Belangrijke steunpilaar in eerste KEES DE VRIES: treffen met Akademika Sofia een KEES AKERBOOM VOELT n ZICH NOG GEEN ARRIVE Duitsers verheffen Borussia-Inter tot dé ontmoeting van het jaar Voorzitter Cambuur Amateurs Uithoorn profs... EUROPACUP BASKETBALL LEVI’S Akademik Sofia friop □In MS „Bij fullprofs komt blessure harder aan wr bedankt I ooapoDi Altig beëindigt wielercarrière Jong Oranje tegen Oostduitse Olympische ploeg □DOO Ajax schaft jongenskaarten af Vt B O ij» ^iiOSQQODirian' WOENSDAG 1 DECEMBER 1971 xie' jcta 63 nnnn<" Bedenkingen Meer routine VOLGENS KNVB: Vernedering Politiebescherming Wel belangstelling C..A1W 6 ng it 01 »-s.v.v. R uc. 9 il jl 99 H.A.C 'l-Sport (Van onze sportredactie) Kees Akerboom: sterk aan de bal. THEO KLEIN erg moeilijke avond”. ADVERTENTIE tegen Voorverkoop voor leze wedstrijd bij Sigarenmagazijn Groeneveld Oranjestr. 50-52 Haarlem Sporthuis N'hek Rijksstraatweg 86, Haarlem Mevr, te Nuy Schoterweg 27, Haarlem Donderdag 2 december om 20.30 uur speelt in de Kennemer- sporthal Dit is de eerste wedstrijd voor de 2e ronde, voor de Europacup van landskampioenen. Weisweiler: „En daartoe is eigenlijk ook alle reden. Zowel in Mönchen-Gladbach als in Milaan is toch afdoende bewezen, dat de verdediging van Internazionale niet meer zo sterk is als een paar jaar geleden. Onze sterkte is tempo-voetbal, maar in Milaan hebben wij ons het tempo laten opdringen en zijn daardoor de Italianen volkomen onnodig tegemoetgekomen. Dat was een sehoolvoorbeeld van hoe wij het morgenavond niet moeten doen. Via onze middenvelders Netzer en Wimmer zullen Hoewel zijn arts hem heeft aangeraden zich te laten opereren, geeft Altig er de voorkeur aan zijn wond door de tijd te laten helen. „Aangezien het gezwel niet boosaardig is, kan ik het zo proberen,” aldus Altig. eenmaal minder te lopen dan de mid denvelders en dat kwam mij in die eerste hele wedstrijd wel goed uit”, aldus Kees de Vries. De Telstar-speler voorspelt voor ko mende zondag de volgende toto-uitsla- gen. Onmiddellijk na de publikatie van deze uitspraak in de krant kwamen drie be stuursleden van Cambuur bijeen. Er werd telefonisch nog een vierde man bij ge haald en die kwam de Cambuur-voorzit- ter de volgende morgen vertellen dat hij met deze uitspraak te ver was gegaan. De heer Prange gelooft echter dat deze uit spraak alleen maar een aanleiding is ge weest om hem weg te krijgen. DEN HAAG. Op 12 januari 1972 zal Jong Oranje (onder 23 jaar) in een nader te bepalen stadion een wedstrijd spelen tegen het Duits olympisch amateurteam. De KNVB heeft voorts een uitnodiging van de Spaanse voetbalbond op diezelfde datum een landenwedstrijd te spelen tus sen Spanje en Nederland te Madrid niet aanvaard, ten einde te voorkomen dat de clubs en de uit die clubs geselecteerde spelers te zwaar belast zullen worden. 3 1 2 3 1 1 3 3 1 1 1 3 3 FC Den Haag Telstar Sparta FC Utrecht Excelsior Feyenoord Groningen MVV NAC Go Ahead Eagles NEC Vitesse VW De Graafschap SW De Volewijckers Wageningen Heerenveen AZ '67 Heracles HVC Veendam DFC PÉC Fort. SC Eindhoven I i»DD0DLim. TENNIS. Tom Okker is dinsdag uitge schakeld in de halve finales van het toer nooi om de grote prijs van Afrika, dat in Dakar wordt gehouden. Hij verloor met 3-6 4-6 van de Amerikaan Marty Riessen. In de andere halve finale won Charles Pasarell met 7-6 6-2 van Arthur Ashe. In de finale van het herendubbelspel wonnen Ashe/Pasarell met 6-3 6-2 van Okker/Riessen. reeds bewezen bijna niet voor Jair onder te doen”. Maar de meeste angst heeft Hennes Weisweiler toch voor Roberto Boninseg- na, aan wie de Duitsers in dubbel opzicht