NIPO-enquête in opdracht van het VNO Meeste werknemers zouden akkoord gaan met beperkte loonstijging Hoofd Parijse politie in ongenade gevallen Russisch Rainer Barzel danst op De echte van Zwaardemaker geefiets van de slyter. z’n Maak ’t een beetje netalsvroeger en schenk warme bisschopwijn. 7 Sj. BISSQh I «55*?; goed speel goed sig naal Na smokkelschandaal in de VS Arrestaties na moord op Surinamer Glaszetters dood na val van nu in luxueuse verpakking tiende etage J DINSDAG 30 NOVEMBER 1971 Maigret Manager Bedenking MAN ONTSNAPT UIT ASIEL Geolied Jezuïeten hij maakt er een fijn cadeau van! Bartel- joris- straat 3 *5? 310987 pF (Van onze redacteur in Bonn) BONN De schijnwerpers flit sen aan. Televisiecamera’s worden op de ingang gericht. Breed lachend, van de markante kin tot en met het te hoge voorhoofd in zomer en winter diep gebruind, betreedt hij het gebouw. Al jaren lang behoort hij tot de allerkeurig- sten in de hoofdstad (als hij, in zijn huidige positie, niet bij de tien best geklede mannen wordt gekozen, is dat gegarandeerd vanwege een politiek vuiligheidje). Frau Kriem- hild, aan zijn arm, is helemaal niet zo oer-Duits als naar naam doet vrezen. Ze is wat pinnig waar schijnlijk, maar zo te zien toch eigenlijk best aardig en een bonds kanselier waardig. Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. FABELTJESKRANT OP HET IJS ^^®nSJ0UKJE 0IJKSTRAen J0AN HAANAPPEL 2 tm 12 dec. VOORVERKOOPADRESSEN. ZWAARDEMAKERL(P n 8-10% ALCOHOL- «BB W ^<6/7 ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Van de ondervraagden meende 88 per- ADVERTENTIE RAINER BARZEL ADVERTENTIE WWIflWVWWVIMRWVUVIAIMIIRUnMRblVVUVVVMUVIi^^ Oorzaak van de vete zou zijn de slechte kwaliteit van verdovende middelen, die de Surinamers aan de Nederlanders zouden hebben geleverd. Het bezoek van de vier Nederlanders aan de Osibisa-bar in de nacht van donderdag op vrijdag dat leidde tot het fatale schot, hield verband met deze vete. Men kwam verhaal halen. De politie heeft inmiddels drie mannen van 22, 23 en 24 jaar gearresteerd. Een voorbeeldige .jonge leerling uit de school van de restauratieve genera tie die de macht had tot Willy Brandt Bondskanselier werd De politiechef Max Fernie, die, naar men zegt, voor Georges Simenon voor diens illustere commissaris Maigret model had gestaan, was intussen al wel eens eerder in opspraak geweest. In januari 1966 werd zijn naam ook en kele keren genoemd met betrekking tot de illegale arrestatie en verdwijning van de Marokkaanse oppositieleider Ben Barka. Dat schandaal of beter de illegale moord op Ben Barka had de carrière van de bekende politiechef toen, vijf jaar geleden, echter generlei nadelig gevolg opgeleverd. In tegendeel: hij werd een paar jaren later door de regering met de hoogste verant woordelijkheid over de hele Franse en ge reorganiseerde recherchediensten belast. Na die promotie zal deze hoge politie ambtenaar, als gezegd, volgende maand nu toch worden weg-gepensioneerd. GRONINGEN. Uit het Van Mesdag- asiel in Groningen is in de nacht van zondag op maandag een 34-jarige man ontsnapt. De vluchteling staat als zeer gevaarlijk te boek. Destijds bij zijn arres tatie in Arnhem heeft hij op een politie functionaris geschoten. Hij is waarschijn lijk ontsnapt door het ontzetten van een ijzeren raam. (In fraaie geschenkverpakking) i DEN HAAG. Achtergrond van de schietpartij in de Haagse Osibisa-bar, die de 24-jarige Surinamer Jimmy Hothleuf het leven heeft gekost en waarover wij berichtten is vermoedelijk de handel in verdovende middel, aldus de Haagse po litie. De aanwijzingen zijn nog vaag, maar de recherche is bfj het onderzoek ter ore gekomen, dat er een vete zou bestaan tus sen een groep Nederlanders en een groep Surinamers. