DENEN WILLEN VS laten OP DEFENSIE nieuwe BEZUINIGEN raket bouwen Bevorder oplossing India en Pakistan Vier doden Acht in de echt jes GAJIJOFGAIK W Luchtbrug voor voetbalslag bij botsing U loopt meubeltjes te kijken... iek n BEROOID ACHTERGEBLEVEN Nog half jaar dienstplicht Drie bedrijven gaan sluiten Irak verbreekt betrekkingen met Iran en Uno-pland Voor 87 miljard Prinses Anne van Drie zussen en broer trouwen gelijk AGENDA pagina 11 Verder in de krant HET WEER Kamer vraagt regering Engeland zou willen trouwen Geen mededelingen over gesprek groot-metaal - Regime in Uruguay beschuldigd van geknoei tijdens verkiezingen „Hamer en sikkel” op Mars 4 I I I I I I l SEEGERS I I ■ff WOENSDAG 1 DECEMBER 1971 62e JAARGANG NUMMER 25 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Neerlandia Utrecht DE PAARLAARSTEEG HAARLEM Kans op mist Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur DAMESKAPSALON EDISONSTRAAT 5 IJMUIDEN - TEL. 1 42 37 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. De hele Grote. Houtstraat doorgelopen. Niets gevonden. De Houtbrug over. Direkt naar rechts. Verrassing Opnummer42.KlassiekWonen. Grachtenhuis vol eksklusieve interieurs. Raamsingel 42, Haarlem:Tel.31 5112. ontslaat 120 man IJmuider Courant Robert L. Stevenson: F. (Van onze redactie in Amsterdam) ADVERTENTIES (Van onze sportredactie) NAAM ADRES Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Honing Een vriend is een geschenk dat men zichzelf kan geven. TEi--- Daarna kunt u mi| noteren al* Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s Verwachting van het K.N.M.1. tot donder dagavond LONDEN (ANP) Irak heeft de diplo matieke betrekkingen met Groot-Brittannië en Iran verbroken na de bezetting door Iraanse troepen van drie eilandjes in de Perzische Golf Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken kon gister avond dit bericht nog niet bevestigen. (Zie verder pagina 3) DEN HAAG. Vanochtend zijn in de Raad van Overleg in de Metaalindustrie in Den Haag de onderhandelingen over vernieuwing van de CAO groot-metaa] hervat. Ze werden op dinsdag 16 novem ber jl. opgeschort omdat het bondsbestuur van de metaalbedrijfsbond NW met de achterban wilde overleggen. Van de kant van de onderhandelaars is vernomen dat vandaag geen mededelingen te verwachten zijn over het verloop der onderhandelingen Nooit eerder trof de Berlijnse politie zul ke uitgebreide voorzorgsmaatregelen om de orde in het verkeer en het stadion te AMSTERDAM Het wordt 10 december dringen voor de ambtenaar van de burgelijke stand en daarna in de English Reformed Church op het Begijnhof in Amsterdam. Drie zussen en hun broer treden dan tegelijk in het huwelijk. De vader van een van de bruidegoms, de Terneuzense predikant L. Berger, zal de vier huwelijken inzegenen. Negentig percent van de produktie werd geëxporteerd, vooral naar Amerika. Enke le weken geleden werd al surséance van betaling aangevraagd. Gehoopt is nog, dat een groot bedrijf (in dit verband is Hoog ovens genoemd) Neerlandia zou overne men, maar dit is uiteindelijk niet doorge gaan. De politie van West-Berlijn, die zijn man schappen heeft „bevoorraad” met strak omlijnde en strenge instructies, is op alles voorbereid. Naast 500 geünifor meerde agenten zullen zich vanavond nog eens ruim 150 agenten in burger over de tribunevakken verspreiden. En speciaal daar, waar Duitsers en Italia nen in eikaars onmiddellijke omgeving zijn. Waterspuiten en traangas liggen bovendien voor het grijpen wanneer het eventueel toch nog tot werkelijk ernsti ge incidenten mocht komen. Meer over deze wedstrijd op onze sport pagina. O De luchtmacht die nu iets meer dan honderd vliegtuigen telt zal worden inge krompen. Er is nog niet bekend in welke mate. De marine zal voortaan in hoofdzaak bestaan uit kleine snelle eenheden. De vier onderzeeboten