Joop Brand tevreden met taktiek te laten varen en te verdedigen: 2-1 FC Utrecht VOETBALDE 15 MINUTEN NEDERLAND Guus Hiddink terug naar De Graafschap Docherty, wél wat Van Hanegem waard IS Celtics Hay weet, in tegenstelling tot Tommy s „Problematiek van kloeps” dwong Fadrhonc voorgenomen I Judith de Nijs in bestuur van marathon-federatie Beslissing over positie Hughes is uitgesteld Petros jan versloeg Boris Spasski 1? 19 DONDERDAG 2 DECEMBER 1971 Conclusie Weelde Krediet T acklels Hiaat Merkwaardig Eagies. ïnimniiiiniiuininiiniDaiiiniiiniiiininiinniniiiiniiiiiiiiiiiaiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiinianiiiiiHiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiBiniiniiiiiii (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) DOCHERTY DOETINCHEM Het staat nagenoeg vast dat Guus Hiddink nog deze maand weer zal uitkomen voor zijn oude vereni ging, De Graafschap uit Doetinchem. Zelf is Hiddink al voor 100 percent met De Graafschap rond. De Doetinchemse club moet echter nog een oplossing vinden voor het betelen van het door PSV verlangde transferbedrag. dat f 150.000 zou bedragen. „In die orde van grootte zal het althans wel liggen”, aldus Hiddink zelf. Op een houten bank, achter in de Ne derlandse kleedkamer, ontleedde Willem van Hanegem de vriendschappeijke in terland. „De Schotten hebben mij totaal niet geïmponeerd. Goed, ze waren soms wat lastig. Ze schopten wat. Ze bleven aan mijn shirt hangen, maar echt moeilijk hebben ze het mij niet gemaakt. Met de rust hadden we al met drie-nul moeten voorstaan De weelde van een zo ruime voorsprong heeft het Nederlands elftal in het koude, mistige Olympische Stadion niet gekend. Hiddink werd in de zomer van het vorig jaar door PSV ingelijfd na moeizame on- derhandelingen tengevolge van het feit dat De Graafschap naar de mening van PSV een te hoog transferbedrag verlangde. De Eindhovense vereniging slaagde er toen in De Graafschap onder druk te zetten, hier bij te kennen gevend dat Hiddink zelf be reid was tijdelijk met voetballen te stop pen. Ondanks de grote moeite, die PSV zich getroostte om Hiddink te contracteren, werd hij anderhalf seizoen vaker niet dan wel door trainer Kurt Linder opgesteld. „Ik wil eindelijk wel eens zeker zijn van mijn plaats in het veld”, aldus Hiddink, voor wie ook buitenlandse clubs belang- stellnig aan de dag legden. genaturaliseerde dertig Schotse voor niet vanavond speelt hij Van Hanegem aan. Dan kan de hele zaak zich herstellen want hij houdt de bal net zo lang bij zich als hij dat Verkiest”. DEVENTER Het bestuur van de De- venterse eredivisieclub Go Ahead Eagles heeft meegedeeld de beslissing over de eventuele verlenging van het contract met trainer Barry Hughes uit te stellen tot 1 april. De 27-jarige Joegoslavische voorhoede speler Doleszar, die vorig jaar voor AGOW speelde, heeft voor het lopende seizoen een contract getekend bij Go Ahead T ACCRA De Nederlandse zwemster Judith de Nijs-Van Berkel is dit week einde in Accra (Ghana) gekozen tot vice- voorzitter van de wereldfederatie van be- roepsmarathonzwemmers. Zij is de eerste vrouw, die deze functie bekleedt, sinds de World Professional Marathon Swimming Federation Incorporated negen jaar gele den werd opgericht. enthousiast over het curieuze herstel van hun landgenoten in de tweede helft en waren maar al te graag bereid om Docherty’s motivering voor die we deropstanding