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Het vertrek van zjjn post op 12 december van het hoofd van de Franse recherchedienst, Max Fernie, werd in Parijs officieel en uitsluitend uit het feit verklaard dat hij dan op zijn 61ste verjaardag zijn pensioengerechtigde leef tijd al met één jaar zal hebben over schreden. BARZEL IS een manager. Hij is een handige tacticus, die er geen been in ziet zich door de regering tot in details te laten informeren en tegelijkertijd een totale oppositie te voeren. AMSTELVEEN. De 51-jarige glaszet ter J. de Mol uit Katwijk aan Zee en de 25-jarige glaszetter W. Schooneveld uit Katwijk aan de Rijn zijn maandag tijdens werkzaamheden in een in aanbouw zijnde flatgebouw in Amstelveen van de tiende etage omlaag gestort en o m het leven gekomen. De heer De Mol was op slag dood, het andere slachtoffer overleed kor te tijd later in het VU-ziekenhuis. De mannen bevonden zich op een met een hek beveiligd plankier aan de buiten zijde van het gebouw terwijl zij met twee binnenstaande collega’s bezig waren met het inzetten van een grote ruit. De ruit kantelde waardoor de slachtoffers van het plankier werden gedrukt en een val van 36 meter maakten. ER ZIJN ook in de eigen partij mensen die Barzels politiek niet lusten, maar dat is overdreven want hij kan alle kanten op. Franz-Josef Strauss houdt zijn fiat voor de kansellerskan- didatuur zo lang voor zich omdat hij Barzels onvoorwaardeljjke steun in de strijd tegen de „Ostpolitik” wil hebben. Hij krijgt die niet, daarvoor is Barzel veel te handig. Nee de steekhoudende bedenking tegen Rainer Barzel is eer der dat volgens een wijdverbreid oor deel met hem geen verkiezingen te winnen zijn. In dat geval is het maar het beste de zaak van de andere kant te bekijken: de SPD kan de verkiezin gen verliezen. kantiedagen, geen verhoging van belasting of sociale lasten en meer geld voor andere overheidstaken. Van de ondervraagden bleek 89 percent trouwens van mening dat lonen en prijzen beter in de hand gehouden moeten worden. De uitkomsten van het onderzoek zijn verder onderverdeeld naar zaken als leef tijd, welstand streek en vakbondslidmaat- schap. Beduidende verschillen van opvat ting komen hieruit, gezien ook de bij opsplitsing groter wordende onzekerheids marges nauwelijks naar voren. Het per- centage-„geen mening” is bij vrijwel alle vragen minder dan 1 percent. Het onder zoek werd voorbereid met een proef- enquête. Hieruit kwam bij voorbeeld vast te staan dat vrouwelijke werknemers nauwelijks anders reageren dan hun man lijke collega’s. Hetzelfde gold voor gezins leden van loontrekkenden. Daardoor kon het definitieve onderzoek worden beperkt tot manlijke werknemers. De organisatiegraad van de ondervraag den in de streekproef lag wat hoger dan het landelijk gemiddelde, namelijk 45 per cent. HET IS LOUTEP nonsens, omdat Rainer Barzel nooit een eigen visie heeft ontwikkeld, maar slechts slim reageert op de geboden mogelijkheden. 4 x de Bondsdag, de Westduitse Tweede Kamer. Gelachen heeft hij daar nooit. Hij draagt er een grote bril, die op een of andere manier de van zijn gezicht afstralende heilige verontwaardiging nog aandikt. IJzig preekt hij hel en verdoeminis over de man die stoïcijns voor zich uitstarend in de regerings- bank zit, Willy Brandt. Naast de Bondskanselier schudt Walter Scheel steeds weer het hoofd over zoveel on rechtvaardigheid. Totdat achtereenvolgens verkiezingen in Bremen en de Nobelprijs voor Brandt hem tot een tactische zwenking brengen, zonder dat zijn kritiek op de verdragen met Moskou en Warschau er minder om wordt. Het gebeurt snel, de fractie volgt. Rainer Barzel is onbe twist de aanvoerder Dat er in eigen partij veel politici gelukkig zijn ge weest met zijn nu knap getimede start, valt te betwijfelen. Maar dat Barzel de enige man is die de CDU op dit moment tegen Brandt in het veld kan brengen, is buiten kijf. Met Brandt te vergelijken is hij allerminst. Bij hem past de vraag, die in de Verenigde Staten voor Nixons kiezers werd bedacht: je moet je af vragen of je een tweedehands auto van hem zou durven kopen. De psycho- analiticus Mitscherlich heeft gezegd: „Barzel is een man van de komende ambtenarencultuur Hij wil geen oppo sitie voeren, hij wi1 bevorderd wor den.” Het is mogelijk dat Barzel zelf het beeld, dat men nu van hem heeft, liever perfectioneert dan dat hij pro beert een populaire verkiezingslocomo- tief