van BULGAREN WILLEN TOPSCORER GOLOMEEV TERUG AAN DE TOP GEVAARLIJKSTE MAN AKADEMIKA op oorlogssterkte geladen LEVI’s tegen een Ernst Happel en Jock Stein gewaarschuwd Inter voor Italianen van haalde Borussia volkomen uit ritme Meedogenloze intimidatie „Nota hoofdklasse” bestuur van Hockey Bond Baanrecords in Innsbruck AV Castricum tweede in Gouden Schaats Premie toto 14 Noren strijden niet om de Geen uitbreiding tribune voor Engeland in kwart finales Donner remise crosscompetitie Europa-cupduel tegen Bcnkö 21 wxl «1 DONDERDAG 2 DECEMBER 1971 1 Gezicht t Realiteit O’s. WWVVVWVVWVVWVWVVVVVWWVVWVVVWVWWVVVVVVVWVVVVWVVVVVVWVWVVVWVVVVVV Jankov: onbekend Todorov: amateurs. THEO KLEIN. (Van onze sportredactie - I DEN HAAG De premie van toto 14 is gevallen op formulier U 2171345. De houder van dit formulier ontvangt aan prijs en premie een totaalbedrag van 168.747,60. HEERENVEEN De Noorse Schaats bond zal geen deelnemers zenden naar de wedstrijden om de Gouden Schaats, die op 18 en 19 december in Heerenveen worden gehouden. Men heeft in Noorwegen andere plannen met de nationale top. Voor het eerst sinds vele jaren zal Nederland ook èeen rijders sturen naar de nieuwj aars wedstrijden in Oslo 6 6 6 6 5 4 1 0 0 1 4 5 11 9 3 1 INNSBRUCK Tijdens internationale schaatswedstrijden op de Olympische baan van Innsbruck heeft de Canadese Sylvia Burka twee baanrecords verbeterd. Zij won de 1000 meter in 1.33,0 en de 1500 meter in 2.25,7. De oude records stonden op j naam van de Russische Lydia Skoblikova (met 1.33,2) en de Westduitse Monika Pflug (met 22.28,3). 15—3 12—5 3—8 2—16 M ?-■ 1 i i zal plaats vinden. De twee kampioenen van de landelijke eerste klasseafdelingen promoveren automatisch naar de hoofd klasse. Indien de ledenvergadering een voorstel tot Instelling van de landelijke eerste klasse mocht afwijzen, dan zal de eerste klasse bij aanvaarding van het voor stel tot instelling van de hoofdklasse de bestaande regionale indeling behouden. Wel zullen dan de westelijke en zuidelijke eerste klasse-afdeling tot acht clubs wor den teruggebracht. De vier kampioenen spelen dan een hele competitie om twee plaatsen in de hoofdklasse. tegen Real en Moskou), net niet genoeg voor een plaatsje in de finalepoule. Inmiddels heeft zich bij de ploeg een ingrijpende wijziging voorgedaan. Coach Neitchev, die de studenten acht jaar be kwaam leidde, aanvaardde een functie als bondscoach en werd opgevolgd door de 40-jarige Jonchev. „Dat was een grote verandering. Ons team was helemaal op Neitchev ingespeeld”, zegt Christoslav To dorov, een van de weinige spelers, die zich in een vreemde taal verstaanbaar kan maken. Ook de nieuwe coach is gebrand om het resultaat van vorig jaar op zijn minst te evenaren En dat zou in de eerste plaats eliminatie van Levi’s betekenen Ook een laatste poging gisteren I I werd door Levi’s een brief aan wet- houder Voskuilen gestuurd leverde geen extra-tribunes meer op. Wel- ke spelers de Bulgaren in het veld zullen brengen is nog niet bekend. Zeker is wél dat Rob de Wit en Jan Janbroers, de coaches van Levi’s, de 1 beschikking hebben over al hun spe- I Iers. Ook de licht-geblesseerde Wim I Franke zal morgenavond van de partij kunnen zijn. VWWWWWWWWtMAA/MVWWIAAAAWVWWWtAA/V' Voor de basketbalploeg zijn dat zestien man, daarvan zijn de twaalf besten mee naar Nederland gekomen”. WEST-BERLIJN. Niets bleef de ten slotte volkomen ontluisterde Duitsers uit- eindelül- bespaard. Nooit eerder moest een Duitse landskampioen in het toernooi om de Europa-cup door zulke diepe dalen van ellende gaan als Borussia Mönchen- Gladbach woensdagavond in het meerma len van woede kokende Olympia-stadion in West-Berlün. De koude rillingen moe ten trainer Hennes Weisweiler over het li chaam zijn gekropen, toen hij enkele minuten voor afloop van deze als „wed strijd van het jaar” aangekondigde voet- balthriller ontgoocheld in de richting van de kleedkamers verdween. Want vergele ken met deze derde Duits-Italiaanse pres- tigeslag was de „slag van San Siro” slechts kinderspel. Op alles had