voor waar te nemen. Docherty: „Wat Nederland die eerste helft liet zien was van uitzonderlijke klasse. De organisatie was beter, de passing beter, kortom Schotland schoot als geheel volkomen tekort. In de rust heb ik mijn spelers ook verteld dat het afgelopen moest zijn dat als wij een maal de bal in ons bezit hadden dat er dan onmiddellijk in de diepte werd gespeeld. Dat luidde tegen dit Neder lands elftal onmiddellijk balverlies in. Er moest meer in de breedte worden gevoetbald en pas als de mogelijkheden zich voordeden in de diepte. Zoals Nederland dat deed eigenlijk. Dat is in de tweede helft ook uitstekend gelukt. Wij zijn toen voortdurend sterker ge weest. Wij hebben meer kansen gehad en daarom alleen al hadden wij meer verdiend dan hier te verliezen. Toch ben ik niet ontevreden. Wij hebben en Nederland ook geloof ik weer veel geleerd”. Er was echter één levensgroot hiaat in de redenering van Docherty. Hij stapte wel wat al te achteloos over het uitvallen van Wim van Hanegem door Fadrhonc eruit gehaald) heen. Docher ty over hem: „Hij is van wereldklasse maar hij moet leren dat een wedstrijd niet uit twintig minuten maar uit ne- Vitesse, momenteel laatste in de ere divisie heeft enkele aankopen gedaan. Het zijn de van NEC overgenomen Henk Vlee- ming en Ko Prins, die van MW komt. Beide voetballers hebben het contract met hun nieuwe vereniging ondertekend. Maar „de problematiek van de kloeps” vraagt een geheel andere benadering van de Nederlandse bondscoach. Frantisek Fadrhonc is afhankelijk van de gunst van die in de KNVB bijna almachtige vereni gingen. Althans, zo voelt de trainer de si tuatie aan. „Ik wens in dit stadium de belangen van de kloeps’ (lees clubs) niet te schaden. Ik heb daarom vanmiddag om kwart over twaalf mijn taktiek moeten laten vallen. De moeilijkheden bij de clubs dwongen mij daartoe. De tweede tegenslag was van avond voor mij het wegvallen van twee individualisten, waardoor ik gedwongen was acht opbouwende mensen in het veld te brengen. Eén troost heb ik: deze man nen hebben karakter getoond.” ring van „ijzeren” Rinus niet zo doeltref fend had gefunctioneerd. Het in de tweede helft vier man sterke middenveld (Nees- kens, Jansen, Pahlplatz en Mühren) deed nauwelijks dienst- als bumper. Veel meer dan in het eerste deel van de wedstrijd, toen Van Hanegem en Neeskens de klus opknapten, sprongen de Schotten Brem- ner, Gemmill en Graham in de diepte. Jansen en Mühren, enkele weken geleden tegen Luxemburg wel effectief, faalden aanvallend zowel als verdedigend. Initia tief was in die fase van de wedstrijd dan ook alleen maar te verwachten van de de fensie. Na een mislukking van Cruyff voor doelman Wilson, dook Israel op voor de keeper. Hij schoot tegen de doelman aan. Enkele minuten voor tijd had Hulshoff wél succes. Uit een corner van Wery kopte hij de bal achter Wilson. de be- vereni- van de Hopelijk krijgt Fadrhonc zijn gevraag de krediet. Maar dan nog is de vraag re levant wat het nut is van oefenwedstrij den als het ingezette materiaal gespaard dient te worden of zelfs vroegtijdig moet worden teruggetrokken. Immers Fadrhonc pretendeert het Nederlands elftal voor te bereiden op het „grote werk”, dat vol gend jaar moet beginnen in de voorronde voor het wereldkampioenschap. Bovendien was er gisteravond ook nog zoiets als pu bliek, dat slechts vijftien minuten voetbal voor zjjn geld kreeg. MOSKOU Tijdens