zulke nare herinneringen bewaren. „Luigi” Müller, die de weinig eervolle opdracht meekrijgt het Italiaanse gevaar zoveel mogelijk in te dammen, over Boninsegna: „Je zou hem enigszins kunnen vergelijken met Gerd Müller. Boninsegna is echter veel beweeglijker en wordt levensgevaar lijk wanneer hem de bal aan de voeten wordt gespeeld. Van 20 meter schiet hij even gemakkélijk en even hard als van binnen het strafschopgebied. Hij is boven dien erg sterk in de lucht. Ik krijg een (Van onze sportredactie) WEST-BERLIJN Duitsers zjjn van nature razendsnel in hun (voetbal)oordeel. Werd in 1966 de nog altijd fel omstreden treffer van Geoff Hurst in de W.K.-finale Engeland—West-Duitsland direct gekwali ficeerd tot „het doelpunt van de eeuw” vorig jaar riepen de Duitsers de inderdaad onvergetelijke halve finale van het we reldkampioenschap in Mexico tussen West-Duitsland en Italië (3-4) onmiddel- lijk uit tot „de wedstrijd van het jaar.” En nu deinzen de Duitsers er niet voor terug een tweede Duits-Italiaanse voetbal- confrontatie als zodanig te verheffen: het derde duel tussen Borussia München- Gladbach en Internazionale Milaan in de achtste finales van de strijd om de Euro pese beker voor landskampioenen, dat vanavond wördt gespeeld. loortem J -- ^VVVvvwwVVVVtAA/VWWVVWVVWVVWVWVWWWVIWWVWVWVW^^ Ui. KEULEN. Rudi Altig, de bonkige Westduitse wielerveteraan, zal niet lang meer als actief renner op de winterbanen rond rijden. Wegens een gezwel op zijn zitvlak, dat hem in de zesdaagse van Münster al tot opgeven noodzaakte, neemt „der Rudi” binnenkort afscheid in de 145-uur-race van Keulen. De zesdaag sen van Bremen en Keulen zullen hun deelnemerslijsten moeten veranderen. De voorgeschiedenis van deze al bij voorbaat zo zwaar met emoties geladen prestigeslag in West-Berlijn is genoeg zaam bekend. In Mönchen-Gladbach werd Internazionale anderhalve maand geleden met 7-1 compleet van het veld gevaagd, maar op grond van het inmiddels bijna legendarische bierblikje-incident rond Ro berto Boninsegna verklaarde de Europese voetbalunie deze eerste confrontatie tus sen beide clubs ongeldig. In het kolkende San Siro-stadion reha biliteerden de fel op wraak beluste Italia nen zich voor de vernedering in het Am Boekelberg. Vooral dankzij Sandro Maz zola, die in de tweede helft zijn tegen standers deklasseerde met elegante drib bels en geraffineerde passes, dreigden de na het „vonnis van Genève” mentaal zwaar aangeslagen Duitsers volkomen on der de voet te worden gelopen. Uiteinde lijk konden zij de nederlaag nog tot 4-2 beperken, maar trainer Hennes Weisweiler verloor in dit grimmige en genadeloze duel wel vijf van zijn sterkste spelers Netzer, Vogts, Bleidick, Müller en doel man Kleff die allen min of meer ernstig geblesseerd raakten. Hoe de buitenstaander ook mag oorde len over de keiharde strafmaatregel van de UEFA, in de Bondsrepubliek kan men nog altijd geen begrip opbrengen voor het grote onrecht dat Borussia München Gladbach is aangedaan. Daarom is het ook niet zo verbazingwekkend, dat het duel van morgenavond is uitgegroeid tot een nationale aangelegenheid. Iedere voet balsupporter, waar ook in West-Duitsland, voelt zich solidair met de tweevoudige landskampioen. Ofschoon Borussia Mönchen-Gladbach, dat zondagmiddag via de televisie de spe lers van Internazionale nog eens nauw keurig heeft geobserveerd in het duel met AC Milan, zich vooralsnog geen enkele illusie maakt over een plaats in de kwart finales, zijn trainer en spelers niettemin optimistisch. „De oorzaak ligt veel dieper”, aldus de gewezen Cambuur-voorzitter. Hij gelooft in eerste instantie dat