Hennes Weisweiler zijn van eerzucht brandende formatie voorbereid, maar deze vaak ordi naire afweerslag overtrof zelfs zijn stout ste verwachtingen. De selectie traint wekelijks vier of vijf keer, met op maandag een competitiewed strijd. Todorov: „Daarvoor worden geen speciale faciliteiten verleend. Onze spelers studeren in verschillende richtingen. Zij kunnen pas met basketbal beginnen als zij hun dagtaak op de universiteit verricht hebben" Honderd percent amateurs dus, volgens de punctueel gekleede Todorov, een ingenieur in spe. Op de vraag of dat voor alle afdelingen van Akademika geldt begint hij vooral bij het noemen van de voetballers veelbetekenend te lachen. DEN HAAG. Het bondsbestuur van de Koninklijke Nederlandsche Hockey Bond heeft een „nota hoofdklasse” doen ver schijnen, waarin een overzicht wordt ge geven van de vele aspecten, die zijn ver bonden aan de invoering van een natio nale competitie voor herenhockey in een zodanige vorm, dat een landelijke topgroe- pering ontstaat, waarin de ploegen elkaar jaarlijks in competitieverband ontmoeten. Deze nota waarvan de aanleiding was de aangenomen motie op de in september te Groningen gehouden algemene ledenver gadering van de bond, waarin het hoofd bestuur werd verzocht zijn besluit tot in voering van een hoofdklasse voorlopig op te schorten en een nota als de nu versche nen samen te stellen, kwam tot stand na overleg met de voorzitters van de zes dis tricten van de KNHB. De „nota hoofd klasse” is het belangrijkste punt van de agenda van de buitengewone algemene ledenvergadering, die de KNHB op zater dag 11 december in Amsterdam wordt ge houden. Kort voor de rust onderscheidde Frus- talupi, die kort daarvoor al een waarschu wing had gekregen, zich nog eens in ongunstige zin, toen hij Lefèvre in het gezicht sloeg. Maar opnieuw bleef een reactie van de onlangs in Wolverhampton tot politierechter benoemde rechtspreker achterwege Kort daarvoor had Heynckes een schitterende kans, na gaaf voorbe reidend werk van Vogts met Müller de uitblinker bij Borussia, vrij voor Bordon niet kunnen verzilveren. Ook in de twee de helft bleef het door Weisweiler tot in den treure gedicteerde tempospel uit. Zeer tot genoegen van Internazionale, dat wel iswaar constant onder grote druk stond, HILVERSUM. Na twee wedstrijden in de crosscompetitie van West I leidt de vereniging FIT uit Soest. Tweede is de AV Castricum. Ruud de Vos, Peter Vlaarkamp en Nico Baart werden zondag in Hilver sum respectievelijk 5de. 6de en 9de. pardon tegen de soppige grasmat gewerkt. Door bittere ervaring wijs geworden had Gianni Invernizzi, de trainer van de eens zo bewierookte squadra uit Milaan, in middels erg goed begrepen, dat Borussia’s grootste gevaar Günter Netzer heette. Daarom ook had Invernizzi Bedin de opdracht meegegeven de in het eerste kwartier alom aanwezige Netzer geen mo ment uit het oog te verliezen. Een taak, die de ravezwarte Italiaan voorbeeldig uitvoerde. Maar de manier waarop hij dat deed ging dikwijls alle perken te buiten, hetgeen nog in de hand werd gewerkt door Netzer zelf, die niet tijdig genoeg afstand van de bal kon doen. Wel bereikte de Italiaanse coach daarmee dat de na 20 minuten volkomen murw gedeelde Net zer in de resterende speeltijd nauwelijks meer in het spel werd betrokken. Strom pelend bewoog Borussia’s 24-voudige in ternational zich over het speelveld, niet meer in staat die glansrol te vertolken die Weisweiler hem had toebedacht en die Netzer op grond van zijn rijkelijk aanwe zige voetbalintelligentie ook had kunnen demonstreren. Het doel van Inter onder zware druk. Uitblinker, doelman Bordon, gaat de lucht in. Rond hem Burgnich, Vogts (Bor.), Oriali en nauwelijks nog zichtbaar Danner (Bor.). (Van onze sportredactie) HAARLEM Met 88 punten uit vijf wedstrijden, was Atanas Golomeev de meest produktieve speler uit de poule waarin Bulgarije twee maanden geleden met Joego-Slavië, Italië, Israel, Tsjecho-Slowakije en Turkije om de finaleplaats om het Europees kampioenschap speelde. Hoewel Bulgarije met acht punten