het internationale grootmeesterschaaktoemooi in Moskou heeft Tigran Petros jan gewonnen van we reldkampioen Boris Spasski. De partij duurde veertig zetten. HAARLEM. Haarlem-trainer Joop Brand is duidelijk tevreden met het feit dat Haarlem voor de eerste ronde van de KNVB-beker op 9 januari een thuiswed strijd speelt tegen FC Utrecht. De overige resultaten zijn: PSV-Eindho- ven, NEC-Roda JC, Willem II-Excelsior, Ajax-PEC, Heracles-Go Ahead Eagles, Heerenveen-Sparta. DWS-Vitesse, FC Groningen- FC Den Bosch, NAC-SVV, AZ’67-FC Den Haag, Blauw Wit-Feye- noord, Veendam-Volendam FC VVV- MVV, Fortuna SC-FC Twente. AMSTERDAM. De manager van het Schotse nationale elftal, Tommy Docherty, mag zijn Nederlandse collega Frantisek Fadrhonc wel erg dankbaar zijn. De goodwill die de Schot, ondanks de 2-1 nederlaag, na zijn derde inter land als bondscoach ten deel zal val len, is voornamelijk het werk van de tot Nederlander Tsjech. De ongeveer journalisten waren unaniem nogal erg Met andere woorden Fadrhonc is na ge sprekken met Kees Rijvers (trainer van de FC Twente), Kurt Linder en Ben van Gelder (trainer en manager van PSV) tot de conclusie gekomen, dat hij twee voet ballers ten onrechte naar Zèist had ge dirigeerd. Jeuring; omdat de blonde spits zondag na een langdurige blessure vol gens een door Rijvers ingevoerde gewoon te weliswaar direct zijn kans kreeg te gen Telstar, maar nog niet helemaal fit was. Jeuring beaamde de na de wedstrijd geuite kritiek en zei: „Ik ben in de spits blijven hangen omdat ik na bijna vier we ken buiten spel te hebben gestaan, nog niet voldoende conditie had om twee maal vijfenveertig minuten te kunnen gaan En Hoekema; omdat de spits door Lin der na een verwarrend gesprekje onder vier ogen rust voorgeschreven kreeg. Een periode, waarin om begrijpelijke redenen naar de mening van de trainer zeker geen vriendschappelijke interland paste. Aan de telefonisch geuite wensen van de verenigingen wenste Fadrhonc niet voorbij te gaan. Ook niet aan de lichte blessures van de pronkstukken van Feyenoord en Ajax, Van Hanegem en Keizer. En zo schiep Fadrhonc in de rust van de inter land NederlandSchotland voor zichzelf een uiterst penibele situatie. In plaats van De Kromme en Keizer liet hij Wim Jansen en Gerrie Mühren opdraven. Twee licht gewichten tegen de profs van Docherty, die het zware werk niet schuwden. De Canadees Cliff Lumsdom nam de voorzittershamer over van de Argentijn Horacio Iglesias, die uit handen van ex- Tarzan Johnny Weismuller de prijs in ont vangst nam behorende bij het wereldkam pioenschap van de PMSFI. Tot vrouwelijke wereldkampioen werd de Egyptische Sha- dia el Ragab verklaard. Vorig jaar gingen deze titels naar Johan Schans, die nu zes tiende werd, respectievelijk Judith de Nijs, die lange tijd niet kon wedstrijdzwemmen, omdat zij een baby verwachtte. Brand: „Het kon nauwelijks beter Utrecht is voor mij de club uit de ere divisie. Maar wat belangrijker is. Met een wedstrijd als tegen FC Utrecht krijg je een enorme toeloop van het publiek. Bo vendien brengt Utrecht ook nog eens zijn eigen legioen mee. Wü zijn duidelijk de underdog maar tegen een Utrecht heb je toch altijd een overlevingskans. Bovendien komt Nieuwenhuys daarvandaan, dat speelt ook mee. Ik verwacht een geweldig fijne wedstrijd. Telstar speelt op 9 januari op Schoo- nenberg tegen één van de runners-up uit de eerste divisie