zijn stijfkoppigheid in de zaak-Otten de werkelijke oorzaak is. De drie bestuursleden die namelijk be zwaar maken tegen zijn uitspraak dat de rechter een Salomons-oordeel had geveld, zijn dezelfde die het uiterste geprobeerd hebben om Otten te handhaven als trai ner van Cambuur. „Het zijn gewoon slechte verliezers”, aldus de heer Prange. Aanvankelijk leek het er drie weken geleden op dat de zaak nog gesust kon worden. Bestuurslid dr. Anne Vondeling kreeg het verzoek heit Cambuur-bestuur door te lichten. Hij zou hier twee hooguit drie weken de tijd voor krijgen. Die drie weken zijn inmiddels verstreken en de heer Prange heeft nog steeds niets ge hoord. Geen enkel bestuurslid nam in die periode contact met hem op. „Voor mij hoeft het nu niet meer. Ik zet mezelf levenslang op non-actief”, aldus een zwaar teleurgestelde drs. Prange. (Van onze sportredactie) HAARLEM Als je zestien jaar bent, en je lengte de twee meter ruimschoots passeert, lijkt een keuze van de juiste sport niet zo moeilijk Toch was het vier jaar geleden bij Kees Akerboom nog niet opgekomen om zich aan te melden bij een basket balclub. In die tijd maakte hij zich meer zorgen om zijn lengte (2 meter 6), dan hij de voordelige kanten er van wilde zien. Hij voelde zich als langste van de klas allerminst geluk kig en vroeg zijn dokter zelfs of zijn groei te remmen was. Dat verander de op slag met het eerste contact dat de Haarlemse scholier bij toeval met Flamingo’s kreeg. Die kennismaking kwam tot stand toen een speler van de Haarlemse club nieuwsgierig in formeerde waarom Kees’ moeder zo’n bovenmaatse brommer voor haar zoon aanschafte. „Omdat hij steeds maar doorgroeit”, was het antwoord, voor een basketballiefhebher vol doende om verder te graven. Het resultaat was een uitnodiging aan zoon Kees om eens bij een training te komen kijken. Ais negentienjarige is ervaring een van de punten waaraan het de Levi’s-speler nog ontbreekt. Voegt hij dat in de toe komst aan zijn kwaliteiten toe en ontwik kelt zijn fysieke kracht zich evenredig dan waeht Akerboom een grootse basket- baitoekomst. „Met voldoende indivduele aandacht op de trainingen kan hij binnen twee jaar bij de beste vijf spelers van Nederland horen”, meent Frank Kales, een van de routiniers uit de Haarlemse equipe. Daar is het niet bij gebleven. Het duur de niet lang of hij was bij de junioren ingelijfd en nog geen jaar later maakte hij als een beloftevolle nieuweling zijn debuut in het eerste. Akerboom: „Eigen lijk is alles vanzelf gegaan. Ik werd bij Flamingo’s goed opgevangen door Jan broers. Vorig jaar stond ik al vast in het eerste en in deze competitie is mijn spel weer iets vooruit gegaan”. In ’68 stelde Janbroers een eerste driejarenplan op, waarin de schuchtere debutant moest worden omgevormd van basketbalvreem- deling tot acceptabele eredivisiespeler. „En dat is”, aldus Janbroers, „uitstekend gelukt. We zijn aan het einde van het vorige seizoen aangeland op het niveau waar ik hem wilde hebben. Dit jaar is een nieuwe fase, waarschijnlijk de belangrijk ste ingegaan, waarin we zijn detailtech- nieken gaan verbeteren. Dat houdt onder meer in, dat hij zijn gevoel voor bepaalde spelsituaties beter moet ontwikkelen, dat hij weet wanneer hij zich aan moet bieden. Het is voornamelijk een kwestie van routine; daarom is er een langere groeiperiode voor nodig”. Het spel van Kees Akerboom was de laatste weken een duidelijke vingerwij zing in de goede richting. Zelf wil de jonge coming-man daar voorlopig nog geen verstrekkende conclusies aan verbin den. Hij zegt: „Ik ben een erg wisselvalli ge speler. Het kan een hele tijd