de groep tien tot twaalf jaar ging de eerste prijs naar Lenie Joosten en Ingrid Tromp die een uitstekende prestatie lever den met ,De grote banaan uit Afrika”. Zij kwamen ook in aanmerking voor de wis- selbeker, waarin nu hun namen worden gegraveerd. t)e tweede en derde prijs in de groep zes tot negen jaar waren voor Peggy Houtsmuller met „Als ik eens een vogel tje was” en Clenn Sluiter met ..Annemarie Cathrien.” Angela Quitz kreeg de tweede prijs in de groep tién tot twaalf vaar voor haar „Spaanse les” en in deze groep kwamen Astrid Dekker en Jannie Post in aanmerking voor de derde prijs met „Wij reizen in een pantalon.” De liedjes varieerden van het oude „Dubbele Jan” via leuke kinderliedjes als „De lapjeskat” en „Wij reizen in pantalon” tot „Zou het erg zijn, Opa.” V B. en W. zijn voorstander van een spreiding van de huurnrijs voor wat be treft nieuwbouwwoningen, omdat door het betrekken daarvan een doorstromings effect zal worden bereikt, waardoor fi nancieel minder draagkrachtigen eerder De voorzitter van de jury, de heer Kaart van de stedelijke muziekschool Be verwijk, roemde in hoge mate de inzet en de overgave waarmee de liedjes werden gepresenteerd. I In de groep zes tot negen jaar ontvin gen de broertjes Herbert en Erwin Hen- VELSEN. Op het kruispunt Van Lenneplaan-Waterlandweg verleende vol gens de politie een zestienjarige scholiere op een bromfiets maandagmiddag geen voorrang aan een andere bromfietser. Het meisje liep door de ontstane botsing een lichte hersenschudding op en kreeg een wond aan het hoofd. Zij werd naar het Zeeweg Ziekenhuis vervoerd. BEVERWIJK. Een 63-jarige wiel- rijdster uit Heemskerk is maandagmiddag op de kruising Van Riemsdijklaan Heemskerkerweg ernstig gewond geraakt bij een aanrijding met een personenwa gen. Zij verleende de auto geen vrije doorgang. Bij de botsing liep de Heems kerkse, een hersenschudding, een inwendi ge bloeding en talrijke kneuzingen op. Zij werd per ambulance naar het St. Jozef- ziekenhuis vervoerd. Het streven naar lagere huren mag niet inhouden, dat de kwaliteit van de woning vermindert, met alle kwalijke ge volgen van dien. Een goedkoper type woning bouwen zonder dat daarbij de kwaliteit en de ruimte worden aangetast, tegen een be duidend lagere huurprijs, dan die van de reeds in aanbouw zijnde woningwetwo ningen, wordt daarom onmogelijk geacht. Om de financieel minder draagkrachti gen in de gelegenheid te stellen een woning te bewonen tegen een huurprijs die in redelijke verhouding staat tot het inkomen, zo menen B. en W. kan het zinvoller zijn te streven naar een uitbreiding van het individuele subsidie- SS? SS s/s 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7