en twee fregatten van de Deense marine zullen in de toekomst geen deel meer uitmaken van de oorlogs vloot van het Scandinavische land. i naar IJmuider (Van onze correspondent) UTRECHT. De N V. Draadindustrie Neerlandia in Utrecht gaat faillissement aanvragen. Dat betekent dat de 120 werk nemers per 10 december werkloos worden. Oorzaak van het faillissement is het stag- neeren van de export naar Amerika, door de havenstaking aan de oostkust van de VS. (Van onze corréspondent) en Het is verder de bedoeling in het leger 13.000 dienstplichtigen te vervangen door 7.000 man beroepspersoneel, aangevuld met duizend man in ondersteuningseenhe den. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft opdracht gegeven tot de bouw van nieuwe raketten met een draag wijdte van 10.000 kilometer, die door onderzeeërs afgevuurd kunnen wor den. kunnen handhaven. Nooit eerder wer den buitenlandse voetballers met zoveel politionele zorg omringd als dezer da gen. Vanaf het moment, dat de Italia nen op Tempelhof zijn geland, weten zij voortdurend een of meer politie agenten in hun onmiddellijke nabijheid. Ook de teleurgestelde handtekeningen jagers krijgen geen enkele kans tot de Milanese voetbalvedetten door te drin gen. KOPENHAGEN (Reuter) De sociaal-democratische regering van Denemarken heeft een plan opgesteld tot reorganisatie van de defensie. Minister van Defensie Kjeld Olesen heeft aan de pers meegedeeld dat, als het parlement er medio december zijn goedkeuring aan geeft, de dienst plicht zal worden verkort van twaalf tot zes maanden. De kwestie-Pakistan hield ook de ande re fracties bezig. Dr. B. de Gaay Fortman (P.P.R.) vond dat Nederland openlijk stel ling moet nemen tegen grove schending van de mensenrechten in Oost-Pakistan. Het P.v.d.A.-kamerlid R. ter Beek meende dat de vrijlating van de Oost-Pakistaanse leider sjeik Moedjiboer Rachman de basis zou kunnen zijn voor een politieke oplos sing. van Dieny. Ze werken en wonen allebei in Enkhuizen. Mar ja komt uit Holysloot, een mini-dorpje in het landelijke deel van Amsterdam-Noord. Onder een drankje is het plan voor het gezamenlijke huwelijk geboren. De problemen die er aai) verbonden zijn, zijn allemaal opgelost. Zo zal ds. Berger zich niet met de ringen hoeven te ver gissen, want ze zitten in doosjes die van één tot en met vier genummerd zijn. Al leen al voor het vervoer van bruiden, bruidegoms en naaste familie zijn twee autobussen gehuurd. En de huwelijks aankondigingen zijn de deur uit: in de vorm van een klavertje vier met op elk blaadje een paartje. MONTEVIDEO (Reuter) De beide op positiepartijen in Uruguay, de Blanco-partjj en de „Frente Amplio” hebben verklaard, dat er tijdens de verkiezingen is geknoeid. De Blanco-partij heeft een onderzoek geëist naar de vertraging bij de inlevering van de stembussen van achtendertig stem bureaus in Montevideo. De uitslag van al deze 38 bureaus bleek ten gunste van de regerende Colorado-partij te zijn. De Colorado-partij heeft nog maar een voorsprong van 10.000 stemmen op zijn grootste rivaal, de Blanco-partij. Ongeveer tien percent van de uitgebrachte stemmen moet nog worden geteld. Op de Colorados zijn 575.690 stemmen uitgebracht, op de Blancos 565.556 stemmen en de centrum-linkse coalitie „Frente Am plio” staat mei een grote achterstand op de derde plaats. Volgens politieke waarnemers in het Zuidamerikaanse land zal de verkiezing van Bordaberry tot president de komende vijf jaai leiden tot een nieuw klimaat van onzekerheid, politieke, sociale en economi sche onrust. De nieuwe president, die advo caat en grootgrondbezitter is, wordt als rechtser en meer autoritair dan de huidige president Pacheco beschouwd. Koningin Elizabeth wil Anne niet de titel van „Princess Royall” geven en heeft haar verboden Meade nog langer te ont moeten. Anne van haar