te worden. Immers, over de ideale kanseliers-kandidaat is in de CDU veel gefilosofeerd, maar nauwelijks door Barzel zelf. Dan danst hij dus Rus sisch omdat hij nu eenmaal een goed danseur is. Verder ligt zijn kracht in het management van de sterke opposi tie, 12 tot 14 uur per dag werkend Rainer Candidus (omdat zijn vader zo heette) Barzel bij het begin van Bonns galafeest, het Bundespresseball. Hij behoort, daar kan bij zo’n ont vangst geen twijfel meer aan bestaan, tot de allergrootsten in Bonn. Maar als Rainer Barzel enkele uren later, gehurkt en de armen voor de borst gekruist, een Russisch dansje ten beste geeft, ontkom je niet aan de verdenking dat hij het ’s middags ten bate van de eigen image heeft inge studeerd. Een boosaardige gedachten kronkel verder en Rainer Barzel komt op zijn handen lopend het gebouw binnen, omdat hem is ingefluisterd dat de kiezers zoiets geweldig vinden En daarbij is zijn virtuositeit onbe twistbaar. Barzel, zoon van een „Ober- studienrat” in een plaats die nu van Polen is, geschoold door de jezuïeten, gepromovoeerd jurist, op 30-jarige leeftijd West-Duitslands jongste Mini- sterialrat, heeft in zijn mateloze ambitie een reeks valse starts achter de rug. Eerst heeft hij zich te zeer geïdenti ficeerd met de oudere „Kalte Krieger” in zijn partij (als mede-oprichter van de vereniging „Redt de vrede”), later probeerde hij eerst vergeefs Adenauers plaats aan de partijtop en toen Erhards functie als Bondskanselier over te ne men. Erhard herkende in Barzel al snel zijn Brutus, Barzel zelf zag in zichzelf al de staatsman toen hij (on der Erhard, in de functie van fractie leider) vanuit New York de Russen vertelde dat ze, wat hem betreft, in een herenigd Duitsland troepen zouden mogen legeren. Na die misstap waren al die partij genoten, die zo weinig succes hadden geboekt met hun actie „Stop Barzel nu”, ervan overtuigd dat de al te ijverige fractieleider voorlopig was uit geteld. Hun vergissing past in de grote misrekening van het regeringsinstituut CDU, namelijk dai de christen-demo- cent dat het volgend jaar er meer werk loosheid in ons land zal zijn. Wat betreft het eigen inkomen in 1972 verwacht men: 32 percent een inkomensstijging die gelijk is aan de prijsstijgingen, 16 percent een inkomen meer omhoog dan de prijzen, 52 percent een inkomen minder omhoog dan de prijzen. Op de vraag „kunt u het komende jaar genoegen nemen met een inkomensstijging die gelijk is aan de prijsstijgingen, zodat u er niet op vooruit, maar ook niet achteruit gaat?” antwoord de 75 percent wel genoegen hiermee te nemen, 25 percent geen genoegen te ne men. Aan de ondervraagden die er geen ge noegen mee kunnen nemen werd vervol gens gevraagd of zij er dan wel genoegen mee zouden kunnen nemen als er wat anders tegenover stond. Zes percent van alle ondervraagden zeiden neen, 13 per cent ja en 6 percent wist het niet. Er zou onder meer tegenover moeten staan: een prijzenstop (genoemd door 1 percent van alle ondervraagden), een beter prijsbeleid, minder prijsverhogingen, prijzen afrem men, prijzen zo mogelijk lager, meer va- (Van onze redactie economie) DEN HAAG Negen van de tien manlijke geënquêteerde werknemers zijn bereid voor 1972 genoegen te nemen met een inkomensverhoging die zich beperkt tot vergoeding van de prijsstijging, zij het dat een kleine minderheid hieraan bepaalde voorwaarden verbindt. Acht, respectievelijk negen van de tien zijn bezorgd over de economische ontwikkeling en ver wachten een grotere werkloosheid in Nederland in 1972. Dit blijkt uit een opniepeiling die het NIPO heeft uitgevoerd in opdracht van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen. Aanleiding tot de opdracht van deze werkgevers was de in het centrale overleg en de publiciteit over het matigingsbeleid voor 1972 steeds terugkerende discussie over de .haalbaarheid” van het werkge- craten nooit uit het regeringszadel kunnen worden gewipt. Toen al die politici met staatsmansallure uitgeteld in hun afgevaardigdenbankjes zaten, buitte Rainer Caudi(dat)us Barzel de kans uit die hem als erkend leider van de ruim 240 leden sterke CDU-troep in het parlement werd geboden. ADVERTENTIE .5-.