goed gaan, maar dan zit er opeens weer een wedstrijd tussen waarin niets lukt. Ik had dat deze competitie nog tegen Bona Stars. Het is voor mij erg belangrijk dat ik punten scoor. Gebeurt dat niet, dan wordt het absoluut een puddingwedstrijd. Ik laat vaak te snel mijn hoofd hangen, dat is een van mijn kwetsbare punten”. Daar staan echter verschillende kwali teiten tegenover. Is de Haarlemmer een maal in het bezit van de bal, dan is er een flinke vent nodig om hem er vanaf te zetten. Zijn voorname rol is inmiddels ook de keuzeheren van de Nederlandse Bas ketbal Bond opgevallen. Akerboom kreeg een uitnodiging voor de nieuwe serie cen trale trainingen onder leiding van de nieuwe bondscoach René Moll. Voorlopig is zijn debuut als international uitgesteld, omdat hij de voorkeur gaf aan de club- toernooien rond de jaarwisseling, boven het jaarlijkse toernooi met de nationale ploeg in Bremerhaven. AMSTERDAM. Het bestuur van Ajax heeft besloten met ingang van 5 december, de thuiswedstrijd tegen Den Bosch, geen jongenskaarten meer te verkopen. Ajax stelde wekelijks 1000 kaarten voor jeug dige bezoekers beschikbaar voor 1 gulden, de gewone staanplaatsen kosten 3,50. Ajax heeft die beslissing genomen in verband met de voortdurende vernielingen die op de tribunes plaats vonden. Voorzitter Van Praag vertelde dat er iedere thuiswed strijd gemiddeld voor 2000 gulden moet worden gerepareerd aan de afrasteringen. „Een intensieve controle”, voegde hij er aan toe, „heeft uitgewezen dat praktisch alle vernielingen aan de afrastering op naam van onze jonge bezoekers van de staantribunes moeten worden geschreven”. DEN HAAG. Het bondsbestuur van de KNVB heeft op advies van de commis sie voor amateurisme vijf spelers van de amateur-eersteklasser Uithoorn op de be- roepsljjst geplaatst. Het zijn N. J. Vree- ken, J. H. Feddema, K. B. Tent, F. B. de Koning en C. J. ten Brink. De eerste vier zouden geld hebben aangenomen van hun vereniging, de laatste van de supporters vereniging. Ook de vroegere speler-trainer van Uithoorn R. A. van Leuffen is op de beroepslijst geplaatst, terwijl hem voor de periode van drie jaar het recht is ontzegd als oefenmeester bij een voetbalvereniging op te treden. Het bestuur van Uithoorn is' in zijn geheel voor twee maanden voorwaardelijk geschorst. De hieraan verbonden proeftijd bedraagt twee jaar. De bestuursleden Hoogendorp, Stam en Berkemeyer mogen vijf jaar lang geen functie vervullen bij Uithoorn of een andere vereniging. Het bestuur van Uithoorn werd onder meer ten laste gelegd het ronselen van sutlers en het niet verantwoorden in de boeken van een uitgave van ruim zeventiendui zend gulden. Ofschoon verschillende spelers gistera vond met enige bedenkingen de filmbeel den bestudeerden van het duel in Milaan, konden zij later toch niet anders dan tot de conclusie komen dat het idee van voetbal-psycholoog Weisweiler nog niet eens zo onverstandig was. Netzer: „We hebben nu nog eens met eigen ogen kunnen zien welke fouten wij in Milaan hebben gemaakt. Op grond daarvan was het erg leerzaam”. Met dit filmverslag wilde Weisweiler bovendien nog eens be nadrukken hoe gevaarlijk Mazzola, Bonin segna en de bijna anti-Italiaans voetbal lende Ghio voor zijn ploeg kunnen zijn. Weisweiler: „Internazionale is wel dege lijk een ploeg die kan voetballen. Dat heeft het tegen ons in Milaan en zondag tegen AC Milan nog eens ten overvloede bewezen”. Vooral Mazzola en Boninsegna, die in het met 100.000 toeschouwers al anderhalve week uitverkochte Olympia Stadion zullen worden „geschaduwd” door respectievelijk Vogts en Müller, beteke nen inderdaad