kant wil volgens Wilson haar plan doorzetten. Ze dreigt in West-Duitsland met haar uitverkorene te trouwen. Om en nabij 250 bruiloftsgasten wor den verwacht bij het massahuwelijk. Janke Veltman net als alle Veltman- nen die bij het feest betrokken zijn, uit Enkhuizen afkomstig trouwt met Roel Huizing, die net als Janke 32 jaar is. Ze werken en wonen allebei al in Amsterdam. De 29-jarige Willy Velt man gaat tegen de 26-jarige Maarten Bais „ja” zeggen. Ook zij zitten allebei in de hoofdstad. De 24-jarige Dieny Veltman gaat met de 25-jarige Kees Berger in zee. Dieny is alvast naar Ter- neuzen getogen. Ze werkt daar. Kees is er onderwijzer. De 22-jarige Fok Velt man tenslotte vond zijn bruid in de 22- jarige Mar ja Biersteker, een vriendin Choorstraaf 16 Utrecht Grote Houtstraat 80 Haarlem WEST-BERLIJN. De „voetbalwedstrijd van het jaar” tussen Borussia Mönchen- Gladbach en Internazionale zal niet al leen binnen de enge grenzen van het speelveld het duel van de superlatieven worden. Als de Brit Jack Taylor vana vond om kwart over acht in het ber stensvolle Olympiastadion van West- Berlijn het beginsignaal blaast, zullen vele records zijn gesneuveld. Want zel den bracht een Europa-cupduel het Duitse voetbalvolk zodanig in beroering als bij deze derde Duits-Italiaanse con frontatie in de achtste '■'inales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Uit het binnenland 2, 10, 13, 21 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 13, 21 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7, 9 Kennemer Kruimels9 De Kleine Wereld11 Weer rapport 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws 10, 25 Radio en tv15 Kunst15, 17 Scheepsberichten 25 Beurs 25 Sport23 NEW YORK (AP). Prinses Anne van Engeland zou van plan zjjn de niet-adel- lijke Britse burger Richard Meade te trouwen ondanks de bezwaren van haar moeder. Dit weet de New-Yorkse journa list Earl Wilson in de „New York Post” te melden. De op 19 maart gelanceerde Russische „Mars-twee” draait sinds 27 november, na een vlucht van 470 miljoen kilometer, om „de rode planeet” Ook de Amerikaanse „Mariner-negen”, op 30 mei gelanceerd, draait om Mars. De Mariner volgt al langer dan twee weken een elliptische baan om de rode planeet. Dinsdagmiddag is aan de 65 perso neelsleden van de N.V. Ottenhof in Dene- kamp, een fabriek van stalen deuren en ramen, ontslag verleend Het bedrijf was vorige week in staat van faillissement verklaard door de Almelose rechtbank. Het ongeluk gebeurde doordat de perso nenauto met het vijftal in volle vaart achterop een vrachtwagen reed, die voor gesorteerd stond om linksaf te slaan De slachtoffers zijn de 59-jarige Elsloo, de 38-jarige A Mulder en de 44- jarige A. Smid, alleen uit Hindelopen en de 55-jarige A. van der Weide uit Bols- ward. De toestand van de 26-jarige J. Elsloo uit Hindelopen is zorgwekkend. moeten afleggen tegen de 85.000 Duit sers, die massaal het „Ha-ho-hé Glad bach ist o.k.” zullen aanheffen. Want dat is de door een toonaangevende Ber lijnse krant gelanceerde strijdkreet voor vanavond. In de loop van de dag arriveerden met 28 vliegtuigen en honderden auto’s de 12.000 aanhangers van Borussia Mönchen-Gladbach in West-Berlijn. In schril contrast daarmee stond de kleine Italiaanse delegatie (1000). die vanavond echter wel kan rekenen op de steun van 4000 in West-Berlijn werkende Ita liaanse gastarbeiders. Deze 5000 zullen het in stem-volume echter duidelijk ■5} Doorhalen wat niet verlangd wordt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regerings- en de oppositie-partijen hebben tijdens het de bat over de begroting van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer drie moties ingediend: één over Oost-Pakistan, één over de Portugese koloniën en de slacht offers van de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika en één over de erkenning van Noord-Vietnam. Mr. Berkhouwer (V.V.D.) diende namens de regeringspartijen en S.G.P. en G.P.V. een motie in, waarin hij de regering verzocht alles in het werk te stellen om de gevechtshandelingen tussen India en Pakistan te doen stoppen en een politieke oplossing van het conflict te bevorderen. maandabonnee /6,90 4$ kwartaalabonnee (20,10 R O N ln °Pen enveloppe zonder postzegel opsturen IJmuider Courant. Antwoordnummer 47 - IJm Voor de bouw van deze nieuwe wapens, die bekend staan als het „Lange-afstand onderwatersysteem” (ULMS) zijn de Lockheed-fabrieken ingeschakeld. De kos ten van het project worden geschat op 87.000.000.000 gulden. Drs. Visser CD’66) diende, mede namens het P.v.d.A.-kamerlid P. Dankert een mo tie in die de regering uitnodigt over te gaan tot diplomatieke erkenning van Noord-Vietnam. Hij meende dat er op de Nederlandse Vietnam-politiek een vloek rust die tot optisch bedrog heeft geleid en dat na de Zweedse, Noorse, Zwitserse en Deense voorbeelden Nederland door er kenning het totstandkomen van een op lossing in Vietnam eerder bevordert dan tegenwerkt. Opvallend was dat mr. dr. Geelkerken (A.R.) na de indiening van deze motie informeerde of de regering onoverkomenlijke bezwaren heeft tegen een diplomatieke erkenning van het Noordvietnamese regime. (Zie verder pagina 2) HIPPOLUTUSHOEF Vier arbeiders uit Friesland zijn vanmorgen om zeven uur omgekomen bij een botsing tussen Den Oever en Hippolytnshoef. Een vijfde man is ernstig gewond Volgens de Amerikaanse marine kun nen de onderzeeërs die met deze raketten uitgerust worden „over een groter gebied opereren. Zij lopen ook minder kans door de tegenstanders opgespoord te worden.” De raketten hebben een grotere draag wijdte dan de Poseidon-projectielen met meervoudige ladingen. De moep1:;kheid bestaat dat voor de nieuwe raketten, waarvan de ontwikkeling bij de marine de laatste twee jaar de hoogste prioriteit heeft gehad, een nieuwe klasse duikboten nodig zal zijn. Militaire waarnemers in Washington zijn van oordeel dat de opdracht tot de bouw van de nieuwe raketten van invloed zal zijn op het verloop van de tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie ge voerde onderhandelingen over een beper king van de strategische bewapening. De Amerikanen hebben er bij de Rus sen op aangedrongen in een verdrag over een beperking van offensieve wapens ook de onderzeeërs op te nemen. In Oost-Pakistan is een complete oor log aan de gang. Niet alleen Indiase troepen vechten tegen het Pakistaan se leger ook guerrilla’s van Bangla Desj bestrijden het regime van Jaja Chari. De Oostpakistaanse burgers zijn het slachtoffer van de strijd om de macht. Een klein Oostpakistaans dorp is na een inval door het Pa kistaanse leger in een puinhoop ver anderd. De bewoners, zoals deze vrouw met een uitgemergeld kind, bleven berooid achter Hun schamele bezittingen zijn verbrand of geroofd, familieleden zijn vermoord. Het leger trok verder In het algemeen veel bewolking met hier en daar wat regen of motregen en plaatselijk mist. Weinig wind. Minimumtempera turen om het vriespunt, maxima morgen rond 4 graden. MOSKOU (DPA). De Sovjet-Unie heeft als eerste voorwerp van de aarde een wimpel met haar embleem, een ha mer en sikkel, op de planeet Mars laten neerdalen. Olsen International N.V. in Hattem haar volledige dochter, IMEA N.V. (verwarmingsapparatuur) zijn failliet verklaard. Onderbezetting van capaciteit en een moeilijker wordende markt hebben geleid tot aanzienlijke verliezen en opte- ring van de geldmiddelen. De financiers zijn niet meer tot verdere investeringen bereid. Bij de beide bedrijven werken ongeveer 60 man. Curatoren streven naar voortzetting van de produktie. maar de kans daarop is niet groot.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1