Wageningen. Trainer Rab van Telstar vindt Wage ningen geen „gekke tegenstander”. „Wa geningen doet het in de eerste divisie goed. Ik ken mijn collega Maarten Vink en ik weet wat voor soort voetbal hij nastreeft. Het lijkt me ook voor het publiek wel een aantrekkelijke tegenstander. We beschou wen deze wedstrijd bepaald niet als een rustig partijtje. Telstar herinnert zich nog heel goed, dat het vorig seizoen door Dren te werd uitgeschakeld op eigen terrein. Bovendien willen wij dit jaar ver komen in het bekertoernooi” gen Jansen waren voldoende om de rollen volkomen om te draaien. Toen Van Hanegem eenmaal was verdwenen gingen de Schotten er in die middenli- nie wel fors tegenaan. Afgelopen was het met de angstige afwachtende hou ding. Het was één van de punten waardoor de pressie op het Nederland se bastion aanzienlijk verzwaarde. Gemmill kreeg zelf nog de mooiste kans van de wedstrijd toen Schot land uit een vrije schop van Bremner naar de volkomen vrijstaande Graham, die het karwei met een kopbal afrond de, op 1-1 was gekomen toen Rinus Israel de bal ontfutselde, de zwakke Schrijvers passeerde en vervolgens te laat kwam om de bal in het verlaten doel te tikken. Daar was David Hay, die opeens verlost was van de gebles seerd geraakte Piet Keizer. Hay: „Dat scheelt aanzienlijk. Keizer vond ik nog moeilijken af te stoppen dan in de wedstrijd tegen Ajax in Glasgow toen ik in het begin ook even tegen hem heb gevoetbald. Als je er bij hem in gaat dan kun je wel gedag zeggen”. Toch had dit „verzwakte” Neder lands elftal nog te veel klasse om het vooral tactisch allesbehalve groots ope rerende Schotse team de kans te geven om toe te slaan. De door Docherty als een „uitzonderlijke speler” aangekon- digde Graham van Leeds United werd er door de Schot in de tweede helft zelfs uitgehaald en vervangen door Cormack, omdat hij het tegen Hans Venneker wel kon vergeten. Bovendien probeerde Docherty in de slotfase met de fysiek sterke O’Hare toch nog een beslissing in het Schotse voordeel te forceren omdat „vlo” Jimmy Johnsto ne, toch de grootste troef in de inter land tegen België, door Ruud Krol en dat volkomen correct uitste kend werd geëlimineerd en in het stuk niet voor kwam. De équipe van Frantisek Fadrhonc kwam in de zevende minuut voor door een weer- geloos mooie combinatie van Van Hane gem en Keizer die werd afgerond door Cruyff. Maar het team weigerde daarna de vruchten te plukken van zjjn inspan ningen. Neeskens en Keizer misten in schitterende uitgangsposities opgelegde kansen. Nog was er niets aan de hand ge weest als niet juist twee voorname scha kels uit de „ketting” van Fadrhonc wa ren weggevallen. Van Hanegem en Keizer raakten geblesseerd in de eerste helft. Niet ernstig. De Kromme kreeg een schop te gen zjjn linker djjbeen. Al in de tiende minuut. Piet Keizers scheenbeen kwam eveens op pijnljjke wijze in aanraking met een Schotse voet. Het waren verwondin gen die noch dokter Rolink, noch zjjn col lega Abarbanel (respectieveljjk clubartsen van Ajax en Feyenoord) veel stof tot na denken hadden gegeven. Een plaatseljjke verdoving had alle problemen opgelost. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Niet Schotland, maar clubs als PSV, Twente, Ajax en Feyenoord waren gisteravond de voornaamste tegenstanders van het Nederlandse elftal. Reeds na vijftien minuten degradeerden de Schotten van de kleine Tommy Docherty tot de rangorde van goedwillende dilet tanten. Ijverige artiesten, die moei zaam trachtten de begaafde vedettes te volgen op hun briljant pad, maar daarin niet slaagden. Het Nederlands elftal speelde voetbal van virtuoze kwaliteit, waardoor een debacle voor „The Doe” in de lucht hing. Een fias co, dat werd afgewend. Niet door in dienst van de Schotse voetbalbond spelende profs, maar door langen van Nederlandse gingen. „De problematiek kloeps” dwong de bondscoach Fran tisek Fadrhonc te retireren, zijn in de loop van de laatste maanden hartstochteliik verdedigde aanvallen de tactiek te laten vallen, om ten slotte met hangen en wurgen met twee spitsen een overwinning (21) veilig te stellen Fadrhonc: „Ik heb me beperkingen op gelegd, omdat nu de clubs nog voorrang hebben. Later hoop ik weer bij de vereni gingen te kunnen aankloppen. Ik kan dan mijn voordeel doen met mijn terughou dendheid van het ogenblik Dat was dan vooral duidelijk te zien aan zijn directe opponent Gemmill (Van Hanegem: „ik kende hem nog niet maar toen ik hem zag dacht ik: wat is dat voor ventje”). De kleine middenvelder van Derby County werd één keer als een sliert door Van Hane gem voortgetrokken toen arbiter Iwerzi niet floot en de „Kromme” zijn aspira ties niet door de lichtgewicht geblok keerd wilde zien. Wat een verschil echter was dat met de Gemmill uit de tweede helft. Enkele forse tackles te- In de tweede helft restten Nederland slechts slechts twee rasartiesten: Israel en Cruyff. Aanvoerder Johan Cruyff was De winnende kopbal van Barry Hulshoff. De centrale verdediger reikte hoger dan de Schotse doelman Wilson. vóór met Henk Wery vaak allertreurigst eenzaam. Op links werd hij bewaakt door twee man. Hay en Colquhoun schaduwden hem zó zorgvuldig, dat wervelende acties van de spits uitbleven. Slechts Israel was in staat het peil van de eerste vijftien mi nuten te handhaven. Zijn acties waren imponerend door accuratesse (slechts één probeersel mislukte) en door zuiverheid. De „Ausputzer” was de beste man van het veld, die het maar moeilijk kon verkrop pen, dat zijn achterhoede schuld had aan de gelijkmaker van de Schotten. Een kei harde kopbal van Graham. „Ik kan niet overal tegelijkertijd zijn. Zeker niet op de vleugels. Die man liep als een vogeltje zo vrij naar het doel toe Piet Schrijvers, vervanger voor de met PSV-moeilijkheden geïnfecteerde Van Be- veren, zag de bal in de tiende minuut wél aankomen, maar was niet in staat om iets aan de op het gladde gras doorschuivende kogel te doen. De voor de gelijkmaker als een enthou siast amateur van vreugde opspringende „Doe” had aan het langste eind kunnen trekken als de achterhoede onder aanvoe- gentig minuten voetbal bestaat”. Waar mee Docherty maar wou zeggen dat hij het maar een moeilijk verteerbare zaak vond dat Van Hanegem een maal in het bezit van de bal vaak geen pogingen ondernam om er aan vallend iets mee te doen maar eens belangstellend afwachtte wat de Schot ten van plan waren. Docherty begrijpt dat niet omdat in Schotland hoe verdedigend een middenvelder ook is ingesteld iedere handeling van een voetballer toch min of meer is afge stemd op aanvallen, op onbedaarlijk op de vijandelijke-veste beuken. Het was een mening die aanvankelijk ook werd gedeeld door Celtic- coach Jock Stein. Deze heeft namelijk echter aan den lijve ondervonden hoe met name één Van Hanegem zijn trotse Celtic tijdens die Europa-cupfinale