genoegen moest nemen met «’en derde plaats in de poule, en daarmee de eer van een finaleplaats aan Rusland en Joego-Slavië liet, had Golomeev voldoende indruk gemaakt om na afloop van het toernooi door de kenners bij de twaalf besten van Europa te worden gerekend. Van avond is deze 2 meter 2 lange crack, samen met ploeggenoot Peitschev (eveneens 202 centimeter) het duo dat Akademika Sofia in de eerste wed strijd in het toernooi om de Europa-cup I tegen Levi’s aan de nodige punten moet helpen. Ook Peitschev hoort tot de 22 man sterke nationale selectie van coach Neitchev (tot voor kort trainer van Akademika). Hij werd in oktober echter te licht bevonden voor de Europese titelstrijd in West-Duits- land, waar de Sofiase universiteitsclub desondanks met vijf spelers (Fili- pov, Pandov, Barzakov, Jankov en Golomeev) in het nationale team ver tegenwoordigd was. Een dag te vroeg, de ploeg arriveerde onverwachts dinsdag in plaats van woens dag, zoals was afgesprcken, meldde coach Jonchev zich met zijn manschappen bij Hotel lepenhovén in Bloemendaal. Slechts één van de acht internationals, de ge blesseerde Dimitrov, die tot eind december niet mag spelen, had de oefenmeester thuis moeten laten; slechts een beperkt krachtsverlies voor de Bulgaarse kampi oen die vastberaden is in Nederland de basis te leggen voor een terugkeer naar de hoogste regionen van het Europese clubbasketbal. Hoe het ook zij, Levi’s weet dat vana vond het onderste uit de kan gegeven moet worden, wil de ploeg met een rede lijke kans op kwalificatie naar Sofia rei zen. De Haarlemse coaches Janbroers en De Wit hebben in ieder geval hun best gedaan om een herhaling van de onaange name verrassing van vorig jaar tegen het Tsjechische Olomouc te voorkomen. Jan broers: „Wij hebben onze trainingen de laatste tijd helemaal afgericht op het spel van de Bulgaren. Het mag nu niet meer voorkomen dat onze spelers twintig minu ten nodig hebben om zich op het spel van een onbekende tegenstander in te stellen, zoals vorig jaar in de tweede wedstrijd tegen de Tsjechen het geval was” Het voorstel, dat naar aanleiding van deze nota tot instelling van een hoofd klasse is geformuleerd, heeft de volgende inhoud: Ingaande het seizoen 1973-1974 zal een hoofdklasse worden ingesteld, bestaande uit twaalf teams, zijnde de vier clubs, die aan het einde van het seizoen 1972-1973 bovenaan eindigen in de westelijke en zui delijke eerste klasse, alsmede de twee clubs, die in datzelfde seizoen bovenaan eindigen in de eerste klasse noord en oost. Aan het einde van ieder seizoen degrade ren de onderste twee clubs automatisch uit de hoofdklasse naar de eerste klasse. Wanneer tot instelling van een hoofd klasse wordt besloten, stelt de gespreks groep vervolgens voor om, eveneens in gaande het seizoen 1973-1974, over te gaan tot de instelling van twee landelijke eerste .klasse-afdelingen met elk tien clubs. Hier in komen de nummers 5 tot en met 8 uit west en zuid en de nummers 3 tot en met 6 uit oost en noord, plus de vier clubs, die respectievelijk als gebruikelijk promoveren uit de promotieklasse west, de tweede klasse zuid, oost en noord. Dit betekent, dat er aan het einde van het seizoen 1972-1973 een verdubbelde de gradatie uit alle eerste klasse-afdelingen snel genoeg afspeelde.” En over de elimi natie: „Als je zoveel kansen krijgt als Borussia vanavond maar je weet ze niet te benutten verdien je ook niet te win nen.” Borussia Mönchen-Gladbach heeft de eliminatie uit het toernooi om de Europe se beker voor landskampioenen inderdaad voor een niet onaanzienlijk deel aan zich zelf te wijten. De voorbeslissing viel ei genlijk al in de 17e minuut, toen Danner die in de pauze zijn plaats moest af staan aan Wittkamp op de rand van het strafschopgebied fors onderuit werd gehaald door de uitblinkende aanvoerder Mazzola. De flegmatiek en vaak laconiek leidende Brit Taylor, die Borussia later nog eens een duidelijke strafschop ont hield, was dit keer onverbiddelijk. Maar tot grote ontzetting van de 85.000 harts tochtelijk meelevende