-*5 VZ WERELDPREMIERE: iedere avond (beh. zo.) 8 uur. zondag 12J0en 4.30 uur. matinees: woensdag en zaterdag 2.30uur, l Kaartverkoop op de bekende voorverkoopadressen en aan de RAI- kassa> Wielingenstraat 10-4 uur; telefoon 020 - 796441, 11-4 uur. raij versvoorstel. Het VNO meende dat een objectief onderzoek naar de verwachtin gen van de werknemers omtrent de eco nomie, de werkgelegenheid en de inko mens in 1972 zou kunnen bijdragen tot een zakelijke discussie over de mogelijk heden van matiging, zeker wanneer daar bij „op de man af” gevraagd zou worden naar de bereidheid hiertoe. Het onderzoek werd gehouden in de periode van 10 tot 13 november en be sloeg een goed gespreide, representatief genoemde streekproef van bijna 1200 manlijke werknemers van 18 jaar en ouder. Van de 1149 ondervraagde, in loon dienst zijnde mannen meende 18 percent dat het in ons land volgend jaar goed zou gaan, 81 percent meende dat het niet goed zou gaan. Als factoren die een ongunstige invloed op het economisch leven in ons land zullen uitoefenen ziet men vooral het meest genoemd van een voorgelegde lijst met factoren: BEVERWIJK: Gebr. Oosterom N.V., Velserweg 22, tel. 23535; Reisbureau „De Magneet’ N.V., C. H. Moenstraat 13, tel. 26842; LISSE: Reisbureau Beuk, Vierkant 229, tel. 4263. HAARLEM: Reisbureau Cebuto, Tempeliersstraat 67-69, tel. 313950/1; Fa. J. J. Groene- veld, Oranjestraat 52, tel. 325989; Reisbureau „De Magneet” N.V., Barteljorisstraat 25, tel. 321800; Gebr. Oosterom N.V., Kruisweg 68, tel. 320989; V.V.V., Stationsplein, tel. 319059; SANTPOORT: Reisbureau Europa, Hoofdstraat 157, tel. 379801; IJMUIDEN: Reis bureau „De Magneet” N.V., Kennemerlaan 25, tel. 16741; V.V.V., Marktplein 15611. Toenemende werkloosheid (genoemd door 60 percent van de ondervraag den). Bedrijfssluitingen (48 percent). Inflatie, geldontwaarding (45 percent) en De hoge prijzen, Nederland te duur (44 percent) Maar heel politiek Parijs legt in dit ver band wel een relatie met het beruchte drug-smokkelschandaal waarvan het on derzoek aan de verantwoordelijkheid van deze hoogste politieambtenaar was toe vertrouwd. Als hoofd van de recherchediensten was deze hoge politiefunctionaris al sedert vele maanden door zijn Amerikaanse collega’s op de hoogte gesteld van de arrestatie en ook de verhoren van de Fransman Roger Delouette die, zoals wij al berichtten, in de Verenigde Staten op heterdaad werd be trapt en in het bezit van 44 kilo heroïne was gevonden. Vanwege de traagheid waarmee in Frankrijk het onderzoek in de richting der spionagediensten is verricht om de schul digen te vinden die smokkelwaren hadden gekocht en in het Volkswagenbusje zouden hebben verstopt, zou Max Fernie nu bij zijn directe superieur, de minister van Binnenlandse Zaken, in ongenade zijn ge vallen. -I Bij voorkeur BARZEL, 47 jaar oud, heeft meer dan wie ook in Bonn de opdracht kiezers te boeien. Hij is de man die bij ie Bondsdagverkiezingen van 1973 .egen Willy Brandt in heit veld zal nogen treden. Barzel, wiens ge acht ook rooms-katholieken te katho- iek is en wiens stem, volgens Herbert Vehner, om de zoveel toespraken wordt geolied, moet de staatsman Brandt verslaan. Iedereen kent hem de arrogante af gevaardigde in het spreekgestoelte van Op een falen van regeringspartijen kun je, twee jaar voor verkiezingen, echter onmogelijk bouwen. Er zijn dan ook goedbedoelde pogingen gedaan om Rainer Barzel het profiel te verschaf fen van de man die West-Duitsland weer op het rechte spoor kan brengen: „Dr. Barzel weet dat hij niet Duits- lands meest geliefde politicus is. Want dr. Barzel heeft veel politieke proble men opgelost. Niet echter het probleem van zijn populariteit Voor hem is de situatie bepalend. Niet het applaus. Hij maakt politiek. Geen politieke image. Dr. Barzel gaat door voor ongemakke lijk. Omdat hij prestatiepolitiek levert. Geen applauspolitiek. Hij heeft de moed tot impopulariteit.”

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9