een voortdurend gevaar. „Daarom zullen onze verdedigers het zich morgenavond ook niet kunnen veroorlo ven enig risico te nemen. Want een doel punt tegen kan voor ons fataal zijn”, aldus Weisweiler. (Van onze sportredactie) LEEUWARDEN. Na oefenmeester Arie Otten heeft nu ook Cambuur-voor zitter drs. J. A. Prange de stichting sport club Cambuur verlaten. De reden van dit plotselinge vertrek van de man die zeven jaar geleden het initiatief nam tot de oprichting van Cambuur, is een wran ge bijzonderheid evenals bjj Arie Otten een gevolg van een uitlating tegenover een verslaggever van de Leeuwarder Cou rant. Arie Otten moest vertrekken omdat hij zijn spelers kraakte in de pers. De heer Prange wordt min of meer de laan uitgestuurd omdat hij naar aanleiding van de uitspraak van de rechter in de zaak- Otten gezegd had dat de rechter een Salomons-oordeel had geveld. minder virtuoos spelen en dat heeft zijn invloed op de hele ploeg”. Morgen zal Schreur er voor hert: eerst sinds zijn schorsing weer bij zijn. Daar naast weet Levi’s zich sinds het Tsjechi sche debacle versterkt met Marioneaux, Kip en Vrolijk. Kees Akerboom heeft nog te weinig ervaring met het vrij sobere Oosteuropese spel om een prognose voor zijn eigen mogelijkheden in de wedstrijd van morgen te kunnen geven. Hij besluit: „Ik mag de laatste weken in de competitie dan sterk gespeeld hebben, een gearri veerd speler voel ik me nog lang niet. Ik leer nog in iedere wedstrijd. Voor mij is het duel met Akademika een uitstekende gelegenheid om weer wat meer ervaring op te doen”. IJMOND. Voor het eerst na een gedwongen rust van veertien weken betrad Kees de Vries afgelopen zondag het hoofdveld van Sportpark Schoon- enberg voor een volledige wedstrijd in het sterkste Telstar-team. Tegenstander was FC Twente, bepaald geen gemak kelijke ploeg om een come back tegen te maken. Vooral niet als je je rentree als middenvelder moet vieren op een onwennige plaats in de centrale verde diging. Ondanks deze verzwaarde moei- lijkheidsfactor bracht Kees de Vries het er goed af. Zei trainer Rab na afloop: „Ik ben tevreden over Kees de Vries. Het was voor mij een risico om hem direct in de centrale verdediging te zetten. Tenslotte heeft hij daar nog maar weinig gespeeld. Maar het is me alles meegevallen”. Internazionale, dat in West-Berlijn on der voortdurende politiebescherming staat, kan morgenavond in ieder geval niet be schikken over Corso (tot 1973 geschorst voor internationale wedstrijden) en Jair, die enkele dagen geleden een meniscus operatie moest ondergaan. „Met of zonder Jair”, meent Weisweiler, „dat maakt geen verschil. Met zijn vierde doelpunt heeft Ghio, zijn plaatsvervanger, in Milaan Kees Akerboom is er van overtuigd dat die ene waarschuwing afdoende is ge weest. „Ik geloof niet dat ons dat een tweede keer zal overkomen. Het is na tuurlijk zeer goed mogelijk dat we uit van Akademika verliezen, maar dan zal het een „normale” nederlaag, met een verschil van rond de twintig punten, zijn. Die punten moeten wij morgen vast vóór zien te komen”, aldus Akerboom, die overigens vindt dat Levi’s in de nationale competitie iets minder goed speelt dan vorig jaar, „dat is voornamelijk te wijten aan de afwezigheid van Gerhard Schreur. Als hij er niet bij is, kan ook Bill More Zoals trouwens heel Borussia Mönchen-Gladbach een uiterst moeilijke avond wacht tegen het vermoedelijk sterk defensief ingestelde Internazionale dat zal proberen via snelle counters toe te slaan. Maar ook daarvoor heeft Weisweiler zijn voorzorgsmaatregelen al genomen. lvij op tempo moeten spelen, en dan zal het mogelijk zijn die