Duitsers stopte de dit keer betrouwbare doelman Bordon de door Sieloff slecht ingeschoten strafschop. Die gemiste strafschop bad een frustreren de uitwerking op het moreel van Borussia dat mentaal sterker was aangeslagen dan Weisweiler vermoedelijk ooit voor moge lijk heeft gehouden. De Italianen, die met aanzienlijk minder aanpassingsmoeilijkhe den kampten, hadden kort na die niet benutte strafschop overigens niet over ge luk te klagen, toen een kopbal van Lefè vre, die van de keihard ingrijpende Frus- talupi geen meter ruimte kreeg, via de lat in het veld terugsprong. maar slechts sporadisch in grote moeilijk heden kwam. Bovendien toonde doelman Bordon, aan wie Invernizzi op het aller laatste moment de voorkeur had gegeven boven oud-international Viert, zich een betrouwbaar sluitstuk van de toch wel degelijk hechte Milanese defensie, die in Facchetti en Burgnich twee dominerende schakels bezat. Met knappe reddinge.., bij schoten van Sieloff en Wittkamp, die beiden tot twee keer toe erg dicht bij een treffer waren, redde de in de afgelopen weken zo vaak verguisde Bordon Interna zionale voor een nederlaag. Feyenoord en Ajax zijn in ieder geval gewaarschuwd, wanneer één van beide clubs in de kwartfinales op Internazionale mocht stuiten, hetgeen Ernst Happel, de trainer van de Rotterdamse club, woens dagavond in Berlijn volmondig beaamde: „de grote uitblinkers voor mij waren doelman Bordon en Mazzola, die vooral verdedigend erg sterk speelde. Maar ook de vasthoudendheid van Oriali, een voor mij volkomen onbekende speler, was op vallend. Ik vond overigens wel, dat de Italianen veel te hard speelden.” Een van trots stralende Gianni Invernizzi later op de avond: „Vanavond is toch afdoende bewezen, dat die 7-1 in de eerste wed strijd terecht is geannuleerd. Ik vond het een voortreffelijke wedstrijd tussen twee ploegen die eigenlijk 4n de finale tegen over elkaar hadden moeten staan. Iedereen kan nu wel zeggen, dat wij te hard hebben gespeeld, maar daarmee ben ik het beslist niet eens.” „Door de gemiste strafschop lieten we de kans glippen ons evenwicht in deze wedstrijd te vinden,” verklaarde Borussia- trainer Hennes Weisweiler. „Ik heb in de rust aan Günter Netzer gevraagd waarom hij de strafschop niet genomen heeft. Hij meende echter dat een misser hem net zo goed had kunnen overkomen. Ik kan na dit resultaat geen kritiek op mijn elftal hebben. Er is met alle inzet gestreden, maar in beslissende situaties liet het geluk ons in de steek. Het is moeilijk doelpun ten te maken tegen een team dat met slechts één man in de voorhoede speelt. Doelman Bordon was boven verwachting goed op dreef.” Het wm één van de belangrijkste facto ren van de ondergang van het toch zo optimistisch aan dit Europa-cupduel be gonnen Borussia Mönchen-Gladbach. Maar ook het angstvoetbal, dat in de verdediging nog het sterkst tot uitdruk king kwam, moet Weisweiler in hoge mate hebben verontrust. Hetgeen er na enige tijd zelfs toe leidde, dat centrum- verdediger Müller, die de weinig benij- denswaardige taak had meegekregen de aartsgevaarlijke Boninsegna af te stop pen, zich steeds vaker bezondigde aan forse, dikwijls ontoelaatbare charges je gens de Italiaan. Of die opdracht gemakkelijk uitgevoerd kan worden, durft international Jankov niet te zeggen: „Wij weten niets van het Nederlandse basketbal Nederland was niet vertegenwoordigd op de Europese kampioenschappen. Maar ik neem aan dat hier het gemiddelde Westeuropese basket bal gespeeld wordt, dat wil zeggen spel met wat franje. Bij ons gajt het allemaal wat strakker, wat niet inhoudt dat het verschil ons grote moeilijkheden op zou moeten leveren”. In eigen land heeft Akademika. evenals Levi’s, nog alle kans op prolongatie van de titel. De universiteitsclub neemt mo menteel in de nationale competitie de derde plaats in, op twee punten van stadsgenoot Levski en Balkan, de enige teams waar de titelhouders tot nu toe van verloren. In de ploeg van Akademika zijn de sterkste studenten van de hoofdstede lijke universiteit samen gebracht. Todorov