in Milaan (met zijn treiterende vertragen, waarna er opeens zo’n flitsende pass in de diepte volgt) volledig kapot maakte. Daarom was Docherty door Stein ook voor deze interland voor Van Hanegem gewaar schuwd. Docherty heeft die lessen nog niet ter harte genomen omdat hij doodeenvoudig ondanks een schitte rende eerste helft von de Feyenoorder nog niet genoeg slechte ervaringen met de Kromme heeft. Eén van de Stein-adepten die gister avond in actie waren op de kille grasmat van het Olympisch stadion, Celtics vleugelverdediger David Hay, heeft dat wel. Hij onderkende de kapi tale verdienste van Van Hanegem wel: „Ik heb het in Milaan meegemaakt, ik heb het in die vriendschappelijke wed strijd die wij met Celtic tegen Feyen oord gespeeld hebben in februari be leefd, en ik heb Van Hanegem vana vond weer eens aan de gang gezien. Wat die man doet als hij eenmaal aan de bal is, is onvoorstelbaar. Gemmill voor waarschuwd voor hem. Ik hem echter niet helemaal duidelijk maken. Na vanavond hoef ik hem niets meer te vertellen. Van Hanegem is iets ongelooflijks. Als er een speler is die in moeilijkheden komt dan Docherty weet het voorkomen van Ik had de wedstrijd nog ge- kon het De uitsmjjter was van Cruyff. Zjjn ant woord op de vraag „hebben jullie het pu bliek vanavond niet bedonderd”, luidde: „Wat denk je, dat het publiek ons heeft gedaan, door met maar twintigduizend man te komen JOHN DRIESKENS doelpunten door Nederland maar aan één speler. Docherty: „Die Israel is toch wel erg goed. In negen van de JJ tien gevallen speelt hij de bal, maar s» als hij die tiende keer de bal niet kan krijgen dan pakt hij de man. Wel een erg goede sweeper” Er was nog één andere voetballer die, een beetje merk- waardig, behoorlijk indruk op de vriendelijke Schot had gemaakt. Johan Cruyff. Vreemd in die zin omdat de lichtvoetige Ajacied geen enkele solo demonstreerde en al een luchtsprong maakte als zijn tegenstander Colqu- houn hem attaqueerde, om toch maar geen enkel risico te nemen dat zijn dure beneh beschadigd zouden worden. Cruyff bewees daarmee nog eens te- meer dat harde tackles hem opeens veel minder briljant maken en toonde aan dat er na Arsenal in feite (alleen: toen deelde Keizer, die zich gisteravond '<e niet beschroomd toonde maar wel prompt een scheenbeenverwonding op- liep, die angst ook) nog niets is ver an- derd, hoewel altijd maar weer moet worden afgewacht tot hoever Cruyff J voor Ajax wel bereid is te gaan. Do- cherty echter: „Aar alle bewegingen die Cruyff maakt kun je zien dat het een grote voetballer is. Van wereld- klasse zelfs. Ook al voetbalt hij zoals u beweert vanavond niet im- ponerend dan nog is het een goede tt speler. Hij houdt de hele wedstrijd wel twee bewakers aan zich gebonden”. De Schots-Nederlandse confrontatie kan worden voortgezet als Celtic in januari voor Europa-cup I Ajax of Feyenoord loot. Celtics David Hay rea- liseert zich maar al te goed welke opponent hij niet wil hebben. Weet hij f, veel dat Feyenoord 'een spitsprobleem heeft? Het interesseert hem ook nau- welijks. Hij weet dai Feyenoord Israël en Van Hanegem heeft rondlopen. En dat is na gisteravond voor Hay weer voldoende aanleiding en dat zal hii ook Stein wel duidelijk maken om de nodige schietgebedjes te doen da: het niet Feyenoord wordt. ivruvv - - - - - ---- - -- T— - - MARC SERNÉ jen een J

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19