achterstand van twee doelpunten weg te werken”. kuitbeen, die hij in de eerste de beste wedstrijd van het seizoen, tegen Excel sior, opliep. In die tijd was er al verschillende malen eerder sprake van een come back, maar steeds als de Zaankanter de training begon kreeg hij ipnieuw zoveel last van zijn blessure, dat hij er weer mee moest stoppen, „steeds hield ik er rekening mee dat het definitief over zou zijn en dan knapte ik weer af”. Twee weken geleden stelde hij zich na overleg met clubarts De Koning en trainer Jan Rab, onder behandeling van dr. Strikwerda. De Utrechtse chi rurg paste veertien dagen een speciale therapie toe, met als resultaat een vervroegde rentree van de onfortuinlij ke middenvelder. De Vries: „Het voor naamste voor mij was dat ik te horen zou krijgen hoe lang het nog zou duren. Iedere keer dat ik op een trai ning tegen mijn rechterbeen geraakt werd en weer van voren af aan moest beginnen, kreeg ik een mentale terug slag. Na drie maanden wilde ik einde lijk zekerheid”. Strikwerda voorspelde De Vries een come back na twee weken. En die prognose kwam tot opluchting van De Vries uit. Hij vervolgt: „Ik was blij dat ik in die maanden zonder voetbal nog gewoon met mijn werk als vertegen woordiger (in drukwerk) door kon gaan. Daarom ben ik er ook niet moedeloos onder geworden. Ik was de hele dag onder mensen, die niet voort durend over voetbal spraken. Dat was een enorm voordeel Ik kan me voor stellen dat het moeilijker geweest zou zijn als ik helemaal op het voetbal aangewezen was. Als fullprof komt zo’n blessure veel harder aan, omdat daardoor je hele broodwinning eraan kan gaan". Elf dagen geleden kreeg Kees de Vries de eerste kans op herstel in het b-elftal tegen Blauw Wit. Hij speelde de hele wedstrijd op het middenveld uit, terwijl hij 24 uur later in het eerste elftal tegen Ajax een kwartier tje de sfeer mocht proeven. „Tegen Blauw Wit merkte ik toch wel dat ik er conditioneel nog niet helemaal was. Ook om die reden vond ik het niet erg dat ik zondag in de laatste vier stond. Als centrale verdediger hoef je nu De Velsense oefenmeester werd tot i deze kunstgreep gedwongen door de blessure van Jaap Zwaan, die zijn plaats als laatste man voorlopig nog niet zal kunnen innemen. Waarschijn- I lijk houdt dat voor Kees de Vries de I komende weken opnieuw een plaats in I naast Frans van Essen. Hij ziet dat zelf I niet als een bezwaar: „Als semiprof weet je dat je van plaats moet wisse- I len als de trainer dat in het belang van de ploeg noodzakelijk vindt. Wil je dat niet dan kan je beter amateur blijven. Misschien zullen ook Frans van Essen en Fred André zich beter I thuis voelen op andere plaatsen, maar I zij accepteren het ook als de trainer ze I eens in een andere positie nodig heeft”. Voor Kees de Vries kwam er met de wedstrijd tegen Twente een einde aan I een trieste voetballoze periode, veroor- J zaakt door een scheur in zijn rechter- WWVVWXAA/VMWWVVWVWVVVVVVVVWVtAA/VWWVVVWVVVWi^^ Akerboom: „Wat niet inhoudt dat ik geen belangstelling voor het Nederlands team zou hebben. Er werd dit keer al bijgezegd, dat het niet zo belangrijk was. Maar als het echt gaat spannen dan wil ik er graag bij zijn.” Met Levi’s-Flamin- go's heeft de leerling van de middelbare detailhandelsschool reeds enige internatio nale ervaring opgedaan. Zo maakte hij vorig jaar al deel uit van de ploeg die in de eerste ronde van het Europese toernooi voor bekerhouders thuis met 34 punten verschil van het Tsjechische Olomouc won, om desondanks in de uitwedstrijd toch nog uitgeschakeld te worden.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 23