vertelt: „Elke faculteit heeft zijn eigen sportclub. Daar kunnen de studenten voetballen, worstelen, basketballen, ge wichtheffen, volleyen, tennissen en atle tiek beoefenen. De sterkste leden van elk faculteitsploegje gaan over naar het ver tegenwoordigende team van de universi teit, dat onder de naam Akademika speelt. HAARLEM. Het bestuur van Le vi’s heeft vergeefse pogingen gedaan om de capaciteit van de tribunes in de Kennemer sporthal, waar de Haarlem se ploeg vanavond de eerste Euro- pacupwedstrijd speelt tegen de Bul gaarse kampioen Akademika Sofia uit te breiden. Het was aanvankelijk de bedoeling om het aantal zitplaatsen met noodtri- bunes te verruimen tot drie a vierdui zend. Er bleken echter zoveel bezwaren (te hoge kosten) aan te kleven, dat men er vanaf heeft moeten zien. De landskampioen moe’ het daarom weer doen met de 2000 zitplaatsen, die nor maal m de sporthal uitgezet kunnen worden. PALMA DE MALLORCA Jan Hein Donner heeft tijdens het internationale schaaktoernooi te Palma de Mallorca in de derde ronde remise gespeeld tegen de Amerikaan Paul Benkö. De partij nam twintig zetten in beslag. Donner bezet nu met één punt en een afgebroken partij de negende plaats op de ranglijst De Joego slaaf Ljoebojevic deelt verrassend de lei ding met Benkö (ieder 2,5 punten), voor de Deen Larsen en de Argentijn Panno, die twee punten hebben verzameld Akademika verkeerde daar al eens eer der. Dat was in ’57 er. ’58 toen de universi- teitsploeg over een ijzersterk spelersarse- naal beschikte. Twee maal in successie plaatsten zij zich bij de beste vier, zonder overigens de Europese titel te kunnen grijpen. Sinds die tijd veroverde Akade mika nog zes maal het nationale kampi oenschap en maakte het gebruik van het daaraan gekoppelde recht op deelname in de Europa-cup. Het laatste internationale treffen vond vorig jaar plaats, toen de Bulgaarse studenten in de kwartfinale tegen Standaard Luik, Real Madrid en CSK Moskou aantraden. Het werden vier overwinningen en twee verloren duels (uit Hurst maakt het eerste doelpunt voor Engeland tegen de Grieken. ATHENE. Het Engelse voetbalelftal heeft zich in Athene gekwalificeerd voor de kwartfinales van het toernooi om het Eüropese kampioenschap door met 2-0 te winnen van Griekenland. Beide doelpunten werden gescoord in de tweede helft: Hurst (53) en Chivers (89). Het was de laatste wedstrijd in groep 3 van de voorronden. Er waren 45.000 toeschouwers. Eindstand groep 3: Engeland Zwitserland Griekenland Malta Celtic-manager Jock Stein later over die hardheid: „Er wordt altijd gezegd, dat er in Engeland en Schotland zo hard wordt gespeeld, maar vergeleken bij de wedstrijd van vanavond is die Britse hardheid nog maar kinderspel. Taylor heeft hier te Engels gefloten en had zich daardoor veel moeilijkheden op de hals kunnen halen”. De Duitse bondscoach Schön: „Netzer heeft de overtredingen in feite zelf uitgelokt, doordat hij de bal niet Het na het „vonnis van Genè've” zo uiterst fel op wraak beluste Borussia Mönchen-Gladbach, dat woensdagavond niet verder kwam dan een demoraliserend gelijkspel (0-0) heeft op uiterst wrede en pijnlijke wijze moeten ervaren hoe gena deloos Italiaanse verdedigers kunnen zijn. En zeker wanneer het gaat om het conso lideren van een voorsprong. Zelden ook werden de woorden van voetbalpsycho- loog Hennes Weisweiler zo duidelijk gelo genstraft als gisteravond. „Want,” zo had Weisweiler zijn getergde spelers telkens weer op het hart gedrukt, „tegen deze niet meer feilloze defensie moet het mogelijk zijn een achterstand van twee doelpunten te overbruggen.” Hoe anders bleek de realiteit. Vanuit de dug-out had Weisweiler machteloos moe ten toezien hoe zijn overgeconcentreerde voetbalvedetten vanaf de openingsminuten gebukt gingen onder de keiharde en mee dogenloze Italiaanse tackles en nooit het moordend hoge tempo ontwikkelden dat Weisweiler had bevolen. Met dikwijls grof geweid werden spelers als Netzer, Lefè vre, Danner en Heynckes zonder enig 4

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21